PDA

Zobacz pełną wersję : Instalacja elektryczna w podłodze



YaGi
24-11-2004, 19:32
Witam,

ogólnie ciągnie się instalację elektryczną po ścianie. Mi elektryk proponuje położenie kabli w podłodze (niby mniej kabla idzie i później nie muszę się zbytnio przejmować przybijając obrazek do ściany).

Co wy na to? Czy macie w tym temacie jakieś zdanie. Dobry to pomysł?

Pozdrawiam

YaGi

WojtekSz
24-11-2004, 20:07
U siebie mam część kabli na ścianie (ale wówczas gorąco zachęcam do stosowania się do zaleceń prowadzenia kabli w okreslonych miejscachw stosunku do otworów i krawędzi górnych i dolnych ścian) i część w podłodze. Nie spodziewam się wymieniania kabli bo kłade od razu dobrej grubości (3x1,5mm2 na oświetlenie i 3x2.5mm2 na odbiorniki mocy). Prosba o zwrócenie uwagi na wysokośc gniazdek nad posadzka w czasie kładzenia instalacji - trzeba pamietac aby uwzględnic grubośc przewidywanych warstw!

Karol N.
24-11-2004, 20:14
Witam,

ogólnie ciągnie się instalację elektryczną po ścianie. Mi elektryk proponuje położenie kabli w podłodze (niby mniej kabla idzie i później nie muszę się zbytnio przejmować przybijając obrazek do ściany).

Co wy na to? Czy macie w tym temacie jakieś zdanie. Dobry to pomysł?

Pozdrawiam

YaGi
Ten temat byl poruszany chyba przed tygodniem

PiotrGdansk
24-11-2004, 20:33
Czesc ..
Pomysl jak kazdy wydaje sie dobry. Osobiscie bym sie nie odwazyl prowadzic instalacji elektrycznej w podlodze. Wynika to akurat z mojego skrzywienia zawodowego. Specjalnie przegladnalem jedną z norm mowiacą o sposobie prowadzenie instalacji i niestety, nie ma tam mowy o prowadzeniu instalaci elektrycznych w podlodze (znaczy ze nic sie nie zmienilo). Ale zostawmy norme i sie zastanówmy. Teoretycznie jest krócej, unika sie przejsc po scianach, czesty na okolo by dotrzec do wybranego punktu ale i tak zmuszony bedziesz doprowadzic przewody do puszek, wlacznikow, zrodel swiatla i cos mi sie wydaje ze wprowadzisz do takiej instalacji sporo folkloru :) Co z zaleniem domu ? Jakas mala usterka? Pekla rura wodna w podlodze, trzeba skuc terakote, rozebrac podloge, mogloby sie przytrafic uszkodzenie takiej instalacji elektrycznej przez hydraulika, ktory nie spodziewalbym sie spotkac tam przewodow, nie wspomne już w tym miejscu o niebezpieczeństwie przez porażenie prądem elektrycznym. Przepisy zalecają by instalacje porowadzić na pewnej wysokości od sufitu i od podlogi (od 15 do 45cm). O prowadzeniu instalacji w innych miejscach np suficie, proponuje się by zrobić to najkrótszą drogą. NIe ma nic na temat podlogi. Mysle jednak, ze jesli chcialbys wykonac podloge swiecącą (analogia do sufitów swietlnych) to chyba byloby to uzasadnione :) A po za tym, Twoj dom, Twoja instalacja i Twój problem :) Wybór należy do ciebie. Pozdrawiam serdeczenie i ciekaw jestem jaka podejmiesz decyzje ?

thalex
24-11-2004, 21:37
Tu jest ten wątek
http://murator.com.pl/forum/viewtopic.php?p=480839&highlight=#480839

Bobek
24-11-2004, 22:33
Jesli mam mozliwość instalacje do gniazd robie w posadzce tv,tel,prąd,a oświetlenie gorą,nie robię żadnych puszek po drodze,,z kazdego gniazda tv i tel ciągne osobne przewody,a instalację prądową daje po przelocie

Karol N.
25-11-2004, 12:54
Czesc ..
Pomysl jak kazdy wydaje sie dobry. Osobiscie bym sie nie odwazyl prowadzic instalacji elektrycznej w podlodze. Wynika to akurat z mojego skrzywienia zawodowego. Specjalnie przegladnalem jedną z norm mowiacą o sposobie prowadzenie instalacji i niestety, nie ma tam mowy o prowadzeniu instalaci elektrycznych w podlodze (znaczy ze nic sie nie zmienilo). Ale zostawmy norme i sie zastanówmy. Teoretycznie jest krócej, unika sie przejsc po scianach, czesty na okolo by dotrzec do wybranego punktu ale i tak zmuszony bedziesz doprowadzic przewody do puszek, wlacznikow, zrodel swiatla i cos mi sie wydaje ze wprowadzisz do takiej instalacji sporo folkloru :) Co z zaleniem domu ? Jakas mala usterka? Pekla rura wodna w podlodze, trzeba skuc terakote, rozebrac podloge, mogloby sie przytrafic uszkodzenie takiej instalacji elektrycznej przez hydraulika, ktory nie spodziewalbym sie spotkac tam przewodow, nie wspomne już w tym miejscu o niebezpieczeństwie przez porażenie prądem elektrycznym. Przepisy zalecają by instalacje porowadzić na pewnej wysokości od sufitu i od podlogi (od 15 do 45cm). O prowadzeniu instalacji w innych miejscach np suficie, proponuje się by zrobić to najkrótszą drogą. NIe ma nic na temat podlogi. Mysle jednak, ze jesli chcialbys wykonac podloge swiecącą (analogia do sufitów swietlnych) to chyba byloby to uzasadnione :) A po za tym, Twoj dom, Twoja instalacja i Twój problem :) Wybór należy do ciebie. Pozdrawiam serdeczenie i ciekaw jestem jaka podejmiesz decyzje ?

Czyli przepisy nie zabraniaja prowadzic w podlodze. Gdy zaczniemy gdybac to praktycznie nie znajdziemy miejsca na prowadzenie przewodow. Nawet strefy sa zagrozone. Kiedys zostal polozony kabel w strefie 30 cm nad podloga i wlasciciel zarzadzil przerobki a mianowicie drzwi w innym miejscu. Gorale wykonawcy wycieli piekny otwor przecinajac przewod. Zauwazyli to, ze tna przewod i nic nie powiedzieli. Gdyba przewod byl polozony w posadzce nic by sie nie stalo.