PDA

Zobacz pełną wersję : Dylematy poczatkujacych



Yana
26-08-2002, 10:56
Witam, jestem "budującym" na etapie rozważań "za" i "przeciw" tj. mam działkę, troche kasy w kasie mieszkaniowej i ból głowy, że trzeba bedzie to wydać w niedługim czasie, a budowy boję się bardzo. Wszyscy podkreślacie, że trzeba być, pilnować i nadzorować, a z czasem i u mnie i u meża krucho. Zastanawiamy się nad domem z bali lub w techologii szkieletowej (bo szybko), może ktoś ma jakieś doswiadczenie i się nim podzieli. Dzięki.

EDZIA
26-08-2002, 11:49
Mogłabym się z powodzeniem podpisać pod napisanym przez Ciebie tekstem z tym, ze jestem już o krok do przodu i mam już pozwolenie na budowę.Dom buduję z bali, może mam trochę więcej czasu od męża ale nie jeżdżę samochodem a bez tego przy budowie ani rusz.Chciałam tanio ale jak dowiedziałam się ile to zachodu to zdecydowałam się na ekipę która załatwia wszystko i ile trzeba nie jest to specjanie tanio ale za to wygodnie.Mam nadzieję, że jutro /mam otrzymać kosztorys/nie zdołują mnie kompletnie.
pozdrawiam Ewa

Yana
26-08-2002, 11:56
Trzymam kciuki, żeby nie zdołowali :smile:. A swoją drogą jak szybko obiecują postawić dom?

EDZIA
26-08-2002, 12:04
Jutro ma być kosztorys za fundamenty /dom+garaż murowany/,a część z bali będzie wiosną albo jeszcze zimą jak bedzie sprzyjająca pogoda.Samo stawianie to kwestia chyba dwóch tygodni ale dochodzi jeszcze kolejka chętnych a firma jest dość "rozchwytywana" ale myślę,że o nas pamiętają i będziemy pierwsi w przyszłym roku.Umowy z nimi jeszcze nie podpisałam.
Ewa

Yana
26-08-2002, 12:11
Nie chcę byc natrętna :smile:), ale na pewno masz porównanie cen, jestem ciekawa jak ma się cena 1m2 domu "drewnianego" do "murowanego"? A właściwie zapytam inaczej, czy na decyzji o budowie domu z bala zaważyła cena, czy czas wykonania?

EDZIA
26-08-2002, 12:30
Może czas wykonania i mniejszy zakres podejmowania decyzji typu z czego dom.Odpowiada mi również klimat tych domów.A cena no cóż musiałabyś poszperać na forum ile za m2 domu murowanego i z tego co pamiętam mimo opinii iż domy drewniane są droższe niewiele odbiega od m2 domu drewnianego.W firmie która będzie stawiać nasz dom cena wynosi 930zł/m2.Wstępna wycena wyjściowa to 114 tys.a dom nie jest za bardzo prosty.Poszukaj w wymianie doświadczeń wątku dom z bali tam dość szczegółowo się wypowiadamy na ten temat.
Ewa

Yana
26-08-2002, 12:39
Dzięki wielkie, życzę powodzenia. Też mam fajny (i nie zbyt prosty) projekt, który jest i w wersji drenianej i z YTONGa więc się zastanawiam. Jeszcze raz powodzenia!

EDZIA
26-08-2002, 12:43
Dzięki jest mi to na obecnym etapie bardzo potrzebne.Daj rónież znać o podjętych decyzjach.
pozdrawiam Ewa

PANTHER
28-08-2002, 21:55
Yana.Nie chcę bynajmniej odciągać cię od domu z bali, ale myślę, że z Ytonga wyjdzie ci taniej, a też stawia się dość szybko.

Yana
29-08-2002, 05:53
No właśnie, opinie są różne, a ja nie mam wystarczającego doświadczenia, żeby to ocenić. Ale poczytałam na Forum, jakie przerwy trzeba robić przy budowie sposobem tradycyjnym (fundamenty - poczekać, ściany - poczekać itd) i drewniane bale wydały mi się idealne :smile:

PANTHER
30-08-2002, 22:46
Yana. Nie wiem co znaczy dla ciebie szybkie budowanie. Wielu moich znajomych budując matodami tradycyjnymi postawili domy w jeden sezon ( od wczesnej wiosny do póznej jesieni), a Swięta Bożego Narodzenia spędzali pod własnym dachem.

kwiatkor
09-09-2002, 20:42
Ciekawy temat dla mnie - przez 2 lata, przed budową, byłem przekonany, że dom z bala lub kanadyjczyk to jest coś dla mnie.
Prawda mieszkam w kanadyjczyku i nie mam o nim najlepszego zdania (czy zawsze muszę wiedzieć o wszystkich zamykanych mocniej dzwiach? i inne.), ale szybkość, czystość na budowie, lekkość budowli itp. były ważnymi argumentami.
Wszystko rozbiło się o cenę - z moich badań wynikało, że kanadyjczyk (tj. szkielet drewniany) to jedna z najdroższych technologii. Prawdą jest że nie szukałem najtańszych rozwiązań - drewno to drewno - potrzebuje sprawdzonej ręki fachowca. Wybierałem zatem tylko sprawdzonych dostawców/producentów. Dodatkowo bardzo dużą część wydatku związanego z postawieniem domu trzeba ponieść jednorazowo (drewniak nie może stać otwarty - trzeba go od razu przykryć i zamknąć).
I to - możliwość zarządzania wydatkami (możliwość przesunięcia kolejnego etapu budowy na nastepny rok) zadecydowała o wyborze muru.

A szybkość budowania - ściany zewnętrzne parteru jednowarstwowe z bloczków kreamzytowych Optiroc wybudowali mi w niecałe 2 (słownie: dwa) dni. Gdyby nie przerwy technologiczne (utwardzanie betonu) w takich technologiach jak Optiroc czy Ytong stan surowy staje w 3-4 tygodnie.