PDA

Zobacz pełną wersję : Wycinka pseudoleszczyny bez zezwolenia?



Aaricia23
11-08-2016, 13:54
Witam
Tuż przy granicy działki rośnie nam ogromna leszczyna. Pisze leszczyna ale to nie jest taka zwykła leszczyna która bardziej przypomina krzew ale taka ogromna z kilkoma konarami po kilkadziesiat cm w obwodzie. Wysokość na pewno pod 10m bo nasz bydynek ma 7 a ona jeszcze sporo wyżej sięga. Liście ma inne niż zwykła leszczyna a że to leszczyna to zgaduje tylko dlatego że dopatrzyłam sie kilku orzechów na niej które własnie "dochodzą". Drzewo zaciemnia nam prawie połowe działki ale to jeszcze nie byloby najgorsze bo konary mozna przyciąć ale ilość liści późną jesienią bedzie na pewno ogromna. Poza tym korzenie tego drzewa beda bardzo przeszkadzać przy ogrodzeniu które własnie ma być stawiane. Ostatni pieniek z tego drzewa jest jakieś 10cm od granicy działki (po naszej stronie). Czy takie drzewo można wyciąc bez pozwolenia? Nawet w okresie lęgowym ? Ewentualnie mogę nawet poczekać do tego 15tego pażdziernika (najwyzej nie damy jednego przęsła). Ale można to wyciąc czy lepiej lecieć z pozwoleniem ?

turalyon
11-08-2016, 14:01
Jeśli to jest leszczyna - czyli orzech laskowy - tak jak każdy orzechowiec jest to drzewo owocowe na które nie trzeba mieć pozwolenia na wycinkę.

Elfir
11-08-2016, 14:58
Jeśli leszczyna turecka to drzewo ozdobne.
Jeśli leszczyna pospolita to drzewo owocowe. Chociaż nie znam tak ogromnej leszczyny.

nie pomyliło wam się z orzechem włoskim?

s-rejent
11-08-2016, 15:04
Mam wrażenie, że orzech włoski to by rozpoznał bez trudu, chociaż kto wie. :D

turalyon
11-08-2016, 18:51
U mnie za płotem rośnie leszczyna wysoka przynajmniej na 12 metrów - ale ma z 60 lat jak nic. I przynajmniej 30 pni

CityMatic
11-08-2016, 19:08
Pisze leszczyna ale to nie jest taka zwykła leszczyna która bardziej przypomina krzew ale taka ogromna z kilkoma konarami po kilkadziesiat cm w obwodzie. Wysokość na pewno pod 10m bo nasz bydynek ma 7 a ona jeszcze sporo wyżej sięga. Liście ma inne niż zwykła leszczyna a że to leszczyna to zgaduje tylko dlatego że dopatrzyłam sie kilku orzechów na niej które własnie "dochodzą".

Być może to leszczyna turecka - a tego nie podciągniesz pod leszczynę pospolitą i nie jest to drzewo owocowe :(

Wtedy wycięcie wg :
https://www.mos.gov.pl/g2/big/2009_05/d24896de8b04920e538ba9634ac2915f.pdf

(pozycja 3 -16 drzewo)
Pozdrawiam

Adam___
11-08-2016, 20:41
Jak tylko możesz poczekać to lepiej zgłosić do Urzędu.
Zgłosiłem do wycięcia 3 akacje. Przyszła kobitka z UM , pooglądała i bez problemu dostaliśmy pozwolenie. Nawet bez nasadzeń zastępczych :).
Przy okazji Pani zapytała się czy nie chcemy z naszych lip - mają po 350 cm obwodu - zrobić pomników przyrody :)

Aaricia23
11-08-2016, 21:07
Niestety po wykarczowaniu terenu wokół pnia okazało się że to nie lszczyna tylko leszczyna rosła obok i jej gałęzie z orzechami zaplątały się w to drzewo. Nie wiem co to za odmiana, wrzucam fotkę, może ktoś bedzie wiedział:
http://s10.ifotos.pl/mini/IMG201608_apahpap.jpg (http://ifotos.pl/z/apahpap/)
Ma to z 7 pienków które wychodzą prawie od samej ziemi. Każdy ma pewnie z 40 cm w obwodzie więc już za późno żeby wyciąc bez zezwolenia. Drzewo częściowo rośnie w pasie działki drogowej która jest prywatna i ma z 5 właścicieli. Czeka mnie więc latanie za podpisami do każdego i założe sie że przynajmniej jeden będzie miał jakieś ALE :(
Ciekawi mnie czy urzędnik w ogóle wyda zgodę na wycieice zdrowego drzewa mimo że przeszkadza w postawieniu ogrodzenia i zaciemnia całą okolicę.

Elfir
11-08-2016, 22:06
jesteś pewna, że chcesz wycinać? Duże drzewo podnosi wartość działki. Można przecież ograniczyć wielkość korony i nie robić pod nią trawnika, żeby nie grabić liści. A ogrodzenie na fragmencie cofnąć.

czy liście mają brzegi gładkie czy piłkowano-karbowane?
Bo to może być czeremcha zwyczajna

Aaricia23
12-08-2016, 06:28
Jestem pewna, zasłania mi 80% słońca na parterze. Do tego omijając to drzewo ogordzeniem strace około 10m2 działki, bo to nie jest pojedynczy pień tylko jak widać kilka szeroko rozrośniętych i bedą rosnąć dalej.
Może to i czremcha ale porównując zdjęcia na necie to moje drzewo ma chyba troche bardzije zaokrąglowne na końcach, no ale kora wygląda tak samo.

Elfir
12-08-2016, 11:59
możesz wyciąć część pni i zostawić jedno. Pomyśl ile czasu będziesz czekać aby uzyskać równie wysoką i dekoracyjną roślinę. Wysokość czeremchy da się również obniżyć.

http://cdn3.ogrod.smcloud.net/s/photos/thumbnails/1740/drzewo_w_klopotliwym_miejscu_w_621x0_rozmiar-niestandardowy.jpg

Chyba, że jesteś jednym z wielbicieli trawników z tujkami dookoła płotu.

Aaricia23
13-08-2016, 22:28
Nie mogę sciąc żadnego z tych pienków bo wszystkie mają ponad 25cm w obwodzie. Wycinek działki bedzie ze 3 razy większy niż na twoim foto. Nie chce tracić tej działki tymbardziej że byłoby to na środku południowego ogrodzenia.
Jestem juz w trakcie załatwiania pozwolenia...