PDA

Zobacz pełną wersję : słup lini wysokiego napięcia po sąsiedzku



pa-ma
25-11-2004, 20:51
Witajcie. Mamy z żoną problem, znależliśmy bardzo ładną działkę w dobrej cenie, tylko obawiamy się jednego, za działka z tyłu znajduje sie słup lini wysokiego napięcia. Czy może ktoś mieszka w takich warunkach (i nie przeszkadza), czy może jest to przekleństwo itrzymać się od takich działek z daleka? Dodam tylko że linie nie przebiegają nad działką. proszę o opinie pozdrawiam.

KrzysiekSw
26-11-2004, 07:00
Jeden, z linków do dyskusji:
http://www.murator.com.pl/forum/viewtopic.php?t=36270

Jak poszukasz, znajdziesz więcej.
Znając wartość napięcia w linii i jej odległość od przyszłego domu, możesz już coś oszacować, bez szczegółów będzie to trudne.

puchatek
26-11-2004, 08:10
Jak kupowalśmy działkę, było u nas podobnie. Trochę mnie to martwiło, ale już po zakupie spojrzała na słupy pani fachowiec (moja Mama - pracownik energetyki) i okazało się, że napięcie wcale nie jest bardzo wysokie.
A teraz będzie jek z opowiadania o żebraku, który został milionerem.
Niedługo potem okazalo się, że część lini jest praktycznie zbędna, a resztę przesunęli o kilkanaście metrów i zakopali w ziemi...
Warto sprawdzić.

m_ch_konto usunięte
26-11-2004, 10:34
Skoro działka się Tobie podoba, to ten słup nie jest z linią wysokiego napięcia, bo te są raczej tak duże, że aż niewyobrażalne jest bliskie sąsiedztwo z domem. Jeżeli faktycznie Tobie to nie przeszkadza to:
1. Sprawdź jakie są/mogą być warunki zabudowy (w gminie),
2. Sprawdź jakie napięcie i jaka szkodliwość pola elektromagnetycznego (KrzysiekSw podał link).
3. Jeżeli jest to średnie napięcie np. 15kV (słupy też mogą groźnie wyglądać), to jest szansa, że linię można schować pod ziemią - ale to kosztuje i czas i pieniądze - musisz przekalkulować czy cena działki jest na tyle niska, że warto brnąć w tym kierunku.

pa-ma
26-11-2004, 20:03
Witajcie !
Serdecznie wszystkim dziękuję za pomoc i wypowiedzi. Wiele mi to wyjaśniło i pewnie też dużo pomogło (lub pomoże) w podjęciu decyzji co do zakupu dzialki. dzisiaj jeszcze nie zdecydowaliśmy czy ją kupimy (wpierw się dowiem o jakim napięciu jest mowa), ale jest nadzieja że ta działka to jest to!
p.s.
Specjalne dzięki dla Krzysztofa SW!!!

Jerzysio
26-11-2004, 20:59
Nie chcę "mieszać w temacie", ale z tego co wiem to pas zajęty pod linie wysokiego napięcia wynosi ok. 28 m, czyli do granicy min. 14 m.
Nie biorę pod uwagę tzw. "choinki".
Pozdro
J