PDA

Zobacz pełną wersję : Straty ciep?a Waszych Zasobnków 120l 150 l 200l



tom_gaz
13-12-2004, 13:08
Zasobnik 120l powierzchnia oddawania ciepła 0.9m*m (wg. danych termet)
Zasobnik 150l powierzchnia oddawania ciepła 0.9m*m (wg. danych termet)
Zasobnik 200l powierzchnia oddawania ciepła 1.4m*m (wg. danych termet)

temp wody 55st C

JAki jest koszt utrzymania stałej temp wody w tych zasobnikach przy założeniu, że nie korzystamy z wody tylko chcemy ją mieć o zadanej temperaturze 55st C np na 24h. Albo ilość oddanego ciepła do otoczenia i jak obliczyć koszt ?
Jakie macie straty ciepła w zasobnikach

kanadyjczyk
13-12-2004, 14:10
Na moim zasobniku jest naspisane, że samoistny spadek temperatury nie moze być wyższy niż 1 K/24h tzn na skutek strat ciepła przez obudowę.

jeżyk
14-12-2004, 05:32
taka stratę ciepła nie da sie obliczyc prostym wzorkiem, poniewaz musimy znak wsp. przenikania ciepła, który miedzy innymi zależy od współczynników przejmowania ciepła zewnetrznego i wewnetrznego. Współczynniki przewodzenia ciepła materiałów mozna sobie dobrac z norm itp. natomiast wsp. przejmowania ciepła trzeba policzyć. Możemy je określic znając liczbę Nusselta a tą okreslamy znając liczby Grashofa i Prandtla, liczbe Gr obliczamy znając objętościowy wsp. rozszeżalności termicznej ........ :lol: jednym słowem jest to p.... liczenie.

gosciu01
14-12-2004, 13:42
sądzę, że nie powinno traktować się tego jako straty ciepła.
W końcu to ciepło pozostaje w Twoim domu.
Jeżeli grzejesz gazem to nieistotne czy ciepło będzie pochodzić z zasobnika, kaloryfera czy podłogówki i tak musisz jakoś ogrzać dane pomieszczenie.

Inaczej sprawa wygląda, jeśli pomieszczenie nie chcesz ogrzewać, ogrzewasz prądem zasobnik cwu a dom gazem i chcesz znać straty zsobnika, lub z czystej ciekawości ...


Cz.

14-12-2004, 15:06
ale mozna zalozyc ze alfa jest okolo 10
nie zrobimy wielkiego bledu

MarcinBialezyn
14-12-2004, 15:31
Witam!

Na kartach katalogowych Galmetu znalazłem informację, że zasobnik 120l potrzebuje na dobę 0,98kWh aby utrzymać stałą temperaturę wody - na poziomie 60°C.

adrian
14-12-2004, 15:34
Sądzę, że tomowi nie chodzi o jakieś obliczenia tylko raczej o wartości zmierzone, np: "woda w moim zasobniku 150L firmy XXX, stojącym w nieogrzewanym pom. gosp. traci 1 st. po upływie 8.5h"

Ja też chętnie bym zobaczył takie informacje :)

Olmiś
14-12-2004, 18:24
Ja właśnie jestem na etapie uruchamiania ogrzewania.
Mam zasobnik Galmet kwadro 140 l. Nagrzałam wodę do ok 35 st - po 48 godz było ok. 20. Z tym, że dom jest pusty i jeszcze nieogrzewany (zwlekam, bo mam zasilanie z butli) - temp. wewnątrz ok +6 st.