PDA

Zobacz pełną wersję : Dobór kotła gazowego



Oldshool
10-08-2016, 17:37
Witam,

Prośba o pomoc w doborze kotła jak w temacie.
Dom z porothermu 24, niepodpiwniczony, pow. Około 190 m2, w całym wodne ogrzewanie podłogowe, garaż ocieplony od środka na ścianie odgradzającej od części mieszkalnej i suficie styropianem 10 cm oraz z ogrzewaniem podłogowym na 1/3 powierzchni w celu utrzymania temperatury na +. Okna 3 szybowe, sześciokomorowe, wentylacja grawitacyjna. Planowane ocieplenie ścian 20 cm, dach lane skosy 24cm a ostatni strop 30 cm.
Instalator chce mi wcisnąć kocioł saunier duval isotwin 30 kw z zasobnikiem 2x21 kondensacyjny. Z tego co do czytałem się na forum wnioskuję że chyba ta moc kotła jest zbyt duża. Nie wiem do końca czy potrzebuję kocioł dwu czy jednofunkcyjny z zasobnikiem. Będzie cyrkulacja, dwie łazienki , jenda 3 m od kotłowni druga 14. W sumie 3 zlewy, wanna, bidet, prysznic. Chce znaleźć złoty środek między komfortem ciepłej wody a kosztem ogrzewania domu. Pomoże ktoś?

Greengaz
10-08-2016, 17:59
Moc kotła można określić po wykonaniu zapotrzebowania na moc maksymalną. Kłania się OZC.
Komfort cyrkulacji zapewni zewnętrzny zasobnik cwu. Wówczas też nie jest potrzebna duża moc max. kotła.

Oldshool
10-08-2016, 20:03
Dzięki za odpowiedź. Czytam o tym audytorze OZC i glupieje. Według projektu mało było robione ale cóż ściagne jutro i zobaczę o co biega. A jeżeli chodzi o ten zewnętrzny zasobnik to chodzi Ci o to że powinienem zainstalować kocioł jednofunkcyjny z zasobnikiem ?

Greengaz
10-08-2016, 20:22
Dzięki za odpowiedź. Czytam o tym audytorze OZC i glupieje. Według projektu mało było robione ale cóż ściagne jutro i zobaczę o co biega. A jeżeli chodzi o ten zewnętrzny zasobnik to chodzi Ci o to że powinienem zainstalować kocioł jednofunkcyjny z zasobnikiem ?

Zgadza się.

Juzef
10-08-2016, 20:42
Czytam o tym audytorze OZC i glupieje.
Gdyby coś nie poszło, jest cieplowlasciwie.pl (http://cieplowlasciwie.pl).

hudy14777
10-08-2016, 22:30
Weź sobie berette ciao green 25kw i będziesz miał spokój. Moc pięć sobie reguluje sam. Od bodajże 6kw. Mi służy juz 4 rok. Jestem zadowolony. Cały dom podłogowka.

Oldshool
11-08-2016, 16:58
Zrobiłem test na ciepłowłaściwe i wyszło że pięć powinien mieć powyżej 15 KW. Teraz jednofunkcyjny z zasobnikiem czy dwufunkcyjne z wbudowanym zasobnikiem? Jaki zasobnik? A może coś innego ? Do tego berrete ciao może nie być serwisu w mojej okolicy (Garwolin).

RAPczyn
12-08-2016, 07:34
Na oko wyjdzie jakieś 8-10kW przy -20stC i 20stC w pomieszczeniach.
Przykładowe kotły:
Broetje WBS 14
Immergas Victrix 12 ERP
Junkers ZSB 14-5C lub ZSBR 16-3E
Paradigma Modula NT 10 (ewentualnie 15)
Paradigma ENERGY VARIO z ModuGas 15

Oldshool
12-08-2016, 12:40
Ok ale co przemawiało by u mnie za piecem jednofunkcyjny a co za dwufunkcyjne z zasobnikiem? Instalator proponuje saunier duval isotwin 25 Kw z podwójnym zasobnikiem 2x21 do którego można podłączyć cyrkulację. Pięć chyba można zablokować na mniejszą moc. Startuje chyba od 5,7 Kw.

RAPczyn
13-08-2016, 10:55
Załóżmy, że dom potrzebuje 12000kWh/a a c.w.u. potrzebuje 4000kWh/a - lepiej jest dobrać urządzenie do warunków w, których będzie więcej pracować.

olafu80
15-08-2016, 12:42
a jak oceniacie kotły termet? są trochę tańsze

fotohobby
15-08-2016, 13:02
Ok ale co przemawiało by u mnie za piecem jednofunkcyjny a co za dwufunkcyjne z zasobnikiem? Instalator proponuje saunier duval isotwin 25 Kw z podwójnym zasobnikiem 2x21 do którego można podłączyć cyrkulację. Pięć chyba można zablokować na mniejszą moc. Startuje chyba od 5,7 Kw.

To jednofunkcyjne mają zasobnik...

Dwufunkcyjne grzeją przeplywowo.

RAPczyn
16-08-2016, 09:31
a jak oceniacie kotły termet? są trochę tańsze

Moim zdaniem, poza ceną i zakresem modulacji,to więcej zalet nie widzę. Sprawność ηs 91%; η1 96,8% gdzie są kotły, które osiągają odpowiednio 94% oraz 99,7% - dane z katalogów technicznych urządzeń.

teres
16-08-2016, 09:34
a jak oceniacie kotły termet? są trochę tańsze
Mogą być, ale osobiście wybrałbym inne kotły (Ariston, Immergas, Junkers).

Konsultant Viessmann
16-08-2016, 13:13
Witam,

Prośba o pomoc w doborze kotła jak w temacie.
Dom z porothermu 24, niepodpiwniczony, pow. Około 190 m2, w całym wodne ogrzewanie podłogowe, garaż ocieplony od środka na ścianie odgradzającej od części mieszkalnej i suficie styropianem 10 cm oraz z ogrzewaniem podłogowym na 1/3 powierzchni w celu utrzymania temperatury na +. Okna 3 szybowe, sześciokomorowe, wentylacja grawitacyjna. Planowane ocieplenie ścian 20 cm, dach lane skosy 24cm a ostatni strop 30 cm.
Chce znaleźć złoty środek między komfortem ciepłej wody a kosztem ogrzewania domu. Pomoże ktoś?

Witam,
Jeśli masz wątpliwości co do wyboru Twojego instalatora, polecam kontakt z naszymi zaprzyjaźnionymi firmami - wpisz TUTAJ (http://www.viessmann.pl/pl/uslugi/najblizszy-partner.html) kod pocztowy i wybierz najbliższą Ci firmę. Zobacz w czym mogą Ci pomóc. zadanie pytania nic nie kosztuje :)

Pozdrawiam!

Co do kosztów i kotłów gazowych, to dla zainteresowanym powiem, że od 1 sierpnia obowiązują nowe cenniki - do sprawdzenia TUTAJ (http://www.viessmann.pl/pl/cennik.html)