PDA

Zobacz pełną wersję : Ukłąd c.o. otwarty / zamknięty



R4DZ1U
11-08-2016, 09:29
witam. proszę o pomoc w kwestii układu zamkniętego c.o. mam dom z płaskim dachem, kocioł na paliwo stałe. wiem, że ze względów bezpieczeństwa układ powinien być otwarty. niestety z racji zbyt niskiego poziomu instalacji naczynia wyrównawczego wciąż się zapowietrza. identyczną sytuacje mieli sąsiedzi w dwóch identycznych domach. jeden przerobił na gazowe, drugi na układ zamknięty przy kotle na paliwo stałe. u mnie poprzedni właściciel domu również później tak zrobił i układ już się nie zapowietrza. na co zwrócić uwagę, żeby układ taki był bezpieczny? z tego co wyczytałem, powinien być zainstalowany zawór bezpieczeństwa, tylko gdzie? co jeszcze być musi? czy może lepiej przerobić ponownie na układ otwarty, tylko jak to zrobić, żeby się nie zapowietrzało przez naczynie wyrównawcze?

Juzef
11-08-2016, 12:48
Do układu zamkniętego potrzebny jest kocioł posiadający dopuszczenie do pracy w takim układzie na odpowiednim ciśnieniu (zapis w DTR). Naczynie wyrównawcze wyrzucasz, wstawiasz naczynie przeponowe, instalujesz stosowny zawór bezpieczeństwa oraz wężownicę schładzającą w kotle, do zasilania której potrzebna jest woda wodociągowa (czyli źródło niezależne od prądu). Jeśli te warunki spełnisz, to nikt tobie nie broni układu zamkniętego zrobić.

Tylko pytanie po co leczyć zepsuty układ otwarty układem zamkniętym? Może prościej układ otwarty naprawić? Naczynie wyrównawcze powinno być w najwyższym punkcie instalacji. Też mam dom z płaskim dachem i naczynie jest pod sufitem, może metr nad najwyższym grzejnikiem. To wystarcza. Oczywiście instalacja musi być tak prowadzona, aby wszystkie rury wznosiły się w kierunku naczynia wyrównawczego, aby nigdzie nie było zasyfonowania, gdzie mogłoby pozostawać powietrze. A gdyby za zapowietrzaniem stał ubytek wody, to trzeba nieszczelność znaleźć i załatać.

teres
11-08-2016, 22:44
Możesz też dać wymiennik płytowy pomiędzy kocioł a instalację. Wtedy kocioł może pracować w układzie otwartym, a pozostała część instalacji w zamkniętym.