PDA

Zobacz pełną wersję : Ogródek łatwy i przyjemny



24-11-2004, 17:49
Taka zima za oknem że hej a ja siedzę i rozmyślam co tu posadzę na wiosnę. Trochę mi to poprawia nastrój. Ogrodnik ze mnie żadem bo nie mam żdnego doświadczenia i dlatego chcę mieć ogródek łatwy w utrzymaniu. Szukam roślin , które nie są wymagające, nie kosztują fortuny no i są ładne. Obecnie mam posadzone sosenki (żółtą i czarną),świerk srebrzysty, kosodrzewiny, robinie akacjowe,forsycje, cebulki tulipanów i żonkili, clematisy i wisterie. (te ostatnie to trochę są wymagające , ale je uwielbiam)
Planuję też posadzić pięciornika krzewiastego wzdłuz alejki.
Macie jakieś jeszcze sprawdzone łatwe rośliny? Cos co by pasowało do tego domu obok.

Przemysław
24-11-2004, 19:06
Witam!!
Jak masz ochotę to mogę Ci nawet cały ogród zaprojektować (tanio). Moja reklama znajduje się w ogłoszeniach drobnych. Wszystkie konsultacje mam darmowo :D . Moje gg 3257866.
Z niewymagających roślin, ale za to pięknych proponuję hosty. Potrzebują tylko mniej nasłonecznionego miejsca (i to nie wszystki odmiany) oraz w miarę wilgotnego podłoża (duża powierzchnia liści = duża transpiracja). Są to byliny wieloletnie i bardzo efektowne. Ja sam mam 16 odmian (ale mam na tym punkcie fioła). Kwitną przez dwa miesiące w roku. Niektóre kwiaty ładnie pachną tak jak odm. "Fragrant Bouqet". Liście różnej wielkości i barwy, z ramkami i bez. Tylko funkie z cienkimi liśćmi są atakowane przez ślimaki. Można z tych roślin tworzyć wspaniałe kompozycje (same lub z innymi)
Tak naprawdę jest wiele niewymagających roślin na naszym rynku. Wszystkie iglaki są bardzo dobrze przystosowane do naszego klimatu. Większość lubi stanowiska słoneczne, inne cień (tak jak zwyczajny cis).
Z zimozielonych liściastych proponuję ostrokrzew (ilex) - w zasadzie nie przemarza, nadaje się na solitery albo nawet żywopłoyty (można ciąć). Mają czerwone jagody, które są przez całą zimę.
Wiele bylin jest naprawdę pięknych i mało wymagających. Polecam: barwinek, bodziszek, czyściec, rozchodniki (sedum), rojniki. Na słoneczne miejsce nadaje się jak na naszą strefę klimatyczną taka egzotyczna roślina jak Juka Kalifornijska. itd. itd. :D

Przemysław
24-11-2004, 19:12
Jescze jedna roślina. Nie zapomnij o budlei davida. Przez Anglików nazywana jest motylim krzewem. Jest niepozorna jednak jej kwiaty przyciągają dosłownie dziesiątki motylów. Pod warunkiem, że posadzimy ją w słonecznym miejscu. Razem z pięciornikami pasuje idealnie. Sadź pięciorniki w odległości przynajmniej 1,5 od siebie (szybko osiągają swój dorosły wymiar). To tyle na razie mam do powiedzenia.
:D

Przemysław
24-11-2004, 19:16
Dobra jeszcze jedno. Ja też uwielbiam Wisterie. Nie wiem w jakiej części Polski masz swoją działkę, lecz niezależnie od tego powinnaś dokładnie zabezpieczyć ją agrowłukniną na zimę. Powodzenia życzę w uprawie i oby kwitła obficie i przez długie lata.

24-11-2004, 19:46
Dzięki serdeczne za podpowiedzi. Muszę teraz jeszcze sprawdzić jak wyglądają te roślinki, bo niektóre brzmią dla mne egzotycznie. Wisterie już opatuliłam. Na razie są nieduże i pies obgryzł jedną od góry. Nic się jej nie stanie?Jedną już straciłam w czasie lata.(chyba jakiś grzyb) więc się martwię bo tylko jedna została nietknięta.
A to niedrogie projektowanie to konretnie ile? Może skorzystam. Mam działkę 40x19

jatoja
25-11-2004, 11:53
Przemysław - sorry ale z tą niekłopotliwością ilexa to chyba przesada

Verunia - napisałaś "Cos co by pasowało do tego domu" - napisz coś na temat gleby i warunków przyrodniczych na działce ( wiatry, nasłoneczninie) - bo dobieranie roślin do domu jest możlwe ale gdy czynniki przyrodnicze są idealne...;)
a sadzenie takich pewniaków jak jałowce, tawuły, berberysy itd ...czyli tego co maja wszyscy jest bezpieczne ale cholernie nudne...;)

25-11-2004, 14:24
Gleba u nas ciężka. Ił, glina, Jak popada to robi się maż, ale u siebie mam ziemię wymieszaną z piaskiem, więc nie jest najgorzej. Odczyn chyba kwaśny, bo na trawie rosną grzybki.Wiatry to czasem hulają, ostanio to nawet bardzo. Dom stoi frontem do zachodu na działce w kształcie wydłużonego prostokąta na osi zachód -wschód.

Przemysław
25-11-2004, 14:45
Przemysław - sorry ale z tą niekłopotliwością ilexa to chyba przesada

Mój ogród znajduje się na Kaszubach i moje doświadczenie to kilka ostatnich sezonów jeśli chodzi o Ostrokrzewy, ale rzeczywiście zapomniałem dodać o jednej ważnej rzeczy: roślina ta musi być posadzona w zacisznym miejscu. Przepraszam za niedopowiedzenie. :oops:

Przemysław
25-11-2004, 15:08
Jeśli chodzi obgryzioną Wistęrię to nie jestem wstanie odpowidzieć, czy nic jej się nie stało. Nie wiem jakiej jest wielkości i o jakiej porze roku została uszkodzona. Wiem, że Wisteria jest wstanie odbić nawet z korzenia jeżeli ma wystarczająco żywotności w sobie.
Co do ceny projektu ogrodu przyjmuję 10% ogólnych kosztów założenia ogrodu (łącznie z robocizną), ale jest to cena orientacyjna i do negocjacji. Wielkość ogrodu nie ma zasadniczego znaczenia dla mnie jeśli chodzi o cenę projektu (chociaż niektórzy uzależniają cenę od powierzchni), gdyż aranżacja małych ogrodów może być bardzo pracochłonna. Pozdrawiam wszystkich. :D

jatoja
25-11-2004, 15:27
Verunia - grzybki nie muszą oznaczać kwaśnego odczynu gleby ( troche słabo kojarzy mi się glina i niskie pH) kup po prostu kwasomierz i zrób pomiar