PDA

Zobacz pełną wersję : Sad + warzywnik - jak odgrodzić od drogi?



giman
09-08-2016, 17:56
Jest działka narożna, której przeznaczeniem będzie sad i warzywnik.
Sąsiaduje ona z drogą. Co prawda nie jakaś szybka trasa a lokalna droga, ale z relatywnie sporym ruchem ciężarówek.

Zastanawiam się jak się odgrodzić od drogi a dokładniej od pyłu, kurzu, spalin i zanieczyszczeń.

Pierwszy pomysł to płot betonowy na niego puścić jakieś pnącze a na działce przy płocie pas wysokich krzewów albo drzew.
Może brzozy a może jakieś iglaki wysokie szybko rosnące jeszcze innym pomysłem jest jakaś roślina energetyczna (wierzba?) nie żebym potrzebował rośliny energetycznej, ale one szybko rosną i są mało rozłożyste.

Dzięki za wszelkie porady i sugestie.

Elfir
09-08-2016, 21:10
żywopłot z daglezji

giman
12-08-2016, 08:37
W internetach piszą, że to drzewo do 45m wysokości.
Czy jak je od maleńkości będę przycinał to wyjdzie karłowate, żywopłotowe?

Elfir
12-08-2016, 12:03
żywopłot - czyli trzeba ciąć. Żywopłoty robi się ze świerków czy choin a to też duże drzewa. Po prostu jak tniesz, to ucinasz przyrost.

Ale jest zimozielone, więc spalin nie przepuszcza nawet zimą. Szybko rośnie, ma małe wymagania glebowe i znosi zanieczyszczenie spalinami.

giman
12-08-2016, 13:23
Dzięki za wyjaśnienie. Widać o ogrodach muszę się jeszcze sporo nauczyć, nauczę się.

effa_s
25-08-2016, 09:50
Witam,
Podpinam się pod temat, by nie mnożyć wątków.
W ubiegłym roku posadziłam ok. 1 m od planowanego ogrodzenia drzewka owocowe - w sumie 6 sztuk (czereśnie, jabłonie, śliwa, grusza) na długości 15 m, czyli odstępy między drzewkami ok. 2,5 m. Drzewka sąsiadują z warzywnikiem, dalej zaś jest bardziej reprezentacyjna część ogrodu. Problem w tym, że mam dość wścibskich sąsiadów, a planowane ogrodzenie będzie z siatki. Myślałam o posadzeniu pnączy, które by nas osłoniły, nie wiem jednak, czy sąsiedzi nie będą protestować, że im coś się "po nowej siatce wspina".
Pomyślałam, że może w takim razie podsadzę drzewka owocowe jakimiś krzewami, które mogłyby rozrosnąć się tworząc coś w rodzaju żywopłotu. Może jakieś krzewy owocowe. Ma to sens? Czy szukać czegoś, co można posadzić pomiędzy ogrodzeniem a drzewami (boję się, że 1 m może być niewystarczający, i że krzewy będą musiały konkurować z drzewkami o dostęp do wody i słońca). Ekspozycja drzewek w osi północ południe, także nasłonecznienie pełne od naszej strony.
Będę wdzięczna za rady i inspiracje :)

Elfir
01-09-2016, 16:23
Trzeba pamiętać, że z czasem się ich korony rozrosną, trzeba będzie wykonywać zabiegi pielęgnacyjne (cięcie, opryski), zbierać owoce i wówczas krzewy, które będą rosły pod nimi albo zostaną zdeptane, albo będą przeszkadzać.

Taka czereśnia szybko będzie miała te 5 m średnicy, a więc pół jej korony znajdzie się nad działką sąsiadów. Może też przytłoczyć posadzone zbyt blisko inne drzewka owocowe.

effa_s
06-09-2016, 09:39
Czyli lepiej nie sadzić krzewów, które miałyby być tam na stałe, a co najwyżej siać rośliny jednoroczne bujnie rosnące? Typu fasola jaś, słoneczniki, etc? Dobrze kombinuję? Czy próbować negocjować z sąsiadami jakieś pnącze? Tuż obok czereśni posadzona jest jabłoń, da sobie radę w tym otoczeniu na dłuższą metę, czy próbować ją przesadzić?

Elfir
06-09-2016, 10:02
aby drzewa nie chorowały, ich korony muszą być przewiewne. Jak posadzisz jedną roślinę przy drugiej, to niepotrzebnie zagęszczasz je.
W necie znajdziesz proponowaną rozstawę dla poszczególnych gatunków drzew.

najbardziej obawiałabym się reakcji sąsiada, jak ta czereśnia zacznie rosnąc i mu zacieniać ogród, przerastać gałęziami na jego stronę

Ogród możesz osłonić przed sąsiadem nie tylko roślinnością przy ogrodzeniu, ale na odcinku ogród ozdobny-sad. Wówczas sad jest na widoku sąsiada - ale to nie jest az taki problem, bo przecież nie bywasz tam codziennie chyba?

effa_s
12-09-2016, 10:16
Planowany jest taki uklad ogrodu:

367058

Literka D to trejaz, po ktorym ma wspinac sie winogron, tworzac cos w rodzaju 'zielonej sciany', czyli przeslony, o ktorej piszesz. Zajmuje jednak tylko jakies 3 m, potem nie bardzo widze sposob, jak oslonic warzywnik/odizolowac sie od sasiadow inaczej niz za pomoca zywoplotu/pnacza za warzywnikiem.

Elfir, daj znac, co myslisz o takim ukladzie i czy widzisz jakies rozwiazanie, ktorego ja nie dostrzegam? :)

Elfir
12-09-2016, 10:41
ten rysunek jest za mały.
W zasadzie taką osłonę powinien przewidywać po prostu projekt ogrodu.
Zawsze można dac pod płotem kratownice i na niej puścić pnącze

effa_s
12-09-2016, 12:12
Hej. Wklejam wieksze zdjecia.

367127

367129

Elfir
12-09-2016, 14:05
skoro chcesz mieć sad, to może po prostu uprość te kompozycję trawników, kół i schodków, żeby odciąć części użytkową od ozdobnej?

http://images81.fotosik.pl/1/7d5683c23ca74ef7gen.jpg

effa_s
13-10-2016, 15:40
Cześć, przepraszam za poślizg w odpisywaniu. I wtedy rozumiem, że te dwie brązowe linie mogą być jakimiś bardziej przesłaniającymi żywopłotami - bardzo dobry pomysł. Tylko tam jest lekki spadek i te żywopłoty zasłoniłyby trochę słońce - nie byłoby tam za ciemno? kierunki świata na tym obrazku są jak na mapie (góra północ, dół południe). I czym by to można obsadzić, żeby ładnie wyglądało i spełniało swoją funkcję?

Elfir
14-10-2016, 10:52
wiesz, ciężko jest coś proponować nie znając twojej działki.
Na dodatek fotosik już wyczyścił zdjecia i nie pamiętam co tam narysowałam