PDA

Zobacz pełną wersję : Jaki piec na ekogroszek Ogniwo Eko Plus 16 kW czy Ogniwo Eko Plus M 20 kW ?



maciejtoya
10-08-2016, 22:05
Witam,



Tym razem poszukuję pieca na ekogroszek do mojego nowo budowanego domu. Wykonałem obliczenia na cieplowlasciwe i wyszło mi 11,0 kW na potrzeby ogrzewania i 4 na CWU. Teoretycznie piec z mocą nominalną 16 kW powinien starczyć. W domu mam wszędzie ogrzewanie podłogowe, łącznie z garażem.

Dom podobny do do projektu opałek 2n 2g. Pow. użytkowa 160 m2.

Zastanawiam się praktycznie nad dwoma piecami: Ogniwo Eko Plus 16 kW oraz nowość Ogniwo Eko Plus M 20 kW. Czytając rózne artykuły mam mętlik w głowie. Z jednej strony nie chcę przewymiarować pieca a z drugiej nie chcę dobrać za słabego. Nie wiem też jak mogę traktować te wyniki, czy są miarodajne czy też nie. Trzecia sprawa to to, że praktycznie nie wiem nic na temat OEPM a natomiast OEP widziałem na żywo i bardzo przypadł mi do gustu.





Proszę o poradę. Z góry dziękuję.

Św.Mikołaj
10-08-2016, 23:04
Zapomnij o tym kotle
Wejdż na www.esterownik.pl
Tam jest najwięcej użytkowników tych kotłów

Poczytasz sobie o ułamanych ślimakach po 2 sezonie, o cieknących korpusach, po roku
O szlifowaniach ślimaków by w końcu zaczeło się cokolwiek spalać w tym palniku
O zmniejszaniu palnika odejmując człony
Zardzewiałe zasobniki na węgiel
Nieszczelne dzrzwiczki
ITP

OEPM w stosunku do OEP ma zmniejszoną jape palnika (mniej członów) - krutszy ślimak i dwie cegły na obrzeżach palnika w takich trzymakach które to defacto ciągle wypadają bo wypycha je popiół lub kalafiory spieczonego opału
Czyszcenie nadal jest gehenną i zmorą wielu użytkowników i spędza im sen z powiek

Możesz wejść na forum www.info-ogrzewanie.pl i poczytać o perypetiach Bietki która to zakupiła OEPM do swojego domku i niby cudowne perpetum mobile nie dawało rady w jej domku (spędzała całe godziny przy kotle zrzucając kalafiory z palnika)
Na szczęście szanowny karoka65 się zlitował i wymienił jej OEPM na RBR 17 KW i piecyk śmiga jak miło , a nawet ma zapas mocy
Bietka ma landare -coś koło 400m2

Jeżeli myślisz poważnie o kotle który ma ci posłużyć długie lata to tylko
Tilgner
RBR
Skam-P

i żadnymi innymi sobie tyłka nie zawracaj

Ps. W mojej stopce masz link do mojego Tilgnera na żywo sterowanego sterownikiem internetowym Ecoal

Na portalu esterownik znajdziesz na żywo setki kotłów pracujących online łącznie z OEP i OEPM

asolt
10-08-2016, 23:52
Witam,



Tym razem poszukuję pieca na ekogroszek do mojego nowo budowanego domu. Wykonałem obliczenia na cieplowlasciwe i wyszło mi 11,0 kW na potrzeby ogrzewania i 4 na CWU. Teoretycznie piec z mocą nominalną 16 kW powinien starczyć. W domu mam wszędzie ogrzewanie podłogowe, łącznie z garażem.

Dom podobny do do projektu opałek 2n 2g. Pow. użytkowa 160 m2.
...

Proszę o poradę. Z góry dziękuję.

Na początek pomyśl o ociepleniu domu, 11 kW przy tej powierzchni to prawie 2 razy za duzo, po co 4 kW na cwu, przyjmuje sie w zaleznosci od pojemnosci zasobnika od 0,25 do ,5 kW na osobę. W sumie sie nie dziwie, ale nie mozna winic za wszystko ciepła własciwego. Jezeli juz ma byc kocioł na ekogroszek to biez taki z mocą 10-12 kW. I tak bedzie nieco przewymiarowany ale praktycznie mnie jszych nie ma oprócz 7 kW Skam.

Konto usunięte_1*
11-08-2016, 08:29
Na początek pomyśl o ociepleniu domu, 11 kW przy tej powierzchni to prawie 2 razy za duzo, po co 4 kW na cwu, przyjmuje sie w zaleznosci od pojemnosci zasobnika od 0,25 do ,5 kW na osobę. W sumie sie nie dziwie, ale nie mozna winic za wszystko ciepła własciwego. Jezeli juz ma byc kocioł na ekogroszek to biez taki z mocą 10-12 kW. I tak bedzie nieco przewymiarowany ale praktycznie mnie jszych nie ma oprócz 7 kW Skam.

nie twierdzę ale słyszałem że podobno kocioł na styk potrafi więcej spalić niż ciut przewymiarowany , tyczyło się to zasypowców ale czy to prawda diabli wiedzą , ja też bym brał 12kw mimo wszystko

boluslolusj23
11-08-2016, 08:33
Zapomnij o tym kotle
Wejdż na www.esterownik.pl
Tam jest najwięcej użytkowników tych kotłów

Poczytasz sobie o ułamanych ślimakach po 2 sezonie, o cieknących korpusach, po roku
O szlifowaniach ślimaków by w końcu zaczeło się cokolwiek spalać w tym palniku
O zmniejszaniu palnika odejmując człony
Zardzewiałe zasobniki na węgiel
Nieszczelne dzrzwiczki
ITP

OEPM w stosunku do OEP ma zmniejszoną jape palnika (mniej członów) - krutszy ślimak i dwie cegły na obrzeżach palnika w takich trzymakach które to defacto ciągle wypadają bo wypycha je popiół lub kalafiory spieczonego opału
Czyszcenie nadal jest gehenną i zmorą wielu użytkowników i spędza im sen z powiek

Możesz wejść na forum www.info-ogrzewanie.pl i poczytać o perypetiach Bietki która to zakupiła OEPM do swojego domku i niby cudowne perpetum mobile nie dawało rady w jej domku (spędzała całe godziny przy kotle zrzucając kalafiory z palnika)
Na szczęście szanowny karoka65 się zlitował i wymienił jej OEPM na RBR 17 KW i piecyk śmiga jak miło , a nawet ma zapas mocy
Bietka ma landare -coś koło 400m2

Jeżeli myślisz poważnie o kotle który ma ci posłużyć długie lata to tylko
Tilgner
RBR
Skam-P

i żadnymi innymi sobie tyłka nie zawracaj

Ps. W mojej stopce masz link do mojego Tilgnera na żywo sterowanego sterownikiem internetowym Ecoal

Na portalu esterownik znajdziesz na żywo setki kotłów pracujących online łącznie z OEP i OEPM

Gościu - dlaczego tak po chamsku kłamiesz?
Czy wiesz ile tych kotłów zostało wyprodukowanych i pracuje?
To, że na tamtym forum kilku pajaców - w tym i ty - nie mogło zdzierżyć sukcesu tej marki, to nie oznacza wcale, że jest to zły wyrób.
Pieprzysz o zaszłościach sprzed lat, podajesz nie do końca sprawdzone dane.
Jakież to wielkie problemy są z czyszczeniem/ Pewnie tylko takiej istocie jak ty to stwarza trudności, chociaż tego kotła nie masz.
Włazisz do d.py karoce bez wazeliny i nawet w tej sprawie kłamiesz. U bietki jest 17 kW???

Jedynie to prawdą jest, że można na tamtym portalu podejrzeć na żywo setki pracujących kotłów Ogniwa. Tak - setki. A hejterów oczerniających kilku. A kotłów sprzedanych tysiące.
Przy okazji można pokukać na fotki ślimaków po kilku latach i całej reszcie.
Dobra rada pajacyku udający mikołaja: rozpędź się. Jakaś betonowa ściana się trafi.

boluslolusj23
11-08-2016, 08:39
Witam,



Tym razem poszukuję pieca na ekogroszek do mojego nowo budowanego domu. Wykonałem obliczenia na cieplowlasciwe i wyszło mi 11,0 kW na potrzeby ogrzewania i 4 na CWU. Teoretycznie piec z mocą nominalną 16 kW powinien starczyć. W domu mam wszędzie ogrzewanie podłogowe, łącznie z garażem.

Dom podobny do do projektu opałek 2n 2g. Pow. użytkowa 160 m2.

Zastanawiam się praktycznie nad dwoma piecami: Ogniwo Eko Plus 16 kW oraz nowość Ogniwo Eko Plus M 20 kW. Czytając rózne artykuły mam mętlik w głowie. Z jednej strony nie chcę przewymiarować pieca a z drugiej nie chcę dobrać za słabego. Nie wiem też jak mogę traktować te wyniki, czy są miarodajne czy też nie. Trzecia sprawa to to, że praktycznie nie wiem nic na temat OEPM a natomiast OEP widziałem na żywo i bardzo przypadł mi do gustu.





Proszę o poradę. Z góry dziękuję.

Jakie dane odnośnie zapotrzebowania na ciepło masz w projekcie domu?
Skąd tak dużo na cwu?
Te obliczenia na które się powołujesz mocno zawyżają zapotrzebowanie.
Choćby na forum, które przywołał ten pajac zwący się mikołajem masz możliwość znalezienia domów podobnych do twojego. już eksploatowanych. Ich użytkownicy podadzą ci swoje rzeczywiste zapotrzebowania, zużyci paliwa i wiele innych danych.
Jaki kocioł wybierzesz, to wyłącznie Twoja sprawa.

A jeszcze przy podłogówce, gdzie nie możesz wpuścić wody pow. 40 stopni, po wygrzaniu i wysuszeniu (na początku będzie ci żarło ciepło jak głupi) i tak będziesz musiał mieszać strugi.

maciejtoya
11-08-2016, 09:34
Wypełniłem te formularze na stronie cieplowlasciwe dość rzetelnie i tyle po prostu wyszło. Wezmę pewnie te 16 kW lub mniej. Dzieki za rozwianie wątpliwość.
Natomiast nie wiem co wybrać odnośnie kotła. Mam taki mętlik po tych wszystkich wypowiedziach, że już sam nie wiem. Wcześniej byłem zdecydowany na ogniwo. Dodatkowo chcę piec do układu zamkniętego.
Nawet teraz zastanawiam się nad kotłem na pellet ale nie wiem czy to jest ekonomicznie podobne jeśli chodzi o spalanie. No i ta większa bezobsługowość też do mnie przemawia.

zawijan
11-08-2016, 09:43
Wypełniłem te formularze na stronie cieplowlasciwe dość rzetelnie i tyle po prostu wyszło. Wezmę pewnie te 16 kW lub mniej. Dzieki za rozwianie wątpliwość.
Natomiast nie wiem co wybrać odnośnie kotła. Mam taki mętlik po tych wszystkich wypowiedziach, że już sam nie wiem. Wcześniej byłem zdecydowany na ogniwo. Dodatkowo chcę piec do układu zamkniętego.
Nawet teraz zastanawiam się nad kotłem na pellet ale nie wiem czy to jest ekonomicznie podobne jeśli chodzi o spalanie. No i ta większa bezobsługowość też do mnie przemawia.
Ciekaw jestem, na czy polega ta większa bezobsługowość kotła na pelet w stosunku do kotła na groszek. W każdym razie - kotły OGNIWO EKO PlusM są najmniej obsługowe z kotłów na węgiel (za wyjątkiem nielicznych kotłów z automatycznym czyszczeniem wymiennika i z automatycznym usuwaniem popiołu z popielnika).

Św.Mikołaj
11-08-2016, 10:45
Gościu - dlaczego tak po chamsku kłamiesz?
Czy wiesz ile tych kotłów zostało wyprodukowanych i pracuje?
To, że na tamtym forum kilku pajaców - w tym i ty - nie mogło zdzierżyć sukcesu tej marki, to nie oznacza wcale, że jest to zły wyrób.
Pieprzysz o zaszłościach sprzed lat, podajesz nie do końca sprawdzone dane.
Jakież to wielkie problemy są z czyszczeniem/ Pewnie tylko takiej istocie jak ty to stwarza trudności, chociaż tego kotła nie masz.
Włazisz do d.py karoce bez wazeliny i nawet w tej sprawie kłamiesz. U bietki jest 17 kW???

Jedynie to prawdą jest, że można na tamtym portalu podejrzeć na żywo setki pracujących kotłów Ogniwa. Tak - setki. A hejterów oczerniających kilku. A kotłów sprzedanych tysiące.
Przy okazji można pokukać na fotki ślimaków po kilku latach i całej reszcie.
Dobra rada pajacyku udający mikołaja: rozpędź się. Jakaś betonowa ściana się trafi.

Brawo
Z forum esterownik wyrzucil z dożywotnim zakazem
Teraz pole do popisu tu macie Docenty
Przepraszam u Bietki jest 23KW - pomyliłem się
Bynajmniej cudowne perpetum mobile 7 -24 kw nie dało rady

asolt
11-08-2016, 10:56
Wypełniłem te formularze na stronie cieplowlasciwe dość rzetelnie i tyle po prostu wyszło. Wezmę pewnie te 16 kW lub mniej. Dzieki za rozwianie wątpliwość.


Chocbys najdokładniej wypełnił formularz ciepłowłasciwego to i tak to jest tylko kalkulator który okresla bardzo zgrubnie obciązenie cieplne, opierac sie tylko na tym przy doborze mocy kotła to znaczy miec wiekie zaufanie do dokładnosci tego kalkulatora i własnych umiejetnosci.

zawijan
11-08-2016, 10:56
Brawo
Z forum esterownik wyrzucil z dożywotnim zakazem
Teraz pole do popisu tu macie Docenty
Ośmieszasz się Mikuś...

boluslolusj23
11-08-2016, 14:03
Brawo
Z forum esterownik wyrzucil z dożywotnim zakazem
Teraz pole do popisu tu macie Docenty
Przepraszam u Bietki jest 23KW - pomyliłem się
Bynajmniej cudowne perpetum mobile 7 -24 kw nie dało rady

Jeśli już, to odeszli na własne życzenie, bo z takimi doopkami jak ty i tobie podobni nie było im po drodze.
Wasze chamstwo na tamtym forum przekraczało i przekracza wszelkie normy.
dziwię się, że na forum producenta sterownika jeszcze was trzymają, chociaż jedziecie po nich, po sterowniku jak po dzikiej świni.
Ale pewnie niedługo się obudzą i takich jak ty w kosmos na wieki wie\ów amen wyślą.
Ty pimpusiu pewnie nawet nie wiesz co to jest perpetum mobile stad fulosz jak mulorz.
Chcesz podyskutować o procesie spalania, o konstruowaniu kotłów, o ich badaniach? Zapraszam do dyskusji. Bo mam dobre serce i nawet przymulonym takim jak ty mogę to tłumaczyć jak krowie na rowie.

Jarecki79
11-08-2016, 14:32
maciejtoya

Napisane masz,że budujesz dom o pow.użytkowej 160m2 a całkowitej 202m2, rozumiem,że nie jest to jaskinia bez okien i drzwi i zamierzasz ją jakoś "ocieplić"
Jak Ci się podoba kocioł Ogniwo - pomyśl o tym OE+ 10kW, większego nie będziesz potrzebować

na CWU to bez wielkiego liczenia dodaje się 2 max. 3kW a jak chcemy jakoś oszacować na tylko domowników (bez zapasu na gości), to przy prysznicu 0,25kW na 1osobe lub 0,5kW na osobę, jak w grę wchodzi jakaś wanna.

boluslolusj23
11-08-2016, 15:28
maciejtoya

Napisane masz,że budujesz dom o pow.użytkowej 160m2 a całkowitej 202m2, rozumiem,że nie jest to jaskinia bez okien i drzwi i zamierzasz ją jakoś "ocieplić"
Jak Ci się podoba kocioł Ogniwo - pomyśl o tym OE+ 10kW, większego nie będziesz potrzebować

na CWU to bez wielkiego liczenia dodaje się 2 max. 3kW a jak chcemy jakoś oszacować na tylko domowników (bez zapasu na gości), to przy prysznicu 0,25kW na 1osobe lub 0,5kW na osobę, jak w grę wchodzi jakaś wanna.


Kolego Jarecki
odpuśćmy, bo mikolaj "expertem". zawsze wie lepiej przymułek.
Szykuj się na urlop. Ponoć nad Bałtykiem w drugiej połowie ma być super. Oby.
:bye:

Wojtek_mazury
11-08-2016, 18:48
.... podyskutować o procesie spalania, o konstruowaniu kotłów, o ich badaniach? Zapraszam do dyskusji.
Definicje:
Strata niecałkowitego spalania – strata ciepła w wyniku niedopalenia stałych substancji palnych w popiele.
Strata niezupełnego spalania – strata ciepła w wyniku niedopalenia gazowych składników palnych w spalinach.

Mam pytanie: czy sadzę osiadającą w kotle retortowym spalajacym węgiel należy zaliczyć do strat niecałkowitego spalania czy niezupełnego spalania?

maciejtoya
11-08-2016, 19:59
Dzieki za odpowiedzi.
Zamierzam ocieplić styropianem 20 cm. Okna mam 3 szybowe z ciepłym montażem. Wełna na poddaszu łącznie 25 supermata.
Rozumiem, że Ogniwo Eko Plus mogę smiało brać i nie przejmować się opiniami innych tak ?

Arturo72
11-08-2016, 21:12
Dzieki za odpowiedzi.
Zamierzam ocieplić styropianem 20 cm. Okna mam 3 szybowe z ciepłym montażem. Wełna na poddaszu łącznie 25 supermata.
Rozumiem, że Ogniwo Eko Plus mogę smiało brać i nie przejmować się opiniami innych tak ?
10kW będzie i tak dużo za dużo.
Poczytaj o skutkach przewymiarowana kotła czyli sadza,kominy,spalanie,sprawność itp.
Paliwa stałe w nowych domach to nie dość,że drogo w inwestycji to drogo także w eksploatacji właśnie przez to,że nie ma odpowiednich kotłów do nowych domów.
Ty będziesz potrzebował ok.6kW.

Chcesz ogniwo to bierz o mocy 6kW.Nie ma takiego ?
A to peszek,płać i płacz :D
Niech sprzedawca ogniwa przedstawi Ci sprawność kotła o mocy 16kW pracującego na 12% mocy nominalnej przez 90% sezonu grzewczego czyli ile kasy pójdzie Ci w komin a ile zostanie w domu :D

boluslolusj23
12-08-2016, 10:32
10kW będzie i tak dużo za dużo.
Poczytaj o skutkach przewymiarowana kotła czyli sadza,kominy,spalanie,sprawność itp.
Paliwa stałe w nowych domach to nie dość,że drogo w inwestycji to drogo także w eksploatacji właśnie przez to,że nie ma odpowiednich kotłów do nowych domów.
Ty będziesz potrzebował ok.6kW.

Chcesz ogniwo to bierz o mocy 6kW.Nie ma takiego ?
A to peszek,płać i płacz :D
Niech sprzedawca ogniwa przedstawi Ci sprawność kotła o mocy 16kW pracującego na 12% mocy nominalnej przez 90% sezonu grzewczego czyli ile kasy pójdzie Ci w komin a ile zostanie w domu :D

Artur
w odróżnieniu od "myśliwych" polujących na Ciebie gdzie się da i jak się da nie zamierzam przyłączać się do nagonki.
Ale drogi panie: najnowsza seria kotłów z tej firmy to między innymi 14 kW, które na badaniach atestacyjnych w CLB UDT Poznań przy mocy obniżonej do 30% czyli poniżej 4,2 kW spełniły wszystkie wymogi dla klasy V (najwyższej) wg normy europejskiej PN-EN 303-5:2012, czyli CO - poniżej 500 mg/m3 (przeliczone na 10%O2), OGC poniżej 20 mg/m3 (przeliczone na 10%O2) oraz PM poniżej 40 mg/m3 (przeliczone na 10%O2). Każdy z tych wyników miał jeszcze spory zapas go dopuszczalnej wartości granicznej klasy V. Do tego drogi panie wysoka sprawność określona tą normą.. Wyniki dla mocy nominalnej były jeszcze dużo lepsze. Badania przeprowadza się przez 6 godzin dla każdej mocy. Czyli taki kocioł może pracować długotrwale z mocą w przedziale 4 - 14 kW.
Oczywiście warto się zastanowić, czy dla domku o takich parametrach jak podał kolega pytający wogóle warto stosować węglowca. Jeśli się dobrze policzy wszystkie koszty, to może się okazać, że gaz wyjdzie taniej albo porównywalnie, przy o niebo lepszym komforcie obsługi. Zależy, co kto lubi.
Ja osobiście, gdyby obecnie inwestował w dom mieszkalny, a nie grobowiec rodzinny, to bym pewnie poszedł o dwa kroki dalej. Ale mnie stać. A nie wszyscy mają ten komfort. Niestety.

boluslolusj23
12-08-2016, 10:37
Dzieki za odpowiedzi.
Zamierzam ocieplić styropianem 20 cm. Okna mam 3 szybowe z ciepłym montażem. Wełna na poddaszu łącznie 25 supermata.
Rozumiem, że Ogniwo Eko Plus mogę smiało brać i nie przejmować się opiniami innych tak ?

Ponieważ - jak już zapewne wiesz - mam więcej wspólnego z tą seria kotłów niż mikołaj z ... (można w miejsce kropek wpisać dowolne słowo np. na r się zaczynające a na m kończące i opisujące funkcje mózgu) dlatego na 100% nie napisze Ci, że masz kupić to czy tamto.
Decyzja należy wyłącznie do Ciebie.
Pozdrawiam

QIM
12-08-2016, 15:36
Definicje:
Strata niecałkowitego spalania – strata ciepła w wyniku niedopalenia stałych substancji palnych w popiele.
Strata niezupełnego spalania – strata ciepła w wyniku niedopalenia gazowych składników palnych w spalinach.

Mam pytanie: czy sadzę osiadającą w kotle retortowym spalajacym węgiel należy zaliczyć do strat niecałkowitego spalania czy niezupełnego spalania?

To zależy, czy podczas czyszczenia kotła strącisz ją do popielnika, czy wydmuchasz do komina :D

Tob
12-08-2016, 18:08
Najlepiej zakwalifikować do straty w koksiku lotnym i sadzy i policzyć jak stratę popielnikową (niecałkowitego spalania).

imrahil
12-08-2016, 18:42
Artur
w odróżnieniu od "myśliwych" polujących na Ciebie gdzie się da i jak się da nie zamierzam przyłączać się do nagonki.
Ale drogi panie: najnowsza seria kotłów z tej firmy to między innymi 14 kW, które na badaniach atestacyjnych w CLB UDT Poznań przy mocy obniżonej do 30% czyli poniżej 4,2 kW spełniły wszystkie wymogi dla klasy V

OK, pięknie. u siebie najwięcej zeszłej zimy zaobserwowałem obciążenie 2,2 kW (pobór energii przez grzałkę podzielony przez 24 godziny - w rzeczywistości było pewnie mniej, bo poprzedniego dnia wiele nie grzało, spadła szybko temperatura zewnętrzna, więc trzeba było dogrzać całą masę akumulacyjną domu zanim temperatura na termostacie zaczęła rosnąć do zadanej). do tego CWU na 3-4 osoby, tak naprawdę przy grzaniu ciągłym i odpowiednim zapasie (zasobnik CWU odpowiedniej wielkości) wystarczy bez problemu 1-1,5 kW. zauważyć też warto, że w przyszłym i 2021 r. zaostrzają się warunki techniczne dla budynków - wiadomo o tym od dawna, więc nie rozumiem po co budować domy, które za rok będą przestarzałe. jak w takich domach zachowywałby się kocioł na ekogroszek? przez większość czasu w podtrzymaniu? co z kominem, sadzą?

Arturo72
12-08-2016, 19:25
OK, pięknie. u siebie najwięcej zeszłej zimy zaobserwowałem obciążenie 2,2 kW (pobór energii przez grzałkę podzielony przez 24 godziny - w rzeczywistości było pewnie mniej, bo poprzedniego dnia wiele nie grzało, spadła szybko temperatura zewnętrzna, więc trzeba było dogrzać całą masę akumulacyjną domu zanim temperatura na termostacie zaczęła rosnąć do zadanej). do tego CWU na 3-4 osoby, tak naprawdę przy grzaniu ciągłym i odpowiednim zapasie (zasobnik CWU odpowiedniej wielkości) wystarczy bez problemu 1-1,5 kW
Nie uwierzą Ci,każą się puknac w czoło lub pomyślą,że pomyliles się z przecinkiem :D
Był taki jeden już sprzedwca kotłów co nie mógł pojąć,że nowy dom bez problemu farelka da się ogrzać ;)

16kW jest ok :D

maciejtoya
12-08-2016, 20:44
Dzięki za odpowiedzi. Może faktycznie skuszę sie na mniejszy piec. Niestety nie ma gazu w okolicy więc piec gazowy odpada. Jedyne co mogę wziąć pod rozwagę to piec na pellet ale nie wiem jakie są ok.

Arturo72
12-08-2016, 21:09
Dzięki za odpowiedzi. Może faktycznie skuszę sie na mniejszy piec. Niestety nie ma gazu w okolicy więc piec gazowy odpada. Jedyne co mogę wziąć pod rozwagę to piec na pellet ale nie wiem jakie są ok.
A masz zrobione OZC ? Czyli ile energii potrzebuje Twój dom na ogrzewanie ?
Gdybyś grzal zwykłym prądem ile zapłacisz za energie jaką zuzyje Twój dom do ogrzania ?

A wiesz,że cena prądu jest zbliżona do ceny gazu ziemnego czy nie jesteś tego świadom tak samo jak z mocą grzewczą ?
Ty budujesz ten dom odpowiedzialnie czy na odwal się bele by było ?

Św.Mikołaj
12-08-2016, 21:56
Ponieważ - jak już zapewne wiesz - mam więcej wspólnego z tą seria kotłów niż mikołaj z ... (można w miejsce kropek wpisać dowolne słowo np. na r się zaczynające a na m kończące i opisujące funkcje mózgu) dlatego na 100% nie napisze Ci, że masz kupić to czy tamto.
Decyzja należy wyłącznie do Ciebie.
Pozdrawiam

Ja myślalem, że ty na emeryturze będziesz oddawał się wspanialym przejarzdzką motocyklem jak ja,a ty widzę
Wzioles sobie mnie na cel i ublizanie mi
Nieładnie
Nawet ostatnio wyslalem ci male zapytanie
Ale widze iz nie bylo warto pytać
Pozdrawiam emeryta

boluslolusj23
13-08-2016, 08:58
Ja myślalem, że ty na emeryturze będziesz oddawał się wspanialym przejarzdzką motocyklem jak ja,a ty widzę
Wzioles sobie mnie na cel i ublizanie mi
Nieładnie
Nawet ostatnio wyslalem ci male zapytanie
Ale widze iz nie bylo warto pytać
Pozdrawiam emeryta

Dziękuję za pozdrowienia. Też pozdrawiam.
Umówmy się, że każdy zajmie się tym, co potrafi najlepiej i na czym się choć de facto nieco zna.
Pekepeke po Reichu hula.

boluslolusj23
13-08-2016, 09:05
Definicje:
Strata niecałkowitego spalania – strata ciepła w wyniku niedopalenia stałych substancji palnych w popiele.
Strata niezupełnego spalania – strata ciepła w wyniku niedopalenia gazowych składników palnych w spalinach.

Mam pytanie: czy sadzę osiadającą w kotle retortowym spalajacym węgiel należy zaliczyć do strat niecałkowitego spalania czy niezupełnego spalania?

1. Rozdziel najpierw sadzę od pyłu, to zobaczysz ile jej de facto jest.
2. Kilka, kilkanaście gramów prawdziwej sadzy.
3. Taka ilość ma wpływ na sprawność pewnie na trzecim lub czwartym miejscu po przecinku.
4. Podając definicję niezupełnego spalania sam sobie już odpowiedziałeś, że ta dotyczy wyłącznie niespalonych lub niedopalonych lotnych gazowych, czyli CO, CH4, H2, WWA itp.
5. Największy wpływ na sprawność mają: tlen w spalinach, temperatura spalin oraz ew. niedopał w odpadach paleniskowych. Te z pkt.4 to pikuś.

pozdro.

maciejtoya
13-08-2016, 09:07
Panowie nie zmieniajcie tematu.

Znacie jakieś inne piece, którymi warto się sie zainteresować. Muszą być do układu zamkniętego.

Św.Mikołaj
13-08-2016, 09:31
Dziękuję za pozdrowienia. Też pozdrawiam.
Umówmy się, że każdy zajmie się tym, co potrafi najlepiej i na czym się choć de facto nieco zna.
Pekepeke po Reichu hula.
Vulcan na sprzedarz
Kupiłem Yamahe Venture Midnaight 1500
I chyba zagości na dłuzej
Co prawda chorowalem na Goldwinga, ale jak Vendke kupilem to mi juz przeszlo
Sprzęt 1 - klasa na obcasach z ledami,navi,cb,interkomem itp.
Wersja najbogatsza - 19 tys mil

Arturo72
13-08-2016, 09:35
Panowie nie zmieniajcie tematu.

Znacie jakieś inne piece, którymi warto się sie zainteresować. Muszą być do układu zamkniętego.
Nie ma takiego kotła jakiego potrzebuje Twój dom.
Jeśli nie widzisz w tym problemu to wstaw obojętnie jaki np.o mocy 50 kW.

Św.Mikołaj
13-08-2016, 09:39
Panowie nie zmieniajcie tematu.

Znacie jakieś inne piece, którymi warto się sie zainteresować. Muszą być do układu zamkniętego.

Macieju
Juz ci podawałem
Masz najmniejszego
Tilgnera 12 kw
Rbr 12 kw
I Skam p 7 kw
Wszystkie moga byc do ukladu zamknietego pod warunkiem zastosowania
Zaworu bezpieczeństwa schładzajacego DBV-1 lub wężownicy schladzającej oraz naczynia przeponowego

Św.Mikołaj
13-08-2016, 09:40
Nie ma takiego kotła jakiego potrzebuje Twój dom.
Jeśli nie widzisz w tym problemu to wstaw obojętnie jaki np.o mocy 50 kW.

Jak nie ma jak jest Skam-p 7 kw Arturku
Arturku skoro masz PC,Repekurator
To powinienes jeszcze zamontowac GWC
Wtedy bedziesz full wypas COOL
Nie miec GWC przy takim termosie jaki masz to grzech

maciejtoya
13-08-2016, 12:57
Dzięki. Dokonam wyboru między RBR a Ogniwo. Opinie mają mniej więce podobne.

asolt
13-08-2016, 15:02
Dzięki. Dokonam wyboru między RBR a Ogniwo. Opinie mają mniej więce podobne.

Nie do konca, opinie Bolusia o RBR sa zdecydowanie negatywne

boluslolusj23
14-08-2016, 09:52
Nie do konca, opinie Bolusia o RBR sa zdecydowanie negatywne

Uprzejmie proszę wskazać moje negatywne wpisy dotyczące rabarbara.
Skoro nie posiada rzetelnych wyników badań, to co można oceniać? Widziałeś jakieś konkretne papiery wymagane przepisami dotyczące tego urządzenia?
Ja nie. Dlatego nie oceniam go pod względem rzeczywistych poziomów emisji, czy sprawności, ani nawet tzw. czasochłonności obsługi.
Jeśli takie wyniki dostanę, to się będę wypowiadał. Dlatego cały czas - jak na razie mówię - lepiej oceniać coś przebadane wg przyjętych reguł niż coś, czego nikt wg nich nie przebadał.
Wszystko i na temat.

maciejtoya
14-08-2016, 13:34
Ja RBR przekreśliłem na wstępie dlatego, że oprócz opisu nie można pobrać żadnej instrukcji, DTR. Nie lubie kupować kota w worku.

Druga sprawa. Zacząłem zastanawiać się nad kotłami na pellet Biawar Compact 12 kW, Pellux 100 20 kW, Pellux 200 20 kW. Miał ktoś z tymi kotłami do czynienia ? Cenowo znacznie droższe ale za to jaka wygoda.

Arturo72
14-08-2016, 13:36
Druga sprawa. Zacząłem zastanawiać się nad kotłami na pellet Biawar Compact 12 kW, Pellux 100 20 kW, Pellux 200 20 kW. Miał ktoś z tymi kotłami do czynienia ? Cenowo znacznie droższe ale za to jaka wygoda.
Wygoda ? :D
Wygodę masz tu i znacznie taniej od wegla i pelletu:
http://allegro.pl/powietrzna-pompa-ciepla-atlantic-extensa-8kw-i6404678824.html

maciejtoya
14-08-2016, 15:27
Jakie jest zuzycie roczne takiej pompy ?
Interesowałem sie rok temu pompą aquarea 9kW i według wszystkich wycen jakie dostałem to wychodziło jakies 21 tyś. + Vat (za samą pompę + podłączenie). Rachunek ekonomiczny raczej żaden. Po drugie oszalałbym od tego buczenia tych sprężarek. Słyszałem na żywo. Po trzecie, nie chce mi się latać i ustawiać tak pompy aby chodziła non stop w 2 taryfie a resztę dnia pod kocem :).
Wolałbym gruntową ale koszty to juz kosmos, dlatego wolę poczekać te kilka lat na gaz.

Może mi ktoś coś odpowiedzeć na temat kotłów na pellet ?

Ps. mozna prosić o wypowiadanie się na temat ? Toczy się 2 strona dyskusji i do tej pory nic z niej nie wynika.

Arturo72
14-08-2016, 15:38
Jakie jest zuzycie roczne takiej pompy ?
Interesowałem sie rok temu pompą aquarea 9kW i według wszystkich wycen jakie dostałem to wychodziło jakies 21 tyś. + Vat (za samą pompę + podłączenie). Rachunek ekonomiczny raczej żaden. Po drugie oszalałbym od tego buczenia tych sprężarek. Słyszałem na żywo. Po trzecie, nie chce mi się latać i ustawiać tak pompy aby chodziła non stop w 2 taryfie a resztę dnia pod kocem :).
Wolałbym gruntową ale koszty to juz kosmos, dlatego wolę poczekać te kilka lat na gaz.

Może mi ktoś coś odpowiedzeć na temat kotłów na pellet ?

Ps. mozna prosić o wypowiadanie się na temat ? Toczy się 2 strona dyskusji i do tej pory nic z niej nie wynika.
Roczne zużycie energii tej pompy na ogrzewanie to o COP mniej czyli 3 razy mniej niż Twój dom potrzebuje.
A ile potrzebuje Twój dom tej energii ?

Mówisz,że rachunek ekonomiczny żaden ? Skąd wiesz ?
Koszt 1kWh z tej pompy to ok.0,10zł a koszt 1kWh z ekogroszka przy optymalnie dobranym kotle to 0,15zł a 1kWh z pelletu to ok.0,20zł.
Zatem jak to i Ciebie wygląda porównując to ?

Jakie latanie i ustawianie i marzniecie ? Spadek temp.W domu o 0,5st.C to marzniecie ?

maciejtoya
14-08-2016, 15:45
Jakie masz zużycie takiej pompy za sezon (pazdziernik -kwiecien). oraz jaka temp. w pokojach ?

Arturo72
14-08-2016, 16:04
Jakie masz zużycie takiej pompy za sezon (pazdziernik -kwiecien). oraz jaka temp. w pokojach ?
Ogrzewanie za sezon grzewczy od trzech lat to przedział 1700-1900kWh,temp.w domu 23st.C.
A tu całościowe z cwu:
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?181569-D%C4%85%C5%BCenie-do-spe%C5%82nienia-marzenia-Mila-IV-raczej-energooszcz%C4%99dna-)&p=7135190&viewfull=1#post7135190

Św.Mikołaj
14-08-2016, 18:54
Roczne zużycie energii tej pompy na ogrzewanie to o COP mniej czyli 3 razy mniej niż Twój dom potrzebuje.
A ile potrzebuje Twój dom tej energii ?

Mówisz,że rachunek ekonomiczny żaden ? Skąd wiesz ?
Koszt 1kWh z tej pompy to ok.0,10zł a koszt 1kWh z ekogroszka przy optymalnie dobranym kotle to 0,15zł a 1kWh z pelletu to ok.0,20zł.
Zatem jak to i Ciebie wygląda porównując to ?

Jakie latanie i ustawianie i marzniecie ? Spadek temp.W domu o 0,5st.C to marzniecie ?

Ty to już musisz się w kazdy temat wpier....... ze swoim nachalnym naklanianiem ludzi na PC
Nie kazdy ma nowy dom i nie do kazdego domu sie nadaje PC .

Arturo72
14-08-2016, 18:59
Nie kazdy ma nowy dom i nie do kazdego domu sie nadaje PC . To jest rzecz oczywista.
Tu mamy jednak przykład nowego domu gdzie węgiel a właściwie paliwo stałe bo i pellet to najgorsze rozwiązanie.

Św.Mikołaj
14-08-2016, 19:02
Ja RBR przekreśliłem na wstępie dlatego, że oprócz opisu nie można pobrać żadnej instrukcji, DTR. Nie lubie kupować kota w worku.

Druga sprawa. Zacząłem zastanawiać się nad kotłami na pellet Biawar Compact 12 kW, Pellux 100 20 kW, Pellux 200 20 kW. Miał ktoś z tymi kotłami do czynienia ? Cenowo znacznie droższe ale za to jaka wygoda.

Na stronie producenta wystarczy zapytać o DTR i dostaniesz
firmainstalco.pl
Lub napisz do chłopakow to ci wyślą
karoka.eu
minertu.eu
Na stronie ogniwa tez nie ma DTRki
Rabarbar ma 2 zalety
2 zasilania i 2 powroty
5 letnią gwarancje na korpus

Andrzej_M_
14-08-2016, 20:37
Na stronie producenta wystarczy zapytać o DTR i dostaniesz
firmainstalco.pl
Lub napisz do chłopakow to ci wyślą
karoka.eu
minertu.eu

Na stronie ogniwa tez nie ma DTRki ,,,,


Nadworny Błaźnie

Przede wszystkim, nie myśl!
Pomyślałeś? Nie mów!
Powiedziałeś? Nie pisz!
Napisałeś? Nie podpisuj!


http://www.ogniwobiecz.com.pl/wp-content/uploads/2016/08/EKO-PLUS-M-DTR_sierpien_2016_v3.pdf (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fwww.ogniwobiecz.co m.pl%2Fwp-content%2Fuploads%2F2016%2F08%2FEKO-PLUS-M-DTR_sierpien_2016_v3.pdf)

maciejtoya
14-08-2016, 20:46
Tak DTR jest na stronie ogniwa bo wcześniej już ją pobrałem.
Pompy Ciepła na tą chwilę nie chcę. Poczekam kilka lat aż ta technologia sie rozwinie i będzie jeszcze lepsza. Teraz nie mam przekonania do powietrznych pomp. Zdania nie zmienie.
Wybiorę alternatywę pomiędzy ekogroszkiem a pompą ciepła czyli pellet.

Św.Mikołaj
14-08-2016, 20:59
Nadworny Błaźnie

Przede wszystkim, nie myśl!
Pomyślałeś? Nie mów!
Powiedziałeś? Nie pisz!
Napisałeś? Nie podpisuj!


http://www.ogniwobiecz.com.pl/wp-content/uploads/2016/08/EKO-PLUS-M-DTR_sierpien_2016_v3.pdf (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fwww.ogniwobiecz.co m.pl%2Fwp-content%2Fuploads%2F2016%2F08%2FEKO-PLUS-M-DTR_sierpien_2016_v3.pdf)

Andrzeju czy ja ci ublizam
Wczesniej nie bylo DTRki nowej Mki
Dawno nie bylem na stronie wiec napisalem,ze nie ma
Widocznie zamiescili
Więc zwracam honor za pomylkę

Ps,
To,że się pomyliłem nie oznacza iż musisz mi ubliżać

Św.Mikołaj
14-08-2016, 21:01
I nie zaczynaj, bo opowiem ci bajkę w której nie postrzępię CI języka
Narazie sie opanuje bo temat jest o kotłach i nie bedę go zaśmiecał

asolt
14-08-2016, 22:37
A wyzwiska to na porzadku dziennym
I tak sie zachowuje podobno dorosły 44 letni męzczyzna, który był dyrektorem wielkiej firmy
Która to niestety upadla z hukiem

Ps. Wiec widzisz jakim cheretykiem jest Artur skoro zarzadzana przez niego firma upadla

Sw. Mikołaju abstrahując od meritum zajrzyj czasami do słownika ortografcznego, te błedy az kolą w oczy.

Św.Mikołaj
14-08-2016, 22:51
Andrzeju znasz mnie z esterownik i dobrze wiesz,ze czesto pisze z tableta i nie zwracam zbytnio uwagi na błedy
A,ze do szkoly mialem pod gorkę to wszyscy sie do tego przezwyczili
Czasami również nie używam ogonkow
Jezeli sie jeszcze nie przezwyczailes to wez sobie slownik i tłumacz w wolnym czasie

Ps. To,ze robie błedy nie upowaznia Cie do ublizania mi

A ja nawet podalem numer do ciebie klientowi,bo chcial wykonać porzadne OZC
Ty jako pierwszy przyszedles mi do glowy
Widzę,ze nie bylo warto
Pozdrawiam ze śnieznej Laponi
Rudolf też cie pozdrawia
On ma tendencje i litosć dla tych uzywających szarych komórek inaczej
Milej nocy

kaszpir007
14-08-2016, 22:52
Witam,


Proszę o poradę. Z góry dziękuję.

Grzeję około 165m2 po podłogach. Dom średnio ocieplony.
Mam kocioł 12KW który się "nudzi" i nigdy nie wykorzystałem jego pełnej mocy ...

Do takiej powierzchni jaką masz to styknie kocioł 7KW (działa do 10KW) i tyle ...

Nic większego nie ma sensu kupować , choć osobiście uważam że lepiej było by kupić pompę ciepła PW 9KW (Panasonic lub Atlanic) i niż "bawić" się w nowym domu w kocioł na ekogroszek ..

Ale jak już chcesz kocioł to naprawdę nie kupuj takiego potwora jak chcesz ...
Na 100% masz złe wyliczenia , bo nie ma szansy aby nowo budowany dom jak Twój miał takie wymagania energetyczne ...

Św.Mikołaj
14-08-2016, 22:53
Andrzeju
Tak na marginesie abstrahując od meritum

Percepcja mojej mentalności nie obliguje do dalszej konwersacji z tobą
Biorąc pod uwage aspekty moralne tej kwestii

Wolne tłumaczenie dobierz sobie sam

asolt
14-08-2016, 23:00
Andrzeju znasz mnie z esterownik i dobrze wiesz,ze czesto pisze z tableta i nie zwracam zbytnio uwagi na błedy
A,ze do szkoly mialem pod gorkę to wszyscy sie do tego przezwyczili
Czasami również nie używam ogonkow
Jezeli sie jeszcze nie przezwyczailes to wez sobie slownik i tłumacz w wolnym czasie

Ps. To,ze robie błedy nie upowaznia Cie do ublizania mi

A ja nawet podalem numer do ciebie klientowi,bo chcial wykonać porzadne OZC
Ty jako pierwszy przyszedles mi do glowy
Widzę,ze nie bylo warto
Pozdrawiam ze śnieznej Laponi
Rudolf też cie pozdrawia
On ma tendencje i litosć dla tych uzywających szarych komórek inaczej
Milej nocy

A gdzie Tobie ublizyłem?, tylko zwróciłem uwagę na błedy i to bynajmniej nie zwiazanie z tzw ogonkami, to nie jest ublizanie, nikomu zresztą nie ublizam.

Arturo72
14-08-2016, 23:02
Jeśli ogrzewanie pompą kosztowało Cię 500zł (10groszy za 1KW) to grzanie kotłem na ekogroszek (15 groszy za 1KW) kosztowało by CIę 750zł a nie 2400zł ...

Sam podałeś te kwoty ...
Zakładając,że mam kocioł o mocy nominalnej 3,5kW bo taką max.moc potrzebuje przy -20st.C.
A jakbym miał kocioł z palnikiem 12kW czyli więcej o 400% tak samo by było ?
Taki palnik łyka 1kg węgla na dobę czyli 40 gram węgla na godzinę ?
Wiesz co piszesz ? Ile waży 1 wegielek ?

Św.Mikołaj
14-08-2016, 23:12
A gdzie Tobie ublizyłem?, tylko zwróciłem uwagę na błedy i to bynajmniej nie zwiazanie z tzw ogonkami, to nie jest ublizanie, nikomu zresztą nie ublizam.

Nazwales mnie błaznem
Nie bede wdawał sie w pyskówki
Mam lepsze zajecia
Idę poklepać panią Mikolajową po pupci przed snem

Ps. Ja wiem, ze piszac z PC lub laptopa przegladarka poprawia wszystkie błedy
Na tablecie tak nie jest i niech tak pozostanie
Mylić sie jest rzecza ludzką, tak samo jak popelniac błedy
Milej nocy

Ps. Nie zasmiecajmy juz autorowi tematu

asolt
14-08-2016, 23:17
Nazwales mnie błaznem
Nie bede wdawał sie w pyskówki
Mam lepsze zajecia
Idę poklepać panią Mikolajową po pupci przed snem

Ps. Ja wiem, ze piszac z PC lub laptopa przegladarka poprawia wszystkie błedy
Na tablecie tak nie jest i niech tak pozostanie
Mylić sie jest rzecza ludzką, tak samo jak popelniac błedy
Milej nocy

Ps. Nie zasmiecajmy juz autorowi tematu

Pomyliłes mnie z kim innym, Andrzej_M to nie asolt, jezeli masz choc troche honoru przyznaj sie do błedu.
Widze ze szkoda dalej dyskutowac, ale warto czasem sprawdzic kto jest autorem danego postu. Wiem ze kazdy moze sie pomylic ale oczerniac innych bez dokładnego sprawdzenia nie wypada.

Arturo72
14-08-2016, 23:18
Grzeję około 165m2 po podłogach. Dom średnio ocieplony.
Mam kocioł 12KW który się "nudzi" i nigdy nie wykorzystałem jego pełnej mocy ...

Do takiej powierzchni jaką masz to styknie kocioł 7KW (działa do 10KW) i tyle ...

Nic większego nie ma sensu kupować , choć osobiście uważam że lepiej było by kupić pompę ciepła PW 9KW (Panasonic lub Atlanic) i niż "bawić" się w nowym domu w kocioł na ekogroszek ..

Ale jak już chcesz kocioł to naprawdę nie kupuj takiego potwora jak chcesz ...
Na 100% masz złe wyliczenia , bo nie ma szansy aby nowo budowany dom jak Twój miał takie wymagania energetyczne ...
Szacun za to kaszpir,w koncu :D

Św.Mikołaj
14-08-2016, 23:20
Pomyliłes mnie z kim innym, Andrzej_M to nie asolt, jezeli masz choc troche honoru przyznaj sie do błedu.
Widze ze szkoda dalej dyskutowac, ale warto czasem sprawdzic kto jest autorem danego postu. Wiem ze kazdy moze sie pomylic ale oczerniac innych bez dokładnego sprawdzenia nie wypada.

Wybacz Panie Soltys juz nie będe
Przyznaje sie do bledu - Blaznem nazwal mnie Andrzej _M nie ty

asolt
14-08-2016, 23:49
Wybacz Panie Soltys juz nie będe
Przyznaje sie do bledu - Blaznem nazwal mnie Andrzej _M nie ty

Przeprosiny przyjete, a dokładniej czytac kto i co napisał nie zaszkodzi.

asolt
14-08-2016, 23:56
Szacun za to kaszpir,w koncu :D

Arturo problem jest tym ze niektórzy dali by zywcem pokroic za obliczenia ozc podane w projekcie, skąd taka ufnosc nie wiadomo, a tymczsem zdecydowana ich wiekszosc jest mało wiarygogodna a błedy dochodzą nawet do 100%. I stad sie biorą takie, a nie inne wybory zródła grzewczego.

Mobe
15-08-2016, 06:50
Ps. Ja wiem, ze piszac z PC lub laptopa przegladarka poprawia wszystkie błedy
Na tablecie tak nie jest i niech tak pozostanie
Mylić sie jest rzecza ludzką, tak samo jak popelniac błedy
Milej nocy

Ps. Nie zasmiecajmy juz autorowi tematu

Kropek i przecinków w tablecie też nie ma?

bobwoj
14-09-2016, 07:37
Panowie, jak się ma prawidłowo dobrany kocioł bez zapasu mocy do słabej jakości opału? Czy nie ma ryzyka, że nie zdoła osiągnąć wymaganej temperatury, lub będzie pracował non-stop?

Jarecki79
14-09-2016, 08:50
Wyższe spaliny, niższa moc

tyle,że temat bardziej złożony, bo możesz mieć paliwo 21-23MJ o niskiej spiekalności, wówczas spalisz praktycznie do popiołu nawet większą ilość opału, tyle,że popiołu będzie więcej 9-12%
a możesz trafić 27-29Mj z wysoką spiekalnością i po przekroczeniu pewnej mocy wyprodukujesz tylko kolby kukurydzy i sporo niedopalonego węgla. Jakby ten mocny miał niższą spiekalność, to popiołu powinno być między 6-8%