PDA

Zobacz pełną wersję : Kolektory czy fotowolwanika



adam332
28-07-2016, 06:33
Witam
Miasto ogłosiło dofinansowanie do kolektorów lub fotowolwaniki . Koszt własny około 15%
Mam problem z wyborem rozwiązania. Generalnie potrzebna mi ciepła woda ponieważ obecnie w sezonie letnim dogrzewam ją piecem na paliwo stałe z zasobnikiem 140L.
Zastanawia mnie czy montaż grzałki w obecnym zasobniku i instalacja fotowolwaniki ma sens i czy jest opłacalna a nie spożytkowana energię bilansować w sieci czy lepiej pójść w kierunku kolektorów.
Zapotrzebowanie na ciepłą wodę to obecnie 3 osoby a za 3 miesiące 4 :).
Kolejnym problemem jest że posiadam dach dwuspadowy ze spadami na Północny zachód z większością na zachód. Co prawda można kolektory by było dać na ścianie szczytowej ale wolał bym uniknąć takiego rozwiązania ponieważ prawdopodobnie sąsiad będzie budował dom w odległości około 6 m od mojego więc może mi potem instalację skutecznie zasłonić.
Proszę o opinie.
Pozdrawiam

Konto usunięte_1*
28-07-2016, 07:11
bierz ciepłą wodę , bo prąd to śliska sprawa i za droga w utrzymaniu , energi pewnie nikt nie odkupi teraz lub później , jakieś akumulatory co dwa lata? a woda ciepła zawsze potrzebna

Antymateria
28-07-2016, 07:25
Wydaje mi się, że kolektory stają się przeżytkiem przy coraz częściej wybieranej pompie ciepła powietrze-woda do grzania CWU. Znam 5 osób, które mają taką PC i są bardzo zadowolone. Koszt około 7tyś zł.

Rozmawiałem ostatnio z instalatorem fotowoltaniki, kolektorów, kotłów gazowych itd itp - powiedział, że on już ściągnął z swojego dachu kolektory bo to straciło sens przy PC-PW.

Fotowoltanika ma większy i ciekawszy obszar zastosowań.

Ale to tylko moja opinia i mam nadzieję, że nie zostanę za nią zadźgany przez fanatyków kolektorów.

Konto usunięte_1*
28-07-2016, 07:58
ja bym pompy tylko do ciepłej wody nie kupił bo to jest cholernie drogie , zamiast tego kilkakrotnie taniej wyjdzie załozenie grzałki do bojlera za 200 zł i grzanie drogim prądem i zanim to się zrówna całościowo to ta PC już będzie na złomie , policz te kilka tys i oddaj je na prąd do grzałki zwykłej , ile to bedzie lat

adam332
28-07-2016, 12:27
Czyli zdania są podzielone i ciężko zdecydować.
Pompa ciepła w tej chwili mnie nie interesuje.

jasiek71
28-07-2016, 12:34
Czyli zdania są podzielone i ciężko zdecydować.
Pompa ciepła w tej chwili mnie nie interesuje.

Bierz kolektory do ciepłej wody...
Generalnie to potrzebujesz czegoś na okres od wiosny do jesieni a w tym okresie to nic lepszego nie wymyślono...

adam332
28-07-2016, 12:56
Za tym rozwiązaniem się skłaniam ale do jutra mam czas wiec czekam na opinie.

Liwko
28-07-2016, 13:07
Bierz fotowoltaikę, przecież prąd nie służy tylko do grzania wody! :eek:
Nie dość, że będziesz miał ciepłą wodę, to jeszcze spadną ci pozostałe rachunki.

jasiek71
28-07-2016, 17:19
Bierz fotowoltaikę, przecież prąd nie służy tylko do grzania wody! :eek:
Nie dość, że będziesz miał ciepłą wodę, to jeszcze spadną ci pozostałe rachunki.

Ile masz tej fotowoltaiki u siebie i ile ci przynosi oszczędności...?
Trzeba chłopu ciepłej wody to se elektrownie będzie budował czy kocioł instalował...?

adam332
29-07-2016, 04:30
Jednak zdecydowałem na fotowoltanikę z tego względu że przy kolektorach wymagane jest miejsce na zbiornik fi80cm wys. 2m a u mnie w kotłowni z miejscem na tak zbiornik krucho.

jasiek71
29-07-2016, 06:56
Jednak zdecydowałem na fotowoltanikę z tego względu że przy kolektorach wymagane jest miejsce na zbiornik fi80cm wys. 2m a u mnie w kotłowni z miejscem na tak zbiornik krucho.

A do tej pory to CWU w wiaderku na kotle ...?

Czyli dla iluzji oszczędności kilku zł kotłowania na ciepłą wodę w środku lata ciąg dalszy...:cool:

Liwko
29-07-2016, 08:47
Ile masz tej fotowoltaiki u siebie i ile ci przynosi oszczędności...?
Trzeba chłopu ciepłej wody to se elektrownie będzie budował czy kocioł instalował...?

Nie mam, bo nie mam dotacji 85%. Gdybym ją miał, miałbym PV :yes:

adam332, bardzo dobry wybór.

adam332
29-07-2016, 08:56
A do tej pory to CWU w wiaderku na kotle ...?

Czyli dla iluzji oszczędności kilku zł kotłowania na ciepłą wodę w środku lata ciąg dalszy...:cool:

Wymagania są takie przy kolektorach co nie znaczy że o zmianie źródła ogrzewania na cwu w sezonie nie myślę i nie będę myślał.
Z kolektorów nie rezygnuję ale z takim zbiornikiem odpadają co nie znaczy że sam się za to nie weżnę w przyszłości dobierając zbiornik do wymiarów mojej kotłowni i finansując tak zakup bez dofinansowania.

marcinbbb
06-08-2016, 20:16
Ile masz tej fotowoltaiki u siebie i ile ci przynosi oszczędności...?
Trzeba chłopu ciepłej wody to se elektrownie będzie budował czy kocioł instalował...?

Mam 3,3kW na dachu i co łyso się zrobiło co? Za swoją kasę bez dofinansowania! legalna umowa na sprzedaż energii elektrycznej, licznik 2 kierunkowy jak sami widzicie:)
Zużycie i produkcja od połowy lutego:
363396
pobraliśmy około 670kWh... OK

A ile oddaliśmy? Ciekawe ile wody można było by tym nadmiarem ogrzać?
363397
Jasny gwint.. ponad 2 razy więcej...
A ile energii zużyłem w locie? skoro inwerter wyprodukował 2,2MWh odejmiemy dane z licznika sprzedanej energii to mamy ponad 700kWh zeżartych w locie a jej koszt to 500 *0,68 gr/kWh = 470 PLN

ile przynosi mi oszczędności... nie wiem jak Ty ale ja w tym roku rachunku za prąd jeszcze nie zapłaciłem ani grosza ;) Wystawili jakieś faktury ale wszystkie były reklamowane że to oni są mi winni pieniądze a nie ja im.
Klimatyzacja chłodzi i grzeje za darmo, czajnik elektryczny też gotuję wodę za darmo, a pralka... a pralka też pierze za darmo (pomijając wodę i ścieki ).
Nie wiesz nie pisz, zapytaj kogoś co wie więcej.

jasiek71
06-08-2016, 20:30
"kupił sobie chłop dwa wagony węgla i twierdzi że teraz ma ogrzewanie za darmo"...

Antymateria
06-08-2016, 21:24
ile przynosi mi oszczędności... nie wiem jak Ty ale ja w tym roku rachunku za prąd jeszcze nie zapłaciłem ani grosza ;) Wystawili jakieś faktury ale wszystkie były reklamowane że to oni są mi winni pieniądze a nie ja im.
Klimatyzacja chłodzi i grzeje za darmo, czajnik elektryczny też gotuję wodę za darmo, a pralka... a pralka też pierze za darmo (pomijając wodę i ścieki ).
Nie wiesz nie pisz, zapytaj kogoś co wie więcej.

Pisałeś w jednym z postów w innym wątku, że instalacja kosztowała Cię 15tyś zł, więc nie tak za darmo. Ciekawe jaką kwotę można osiągnąć z dofinansowaniem i jak wygląda bilans zysków i strat na przestrzeni np. 5 lat. Chętnie poznałbym takie dane.

marcinbbb
07-08-2016, 10:06
A jak sobie kupisz 2 wagony węgla to jaki będzie bilans zysków i strat? Ja widzę że tylko będziesz miał straty, dlaczego coś ma się zwracać? Czy Twój nowy samochód kiedykolwiek się zwróci, czy jakikolwiek zakup się zwraca? Nie a moja instalacja jakoś się zwraca małymi kroczkami ale się zwraca wcześniej płaciłem po 400 PLN na 2 miesiące za sam prąd więc od początku roku już 1200 PLN jestem do przodu a ten wcześniej wspomniany wagon węgla kiedy wyczaruje że nie będziesz musiał pół roku ogrzewać chałupy?

Dofinansowanie to nic dobrego a koszty instalacji należy liczyć po około 6500 PLN/kWp i tym samym moja instalacja kosztowała by 20k PLN od których należy jeszcze opłacić podatek.

Antymateria
07-08-2016, 12:25
Załóżmy, że płacę 200zł/msc za prąd - co daje 2400zł/rok.
Jeżeli taka instalacja 3,3kW za 15000zł rzeczywiście wytwarza więcej prądu niż potrzebuję to zwróci się ona po około 6-7 latach.

Do dofinansowań podchodzę sceptycznie. Ale tutaj przy prywatnym zakupie już brzmi to ciekawie.

Chętnie poznałbym dane z rozbiciem np. na kilka lat :
1. Ilość wyprodukowanej energii
2. Ilość zużytej energi
3. Ilość odsprzedanej energii
4. Suma rachunków/zysków za energię elektryczną w danym roku
5. Sumaryczne koszty konserwacji/utrzymania instalacji fotowoltaicznej

To byłoby ciekawe i na podstawie takich danych można by wyciągnąć jakieś sensowne wnioski.

marcinbbb
07-08-2016, 20:53
Nie mam instalacji przez kilka lat ale od połowy lutego.
1) Inwerter od tego czasu wyprodukował 2170 kWh
2) zużycie masz na ww. obrazku licznik operatora energetycznego
3) to też jest przecież w poprzednim poście
4) i tu jest problem bo zgodnie z prawem mieliśmy rozliczać się w okresach 6 miesięcznych ale operatorzy mają problemy z systemem i poprawnym rozliczeniem. Na moje do 1.07.2016r po rozliczeniu odsprzedanej energii do zapłaty mam około 10 PLN.
5) brak kosztów, nie ma czegoś takiego jak przegląd nie ma ruchomych części to co ma się zepsuć?

Pamiętaj jednak że większość sprzętu zmieniłem na elektryczny i np. czajnik elektryczny odpalany jest wieczorem, więc i pobór prądu wzrasta ale to i tak rozlicza się z opustu. Do tego klimatyzacja która często chodzi a i do kiedy się da będzie ogrzewała chałupę, więc pobór nie do końca jest miarodajny. Jednak teraz prawo się zmieniło i opust obowiązuje na rok czasu po roku jeśli produkcja będzie większa niż pobór jest OK. jeśli nie trzeba dopłacić operatorowi za prąd.

Ja o dofinansowaniu w ogóle nie myślałem tu macie moje statystyki http://pvmonitor.pl/user.php?idinst=230 również historyczne jednak od kwietnia.

jasiek71
14-08-2016, 09:14
Czy posiadacz instalacji fotowoltaicznej jest zwolniony z płacenia wszelkich opłat abonamentowych, przesyłowych i innych takich występujących na fakturze z " elektrowni" ...?

Antymateria
14-08-2016, 09:46
Dzięki marcinbbb. Przydałoby się więcej takich danych od innych użytkowników z minimum dwóch lat. Wydaje mi się, że jest bardzo mało tego typu KONKRETNYCH informacji, a klienci są zalewani marketingowym bełkotem, gdzie często sam instalator nie wie co mówi i ile z tego klient będzie miał.

Jeżeli czas zwrotu takiej instalacji to około 6-7 lat to jest to kusząca inwestycja.

Św.Mikołaj
14-08-2016, 09:50
Witam
Miasto ogłosiło dofinansowanie do kolektorów lub fotowolwaniki . Koszt własny około 15%
Mam problem z wyborem rozwiązania. Generalnie potrzebna mi ciepła woda ponieważ obecnie w sezonie letnim dogrzewam ją piecem na paliwo stałe z zasobnikiem 140L.
Zastanawia mnie czy montaż grzałki w obecnym zasobniku i instalacja fotowolwaniki ma sens i czy jest opłacalna a nie spożytkowana energię bilansować w sieci czy lepiej pójść w kierunku kolektorów.
Zapotrzebowanie na ciepłą wodę to obecnie 3 osoby a za 3 miesiące 4 :).
Kolejnym problemem jest że posiadam dach dwuspadowy ze spadami na Północny zachód z większością na zachód. Co prawda można kolektory by było dać na ścianie szczytowej ale wolał bym uniknąć takiego rozwiązania ponieważ prawdopodobnie sąsiad będzie budował dom w odległości około 6 m od mojego więc może mi potem instalację skutecznie zasłonić.
Proszę o opinie.
Pozdrawiam
Bierz PV bo kolektory to juz przezytek

Ps od kiedy to sąsiad moze wybudować dom 6 m od twojego
Od tego są przepisy i minimum musi byc zachowane bys miał prywatność nawet jak ściana bez okien

Św.Mikołaj
14-08-2016, 09:50
Czy posiadacz instalacji fotowoltaicznej jest zwolniony z płacenia wszelkich opłat abonamentowych, przesyłowych i innych takich występujących na fakturze z " elektrowni" ...?

Jezeli oddajesz nadmiar,to masz ten nadmiar do odebrania
Płacisz tylko za przesył

Św.Mikołaj
14-08-2016, 09:53
Tutaj marcinbb jest najbardziej wiarygodnym źrudlem wiedzy gdyz PV zakladał sam

Ps . Witaj Marcinku
Czemu ostatnio żadko zaglądasz na esterownik
Nieliczac wczorajszego dnia

jasiek71
14-08-2016, 10:55
Jezeli oddajesz nadmiar,to masz ten nadmiar do odebrania
Płacisz tylko za przesył

Czyli nic nie jest za darmo ...

Konsultant Viessmann
17-08-2016, 10:48
Czyli nic nie jest za darmo ...

Nie do końca płacisz za przesył.... Nie ma dodatkowych opłat (oprócz opłaty OZE, którą płaci każdy klient i opłaty przejściowej)

Po prostu nie odbierasz całości energii. Odbierasz tylko 70-80% oddawanej (magazynowanej w sieci) energii ( w zależności od mocy instalacji)

adam332
17-08-2016, 10:52
Bierz PV bo kolektory to juz przezytek

Ps od kiedy to sąsiad moze wybudować dom 6 m od twojego
Od tego są przepisy i minimum musi byc zachowane bys miał prywatność nawet jak ściana bez okien

Ja mam szczytówki bez okien 3 m od granicy i sąsied też może tak zrobić wiec będzie 6 metrów..

kolektor1
18-08-2016, 14:50
Przydałoby się więcej takich danych od innych użytkowników z minimum dwóch lat.
Z dwóch lat to będzie ciężko. Moja instalacja oddana do użytku praktycznie w maju a "osiągi " spisuję od 1 lipca. Umowa podpisana praktycznie dzisiaj, rozliczenie co pół roku w systemie net metering.

http://obrazki.elektroda.pl/1460082800_1471528124_thumb.jpg (http://obrazki.elektroda.pl/1460082800_1471528124.jpg)
Zdjąłem 3 dolne kolektory na dachu i w ich miejsce dołożę jeszcze bateryjki.

Konsultant Viessmann
19-08-2016, 11:04
Z dwóch lat to będzie ciężko. Moja instalacja oddana do użytku praktycznie w maju a "osiągi " spisuję od 1 lipca. Umowa podpisana praktycznie dzisiaj, rozliczenie co pół roku w systemie net metering.



Rozliczenie półroczne? na nowych zasadach? miało być rozliczenie roczne...

A tak z ciekawości - W którym kierunku masz skierowaną instalację? Bo dość dziwne wygląda to na zdjęciu. Szacowałeś zacienienie?

kolektor1
19-08-2016, 20:37
Rozliczenie półroczne? na nowych zasadach? miało być rozliczenie roczne...
W ENERGI okres saldowania określono na 6 miesięcy. Wynika to z umowy.


A tak z ciekawości - W którym kierunku masz skierowaną instalację? Bo dość dziwne wygląda to na zdjęciu. Szacowałeś zacienienie?
Instalacja dokłdniuśko na południe, wykonana na mikroinwerterach.

elrow23
23-08-2016, 15:38
a co do rozliczeń, to oczywiście trzeba było się wycwanić i w przypadku gdy instalacja PV posiadałaby moc na tyle dużą że opust na odbiór energii przekroczyłby zapotrzebowania na energię inwestora ustawa nie przewiduje możliwości odsprzedaży energii przez osobę fizyczną. Niewykorzystana energia będzie przychodem dla zakładu energetycznego, także warto dobrze wyliczać swoje zapotrzebowanie, co by nie nabijać..

marcinbbb
25-08-2016, 17:32
@kolektor1 mam umowe z Energa i ustawa mówi o bilansowaniu przynajmniej 365 dni. Więc sorry ale pół roczne to było na zasadach netmeteringu, w opuście jest 365 dni z tego co pamiętam.
Swoją drogą gratuluje kolejnego projektu na dachu, a jeśli to na mikroinwerterach to jeszcze lepiej zacienienie Ci nie groźne ;)
Którą umowę podpisałeś na sprzedaż energii tą starą czy tą nową? Bo mnie jeszcze nawet nie podliczyli za pierwsze półrocze, a gdzie do nowej umowy.

daxj
17-11-2016, 15:59
a czym się różni stara umowa od tej nowej?

agb
17-11-2016, 17:36
Skoro niektórzy mają instalację PV nawet od lutego, nasuwa się pytanie czy dostali już fakturę za energię i worek pieniędzy z elektrowni?

marcinbbb
18-11-2016, 14:04
Skoro niektórzy mają instalację PV nawet od lutego, nasuwa się pytanie czy dostali już fakturę za energię i worek pieniędzy z elektrowni?

A i owszem dostali nawet zapłacili.
Więc tak jak pisałem instalacja od 16.02 kręciła i kręciła aż doczekaliśmy się pamiętnego 31.06 kiedy to ZE miał nas rozliczyć, no miał ale n umiał.
Więc około września podliczyli mnie.
Do zapłacenia 11,50 PLN akcyzy
do wystawienia rachunek na 134 PLN (sprzedaż prądu )

Słabo nie... jednak od początku roku nikt nie przyniósł mi FV z Energii na kwotę 350 PLN które wcześniej płaciłem raz na 2 miesiące.
WIęc 3 * 350 PLN jestem jakieś 1050 PLN do przodu na samych rachunkach za prąd. + te 100 PLN od nich które pewnie przepiłem.

Prawo się zmieniło jest trochę lepiej, ale aura za oknem jakaś nie zaspecjalna i zamiast produkować odbieram to co naprodukowałem od lipca.
Jeśli w tym czasie będzie się instalacja zwracała to w 7 lat się zwróci w 100%.

PS.
chłopaki macie jakieś info w sprawie Św. Mikołaja czy prawda to co piszą u konkurencji czy to jakaś ściema? Bo jakoś tak wyszło trochę z dnia na dzień, i aż się wierzyć nie chce!

agb
18-11-2016, 18:09
Czyli ostatecznie dostałeś jakąś FV z dokładnym rozliczeniem za konkretny okres? Bo jakoś tak niejasno to opisujesz.
Nie wiem jak inni, ale ja pytam z ciekawości.

jasiek71
18-11-2016, 18:12
Czyli ostatecznie dostałeś jakąś FV z dokładnym rozliczeniem za konkretny okres? Bo jakoś tak niejasno to opisujesz.
Nie wiem jak inni, ale ja pytam z ciekawości.

Poczekaj może aż podliczą mu drugie półrocze to w tedy zobaczymy ten czas zwrotu ...

agb
18-11-2016, 19:05
Ja tam mu życzę dobrze. Tylko po ponad roku słuchania, że prąd za darmo, albo będą dopłacać i czasie zwrotu liczonym już chyba czasem w miesiącach, chciałbym zobaczyć konkrety. Tylko tyle. :)

Nataly
09-06-2017, 09:58
Witam Wszystkich i b. proszę o pomoc, gdyż zrezygnowaliśmy z solarów (brak dotacji -już była dużo wcześniej), choć mężowi ciągle to chodzi po głowie. Dzisiaj dowiedziałam się, że jest możliwość dotacji 60% netto na fotowoltanikę, zareagowaliśmy niby negatywnie, ale może zamiast prywatnych solarów zrobić fotowoltanikę i z podgrzewaniem wody?

Zdążyłam trochę poczytać, ale czy jest taka automatyka, że grzałka będzie tylko wtedy gdy będzie nadmiar energii?
Kończymy budowę i o kasę trudno, ale czy to się jakoś opłaci i jaki poziom mocy wybrać, żeby było optymalnie dla 4 osób? Budujemy na wsi, gdzie czasami nie ma prądu to chyba warto -b. proszę o opinie w stosunku do bieżących cen i cen na rynku energii, bo star wpisy chyba nie są aktualne.

jasiek71
09-06-2017, 12:42
Witam Wszystkich i b. proszę o pomoc, gdyż zrezygnowaliśmy z solarów (brak dotacji -już była dużo wcześniej), choć mężowi ciągle to chodzi po głowie. Dzisiaj dowiedziałam się, że jest możliwość dotacji 60% netto na fotowoltanikę, zareagowaliśmy niby negatywnie, ale może zamiast prywatnych solarów zrobić fotowoltanikę i z podgrzewaniem wody?

Zdążyłam trochę poczytać, ale czy jest taka automatyka, że grzałka będzie tylko wtedy gdy będzie nadmiar energii?
Kończymy budowę i o kasę trudno, ale czy to się jakoś opłaci i jaki poziom mocy wybrać, żeby było optymalnie dla 4 osób? Budujemy na wsi, gdzie czasami nie ma prądu to chyba warto -b. proszę o opinie w stosunku do bieżących cen i cen na rynku energii, bo star wpisy chyba nie są aktualne.

A jaki jest podstawowy system grzewczy w budynku...?
Fotowoltaika do podgrzewania CWU to na ostatnim miejscu...

Na pierwszym taryfa G12 lub G12w i grzałką elektyczna w zasobniku...:yes:

Kaizen
09-06-2017, 13:21
Witam Wszystkich i b. proszę o pomoc, gdyż zrezygnowaliśmy z solarów (brak dotacji -już była dużo wcześniej), choć mężowi ciągle to chodzi po głowie. Dzisiaj dowiedziałam się, że jest możliwość dotacji 60% netto na fotowoltanikę, zareagowaliśmy niby negatywnie, ale może zamiast prywatnych solarów zrobić fotowoltanikę i z podgrzewaniem wody?

Zdążyłam trochę poczytać, ale czy jest taka automatyka, że grzałka będzie tylko wtedy gdy będzie nadmiar energii?
Kończymy budowę i o kasę trudno, ale czy to się jakoś opłaci i jaki poziom mocy wybrać, żeby było optymalnie dla 4 osób? Budujemy na wsi, gdzie czasami nie ma prądu to chyba warto -b. proszę o opinie w stosunku do bieżących cen i cen na rynku energii, bo star wpisy chyba nie są aktualne.

Prawdopodobnie instalacja byłaby on-grid i nie działałaby, jak nie ma prądu w sieci. Sprawdź to - bo jeżeli jest off-grid, to zmienia postać rzeczy.

Chwilowym nadmiarem prądu nie ma się co przejmować, bo w obecnym stanie prawny ZE ma obowiązek przyjąć nadwyżkę i "oddać" 80% jak zechcecie pobrać prąd z sieci. Tak jakby robił za akumulator z genialną sprawnością 80%. Dlatego instalacji off-grid nie ma większego sensu robić, chyba, że ma właśnie uniezależnić dom od dostaw prądu.

A czy się to opłaci - to trzeba przeliczyć. Uwzględnij wszystkie koszty (prowizje od kredytu, ewentualny VAT, PDOF itd.) i ile faktycznie zapłacisz za jaką instalację. Jak już będziesz wiedziała, ile konkretnie zł za ile kWh rocznej produkcji zapłacisz, to robi się dosyć proste liczenie.

Nataly
09-06-2017, 21:14
Prawdopodobnie instalacja byłaby on-grid i nie działałaby, jak nie ma prądu w sieci.... Tak, oczywiście on-grid, czyli gdy w wiosce nie ma prądu to "to to" też nie będzie pracować ? :(
Już znam koszt całkowity 5500zł/kV, 60% dotacja netto, czyli koszt ok 50% -podpowiesz co z tego wychodzi?

Konsultant Viessmann
10-06-2017, 20:36
Tak, oczywiście on-grid, czyli gdy w wiosce nie ma prądu to "to to" też nie będzie pracować ? :(
Już znam koszt całkowity 5500zł/kV, 60% dotacja netto, czyli koszt ok 50% -podpowiesz co z tego wychodzi?

Tak, jeśli nie ma prądu, to instalacja fotowoltaiczna również nie pracuje. Co do opcji inwestycji z fotowoltaikę - ma to sens, ale niekoniecznie tylko jako źródło energii do podgrzewania wody. Dzisiaj nadmiar energii możesz magazynować w sieci i jak jej potrzebujesz - np. w zimie możesz pobrać 80% z tej zmagazynowanej.
Jeśli szukasz czegoś do podgrzewania wody - warto rozważyć pompy ciepła do cwu - np te które mogą współpracować z instalacją fotowoltaiczną - wtedy większość produkowanej przez fotowoltaikę energii będziesz mogła zagospodarować w budynku. Możesz tez podgrzewać wodę elektrycznie, ale pompa ciepła zrobi to zdecydowanie bardziej wydajnie - tzn pobierze dużo mniej energii.

Masz jakieś pytania?

marcinbbb
12-06-2017, 13:51
Tak, oczywiście on-grid, czyli gdy w wiosce nie ma prądu to "to to" też nie będzie pracować ? :(
Już znam koszt całkowity 5500zł/kV, 60% dotacja netto, czyli koszt ok 50% -podpowiesz co z tego wychodzi?

Wychodzą chore pieniądze, za dużo mniejsze pieniądze niżna zrobić z własnej kieszeni. Mi udało się postawić 1,5kW za niewiele ponad 4000 PLN co daje 2600 PLN/kWp a tu mamy 5500 do tego jeszcze musimy oddać podatek od dofinansowania.

marcinbbb
12-06-2017, 20:15
I w pierwszym przypadku przez X lat właścicielem instalacji jest gmina, i w większości przypadków nie ma możliwości oddawania energii do sieci. Co znacząco wydłuża okres zwrotu inwestycji.

Konsultant Viessmann
13-06-2017, 22:10
A taki pomysł to skąd?
Instalacja jest on-grid zawsze.
Przez 5 lat gmina jest właścicielem bo przez 5 lat jest gwarancja.
Użytkownik użytkuje tak jakby był właścicielem instalacji korzystając z opustów.
Po 5 latach gmina przekazuje instalację za 1 złotówkę.

Przez ten okres 5 lat blokowany jest wypływ energii do sieci - instalacje z zerowym eksportem mocy - tak jest w regulaminach programów parasolowych.

marcinbbb
14-06-2017, 12:14
W jaki sposób proponuje Pan zablokować "wypływ mocy do sieci" w instalacji on-grid?
Wie Pan jak taki system działa?
A co to za problem wattrouter przekieruje nadmiar energii w byle urządzenie nawet w grzejnik na dachu/bojler. Niektóre inwertery podłączane są pod dodatkowe liczniki energii elektrycznej, kiedy pobór jest mniejszy inwerter ogranicza moc i nie pompuje tyle co może.
W ten sposób nawet w słoneczny czerwcowy dzień instalacja może produkować 100W ;)

marcinbbb
14-06-2017, 14:45
Jaki to ma związek z tym co napisał Konsultant Viessmann (post #48 ) a do czego ja się odniosłem?


Wie Pan jak taki system działa?
...

Konsultant Viessmann
14-06-2017, 19:32
W jaki sposób proponuje Pan zablokować "wypływ mocy do sieci" w instalacji on-grid?
Wie Pan jak taki system działa?

Są do tego specjalne rozwiązania blokujące pracę falownika.

Konsultant Viessmann
14-06-2017, 22:03
Kolejna "urban legend"?

"Specjane" to takie słowo klucz jak się nie zna tematu.

A więc inaczej - system ten nazywany jest różnie - "on grid zero eksport" lub "system antypompujący". Zadaniem systemu antypompujacego jest płynne dostosowanie mocy wytwarzanej przez elektrownię fotowoltaiczną do aktualnego poboru mocy przez dany obiekt. Dane o zapotrzebowaniu na moc odczytywane są z licznika lub liczników energii.

Nataly
16-06-2017, 07:10
Panowie, słyszałam, że wcześniej dotacja na FVbyła aż 85%, więc pewnie się opłacało. Obecnie mamy wybór:
1. FV (65% dotacji) 2. Kolektory we własnym zakresie
Co jest bardziej usterkowe kolektory czy FV?
Co jest kosztowniejsze w eksploatacji kolektory czy FV?
Doradźcie proszę ale tak rozsądnie i zarazem przekonywujące :) co wziąć, co będzie b. opłacalne np. w okresie 10lat?

Konsultant Viessmann
16-06-2017, 11:42
Wg Pana inwestujemy w OZE aby nadal nie wykonać unijnej normy.
Gratuluje logiki a raczej jej braku. :)

Hehe, chyba mnie Pan nie zrozumiał - to nie ja wymyślam i nie twierdzę, że takie rozwiązanie jest konieczne, lub sprawiedliwe.
Po prostu są takie systemy, a spotykamy je własnie przy dotowanych systemach - Przykładem są Regionalne Programy Operacyjne ...

marcinbbb
16-06-2017, 13:29
Dobra bo mu tu oprawiamy niczego nie warte pierdzenie, więc jak zwykle ja z garstką faktów ;)
Ano dziś obejrzymy rachunek za prąd za okres 28.04 - 1.06

391331

391332

Tak więc możemy wrócić do normalnego gadania czy to się opłaca czy się nie opłaca.
Jak widzicie z magazynu nie zostało pobrane nic bo nic w magazynie nie było ;)
A ile w magazynie pozostało, wystarczy się wczytać.

Konsultant Viessmann
16-06-2017, 19:54
Czy ma Pan jakiś link do informacji o tych wymaganiach ograniczania oddawania energii do sieci w dotowanych systemach?
Ja bym zrozumiał takie wymogi kiedy jeszcze funkcjonowały stawki gwarantowane.
Teraz nie ma to najmniejszego sensu.

Oczywiście ma Pan rację. Każde województwo rozpisuje jednak RPO po swojemu, Proszę przeglądnąć PFU pod tego typu, gminne inwestycje. W materiałach dotyczących falowników znajdują się informacje co do blokowania wypływu energii. Argumentują to oczywiście tym, że nie można na tego typu dotowanych inwestycjach zarabiać - w domyśle chodzi więc o sprzedaż energii co w przypadku prosumentów, jak słusznie Pan zauważył nie jest obecnie możliwe.

Proszę tez zwrócić uwagę, że PFU rozpisywane były przykładowo rok temu, a realizacja inwestycji następuje dopiero teraz. To też nie do końca rozsądne i prawidłowe

Pozdrawiam!

matiix
27-08-2017, 09:31
Dobra bo mu tu oprawiamy niczego nie warte pierdzenie, więc jak zwykle ja z garstką faktów ;)
Ano dziś obejrzymy rachunek za prąd za okres 28.04 - 1.06 .
Rachunek piękny i pozazdrościć .
Ja mam pytanie czy FV można zastosować na dachu wschód-zachód bo taki mam i jak czytam solar, PCi czy FV to skłaniam się pomału do tego ostatniego.
Jaki jest orientacyjny koszt instalacji takiej jak masz ty obecnie i jakąś firme która ma dobre pojęcie o montażach takich instalacji. Ja jestem z okolic Krakowa.