PDA

Zobacz pełną wersję : Rekuperator a strefy grzewcze w podłogówce



egon64
20-07-2016, 22:28
Cześć,

Czy mógłby ktoś z Was wyjaśnić czy i jaki jest sens robienia stref grzewczych w domu jednorodzinnym z poddaszem użytkowym, który ma 10 pomieszczeń, będzie w nim rekuperator oraz w całości podłogówka ? Jaki byłby ewentualnie orientacyjny koszt takiego rozwiązania ?

egon64
22-07-2016, 08:16
Czy nikt z Was nie ma w domu rekuperatora oraz podłogówki ?

hajnel
22-07-2016, 09:07
Nie ma to sensu

egon64
22-07-2016, 11:33
@hajnel Dlaczego ?

ciupa
22-07-2016, 11:54
Czy mógłby ktoś z Was wyjaśnić czy i jaki jest sens robienia stref grzewczych w domu jednorodzinnym z poddaszem użytkowym....

Cześć,
Ja tak będę miał, tzn. każdy pokój (4 szt.) na poddaszu oraz łazienka osobne sterowanie. Powody dlaczego:
- 4 pokoje, każdy w innym narożniku domu - inne nasłonecznienie, inne zyski cieplne
- jeden z pokoi będzie niezamieszkały, taka "graciarnia", pewnie większość czasu zamknięta - też pewnie inne zyski cieplne (np. brak "ludzkiego" grzejnika)
- ja w sypialni mogę chcieć mieć 18 st.C, córka 21 st.C
- sezon przejściowy: pokoje niedogrzewane, łazienka jeszcze tak

Tyle założenia teoretyczne. Czy się sprawdzą w praktyce to nie wiem. Pewnie ktoś napisze, że nie bo się powietrze wymiesza. Ale z drugiej strony nie wiem, czy przy zamkniętch pokojach mieszanie będzie na tyle skutecznie aby zatrzeć efekt indywidualnego grania dla każdego z pomieszczeń... W najgorszym wypadku "umoczyłem" niepotrzebnie jakieś 1,5 tyś. extra na dodatkowe sterowanie. W (naj)lepszym to, każdy z domowników z swoim zakątku będzie miał taką temperaturę jaka mu odpowiada, pomieszczenia nie będą przegrane/niedogrzane a ja nie będę musiał "latać" po domu aby znaleść odpowiednie miejce dla zdalnego regulatora temperatury.

Darek

egon64
22-07-2016, 12:03
@ciupa Widzę, że się w pełni rozumiemy. Mam podobne założenia jak Ty. Przyjeżdża do mnie ciocia z hameryki. Będzie nocować kilka dni. Lubi ciepło i najlepiej jej się śpi jak jest 21-22 stopnie. Ja preferuję 18-19 stopni. Czy mam iść na dół gdzie ewentualnie będzie druga strefa grzewcza, żeby mogła się dogrzać ? Uważam, że jest to bez sensu. Inna sytuacja: w domu są dwie osoby, które pracują tylko w dwóch pokojach. Temperatury ok. 21 stopni. Po co w pozostałych pomieszczeniach ma być też 21 stopni ? Nie wystarczy 18-19 stopni ?

@ciupa Czy mógłbyś przesłać na priv informacje o dodatkowym sprzęcie, który będziesz miał do sterowania (listwy, sterowniki, głowice itp.) ?

asolt
22-07-2016, 12:38
Cześć,

Czy mógłby ktoś z Was wyjaśnić czy i jaki jest sens robienia stref grzewczych w domu jednorodzinnym z poddaszem użytkowym, który ma 10 pomieszczeń, będzie w nim rekuperator oraz w całości podłogówka ? Jaki byłby ewentualnie orientacyjny koszt takiego rozwiązania ?

Wszystko fajnie tylko co ma piernik do wiatraka?, strefy grzewcze nie mają nic wspolnego z rekuperacją, po co taki tytuł wątku?
Wracając do do tych stref, potrzebny sprzet i opis znajdziesz chociazby tu:
http://www.salus-controls.pl/pl,seria-expert-ogrzewanie-podlogowe,9,lp.html

egon64
22-07-2016, 15:08
@asolt Dlaczego piszesz, że strefy grzewcze w domu nie mają nic wspólnego z rekuperacją skoro większość instalatorów, z którymi rozmawiałem mówi, że oba te wątki są od siebie mocno uzależnione ? Część sklepów, które sprzedają narzędzia do sterowania podłogówką jest tego samego zdania. Stąd chciałem poznać opinie osób, które mają wdrożone sterowanie temperaturą w pomieszczeniach przy zainstalowanej rekuperacji.

Indiana_
23-07-2016, 13:26
Też nie wiem, co ma wspólnego wentylacja z ogrzewaniem podłogowym? Zaprojektowałem i wykonałem instalacje grzewcze i wentylacyjne w setkach domów, i chętnie się teraz dowiem co jedno ma do drugiego, bo nie wiem :-) Może jakiś kompetentny sprzedawca ze sklepu internetowego mi wytłumaczy? :-)

asolt
23-07-2016, 16:39
@asolt Dlaczego piszesz, że strefy grzewcze w domu nie mają nic wspólnego z rekuperacją skoro większość instalatorów, z którymi rozmawiałem mówi, że oba te wątki są od siebie mocno uzależnione ? Część sklepów, które sprzedają narzędzia do sterowania podłogówką jest tego samego zdania. Stąd chciałem poznać opinie osób, które mają wdrożone sterowanie temperaturą w pomieszczeniach przy zainstalowanej rekuperacji.

Ano z tego powodu ze strefy grzewcze mozna stosowac zarówno w budynkach z wentylacją mechaniczną jak i w budynkach z wentylacją grawitacyjną. Dlatego pytam powtórnie, co ten wątek robi w dziale wentylacji. Moja rada to zmienic tą wiekszosc instalatorów bo nie wiedzą o czym mówią. O sklepach czy sprzedawcach szkoda nawet wspominac. Ale w sumie dobrze dla Ciebie ze załozyłes tu ten wątek, moze cos sie Tobie rozjasni, bo ci instalatorzy i sprzedawcy są juz straceni dla wiedzy.

egon64
23-07-2016, 21:37
@asolt Napiszesz coś więcej ? Jak powinny być prawidłowo wykonane strefy ? Jakie są orientacyjne koszty ?

asolt
23-07-2016, 22:16
@asolt Napiszesz coś więcej ? Jak powinny być prawidłowo wykonane strefy ? Jakie są orientacyjne koszty ?

Na początek trzeba tak zaprojektowac podłogówkę aby nie było tak ze jedna pętla jest w kilku pomieszczeniach (a zdarza sie tak gdy jest pilnowana jednakowa długosc kazdej pętli). Co do kosztów to trzeba zsumowac koszt regulatorów i siłowników z tym ze siłowników jest na ogól wiecej od regulatorów, trzeba jeszcze dodac listwy sterujące, chociaż ja daję przekazniki na szynę zamiast, tansze i pasują do rozdzielnicy. Siłowników tyle ile pętli, koszt ok 50 zł/szt., cena regulatorów od ok 80 zł/szt., do ???, listwa sterująca to koszt ok 180 zł/szt. (wystarcza do max 6 regulatorów, jezeli jest wiecej niz to trzeba kolejną listwe, są tez listwy na 8 lub 10 regulatorów). Kwiestia ilosci stref to rzecz dyskusyjna, ale wiem z praktyki ze łączenie kilku pokojów na jeden regulator to pomyłka, albo dajemy jeden regulator na kondygnację, albu do kazdego pomieszczenia, wyjątki to np sypialnia z gadrerobą, salon z korytarzem i kuchnią jezeli to jedna całosc, itp)

Integer
05-07-2019, 08:50
Wszystko fajnie tylko co ma piernik do wiatraka?, strefy grzewcze nie mają nic wspolnego z rekuperacją, po co taki tytuł wątku?
Wracając do do tych stref, potrzebny sprzet i opis znajdziesz chociazby tu:
http://www.salus-controls.pl/pl,seria-expert-ogrzewanie-podlogowe,9,lp.html

A co w sytuacji gdy mamy dwa pomieszczenia, w obu ustawiona różna temperatura (np. jedno nie używane, dajmy na to pokój gościnny - ustawiony na 18C, drugie 22C). W jednym siłownik sie zamknął, w drugim grzeje. I teraz dodajmy do tego obrazu rekuperację, która wysysa powietrze i wdmuchuje z powrotem wymieszane - siłą rzeczy chłodniejsze niż w pokoju 2 (22C). Czy pośrednio nie okazuje się że pokój 2 dogrzewa poprzez rekuperację pokój 1 (18C)?

Czy będzie się to sterowało poprawnie?

17jan
05-07-2019, 20:51
A co w sytuacji gdy mamy dwa pomieszczenia, w obu ustawiona różna temperatura (np. jedno nie używane, dajmy na to pokój gościnny - ustawiony na 18C, drugie 22C). W jednym siłownik sie zamknął, w drugim grzeje. I teraz dodajmy do tego obrazu rekuperację, która wysysa powietrze i wdmuchuje z powrotem wymieszane - siłą rzeczy chłodniejsze niż w pokoju 2 (22C). Czy pośrednio nie okazuje się że pokój 2 dogrzewa poprzez rekuperację pokój 1 (18C)?

Czy będzie się to sterowało poprawnie?

Wentylację mechaniczną też się projektuje na każde pomieszczenie. I to się zgrywa z ogrzewaniem.

Kaizen
05-07-2019, 21:43
Czy będzie się to sterowało poprawnie?

Pomieszczenie wewnątrz bryły budynku jest ogrzewane sąsiednimi pomieszczeniami. Jak do tego dodamy, że straty przez tę jedną czy dwie zewnętrzne ściany są wielokrotnie mniejsze (bo dochodzi 15-25cm izolacji a i sam mur grubszy) to wychodzi, że żeby w jakimś pomieszczeniu mieć znacząco zimniej trzeba tam odpalić klime. I to niezależnie od rekuperacji.
Jak rekuperator pracuje ze sprawnością temperaturową 82%, za oknem jest -5* a wewnątrz 23* to nawiew ma 18*. Więc trudno to nazwać grzaniem - ale w połączeniu z grzaniem przez sąsiednie pomieszczenia pewnie przy wyłączonym ogrzewaniu w tym pomieszczeniu i tak będziesz miał ponad 18*.
Oczywiście możesz skręcić anemostat na maksa w takim nieużywanym pomieszczeniu (nawet na maksa skręcony typowy anemostat kilka m3/h przepuści, więc jak na nieużywane pomieszczenie powinno wystarczyć - zwłaszcza w zimie, gdy i tak będzie sucho).

wujtruj
08-07-2019, 13:16
Podczas tworzenia projektu uwzglednia się takie rzeczy jak rodzaj ogrzewania itp. Wszystko znajdziecie tutaj (https://www.cozadzien.pl/styl-zycia/fakty-i-mity-na-temat-rekuperacji/57464).