PDA

Zobacz pełną wersję : Czy wyk?adzina pod?ogowa sprawdza si? na pod?ogówce ???



markus_gdynia
13-11-2004, 19:23
W całym domu - parter i poddasze mam ogrzewanie podłogowe. Na parterze nie było problemu, jest terakota. Natomiast nie wiem z czego zrobić podłogi na poddaszu. W grę wchodzą dwie opcje: panele podłogowe (problem poruszam w innym temacie) i wykładzina podłogowa. Proszę o opinie dotyczące wykładziny położonej na ogrzewanie podłogowe.

Jagna
13-11-2004, 19:28
Markus, zadałam niedawno takie samo pytanie o tutaj (http://www.murator.com.pl/forum/viewtopic.php?t=36272) ale nie było zbyt wiele odpowiedzi (za te co były, serdeczne dzięki), ale może teraz ktoś się wypowie, skoro jest więcej zainteresowanych.

markus_gdynia
13-11-2004, 19:50
Jagna - dzięki. Niestety dotychczasowe wypowiedzi de facto nic nie wnoszą.

markus_gdynia
14-11-2004, 08:01
Podnoszę temat

Grzesiek13
14-11-2004, 08:10
Wszystko zależy od wykonanego projektu podłogówki, a w szczególności jej mocy w pomieszczeniu w zależności od późniejszej wykładziny podłogowej.
Z praktyki powiem, że podłogówka daje sobie bez problemu radę z podłogami pokrytymi grubymi wykładzinami w domach klientów. Przykładowy klient zrezygnował w sypialni z paneli na rzecz grubej wykładziny, co odbyło się bez uszczerbku dla komfortu cieplnego.
Jeżeli masz podłogowkę o średniej mocy grzewczej to się nie obawiaj wykładziny.

gosciu01
14-11-2004, 11:24
Podnoszę temat


tak jak napisał Grzegorz13,
nie obawiaj się, że będziesz miał zimno - bo nie będziesz :D

Cały wist polega na tym, że zwiększając opór cieplmny podłogi, dla utrzymania odpowiedniej temperatury w pomieszczeniu, zwiększa się temperatura wody ( czynnika grzewczego ) w podłogówce.

Będzie dobrze, co najwyżej jeśli zamierzasz grzać kotłem kondensacyjnym, nieco rzadziej będzie zachodziła kondensacja i parę złotych rocznie będzie Cię to więcej kosztowało.

Ważniejsze jest, aby dobrać moc pętli w pomieszczeniach z wykłądziną podłogową do pomieszczeń z terakotą, aby tych drugich nie przegrzewać.

Oczywiście pozostaje jeszcze regulacja na rozdzielaczu, ale lepiej zadbać o odpowiednie parametry na etapie projektu.

Są jeszcze graniczne parametry oporu cieplnego podłogi, których nie należy przekaraczać. Ich wartości znajdziesz w materiałach producentów prodłogówek ( Kisan, Hepworth ).


Cz.

markus_gdynia
15-11-2004, 07:46
Z mocą podłogówki jest najmniejszy problem. Nie mam problemów natury technicznej, to co mam zainstalowane poradzi sobie spokojnie z wykładziną.
Problem dotyczy obiegowej opinii o unoszeniu się kurzu i chciałbym ją zweryfikować.

gosciu01
15-11-2004, 20:07
Z mocą podłogówki jest najmniejszy problem. Nie mam problemów natury technicznej, to co mam zainstalowane poradzi sobie spokojnie z wykładziną.
Problem dotyczy obiegowej opinii o unoszeniu się kurzu i chciałbym ją zweryfikować.

Wydaje mi się, że następuje zjawisko wręcz odwrotne.
To znaczy przy wysokiej temperaturze przy grzejnikach mamy do czynienia z dosyć szybką cyrkulacją powietrza, które unosi kurz.
Ten z kolei albo krąży, albo osadza się w miejscach o słabej cyrkulcji ; półki, zakamarki itp.

W przypadku podłogówki, cyrkulacja powietrza jest bardzo słaba, stąd przysłowiowe "koty" na podłodze, gdyż nie ma ciągu aby je unieść.
Kurz spada na dół.

A tak w ogóle to trzeba sprzątać proszę państwa :wink:

Cz.

markus_gdynia
15-11-2004, 20:35
Serdeczne dzieki za dotychczasowe opinie.

Jerzysio
17-11-2004, 11:42
Wybierając wykładzinę musi tylko znaleźć znaczek, który dopuszcza ją do stosowania na ogrzewaniu podłogowym. O ile dobrze pamiętam :-? zalecanymi wartościami jest mniej niż 0,012 kW/m2.
I to wszystko
Pozdro
J

adam_cz-wa
06-03-2009, 13:20
Odświeżam temat bo mnie dylemat gnębi co na podłogę przy ogrzewaniu podłogowym na poddasze:
- panele
- wykładzina

co będzie lepiej przewodzić ciepło?
czy nie będzie się wypaczać ?