PDA

Zobacz pełną wersję : DUZE zuzycie gazu do ogrzewania cwu



tomek_2
12-12-2004, 10:08
Czy zuzycie gazu do ogrzewania 150-litrowego zasobnika cwu rzedu 3.5-4 m3 na dobe przy kotle gazowym 1-f atmosferycznym (Junkers Euromaxx 24kW) nie jest lekko za duze? Sadzilem, ze 1-1.5 m3 to bedzie max zuzycie, a tu 2x tyle! Dodam, ze grzanie odbywa sie od 6:30 do 22:30, w nocy zas jest wylaczone i ze temp. wody w zasobniku nastawiona na 45 stopni.
Jak najekonomiczniej ogrzewac cwu? Czy w ciagu dnia woda powinna byc caly czas ogrzewana czy tez wystarczy grzac ja np. 1-2 h rano i tyle samo wieczorem, w porach kapieli? Z jednej strony ta druga opcja wydaje sie sensowniejsza, ale z drugiej - przy wylaczonym grzaniu w ciagu dnia i jakims nawet niewielkim poborze np. do zmywania, woda w zasobniku wychlodzi sie i po wlaczeniu grzania wieczorem przed kapiela kociol zuzyje sporo wiecej gazu na podgrzanie wody (to samo rano po wlaczeniu grzania cwu po nocy).
Co lepsze? Az boje sie kolejnego rachunku (zuzycie gazu na samo CO to 11-11,5 m3).

chemik
12-12-2004, 10:37
Witam!

My mamy zasobnik 120 l i piec Viessmana Vitopend 100. Zużyliśmy średnio w ciągu całego roku na podgrzanie cwu ok. 1.5 m3 gazu. Nasza rodzina liczy 3 osoby w tym, że ja często kąpię się w pracy. Temp. w zasobniku ustawiona jest na 45 stopni (raz w miesiącu podnoszona jest na max. celem wygrzania legionellozy). Taka temp. jest ustawiona przez całą dobę natomiast pompa cyrkulacyjna załączana jest tylko dwa razy na dobę rano i wieczorem (drogą eksperymentów doszedłem, że woda nie wychładza się tak bardzo w rurkach i tak ustawiłem zegar sterujący pompą)

inwestor
12-12-2004, 14:00
Pewnie masz non stop włączoną pompkę cyrkulacyjną i bardzo słabo zaizolowane rurki c.w.u. i cyrkulacyjne. Jak są one jeszcze do tego prowadzone po izolacją termiczną to już całkiem klapa. :cry:
Pozdrawiam

RobertOC
12-12-2004, 14:33
Wodę grzeję od 6.30 do 07.00 i od 16.00 do 23.00, w tych godzinach włącza się też pompa cyrkulacyjna. Średnio na dobę wychodziło mi przed sezonem grzewczym ok 1m3. teraz jest nie do sprawdzenia bo działa C.O.

Marek13
12-12-2004, 17:12
Zbiornik 160 litrów CWU. Latem zużycie gazy wychodzi ok 1,6 m3 na dobę. Zastosowałem zegar na pompie cwu, tak aby działała tylko wtedy, kiedy jest to konieczne. Dodatkowy zegar steruje podgrzewaniem. Generalnie nie podgrzewa wody w godzinach nocnych.

KrzysiekMarusza
12-12-2004, 19:57
Zasobnik 120 l, kocioł kondensacyjny. Poza sezonem grzewczym
na cwu i gotowanie zużywałem średnio 0.85 m3 gazu/dobę (2 osoby).
Pompka pracuje gdy jesteśmy w domu, grzanie cwu też.
Całkiem możliwe że duże zużycie gazu u jest związane z cyrkulacją cwu i słabą izolacją rurek do cwu.
Proponuję konsultację z serwisantem Junkersa lub
z instalatorem co ci to robił

pozdr - Krzysiek