PDA

Zobacz pełną wersję : Okap kuchenny - szukam wersji z bypass'em



bceuropa
07-08-2016, 22:20
Cześć,

Mam pytanko. Kończę dom i mam dylemat z okapem. Czy są na rynku okapy z czymś co bym nazwał "elektroniczny bypass"?

O co chodzi. W domu z WM z reku, w sezonie w którym ze względu na korzyści utrzymuję szczelność, zależy mi na okapie, który jedynie filtruje powietrze aby nie psuć skrupulatnie dobieranego bilansu ciśnienia, natomiast w sezonie (czy też poza nim) lub w dniach w których okna są świadomie otwierane chciałbym aby okap pełnił funkcję wywiewną za pomocą istniejącego dedykowanego przewodu. Oczywiście, większość okapów pozwala na wybór opcji filtracji lub wywiewu, ale z wiedzy (i broszur) jest to opcja mechaniczna najczęściej wymagająca ręcznej ingerencji w mechanikę okapu.

Ja szukam rozwiązania, w którym z poziomu panelu sterującego, będę mógł przełączyć się pomiędzy "jedynie" filtracją powietrza, a wyciągiem na zewnątrz przewodem wentylacyjnym. Już nawet pomijając "sezon" czasem robiąc przykładowo steki "well done" powstaje sporo dymu (no chyba że źle smażę :D ale mi smakują :D ). Chciałbym móc z poziomu panelu sterującego okapem przełączyć się z filtracji (np filtrem węglowym) na wyciąg (nawet poprzez ten sam filtr węglowy) aby szybko pozbyć się dużego i ponad możliwości okapu filtrującego nadmiaru dymu i zapachu.

Trudno mi odszukać w specyfikacjach okapów takie ustawienia, a może są. Czy macie jakieś pomysły? Z góry serdecznie dziękuję! :)

_John
08-08-2016, 14:24
A masz jeszcze możliwość wykonania kolejnego punktu nawiewnego na suficie?
Lub miejsce na 2 piony wentylacyjne - wyrzutowy i powrotny?

Na rurze wyrzutowej instalujesz przepustnicę trójnikową z siłownikiem.
Pewnie na strychu będzie na to dopiero miejsce.
Siłownik zasilany z normalnego przełącznika w kuchni, a odejście sprowadzić z powrotem do kuchni poprzez dodatkowy nawiewnik.