PDA

Zobacz pełną wersję : Św. Mikołaja



kroyena
16-11-2004, 11:34
Jeszcze jeden Święty.
Tym razem od butów, znaczy ten z 5 grudnia.
A może 6-ego (kiedy ja ostatnio buciory czyściłem? :roll: ).

Wciornastek
16-11-2004, 12:50
Kroyena a Ty czasem rózgi nie dostaniesz :wink:

EDZIA
16-11-2004, 15:20
Jeszcze jeden Święty.
Tym razem od butów, znaczy ten z 5 grudnia.
A może 6-ego (kiedy ja ostatnio buciory czyściłem? :roll: ).

Koyeno, a Andrzej / Andrzejki to gdzie po drodze zgubiłeś?
30 listopada..przypominam :wink:

pozdrawiam
Edzia

osowa
17-11-2004, 07:16
Ano właśnie Andrzejki
Może nowy temat - wróżby :wink: , pamiętacie to lanie woskiem itd?

kroyena
17-11-2004, 13:38
A co ja Jędrek jestem?
U mnie w rodzinie też takowych niet.

A ptaszek łobrączkowany jestem to ciekawe co mam przy Andrzejkach polewać? :roll:

ponury63
02-12-2004, 21:48
Oby doleciał do wszystkich...

http://217.79.144.102/~b0rg/rotfl/upload/ani_pere_noel_accroche_avion.gif

osowa
03-12-2004, 07:29
http://www.madzia.olp.pl/zima/natale34.gif


ŚWIĘTY MIKOŁAJ

jest znany na całym świecie.
W Anglii jest nazywany Father Christmas, w USA Santa Claus, we Włoszech Babbo Natale,
w Niemczech - Heilige Nicolaus.
Z czasem święty Mikołaj zmienil swoj wygląd. Kiedy Holendrzy osiedlili się w USA
nazwa Siter Klaas zmienila sie na Santa Claus.W Ameryce Święty Mikołaj przybrał postać pyzatego dziadka o czerwonych policzkach i długiej białej brodzie podróżującego saniami w zaprzegu reniferow.
Mikołaj był szlachetnym biskupem. Legendy mówią, że potrafił czynić cuda.
Najsłynniejsza z nich opowiada o trójce dzieci, które zły drwal zabił i ukrył w beczce.
Mikołaj przywrócił dzieci do życia i obsypał je prezentami.



Mikołaj i Boże Narodzenie na świecie :


W Polsce
W wigilię dzieci wypatrują na niebie pierwszej gwiazdki. Kiedy ją zobaczą, cała rodzina zasiada do uroczystej wieczerzy. Na pamiatkę narodzenia Jezusa w stajence kładzie się pod obruz sianko. Na stole stawia się zawsze jedno nakrycie więcej dla niespodziewanego gościa. Przed kolacją wszyscy dzielą się opłatkiem i składają sobie życzenia, zapominając o wcześniejszych kłótniach i nieporozumieniach. Jest to bardzo wzruszająca chwila. W polskiej tradycji przygotowania Bożego Narodzenia rozpoczynają się adwentem. Okres świąt kończy się 6 stycznia, w dniu Trzech Króli. W czasie świąt dzieci przebrane za diabły, anioły, pasterzy obchodzą domy i śpiewają kolędy. Dostają za to drobne pieniądze i słodycze. Jeśli jest dużo śniegu, można urządzić wspaniały kulig z pieczeniem kiełbasek na ognisku i śpiewami.
Na Słowacji
Na Słowacji święty Mikołaj z przebierańcami w maskach przegania z domów śmierć. Ma on wygląd przerażającego upiora z kosą w ręku. W czasie adwentu najmilszym dniem dla dzieci jest 6 grudnia. Czyszczą one swoje buty i stawiają je na parapecie okna, aby otrzymać prezent od Świętego Mikołaja. W wielu rodzinach urządza sie dzieciom małe święto. Dorośli przychodzą przebrani za świętego Mikołaja, diabła i anioła i podczas gdy dzieci śpiewają, wręczają im prezenty. Między Bożym Narodzeniem a dniem Trzech Króli wypada "dwanaście świętych dni". W tym czasie ludzie przebierają się i tańczą przy muzyce, podtrzymując dawne ludowe zwyczaje związane z bliskim końcem zimy.
W Austrii
Święty Mikołaj przychodzi w towarzystwie diabłów, czyli Krampusów. Są to przebierańcy, którzy straszą nieposłuszne dzieci. Boże Narodzenie jest tu najważniejszym świętem w roku. Wszyscy starają się je spędzić z rodziną. Wieczorem 24 grudnia zamyka się restauracje, kina i teatry. Trwają ostatnie przygotowania do świąt. W adwencie zapala się świece. W pierwszą niedzielę jedną, w drugą dwie... Na placach wielu miast i wsi stoją ogromne choinki. 24 grudnia na ulicę wychodzą tłumy dzieci, często w towarzystwie babci czy dziadka. Rodzice zajmują sie wtedy przystrajaniem drzewka, które do tej pory czekało ukryte na strych lub w piwnicy. W stolicy Austrii Wiedniu, w parku niedaleko ratusza przez cały grudzień panuje nastrój święta i zabawy. Pośród bajkowych dekoracji stoją pięknie ozdobione drzewa.

http://www.madzia.olp.pl/zima/natale17.gif

kroyena
06-12-2004, 10:20
Buty,buty i po butach.
Chłolera zapomniałem wczoraj wyczyścić. :oops:
I oczywiscie ominął brudasy i śmierdziuchy szerokim łukiem. :( :cry: :(

kroyena
25-11-2005, 08:31
Buty, buty.
Może narciarskie wystawię, większe są. :roll: 8)

Jerzysio
25-11-2005, 08:57
...pomny ubiegłorocznych doświadczeń Tyś powinien wystawić co najmniej
kalosze....

i to najlepiej ze 3 pary :roll:
J

dorotazab
28-11-2005, 19:25
http://www.millan.net/anims/giffar/giffar2/speedy.gif