PDA

Zobacz pełną wersję : co to znaczy angobowana?



zuzka
19-12-2001, 12:51
Czytam o dachówce, że powinna byc angobowana?
Co to właściwie znaczy?

19-12-2001, 13:35
W praktyce znaczy to, że powierzchnia dachówki jest gładsza, przez co dachówka mniej się brudzi i trudniej porasta zielskiem.
Dachówki takie można też po długim czasie łatwo doczyścić zwykłym Karcherem (wodą pod ciśnieniem) - nie mają trwałych przebarwień i wżerów.
Angoba to warstwa glinki nanoszonej na powierzchnie dachówki przed jej wypalaniem. Glinki te mogą być barwione, stąd angoby w różnych kolorach (miedź, czarny, brąz itd.).
Zwykle za angoby dopłaca sie 10-20% ceny dachówki tzw.naturalnej, ale np. ja kupiłem angoby Von Mullera w tej samej cenie co dachówki naturalne.
Przed wyborem konkretnej dachówki radzę obejrzeć pokryte gotowe dachy, lub przynajmniej oglądać dachówki w większej masie.
Ocena koloru dachu na podstawie jednej dachówki może być bardzo myląca.
Pozdrawiam - Alek

zuzka
20-12-2001, 14:01
I wszystko jasne -
Wielkie dzięki Alek!!!!

Arsis
26-06-2006, 20:08
Czym więc różni się dachówka angobowana od ceramicznej?. Poza ceną :)

Świerzak
26-06-2006, 20:30
noo..własnie czym?... albo ilu biegowa jest ta pięciobiegowa skrzynia biegów?..

Arsis
26-06-2006, 20:37
Świerzak ... ekspert czy filozof?

budulec
26-06-2006, 20:38
Czym więc różni się dachówka angobowana od ceramicznej?. Poza ceną :)
Tym samym czym kwadrat od prostokąta :D
pzdr

Arsis
26-06-2006, 20:45
Czyżby gorączna dzisiejszego dnia dała się Wam we znaki? ... jakiejś normalnej odpowiedzi mogę się dziś doczekać :-?

budulec
26-06-2006, 20:51
Angoba jest niczym innym tylko ceramiczną masą uszlachetniającą inne wyroby ceramiczne.
pzdr

Arsis
26-06-2006, 20:58
Dzięki

Szczerze mówiąc jeśli cena ceramicznej oscyluje pomiędzi 35 a 40 zł a angobowanej 30 - myślałem że angoba jest czymś pośrednim między dachówką cementową a ceramiczną ....

no dobrze nie będę Was z tego tematu już męczył

pozdrawiam

kaltam
27-06-2006, 10:49
Dachówka angobowana jest pomiędzy dachówką ceramiczną zwykłą a glazurowaną. Angoba jest dodatkową warstwą na dachowce ceramicznej która tworzy gładszą powierzchnię od typowej co w konserkwncji prowadzi do mniejszej ilości por w powierzchni, gdzie mogłyby zaczepić się osady lub pyły a potem glony. Dodatkowym efektem angobowania (jest to dodatkowy proces technologiczny) jest "świecenie - lśnienie" dachówki.