PDA

Zobacz pełną wersję : wymiana dachu a kontrol z nadzoru budowlanego



piotreczek01
17-11-2004, 15:15
witam mam mały problem -:( w tym roku w wakacje wymianiałem pokrycie dachu i wstawiałem okna dachowe na wszystkie te prace miałem zgode z urzedu gminy prace zakonczyły sie na poczatku wrzesnia a potem zaczeły sie problemy jak rodzina dowiedeziała sie ze bede robił mieszkanie na poddaszu, dzisiaj dostałem pismo z urzedu ze bedzie u mnie kontrol i stąd moje pytanie . jak robie mieszkanie na poddaszu to włascie traktuje to jako remont i na to nie potrzebuje zgody no nie? czy urzednicy maja prawo wejsc mi do domu i chodzić po strychu sprawdzac co robie i jak ?cytat z pisma ,,kontrola dotyczyć będzie zgodnosci wykonanych prac budowlanych z przepisami prawa budowlanego' a ja przecież teraz nie wykonuje zadnych prac budowlanych?!? pokrycie blachą i okna widać z zewnatrz to po co maja wchodzić do mieszkania? czy ktoś wie czy musze ich wpuszczać do środka?
piotrek. pozdrawiam wszystkich!

robert skitek
17-11-2004, 16:15
powiem tak - to co robisz to zmiana sposobu uzytkowania pomieszczen i czesci budynku, jesli wczesniej bylo to poddasze nieuztkowe.
Na to niestety jest wymagany projekt i pozwolenie na budowę.

piotreczek01
17-11-2004, 16:22
powiem tak - to co robisz to zmiana sposobu uzytkowania pomieszczen i czesci budynku, jesli wczesniej bylo to poddasze nieuztkowe.
Na to niestety jest wymagany projekt i pozwolenie na budowę.
oki a kto mi udowodni ze wczesniej strych był niezamieszkany-:)
piotrek

robert skitek
17-11-2004, 16:26
a pozwolenie na budowe miales? prowadziles budowe zgodnie z projektem?
pozwolenie na uzytkowanie miales? urzednicy nie palą tych papierków - nie martw sie, znajdą

piotreczek01
17-11-2004, 17:03
z tego co sie orientuje wszystkie papiery są ok zezwolenie mialem na wymiane pokrycia dachu zamontowanie okien itp.rzeczy ktore robi sie w trakcie wymiany pokrycia teraz ociepliłem i postawiłem scianki działowe wczesniej nie było jak tam zrobić pokoi mam nawet papier na wywóz eternitu i zgłoszenie do urzedu teraz sa takie przepisy co do rakotwórczych pokryć chodzi mi o to czy postawienie scianek gipsowych wiaze sie z zezwoleniem z urzedu czy nie? i czy maja prawo wejsc mi do mieszkania i sprawdzać co stawiam w środku i własciwie jakim prawem jak ja teraz tylko remontuje całe mieszkanie i dodatkowo dorabiam sobie trzy pokoje na poddaszu przeciez w domu scianki szkieletowe chyba moge sobie postawić gdzie chce przynajmniej tak mi sie wydawało w koncu to własnosc prywatna i to ja bede sie o nie potykał -:) nie naruszam żadnych scian nośnych i nie zmieniam konstrykcji budynku i nie mam pojecia o co tym urzednikom chodzi.
piotrek

robert skitek
17-11-2004, 17:09
mylisz sie - scianki mozesz sobie przestawiac tylko wtedy, jesli nie zmieniasz typu pomieszczenia. np kuchnie i lazienki wymagaja wentylacji, pokoje i kuchnie odpowiedniego naslonecznienia itd itp
miales pozwolenie na remont, z tego co pisales - jesli miales pozwolenie na wstawienie okien to miales pozwolenie na przebudowe (ech te definicje).
dopoki nie zamknales prac i nie zglosiles do uzytkowania, nadzor ma prawo skontrolowac budowe i wejsc do domu...
dopoki sie bedziesz potykal to nic takiego, ale jak sie ktos udusi w domu (przepraszam, oczywiscie drastyczny przypadek) to kto bedzie winien????

piotreczek01
17-11-2004, 17:49
na Boga jezeli kupie sobie kilka zestawów mebli i pozasłaniam nimi wszystkie okna nikt mnie nie zmusi abym je przestwił i dalej bede miał ciemno. dom juz stoi 40 lat i dawno był odebrany po budowie tak samo jak zgłoszenie zakonczenia prac przy wymianie dachu. i co nie moge sobie postawić suchego tynku nawprost okna? w taki wypadku wyobraz sobie ze ty zaczynasz remont i komuś z twoich sasiadów jest to nie na ręka i zgłasza ze remontujesz cos w domu i co zaraz sie zwalają do ciebie zobaczyć co robisz?? o to mi chodzi?? kiedy inspektorzy mogą wejsc ci do domu i na jakiej podstawie prawnej
piotrek

robert skitek
17-11-2004, 17:54
odpowiadalem Ci na pytanie czy robisz to legalnie i tyle.
nadzor budowlany ma prawo skontrolowac budowe i tyle.
wybacz, nie chce mi sie szukac dokladnej ustawy

piotreczek01
17-11-2004, 20:06
dzieki za odpowiedz ale niewiele mi pomogła ja dalej nie wiem kiedy inspektorzy nadzoru mogą wejsc do domu na jakąkolwiek kontrol i czy są jakieś przepisy prawne które to regulują . i zaznaczam ja nie prowadze zadnej budowy,zamierzam kłaść płytki ,panele i malować i normalne jest to ze wczesniej musiałem ocieplić dach ,nawet policja zeby wejsc do mieszkania musi mieć nakaz albo przesłanki ze jest tam popełniane przestepstwo.
pozdrawiam piotrek

robert skitek
17-11-2004, 22:15
niestety nikt sie wiecej nie odezwal, sam nie znam przepisow dotyczacych nadzorow wiec nie pomoge w tej kwestii
pozdrawiam

aib Marianna
18-11-2004, 00:52
:o Budowa ścianek działowych, to nie jest remont, lecz przebudowa.
Niezbędne jest uzyskanie pozwolenia na budowę - sprawdzone. :o
Ponadto przy zmianie sposobu użytkowania nieużytkowego poddasza
na pomieszczenia mieszkalne, niezbędna jest decyzja o warunkach zabudowy, a przy ważnym planie miejscowym sprawdzić trzeba,
czy nie ma w nim jakichś wrednawych zapisów, dotyczących takich adaptacji.
:evil: Organy nadzoru budowlanego mają prawo do kontroli budowy; także w prywatnym domu. :o
:o Do wiadomości o powierzchni użytkowej domu można dojść
w urzędzie dosyć prosto, a będzie jeszcze prościej, po faktycznym wejściu w życie katastru.
:o Podrzucam odnośne przepisy co do definicji remontu, przebudowy oraz kar np. za utrudnianie organom nadzoru czynności = kontroli. :o
:o USTAWA z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (Tekst jednolity: Dz. U. z 2003 r. Nr 207, poz. 2016 z późniejszymi zmianami)
Art. 3. Ilekroć w ustawie jest mowa o:
7) robotach budowlanych – należy przez to rozumieć budowę, a także prace polegające na przebudowie, montażu, remoncie lub rozbiórce obiektu budowlanego;
8) remoncie – należy przez to rozumieć wykonywanie w istniejącym obiekcie budowlanym robót budowlanych polegających na odtworzeniu stanu pierwotnego, a niestanowiących bieżącej konserwacji, przy czym dopuszcza się stosowanie wyrobów budowlanych innych niż użyto w stanie pierwotnym; :o
:o Art. 81c. „1. Organy administracji architektoniczno-budowlanej
i nadzoru budowlanego przy wykonywaniu zadań określonych przepisami prawa budowlanego mogą żądać od uczestników procesu budowlanego, właściciela lub zarządcy obiektu budowlanego, informacji lub udostępnienia dokumentów: 1) związanych z prowadzeniem robót, przekazywaniem obiektu budowlanego do użytkowania, utrzymaniem
i użytkowaniem obiektu budowlanego; :o
:o Przepisy karne :o
:o Art. 92. 1. Kto: 3) utrudnia, określone ustawą, czynności właściwych organów, podlega karze aresztu albo karze ograniczenia wolności, albo karze grzywny.
:o Art. 93. Kto: „9b) zmienia sposób użytkowania obiektu budowlanego lub jego części bez wymaganego zgłoszenia, o którym mowa w art. 71 ust. 2, albo pomimo wniesienia sprzeciwu, o którym mowa w art. 71 ust. 3-5 podlega karze grzywny.” :o :wink: :o

piotreczek01
19-11-2004, 09:27
witam
dzieki za odpowiedź.własnie skonczyłem studiować ustawe i tak mam pewne wątpliwości :) po pierwsze jezeli tam stały jakieś stare scianki trzydziestoletnie spleśniałe itd. które nadawały sie tylko do naprawy ewentualnie do zburzenia a były one zaznaczam z jakiś płyt paździerzowych na ziemi były wysypane trociny to wegług ustawy ja jako użytkownik budynku mieszklnego mam dbać o jego dobry stan techniczny art.2 pk2 ustawy Obiekt budowlany należy użytkować w sposób zgodny z jego przeznaczeniem i wymaganiami ochrony środowiska oraz utrzymywać w należytym stanie technicznym i estetycznym, nie dopuszczając do nadmiernego pogorszenia jego właściwości użytkowych i sprawności technicznej, w szczególności w zakresie związanym z wymaganiami, o których mowa w ust. 1 pkt 1-7. a jezeli tego nie robie to moge zostać ukarany art.92 punkt 2/2 kto nie spełnia, określonego w art. 61, obowiązku utrzymania obiektu budowlanego w należytym stanie technicznym lub użytkuje obiekt w sposób niezgodny z przepisami. i teraz mam pytanie czy ja dbajac o swoje bezpieczenstwo i wymieniajac te scianki na nowe wykonałem remont czy bieżącą konserwacje zauważmy ze remont budynku mieszkalnego powinno sie zgłosić własciwym organom natomiast nic nie pisze o tzw. bieżacej konserwacji tak samo jak nie jest opisane jak sie ma remont w swoim mieszkaniu do całosci budynku ,jednorodzinnego' w którym obecnie mieszkaja trzy rodziny i tu tkwi całe sedno sprawy .byłem wczoraj w ,nadzorze budowlanym'z pytaniem co chcą konkretnie sprawdzać i co si edowiedziałem ze zostali poinformowani ze stawiam sciany ,burze stare utrudniam dojscie na strych i tym podobne ,banialuki' czyli zwykły najzwyklejszy perfidny donos całkowicie niezgodny z prawdą .szacowna komisja ma sie pojawić u mnie w mieszkaniu w ilosci 4 osób na kontrol ja sie tylko zapytałem kto za to płaci?? jakież było ich zdziwienie jak wytłumaczyłem im ze ich pensje są z budrzetu państwa a budrzet to nasze podatki ich i moje chyba juz wiecie o co mi chodzi przypomnijcie sobie niedawną sytuacje jak poszukiwali zaginionej trzyletniej dziewczynki chyba w lublinie teraz policja chce wystawić rachunek rodzicom na kwote 60.000zł.to przecież idiotyczne wychodzi na to ze ja moge donoiesc na każdego ze cos tam remontuje w domu itp.rzeczy i taka komisja musi udać sie na kontrol w godzinach swojej pracy za nasze ma sie rozumieć pieniądze ja musze być w mieszkaniu jak oni sie pojawiąco oznacza ze niestety musze wziaść wolne z pracy cos tu jest nie w pożadku tak mi sie wydaje. za punkt honoru uznałem ze zrobie wszystko aby nie dopuscić do tej kontroli aczkolwiek nic nie ma do ukrycia i wczoraj w urzedzie to powiedziałem moim zdaniem powinni weryfikować tego typu ,donosy' bo jezeli jest bezpodstawny to kto za to odpowie?
pozdrawiam piotrek

pitbull
20-11-2004, 13:59
Nikt.

piotreczek01
20-11-2004, 14:57
witam znalazłem kancelarie która tym sie zajmie ma sie rozumiec bedzie mnie to troche kosztowało :( i zobaczymy czy ,nikt' póki co jestem pełen optymizmu :D
piotrek

Wowka
20-11-2004, 15:58
witam znalazłem kancelarie która tym sie zajmie ma sie rozumiec bedzie mnie to troche kosztowało :( i zobaczymy czy ,nikt' póki co jestem pełen optymizmu :D
piotrek

Hmmmmm...... widzę, że masz swoje powody by nie dać się skontrolować.......

piotreczek01
20-11-2004, 17:06
mam !! chce pokazać ,cioci' ze chociażby nie wiem co robiła ja i tak odwale takiego sylwestra w nowym mieszkaniu że hej!! :D a urzędnikom to ze to oni sa dla nas a nie my dla nich czasami powinni poprostu mysleć co do ukrycia w moim remoncie nie mam nic,ale jak sie powiedziało ,a' trzeba powiedzieć ,b' i uparłem sie ze udowodnie im iz nachodzenie w domu kogokolwiek na podstawie donosu było praktykowane parenascie lat temu a teraz niestety jest to nagane delikatnie mówiąc.
piotrek

pitbull
22-11-2004, 13:17
Klasyka ... jak zwykle na tym wszystkim do przodu bedzie prawnik :lol:
On na pewno nic nie straci :wink:

aneska
26-11-2004, 09:21
zgadza się. ty będziesz walczył z nadzorem za pomoca prawników, a nadzór i tak zrobi swoje. posidają tego typu uprawnienia, że wystarczy im wątpliwośc co do jakości prowadzonych prac budowlanych w budynku obok którego przechodza i moga wejść na budowę, mogą wejśc do prywatnego domu, jesli będa mieli wątpliwość co do stanu technicznego.
u ciebie piotrek to jest ewidenta zmiana sposobu użytkowania, czyli samowola budowlana... no i skąd masz pewność, że prowadzone przez ciebie prace budowlane sa zgodne z obowiązującymi normami i przepisami?