PDA

Zobacz pełną wersję : Odkształcony dolny profil okna przyczyny? odmowa reklamacji:( czy słusznie???



brzozas
02-08-2016, 21:38
Witam. Mam pewien problem z dolnym profilem okna od strony zewnętrznej, który jak zauważyłem odkształcił się po wysokich temperaturach. Odkształcenie wyszło na całej długości profilu. problem tkwi w tym iż nie mogę normalnie korzystać z tego okna, tzn okno nie chce się otworzyć, ani uchylić, jak już się uda otworzyć to nie mogę go zamknąć, okna były montowane w tym roku w kwietniu. link do fotki wybrzuszonego profilu : http://www.fotosik.pl/zdjecie/eb544811119cc7fe . Proszę o pomoc i opinie na temat możliwości powstania takiego zjawiska, w czym jest problem i kto zawinił. Otóż napisałem do firmy od której okna zakupiłem i która wykonywała montaż, przedstawiłem powyższe zdjęcie z wadą profilu, opisałem problemy jakie występują z oknem... i dostałem odpowiedz , że odkształcenie profilu wynika z błędu montażu parapetu zewnętrznego... cytuje " Wynika to z faktu złego montażu zewnętrznego kamiennego parapetu, który został zamontowany za wysoko,
(zbyt mała dylatacja pomiędzy parapetem a profilem okna) ". Dostałem również wytyczne iż parapet zewnętrzny powinien zostać zamontowany tak aby dylatacja wynosiła od 10mm do 15mm która powinna byc wypełniona elastycznym spoiwem np sikaflexem??? tutaj tez moje pytanie skąd takie wytyczne? Dodam że wstępnie reklamacja nie została uznana. Rozmawiałem również z osoba która montowała mi parapety. Niestety nie widzi w tym swojej winy i mówi ze parapety sa zamontowane poprawnie i montaż nie ma wpływu na profil okna. Także póki co z problemem zostaje sam i nie bardzo wiem co dalej zrobic, proszę o jakieś konkretne odpowiedzi co jest przyczyna powstania wybrzuszenia okna i co dalej czynić... zastanawiam się na wzięciem rzeczoznawcy budowlanego abym miał czarno na białym co o tym sądzicie? pozdrawiam

nikt ważny
03-08-2016, 00:11
P..... glupoty.
Ewidentny blad montazowy.
Brak kotwienia dolnej czesci ramy-takie sa pozniej efekty
Dylatacja 10-15mm ???
Wierutna bzdura !!!
Mlgloby nawet nie byc milimetra lizu i nie ma prawa miec jakiegokolwiek wplywu na odkrztalcenie profila

finlandia
03-08-2016, 09:37
Odkształcenie polega na tym "napuchnięciu" dolnej części ramy? bo różnie można wnioskować
a dodatkowo z faktu, że masz problemy z otwieraniem pojawia się więcej przypuszczeń.
Chyba normalne jest, że ktoś kto montował okno pojawi /ł/ się na oględzinach?

michalck81
03-08-2016, 12:32
Jak masz profile wypełnione pianą PUR to może być wina właśnie piany. Sam miałem taki problem, ale firma, a w zasadzie producent od razu wymienił wadliwe ramy. Zrób lepsze fotki z przyłożoną poziomicą tak, aby było lepiej widać wadę i wyślij do producenta okien i jeszcze raz do firmy, która ci je sprzedała i montowała wraz z opisem okoliczności w jakich ujawniła się wada. Najlepiej napisz, że montaż parapetów nastąpił długo przed ujawnieniem się wady i wcześniej nie było z tego tytułu problemów z oknem. Poza tym, jak sądzę z pozostałymi oknami nie ma kłopotu, a przecież parapety wszędzie są zamontowane raczej w ten sam sposób, wiec dziwne, że parapet zawiniłby tylko przy jednym oknie. Nie odpuszczaj.

nikt ważny
03-08-2016, 16:01
Przede wszystkim odpowiedz na pytanie czy masz zakotwiony dol okna.

brzozas
03-08-2016, 18:46
witam. odkształcenie polega własnie na napuchnięciu dolnej ramy, jeżeli chodzi o oględziny to czekam na serwisanta ale i tak już dostałem odpowiedz że to wina parapetu ze jest zamontowany ze zbyt mała szczelina która powinna występować pomiędzy oknem a parapetem i nie będzie uwzględnionej reklamacji, natomiast serwisant ma pojawić sie i wyregulować okno o ile się da to zrobić. Jeżeli chodzi o resztę parapetów są zamontowane w ten sam sposób ze szczelina moze 3 lub 4mm. Reszta okien działa i nie pojawiły sie odkształcenia.

brzozas
03-08-2016, 18:50
Przede wszystkim odpowiedz na pytanie czy masz zakotwiony dol okna.

Jeżeli chodzi o zakotwiony dól okna to jak mogę to sprawdzić? nie znam się w temacie okien:(

IVO333
04-08-2016, 10:56
Ze zdjęcia trudno wywnioskować odkształcenie w jakimś kierunku ale ja tam widzę nie odpowietrzoną i przez to spuchniętą komorę a to już kwalifikuje się do wymiany ramy.

nikt ważny
04-08-2016, 12:41
Sadzisz IVO za zrobili odwodnienia od zewnatrz od od środka zapomnieli ?
Same odwodnienia wystarcza by pierwsza komora byla odprezona..

Kotwienie.....jak nie bylo Cie przy montazu to nie wiesz choc przed montazem parapetkw wewnetrznych kotwy powinienes zauwazyc.

brzozas
07-08-2016, 09:19
niestety cały czas czekam na serwisanta... zgłoszenie było ponad półtora tygodnia temu i ciągle nic! jak myślicie, czy np rzeczoznawca budowlany będzie w stanie ustalić przyczynę tego wybrzuszenia oraz czy to wybrzuszenie jest sprawca tego iz okno nie chce się otwierać ani uchylać? ewentualnie do kogo się udać o fachową opinie, która będę mógł przedstawić firmie w której okna zamawiałem i na jej podstawie będę mógł żądać wymiany okna lub usunięcia usterki w ramach reklamacji.

T12345T
07-08-2016, 09:55
niestety cały czas czekam na serwisanta...

I chyba nie potrzebnie, bo sprawa wydaje się być od początku jasna. Odrzucenie reklamacji przez sprzedawcę było oczywiście bezzasadne. Okno powinno być wymienione w całości. Podstawa reklamacji, pkt.5.2 normy PN-EN 12608:2004 "Powierzchnie kształtowników [...] powinny być gładkie, płaskie i czyste, wolne od wgłębień, zanieczyszczeń i wżerów..." . Kłopoty z otwieraniem i zamykaniem to już inny temat związany z przekroczeniem dopuszczalnej wartości sił operacyjnych. Podstawa reklamacji, tablica nr 1 w pkt 3.1 normy PN-EN 13115:2002. Niezależnie od wartości deklarowanej wartość sił operacyjnych niezbędna do zapoczątkowania ruchu skrzydła nie może przekraczać 100 N (ok. 10,1 kgf).

bwojtek
07-08-2016, 15:33
Odrzucenie reklamacji przez sprzedawcę było oczywiście bezzasadne. Okno powinno być wymienione w całości. Podstawa reklamacji, pkt.5.2 normy PN-EN 12608:2004 "Powierzchnie kształtowników [...] powinny być gładkie, płaskie i czyste, wolne od wgłębień, zanieczyszczeń i wżerów..."
Doskonale wiesz, że to tylko ułamek prawdy. Brzmi jak zapewnienie prawnika "sprawa jest do wygrania" niezależnie od sytuacji. Pominąłeś dość istotny wątek przyczyn niespełnienia normy (abstrahując od tego konkretnego przypadku). Odkształcenie profili poprzez oparty o ramę halogen, dziura wypalona papierosem w okleinie czy też zapapranie profili "putzem" w tej sytuacji też jest powodem do reklamacji u sprzedawcy (same przypadki z życia wzięte)?

T12345T
07-08-2016, 18:41
(abstrahując od tego konkretnego przypadku).

Panowie możecie sobie abstrahować, pisać i robić różne rzeczy, Wasza sprawa. Ja się odnoszę do tego konkretnego przypadku. Opisu zamieszczonego w pierwszym poście i załączonego zdjęcia oraz przyczyny odmowy uznania reklamacji podanej przez sprzedawcę. Koniec, kropka

IVO333
08-08-2016, 12:18
Sadzisz IVO za zrobili odwodnienia od zewnatrz od od środka zapomnieli ?
Same odwodnienia wystarcza by pierwsza komora byla odprezona..

Kotwienie.....jak nie bylo Cie przy montazu to nie wiesz choc przed montazem parapetkw wewnetrznych kotwy powinienes zauwazyc.

Odwodnienia odprężają komorę przez którą przechodzą, pod dolną krawędzią otworów jest ścianka pozioma a pod nią ta właśnie spuchnięta komora. Ją się odpręża od zewnętrznej (od strony muru) strony. Niektóre firmy tego nie robią i takie wychodzą krzaki jak na fotce. Nacisk parapetu nic do tego nie ma, stawiam że jest to jedno z najbardziej grzanych słońcem okien w domu.
A z drugiej strony to spuchnięcie nie ma wpływu na otwieranie i zamykanie skrzydła, przychyna jest gdzieś indziej, być może odkształcenie przez brak kotwienia dołu.

MMichal
08-08-2016, 21:04
Witam

Ja tam widzę - tak jak sugeruje IVO - dwa problemy, które raczej związku z sobą nie mają, czyli problemy w otwieraniu i ta deformacja.

Co do uwag naszego kolegi TESTA, speca od prawa, to ja tam myślę, że reklamacja przyjęta powinna zostać bez gadania, ale ... nie zgadzam się już z tym, że okno powinno być wymienione - chyba raczej najpierw należy wykazać CO spowodowało takie wybrzuszenie - zakładam, że po montażu go nie było, bo klient by raczej nie odebrał roboty prawda ? ale to na mój "chłopski" rozum bo z naszym prawem to różnie bywa :)

Pozdrawiam

brzozas
09-08-2016, 19:10
Witam

Ja tam widzę - tak jak sugeruje IVO - dwa problemy, które raczej związku z sobą nie mają, czyli problemy w otwieraniu i ta deformacja.

Co do uwag naszego kolegi TESTA, speca od prawa, to ja tam myślę, że reklamacja przyjęta powinna zostać bez gadania, ale ... nie zgadzam się już z tym, że okno powinno być wymienione - chyba raczej najpierw należy wykazać CO spowodowało takie wybrzuszenie - zakładam, że po montażu go nie było, bo klient by raczej nie odebrał roboty prawda ? ale to na mój "chłopski" rozum bo z naszym prawem to różnie bywa :)

Pozdrawiam
Witam. Tak jak mówisz przy odbiorze okna było wszystko ok. sprawdzałem pod każdym względem tzn czy nie ma zadrapan i tego typu rzeczy a także kazde z okien po jakimś czasie otwierałem i zamykałem i było ok. Może to zbieg okoliczności ale gdy zaobserwowałem to wybrzuszenie nagle przestało prawidłowo funkcjonować okno, zaczęło się kiepsko otwierac i są mega problemy aby je zamknąć a także uchylić:( jutro podobno ma być serwisant, ma sprawdzać okno i może cos więcej powie. niestety nie będzie mnie przy oględzinach ale postaram się napisac co orzekł.
Pozdrawiam

finlandia
09-08-2016, 20:36
Postaraj się być. Bo znam przypadek, że serwisant pod nieobecność właściciela (były osoby trzecie) nacykał fotek rónych okien /nie tylko tych reklamowanych/ a później ten materiał posłużył za "dowód" w sprawie.

brzozas
12-08-2016, 12:13
witam.
Serwisant, był na miejscu, wyregulował okno i działa obecnie bez problemów. Co do wybrzuszenie to niestety serwisant stwierdził że nić nie widzi, no może troszeczkę ale nie ma to wpływu na użytkowania. moje wkurzenie sięga zenitu i jak tylko wrócę do kraju udam się odrazu do rzeczoznawcy budowlanego i niestety sprawa się skończy w sądzie... wiem że może nie to wpływu na użytkowanie okna, gdyż teraz serwisant je obecnie wyregulował i działa bez zarzutów ale dla samej sprawy nie odpuszczę, bo nie po to kupowałem nowe okna, aby zaraz mieć jakieś uszkodzenia których niby serwisant nie widzi lub nie chce widzieć.
Pozdrawiam

Jan Kalita
12-08-2016, 12:49
http://www.itb.pl/files/itb/instrukcja_okna_drzwi.pdf

Wrzuciłem instrukcję pomiaru i montażu okien wykonaną przez Instytut techniki budowlanej. Niestety trochę Panowie od okien mają rację - powinna być dylatacja pomiędzy oknem a parapetem zewnętrznym, w szczególności jeżeli jest to materiał sztywny np kamień. Nie zgadzam się co do wielkości dylatacji 10-15 mm to za dużo. W zupełności powinno wystarczyć 3-5mm i uszczelnienie silikonem.