PDA

Zobacz pełną wersję : dzia?ka pochy?a



Fil5
18-11-2004, 08:57
Drodzy doświadczeni,
Czy możecie mi podpowiedzieć jaki domek najbradziej nadaje się do budowy na pochyłej działace: parterowy czy piętrowy? Zaznaczam, że nie chcę podpiwniczenia.
Z góry dziękuję za odpowiedzi.
Pozdrawiam serdecznie

18-11-2004, 09:01
ostatnio widzialem super projekt (znaczy mi sie podobal)
mial podpiwniczenie, ale na wysokosci parteru, parter na wysookosci pierwszego pietra i poddasze nad tym.
w tym podpiwniczeniu byl garaz i pomieszczenia gospodarcze.
jak mowie projekt mi sie bardzo podobal, ale problem polega na tym , ze taras musialbym zrobic na podwyzszeniu, aby wychodzic z salonu na niego
gdybym mial pochyly dzialke to dom bylby dla mnie idealny
dom z pracowni inwestprojekt a nazwa W-0412

Wakmen
18-11-2004, 09:08
Z mojego doświdczenia wiem, że na działce pochyłej stwiać domek tylko z piwnicą lub garażem pod parterem. Jakoś trzeba wykorzystać tę niedogodność.

franekF
18-11-2004, 09:09
Buduję na pochyłej działce, więc mogę podzielić się z tobą doświadczeniami.
1. Najlepiej oczywiście zrobić projekt indywidualny, wtedy wszystko jest jak chcesz.
2. Przy typowych projektach przeznaczonych na teren płaski jest dużo robót ziemnych, by wpasować taki dom w otoczenie (wyrównaie pod fundamenty, tarasy itp.), więc im mniej tych robót tym lepiej. Im mniejsza powierzchnia zabudowy domu, tym mniej takich robót. Parterowe są z reguły bardziej rozległe - radziłbym z poddaszem użytkowym.
3. Od strony spadku terenu trzeba zrobić potężne odwodnienia, bo tam się bedzie lała woda. Lepiej unkinąć od tej strony otworów drzwiowych czy balkonowych, bo zawsze może trafić się jakać ulewa lub śniezna zima i może się do domu przez te drzwi woda dostawać.
4. Zwróć uwagę na dojazd do domu i tak usytuuj dom, by móc (szczególnie w zimie) mieć gdzie zaparkować i jak wyjechać na drogę.

Jerzysio
18-11-2004, 09:20
Ja w kwestii formalnej, budowa na stoku wcale nie oznacza, że musi być podpiwniczenie. Potrzebny jest projekt o kilku poziomach z niewielkimi
różnicami na kolejnych poziomach ( mniej więcej tak jakby dom kilku kondygnacyjny wpychać w stok, opierając o niego kolejne poziomy ).
Najniższy obejmuję wejście, zaplecze tech. kuchnie, salon, a najwyżej
( najcieplej ) sypialnie.
Sprawy odprowadzenia wód opadowych i izolacji są oczywiste, tak jak przy każdym domu.
Pozdro
J

kortezjan
18-11-2004, 09:21
cześć. za szybko rezygnujesz z piwnicy przy takiej działce. cześć

Fil5
18-11-2004, 09:27
A jak sprawdzić czy taka działka nie jest np. podmokła?????

robert skitek
18-11-2004, 09:28
na nietypowie dzialki nietypowe projekty...
uksztaltowanie terenu dobry architekt powinien swietnie wykorzystac.
najlepsze domy zawsze w historii powstawaly na trudnych działkach doskonale wkomponowując sie w zadany teren.
W katalogach czasem znajdziesz domy, ktore zaprojektowane są na spadkach terenu, ale czy dopasujesz to jeszcze do swojej dzialki (kierunki swiata) ??? to moze byc juz trudne
a czy parterowy czy pietrowy? przy pietrowym mniej robot ziemnych,
z kolei parterowy moze sie nawet schowac w ziemi... i tez moze byc b.ciekawy
zalezy jaka pochyłość, program domu itd...
pozdrawiam

Grzegorz63
18-11-2004, 09:44
Z mojego doświdczenia wiem, że na działce pochyłej stwiać domek tylko z piwnicą lub garażem pod parterem. Jakoś trzeba wykorzystać tę niedogodność.
:D Tak też zrobiłem!

Wakmen
18-11-2004, 09:46
na nietypowie dzialki nietypowe projekty...
najlepsze domy zawsze w historii powstawaly na trudnych działkach doskonale wkomponowując sie w zadany teren.
...
A może taki projekt Wam się spodoba:
http://nines.rowing.org.uk/images/iceland/sod_hut_standoff.jpg
Co do domów z różnymi poziomami to nadmieniam, że wykonawstwo jest droższe i bardziej skomplikowane jak na jednym poziomie.

Grzegorz63
18-11-2004, 09:48
A jak sprawdzić czy taka działka nie jest np. podmokła?????
Badanie geotechniczne. Za 4 odwierty zapłacisz 400 zł. Będziesz wiedział na jakim poziomie masz (albo nie masz) lustro wody gruntowej, jaką masz nośność gruntu i czy np. nie masz skały...

robert skitek
18-11-2004, 09:51
Wakmen, no ladnie mnie przedrzezniles.... :D :D :D

Wakmen
18-11-2004, 09:59
Wakmen, no ladnie mnie przedrzezniles.... :D :D :D
Nie miałem takiego zamiaru - sorrki. Znalazłem zdjęcie, które jak ulał pasowało do tego tematu.

robert skitek
18-11-2004, 10:20
no wybaczam, ale dla rownowagi...klasyk, tu nie tylko pochylosc...
http://www.ronet.pl/archi/wright/002b.jpg

maxymov
18-11-2004, 10:28
No i problem odwodnienia rozwiązany ! :D

Grzegorz63
18-11-2004, 10:29
:D No tak, tu zamiast garażu można pomyśleć nad przystnią dla jachtów w piwnicy...

Agacka
18-11-2004, 10:33
Ja w kwestii formalnej, budowa na stoku wcale nie oznacza, że musi być podpiwniczenie. Potrzebny jest projekt o kilku poziomach z niewielkimi
różnicami na kolejnych poziomach ( mniej więcej tak jakby dom kilku kondygnacyjny wpychać w stok, opierając o niego kolejne poziomy ).
Najniższy obejmuję wejście, zaplecze tech. kuchnie, salon, a najwyżej
( najcieplej ) sypialnie.

O właśnie z ust mi to wyjąłeś...
Też buduję na takiej działce...różnica poziomu w domu to po przekątnej 2,5 metra...nie powiem,że nie mam z tego powodu kłopotów! Ale to tylko dlatego że nikt nie sądził,że różnica będzie aż taka!
Róznica poziomów to załatwia i to ładnie!

Jerzysio
23-11-2004, 09:11
...ale różnica poziomu 2,5 m to raptem jedna kondygnacja... za dużo schodów nie masz, ale bieganie po nich do przyjemności nie należy :wink:
Pozdro
J