PDA

Zobacz pełną wersję : Podlogowka pod pompe ciepla - jaki rozstaw rurek



admiralbar
20-07-2016, 23:38
Czesc - mam nastepujaca zagwozdke zwiazana z rozstawem podlogowki. Jeden hydraulik (robiacy glownie pod gaz) twierdzi ze rozstaw daje w kazdym pomieszczeniu inny w zaleznosci od zapotrzebowania, z kolei ten od pompy ciepla twierdzi ze lepiej dac wszedzie co 10 a ew w salonie co 15 cm bo pompa ma pracowac glownie w II taryfie.
Kto ma racje ?

_John
21-07-2016, 07:20
Rozstaw rur dobiera się do zapotrzebowania, dla niskich temperatur zasilania.

To że ten drugi hydraulik wrzuci w podłogę 300 metrów więcej rury nie skróci czasu grzania z 8 do 4 godzin tak jak to sugeruje.
A jestem niemal święcie przekonany, że wrzuci dużo rury (bo jest tania), a da tani rozdzielacz z minimalną ilością bardzo długich pętli.
Takie coś prowadzi do konieczności stosowania sprzęgła/bufora i dodatkowej pompy obiegowej.
Bo opór instalacji przekroczy możliwości wbudowanej pompy obiegowej.

admiralbar
21-07-2016, 10:53
Jakie sprzeglo/bufor przy pompie ciepla i podlogowce :p

asolt
21-07-2016, 11:05
Czesc - mam nastepujaca zagwozdke zwiazana z rozstawem podlogowki. Jeden hydraulik (robiacy glownie pod gaz) twierdzi ze rozstaw daje w kazdym pomieszczeniu inny w zaleznosci od zapotrzebowania, z kolei ten od pompy ciepla twierdzi ze lepiej dac wszedzie co 10 a ew w salonie co 15 cm bo pompa ma pracowac glownie w II taryfie.
Kto ma racje ?

Rozstawy powinny byc obliczone dla kazdego pomieszczenia oddzielnie, de facto jest to projekt podłogówki. Wykonuje sie go na podstawie obliczen ozc i uwzglednia:
a) straty ciepła dla kazdego pomieszczenia
b) rodzaj pokrycia posadzki (gres, panel, parkiet , inny)
c) temp pomieszczenia
d) rodzaj stropu, posadzki (na gruncie, strop miedzykondygnacyjny itp)
e) srednica rury
f) rodzaj i jakosc izolacji termicznej pod wylewką

Projektuje sie dobierając najmniejszą mozliwą Tz.
Nie ma sensu dawac jednakowego rozstawu dla pompy jezeli obliczenia pokazują rózne rozstawy dla poszczegolnych pomieszczen, to nic nie da oprócz drenazu kieszeni inwestora.

fachman19
21-07-2016, 12:31
Czesc - mam nastepujaca zagwozdke zwiazana z rozstawem podlogowki. Jeden hydraulik (robiacy glownie pod gaz) twierdzi ze rozstaw daje w kazdym pomieszczeniu inny w zaleznosci od zapotrzebowania, z kolei ten od pompy ciepla twierdzi ze lepiej dac wszedzie co 10 a ew w salonie co 15 cm bo pompa ma pracowac glownie w II taryfie.
Kto ma racje ?

Wydajność grzewcza dla rozstawu 10 czy 15 cm niewiele się różni i dodatkowo zależy od wykładziny podłogi

asolt
21-07-2016, 12:35
Wydajność grzewcza dla rozstawu 10 czy 15 cm niewiele się różni i dodatkowo zależy od wykładziny podłogi

Niewiele tzn ile?, wydajnosc czy inaczej mówiąc moc grzejnika zawsze zalezy od rodzaju pokrycia posadzki.