PDA

Zobacz pełną wersję : Piorunochron - TAK czy NIE



Opaves
24-08-2002, 22:09
Witam wszystkich Forumowiczów.
Pytanko jak w temacie. Czy ma sens instalacja piorunochronu? Domek z poddaszem użytkowym, więźba drewniana, dachówka cementowa, 3 kominy z cegły klinkierowej w tym 1 w kalenicy i 1 z wkładem stalowym. Stoi ok. 40 m od słupa linii wysokiego napięcia (bodajże 110 kV) - przebiega ona po stronie pn.-zach. Od wschodu w odległości ok. 20 m są wysokie drzewa, wyższe od domku. Położony jest w dolince. Sąsiedzi opowiadają, że w słup wysokiego napięcia przynajmniej raz uderzył piorun, podobnie jak w komin domu leżącego ok. 200 m od mojego, na zboczu wzgórza.
Pozdrowienia,
Marek

ArtMedia
25-08-2002, 17:53
Witam.

Piorun nie wybiera. Istnienie wysokich obiektów w okolicy nie gwarantuje ochrony.

Sebastian.

tom soyer
26-08-2002, 08:16
zgadzam się z sebastianem
dla takiego małego domku istalacja taka nie powinna być droga - wielekjej elementów można wykonac samemu...

MZel
26-08-2002, 08:26
Ja z lekkimi obawami zrezygnowalem z tej instalacji. Byla to zbyt droga sprawa. A i jej porzadne zainstalowanie tez nie jest takie proste. U mnie w okolicy zaden z domow nie ma.

Dave
26-08-2002, 09:44
Dobra instalacja pioruchronu kosztuje grosze - calosc wyjdzie ok. 400zl (4 uziomy pionowe, zlacza i drut ocynk, haki montazowe). Pozostaje kwestia robocizny - ale na nowym dachu dekarze zrobia to za pare groszy dodatkowo. Nie ma sensu z tego rezygnowac.

D.

finiszant
26-08-2002, 13:54
Porządnie wykonana instalacja nie ma prawa kosztować parę groszy. Konieczny jest choćby uziom - opaska wokół domu i starannie przemyślane "zwody", które zminimalizują możliwość indukowania w istniejącej instalacji elektrycznej w domu. Przypadkowo wykonana instalacja może na zasadzie indukcji więcej zniszczyć niż ochronić. Do tego wielkim niebezpieczeństwem są przepięcia, (samo zabezpieczenie antyprzepięciowe śr. stopnia kosztuje ok. 500 zł). Był na temat odgromów obszerny i bardzo dogłębny wątek, gdzie wypowiadali się bardzo zorientowani ludzie
Nie ma też reguły, w który budynek uderzy piorun - u mnie ominął żuraw, wielkie drzewa i kilka wysokich blaszanych dachów, wybrał mój dom akurat, za to kilku sąsiadom napsuł wiele sprzętu przez przepięcia.
Finiszant

Wowka
26-08-2002, 14:30
Finiszant ma rację. Dobrze wykonana instalacja odgromowa musi kosztować, zwłaszcza jeśli się ma dach o konstrukcji wielospadowej. U mnie wartość materiału i robocizny została wyceniona na ok 2000 zł. Z tego też powodu zaczekam z "tym etapem" jeszcze jakiś czas. Ale na pewno instalację wykonam.

babis
27-08-2002, 22:06
zgadzam się
dobrze wykonana instalacja musi kosztować swoje
do kwoty ok.1-1,2 tys można zejść planując już wszystko na etapie robienia fundamentów
ja na swoim domku drewnianym na pewno taką instalacje założe
po prostu szkoda by mi było jak by kiedyś spłonął przez taki drobiazg

PANTHER
27-08-2002, 22:17
Ja też robię już na pozimie fundamentów. Zawsze to bezpieczniej i na tym etapie taniej.

Dave
28-08-2002, 12:15
Moze pochwalicie sie tymi cenami - co tak kosztuje w instalacji piorunochronu ze twierdzicie ze trzeba wydac 2-3 tys ???
Ja kupilem drut fi6 ocynk z 50m za kilkanascie zlotych, uziomy pionowe (wbijane w ziemie na glebokosc kilku metrow - maja najnizsza z mozliwych rezystancje) za 70zl/sztuka, zlaczki kontrolne, uchwyty mocujace do muru, do dachowek, do gasiorow za kilkadziesiat zlotych. Calosc na pewno zmiescila sie w kwocie 400zl. Dekarze polozyli mi drut na dachu za 100zl. Moze ktos mi wyjasni co ma kosztowac 2tys...??

D.

finiszant
28-08-2002, 13:06
Nie jestem specem od piorunochronów, i należę do tych, którzy co się da robią własnymi siłami, ale w tym wypadku bym nie ryzykował samodzielnego wykonania. Standardem jest opaska wokół domu przynajmniej z bednarki (rozrzutni mówią o miedzi). Widziałem co piorum potrafi zrobić obróbkom blacharskim w domu, w który uderzył, jak wyglądała po tym instalacja elektryczna (wierzcie mi - nieciekawie), jak szukał drogi uziemienia po drutach zbrojeniowych, ile metalowych "drzazg" wbił w twarde płytki gresowe itp. Wniosek jest jeden, gdy będę robił instalację odgromową to na pewno nie będę oszczędzał na średnicach zwodów a raczej dam grubsze niż należy.
Finiszant

Dave
28-08-2002, 15:01
Powiedz po prostu ze nie masz pojecia o cenach...
Bednarka wokol domu to powiedzmy 150m opaski w cenie ok. 200zl. Tak naprawde bednarka nie gwarantuje minimalnej rezystancji zwlaszcza na glebach piasczystych i trzeba dac dodatkowe uziomy pionowe wbijane do poziomu wod gruntowych - dopiero wtedy osiagnie sie rezystancje minimalna. Ale to dalej koszt rzedu kilkuset zlotych. Nawet jak zamiast drutu fi6 dasz fi8 to nie wiem czy ci sie cos zmieni w jakosci piorunochronu i niewiele wzrosnie cena. Czekam wiec na realne uzasadnienie - skad ten koszt rzedu 2-3tys zl..?? Chyba ze chcecie zaplacic firmie 2tys za "robocizne" a raczej za swoja niewiedze...

D.

babis
28-08-2002, 22:36
Z pobieżnej analizy wydaje się że przy dużym udziale pracy własnej wykonawczej a najlepiej jak ktoś jeszcze wie o co chodzi i potrafi sobie sam zaprojektować to można zrobić instalacje za -jakieś 700-800 zł

michał70
30-08-2002, 11:49
buduję dom szkieletowy kryty dachówką bitumiczną o wysokości do szczytu komina prawie 9 m nie wyobrażam sobie,że mogło by nie być piorunochronów. Robi je firma, która się na tym zna wycena wstępna na poziomie 3 tys. złotych. Wszystkie przewody miedziane ponieważ wytrzymują więcej niż jedno uderzenie pioruna. Pozdrawiam wszystkich "szkieletowców".

Dave
30-08-2002, 12:57
Michal - twierdzisz ze ocynk wytrzyma tylko jedno uderzenie pioruna ? A w jego trakcie co - spali sie ? :smile:
Ciekawe czy uziomy i bednarke tez masz z miedzi....?

D.

engi
30-08-2002, 13:22
Mnie zaproponowała firma zrobienie tego za 1800zł.
Sądzę, że obkopanie domu z trzech stron w trudnym gliniasto kamiennym terenie znacznie podnosi cenę.
Materiały prawdopodobnie nie sa drobie.

19-11-2002, 09:20
Tak się składa, że zawodowo zajmuję się też ochroną odgromową. Nie zgadzam się z tym, że dobrze wykonana instalacja musi swoje kosztować.
Jakość wykonania instalacji zależy od montera, który wykonuje pracę natomiast cena jest sprawą umowną.
Koszty materiałów (stal ocynkowana) na instalację w przypadku prostego dachu o pow. ok 200m2 w 90% przypadków faktycznie zamykają się w kwocie kilkuset złotych. Jeśli instalację wykonuje się samemu to materiały stanowią 100% kosztów instalacji.
Zakładając instalację należy wystrzegać się przynajmiej elementarnych błędóW.
Sprawdźcie czy stalowy komin od kotła C.O., oraz maszt antenowy zostały podłączone na dachu do instalacji.
Pozdrawiam
Sympatyk


On 2002-08-27 22:06, babis wrote:
zgadzam się
dobrze wykonana instalacja musi kosztować swoje
do kwoty ok.1-1,2 tys można zejść planując już wszystko na etapie robienia fundamentów
ja na swoim domku drewnianym na pewno taką instalacje założe
po prostu szkoda by mi było jak by kiedyś spłonął przez taki drobiazg

BigJaro
19-11-2002, 20:36
Też nie wiem skąd bierzecie te kosmiczne ceny. Przypuszczam że kompletnie nie orientujecie się w cenach. Ja wykonując drenaż obwodowy na połowie obwodu domu ułożyłem bednarkę ocynkowaną i w 4 rogach wyciągnąłem ją na ścianę i dalej ku krokwią wciąż bednarką przykręcana na płasko do ściany. Przy dachu przejdę na drut 6mm ocynk i po krokwi ku gąsiorom + obejście kominów i maszt. I tyle. Bednarka kosztowała mnie gdzieś ze 250 zł, drut ocynk już nawet nie pamiętam ale grosze, uchwyty też nie są takie drogie. Myślę że w 500-700 zł się to zamknie. Gdy u sąsiada elektryk wykonywał odgrom oglądnął mój i stwierdził że bardzo fachowo to co zrobiłem wykonałem. Łączenia bednarki do pionu skręcałem śrubami nierdzewnymi, suszyłem suszarą, malowałem chamerajtem i owijałem całą rolką taśmy izolacyjnej. Mówił że sam tak dokładnie nie robi bo nie trzeba ale podziwia. Tak więc jak chcecie po 2-3 tysiaki dać komuś zarobić albo wydać na miedź a może lepiej złoto to proszę bardzo, Wasza kasa. Ja taki głupi nie jestem. Z tym spalaniem drutu 6mm jak huknie piorun to już wierutna bzdura. Weźcie pierwsze lepsze ogłoszenie o takich instalacjach i zapytajcie.

20-11-2002, 12:04
Jeszcze raz anonim.
Uwaga dla wszystkich, którzy samodzielnie chcą wykonywać instalacje piorunochronne. Pamiętajcie, że piorunochron to nie wszystko i że nie uchroni on w 100% od szkód spowodowanych wyładowaniami atmosferycznymi. Bardzo ważną sprawą jest również ochrona odgromowa wewnętrzna. W dużym uproszczeniu ideę tej ochrony przybliżyć można na przykładzie stalowego komina kotła C.O. ,który nie został podłączony do uziomu budynku. Piorun trafiając w budynek wybiera drogę przypadkową (taką jaka jest mu w danej chwili wygodna). Jeżeli mamy piorunochron to isnieje bardzo duża szansa, że trafi on w niego i spłynie sobie do uziomu. Lecz jeżeli mamy na dachu wystający stalowy komin to właśnie w niego może trafić piorun i zacznie płynąć w kierunku ziemi. No i właśnie - dolny koniec komina nie jest uziemiony i z reguły znajduje się na parterze budynku. Co się dalej może stać nietrudno przewidzieć, ano piorum będzie sobie dalej szukał drogi do ziemi. Może w pobliżu znajduje się zbrojenie w ścianie, może ine metalowe elementy, tak czy inaczej może wystąpić bardzo groźny w skutkach przeskok pioruna (od dolnego końca komina do np. stalowej futryny w ścianie) do tych właśnie metalowych elementów. Jeżeli na drodze przeskoku pioruna akurat będzie stał człowiek może on zginąć. Przeskok może spowodować też pożar itp. lista szkód może być długa. Sytuacja będzie wyglądała nieco lepiej jeżeli na dachu komin będzie połączony z instalacją piorunochronną. Wtedy istnieje szansa, że piorun może nie wejść nam do budynku bo będzie mu "wygodniej" spłynać na zewnątrz instalacją piorunochronną. Tak czy inaczej bez ochrony wewnętrznej może nie udać się nam uniknać przeskoku pioruna wewnątrz budynku. Ochrona odgromowa wewnętrzna polega na sprawdzeniu odległości "przeskoku" wewnątrz budynku - czy są one wystarczające, oraz na wykonaniu odpowiednich połączeń elektrycznych po to aby w przypadku jak już piorun "wybierze" , że do ziemi "chce" płynąć po naszym kominie nie musiał "specjalnie szukać" i popłyną przewodem, który dla niego przewidzieliśmy.
Jeżli chcecie zlećić wykonanie instalacji piorunochronnej "fachowcowi" sprawdźcie czy słyszł o czymś takim jak ochrona odgromowa wewnętrzna i czy potrafi ocenić czy wymagane są w waszym przypadku połaczenia wewnętrzne.
Pozdrawiam

Maco
20-11-2002, 12:21
ZNowy wychodzi, że niegdysiejsze domy z drwna kryte strzechą miały przewagę bo piorun je raczej omijał... :smile:

A tak poważnie to czy jeszcze jest sprawa ochrony instalacji wewnętrznych przed prądem zaindukowanym ? Jeśli piorun płynie po uziomie to jest to baaardzo duży prąd, który powoduje baaardzo duży impuls pola elektromagnetycznego, który z kolei (przynajmnije teoretycznie) indukuje w wewnętrzej instalacji (wszelkich kablach czy to elektrycznychm antenowych czy od alarmu) prąd. Prąd ten jest tym większy im "więcej" pioruna płynie przez uziom.

Czy jest to zagrożenie realne czy tylko wymyślone ?

20-11-2002, 13:41
Maco
Pamiętaj, że ochrona odgromowa ma trochę inne zadanie niż przepięciowa tzn. ma chronić budynek przed skutkami uderzeń pioruna jak pożar, zniszczenia mechaniczne itp. oraz zmniejszać zagrożenie przebywających w niej ludzi.
Ochrona przeciwprzepięciowa jest odrębnym problemem i dotyczy wyłącznie urządzeń elektrycznych, które chcesz ocalić .
Odpowieź na Twoje pytanie jest bardzo "prosta" :wink:.
Pokażę Ci to na przykładzie.
Powiedzmy, że mieszkasz na otwartym terenie w domku jednorodzinnym - statystyki oceniają, że ryzyko trafienia pioruna w odległości takiej by mogło to coś zaszkodzić Twoim urządzeniom to ok. jeden raz na 40-100 lat (zależy czy są to góry czy inna okolica). Jeżeli instalacja elektryczna w Twoim domu jest zasilana z linii napowietrznej a kabel leżący w ziemi od słupa do Twojego domu jest krótszy niż ok. 100m to ryzyko uszkodeń drastycznie rośnie (wyładowanie piorunowe w linię energetyczną może przedostać się do Twojej instalacji elektrycznej).
Innymi rodzajami przepięć specjalnie bym się nie przejmował mogą one raczej powodować zakłócenia w pracy urzadzeń (np. zawieszanie się komputerów)niż jakieś uszkodzenia.

Teraz do sedna sprawy - powiedzmy chcesz ocalić przed przepięciami swoje nowe kino domowe za ok. 7000zł. komputer 2000zł i centralkę alarmową 500zł. Przyjmijmy, że na urządzenia do ochrony przeciwprzepięciowej wydasz 900zł.
Przeanalizuj sprawę i odpowiedź na swoje pytanie masz gotową.
Pozdrawiam

Dave
20-11-2002, 14:20
Zagrozenie zaburzeniem elektomagnetycznym jest realne ale jest minimalizowane ekranowaniem kabli. Niestety - pole indukuje sie tez w kablach energetycznych i ta droga moze dostac sie do odbiornikow. Dlatego podczas burzy zaleca sie wylaczanie elektroniki. Bo mimo piorunochronu moga zostac uszkodzone (choc nie spalone).

D.

Maco
20-11-2002, 15:27
Dzięki,
teraz pamiętam, że babcia jak była burza gasiła wszystkie światła, wyłączała telewizor i radio i zapalała gromnicę. Nawet chyba odłączała telewizor od anteny.

To takie raczej darmowe zabezpieczenie (ale trzeba być w domu).

20-11-2002, 18:41
Anonimie. Z tego co tu przytoczyliście widzę, że nie ma problemu z wykonaniem instalacji odgromowej samemu, a sporo można zaoszczędzić. Dach na szczęście mam z dachówki, wkład kominowy z kamionki i rzadnych masztów czy anten na dachu. Natomiast odrębną sprawą jest zabezpieczenie przeciwprzepięciowe. Nie padły konkrety oprócz 900zł. Czy to jest spec. urządzenie, czy jakiaś spec. instalacja. Gdzie to kupić, można samemu zainstalować, do czego podpiąć itd. Poproszę o konkrety. Dzięki.

21-11-2002, 09:30
Anonim do Anonima
W przypadku dachu z dachówki trudno mówić o szczęściu jeśli chodzi o pioruny :grin: . Lepszy by był cały z blachy połączony z uziomem najlepiej na wszystkich rogach (są na to normy) wtedy piorun nie ma jak wejść do budynku.
Jeżeli chodzi o ochronę przeciwprzepięciową to jest to zbyt szeroki temat na forum i już nie jeden "jajogłowy" napisał o tym grubą książkę. W telegraficznym skrócie mówiąc ochrona ta sprowadza się do instalowania w różnych miejscach instalacji elektrycznych ochronników przeciwprzepięciowych, np. w rozdzielnicach elektr, gniazdkach elektrycznych, telefonicznych, komputerowych, antenowych i innych miejscach w zależności od tego co chcemy ochronić. Ponieważ jestem z branży elektrycznej a forum nie służy do reklamy mogę Cię jedynie oddać w łapy dystrybutorów i handlowców. Obejżyj sobie strony http://www.dehn.pl, http://www.obo.pl, http://www.weidmuller.pl
Jak będziesz miał problemy spytaj na tym wątku.
Pozdrowienia od Anonima dla Anonima.

P.S.
ok. 900zł. to tyle ile ja wydałem na zabezpieczenia od przepięć w mojej instalacji.

mironmk
12-12-2002, 12:57
Właśnie zakończyłem montaz instalacji odgromowe (dom z poddaszem użytkowym plus garaz wolnostojący, razem wg dachów ok 315 m kw.). Zgadzam się z Davem, że całkowite koszty to kilkaset zł. W moim przypadku 400 zł (plus bednarki robione przy fundamentach, przypuszczam, że góra 200 zł). Robocizna 500 zł (i tak sądzę, że przepłaciłem. Też zastanawiałem się, robić nie robić, ale po podliczneiu kosztów zdecydowałem - robić! Oczywiście ochrona przeciwprzepięciowa to inna historia.

pablo3
14-01-2003, 09:57
Czasami można stanąć na dachu i robić zdjęcia gorzej jak jesteś magneto pozytywny. Przyda się polisa na życie! :smile:
Piorunochron owszem napewno tak!

abram
18-01-2003, 17:03
Po przeczytaniu tych informacji juz się wystraszyłem, tym bardziej, że mam na dachu blachodachówkę i metalowe rynny z czterech stron domu. Czy wystarczy uziemnić te cztery rynny?

inwestor
18-01-2003, 23:19
Abram jeśli masz na dachu blachę lub blachodachówkę co na jedno wychodzi to jakbyś już miał piorunochron. Musisz jeszcze postarać się o uziom i spiąć dach z uziomem drutem FeZn minimum 6mm . Do tego na górze i w dolnej częci jeszcze podlącz rynny i odgromówkę masz jak ta lala. Podaj trochę więcej szczegółów jaki jest kształt budynku i wymiary zewnętrzne to dokładniej powiem Ci jak to zrobić
Pozdrawiam

Gosc123
20-02-2003, 13:01
Ja też buduje w szkielecie i jestem przezorny, wiec w planie mam zalozenie instalacji, ale... Firmy, z ktorymi rozmawialem nie istaluja piorunochronów twierdząc, że... nie trzeba. Oczywiscie założą ją bez problemu, ale ich klieci tego nie robili. Nikogo szlag nie trafil (oby jak najdluzej), ale mnie sie jakos wierzyc nie chce, ze to tak zawsze. Mam tylko nadzieje, ze zalozenie instalacji nie sciagnie mi jakiegos pieruna :wink: A brzózki czy topole coś tam ściągają ponoć... to piękne cholerstwo rośnie niedaleko :wink:

Ryszard1
20-02-2003, 19:21
<font size=-1>[ Ta wiadomość była edytowana przez: Ryszard1 dnia 2003-02-20 19:23 ]</font>

Ryszard1
20-02-2003, 19:21
<font size=-1>[ Ta wiadomość była edytowana przez: Ryszard1 dnia 2003-02-20 19:23 ]</font>

Ryszard1
20-02-2003, 19:21
nic prostszego jak wyciac ...

Teska
21-02-2003, 13:58
nie mam piorunochronu..:sad: mam tylko uziom fundamentów

Teska
21-02-2003, 13:59
ale napewno zrobie koszt 2000 zł

Danajot
06-06-2003, 14:05
Inwestor- ja też mam dach z blachodachówki Lindab głęboko tłoczonej .Wymiar budynku 10 x 10 m, poddasze użytkowe, dach dwuspadowy, rynny metalowe , powlekane - jak dach . Napisz jak to zrobić z tymi uziemieniami, qrcze nastraszyliście mnie trochę.

Doki
06-06-2003, 14:35
Maco

Powiedzmy, że mieszkasz na otwartym terenie w domku jednorodzinnym - statystyki oceniają, że ryzyko trafienia pioruna w odległości takiej by mogło to coś zaszkodzić Twoim urządzeniom to ok. jeden raz na 40-100 lat (zależy czy są to góry czy inna okolica).

Faktycznie, to tlumaczy dlaczego ZADEN budynek mieszkalny w mojej okolicy nie ma piorunochronu, a miejscowi na pytanie o instalacje odgromowa otwieraja szeroko oczy "a po kiego???"

Skoro ryzyko jest tak minimalne, to zamiast wkladac pieniadze w piorunochron, lepiej przeczytac polise ubezpieczenia domu. Standardowo polisy ubezpieczenia od pozaru obejmuja skutki bezposredniego uderzenia pioruna, a te lepsze takze skutki przepiec.

27-10-2003, 14:52
Czy zejście piorunochronu po ścianie szczytowej należy zrobić po obu bokach stronach ściany szczytowej czy też wystraczy tylko z jednego boku ściany. Czyli czy dal domu z dachem dwu spadowym wystaczą dwa zejścia czy też cztery ?

Dave
28-10-2003, 10:33
Wystarcza 2. Generalnie wazne jest zapewnienie ochrony kalenicy i kominow a zejscia sa tylko w celu odprowadzenia wyladowan.

D.

pikuś
30-10-2003, 17:05
miałem to szczęście w życiu, że widziałem skutki uderzenia pioruna w 2 budynki chronione stosowną instalacją. W obu przypadkach "odparowało" po ok 1,5 m przewodu ochronnego. Rezystancja w normie regularnie sprawdzana. Budynki wyszły bez szkód. Co za różnica czy instalacja kosztuje 1kPLN czy 2kPLN, pomyślcie ile wybuliliście kasy na dach.

Carl
28-11-2003, 12:41
Fajny ten wątek 8)
Po przeczytaniu całości doszedłem do wniosku, że warto byłoby taką instalację założyć... jedna mniej, czy jedna więcej.. co to za różnica :lol:

Mam jednak pytanie bardzo konkretne - jak należy ułożyć w ziemi bednarkę? Czy może być zaraz obok fundamentów, czy trzeba ją położyć nieco dalej?

kores
28-11-2003, 12:56
PIKUŚ - mam pytanie: czy w opisanym przez ciebie przypadku urzadzenia RTV i sprzety AGD przetrwaly??? Wg mojej wiedzy i przewidywan prawdopodobnie ulegly zniszczeniu na skutek zaindukowania sie w nich pradow wywolanych pobliskim wyladowaniem atmosferycznym. Ale teoria teoria a w praktyce bywa roznie. Ciekaw jestem jak bylo??? :-)
pozdr.

bilbo
29-11-2003, 19:05
Oczywiście, że tak! Będę spała spokojniej!
Justa

Pikuś
29-11-2003, 23:45
Budynki o których pisałem to budynki przemysłowe, wyposażone w układy siłowe, bez wysublimowanej elektroniki, ale radio było tylko nie wiem czy w tym momencie było załączone. Inst elektryczna wyszła bez najmniejszego szwanku, gorzej z pracownikiem, który po spektaklu typu światło i dzwięk trochę był oszołomiony siłami natury. Pozdrowienia Pikuś.

dzbanek
02-12-2003, 11:24
Mała ciekawostka statystyczna:
W zaprzyjaźnionym zakładzie naprawiającym telewizory śmiali się, że na 100 telewizorów uszkodzonych z powodów związanych z burzą jeden był faktycznie uszkodzony przez przepięcie, a pozostałe 99 miało uszkodzoną mechanicznie głowicę z powodu systematycznego wyciągania i wkładania wtyczki antenowej przez przezorne babcie ;-)

Dzbanek

Artur_071
12-01-2004, 13:58
Ciekawa sprawa z tą instalacją, chyba się zastanowię, według tego co piszecie wystarczą uziomy pogrążalane, aby otrzymać odpowiednią rezystancję uziomu - tak ?
Gdzieś czytałem, że pioruny walą tylko tam gdzie są jakieś podziemne cieki wodne. Jakieś opinie potwierdzją to stwierdzenie ?
Może wystarczy na działce prawidłowo ustawić dom, oczywiście jeżeli się da. :)

slaw
13-01-2004, 17:55
Na stronach SEP jest dokument będący przeglądem problemu ochrony odgromowej (plik w formacie MS-Worda *.doc). Są tabelki minimalnych przekrojów przewodów z różnych materiałów, wykresy, stożki itp. SEP - opracowanie_ochrona_odgromowa (http://www.sep.com.pl/opracowanie_ochrona_odgromowa.zip).

07-02-2004, 11:13
Ciekawa sprawa z tą instalacją, chyba się zastanowię, według tego co piszecie wystarczą uziomy pogrążalane, aby otrzymać odpowiednią rezystancję uziomu - tak ?
Gdzieś czytałem, że pioruny walą tylko tam gdzie są jakieś podziemne cieki wodne. Jakieś opinie potwierdzją to stwierdzenie ?
Może wystarczy na działce prawidłowo ustawić dom, oczywiście jeżeli się da. :)



Tak naprawde bednarka nie gwarantuje minimalnej rezystancji zwlaszcza na glebach piasczystych i trzeba dac dodatkowe uziomy pionowe wbijane do poziomu wod gruntowych - dopiero wtedy osiagnie sie rezystancje minimalna. Ale to dalej koszt rzedu kilkuset zlotych. Nawet jak zamiast drutu fi6 dasz fi8 to nie wiem czy ci sie cos zmieni w jakosci piorunochronu i niewiele wzrosnie cena. Czekam wiec na realne uzasadnienie - skad ten koszt rzedu 2-3tys zl..?? Chyba ze chcecie zaplacic firmie 2tys za "robocizne" a raczej za swoja niewiedze...

D.


Artur
Dave to wyjaśnił - nie uziom pogrążalny ani bednarka jest czynnikiem decydujacym - a wilgotność gruntu, dla uzyskania pożadanej rezystancji
Podobnie zgadzam z Dave gdy chodzi o koszty wykonania odgromówki ( spadaja dodatkowo gdy na etapie zbrojenia funamentów zaprojektujesz połaczenie zbrojenia z odgromówką ...)
Prawdopodobieństwo uderzenia pioruna w skrzyżowanie cieków energetycznych promieniwania wodnego moze byc wyższe - lecz jest to trudne do udowodnienia.
Efekt przepiecia w ubiegłym roku spowodował ze piorun z anteny TV zbiorczej skasował "po drodze" starsze typy odbiorników. telefony i karty sieciowe komputerów ...

brzoza

joint32
20-07-2010, 16:45
Mam pytanie do znawców,w ławie będę miał sztuczny uziom z bednarki,czy do niego podpiąć można piorunochron?Jeśli tak można to czy przy uderzeniu prąd nie pójdzie na instalację w domu,bo przecież do tej bednarki będzie podłączone uziemienie?Czy wystarczy ,że połączę zwody z blachodachówką?

Pawlo111
20-07-2010, 17:17
Mam pytanie do znawców,w ławie będę miał sztuczny uziom z bednarki,czy do niego podpiąć można piorunochron?Jeśli tak można to czy przy uderzeniu prąd nie pójdzie na instalację w domu,bo przecież do tej bednarki będzie podłączone uziemienie?Czy wystarczy ,że połączę zwody z blachodachówką?

Jeżeli pomiar wyjdzie OK. to można jak nie to trzeba dołożyć np. uziom otokowy lub wbijać pilony [szpilki na kilka m w glebe]

Pawlo111
20-07-2010, 17:20
czy wystarczy ,że połączę zwody z blachodachówką?

nie wystarczy

joint32
31-07-2010, 12:26
Jeszcze jedno pytanie.Czy jak będę wylewał ławy w gruncie i położę folię to czy ona nie odizoluje ławy od ziemi|?Jak wtedy będzie z sztucznym uziomem czy nadal spełni on swoją funkcję?

Pawlo111
31-07-2010, 19:41
Pewnie trochę odizoluje ale jak wcześniej już pisałem konieczny jest pomiar rezystancji uziemienia to wszystko sie okaże.
Ta folia najczęsciej jest niezbędna jak chcesz lać beton prosto w grunt. To zresztą zależy od spoistości gruntu.
Polecam wyprowadzić z fundamentu bednarki na zewnątrz po kilka metrów.

mr6319
09-08-2010, 13:04
A co mówią przepisy o piorunochronie i instalacji odgromowej?
Przymus czy wola inwestora?

Pawlo111
09-08-2010, 20:47
A co mówią przepisy o piorunochronie i instalacji odgromowej?
Przymus czy wola inwestora?

I tak i tak.
Połączenia ekwipotencjane w nowym budownictwie to konieczność tak jak RDS .
Odgromówka konieczna ale od jakiejś powieżchni dachu [niestety nie pamiętam od jakiej].
Poniżej wedle uznania inwestora i kieszeni.
Jak już niektóży pisali na FM bylejak zrobiona, źle zaprojektowana czasem może narobić więcej szkody niż pożytku.
Są mapy częstotliwości występowania wyładowań atmosferycznych.

szejens
13-08-2010, 15:25
A jak mam takie pytanie. Dom już skończony wiec trzeba wykopac rów żeby położyć bednarkę jako uziom otokowy. I teraz okazuje sie że bednarka przechodzi ok 30 cm nad głónym przewodem prądowym do domu. Czy nie bedzie to powodowało jakiś problemów z instalacją elektryczną po ewentualnym zadziałaniu uziemnienia. Chodzi mi o prądy indukcyjne które mogą powstać w kablu zasilającym. Czy w przypadju uziomu otokowego coś takiego nie występuje? Moze lepie wbić uziomy pionowe zamiast kopać otoku?

Pawlo111
13-08-2010, 21:03
Pilony trochę droże ale bez wątpienia lepsze. A czasem nawet konieczne. A nie możesz bednarki dać poniżej kabla zasilającego?

szejens
17-08-2010, 11:56
Pilony trochę droże ale bez wątpienia lepsze. A czasem nawet konieczne. A nie możesz bednarki dać poniżej kabla zasilającego?

Nie ma znaczenia czy wyżej czy niżej bo problem indukcji może wystąpić 360 st wokół bednarki. a czemu piony lepsze niż bednarka?

Pawlo111
17-08-2010, 22:27
Ma znaczenie bo wyżej to słabsze działanie [bednarka leży w suchszej warstwie gruntu] a niżej to możesz sobie zakopać jak chcesz głęboko a czym głębiej tym lepiej i właśnie dla tego pilony [nie piony] są lepsze sięgają do głębszych warst gruntu bardziej wilgotnej czasami wręcz w wodzie.

Luki123
05-09-2013, 09:35
Witam ,
Niedawno spotkała mnie niemiła sytuacja , mój dom został złośliwie potraktowany przez piorun . A dokładniej komin szczęście w nieszczęściu że prawdopodobnie odbędzie się bez , znaczących kosztów . Ale jak mówiłem więcej szczęścia w tym było i za to należny dziękować :) Moje pytanie brzmi czy piorunochron ochroni mój dom w 100% po zanotowaniu takiego . z góry dzięki
za odp :)

Pawlo111
06-09-2013, 00:00
W 100 % to nic nie ochroni ale poprawnie wykonana inst. odgromowa, konserwowana właściwie pewnie w 90 kilku %.

akm97
01-11-2013, 15:54
Witam. Czy uziom pionowy po 2 lub 4 stronach budynku spełni swoją rolę, czy jednak niezbędna jest bednarka naokoło budynku. Jestem dopiero na etapie wyznaczania osi budynku i teoretycznie mógłbym zastosować każdą opcję, także tą z uziemieniem w zbrojeniu fundamentu, rozważam jednak opaskę lub uziom pionowy. Jednak sama bednarka zniechęca mnie problemami przy kolejnych rozkopach choćby przy doprowadzaniu przyłącz itp.

Pawlo111
04-11-2013, 14:05
Czy to będzie otok czy wbite pilony w ziemie nie ma znaczenia. Ważne by uzyskać wymaganą skuteczność
uzależnioną od "...rezystywności gruntu oraz przyjętego poziomu ochrony..."
Otok z bednarki głęboko zakopany jest stosunkowo tani.

pomtek
05-11-2013, 10:20
Nawet jeśli nie daje całych 100% pewności to uważam że powinno się go zamontować. Lepiej zainwestować i nie martwić się przy każdej burzy :P

akm97
05-11-2013, 20:37
Czy to będzie otok czy wbite pilony w ziemie nie ma znaczenia. Ważne by uzyskać wymaganą skuteczność
uzależnioną od "...rezystywności gruntu oraz przyjętego poziomu ochrony..."
Otok z bednarki głęboko zakopany jest stosunkowo tani.
Nie chodzi mi tutaj o koszt bednarki tylko o te rozkopy... i to właśnie ich chciałbym uniknąć.

Jenia
12-11-2013, 10:03
Także się nad tym z mężem zastanawiamy. Jednak nasz majster, który domy stawia od przeszło 20 lat powiedział
ochrona odgromowa wymaga spełnienia określonych warunków - w przeciwnym razie po prostu nie będzie to działać, więc często jakiekolwiek kompromisy nie będą możliwe. Ma to być wykonane tak i basta
Koniec cytatu. Dopiero zaczynamy budowę - temat "odgromówki" wróci więc na wiosnę, nie mniej patrząc jak zjawiska pogodowe przybierają na sile, zabezpieczenie (jakby nie było dobytku życia) przed burzą, piorunami, powodzią nabiera zupełnie nowego znaczenia niż jeszcze parę lat temu. To samo jeśli idzie o ubezpieczenie budynku... Sory za off topic :)

akm97
12-11-2013, 10:58
Nie ma mowy o off topicu, bo temat jak najbardziej aktualny. A rozważaliście, Wy czy może ktoś inny, montaż piorunochrona aktywnego? Element montowany na dachu kosztuje ok. 2500 zł, ale do tego montujemy tylko jeden "drut" z uziomem. Ma ktoś doświadczenia z montażem tego typu zabezpieczenia. Jakie koszty.

piotrek0m
12-11-2013, 12:48
A rozważaliście, Wy czy może ktoś inny, montaż piorunochrona aktywnego? Element montowany na dachu kosztuje ok. 2500 zł, ale do tego montujemy tylko jeden "drut" z uziomem. Ma ktoś doświadczenia z montażem tego typu zabezpieczenia. Jakie koszty.

Piorunochron aktywny jest krytykowany przez Stowarzyszenie Elektryków Polskich:

Ponoć normy nie przewidują zastępowania "tradycyjnej" ochrony odgromowej czymkolwiek innym. Nie sądzę więc by projektant zgodził się dobrowolnie podpisać projekt z głowicą PA, biorąc na siebie odpowiedzialność za jej ew. niezadziałanie. Brak wtedy podstaw prawnych do obrony.

**************
POLSKI KOMITET OCHRONY ODGROMOWEJ
Stowarzyszenie Elektryków Polskich
Przewodniczący PKOO

Stanowisko
w sprawie bezprawnego stosowania tzw. zwodów aktywnych w Polsce.

1. Jak wiadomo, do Polski zostały przemycone tzw. zwody aktywne, realizowane zgodnie z wytycznymi zawartymi we francuskim dokumencie NF C 17-102, w myśl którego zwody te mają być rzekomo o wiele bardziej skuteczne niż zwykłe zwody pionowe. Jest to nieprawda. Nikt takiej skuteczności nie mógł udowodnić, gdyż byłoby to sprzeczne z podstawowymi prawami fizyki. Wręcz przeciwnie istnieją liczne dowody fotograficznie, świadczące o dużej zawodności tych urządzeń. Ich reklamowanie stanowi zwykłe nadużycie, które - w myśl postanowienia (No. CIV 96-2796 PHX/ROS) Sądu Stanowego w Arizonie - jest karalne. Reklamowanie w Polsce tego typu urządzeń powinno podlegać podobnej jurysdykcji.

2. Skandalem jest to, że zwody aktywne zostały w Polsce zaliczone do okuć budowlanych i uzyskały numer klasyfikacyjny SWW 0654-29. Oznacza to, że do Polski przemycono zwykłe żelastwo, a następnie nadano mu nadzwyczajne właściwości ochronne. Jest to oczywiste oszustwo, które powinno zainteresować prokuraturę. Wyrób służący ochronie lub ratowaniu życia, jakim jest bez wątpienia urządzenie piorunochronne, a zwód aktywny w szczególności, nie mógł być w myśl obowiązujących przepisów zwolniony z obowiązku certyfikacji i jest stosowany w Polsce wbrew postanowieniom art. 214, 215 i 217 Kodeksu Pracy.

3. Oficjalnymi normami ochrony odgromowej w Polsce były dotychczas normy serii: PN-IEC 61024 i PN-IEC 61312, a obecnie są normy serii PN-EN 62305:2006 (U). Zwody aktywne typu: JONOSTAR, Akcelerator Saint Elme itp. - wbrew chwytom reklamowym ich dystrybutorów - nie spełniają wymagań ani tych norm, ani żadnych innych norm wydanych przez PKN, CENELEC i IEC. Dokument NF C 17-102 jest nielegalnym dokumentem w Polsce. Wystawianie deklaracji zgodności zwodów aktywnych z normami oficjalnymi w Polsce jest poważnym nadużyciem.

4. Uargumentowane ostrzeżenie Komitetu Naukowego ICLP (International Conference on Lightning Protection) przed stosowaniem tych „zwodów" można znaleźć na stronie internetowej pod adresem: http://www.iclp-centre.org/news.php.

5. W związku z ukazaniem się normy EN 62305:2006 wszystkie inne normy ochrony odgromowej tracą swoją ważność. Oczekuje się, że - zgodnie z zasadami obowiązującymi w Unii Europejskiej - również francuski dokument NF C 17-102, jako sprzeczny z tą normą, zostanie wycofany. Komitet Naukowy ICLP zwrócił się w tej sprawie do Komitetu Francuskiego, wyrażając pogląd, że wprawdzie jest to wewnętrzna sprawa Francji, ale z naukowego i moralnego punktu widzenia władze ICLP są zobowiązane do zadbania o zablokowanie exportu szkodliwego dokumentu NF C 17-102 i niebezpiecznych urządzeń z Francji do innych państw, dla których norma EN 62305:2006 powinna być właściwym dokumentem. Wszyscy bowiem członkowie Unii Europejskiej (włącznie z Francją) mają obowiązek przyjąć tę normę i wycofać wszystkie sprzeczne z nią dokumenty krajowe.


Prof. dr hab. inż. Zdobysław Flisowski
Przewodniczący PKOO

************

michcio0711
12-11-2013, 20:42
Witam. Czy uziom pionowy po 2 lub 4 stronach budynku spełni swoją rolę, czy jednak niezbędna jest bednarka naokoło budynku. Jestem dopiero na etapie wyznaczania osi budynku i teoretycznie mógłbym zastosować każdą opcję, także tą z uziemieniem w zbrojeniu fundamentu, rozważam jednak opaskę lub uziom pionowy. Jednak sama bednarka zniechęca mnie problemami przy kolejnych rozkopach choćby przy doprowadzaniu przyłącz itp.

Tu nie ma się nad czym zastanawiać, masz obowiązek wykonania uziomu fundamentowego.
Uziom fundamentowy to najlepszy ze wszystkich dostępnych uziomów. Ma niską rezystancję, jest tani i będzie pracować dopóki budynek nie zostanie wyburzony.
Każde inne rozwiązanie będzie gorsze. Otok albo uziom pionowy to ostateczność, którą stosuje się jeśli sprawa została spartolona i zapomniano o uziomie fundamentowym.

Sztuczny uziom fundamentowy wykonuje się stosunkowo prosto. W spodniej części ławy fundamentowej układa się pionowo bednarkę z czarnej stali, ewentualnie pręt stalowy. To wszystko podparte tak, żeby znalazło się w otulinie betonowej o grubości minimum 5 cm.
Wypusty z uziomu wykonuje się z bednarki ocynkowanej/stali kwasoodpornej itd. w miejscach sprowadzenia z dachu przewodów odprowadzających (jeśli budynek ma w miarę regularną bryłę to najczęściej będą to rogi budynku) oraz w miejscu montażu szyny GSU.

Piorunochron aktywny - patrz wyżej...

akm97
19-11-2013, 08:28
A więc stanęło na kwestii połączenia piorunochronu ze zbrojeniem ławy. W tym celu w czterech rogach domu zostały wyprowadzone bednarki i dodatkowo piąta w planowym miejscu elektrycznej skrzynki rozdzielczej. Mam teraz pytania:
1. Czy w takim przypadku jeśli to zbrojenie będzie uziomem dla piorunochronu, to można do niego podłączyć uziemienie skrzynki elektrycznej, bodajże "PE"?
2. W projekcie jest jeszcze mowa o połączeniu ze zbrojeniem rur instalacji wodociągowej i gazowej i CO, ale to chyba nie wchodzi w rachubę?
W powyższej kwestii oczywiście skonsultuję się z kierownikiem budowy i elektrykiem, ale chcę mieć własną wiedzę na ten temat.

michcio0711
02-01-2014, 17:44
Piąte wyprowadzenie od uziomu powinno być przyłączone do szyny wyrównawczej. Do tej szyny należy przyłączyć przewód od szyny PE w rozdzielnicy elektrycznej, metalowe instalacje CO, CWU, gazowe czy wentylacyjne, ekrany przewodów antenowych i sieciowych (jeśli są ekranowane) itd. Jeśli antena na dachu znajduje się razem z masztem w przestrzeni chronionej zwodu pionowego, to maszt ten także należy przyłączyć do tej szyny.

Przemek98
14-04-2014, 16:21
Ostrożności nigdy za wiele. Lepiej już wydać trochę więcej pieniędzy i mieć spokuj. Bo poto każdy z nas budował dom żeby długo i szczęśliwie w nim mieszkać. Ja zrobiłem instalacje odgromową bo mam koło siebie wysokie drzewa i zawsze może coś się stać. Polecam każdemu aby się zapoznał z tym artykułem mgprojekt.com.pl/blog/instalacja-odgromowa (http://www.mgprojekt.com.pl/blog/instalacja-odgromowa) poświęci się chwile czasu a można się wiele dowiedzieć o piorunochronach.

przemo1
15-04-2014, 19:21
Ostrożności nigdy za wiele. Lepiej już wydać trochę więcej pieniędzy i mieć spokuj. Bo poto każdy z nas budował dom żeby długo i szczęśliwie w nim mieszkać. Ja zrobiłem instalacje odgromową bo mam koło siebie wysokie drzewa i zawsze może coś się stać. Polecam każdemu aby się zapoznał z tym artykułem mgprojekt.com.pl/blog/instalacja-odgromowa (http://www.mgprojekt.com.pl/blog/instalacja-odgromowa) poświęci się chwile czasu a można się wiele dowiedzieć o piorunochronach.

Mądrze piszesz - tylko po co ta reklama MG ... w 3 z 4 Twoich postów?

akm97
20-09-2014, 19:32
Piąte wyprowadzenie od uziomu powinno być przyłączone do szyny wyrównawczej. Do tej szyny należy przyłączyć przewód od szyny PE w rozdzielnicy elektrycznej, metalowe instalacje CO, CWU, gazowe czy wentylacyjne, ekrany przewodów antenowych i sieciowych (jeśli są ekranowane) itd. Jeśli antena na dachu znajduje się razem z masztem w przestrzeni chronionej zwodu pionowego, to maszt ten także należy przyłączyć do tej szyny.

Nasunęły mi się jeszcze takie wątpliwości, co do połączeń piątego uziomu z instalacją gazową, czy szyną PE. Czy w przypadku wyładowania elektrycznego nie jest to niebezpieczne dla tych instalacji. Chodzi mi szczególnie o instalację gazową, bo teoretycznie wydaje mi się to niebezpieczne.
Nie jestem jednak mocny z fizyki, a jest pewnie na to wytłumaczenie.

Pawlo111
27-09-2014, 12:30
Nasunęły mi się jeszcze takie wątpliwości, co do połączeń piątego uziomu z instalacją gazową, czy szyną PE. Czy w przypadku wyładowania elektrycznego nie jest to niebezpieczne dla tych instalacji. Chodzi mi szczególnie o instalację gazową, bo teoretycznie wydaje mi się to niebezpieczne.
Nie jestem jednak mocny z fizyki, a jest pewnie na to wytłumaczenie.
Jeśli instalacja jest wykonana prawidłowo "zachowana jest skuteczność" nie ma obaw napięcie "nie wróci" bednarką szyny ekwipotencjalnej.
Tak pokrótce istnieje zasada rozdziału instalacji odgromowej i instalacji ekwipotencjalnej [połączone tylko potencjałem ziemi]
Nie można dowolnie łączyć np. przewodem ochronnym instalacji elektrycznej z elementami metalowymi dachu np. daszki, maszty antenowe itd.
Zadanie takie ma odgromówka.
Instalacja gazowa jeśli wykonana rurą stalową powinna być połączona z szyną ekwipotencjalną, nigdy z odgromówką

akm97
07-10-2014, 06:49
Witam. Wczoraj został mi skończony dach i z nim piorunochron. Generalnie piorunochron wykonano zgodnie zaleceniami, które znalazłem na tym forum, ale nie do końca. To znaczy, zastosowano pręt fi8. Poprowadzony jest po kalenicy, na końcach ma wyprowadzenia "do góry". Podłączone są pod niego wyprowadzenia z kominów i rynny. Nie pasują mi jednak "zejścia" do uziomów. Mianowicie dekarze poprowadzili je nie po krawędziowych (zewnętrznych) krokwiach, ale po przedostatnich. Skutkiem tego jest, że"zejście" jest ok. 1m od krawędzi dachu. Zrobili tak, aby ułatwić sobie pracę, gdyż jak wiadomo bednarka jest na rogach budynku, a dach jest wysunięty i dzięki temu pręt schodzi prosto do bednarki. Czy nie jest to poważny błąd i krawędź dachu nie powinna być dodatkowo chroniona?
W trakcie prac rozmawiałem na ten temat z elektrykiem z uprawnieniami, ale wówczas twierdził, że takie rozwiązanie jest dopuszczalne. Nie daje mi to jednak spokoju.
P.S. Jeśli coś jest niejasne, to po południu mogę wstawić zdjęcia.

Pawlo111
14-10-2014, 21:26
Witam. Wczoraj został mi skończony dach i z nim piorunochron. Generalnie piorunochron wykonano zgodnie zaleceniami, które znalazłem na tym forum, ale nie do końca. To znaczy, zastosowano pręt fi8. Poprowadzony jest po kalenicy, na końcach ma wyprowadzenia "do góry". Podłączone są pod niego wyprowadzenia z kominów i rynny. Nie pasują mi jednak "zejścia" do uziomów. Mianowicie dekarze poprowadzili je nie po krawędziowych (zewnętrznych) krokwiach, ale po przedostatnich. Skutkiem tego jest, że"zejście" jest ok. 1m od krawędzi dachu. Zrobili tak, aby ułatwić sobie pracę, gdyż jak wiadomo bednarka jest na rogach budynku, a dach jest wysunięty i dzięki temu pręt schodzi prosto do bednarki. Czy nie jest to poważny błąd i krawędź dachu nie powinna być dodatkowo chroniona?
W trakcie prac rozmawiałem na ten temat z elektrykiem z uprawnieniami, ale wówczas twierdził, że takie rozwiązanie jest dopuszczalne. Nie daje mi to jednak spokoju.
P.S. Jeśli coś jest niejasne, to po południu mogę wstawić zdjęcia.

Wkleiłem link
http://www.spinpol.com.pl/index.php?artykul=poradnik/10zasad#
miłej lektury.

Wika23
16-10-2014, 12:46
lepiej mieć piorunochron

kondi007
28-04-2015, 23:11
Witam, odgrzeje troche temat. Mam pytanie nie dajace mi spokoju od zeszlej wiosny, otorz firma zajmujaca sie odgromami zalozyla u mnie na dachu cala instalacje, dach jest z blachy, rynny rowniez, odprowadzenie drutem fi 8mm 4 uziomy na kazdym skrajnym rogu budynku. Wszystko niby cacy, spelnia normy itd. Natomiast nie daja mi spac dwie kwestie otorz na poddaszu mam zamontowany piec gazowy z ktorego wychodzi rura spalinowa ponad szczyt nad nia co prawda wystaje drut od odgromu ale czy przy uderzeniu pioruna cala instalacja wodna i elektryczna dostanie napiecia? (Piec ogrzewa wode do mycia kaloryfery oraz jest podpiety do gniazdka)lub czy nie nastapi wybuch gazu? druga kwestia jest to ze przy jednej stronie budynku na scianie schodzi drut do uziomu pionowego i mija sie z przewodem zaizolowanym doprowadzajacym prad do glownej skrzynki w odleglosci ok 5 cm... wg firmy wszystko gra podpisali sie podbili itp. Natomiast wolal bym poznac Wasza opinie w tym temacie

grend
04-05-2015, 19:27
według normy powinien być drut fi 10 aczkolwiek fi 8 to według mnie wystarczy bo masz krótką droge do uziemienia. Wszystko zabezpiecza się w ten sposób ze nad dana częscią daje się drut tudzież maszt który chroni jak parasol. Z tym kablem to nie jest ok wymaga poprawy - powinno być 1 metr albo jakaś izolacja - może być np. gruboscienna rura PCV. Co jest ważne to drut schodzący w pionie nie powinien być w pobliżu wejścia do budynku - chyba ze jest schowany w styro.... bo ostatnio widze ze jacyś magicy zaczynają go kłaść na wierzchu na styro nie wiadomo po co i dlaczego....

kondi007
09-05-2015, 21:03
według normy powinien być drut fi 10 aczkolwiek fi 8 to według mnie wystarczy bo masz krótką droge do uziemienia. Wszystko zabezpiecza się w ten sposób ze nad dana częscią daje się drut tudzież maszt który chroni jak parasol. Z tym kablem to nie jest ok wymaga poprawy - powinno być 1 metr albo jakaś izolacja - może być np. gruboscienna rura PCV. Co jest ważne to drut schodzący w pionie nie powinien być w pobliżu wejścia do budynku - chyba ze jest schowany w styro.... bo ostatnio widze ze jacyś magicy zaczynają go kłaść na wierzchu na styro nie wiadomo po co i dlaczego....


Grend a co z kwestia napiecia w calej instalacji grzewczej czy ona ja dostanie? Pomijajac ze piec jest podpiety do pradu eh

piotrek0m
11-05-2015, 08:06
Wątek piorunochronów dobrze jest podnieść, może zwrócić uwagę inwestorów na ten element, choć więcej informacji można uzyskać na forum Elektroda. Generalnie mam piorunochron, mam zabezpieczoną kalenicę, dwa wyższe daszki lukarn no i kominy. 2 przewody odprowadzające dałem tylko po 1 stronie budynku, bo faktem jest, że szpecą dach i elewację. Norma wymaga minimum 2 przewody odprowadzające. Bednarka została wkopana wokół budynku, w miejscach zejścia przewodów odprowadzających dodatkowo zostały wbite 2 metrowe szpilki ... faktem jest, że druty nie są proste a ptaki obsrywają dachówki ... kolejnym faktem jest, że nie żaden domek jednorodzinny w okolicy nie ma piorunochronów... sam nie wiem.

316666

mefikkk
21-05-2015, 07:58
Witam serdecznie
Tak czytam i czytam i podjąłem decyzję wykonania instalacji odgromowej w mym domku letniskowym.
I tu nie wiem co właściwie zrobić gdy nie mam bednarki - domek jest na bloczkach betonowych. Domek to prosta dwuspadowa konstrukcja dachowa 5 m wysokości w kalenicy. Pod jedną z połaci dachowych taras z dachem.taras ma dach 12m2 dach domu 35m2.
Pytanie
Czy wystarczą dwa pionowe ogromniki w kalenicy przy ostatnich krokwiach?
Połączone razem poziomym drutem fi80
I dwa odprowadzenia do ziemi po przekątnej dachu. Te dwa odprowadzenia zejdą po rogach domku, będą podłączone do grubosciennych rur ocynkowanych i dalej w ziemię aż do poziomu wód gruntowych czyli u mnie okolo1m w ziemi bo woda już na 70cm jest.
Inna sprawa. Sam chce tozrobic.tylko nie wiem czym montuje się do dachu z gontu bitumiczneego czyli de facto z papy,te wszystkie zwody.
Proszę o pomoc. Również wdzięczny będę za wskazówki gdzie w okolicach Warszawy Białołęki czy Legionowa kupić niezbędne elementy
elementy w niezabijajacych cenach.
A może ciekawe rozwiązanie to wykorzystanie elementów z jakiegoś sklepu żeglarskiego?
Z góry dziękuję za pomkc

modrzanka
29-07-2015, 19:23
Weszłam tutaj, ponieważ nasz elektryk za wykonanie instalacji odgromowej zaśpiewał sobie 10 tys :) Bez wchodzenia w szczegóły: powiedział tylko, że owszem, może zrobić piorunochron, ale to będzie kosztowało tyle, ile położenie instalacji elektrycznej w całym domu (a zapłaciliśmy ok 10 tys). Jesteśmy w lekkim szoku. Czy to są normalne koszty?

przemo1
29-07-2015, 19:37
Podaj więcej informacji - cena z materiałem? Jaki zakres - tylko dach, czy otok także?

Pawlo111
29-07-2015, 22:13
Weszłam tutaj, ponieważ nasz elektryk za wykonanie instalacji odgromowej zaśpiewał sobie 10 tys :) Bez wchodzenia w szczegóły: powiedział tylko, że owszem, może zrobić piorunochron, ale to będzie kosztowało tyle, ile położenie instalacji elektrycznej w całym domu (a zapłaciliśmy ok 10 tys). Jesteśmy w lekkim szoku. Czy to są normalne koszty?
Nawet z materiałem jeśli średni domek 150m2 i odgromówka w ocynku standardowa to dużo.
Istnieją jeszcze miedziane i nierdzewne trwałe ale drogie.

Pawlo111
29-07-2015, 22:21
Wątek piorunochronów dobrze jest podnieść, może zwrócić uwagę inwestorów na ten element, choć więcej informacji można uzyskać na forum Elektroda. Generalnie mam piorunochron, mam zabezpieczoną kalenicę, dwa wyższe daszki lukarn no i kominy. 2 przewody odprowadzające dałem tylko po 1 stronie budynku, bo faktem jest, że szpecą dach i elewację. Norma wymaga minimum 2 przewody odprowadzające. Bednarka została wkopana wokół budynku, w miejscach zejścia przewodów odprowadzających dodatkowo zostały wbite 2 metrowe szpilki ... faktem jest, że druty nie są proste a ptaki obsrywają dachówki ... kolejnym faktem jest, że nie żaden domek jednorodzinny w okolicy nie ma piorunochronów... sam nie wiem.

316666
Druty pionowe można dać w rurach osłonowych w warstwie ocieplenia i nie widać.
A druty poziome można wyprostować tylko potrzebna wprawa i przyrząd odpowiedni.
A ptaki srają nawet siedząc na gąsiorach.
Ludzie nie robią odgromówki bo nie znają zagrożenia i szkoda im kasy.

piotrek0m
30-07-2015, 07:04
A druty poziome można wyprostować tylko potrzebna wprawa i przyrząd odpowiedni.
.

Druty będą się wyginać zależnie od temperatury, proste będą tylko przez pierwszy czas, z czasem niestety się poskręcają...

A cała reszta to prawda - ludzie jeszcze uważają, że jak dom obok ma piorunochron, to ich jest bezpieczny... bzdura.

piotrek0m
30-07-2015, 07:10
Weszłam tutaj, ponieważ nasz elektryk za wykonanie instalacji odgromowej zaśpiewał sobie 10 tys :) Bez wchodzenia w szczegóły: powiedział tylko, że owszem, może zrobić piorunochron, ale to będzie kosztowało tyle, ile położenie instalacji elektrycznej w całym domu (a zapłaciliśmy ok 10 tys). Jesteśmy w lekkim szoku. Czy to są normalne koszty?

Ale co w tym jest zakresie? Czy kopanie rowu wokół budynku, układanie bednarki, wbijanie sond na głębokość 2 metrów, wchodzenie na dach w celu założenia wszystkich elementów... spięcie tego wszystkiego i pomiary ... i jeszcze z materiałem? Hmmm... 10 tyś to chyba znacznie za dużo nawet za tak pełny zakres prac...

Kejt_R
30-07-2015, 07:34
Strasznie dużo kasy chce ten fachman. Nam bednarkę położyli przy budowie SSO,zapłaciłam tylko za materiał, a na dachu dekarz zrobił za 2 tys. W ściany w rurkach wpuszczają fachowcy od ocieplenia za jakieś grosze (tylko materiał kupiłam - skrzynki, złączki). A wygląda to tak:
325975 325976

Pawlo111
30-07-2015, 16:10
Druty będą się wyginać zależnie od temperatury, proste będą tylko przez pierwszy czas, z czasem niestety się poskręcają...

A cała reszta to prawda - ludzie jeszcze uważają, że jak dom obok ma piorunochron, to ich jest bezpieczny... bzdura.
Nie beda sie skrecac jak dobrze wyprostowane.
Istnieja napinacze do drutu i nie obwisa... tylko potrzeba kompensacje przewidziec...