PDA

Zobacz pełną wersję : Odkryty parkiet - prośba o opinie



sudiero
19-07-2016, 11:38
Witam

Związku z remontem mieszkania pod panelami okazało się że wciąż jest parkiet. Panele nie są w złym stanie jednak parkiet by dodał uroku pomieszczeniu. Zastanawiam się nad jego przywróceniem, jednak jestem blady w tym temacie. Aktualnie odkryta część parkietu jest cała w plamach po starym malowaniu i wszystko wskazuje że cały tak wygląda. Same klepki dobrze się trzymają. W rogu pokoju zapewne znajdował się piec kaflowy i tym miejscu jest wylewka betonowa, ale to aż tak bardzo mi nie przeszkadza bo w tym miejscu może stanąć szafka lub coś innego co zakryje w większości tą powierzchnię.

Pytanie do was znawców czy warto iść w kierunku renowacji tego parkietu?
Jeśli tak to na jakie koszta trzeba być przygotowanym, czy można to zrobić samemu wypożyczając sprzęt i materiały?

monkey222
19-07-2016, 12:45
jeśli cały parkiet tak wygląda to nie widać nic złego i śmiało nadaje sie do renowacji i warto to zrobić bo zapewne będzie wylglądał jak nowy i 1000 razy ładniej niż panele.Odnośnie betonu to też nie problem bo wystarczy skuć beton i zrobić wstawke z parkietu ( wielu parkieciarzy ma w swoich magazynach stare parkiety i można łatwo dorobić parkiet tak aby łaty nie było widać ) Koszt takiej wstawk bedzie duzo wiekszy niz położenie parkietu w nowym domu ale myśle ze za 1-1,5m2 w 300zł na gotowo z materiałem powinno się zmieścic

monkey222
19-07-2016, 13:43
Zgadzam sie! Parkiet nie wygląda źle, a wręcz można powiedzieć, że całkiem dobrze. Najpierw musisz go jednak porządnie doczyścić z tych plam. Potem trzeba go cyklinować. Maszynę do cyklinowania można wypożyczyć a jej obsługa nie jest skomplikowana więc sam spokojnie to zrobisz. Nie wiem niestety jak z cenami za wypożyczenie takiej maszyny. Miejsce po piecu kaflowym możesz spokojnie dosztukować, tylko musisz się dowiedzieć z jakiego drzewa parkiet jest zrobiony, ale o tym ci powie pierwszy lepszy parkieciarz. Jak dla mnie odkryłeś pod panelami prawdziwe cudo.nic nie czysc , nie ma potrzeby , parkieciarz przy uzyciu starego papieru na pierwszy raz poradzi sobie bez problemu z plamami po farbie. Maszyne to fakt mozna pozyczyc ale żeby zrobic dobrze ww. prace to tzreba miec kilka maszyn ( rantówka , cykliniarka, bosh lub rootex, polerke , odkurzacz przemysłowy , papiery , siatki , wałki, mopy otp itd. Ponadto gdyby cyklinowanie i LAKIEROWANIE było takie proste to firm parkieciarskich byłoby tak dużo jak firm od malowania czy gipsowania scian .Parkieciarstwo to sztuka a nie robota i nie kadz do tej sztuki się nadaje. .Parkiet robiony jest z drewna nie drzewa:).Pierwszy lepszy parkieciarz powie ze to dab a nie buk czy jesion , Fachowiec rozpozna czy to wiąz, orzech , śliwa, czereśnia , itp itd

sudiero
19-07-2016, 19:50
Nie spodziewałem się takiej pozytywnej oceny, tak więc skoro tyle osób piszę żeby iść w tym kierunku to najpierw ściągnę do końca panele i zobaczę czy wszędzie wygląda jak na początku.
Koszt wypożyczenia cykliniarki to 80-100zł za dobę, odkurzacz przemysłowy możliwe że znajomy będzie miał pożyczyć. Podejrzewam że sporo roboty robi odpowiednia chemia do parkietu.
Wstawienie nowego fragmentu parkietu to na pewno bym zostawił parkieciarzowi, nie ma co się porywać, ale całą resztą mógłbym spróbować sam wykonać.

sirehorn
22-07-2016, 11:56
Polecam zatrudnić parkieciarza na całość prac. Broń Boże to nie tak, że nie wierze w Twoje umiejętności ale jeśli tego nigdy nie robiłeś to naprawdę zostaw to profesjonaliście. Przetrzymać cykliniarkę o sekundę za dług w 1 miejscu i nie wyprowadzisz już podłogi tak by nie było to widoczne po polakierowaniu. Dodatkowo ważne też jest dobranie odpowiedniej chemii.