PDA

Zobacz pełną wersję : Co posadzić na podmokłym fragmencie działki?



aneczka1
23-11-2004, 14:32
Czy ktoś może mi poradzić, co mam posadzić (krzewy , drzewa) jako "parawan" między naszą działką a działką sąsiada? problem polega na tym, że jest to fragment działki podmokły, tzn. jesienią i zimą po każdej ulewie i deszczu długo stoja ogromne kałuże.

Pikuś
23-11-2004, 18:05
Metasekwoja chińska, uwielbia takie podmokłe tereny i można z niej tworzyć szpalery. Rośnie szybko do 25 m. Pikuś

aneczka1
23-11-2004, 18:17
Dzieki!Tylko to troche za wysoki żywopłot. Myślałam o takim max. 2 m. Czy wiesz jeszcze o innych??:)

jatoja
23-11-2004, 21:07
Dzieki!Tylko to troche za wysoki żywopłot. Myślałam o takim max. 2 m. Czy wiesz jeszcze o innych??:)

Ok. 2 m wysokości - dereń biały, kalina koralowa, wierzba purpurowa zwłaszcza piękna odm. 'Nana' - nie są to rośliny żywopłotowe - czasem tworzy się żywopłoty ze derenia ale znoszące zalewaniawoda i podmokłe tereny

Rbit
24-11-2004, 10:31
Jest jeszcze cyprysnik błotny ale tez nie nalezy do roslin na zywopłoty za to ładnie wyglada i na pólnocnym zachodzie powinien przetrzymac.

24-11-2004, 11:49
Choina kanadyjska lubi mokro i nadaje się na żywopłoty

Kasia385
24-11-2004, 16:38
A może ryż :wink: ??? Też lubi mokro.
Pozdro

Przemysław
24-11-2004, 19:48
Mam inną propozycję: Wierzba. Wszystkie Wierzby potrzebują dużej ilości wody i można je mocno ciąć. Proponuję Ci odmianę "Hakuro Nishiki" z jasnymi liśćmi. Jeżeli posadzisz szpaler tych Wierzb myślę, że będzie to ładnie wyglądało. Nie wiem tylko, czy zasłoni to w wystarczający sposób widok od strony sąsiada. Są też inne Wierzby - Salix alba var. vitellina. Tnąc uzyskujemy kolorowe pędy. rośnie do 25 metrów, ale jak już mówiłem, można ciąć ją niemiłosiernie i będzie zadowolona. Pozdrawiam. :D

Tomek_J
25-11-2004, 06:41
Mam inną propozycję: Wierzba. Wszystkie Wierzby potrzebują dużej ilości wody i można je mocno ciąć.

No to ja mam problem: teren podmolły na ogół obfituje w gęste i wysokoe badyle typu trzcina. Jak sadzić w takim czymś wierzbę ?...
Pytam nie bez powodu - ostatniej wiosny posadziłem w takim miejscu kilkadziesiąt sadzonek; wszystrkie "zagłuszyła" trawa i badyle.

aneczka1
27-11-2004, 17:20
Te wierzby, to bardzo dobry pomysł. Obok działki mam strumyk, a w nim rosną wspaniałe wierzby. Czy można z nich zrobić sadzonki?

abromba
27-11-2004, 20:15
No jasne. Na wiosnę utnij trochę gałęzi i wsadź w błoto. Potem można zacząć ogławiać. Wierzby są naturalnym fotomeliorantem.

I jakby nie patrzeć bardziej pasują do naszego pejzażu niż tuje,

Przemysław
28-11-2004, 19:46
No jasne. Na wiosnę utnij trochę gałęzi i wsadź w błoto. Potem można zacząć ogławiać. Wierzby są naturalnym fotomeliorantem.

I jakby nie patrzeć bardziej pasują do naszego pejzażu niż tuje,

Przy wykorzystaniu sadzonek wiosennych (ściąć najlepiej przed rozpoczęciem wegetacji, czyli na początku marca) należy pamiętać, że najlepsze są zdrewniałe. Wsadzamy do ziemi dwa oczka, a trzecie powinno być nad ziemią.
Co do żywotników zgadzam się, ale niektóre odmiany są naprawdę piękne i pasują do współczesnej architektury domów. :D