PDA

Zobacz pełną wersję : Przysuni?cie domu do granicy



Herne
28-12-2001, 08:33
Mam zgodę notarialną sąsiada do prezysunięia domu do 1,5 metra od granicy. Czy ta odległość mierzy się od osi budynku, czy od końca ocieplenia? I czy w tym przypadku mogę mieć okno od tej strony, jeśli nic na ten temat w zgodzie notarialnej nie ma?

zedgrajewo
28-12-2001, 11:00
Ściana bez okna ,odległość od lica ściany.

bogo
29-12-2001, 19:45
Jeżeli sąsiad ma na przykład b.dużą działkę (lub obok tej ściany masz drogę do kilku działek) i zgodzi się na to byś wymurował okno choćby dlatego, że nie będzie mu przeszkadzać a widok gołej ściany jest nieciekawy więc też z tego względu będzie za, to w czym problem ? Muruj okno i już. Nie ryzykujesz wiele. Najwyżej każą ci zamurować. Ja tak zrobiłem i to 1m od granicy i co najważniejsze przy częściowym odbiorze budynku nie było żadnych problemów, ale była ta zmiana zapisana w dzienniku z uzasadnieniem dlaczego zrezygnowałem z ściany szcytowej i zrobiłem normalny okap z oknem. Może zgodzili się z tego powodu że w okolicy działki są wąskie i wszyscy mają zgody na przysuwanie się metr do drogi z oknami i okapem a z drugiej strony działki WZIZT nakazuje się odsunąć 4m. W ten sposób sensownie udało się zagospodarować wąskie (15-16m) działki.

PAFKA
29-12-2001, 21:01
W POŁOWIE ROKU BYŁY CHWILOWE PRZEPISY ZABRANIAJĄCE ZBLIRZANIU SIĘ
DO GRANICY. POTEM WRÓCIŁY PRZEPISY ZEZWALAJĄCE NA ZMIANĘ ODLEGŁOŚCI ZA NOTARJALNĄ ZGODĄ SĄSIADA.JA OSOBIŚCIE MAM ZEZWOLENIE NA BUDYNEK GOSPODARCZY 1M OD GRANICY.

Alanta
31-12-2001, 11:07
Rację ma Zedgrajewo (zgodnie z obowiązującym Prawem Budowlanym), z tym, że można zrobić w ścianie okno, jeśli będzie pełniło rolę oddzielenia p-poż. Może to być okno z luksferów, cegły szlanej, lub ze specjalnego szkła np."PYRAN".

bogo
01-01-2002, 19:16
Nie zapominajcie że to Architektura ostatecznie wydaje decyzję. Może odstąpić od ogólnych przepisów tak jak to zrobił np. w moim wypadku i kilkunastu domów w okolicy, jeżeli uzasadnienie będzie odpowiednie - np. wąskie działki porozdzielane drogami 5m. Z jednej strony każą się odsuwać zawsze 4m + 5m drogi daje minimalne 8m od budynku nastęopnego - proste? Tak wiec istnieje możliwość budowania domu z oknem i okapem nawet 1m od granicy.

Alanta
02-01-2002, 10:08
Zawsze istnieje możliwość odstępstwa od obowiązujących przepisów, ale zgodę musi wydać Architektura po otrzymaniu zezwolenia od właściwego ministra (tylko ten kto wydał przepisy może pozwolić na odstępstwo od nich). Jeśli przypadek jest dobrze uzasadniony, to zwykle dostaje się taką zgodę.

bogo
07-01-2002, 20:34
U mnie żaden minister zgody na odstępstwo nie wydawał, ma takie uprawnienia Architektura.

karola
07-01-2002, 20:46
Ja mam chętkę na budowę w ostrej granicy - bez okien to oczywiste. Jest to ściana pólnocna wiec trochę będę zaciemniać sąsiadom (obecnie pole)
Myslicie, że może być problem?

Alanta
08-01-2002, 09:26
Bogo, nie masz racji, architektura nie ma uprawnień do odstępstwa od obowiązującego Prawa Budowlanego i warunków technicznych. Może u Ciebie takie odstępstwo nie było konieczne, może drogi przynależą do działek (np.jako służebność) trudno to określić bez dokładnych danych. W ostrej granicy można budować, przepisy na to pozwalają, nawet chwilowo bez zgody sąsiada, choć sąsiad zawsze ma prawo oprotestować decyzję i tym samym wstrzymać cały bieg terminów w postępowaniu administracyjnym.

bogo
08-01-2002, 21:00
Do atlanty. Owszem obok mam 2x3metrową drogę prywatna należącą do moich sąsiadów kończocą się na dodatek na długości mojej działki. Ale moi sąsiedzi (wzdłuż ulicy 9 domów z oknami i okapami 1.5m od drogi gminnej) postawili domy i nie słyszałem by odstępstwo od zasady 4 z oknami lub 3 bez zatwierdzał jakikolwiek minister. Na pewno wybudowali legalnie - widziałem wszystki zgody - i co ty na to? W krakowie niby minister siedzi w architekturze i wydaje owe zgody? Nie wydaje mi się. Wg mnie architektura może taką zgodę w uzasadnionych przypadkach wydać czyli poczynić odstępstwo od przepisów choć sypać paragrafami tu nie umiem.

karola
08-01-2002, 22:55
Co to znaczy chwilowo nawet bez zgody sąsiadów?
Czyli architekt miejski czy kto tam nawet nie zapyta ich o zdanie?
A jesli tak, to w jaki sposób moga sie sprzeciwiać.
Gdybyś mogła Atlanto jakiś przepis lub link - bylabym wdzięczna

Alanta
09-01-2002, 11:09
Bogo, nie będę się z Tobą kłócić, bo musiałabym zobaczyć mapę, żeby ocenić sytuację. Jest jeszcze coś takiego, jak istniejąca linia zabudowy, może sąsiedzi budowali domy w czasie obowiązywania starych przepisów, może architektura uwzględniła inne okoliczności, o których nie wiem i odstępstwo od istniejących przepisów nie było konieczne. Generalnie zasada jest taka, że odstępstwo od przepisów wydaje ten, kto wydał przepisy, nie ma innej możliwości w prawie. A tak ogólnie architektura nie jest ostateczną instancją, jest jeszcze coś takiego jak organ II instancji...
Do Karoli
Chwilowo, bo Trybunał Konstytucyjny orzekł, że zgoda sąsiada jest niezgodna z konstytucją (uzasadnienie jest w którymś z Muratorów). Ponieważ do tej pory przepisy się nie zmieniły więc obowiązuje orzeczenie Trubunału, ale jest to sytuacja przejściowa dopóki ustawa się nie zmieni.
Sąsiad dostaje zawiadomienie z urzędu, że złożony został wniosek o pozwolenie na budowę i ma prawo się sprzeciwić a tym samym wstrzymać bieg sprawy. Rozpatrzenie takiego sporu może trwać dosyć długo. Proponuję, żebyś wystąpiła do Architektury o wydanie warunków zagudowy i zagospodarowania terenu z dokładnym okresleniem co i gdzie chcesz budować (wniosek może być na nieaktualnej mapie), wtedy dowiesz się jakie stanowisko ma urząd i co na to sąsiedzi (też zostaną zawiadomieni). Proponuję lekturę Kodesku Postępowania Administracyjnego, rozdz.1 i 2., znajdziesz w internecie.