PDA

Zobacz pełną wersję : Jak to zrobić?



Alban
11-08-2016, 08:50
Witam wszystkich.
Chciałbym sam zrobić instalacje CO, z 11 lat temu pracowałem trochę przy tym, ale wszystko się zmienia i proszę o pomoc. Chcę zrobić dobrze, budynek parter z poddaszem. Chcę mieć cały dół w podlogowce plus grzejniki a na górze wszędzie grzejniki i podlogowka w łazience, może w korytarzu. U teściów zaobserwowałem taki problem że, wszędzie jest 21,5 stopnia a w łazienkach zimnica i jak to rozwiązać żeby było ciepło tu i tu. Dodam że piec będzie gazowy i śmieciuch. Myślałem żeby dać na parterze dwa rozdzielacze, jeden do grzejników i drugi do podlogowki i tak samo zrobić na piętrze. Ale jeśli piec dobije do tych 21,5 stopnia to się wyłączy i dalej będzie zimno w łazienkach. Chcę do rozdzielaczy dać rury z miedzi fi 32 czy będzie ok?
Pozdrawiam

Alban
13-08-2016, 05:07
Pomoże ktoś? Będę bardzo wdzięczny.

fachman19
13-08-2016, 05:56
Od końca

Rury miedziane dn 32 -taniej będzie wynająć fachowca.

zastosowanie rozdzielaczy jest ok tylko jak je podłaczysz do instalacji . Wypadałoby dać dwie pompki jedna na co druga na podłogówke i mieszacz .
A co do zimnicy w łazienkach .
Nie można wyłączać ogrzewania w łazience jak w salonie jest ciepło . wystarczy wyłączyć w salonie , a w łazience niech grzeje

Alban
14-08-2016, 12:28
Fachman19, więc muszę lecieć z rurami, zasilanie - powrót, do mieszacza na dole i od tego mieszacza lecieć z rurami do mieszacza na górze tak? Chodzi mi o podlogówke. Bo jeśli chodzi o grzejniki to z kotłowni polecę z rurami, zasilanie - powrót, do rozdzielacza na dole i od tego rozdzielacza polecę do rozdzielacza na górze.

G69
14-08-2016, 18:53
Przy kotle na paliwa stałe tak zwanym śmieciuchu ze względów bezpieczeństwa nie zdecydowałbym się na układ grzejnikowy na rozdzielaczach.
Jest łatwe do wykonania ,ale trzeba uwzględnić np,awarię pompy podczas pracy kotła.
U siebie mam podłogówkę na dole i grzejniki na poddaszu,które działają bez pompki obiegowej.Robiłem tak ze względu na kocioł na paliwo stałe.

Alban
16-08-2016, 11:27
Czytam w necie i nie wiem czy jest sens wydawać na mieszacz do podlogowki czy kupić zwykły rozdzielacz i regulować temperaturę ręcznie? I jak dokładnie mam poprowadzić przewody i jakie żeby potem nic nie brakowało.

teres
16-08-2016, 12:09
czy jest sens wydawać na mieszacz do podlogowki czy kupić zwykły rozdzielacz i regulować temperaturę ręcznie?
:lol2:

Alban
16-08-2016, 12:36
Teres, to jaki mieszacz polecisz na 7 pętli z całym uzbrojeniem?

teres
16-08-2016, 12:47
KanTherm, Gorgiel, Ferro. Nie polecam Capricorn (przepływomierze lubią cieknąć). Do tego zawór mieszający z siłownikiem sterowany pogodowo w kotłowni.

Alban
17-08-2016, 13:02
Powiedz mi jeszcze gdzie i jakie przewody porozciagac żeby potem nie kuć w ścianach. Mam dużo skrętki komputerowej kat 6. Czy można z mieszalnikiem od podłogówki podłączyć się do rozdzielacza od grzejników, czy trzeba osobno z rurami lecieć z kotłowni do mieszalnika?

teres
17-08-2016, 17:02
Przewody poprowadź tak jak chcesz mieć sterowniki (choć na początku bym ich nie montował i zostawić samą pogodówkę).
Zawór mieszający powinien być w kotłowni i zasilany bezpośrednio z kotła. Z rozdzielacza grzejnikowego może być za mało dostępnego czynnika grzewczego.

Alban
18-08-2016, 11:20
Do pogodówki to jaki przewód i gdzie najlepiej umiejscowic? Bo od pieca do mieszalnika który będzie pod schodami trzeba poprowadzić przewód do pompki? Przewód do pompki wyślę że wystarczy 3*0,1. Gdzie najlepiej umieścić czujniki na parterze i na piętrze? Bo do nich też muszę poprowadzić przewody, ale myślę że skrętka wystarczy. Wyczytałem że czynniki najlepiej jest umiejscowic w chłodnych pomieszczeniach.

teres
23-08-2016, 20:48
Do pogodówki dasz 2x0,75 i wystarczy (chyba, że jakaś większa odległość to 2x1,0). Umiejscawiasz na zacienionej ścianie (najlepiej północna) około 2m nad gruntem lub wyżej.
Od kotła do mieszalnika musisz dać przewód zasilający do pompy. Ja bym jeszcze dodatkowo dał przewód do ew. sterowania zaworem trójdrogowym 3x1,0 albo skrętka.
Czujniki (puszki) możesz zrobić koło włączników świateł. Skrętka wystarczy.
W chłodnych pomieszczeniach, to jak dajesz jeden termostat.