PDA

Zobacz pełną wersję : Kilka domków a kanalizacja / woda



tom_bombadil
30-07-2016, 08:52
Witam na forum :) to mój pierwszy post.

Gdy budujemy jeden dom oczywiste jest że mamy jedną oczyszczalnią / szambo lub jedno przyłącze do systemu kanalizacji. A co w przypadku gdy domów jest kilka? Czy można zbudować jedną większą oczyszczalnię? Ewentualnie jakie rozwiązanie inne brać pod uwagę?

Analogiczne pytanie o przyłącze wody. Czy będę miał jedno przyłącze ze wspólnym licznikiem czy osobno dla każdego domku?

Pozdrawiam

Beja
01-08-2016, 09:08
Witam na forum :) to mój pierwszy post.

Gdy budujemy jeden dom oczywiste jest że mamy jedną oczyszczalnią / szambo lub jedno przyłącze do systemu kanalizacji. A co w przypadku gdy domów jest kilka? Czy można zbudować jedną większą oczyszczalnię? Ewentualnie jakie rozwiązanie inne brać pod uwagę?

Analogiczne pytanie o przyłącze wody. Czy będę miał jedno przyłącze ze wspólnym licznikiem czy osobno dla każdego domku?

Pozdrawiam

Pytasz jako właściciel jednego z takich domków, czy jako deweloper budujący osiedle? Bo to jest jednak różnica.

tom_bombadil
02-08-2016, 10:21
Witaj,
Chodzi mi o domki wynajmowane głównie w sezonie letnim.
Piszę to jako mam nadzieję przyszły właściciel ;)

Jastrząb
02-08-2016, 11:51
Witaj,
Chodzi mi o domki wynajmowane głównie w sezonie letnim.
Piszę to jako mam nadzieję przyszły właściciel ;)
To zmienia postac rzeczy. Jesli to sa domki dla "letników", to raczej zaklad wodociagowy nie bedzie podpisywał umowy z kazdym letnikiem na dostarczanie wody/scieków na okres 2 tygodniowego urlopu. Troche nierealne.
Zgaduje też ze domki naleza doi jednej osoby (podmiotu) i stoja na jednej dzialce.
Za wode (czerpana w 10 domkach) dostaniesz 1 fakture. Robisz wiec jedno przylacze, najlepiej zakonczone licznikiem w jakiejs studni wodomierzowej. DO tego punktu odpowiada za to zaklad wodociagowy. Czy se za studnia to rozdzialisz na 1 dom, czy 10 domków, zakladowi generalnie lata koło 4 liter. Oczywiscie przylacza do domkó musisz zrobic z przestrzeganiem jakiejs tam administracji - od tak sobie nie mozesz rur pozakopywac. Gdzie to musi byc udokumentowane.

Tak samo jesli chodzi o kanalizacje.\

Jesli zas mowa o oczyszczalnie, to bedzi to ciezszy temat. Bo zima w domkach nie bedzie mieszkał nikt, a latem stado ludzi. Oczyszczalnie nie lubia dramatycznych zmian obciazene. Rozruch nizuwanej oczyszczalnie przed sezonem tez nie bedzie łatwy.

tom_bombadil
02-08-2016, 19:05
Dziękuję za pomoc. Odnośnie przyłącza wody - tak mniej więcej sobie to wyobrażałem.
Odnoście zaś oczyszczalni - domki będą w zasadzie całoroczne z nasileniem w okresie letnim. Powiedzmy, że w lecie będzie 100% a w zimie 30%. Czy to jakoś zmienia postać rzeczy? Czy "rozmiarowo" są dostępne oczyszczalnie, które są w stanie obsłużyć np 4-5 domków?javascript:;

Jastrząb
02-08-2016, 20:01
Dziękuję za pomoc. Odnośnie przyłącza wody - tak mniej więcej sobie to wyobrażałem.
Odnoście zaś oczyszczalni - domki będą w zasadzie całoroczne z nasileniem w okresie letnim. Powiedzmy, że w lecie będzie 100% a w zimie 30%. Czy to jakoś zmienia postać rzeczy? Czy "rozmiarowo" są dostępne oczyszczalnie, które są w stanie obsłużyć np 4-5 domków?javascript:;
Sa oczyszczalnie ktore potrafia obsluzyc połowe Warszawy. Ale wyobraz sobie że ilość mieszkańców Warszawy sie raptem potraja.
Za duzo ścieków to niedobrze, bo beda za szybko się przemieszczac i beda niedoczyszczone. Za malo sciekow, to brak "jedzenia" dla bakterii, które moga obumierac i miec sie źle. Oczyszczalnie maja okreslana tolerancje na nadmiar lub niedobór sciekow. Mozesz pewnie wstepnie oszacować ze takie +/-50% chwilowe, weekendowe krzywdy nie robi. Ale jak masz miec 300% prze 2 miesaice to trzeba sie martwic.
Sa typy oczyszczalni ktore lepiej znosza taki stres. Stawiam że oczyszczalnie z poletkiem z trzcinami radza sobie najlepiej przy wahaniach ilosci sciaków.. To co chcesz zrobic jest pewnie wykonalne, ale nie kupisz tego w markecie budowalnym.

Jakiekolwiek dywagacje, to zacznij od sprawdzenia planu zagospodarowania i ustalenia co wogole mozesz.

tom_bombadil
04-08-2016, 14:41
Dziękuję za pomoc. Jasne, że są oczyszczalne miejskie - ale mi chodzi o coś obsługującego kilka domków. Możne da radę zestroić i dobrać ją tak aby sprostała temu zadaniu. Popytam też w firmach oferujących przydomowe oczyszczalnie. Planu zagospodarowania nie ma - będą warunki zabudowy.

tom_bombadil
06-08-2016, 23:55
technik.b
Dziękuję za odpowiedź, ale chodzi bardziej o cele turystyczne. Najemca płaci za kompleksową usługę, cały teren wraz z oczyszczalnią jest moją własnością.
Chodzi o te oczyszczalnie ? http://www.biorock.pl/

Beja
08-08-2016, 09:31
technik.b
Dziękuję za odpowiedź, ale chodzi bardziej o cele turystyczne. Najemca płaci za kompleksową usługę, cały teren wraz z oczyszczalnią jest moją własnością.
Chodzi o te oczyszczalnie ? http://www.biorock.pl/

No to sprawa jest prosta. Na wodę podpisujesz umowę z wodociągami i dostajesz jeden licznik. Czy w domkach zamontujesz podliczniki, czy będziesz je rozliczał ryczałtem - to już twoja decyzja. Przy sezonowym wykorzystaniu sensowniejszy jest ryczałt.

A oczyszczalnię stawiasz gdzieś w odległym i najniższym punkcie swojego terenu, który wcześniej musisz skanalizować. Formalności: projekt + pozwolenie wodno prawne. Rozliczenie robisz jw., tzn ryczałtem albo wg zużycia wody.

tom_bombadil
14-08-2016, 10:38
Bardzo Wam dziękuję za przydatne informacje :)