PDA

Zobacz pełną wersję : Kocioł Pelletowy Biawar Pellux Compact - 12 kw, Biawar Pellux 200 touch, 20 kw



zyga07
12-08-2016, 10:46
Aktualnie stoję przwed podjęciem decyzji o zakupie kotła pelletowego. Na dzień dzisiejszy obstawiam produkty z firmy Biawar oraz Lazar.

Wstępne informacje:

Dom 110 m2 parterowy - parter cała podłogówka + 1 grzejnik w łazience
Piwnica 35 m2 - 2 kaloryfery
Garaż 35 m2 - 1 kaloryfer
C.w.u (zbiornik ok 250 l) - dla 3-4 osób

Planuję pogodówkę i ew. docelowo w rozdzielaczu możliwość podłączenia siłowników pracujących ze sterownikami pokojowymi.
Ściany: bloczek komórkowy 24 cm + 15 cm styro, strop, 14 cm styro, dach na strychu z pianką 20 cm
Piwnica bloczek betonowy + 10 cm styro..
komin fi: 180 długość powyżej 7 m

Propozycje instalatorów: kocioł 12 kw Compact Pellux lub 20 kw Pellux Touch + automatyka (Lub Lazar SmartFire 15 kw)

A pytania są następujące:

1. Czy 20 kw kocioł w tym wypadku nie będzie przewymiarowany ? Kocioł nie pracowałby z pełną mocą a w moim przypadku mogłoby tak być. Czy jest to dobre dla kotła ?
2. Pojemność wodna kotłów: jeden 70 litrów dla 12 kw a drugi 190 litrów - co ona nam daje jako użytkownikowi - oszczędność w paliwie ?
3. Nie widzę na stronie producenta maks zużycia pelletu na godzinę dla tych kotłów jeśli ktoś zna proszę o podanie.
4. Czy wymienione kotły posiadają moduły rozszerzeniowe i jak to jest z tą automatyką instalacji (pompy/mieszacze etc...)., ile zastosować i co ?
5. Automatyczne czyszczenie. Jakie czynności trzeba wykonać przy czyszczeniu pieca/i jak długo to trwa. (Instrukcja mówi iż co 7 dni należy oczyszczać pewne elementy) instalator że raz na dwa 2-3 tygodnie...
6. Regulator ciągu czy to będzie dla mnie użyteczne ? fi komina 180 mm długośc . powyżej 7 m
7. Plusy minusy podanych kotłów, doświadczenia z produktem etc. mile widziane, jeśli ktoś ma doświadczenie z Lazarem również proszę o info.

POZDRAWIAM

Redemptor
18-09-2016, 16:53
Aktualnie stoję przwed podjęciem decyzji o zakupie kotła pelletowego. Na dzień dzisiejszy obstawiam produkty z firmy Biawar oraz Lazar.

Wstępne informacje:

Dom 110 m2 parterowy - parter cała podłogówka + 1 grzejnik w łazience
Piwnica 35 m2 - 2 kaloryfery
Garaż 35 m2 - 1 kaloryfer
C.w.u (zbiornik ok 250 l) - dla 3-4 osób

Planuję pogodówkę i ew. docelowo w rozdzielaczu możliwość podłączenia siłowników pracujących ze sterownikami pokojowymi.
Ściany: bloczek komórkowy 24 cm + 15 cm styro, strop, 14 cm styro, dach na strychu z pianką 20 cm
Piwnica bloczek betonowy + 10 cm styro..
komin fi: 180 długość powyżej 7 m

Propozycje instalatorów: kocioł 12 kw Compact Pellux lub 20 kw Pellux Touch + automatyka (Lub Lazar SmartFire 15 kw)

A pytania są następujące:

1. Czy 20 kw kocioł w tym wypadku nie będzie przewymiarowany ? Kocioł nie pracowałby z pełną mocą a w moim przypadku mogłoby tak być. Czy jest to dobre dla kotła ?
2. Pojemność wodna kotłów: jeden 70 litrów dla 12 kw a drugi 190 litrów - co ona nam daje jako użytkownikowi - oszczędność w paliwie ?
3. Nie widzę na stronie producenta maks zużycia pelletu na godzinę dla tych kotłów jeśli ktoś zna proszę o podanie.
4. Czy wymienione kotły posiadają moduły rozszerzeniowe i jak to jest z tą automatyką instalacji (pompy/mieszacze etc...)., ile zastosować i co ?
5. Automatyczne czyszczenie. Jakie czynności trzeba wykonać przy czyszczeniu pieca/i jak długo to trwa. (Instrukcja mówi iż co 7 dni należy oczyszczać pewne elementy) instalator że raz na dwa 2-3 tygodnie...
6. Regulator ciągu czy to będzie dla mnie użyteczne ? fi komina 180 mm długośc . powyżej 7 m
7. Plusy minusy podanych kotłów, doświadczenia z produktem etc. mile widziane, jeśli ktoś ma doświadczenie z Lazarem również proszę o info.

POZDRAWIAM



Witam,

Mam te same dokładnie dylematy.
Podobno do ogrzewania podłogowego lepiej pasuje 20 kw Pellux Touch.
Większa pojemność wodna powoduje, że przy wychłodzeniu np jednego z pomieszczeń piec nie musi się ponownie rozpalać.
No i wyposażenie tego kotłów jest dużo bogatsze.
Obecnie jest dofinansowanie 2000 zł do tych kotłów.
Mi został miesiąc na decyzję;)

Co Pan wybrał??

Michał

zyga07
18-09-2016, 21:10
Witam,

Mam te same dokładnie dylematy.
Podobno do ogrzewania podłogowego lepiej pasuje 20 kw Pellux Touch.
Większa pojemność wodna powoduje, że przy wychłodzeniu np jednego z pomieszczeń piec nie musi się ponownie rozpalać.
No i wyposażenie tego kotłów jest dużo bogatsze.
Obecnie jest dofinansowanie 2000 zł do tych kotłów.
Mi został miesiąc na decyzję;)

Co Pan wybrał??

Michał

Jeszcze nie wybrałem... niestety :(
Pojemność wodna kotła w Compact Pellux 12 Kw to 70 litrów Lazar ma 35 l model Smart Fire 15 KW w BIawar Pellux Touch to 190 l. Na pewno do Compact Pellux należy dokonać na własny koszt zabezpieczenia temp. powrotu co w Lazarze i 20 kw Pellux Touch jest w standardzie a to już dodatkowy koszt... Sam się zastanawiam czy jest sens kupować kocioł na 20 kW do domu 110 m2 z c.w.u i piwnicą czy to ma sens, zastosowane palniki są modulowane.... wydaje mi się że kocioł powinien częściej pod 90 % mocy niż na pół-gwizdka.

Marcin

zyga07
26-09-2016, 07:18
Wybralem. Biawar Compact Pellux Touch 12kW. Zmodernizowany sterownik. W standardzie obsługa 2 obiegi C.O i C.W.U. Cena b.przystępna aktualnie jest promocja w Biawar.

filip8013
09-10-2016, 15:19
Wybralem. Biawar Compact Pellux Touch 12kW. Zmodernizowany sterownik. W standardzie obsługa 2 obiegi C.O i C.W.U. Cena b.przystępna aktualnie jest promocja w Biawar.

Witam.
Proszę napisać jak sprawuje się kociołek. Ja wprawdzie jestem przed decyzją wyboru pellux 200 touch .Ale jestem ciekawy rezultatów u pana.
I gdzie pan kupił kociołek ?
Pozdrawiam.

zyga07
22-10-2016, 18:18
Witam.
Proszę napisać jak sprawuje się kociołek. Ja wprawdzie jestem przed decyzją wyboru pellux 200 touch .Ale jestem ciekawy rezultatów u pana.
I gdzie pan kupił kociołek ?
Pozdrawiam.

Czekam nadal na dostawę kotła.

Twin81
22-10-2016, 23:27
Witam

Ja rownież wybrałem pellux compact touch. Pow. Domu 135 mkw (z możliwością zagospodarowanie poddasza 65 mkw). Ogrzewanie podłogowe + drabinka w łazience + kominek z płaszczem.

Niestety dostawa kociołka sie opóźnia i to już drugi tydzień. Biawar nie chce powiedzieć kiedy kocioł będzie gotowy. Zyga07 - jak to jest w Twoim przypadku? Ile już czekasz na swój kociołek?

zyga07
07-11-2016, 13:08
Witam

Ja rownież wybrałem pellux compact touch. Pow. Domu 135 mkw (z możliwością zagospodarowanie poddasza 65 mkw). Ogrzewanie podłogowe + drabinka w łazience + kominek z płaszczem.

Niestety dostawa kociołka sie opóźnia i to już drugi tydzień. Biawar nie chce powiedzieć kiedy kocioł będzie gotowy. Zyga07 - jak to jest w Twoim przypadku? Ile już czekasz na swój kociołek?

Na kociołek czekam od połowy października: Bo teoretycznie miały być dostępne od 15.10.2016 w sprzedaży. Do dnia dzisiejszego kotła nie ma. Ciśnij producenta, ja czekam jeszcze maks dwa tyg. jak go nie dostanę przechodzę na konkurencję.

Twin81
07-11-2016, 22:58
Na kociołek czekam od połowy października: Bo teoretycznie miały być dostępne od 15.10.2016 w sprzedaży. Do dnia dzisiejszego kotła nie ma. Ciśnij producenta, ja czekam jeszcze maks dwa tyg. jak go nie dostanę przechodzę na konkurencję.

Kociołek dotarł na miejsce tzn. do mojej kotłowni. Jest jednak ale - zdecydowałem się na standardowy sterownik + rozszerzenie. Niestety z Touchem mają problem. Widać, że Biawar rozpoczął dystrybucję rozwiązania, które nie zostało zaakceptowane lub brakuje mu odpowiednich certyfikatów.
Ja nie chciałem już dłużej czekać. I tak czekałem 3 tygodnie dłużej niż pierwotny termin.

doktor95
21-11-2016, 23:24
Kociołek dotarł na miejsce tzn. do mojej kotłowni. Jest jednak ale - zdecydowałem się na standardowy sterownik + rozszerzenie. Niestety z Touchem mają problem. Widać, że Biawar rozpoczął dystrybucję rozwiązania, które nie zostało zaakceptowane lub brakuje mu odpowiednich certyfikatów.
Ja nie chciałem już dłużej czekać. I tak czekałem 3 tygodnie dłużej niż pierwotny termin.

:confused::confused:
Dzień dobry
proszę was o wasze spostrzeżenia w użytkowaniu nowych kotłów Biwar, wacham się nad zakupem właśnie tego typu piecy,
czekam na wasze opinie jak sprzęt się sprawuje
Proszę was o komentarz , ze strony klienta ,bo na infolini zawsze mówią same superlatywy a w praktyce wychodzi różnie .
Sąsiad zakupił piecyk Kost....wy :bash: i jest załamany bo na infolini go oczarowali ,a w rzeczywistości sprzęt jest przereklamowany i tandetny
pozdr.MK

silus
30-11-2016, 13:48
Witajcie
Jestem użytkownikiem tego kotła od miesiąca. Na razie testuje różne ustawienia, ale jak na razie zakup uważam za bardzo udany. Może ktoś pochwali się swoimi ustawieniami palnika?

Pozdrawiam
Tomek

zyga07
01-12-2016, 08:51
Witajcie
Jestem użytkownikiem tego kotła od miesiąca. Na razie testuje różne ustawienia, ale jak na razie zakup uważam za bardzo udany. Może ktoś pochwali się swoimi ustawieniami palnika?

Pozdrawiam
Tomek


Do mnie kocioł dotarł w tym tygodniu. Jak będziesz coś więcej wiedział nt. zużycia pelletu napisz proszę. Aktualnie czekam na instalatorów kotłowni.

kezorbz
04-12-2016, 18:28
Witam,
Także jestem zainteresowany piecem biawar w konfiguracji jak Zyga07.
Jak przebiegły Wam instalacje? Możecie napisać coś o spalaniu i obsłudze?

klaus1973
17-12-2016, 20:18
salute
dotarł do mnie z Touchem. Uruchomiłem. Jest dobrze. więcej opiszę za tydzień.
dom:
PARTER 60,7 / 90,4m2 w tym garaż 30 m2
PODDASZE 56,6 / 86,1 m²
+ PIWNICA 87 / 90,4m2

Ten piec jest po 3 dniach jest dla mnie rewelacyjny.
nie mam jeszcze wełny nawet na połowie dachu.Kominki wentylacyjne 6 sztuk nie podłączone dwie kratki na ścianach szczytkowych to poprostu otwory 125 mm.
wciąga 2,5 worka na dobę i po 72 h mam 14 stopni. ściany się już wygrzewają.
proste intuicyjne menu. Kontakt z firmą Biawar - rewelacja, zmiana nastawów- SMS i w odpowiedzi zrzut ekranowy na mejla i wklepujesz.

Jeśli ktoś potrzebuje na namiar na osobę*która u mnie dobrała pompy itd. ,dała schemat , podpowiedziała instalatorowi, przyjechała na uruchomienie mówiąc co poprawić w intalacji żeby jeszcze było lepiej (dwa drobiazgi ale jednak). To ja taką osobę znalazłem. Trochę z lękiem ale bylo idealnie.

to tak na szybko wrażenia.
pozdrawiam
klaus

zyga07
10-01-2017, 12:45
salute
dotarł do mnie z Touchem. Uruchomiłem. Jest dobrze. więcej opiszę za tydzień.
dom:
PARTER 60,7 / 90,4m2 w tym garaż 30 m2
PODDASZE 56,6 / 86,1 m²
+ PIWNICA 87 / 90,4m2

Ten piec jest po 3 dniach jest dla mnie rewelacyjny.
nie mam jeszcze wełny nawet na połowie dachu.Kominki wentylacyjne 6 sztuk nie podłączone dwie kratki na ścianach szczytkowych to poprostu otwory 125 mm.
wciąga 2,5 worka na dobę i po 72 h mam 14 stopni. ściany się już wygrzewają.
proste intuicyjne menu. Kontakt z firmą Biawar - rewelacja, zmiana nastawów- SMS i w odpowiedzi zrzut ekranowy na mejla i wklepujesz.

Jeśli ktoś potrzebuje na namiar na osobę*która u mnie dobrała pompy itd. ,dała schemat , podpowiedziała instalatorowi, przyjechała na uruchomienie mówiąc co poprawić w intalacji żeby jeszcze było lepiej (dwa drobiazgi ale jednak). To ja taką osobę znalazłem. Trochę z lękiem ale bylo idealnie.

to tak na szybko wrażenia.
pozdrawiam
klaus


Hej ja tez wczoraj uruchamiałem ale mam problemy czy rozmawiałeś z Biawar-u z kimś konkretnym czy Infolinia ?

P.S. Dostęp przez Internet do kotła jest fajną opcją.

POZDR

horowitz
11-01-2017, 10:32
Też się zastanawiam nad tym kotłem, dużo dobrego słyszałem, cenowo też w miarę ok (drożej niż Kostrzewa, ale jakościowo to inna półka). Widziałem jak 12kw Compact pracuje u sąsiada i jest bardzo ok, ale to na małym domu 100m, więc wszystko będzie grało. Zaczynam jesienią generalny remont i przechodzę z groszku na coś czystszego (jest okazja, zmieniam miejsce kotłowni). zastanawiam się czy 200 touch pociągnie 250m (z garażem), w tym jakieś 150 podłogówki.

zyga07
13-01-2017, 09:26
Witajcie
Jestem użytkownikiem tego kotła od miesiąca. Na razie testuje różne ustawienia, ale jak na razie zakup uważam za bardzo udany. Może ktoś pochwali się swoimi ustawieniami palnika?

Pozdrawiam
Tomek

Cześć

Proszę o podanie ustawień palnika i ew innych parametrów.
Jakim pelletem palicie ?
Czy posiadasz w instalacji wyciąg kominowy lub regulator ciągu ?


POZDzyga07

klaus1973
23-01-2017, 21:41
Też się zastanawiam nad tym kotłem, dużo dobrego słyszałem, cenowo też w miarę ok (drożej niż Kostrzewa, ale jakościowo to inna półka). Widziałem jak 12kw Compact pracuje u sąsiada i jest bardzo ok, ale to na małym domu 100m, więc wszystko będzie grało. Zaczynam jesienią generalny remont i przechodzę z groszku na coś czystszego (jest okazja, zmieniam miejsce kotłowni). zastanawiam się czy 200 touch pociągnie 250m (z garażem), w tym jakieś 150 podłogówki.

ja mam 247 i ciągnie ta 12 ale to nowy dom.

zyga07
27-01-2017, 22:11
U mnie źle się zaczęło
- kocioł przyjechał z miesięcznym opóźnieniem Compact TOUCH 12 kW
- po pierwszym rozpaleniu pracował 15 godzin następnie się wyłączył - efekt: uszkodzony palnik. Mało tego sam zdiagnozowałem usterkę,
- serwis ogólnopolski praktycznie nie istnieje w tej firmie...

....jak dla mnie na dzień dzisiejszy produkt porażka....

klaus1973
29-01-2017, 11:14
wyłączył się*bo co się*stało?
zapchał się*palnik pelletem?

zyga07
30-01-2017, 09:44
Hej

Ruszt od palnika był ciągle wysunięty - gdybym nie nagrał filmu i nie wysłał do Biawara nikt by mi nie uwierzył.
Po tygodniu dostałem nowy palnik. Montaż oczywiście samemu. Bo gdzie tam opieki czytaj serwisu klienta nie ma na miejscu .... jak wcześniej obiecano że nic się nie psuje, przyjeżdżamy/naprawiamy etc...
Odpaliłem kocioł pracował 48 godzin... wyłączył się... blokada pelletu. Ok, myślę może się zdarzyć... odblokowałem... ( pellet OLIMP)
Kolejne 48 godzin to samo.... poradziłem sobie.... ale już poirytowany coraz bardziej zaczynam żałować wyboru....
Po tygodniu pracy stycznia piec się wyłączył i nie chce się rozpalić... tym razem nie blokada pelletu... a fotokomórka nie rozpoznawała płomienia... podeszła mąka z pelletu pod fotokomórkę... i cały czas samemu rozwiązuję problemy...

Na doradce techniczno-handlowego nie ma co liczyć z regionu południe... dużo obiecuje a potem się wymiguje....
Czas spędzony nad usterkami ok. dwie dniówki


Podajcie mi proszę jakiego pelletu używacie, kto was serwisuje czy macie podobne problemy, ustawienia kotła.

Ngs
01-02-2017, 15:10
Ruszt od palnika był ciągle wysunięty - gdybym nie nagrał filmu i nie wysłał do Biawara nikt by mi nie uwierzył.
Po tygodniu dostałem nowy palnik. Montaż oczywiście samemu. Bo gdzie tam opieki czytaj serwisu klienta nie ma na miejscu .... jak wcześniej obiecano że nic się nie psuje, przyjeżdżamy/naprawiamy etc...
Odpaliłem kocioł pracował 48 godzin... wyłączył się... blokada pelletu. Ok, myślę może się zdarzyć... odblokowałem... ( pellet OLIMP)
Kolejne 48 godzin to samo.... poradziłem sobie.... ale już poirytowany coraz bardziej zaczynam żałować wyboru....
Po tygodniu pracy stycznia piec się wyłączył i nie chce się rozpalić... tym razem nie blokada pelletu... a fotokomórka nie rozpoznawała płomienia... podeszła mąka z pelletu pod fotokomórkę... i cały czas samemu rozwiązuję problemy...

Na doradce techniczno-handlowego nie ma co liczyć z regionu południe... dużo obiecuje a potem się wymiguje....
Czas spędzony nad usterkami ok. dwie dniówki


Podajcie mi proszę jakiego pelletu używacie, kto was serwisuje czy macie podobne problemy, ustawienia kotła.

Witam, używam różnych pelletow 6mm i jest ok. Tez różne przygody ale jest ok. Raz w tygodniu popiół i czyszczenie pieca

Ngs
01-02-2017, 15:19
W reklamie pieca jest - raz na kilka tygodni wysypanie popiołu z szuflady jako obsługa - bo czyści się sam -oczywiście to fikcja .w sezonie zimowym to raz w tygodniu popiół i czyszczenie pieca - parametry moc kw z 12 można dowolnie podnieść przez ustawienia , spokojnie da radę nawet w dużym domu dobrze ocieplonym .sterownik pokojowy - estyma

Ngs
01-02-2017, 15:31
Dużo zależy od instalacji w domu , ja posiadam niestety stara tz. Grube rury dużo wody w obieg, ale daje radę wszystko można ustawić . Wcześniej piec śmieciowy na węgiel porażka , raczej nie polecam tez piecy na węgiel przerobionych na Pellet -( palniki ) to piece na węgiel a pelletem ich nie wygrzeje , może jedynie tylko palniki kipi zdały by rezultat . Moja rada jest taka ze jak na Pellet to tylko piec od początku do tego zaprojektowany .

zyga07
02-02-2017, 22:41
Dużo zależy od instalacji w domu , ja posiadam niestety stara tz. Grube rury dużo wody w obieg, ale daje radę wszystko można ustawić . Wcześniej piec śmieciowy na węgiel porażka , raczej nie polecam tez piecy na węgiel przerobionych na Pellet -( palniki ) to piece na węgiel a pelletem ich nie wygrzeje , może jedynie tylko palniki kipi zdały by rezultat . Moja rada jest taka ze jak na Pellet to tylko piec od początku do tego zaprojektowany .

Hej
Jakie to przygody Ci sie trafaiają ?

Ngs
03-02-2017, 18:49
Hej
Jakie to przygody Ci sie trafaiają ?

Ogólnie to ok. Wszystko działa kocioł mam od sierpnia 2016 , także jest jeszcze na estyma i czujnik regulator pokojowy tez estyma , spaliłem ok 2,5 tony peletu . Jak czyścisz kocioł i co ile popiół ?

zyga07
07-02-2017, 10:39
Ogólnie to ok. Wszystko działa kocioł mam od sierpnia 2016 , także jest jeszcze na estyma i czujnik regulator pokojowy tez estyma , spaliłem ok 2,5 tony peletu . Jak czyścisz kocioł i co ile popiół ?

Hej
Czyszczenie i popiół co tydzień, kocioł pracuje na razie 3 tygodnie. Więc generalnie za dużo nie mogę powiedzieć.
Natomiast od jakiegoś czasu próbuje zrozumieć jak działa algorytm FuzzyLogic bo :
Na kotle mam temperaturę 65 stopni stałą a na mieszaczu jest ustawiona pogodówka. Kocioł dobija do 70-71 stopni i przechodzi w nadzór a po 7 minutach w postój. Wydawało mi się że powinien dobić do 65 C i modulować sobie palnik w tym zakresie i dopiero wybrać nadzór / postój...

Ngs
08-02-2017, 21:22
Hej
Czyszczenie i popiół co tydzień, kocioł pracuje na razie 3 tygodnie. Więc generalnie za dużo nie mogę powiedzieć.
Natomiast od jakiegoś czasu próbuje zrozumieć jak działa algorytm FuzzyLogic bo :
Na kotle mam temperaturę 65 stopni stałą a na mieszaczu jest ustawiona pogodówka. Kocioł dobija do 70-71 stopni i przechodzi w nadzór a po 7 minutach w postój. Wydawało mi się że powinien dobić do 65 C i modulować sobie palnik w tym zakresie i dopiero wybrać nadzór / postój...

U mnie jest czujnik temperatury zewnętrzny i wewnętrzny z panelem dotykowym , na temperaturę pieca nie zwracam uwagi, tez jest różnie . Mam ustawione -auto .obserwuje temperaturę zadana- w pokoju ,spadek mam ustawiony o 0.3 st. Temperatura w domu na comfort , woda na czasowe

emilos
09-02-2017, 00:06
słuchajcie noszę się z zamiarem zamóienia pelluxa 200 do ogrzania 210 metrów podłogówki i 3 grzejniki w lazienkach. da radę i czy wy jesteście zadowoleni ??

Ngs
09-02-2017, 16:02
słuchajcie noszę się z zamiarem zamóienia pelluxa 200 do ogrzania 210 metrów podłogówki i 3 grzejniki w lazienkach. da radę i czy wy jesteście zadowoleni ??

Witam. 210 m to zależy czy dom jest ocieplony ,,okna itd . Jak dom jest nowy i ocieplony dobrze to ten kocioł pewnie będzie za duży . Ma spora pojemność wodna -http://www.biawar.com.pl/kotly-c-o/kotly-c-o-na-pelety/pellux-200-touch

emilos
09-02-2017, 17:51
Dom jest dobrze ocieplony. 15 0.31 na ścianie 35 cm wełny na dachu i 15 na podłodze okna 3 szybowe łącznie z dachowymi tez 3 szyby. Znajomy ma w lekko mniejszym compacta i mówił ze wszystko super ale ma wrażenie ze czasami ma trudności z napędzeniem temperatury ...

Bardziej mi chodziło czy piec jest wart swojej ceny ?

Ngs
09-02-2017, 18:11
Dom jest dobrze ocieplony. 15 0.31 na ścianie 35 cm wełny na dachu i 15 na podłodze okna 3 szybowe łącznie z dachowymi tez 3 szyby. Znajomy ma w lekko mniejszym compacta i mówił ze wszystko super ale ma wrażenie ze czasami ma trudności z napędzeniem temperatury ...

Bardziej mi chodziło czy piec jest wart swojej ceny ?

Myśle ze wart jest swojej ceny , są to kotły typowe do pelletu - konstrukcja. , na rynku jest dużo różnych firm z kotłami -najczęściej to smieciuchy przerobione przez dołączenie palnika na Pellet . Ja szukając brałem jeszcze pod uwagę kotly z palnikami kipi , na biomasę . Jeżeli znajomy ma compact 12 to można go rozbujać przez parametry .

pjanu
16-02-2017, 22:12
Ja też mam tego Biawara. I też mam z nim "kłopoty". Powiedzćie mi najpierw, jak mocno gorący jest u Was palanik od zewnątrz (np. ten komin co wpada tam pellet) i ta rura co podaje pellet. Bo ostatnio zaczęło mnie to niepokoić. Jest strasznie nagrzana. I wogóle jakaś czerwona się zrobiła od środka ;)

zyga07
18-02-2017, 18:42
Ja też mam tego Biawara. I też mam z nim "kłopoty". Powiedzćie mi najpierw, jak mocno gorący jest u Was palanik od zewnątrz (np. ten komin co wpada tam pellet) i ta rura co podaje pellet. Bo ostatnio zaczęło mnie to niepokoić. Jest strasznie nagrzana. I wogóle jakaś czerwona się zrobiła od środka ;)

Jest lekko ciepława. Jak palnik był wadliwy było bardzo gorące. Może masz awarie.

Ngs
19-02-2017, 08:06
Ja też mam tego Biawara. I też mam z nim "kłopoty". Powiedzćie mi najpierw, jak mocno gorący jest u Was palanik od zewnątrz (np. ten komin co wpada tam pellet) i ta rura co podaje pellet. Bo ostatnio zaczęło mnie to niepokoić. Jest strasznie nagrzana. I wogóle jakaś czerwona się zrobiła od środka ;)

Witam, jak czyścisz kocioł i co ile to ci powiem pisz na priv wiadomość

zyga07
21-02-2017, 18:25
Witam, jak czyścisz kocioł i co ile to ci powiem pisz na priv wiadomość

Jak często włącza się kocioł u was interesuje mnie BIAWAR Compact Pellux 12 kW ale jak ktoś ma 20 kW

U mnie w trybie Fuzzy Logic + włączona pogodówka (dwa obiegi podłoiga + kaloryfer) CWU wyłączona.
35 minut pracy kotła do zadanej temp.
1,20 h - postój do uzyskania histerezy kotła.

POZDR

jacek_h
27-02-2017, 23:55
Zamarzyło mi się, żeby było, czysto, ekologicznie, ekonomicznie i wygodnie. Domek - 10 letni, dobrze ocieplony, do ogrzania woda i około 120 m2.

W zamian za blisko 10-letni kocioł na ekogroszek od Cichewicza kupiłem Biawar Pellux Compact - instalacja początek grudnia 2016. Dzień po instalacji - błąd, brak paliwa. Następnego dnia wizyta technika - zapchał się podajnik. Winna "blaszka" u wlotu pelletu do rusztu. Blaszka wyjęta. Kilka dni później - to samo. Kolejna diagnoza - trzeba wymienić metalową rurę ("kolanko") od podajnika - bo zły kąt i dlatego pellet się blokuje. Kolejne dwa dni czekania - rura wymieniona. Minęło kilka dni - ten problem, tym razem i kilka następnych - ręcznie czyściłem rurę podajnika.

Zainstalowany czujnik pogodowy, drugi - pokojowy. Temperatura stała 21,5 C. Zużycie - 35-45 kg pelletu na dobę, tzw. "ekonomiczne" rozwiązanie aż się patrzy :( Szuflada z popiołem do wybrania raz na tydzień - jakoś to zniosę, choć miało być inaczej. Co 2 tygodnie ręczne czyszczenie rusztów - choć instrukcja każe co pół roku. Paliłem Barlinkiem 8mm, potem zmieniłem na Lavę 8mm - zawsze to 50 zł taniej na tonie, a parametry te same. Od połowy stycznia kocioł coraz bardziej zaczął kopcić przez podajnik. Czasem więcej, czasem mniej. Komin - szeroki, zrobiony pod ekogroszek, wybierane sadze, ciąg był, w kominie regulator ciągu kominowego. Ruszta czyszczone.

I z takimi sporadycznymi kłopotami, mitami o bezobsługowości, wyłączeniami przed południem, kiedy byłem w pracy - wieczorem powrót do niezbyt ciepłego domu dobrnąłem do połowy lutego. Kompletny przypadek - byłem około 23ej w kotłowni, bo przed południem kocioł się wyłączył, że to niby tym razem zabezpieczenie palnika (bywało tak wcześniej). Przy czym tym razem po konsultacji SMSowej z serwisantem trzeba było wyłączyć "pstryczek" w palniku, co też uczyniłem. O tej 23 kocioł w pewnym momencie zaczął mocno dymić - z podajnika. Po chwili plastikowa rura od podajnika zaczęła się palić - potworny smród, toksyny. Odłączyłem zasilanie ugasiłem pożar. Następnego dnia serwisant ze sklepu wymienił rurę. Stwierdził, że konstrukcja kotła jest zła, bo sadze zbierają się na 'daszku" deflektora - tuż pod "samoczyszczącymi" się rusztami i one zapchały wylot. tam nie ma jak się dostać bez demontażu palnika. Temperatura była na tyle wysoka, że spaliła grubą na 3-4 mm blachę deflektora - uchwyty wermikulitu.Po czyszczeniu kotła do wyjęcia jeden z rusztów, żeby znowu się nie zapchało. Skutek - bardzo gorący czopuch, nadpalona osłona rusztów, praktycznie spalona plastikowa osłona śruby dokręcającej pokrywę komory z rusztami.

Niemalże tydzień później serwisant wymienił cały palnik na nowy typ. Po południu kocioł się wyłączył.... Diagnoza SMSowa - znowu blaszka do wyjęcia, jak w pierwszej wersji. Historia zatacza koło. Blaszka wyjęta. Podajnik nie startuje. Następnego dnia przyjeżdża serwisant - zapchała się rura podajnika i zablokowała silnik... Po czyszczeniu - ruszył. Przetrwał 3 dni. Dziś wieczorem tajemniczy błąd modułu 6, błąd uszkodzenia dmuchawy, błąd przegrzania kotła. I oczywiście kolejny dzień kocioł nie działa, w domu coraz zimniej.

Wg zasięgniętych informacji - nie ja jeden walczę z tym kotłem. Czekam na oficjalne stanowisko producenta. Stawiam, że bez interwencji prawnej się nie obejdzie. Niestety, poza wyglądem, świetną reklamą, kocioł jest jednym wielkim problemem, jest mocno niedopracowany. Trudno mi sobie wyobrazić dalsze użytkowanie takiego produktu kosztującego naprawdę dużo. Niestety, przed zakupem nikt nie przestrzegał - mało było informacji na jego temat, sprzedawca, wydawałoby się, że wiarygodny, zachęcał i zachwalał. Zatem mój post może da do myślenia potencjalnym klientom...

Jacek

cmdspock
04-03-2017, 11:15
witam. Panowie jak dalej wam się sprawują te kotły. napaliłem się na biawara w wersji compact 12kW lub pelluxa 20kW. Chce tak jak niektórzy przejśc na coś czystszego i bardziej eko. Dom z lat 50 rozbudowany o poddasze w latach 90, grybe mury rzędu 51cm ceglane, góra bloczek, ściany prawdopodobnie z pustkami, 142m2 użytkowej, przewidywane ocieplenie styro. 10cm z jlambdą ok 0,033-0,031w tym roku. Pytanie czy 12kW pocągnie tą chatkę + zasobnik 220l? Opinia kolegi jacek_h trochę mnie zniesmaczyła. Jest jeszcze opcja ogrzewania gazem ale boję się kosztów.

Ngs
05-03-2017, 18:47
Zamarzyło mi się, żeby było, czysto, ekologicznie, ekonomicznie i wygodnie. Domek - 10 letni, dobrze ocieplony, do ogrzania woda i około 120 m2.

W zamian za blisko 10-letni kocioł na ekogroszek od Cichewicza kupiłem Biawar Pellux Compact - instalacja początek grudnia 2016. Dzień po instalacji - błąd, brak paliwa. Następnego dnia wizyta technika - zapchał się podajnik. Winna "blaszka" u wlotu pelletu do rusztu. Blaszka wyjęta. Kilka dni później - to samo. Kolejna diagnoza - trzeba wymienić metalową rurę ("kolanko") od podajnika - bo zły kąt i dlatego pellet się blokuje. Kolejne dwa dni czekania - rura wymieniona. Minęło kilka dni - ten problem, tym razem i kilka następnych - ręcznie czyściłem rurę podajnika.

Zainstalowany czujnik pogodowy, drugi - pokojowy. Temperatura stała 21,5 C. Zużycie - 35-45 kg pelletu na dobę, tzw. "ekonomiczne" rozwiązanie aż się patrzy :( Szuflada z popiołem do wybrania raz na tydzień - jakoś to zniosę, choć miało być inaczej. Co 2 tygodnie ręczne czyszczenie rusztów - choć instrukcja każe co pół roku. Paliłem Barlinkiem 8mm, potem zmieniłem na Lavę 8mm - zawsze to 50 zł taniej na tonie, a parametry te same. Od połowy stycznia kocioł coraz bardziej zaczął kopcić przez podajnik. Czasem więcej, czasem mniej. Komin - szeroki, zrobiony pod ekogroszek, wybierane sadze, ciąg był, w kominie regulator ciągu kominowego. Ruszta czyszczone.

I z takimi sporadycznymi kłopotami, mitami o bezobsługowości, wyłączeniami przed południem, kiedy byłem w pracy - wieczorem powrót do niezbyt ciepłego domu dobrnąłem do połowy lutego. Kompletny przypadek - byłem około 23ej w kotłowni, bo przed południem kocioł się wyłączył, że to niby tym razem zabezpieczenie palnika (bywało tak wcześniej). Przy czym tym razem po konsultacji SMSowej z serwisantem trzeba było wyłączyć "pstryczek" w palniku, co też uczyniłem. O tej 23 kocioł w pewnym momencie zaczął mocno dymić - z podajnika. Po chwili plastikowa rura od podajnika zaczęła się palić - potworny smród, toksyny. Odłączyłem zasilanie ugasiłem pożar. Następnego dnia serwisant ze sklepu wymienił rurę. Stwierdził, że konstrukcja kotła jest zła, bo sadze zbierają się na 'daszku" deflektora - tuż pod "samoczyszczącymi" się rusztami i one zapchały wylot. tam nie ma jak się dostać bez demontażu palnika. Temperatura była na tyle wysoka, że spaliła grubą na 3-4 mm blachę deflektora - uchwyty wermikulitu.Po czyszczeniu kotła do wyjęcia jeden z rusztów, żeby znowu się nie zapchało. Skutek - bardzo gorący czopuch, nadpalona osłona rusztów, praktycznie spalona plastikowa osłona śruby dokręcającej pokrywę komory z rusztami.

Niemalże tydzień później serwisant wymienił cały palnik na nowy typ. Po południu kocioł się wyłączył.... Diagnoza SMSowa - znowu blaszka do wyjęcia, jak w pierwszej wersji. Historia zatacza koło. Blaszka wyjęta. Podajnik nie startuje. Następnego dnia przyjeżdża serwisant - zapchała się rura podajnika i zablokowała silnik... Po czyszczeniu - ruszył. Przetrwał 3 dni. Dziś wieczorem tajemniczy błąd modułu 6, błąd uszkodzenia dmuchawy, błąd przegrzania kotła. I oczywiście kolejny dzień kocioł nie działa, w domu coraz zimniej.

Wg zasięgniętych informacji - nie ja jeden walczę z tym kotłem. Czekam na oficjalne stanowisko producenta. Stawiam, że bez interwencji prawnej się nie obejdzie. Niestety, poza wyglądem, świetną reklamą, kocioł jest jednym wielkim problemem, jest mocno niedopracowany. Trudno mi sobie wyobrazić dalsze użytkowanie takiego produktu kosztującego naprawdę dużo. Niestety, przed zakupem nikt nie przestrzegał - mało było informacji na jego temat, sprzedawca, wydawałoby się, że wiarygodny, zachęcał i zachwalał. Zatem mój post może da do myślenia potencjalnym klientom...

Jacek

Witam, co do daszku to fakt zbiera się tam popiół z promieniowek, i zapycha wylot spalin do góry - następnie wszystko cofa się dym i temperatura do zbiornika z pelletem co skotkuje przypaleniem tej rury plastikowej tak jak u ciebie , jaka recepta na to - czyszczenie od góry szczotka z wyciorem aż puka w daszek i wszystko opada,ja usiebie podczas czysczeni wyciągam palnik i daszek i wszystko odkurzaczem dodatkowo, warto tez ta plastykowa rurę wyczyścić bo brązowieją od pyłu z peletu.

Ngs
10-03-2017, 15:47
A

Jarek22
19-03-2017, 10:14
Witam. Czy mógłbym poprosić o opinię na temat kotła biawar compact? Jestem bardzo zainteresowany tym kotlem ale mało opinii jest w necie na jego temat. Z góry dziękuję, Jarek.

zyga07
20-03-2017, 12:42
Zamarzyło mi się, żeby było, czysto, ekologicznie, ekonomicznie i wygodnie. Domek - 10 letni, dobrze ocieplony, do ogrzania woda i około 120 m2.

W zamian za blisko 10-letni kocioł na ekogroszek od Cichewicza kupiłem Biawar Pellux Compact - instalacja początek grudnia 2016. Dzień po instalacji - błąd, brak paliwa. Następnego dnia wizyta technika - zapchał się podajnik. Winna "blaszka" u wlotu pelletu do rusztu. Blaszka wyjęta. Kilka dni później - to samo. Kolejna diagnoza - trzeba wymienić metalową rurę ("kolanko") od podajnika - bo zły kąt i dlatego pellet się blokuje. Kolejne dwa dni czekania - rura wymieniona. Minęło kilka dni - ten problem, tym razem i kilka następnych - ręcznie czyściłem rurę podajnika.

Zainstalowany czujnik pogodowy, drugi - pokojowy. Temperatura stała 21,5 C. Zużycie - 35-45 kg pelletu na dobę, tzw. "ekonomiczne" rozwiązanie aż się patrzy :( Szuflada z popiołem do wybrania raz na tydzień - jakoś to zniosę, choć miało być inaczej. Co 2 tygodnie ręczne czyszczenie rusztów - choć instrukcja każe co pół roku. Paliłem Barlinkiem 8mm, potem zmieniłem na Lavę 8mm - zawsze to 50 zł taniej na tonie, a parametry te same. Od połowy stycznia kocioł coraz bardziej zaczął kopcić przez podajnik. Czasem więcej, czasem mniej. Komin - szeroki, zrobiony pod ekogroszek, wybierane sadze, ciąg był, w kominie regulator ciągu kominowego. Ruszta czyszczone.

I z takimi sporadycznymi kłopotami, mitami o bezobsługowości, wyłączeniami przed południem, kiedy byłem w pracy - wieczorem powrót do niezbyt ciepłego domu dobrnąłem do połowy lutego. Kompletny przypadek - byłem około 23ej w kotłowni, bo przed południem kocioł się wyłączył, że to niby tym razem zabezpieczenie palnika (bywało tak wcześniej). Przy czym tym razem po konsultacji SMSowej z serwisantem trzeba było wyłączyć "pstryczek" w palniku, co też uczyniłem. O tej 23 kocioł w pewnym momencie zaczął mocno dymić - z podajnika. Po chwili plastikowa rura od podajnika zaczęła się palić - potworny smród, toksyny. Odłączyłem zasilanie ugasiłem pożar. Następnego dnia serwisant ze sklepu wymienił rurę. Stwierdził, że konstrukcja kotła jest zła, bo sadze zbierają się na 'daszku" deflektora - tuż pod "samoczyszczącymi" się rusztami i one zapchały wylot. tam nie ma jak się dostać bez demontażu palnika. Temperatura była na tyle wysoka, że spaliła grubą na 3-4 mm blachę deflektora - uchwyty wermikulitu.Po czyszczeniu kotła do wyjęcia jeden z rusztów, żeby znowu się nie zapchało. Skutek - bardzo gorący czopuch, nadpalona osłona rusztów, praktycznie spalona plastikowa osłona śruby dokręcającej pokrywę komory z rusztami.

Niemalże tydzień później serwisant wymienił cały palnik na nowy typ. Po południu kocioł się wyłączył.... Diagnoza SMSowa - znowu blaszka do wyjęcia, jak w pierwszej wersji. Historia zatacza koło. Blaszka wyjęta. Podajnik nie startuje. Następnego dnia przyjeżdża serwisant - zapchała się rura podajnika i zablokowała silnik... Po czyszczeniu - ruszył. Przetrwał 3 dni. Dziś wieczorem tajemniczy błąd modułu 6, błąd uszkodzenia dmuchawy, błąd przegrzania kotła. I oczywiście kolejny dzień kocioł nie działa, w domu coraz zimniej.

Wg zasięgniętych informacji - nie ja jeden walczę z tym kotłem. Czekam na oficjalne stanowisko producenta. Stawiam, że bez interwencji prawnej się nie obejdzie. Niestety, poza wyglądem, świetną reklamą, kocioł jest jednym wielkim problemem, jest mocno niedopracowany. Trudno mi sobie wyobrazić dalsze użytkowanie takiego produktu kosztującego naprawdę dużo. Niestety, przed zakupem nikt nie przestrzegał - mało było informacji na jego temat, sprzedawca, wydawałoby się, że wiarygodny, zachęcał i zachwalał. Zatem mój post może da do myślenia potencjalnym klientom...

Jacek


Hej
Po wymianie palnika problemy zniknęły.
Co do pelletu to palę pelletem 6 mm. Jest lepsze podawanie pelletu, no i musi być sucho....

ArturS74
19-04-2017, 15:39
Witam.

Jestem tu nowy i od dwóch mieisęcy jestem posiadaczem kotła Pellux 200 Toutch. Co do jego pracy mam juz jakieś uwagi i się nimi wkrótce podzielę. Pytanie czy problemy w podawaniem pelletu już się skończyły, bo coś podobnego zauważyłem u mnie i myslałem, ze jest to spowodowane pelletem, ale widzę że może nie koniecznie tak jest.

Arek15
26-06-2017, 18:25
Witam.

Jestem tu nowy i od dwóch mieisęcy jestem posiadaczem kotła Pellux 200 Toutch. Co do jego pracy mam juz jakieś uwagi i się nimi wkrótce podzielę. Pytanie czy problemy w podawaniem pelletu już się skończyły, bo coś podobnego zauważyłem u mnie i myslałem, ze jest to spowodowane pelletem, ale widzę że może nie koniecznie tak jest.
Witam i jak się sprawuje touch 200 też zastanawiam się nad zakupem

ArturS74
23-08-2017, 22:15
Witam.
Na dobre to go ocenię pewnie po tej zimie, ale po kilku miesiącach użytkowania uważam, ze to był bardzo dobry zakup. Z pogodówką, nie wiem co to znaczy ustawianie paramertów (podawanie, dawki, itd.), po protu pali się i jest ok. Kilku elementów obsługi trzeba się nauczyć. Do tej pory jeden raz czyściłem fotokomórkę, jeden raz wyłączałem zabezpieczenie termiczne palnika i jeden raz czyściłem rurę podajnika pelletu, bo się zapchała (tu ze względu na błąd w instalacji CO, piec pracował klika godzin na min. i zgubił dawkowanie pelletu, po prostu podawał za dużo). Jeden raz też zablokowała mi sie szuflada palnika przy czyszczeniu (pellet ukraiński - w palniku znalazłem kawałek drutu średnicy ok 3 mm i długości ok 5 mm). Do dziś tez jeden raz wyniosłem szufladę z popiołem (obecnie ogrzewam cwu). Duża pojemność kotła jest plusem, sam rozważałem też zakup pieca o małej pojemności wody. Po tych kliku miesiącach, 190 l wody powoduje np. to, że w tej chwili piec raz się włącza, nagrzewa do 65 stopni, a później grawitacyjnie oddaje przez cały dzień temperaturę w bojlerze. W moim przypadku (dom - kanadyjczyk, ok 170 m2) w terminie od drugiej połowy lutego spalał poniżej 15 kg pelletu na dobę (w miesiącach zimowych). Obecnie ok. jeden worek pelletu na tydzięń na cwu. Na chwilę obecną nadal palę pelletem ukraińskim i już bez problemów (droższy, widny). Na pytanie czy polecam - zdecydowanie tak. Po przejściu ze smieciucha, to ten to Mercedes.

Metalliana
15-09-2017, 15:47
Zamarzyło mi się, żeby było, czysto, ekologicznie, ekonomicznie i wygodnie. Domek - 10 letni, dobrze ocieplony, do ogrzania woda i około 120 m2.

W zamian za blisko 10-letni kocioł na ekogroszek od Cichewicza kupiłem Biawar Pellux Compact - instalacja początek grudnia 2016. Dzień po instalacji - błąd, brak paliwa. Następnego dnia wizyta technika - zapchał się podajnik. Winna "blaszka" u wlotu pelletu do rusztu. Blaszka wyjęta. Kilka dni później - to samo. Kolejna diagnoza - trzeba wymienić metalową rurę ("kolanko") od podajnika - bo zły kąt i dlatego pellet się blokuje. Kolejne dwa dni czekania - rura wymieniona. Minęło kilka dni - ten problem, tym razem i kilka następnych - ręcznie czyściłem rurę podajnika.

Zainstalowany czujnik pogodowy, drugi - pokojowy. Temperatura stała 21,5 C. Zużycie - 35-45 kg pelletu na dobę, tzw. "ekonomiczne" rozwiązanie aż się patrzy :( Szuflada z popiołem do wybrania raz na tydzień - jakoś to zniosę, choć miało być inaczej. Co 2 tygodnie ręczne czyszczenie rusztów - choć instrukcja każe co pół roku. Paliłem Barlinkiem 8mm, potem zmieniłem na Lavę 8mm - zawsze to 50 zł taniej na tonie, a parametry te same. Od połowy stycznia kocioł coraz bardziej zaczął kopcić przez podajnik. Czasem więcej, czasem mniej. Komin - szeroki, zrobiony pod ekogroszek, wybierane sadze, ciąg był, w kominie regulator ciągu kominowego. Ruszta czyszczone.

I z takimi sporadycznymi kłopotami, mitami o bezobsługowości, wyłączeniami przed południem, kiedy byłem w pracy - wieczorem powrót do niezbyt ciepłego domu dobrnąłem do połowy lutego. Kompletny przypadek - byłem około 23ej w kotłowni, bo przed południem kocioł się wyłączył, że to niby tym razem zabezpieczenie palnika (bywało tak wcześniej). Przy czym tym razem po konsultacji SMSowej z serwisantem trzeba było wyłączyć "pstryczek" w palniku, co też uczyniłem. O tej 23 kocioł w pewnym momencie zaczął mocno dymić - z podajnika. Po chwili plastikowa rura od podajnika zaczęła się palić - potworny smród, toksyny. Odłączyłem zasilanie ugasiłem pożar. Następnego dnia serwisant ze sklepu wymienił rurę. Stwierdził, że konstrukcja kotła jest zła, bo sadze zbierają się na 'daszku" deflektora - tuż pod "samoczyszczącymi" się rusztami i one zapchały wylot. tam nie ma jak się dostać bez demontażu palnika. Temperatura była na tyle wysoka, że spaliła grubą na 3-4 mm blachę deflektora - uchwyty wermikulitu.Po czyszczeniu kotła do wyjęcia jeden z rusztów, żeby znowu się nie zapchało. Skutek - bardzo gorący czopuch, nadpalona osłona rusztów, praktycznie spalona plastikowa osłona śruby dokręcającej pokrywę komory z rusztami.

Niemalże tydzień później serwisant wymienił cały palnik na nowy typ. Po południu kocioł się wyłączył.... Diagnoza SMSowa - znowu blaszka do wyjęcia, jak w pierwszej wersji. Historia zatacza koło. Blaszka wyjęta. Podajnik nie startuje. Następnego dnia przyjeżdża serwisant - zapchała się rura podajnika i zablokowała silnik... Po czyszczeniu - ruszył. Przetrwał 3 dni. Dziś wieczorem tajemniczy błąd modułu 6, błąd uszkodzenia dmuchawy, błąd przegrzania kotła. I oczywiście kolejny dzień kocioł nie działa, w domu coraz zimniej.

Wg zasięgniętych informacji - nie ja jeden walczę z tym kotłem. Czekam na oficjalne stanowisko producenta. Stawiam, że bez interwencji prawnej się nie obejdzie. Niestety, poza wyglądem, świetną reklamą, kocioł jest jednym wielkim problemem, jest mocno niedopracowany. Trudno mi sobie wyobrazić dalsze użytkowanie takiego produktu kosztującego naprawdę dużo. Niestety, przed zakupem nikt nie przestrzegał - mało było informacji na jego temat, sprzedawca, wydawałoby się, że wiarygodny, zachęcał i zachwalał. Zatem mój post może da do myślenia potencjalnym klientom...

Jacek

U mnie to samo, tzn. i przegrzanie się palnika, i zapchanie się podajnika, i brak ognia/opału, i błąd wygaszania. Latem wymieniliśmy cały system ogrzewania, by było lepiej: miała być ekonomia i wygoda. A chyba zaraz zamieszkam w piwnicy. Nie możemy zostawić, gdy wyjeżdżamy do pracy, denerwuje to strasznie.
Co dotyczy obsługi technicznej, technik jest bardzo grzeczny, odpowiada na telefon prawie przez całą dobę, udziela wskazówek itd.
Nie wiem, co mam robić, to jest absurdalne.
Szkoda, że nie znalazłam tego forum przed zakupem kotła. :(

zyga07
18-09-2017, 09:11
U mnie to samo, tzn. i przegrzanie się palnika, i zapchanie się podajnika, i brak ognia/opału, i błąd wygaszania. Latem wymieniliśmy cały system ogrzewania, by było lepiej: miała być ekonomia i wygoda. A chyba zaraz zamieszkam w piwnicy. Nie możemy zostawić, gdy wyjeżdżamy do pracy, denerwuje to strasznie.
Co dotyczy obsługi technicznej, technik jest bardzo grzeczny, odpowiada na telefon prawie przez całą dobę, udziela wskazówek itd.
Nie wiem, co mam robić, to jest absurdalne.
Szkoda, że nie znalazłam tego forum przed zakupem kotła. :(

Problemy znikną jak będzie suchy i dobry pellet dodatkowo pomieszczenie tez musi być suche w którym przechowujecie pellet.

ArturS74
19-09-2017, 17:26
Problemy znikną jak będzie suchy i dobry pellet dodatkowo pomieszczenie tez musi być suche w którym przechowujecie pellet.

Witam.

Mi problemy z gubieniem ilości podawanego pelletu minęły. Problem był w tym, ze chodził ok 4 godzin na min., a to z tego powodu, że ze względu na błąd w instalacji (pozostałość po starym piecu) zrobił się krótki obieg przy piecu i na piecu temperatura była wysoka, a na kaloryfery niewiele szło i nie mógł w domu dojść do zadanej temperatury. Po zmianie tego jest ok. Ważny jest sam pellet. Ja nadal palę ukraińskim (jest b dobry) tylko, że nie ma wymaganej długości, jest krótki, przez co przy mocy minimalnej podawał go trochę więcej i w efekcie po 2 godz pellet zaczął zapełniać rurę. Ja w ustawieniach zwiększyłem przerwę w podawaniu pelletu o kilka sekund na każdym progu mocy. Problem zniknął jak na razie, choć efektem zmniejszenia podawania pelletu było zmniejszenie mocy max kotła z 20 kw na 16kw, a minimalnej do 4,9 kw. Na chwilę obecną nie potrzebuje tak dużej mocy, a piec pomimo zmian spala pellet idealnie.

Metalliana
01-10-2017, 18:27
Problemy znikną jak będzie suchy i dobry pellet dodatkowo pomieszczenie tez musi być suche w którym przechowujecie pellet.

Pellet kupujemy tylko dobrej jakości, certyfikowany EN PLUS A1.
Ale muszę przyznać, że kocioł się z rehabilitował i już ze dwa tygodnie działa bez zarzutu.
Zmniejszyłam podawaną ilość opału z 10,4 kg do 10 kg i jeszcze gdzieś w ustawieniach serwisowych moc czy coś podobnego zmniejszyłam do 3 (było 5).
Trzymam kciuki, by wszystko dalej było dobrze :)

jkazan
19-10-2017, 22:58
Witam,
stoje przed zakupem kotła na pellet do nowo wybudowango domku - powierzchnia użytkowa około 120m2. /całkowita około 200 m2 - projekt ALTEA MALA z podwojnym garazem/. Starczy 12 kW i piec pellux compact 12 kw [cu + cwu]. Jakie sa generalnie uwagi o tym piecu - jest wart polecenia?
Mi polecaja Lazar SmartFire + Klimosz duopellet EKO 15 kW + najtansza opcja Scheltad/bez pogodowki/ Co wybrac?


Parametry domku:
Sciana zewnętrzna - gazobeton z firmy PREFABET24x24x59
Ocieplelnie - grafitowy styropian, grubość 16 cm
Izolacja poddasza - piana poliuretanowa PRODEX CROSSIN ATTIC SOFT o grubości średniej 20 cm (+- 10%) na połaci dachowej o powierzchni 181m2; dachówka ceramiczna
Okna - WITAL 70, 6-komorowe, 3-szybowe, wsp. przenik. 0,9,
Podłoga - parter styropian grafitowy 2 warstwy: 6cm +6cm, piętro styropian grafitowy 5 cm; wylewka anhydrytowa
Rekuperacja - instalacja wykonana; rekuperatora jeszcze brak

UWAGA 1: w całym domu /parter i pietro/ jest ułożne ogrzewanie podłogowe; garaż jeden grzejnik; lazienka dwie drabinki.
UWAGA 3: Lokalizacja: warminsko-mazurasskie
UWAGA 4: Chciałbym do przymrozków /połowa listopada/ mieć zainstalowany piec

scaffi
19-10-2017, 23:47
Witaj jkazan
Mój dom ogrzewa pellux 200 Touch moc 20 kw- jest to jego moc maksymalna a moduluje ją w zależności od potrzeby od 6 kw-20 kw plusem ( jak dla mnie)jest duża pojemność wodna kotła nie mam bufora. Mój zestaw to kocioł sterownik pokojowy i moduł internetowy zainstalowany 22/12/2016 zero problemu. Trudno jest Mi powiedzieć czy compact 12 kw "da radę" ja kontaktowałem się z Panem Tomasz Gdaczyński +48781710128 email: tgdaczyń[email protected] Poznałem go na Targach Instalacje w Poznaniu z tego co się orientuje to jest on z Lublina lub okolic; solidny facet Mi pomógł pewnie pomoże i Tobie
Był bym zapomniał Mój dom to konstrukcja której budowę zakończono w 1850 r (jeden osiem pięć zero) wyremontowany od "stóp do głów" (za cenę budowy dwóch nowych ooops) o powierzchni 180m2 80m podłogówka+ 2x drabinka w łazienkach +4x kaloryfer okna 6 komór x 3szyby na zewnatrz rockwool 7 cm na podłogach 2x5cm styropian poddasze zabudowane ocieplenie 18cm ursa platinium mieszkam w Wielkopolsce. Pelet od początku ten sam producent bez kombinowania lokalna firma Martyna jest dobrze>

pozdrawiam

ArturS74
23-10-2017, 21:56
Witam.

Zapewne oba dadzą radę. Niedawno u siebie zrobiłem dwa oddzielne obiegi (kaloryfery) z zaworami trójdrożnymi i siłownikami. Mniejszy obieg (część usługowa) ma tylko ok. 60 m2 i Pellux 200 Toutch daje sobie b. dobrze radę. Ze względu na 190 l pojemności wziąłbym na Twoim miejscu Pelluxa 200. Na pewno nie będzie za duży, bo b. sprawnie reguluje moc.

Artur

ArturS74
23-10-2017, 22:04
Jeszcze jedno. Wydrukuj sobie dane techniczne pieców i je porównaj. Żaden ze wspomnianych nie ma budowy i rozwiązań podobnych do Pelluxa, no może Lazar, ale nie wiem czy ma automatyczne czyszczenie. Ważne są rozwiązania zastosowane wewnątrz. Pionowe płomieniówki, czyszczone samoczynnie zapewniają wysoką sprawność. To ma na pewno Pellux, być może jeszcze Lazar. Ja też rozważałem Lazara, ale zdecydowałem się na Pelluxa i ostatecznie na Toutha 200, choć wcześniej miałem już zamówionego pelluxa compacta.

jkazan
28-10-2017, 23:59
Panowie dzieki za odpowiedzi. Czytam, czytam ale jeszcze nie wiem....a czasu już mało.

Mam 3 faworytów Lazar SmartFire 15 kW vs Kostrzewa EEI Pellets 16 kW. i Biawar 12 kW ale skłaniał sie bede do Biawar 12 kW
Na forach polecaja jeszczę PELLUX 200 TOUCH ze wzgledu na wieksza pojemnosc wodna (190l). Warto?

Pytania:
Czym sie rózni COMPACT od COMPACT TOUCH? /Kocioł PELLUX COMPACT K-PAA 12 + palnik peletu PBMAX 12 vs Kocioł PELLUX COMPACT TOUCH K-PAA 12 + palnik peletu PBMAX 12./
Czy do Biawar 12 kW bede potrzebować bufor?
- jakie urządzenia dodatkowe warto dokupić do kotła Biawar 12 KW? Na początek sonda Lambda + czujnik tem. zew.? Regulator ciagu kominowego?Co jeszcze? Z czasem modul do komunikacji przez internet. Sterowanie pogodowe jest w standardzie?
- jaki pellet jest wymagany do Biawar 12 kW? W instrukcji jest fi6-10 ale mogą byc pellety klasy A1, A2 i B?
- czy Biawar 12 kW ma jakikolwiek zasobik pelletu w standardzie czy trzeba dokupować?

Slawko123
29-10-2017, 08:50
Czym sie rózni COMPACT od COMPACT TOUCH? /Kocioł PELLUX COMPACT K-PAA 12 + palnik peletu PBMAX 12 vs Kocioł PELLUX COMPACT TOUCH K-PAA 12 + palnik peletu PBMAX 12./róznia sie sterownikiem. Touch ma nowoczesniejszy i obsługuje wiecej pomp, mieszaczy itp.

Czy do Biawar 12 kW bede potrzebować bufor?przyda sie zwłaszcza jak masz podłogówke

- jakie urządzenia dodatkowe warto dokupić do kotła Biawar 12 KW? Na początek sonda Lambda + czujnik tem. zew.? Regulator ciagu kominowego?Co jeszcze? Z czasem modul do komunikacji przez internet. Sterowanie pogodowe jest w standardzie?Na poczatek tylko czujniki, Sonada, reg ciagu zbedny. moduł intern. owszem
pogodowe z tuchem jest w standardzie, potrzebny tylko czujnik.

czy Biawar 12 kW ma jakikolwiek zasobik pelletu w standardzie czy trzeba dokupować?Do Biawara trzeba dokupic zasobnik z podajnikiem peletu, jeden jest dedykowany ten 200l, a pozostałe jak Ci pasuje.
http://pellux.pl/pl/produkty/kotly-c-o-na-pelety/pellux-compact-3/ tu masz opis

jkazan
29-10-2017, 21:14
Slawko 123 - bardzo dziekuje za odpowiedzi. Krótko i na temat,. Super

Jednak pytanie główne /MLazar SmartFire 15 kW vs Kostrzewa EEI Pellets 16 kW. vs Biawar 12
/ dalej bez wskazowek, bez odpowedzi.
Skłaniam sie chyba ku BIAWAR: jeszcze ni wiem czy 12 kW czy 200 TOUCH? Dajcie argumenty, ktore mnie przekonaja.

Co z jakoscia pelletu spalanego w BIAWAR? Musi byc najwieksza klasa?
Kostrzewa twierdzi, ze jego piece spala wszystko tj mogą byc pellety klasy A1, A2 i B?

klaus1973
04-11-2017, 08:58
witam ponownie
piec kolejny rok - na testach u mnie, oczywiście także praca.
nie mieszkam jeszcze mimo że już przeszło rok nim grzeje - ale codziennie tam pracuję po południami.
jaki dom mam pisałem w tym wątku wcześniej.

posiadam wersję TOUCH - znajomy ten z przyciskami - mój ma dokłądniejsze algorytmy. ustawienie wiatraka do czasu podania palletu itd.
fabryczne nastawienia są kiepskie, mój ma zresztą do palnika 20 kw, pominę ten drobiazg, nie dopominam się, bo jest to mi nie potrzebne, pewnie już jest aktualizacja*.

piec jest czuły na komin (mój jest olbrzymi przygotowany pod paliwo typu węgiel i drewno) wysokość 9,5 m - piec stoi w piwnicy.
wymienię niezbędne rzeczy do tego pieca.
1. regulator ciągu komina
2. nawiewnik regulowany - ja mam 1,5 m od pieca - dostęp świeżego powietrza w dni kiedy jest względnie ciepło 10 stopni i deszczowo, rozwiązuje
3. własne ustawienia wiatraka i czasu podawania peletu
4. wygięcie blaszki - ja wykonałem ich 5 szt. - różne - i znalazłem patent na nią - oryginalna jest nie najlepsza, wystarczy jeden za długi (nie mylić ze średnicą) pellecik i wszystko stoi.
5. czujnik w drzwiach do przerobienia - prosto - podkleić taśmę klejącą lub magnetyczna blaszka na drzwiczkach.*
6. dłuższe nóżki z śrub - taki prosty dynk i odkurzacz oraz miotła wchodzą pod piec - zawsze jakiś pierdolnik spadnie*
7. pellet nieistotna jakość - przepalony, zagrzany, zbyt wilgotny, popękany, suchy jak suchary (byle by bez problemu przechodził przez żmijkę) - pozwoliłem sobie na takie testy bo mam dostęp do różnego pelletu, ot przywilej osoby pracującej przy tworzeniu linii do pelletu.
8. inna rączka do popielnika, moją została mi w rękach, jak się okazało pracownik przykręcił rączkę do zasobnika - wszędzie się zdarzają takie drobiazgi, pewnie nie było a ja już po czekaniu 5 miesięcy na piec bluzgałem i to dość mocno. - sprawa nie istotna, ale postawa firmy godna odnotowania - przeprosiny przyjęte
9. 1,7 cm blacha przykręcona do popielnika z tyłu - to jeszcze testuję

*nie wiem ile rzeczy z tego jest już w tym modelu poprawione, są to drobiazgi ale wqrwiają. Może ktoś od producenta się wypowie.

z plusów - jeden jest albo aż tylko jeden - pstryk włączamy i jeśli mamy poprawione w.w. drobiazgi zapominamy o piecu - no chyba że mamy podłączonego go do internetu i grzebiemy w ustawieniach w statystykach itp. ja miałem i już nie mam - moduł w szufladzie.

pozdrawiam Klaus

ArturS74
04-11-2017, 17:17
Slawko 123 - bardzo dziekuje za odpowiedzi. Krótko i na temat,. Super

Jednak pytanie główne /MLazar SmartFire 15 kW vs Kostrzewa EEI Pellets 16 kW. vs Biawar 12
/ dalej bez wskazowek, bez odpowedzi.
Skłaniam sie chyba ku BIAWAR: jeszcze ni wiem czy 12 kW czy 200 TOUCH? Dajcie argumenty, ktore mnie przekonaja.

Co z jakoscia pelletu spalanego w BIAWAR? Musi byc najwieksza klasa?
Kostrzewa twierdzi, ze jego piece spala wszystko tj mogą byc pellety klasy A1, A2 i B?

Podpowiem czy Biawar 12 czy 200 Toutch. Zdecydowanie 200 Toutch. Na pewno nie będzie za duży. Modulacja mocy bezproblemowa. Pojemność 190 l. jest zaletą. Rzadziej się załącza teraz jak i latem tylko przy grzaniu ciepłej wody.

ArturS74
04-11-2017, 17:19
Jeśli chodzi o pellet, to ja palę 6 mm ukraińskim i jak na razie jest ok.

Slawko123
04-11-2017, 17:59
Podpowiem czy Biawar 12 czy 200 Toutch. Zdecydowanie 200 Toutch. Na pewno nie będzie za duży. Modulacja mocy bezproblemowa. Pojemność 190 l. jest zaletą. Rzadziej się załącza teraz jak i latem tylko przy grzaniu ciepłej wody.
Pod warunkiem, że masz miejsce w kotłowni. U mnie niestety 200ka jest za wysoka i za nisko mam wejście do komina.
Piec będzie pod schodami.

Bartez1982
04-11-2017, 21:44
Witam
Posiadam Biawar Pellux Compact Touch czy ktoś może się podzielić swoimi ustawieniami obecnie eksperymentuje bo kocioł mam od 5 dni .

Ngs
05-11-2017, 00:37
Jeśli chodzi o pellet, to ja palę 6 mm ukraińskim i jak na razie jest ok.

Teraz na polskim rynku to większość to ukraiński , tam kupiony hurtowo w cenach 259-300 zł tona , pakowany w Polsce w worki i cena 800-1000

ArturS74
05-11-2017, 12:07
Witam
Posiadam Biawar Pellux Compact Touch czy ktoś może się podzielić swoimi ustawieniami obecnie eksperymentuje bo kocioł mam od 5 dni .


Ja w swoim Pellux 200 Toutch zmieniłem tylko jedno, bo piec na razie jest za duży. Zwiększyłem przerwę w podawaniu pelletu na wszystkich zakresach, skutkiem czego było zmniejszenie mocy w zakresie 4,9 KW zamiast 6 KW i 16 KW zamiast 20 KW. Gdyby nie to, że jest za duży pewnie nie zmieniłbym nic. Wszystkim dookoła posiadającym piece na eko groszek, jako dużą zaletę właśnie podaję, że w tym piecu nie trzeba niczego regulować. Nastawy fabryczne są ok. Pellet spala się jak powinien, zero spieków, jasno szarawy popiół (ostatni raz piec czyściłem w połowie sierpnia), komora spalania i turbulatory suche.
Na Twoim miejscu nie dokonywałbym żadnych zmian. Pal w nim tydzień lub dwa i zobacz jaki masz popiół i jak wygląda komora spalania. Jak będzie ok., a zakładam, że tak (o ile masz przyzwoity pellet), to po prostu zostaw nastawy fabryczne.

zyga07
06-11-2017, 11:52
Witam

Posiadam kocioł od stycznia, 12 kW TOUCH. Podłogówka 110 m2 jeden obieg, grzejniki łazienka + piwnica 40 m2 drugi obieg + CWU. TOUCH 12 kW ma pojemność wodną kotła 70 litrów a touch 200 ma 190 litrów. Ale to nie oznacza że im częściej się włącza 12 kW to jest gorzej. Przy długich postojach tj jak w przypadku 200 touch, komin sie wychłodzi co może powodować większe (skraplanie pary) podczas kolejnych rozruchów. Ja podszedłem do tematu w następujący sposób. Porównałem kilka producentów Lazar, Windhager , Biawar, tak naprawdę konkurencja miała 35 litrów pojemnosci wodnej a dodam że Windhager to bardzo dobry sprzęt. Skoro oferują kotły z 35 litrów pojemności wodnej to w sumie im wiekszy tym nic to nie daje. Z innej strony: 190 litrów nagrzane do wysokiej temp. 65-70 stopni aby było w pełni skonsumowane musi być w odpowiednim czasie odebrane przez system grzewczy (podłogówka, grzejniki), w przeciwnym wypadku temp na kotle spadnie prawami fiyzki. W sezonie letnim jeśli grzejesz wodę to akmulujesz ją w zbiorniku 250 l lub wiecej tutaj będziesz miał większe straty ciepła. To producent dobrał kocioł do mojego projektu w tym wypadku biawar. Lazar polecał mi do mojej instalacji 11 kW a Windhager 10 kW. A w sumie mogli polecić większe kotły. To instalatorzy namawiają na większe kotły dlaczego nie mam pojęcia.... ... wybór końcowy zależy od was.

Bartez1982
07-11-2017, 19:51
zyga07 a możesz się podzielić jakie masz teraz ustawienia ile ci pali jakiego Pelletu używasz etc .

jkazan
07-11-2017, 20:47
Podpowiem czy Biawar 12 czy 200 Toutch. Zdecydowanie 200 Toutch. Na pewno nie będzie za duży. Modulacja mocy bezproblemowa. Pojemność 190 l. jest zaletą. Rzadziej się załącza teraz jak i latem tylko przy grzaniu ciepłej wody.

A ja wlasnie nie jestem przekonany. Mam dylemat czy:

1 opcja) Biawar COMPACT 12 kW + zbiornik multiwalentny 500/20 (bufor+cwu+wezownica czy 2 opcja) Biawar 200 Touch??????

Nie wiem co zrobic! Cenowo wychodzi mi podobnie: 1 opcja kociol + zbiornik 16950 PLN; 2 opcja 16150 PLN.
Jeden i drugi ma czujnik temperatury zew. Biawar 200 Touch ma dodatkowo wbudowane pompy: CWU + jeszcze jakas pompe.
Pierwsza opcja ma pojemnosc wodna 70, natomiast 2 opcja 190 l /stad do 1 opcji zalecaja mi zbornik multiwalentny/. Dodatkowy argument za zbiornikiem - ogrzewanie podlogowe w calosci domu.
Dodtakowo sprzedawca namawia mnie na BIAWAR COMPACT 12 kW /bez TOUCH/ - twierdzi, ze ten bez TOUCH ma mniej wygodne oprogramowanie w obsludze ale sterownik LEPIEJ ZARZADZA KOTLEM. To prawda?

Prosze o Panstwa opinie.

Slawko123
07-11-2017, 21:30
Dodtakowo sprzedawca namawia mnie na BIAWAR COMPACT 12 kW /bez TOUCH/ - twierdzi, ze ten bez TOUCH ma mniej wygodne oprogramowanie w obsludze ale sterownik LEPIEJ ZARZADZA KOTLEM. To prawda?

Prosze o Panstwa opinie.
zalega mu, dlatego chce sie go pozbyć. teraz wszyscy wybierają toucha, róznica w cenie niewielka



A ja wlasnie nie jestem przekonany. Mam dylemat czy:

1 opcja) Biawar COMPACT 12 kW + zbiornik multiwalentny 500/20 (bufor+cwu+wezownica czy 2 opcja) Biawar 200 Touch??????
mam identyczny dylemat, a w zasadzie to go juz nie mam, bo 200 touch mi się nie zmieści na wysokość, ale pierwsza opcja jak najbardziej. Zastanawiam się tylko czy zbiornik multiwalentny 520/150(taki zbiornik w zbiorniku) czy oddzielnie bufor i zbiornik CWU.


Biawar 200 Touch ma dodatkowo wbudowane pompy: CWU + jeszcze jakas pompe.tylko jedną, od CWU.

Oba mają ten sam sterownik tylko inne oprogramowanie dostosowane do konkretnego pieca.

zyga07
07-11-2017, 22:02
Panowie Compact TOUCH 12 kW posiada sterowanie od PLUMa. W standardzie obsłuży 2 pompy obiegowe + pompa od CWU dodatkowo sterowanie z telefonu / tabletu via internet oraz inne bajery. Starsza wersja 12 kW posiadała sterowanie ESTYMA w standardzie 1 obieg + CWU. Co do wyboru rodzaju instalacji bufor + kocioł warto zadzwonić na infolinie Biawar. Bufor stosowało się do kotłów pelletowych które nie miały modulacji mocy i słabe grzałki. Trzeba mieć na uwadze że w przypadku sterowania pogodowego na wyższych temperaturach zewn. np 8-10 stopni. kocioł będzie załączał się b. rzadko, a bufor będzie wytracał zakumulowaną energię, ponieważ na podłogówkę idzie niska temperatura zasilania i nie odbiera zakumulowanej energii.

Co do spalania na dzień dzisiejszy zbiornik 150 litrów (ten średni w ofercie Biawar) ładuje co dwa tygodnie (11 worków). W zimę prawdopodobnie będę ładował co tydzień. W sumie pierwsza zima zobaczymy jak będzie...

Slawko123
07-11-2017, 22:27
u mnie jest i podłogówka i kaloryfery. Bufor służyłby za sprzęgło.
No właśnie ostatnio zacząłem się zastanawiać, na sensem takiego zbiornika multiwalentnego. Koszt znaczny bo prawie 8k zł (stal INOX).
Akurat sterowanie podłogówka mam załatwione zaworem termostatycznym czterodrożnym, wiec piec nic do niego nie będzie miał.

jkazan
07-11-2017, 22:33
zalega mu, dlatego chce sie go pozbyć. teraz wszyscy wybierają toucha, róznica w cenie niewielka
Oba mają ten sam sterownik tylko inne oprogramowanie dostosowane do konkretnego pieca.

Różnica w cenie 500 PLN tak więc mała. Sęk w tym czy rzeczywiście sterowanie COMPACT bez TOUCH jest lepsze niz COMPACT z TOUCH?


Zastanawiam się tylko czy zbiornik multiwalentny 520/150(taki zbiornik w zbiorniku) czy oddzielnie bufor i zbiornik CWU.
Zbornik multiwalentny BUZ-500/200.92N to bufor 500 l w srodku, którego jest 200 l zbiornik CWU. Dodatkowo BUZ-500/200.92N w zbiorniku cwu posiada wężownicę do której można podłączyć co się chce. np. kocioł gazowy/ elektryczny/solary. Cena troche przeraza bo koszt to ponad 5 kPLN.


Co do wyboru rodzaju instalacji bufor + kocioł warto zadzwonić na infolinie Biawar.
Co racja to racja. Jutro będę dzwonić i dam znac.


Co do spalania na dzień dzisiejszy zbiornik 150 litrów (ten średni w ofercie Biawar) ładuje co dwa tygodnie (11 worków).
Jaki masz kociol? 12 kW Compact Touch bez bufora? Ile m2 dom?


Pozdrawiam

zyga07
07-11-2017, 22:39
Powierzchnia użytkowa 110 m2 cała podłogówka obieg z zaworem mieszającym. Drugi obieg grzejniki w piwnicy + grzejnik łazienka także z zaworem mieszającym. Sterowanie pogodowe włączone na podłogę.Pellet Olimp, Lava.

Slawko123
07-11-2017, 23:00
Zbiornik multiwalentny BUZ-500/200.92Njest zbiornikiem emaliowanym i musisz w nim wymieniać anode magnezowa, a ja tego nie chcę. Zbiornik cwu musi być koniecznie ze stali kwasoodpornej. takie robi np. termica, ale koszt znaczny, pomijam Joule'a, Chechłowkiego itp. bo tam koszt jeszcze wyzszy.
najbardziej pasuje mi taki 520l całkowitej i w tym 150l cwu. niestety termica nie robi takich 500/200

jkazan
07-11-2017, 23:27
Zbiornik multiwalentny BUZ-500/200.92Njest zbiornikiem emaliowanym i musisz w nim wymieniać anode magnezowa, a ja tego nie chcę. Zbiornik cwu musi być koniecznie ze stali kwasoodpornej. takie robi np. termica
O losie. Anoda magnezowa! Co post sie czegos dowiaduje.
Z tego co czytam to ta anoda jest tania 30-40 PLN i latwo ja samemu wymieniac wiec nie ma problemu.
Dodatkowo zalecany cykl wymiany: 1raz po 2 latach, nastepnie co rok. Tak wiec luz.

PS. Jakie sa ceny zbiornikow multiw. 500/200 [cos kolo tego] z stali kwasoodpornej?

Slawko123
07-11-2017, 23:38
anody sa montowane pionowo od góry, ja nie bede miał miejsca na taka operacje, poza tym zbiorniki emaliowane wbrew pozorom długo nie wytrzymują.


PS. Jakie sa ceny zbiornikow multiw. 500/200 [cos kolo tego] z stali kwasoodpornej?ten o którym piszę, to ok 7500, ten Twój Biawar 500/200 ok. 5000

jkazan
07-11-2017, 23:56
Reasumujac, opcja 2 to jest PELLUX 200 TOUCH zyskała 1 argument na plus!
PS. 7500 PLN na zbiornik to juz strasznie duzo. Moze jakas uzywke z stali kwasoodpornej na internecie szukac??

jkazan
08-11-2017, 18:36
Dzis rozmawiałem z producentem.
Do Pellux Compact 12 kW nie zalecaja uzywac zbiorników multiwalentnych z tego wzgledu, ze w tym kotle jest za słaby palnik i bedzie wieksze spalanie pelletu zamiast oszczednosci.
Kociol Pellux 100 jest mocniejszy / mocniejszy palnik i i wlasnie do tego kotla warto dac zbornik mutwialentny - bedzie mniejsze spalanie pelletu.
Cena Pelluc 100 i Pellux Compact 12 kW porównywalna.
Producent mimowszystko do mojego domu poleca PeLLux 200 TOuch /190 m2 wszystkiego, 140 m2 grzanego/. Dla mnie to jednak chyba troche przewymiaroane rozwiazanie.

Dodatkowo dostalem zapewnienie, ze zbornik multiwalentny BIAWAR na spokojnie bedzie zyc 15 lat. Wymiana anody magnezowej to prosty temat i tania sprawa.

Dalej jestem w kropce :P

Slawko123
08-11-2017, 21:09
Dzis rozmawiałem z producentem.
Do Pellux Compact 12 kW nie zalecaja uzywac zbiorników multiwalentnych z tego wzgledu, ze w tym kotle jest za słaby palnik i bedzie wieksze spalanie pelletu zamiast oszczednosci.
Kociol Pellux 100 jest mocniejszy / mocniejszy palnik i i wlasnie do tego kotla warto dac zbornik mutwialentny - bedzie mniejsze spalanie pelletu.
Cena Pelluc 100 i Pellux Compact 12 kW porównywalna.
Producent mimowszystko do mojego domu poleca PeLLux 200 TOuch /190 m2 wszystkiego, 140 m2 grzanego/. Dla mnie to jednak chyba troche przewymiaroane rozwiazanie.

Dodatkowo dostalem zapewnienie, ze zbornik multiwalentny BIAWAR na spokojnie bedzie zyc 15 lat. Wymiana anody magnezowej to prosty temat i tania sprawa.

Dalej jestem w kropce :Pno to tez jestem w kropce z tym Pelluxem 12kW i zbiornikiem multiwalentnym, takie tez miałem wątpliwości. a co do zbiornika, to po wstawieniu takiego nie wymienię anody , chyba, ze zdemontuje piec i wszystko wystawie. mam wnękę wysokości ok 2m, gdzie to wszystko będzie stało, poza tym 15lat to to mało.

ArturS74
08-11-2017, 22:14
Dzis rozmawiałem z producentem.
Do Pellux Compact 12 kW nie zalecaja uzywac zbiorników multiwalentnych z tego wzgledu, ze w tym kotle jest za słaby palnik i bedzie wieksze spalanie pelletu zamiast oszczednosci.
Kociol Pellux 100 jest mocniejszy / mocniejszy palnik i i wlasnie do tego kotla warto dac zbornik mutwialentny - bedzie mniejsze spalanie pelletu.
Cena Pelluc 100 i Pellux Compact 12 kW porównywalna.
Producent mimowszystko do mojego domu poleca PeLLux 200 TOuch /190 m2 wszystkiego, 140 m2 grzanego/. Dla mnie to jednak chyba troche przewymiaroane rozwiazanie.

Dodatkowo dostalem zapewnienie, ze zbornik multiwalentny BIAWAR na spokojnie bedzie zyc 15 lat. Wymiana anody magnezowej to prosty temat i tania sprawa.

Dalej jestem w kropce :P

Może się nie znam, ale się wypowiem. Nie wiem, po co zastanawiacie się nad stosowaniem buforów do kotłów Biawara. Przecież właśnie ich sterowanie pozwala ekonomicznie zużywać pellet. W kotle "śmieciuchu" to rozumiem (miałem takowy niestety przez 10 lat), trzeba rozpalić i spalić do końca bez względu na to, czy jest zapotrzebowanie, czy nie. Część idzie w komin, ale w przypadku tych kotłów, to wyrzucenie pieniędzy w błoto. Nie wiem na czym będą polegały oszczędności przy zastosowaniu bufora? Jakie to będą oszczędności realne - może ktoś to przeliczy. Jeżeli już, to zapewne takie, jak przy zastosowaniu solarów do ogrzewania wody - czyli instalacja nie zwróci się w terminie, jaki jest dla niej przewidziany. Czy nie lepiej pójść dalej w elektronikę i np. zastosować sprzęgło hydrauliczne, grupy pompowe z zaworami trójdrożnymi i siłownikami? Właśnie takie rozwiązanie od miesiąca mam u siebie i widzę, że to ma sens.
W kwestii małej, czy dużej pojemności wodnej kotła. Są zwolennicy takiego i takiego rozwiązania. Mała pojemność wodna kotła - to mała bezwładność instalacji, czyli w zasadzie najlepiej by było, aby kocioł był tak dobrany, aby działał ciągle. Ja mam Toutcha 200 i jestem zadowolony. Jedno jest pewne- Pellux 200 Toutch nie będzie za duży (też miałem takie obawy) - bardzo sprawnie reguluje moc spalania. Po rozpaleniu korzysta z pełnej mocy (w moim przypadku i tak zmniejszonej do 16 KW), choć teraz chyba przywrócę mu moc 20 KW i zobaczę jak skróci się czas rozgrzewania instalacji, a potem przechodzi na 4,9 KW i sobie pstryka. Pierwotnie miałem zamówionego compacta 12 KW i ten tez miałby wystarczającą moc dla mojej chałupy, ale zastanawiam się o ile dłużej rozgrzewałby całą instalację i czy jego praca nie byłaby "szarpana" - częstsze włączenia.
.

Slawko123
08-11-2017, 22:35
200-tka działa inaczej niz 12-tka. Sam w sobie zawiera "bufor". Wiem, ze jest ok, bo sąsiad właśnie takowy użytkuje od 2m-cy, ale on dodatkowo ma bufor 300l.

jkazan
09-11-2017, 16:40
200-tka działa inaczej niz 12-tka. Sam w sobie zawiera "bufor". Wiem, ze jest ok, bo sąsiad właśnie takowy użytkuje od 2m-cy, ale on dodatkowo ma bufor 300l.

Ma Pellux 200 Touch i dodatkowo bufor 300? Bez bufora było słabo czy od poczatku zdecydowal sie na bufor?

zyga07
09-11-2017, 21:26
Może się nie znam, ale się wypowiem. Nie wiem, po co zastanawiacie się nad stosowaniem buforów do kotłów Biawara. Przecież właśnie ich sterowanie pozwala ekonomicznie zużywać pellet. W kotle "śmieciuchu" to rozumiem (miałem takowy niestety przez 10 lat), trzeba rozpalić i spalić do końca bez względu na to, czy jest zapotrzebowanie, czy nie. Część idzie w komin, ale w przypadku tych kotłów, to wyrzucenie pieniędzy w błoto. Nie wiem na czym będą polegały oszczędności przy zastosowaniu bufora? Jakie to będą oszczędności realne - może ktoś to przeliczy. Jeżeli już, to zapewne takie, jak przy zastosowaniu solarów do ogrzewania wody - czyli instalacja nie zwróci się w terminie, jaki jest dla niej przewidziany. Czy nie lepiej pójść dalej w elektronikę i np. zastosować sprzęgło hydrauliczne, grupy pompowe z zaworami trójdrożnymi i siłownikami? Właśnie takie rozwiązanie od miesiąca mam u siebie i widzę, że to ma sens.
W kwestii małej, czy dużej pojemności wodnej kotła. Są zwolennicy takiego i takiego rozwiązania. Mała pojemność wodna kotła - to mała bezwładność instalacji, czyli w zasadzie najlepiej by było, aby kocioł był tak dobrany, aby działał ciągle. Ja mam Toutcha 200 i jestem zadowolony. Jedno jest pewne- Pellux 200 Toutch nie będzie za duży (też miałem takie obawy) - bardzo sprawnie reguluje moc spalania. Po rozpaleniu korzysta z pełnej mocy (w moim przypadku i tak zmniejszonej do 16 KW), choć teraz chyba przywrócę mu moc 20 KW i zobaczę jak skróci się czas rozgrzewania instalacji, a potem przechodzi na 4,9 KW i sobie pstryka. Pierwotnie miałem zamówionego compacta 12 KW i ten tez miałby wystarczającą moc dla mojej chałupy, ale zastanawiam się o ile dłużej rozgrzewałby całą instalację i czy jego praca nie byłaby "szarpana" - częstsze włączenia.
.

Zgadzam się. Bufor jest zbędny do nowych kotłów. http://czysteogrzewanie.pl/instalacja-grzewcza/bufor-ciepla/#Kiedy_stosowac_bufor_ciepla?

Bartez1982
10-11-2017, 11:31
Panowie a korzysta ktoś już z sterownika pokojowego Plum ecoster? Zastanawiam się czy taki czy zwykły bezprzewodowy ? Kolejny temat to econet ktoś ma?

zyga07
10-11-2017, 22:00
Panowie a korzysta ktoś już z sterownika pokojowego Plum ecoster? Zastanawiam się czy taki czy zwykły bezprzewodowy ? Kolejny temat to econet ktoś ma?

Korzystam z Econet. Fajna sprawa, sterujesz parametrami albo podgladsz stan aktualny instalacji ogrzewania. Jak masz jakieś pytania pytaj.

ArturS74
11-11-2017, 09:32
Panowie a korzysta ktoś już z sterownika pokojowego Plum ecoster? Zastanawiam się czy taki czy zwykły bezprzewodowy ? Kolejny temat to econet ktoś ma?

Mam na jednym układzie sterownik Pluma (fajna sprawa, można w 100 % zarządzać piecem), a na drugim układzie mam sterownik Salusa (tym ustawiam tylko temperaturę w pomieszczeniach).

Bartez1982
12-11-2017, 19:43
Witam
Panowie dziękuję za opinie i chyba oba zakupię.... ArturS74 to znaczy że masz ecoster Pluma przewodowy i o prócz tego bezprzewodowy ? To można oba podpiąć ? Który wtedy ma priorytet ? Gdzie masz ecoster umieszczony ??

ArturS74
12-11-2017, 22:01
Witam
Panowie dziękuję za opinie i chyba oba zakupię.... ArturS74 to znaczy że masz ecoster Pluma przewodowy i o prócz tego bezprzewodowy ? To można oba podpiąć ? Który wtedy ma priorytet ? Gdzie masz ecoster umieszczony ??

U mnie sprawa wygląda tak. Mam dwa oddzielne obiegi w domu (jeden - część mieszkalna i drugi - wyodrębniona część usługowa ) oba działają niezależnie. W części mieszkalnej mam zamontowany przewodowy ecoster i min steruję pracą kotła. W części usługowej mam bezprzewodowego salusa (091 FLRF). Oba pracują niezależnie, bez priorytetów. Jak temperatura spada w części mieszkalnej (ecoster - pełna obsługa kotła), to załącza się kocioł i grzeje tylko obieg w części mieszkalnej. Tak samo działa salus w części usługowej, jest programowalny, mam ustawione inne temperatury na konkretne godziny i dni. Do toutcha 200 bez problemu można podpiąć dwa obiegi.

Bartez1982
13-11-2017, 08:24
Witam
Czyli masz dwa obiegi więc sprawa jasna ja mam jeden obieg więc wystarczy mi ecoster...a gdzie go zainstalowałeś?? (Chodzi o pomieszczenie)

ArturS74
13-11-2017, 23:23
Witam
Czyli masz dwa obiegi więc sprawa jasna ja mam jeden obieg więc wystarczy mi ecoster...a gdzie go zainstalowałeś?? (Chodzi o pomieszczenie)
Ja mam w korytarzu. Może to nie najszczęśliwsze miejsce, ale ze względu na kabel lepszego nie znalazłem.

Bartez1982
14-11-2017, 08:33
Ja też planuje na korytarz ale na piętrze i wydaje mi się to optymalnym miejscem dlatego że w pokojach może być różnie bo każdy woli inna temp. Natomiast w salonie jak się nagrzeje np. Kominkiem to termostat wyłączy a u góry będzie zimno no i z salonu do kotłowni mam tak blisko że mogę się przejść..

zyga07
14-11-2017, 13:31
Ja też planuje na korytarz ale na piętrze i wydaje mi się to optymalnym miejscem dlatego że w pokojach może być różnie bo każdy woli inna temp. Natomiast w salonie jak się nagrzeje np. Kominkiem to termostat wyłączy a u góry będzie zimno no i z salonu do kotłowni mam tak blisko że mogę się przejść..

Ja u siebie nie zakładałem Ecostera w moim przypadku mam jeden obieg wydzielony na całą podłogówkę z pogodówką (dom parterowy), dlatego że Ecoster obniżał by zasilanie podłogi również w łazience i w wiatrołapie, a tam chciałem zachować wyższe temperatury. niż w pozostałych pomieszczeniach. Natomiast założyłem listwę w rozdzielce + zwykłe regulatory dobowe Salusa które zamkykają co jakiś czas obieg w danej strefie (pokojach) po uzyskaniu odpowiedniej temperatury. Dzięki temu w łazience jest cieplej a w pokojach temperatura odpowiednia.

Bartez1982
15-11-2017, 12:40
Ja chce założyć ecoster nie tylko ze względu na termostat ale również aby nie musieć z piętra lecieć do kotłowni jak będę chciał coś zmienić. No i ja mam generalnie grzejniki a podłogówkę tylko w kuchni , waitrołapie i łazienkach. Myślałem też żeby mieć jeszcze zwykły regulator bezprzewodowy ale chyba nie da się obu obsługiwać....

crolic
18-11-2017, 22:38
Dzień dobry!
Bardzo spodobał mi się ten kocioł (Pellux Compact 12), już znalazłem dobrą ofertę, już miałem go zamówić, aż zobaczyłem najnowszy numer "Muratora" a w nim artykuł "Nowoczesna kotły na pelety".
Wymienionych jest 9 różnych kotłów, wydawało mi się że Biwar jest najlepszy, a w zestawieniu go nie ma...
Powiedzcie mi, pytanie głównie do użytkowników Pellux Compact, warto go kupić?
Jak z ustawieniami? Jak z awaryjnością? Jak ze spalaniem?
Po tym artykule mam tylko mętlik w głowie...

--
Pozdrawiam
Crolic

Slawko123
18-11-2017, 22:50
A czy w tym zestawieniu jest napisane że badali/oceniali wszystkie kotły na pelet i ze wszystkich kotłów tylko te 9 jest wartych zakupu?
Ja wątpię. Po prostu dostali tylko te 9 i tylko te 9 ocenili.
Tak jest ze wszystkimi tego typu ocenami we wszystkich czasopismach.

crolic
19-11-2017, 22:06
Nie, oczywiście, że nie, ale myślałem, że kotły Pellux są bardziej popularne.
I pytanie za 100 punktów, czy Pellux Compact - 12 kw spełnia wymogi 5 klasy?
Nie mogę tego znaleźć, byłem na 100% pewny, że spełnia, ale potwierdzenia nie widzę.

Slawko123
19-11-2017, 22:45
, czy Pellux Compact - 12 kw spełnia wymogi 5 klasy?
Nie mogę tego znaleźć, byłem na 100% pewny, że spełnia, ale potwierdzenia nie widzę. http://pellux.pl/app/uploads/2017/02/Compact_Certyfikat_5_klasy.pdf

Ngs
20-11-2017, 12:42
Nie, oczywiście, że nie, ale myślałem, że kotły Pellux są bardziej popularne.
I pytanie za 100 punktów, czy Pellux Compact - 12 kw spełnia wymogi 5 klasy?
Nie mogę tego znaleźć, byłem na 100% pewny, że spełnia, ale potwierdzenia nie widzę.

http://www.pelletmont.pl/do_pobrania/biawar_pliki/pellux_compact_12_Certyfikat_5_klasy.pdf

crolic
20-11-2017, 14:22
Aha, ok, ale właśnie się doczytałem, że w Małopolsce nie wystarczy 5 klasa, musi być EkoProjekt... czyli niestety dla mnie odpada.
Szkoda, bo napaliłem się na ten kociołek... Przepraszam za zawracanie głowy.

--
Pozdrawiam
Crolic

ArturS74
23-11-2017, 16:52
Aha, ok, ale właśnie się doczytałem, że w Małopolsce nie wystarczy 5 klasa, musi być EkoProjekt... czyli niestety dla mnie odpada.
Szkoda, bo napaliłem się na ten kociołek... Przepraszam za zawracanie głowy.

--
Pozdrawiam
Crolic

Nie słyszałem o takiej normie EkoProjekt. Swoją drogą, jeżeli kotły Biawara nie spełniają jej, to chyba tylko gaz i olej opałowy pozostaje.

Bartez1982
24-11-2017, 07:00
Chyba chodzi o EcoDesign ale chyba jeszcze nie obowiązuje ....

Slawko123
24-11-2017, 08:02
dyrektywa Ecodesign (zwana dyrektywą Ekoprojektu). bedzie obowiazywała od 2020roku dla wszystkich kotłów, ale juz dzisiaj firmy robia kotły w/g tej dyrektywy.
Biawar ma dwa kotły w tej klasie pellux 200 i pellux 100

Metalliana
03-12-2017, 15:44
Witam ponownie!
HELP! SOS!
Znowu mamy problem z NIBE BIAWAR Pellux Compact 12kw :(
Wszystko działało wspaniale już dwa miesiące, w domu ciepło, wygoda :)
A dzisiaj mąż w czasie czyszczenia złamał turbulatory spalin. Tzn., wyjmując je, wyjął tak, że jakas część tych sprężynek została w dole węwnątrz.
Mam pytanie:
Co teraz robić?
Czy można włączyć kocioł?
Czy można gdzieś zamówić te turbulatory, by wymienić?
:confused:

zyga07
05-12-2017, 11:17
Witam ponownie!
HELP! SOS!
Znowu mamy problem z NIBE BIAWAR Pellux Compact 12kw :(
Wszystko działało wspaniale już dwa miesiące, w domu ciepło, wygoda :)
A dzisiaj mąż w czasie czyszczenia złamał turbulatory spalin. Tzn., wyjmując je, wyjął tak, że jakas część tych sprężynek została w dole węwnątrz.
Mam pytanie:
Co teraz robić?
Czy można włączyć kocioł?
Czy można gdzieś zamówić te turbulatory, by wymienić?
:confused:

Infolinia: http://pellux.pl/pl/kontakt/

P.S. Zamów i dopytaj się czy piec może pracować bez turbulatorów przez jakiś czas.

klaus1973
09-12-2017, 17:25
Biawar historia kolejna:
Od razu to powiem wiem że wybrałem bardzo dobrze, ba wspaniale. Otóż co się stało, jak wspominałem już wcześnie mam piec nr 001 i palinik 002 (miałem), i te palnik wywoła pewien błąd. 402749
No więc dzwonię, piszę zdjęcia robię. Wiadomo piec to nie człowiek, ratować go karetką nie trzeba. I mówię co następuje i daję kolejne zdjęcia. I jako że mam piec taki jeszcze na gwarancji ale już pod koniec, to oni że ktoś przyjedzie i wymieni palnik, a ją że to tylko błąd i żebym wiedział jak go skasować, a oni że palnik jest starej konstrukcji i że wymienią mi za darmo na nowy.
I najlepsze mówię ża najlepiej mi pasuje w sobotę i co dzisiaj po 14 przyjechał serwisant, fiku miku nowy palnik, nowe oprogramowanie - i wszystko działa jak należy.
Znacie firmę która tak robi, mistrzostwo świata dla Biawara.

klaus1973
09-12-2017, 17:39
Zgadzam się. Bufor jest zbędny do nowych kotłów. http://czysteogrzewanie.pl/instalacja-grzewcza/bufor-ciepla/#Kiedy_stosowac_bufor_ciepla?

A ja się*z tym nie zgodzę mam compacta 12 - 3x89 metrów po posadzkach czyli jakieś 240 m2 i bufor 500 l i piec daje radę. I tylko to rozwiązanie będę ludziom polecał. Złota zasada paliwa stałego - piec na 100 % albo na 0.

Bartez1982
10-12-2017, 16:34
No to rewelacja z serwisem Biawara szok bo z reguły to się wszyscy migają żeby nic nie zrobić...

kulczyk77
11-12-2017, 08:59
Dokładnie, ja osobiście posiadam pompe ciepła Biawar PC 270 i okazało sie, iż pompa posiada wadę fabryczną, ucieka cały gaz w ciągu 2 miesięcy.
Serwis naprawiał pompe 2 razy z wielką łaską, a na chwile obecna wypieli się tłumacząc końcem gwarancji i wszelkie naprawy już bedą odpłatne. Dodam tylko, że pompa pracowałą może rok od nowości. Dla osób, które zamierzają zakupić cokolwiek z firmy Biawar - Nibe nie polecam, lepiej unikać problemu niż ponosić spore koszty związane z brakiem kompetencji serwisu.

ArturS74
11-12-2017, 18:17
A ja się*z tym nie zgodzę mam compacta 12 - 3x89 metrów po posadzkach czyli jakieś 240 m2 i bufor 500 l i piec daje radę. I tylko to rozwiązanie będę ludziom polecał. Złota zasada paliwa stałego - piec na 100 % albo na 0.

Jak się sprawdza, to trzeba chwalić. Ja będę chwalił swoje. Listopad 2017, dom 170 m2, CO na 4 osoby, aż 23 worki pelletu po 15 kg.(pellux 200 Toutch).

I podzielę się pewnym spostrzeżeniem. Denerwowało mnie częste automatyczne czyszczenie kotła, więc zmniejszyłem częstotliwość. W sumie, to nie wiem ile godzin pracował, bez wysuwania szuflady (pewnie nie więcej niż 10), po czym zaczął przesypywać pellet w rurze (nie spalać podawanego). Okazało się, ze na szufladzie była ok 2-3 cm warstwa zgrzanego popiołu i to nie pozwalało na swobodne spadanie pelletu do końca szuflady i pojawił się w/w problem. Oczywiście po wyczyszczeniu wszystko działa jak należy.

Bartez1982
13-12-2017, 13:08
Ale to był popiół czy zgorzelina ?

ArturS74
14-12-2017, 20:01
Ale to był popiół czy zgorzelina ?

Bardziej zgorzelina, sam wentylator nie mógł tego wyrzucić.

Bartez1982
15-12-2017, 08:31
To wtedy wina Pelletu ale dlatego właśnie jest automatyczne czyszczenie palnika aby sobie radzić z gorszym pelletem.

ArturS74
15-01-2018, 23:27
Jakim pelletem palicie i jak często czyścicie zasobnik, rurę podajnika? Albo inaczej, czy macie problem z pyłem z pelletu osadzającym się na palniku?

skynet
22-01-2018, 07:44
witam
posiadam pelluxa 100 moze ktos sie orientuje czy potrzebny jest moduł rozszerzenia by zamontować czujnik powrotu?

paweł_whitestok
23-01-2018, 19:14
Jak się sprawdza, to trzeba chwalić. Ja będę chwalił swoje. Listopad 2017, dom 170 m2, CO na 4 osoby, aż 23 worki pelletu po 15 kg.(pellux 200 Toutch).

I podzielę się pewnym spostrzeżeniem. Denerwowało mnie częste automatyczne czyszczenie kotła, więc zmniejszyłem częstotliwość. W sumie, to nie wiem ile godzin pracował, bez wysuwania szuflady (pewnie nie więcej niż 10), po czym zaczął przesypywać pellet w rurze (nie spalać podawanego). Okazało się, ze na szufladzie była ok 2-3 cm warstwa zgrzanego popiołu i to nie pozwalało na swobodne spadanie pelletu do końca szuflady i pojawił się w/w problem. Oczywiście po wyczyszczeniu wszystko działa jak należy.


Mam taki sam kocioł tj. pellux 200 touch, opalana pow. - 200m2 po podłodze, parter - podłogówka, poddasze - grzejniki (łazienka oraz pralnia podłogówka) , palę od 16 października. Jakim pelletem palisz? Jakie masz parametry podajnika kg/h oraz ustawioną kaloryczność pelletu KWh? Obecnie palę pelletem no name (prawdopodobnie jest z Białorusi lub Ukrainy), średnie spalanie od 16 października do dziś to 15 kg/ dobę. Dość dużo popiołu powstaje z tego pelletu.

ArturS74
28-01-2018, 14:16
Mam taki sam kocioł tj. pellux 200 touch, opalana pow. - 200m2 po podłodze, parter - podłogówka, poddasze - grzejniki (łazienka oraz pralnia podłogówka) , palę od 16 października. Jakim pelletem palisz? Jakie masz parametry podajnika kg/h oraz ustawioną kaloryczność pelletu KWh? Obecnie palę pelletem no name (prawdopodobnie jest z Białorusi lub Ukrainy), średnie spalanie od 16 października do dziś to 15 kg/ dobę. Dość dużo popiołu powstaje z tego pelletu.

Witam.

Palę też pelletem z Ukrainy. Ustawione mam parametry 11,2 kg/h oraz 4,6 kwh. U mnie przy tym pellecie po 1,5 miesiąca musiałem wyczyścić rurę podajnika, bo było dużo pyłu i trocin, przez co na palenisku zrobił się nagar i pellet nie zsuwał się swobodnie i dalej zaczęła się zapełniać rura podajnika. Wydaje mi się, że w okresie zimowym należy przyjąć jedno czyszczenie na 4-6 tygodni.

paweł_whitestok
02-02-2018, 15:41
Witam.

Palę też pelletem z Ukrainy. Ustawione mam parametry 11,2 kg/h oraz 4,6 kwh. U mnie przy tym pellecie po 1,5 miesiąca musiałem wyczyścić rurę podajnika, bo było dużo pyłu i trocin, przez co na palenisku zrobił się nagar i pellet nie zsuwał się swobodnie i dalej zaczęła się zapełniać rura podajnika. Wydaje mi się, że w okresie zimowym należy przyjąć jedno czyszczenie na 4-6 tygodni.

Dziękuję za informację
Jeśli chodzi o zapchanie rury podajnika to u mnie identyczna sytuacja (tylko raz się zdarzyło), trociny z rury wpadając do palnika spowodowały nagar przed tą krateczką spowalniającą wpadanie pelletu na ruszt. W lutym ustawię parametry na takie jak u Ciebie (11,2 kg/h oraz 4,6 kwh) i zobaczę czy zejdę ze spalaniem do Twojego poziomu tj. do 23 worku 15kg na miesiąc. Obecnie mam średnią 15kg/dzień. Średnie spalanie u Ciebie tj. około 12kg/dzień uważam za bardzo dobre.

pozdrawiam z Białegostoku

hotdog
18-02-2018, 18:38
Witaj jkazan
Mój dom ogrzewa pellux 200 Touch moc 20 kw- jest to jego moc maksymalna a moduluje ją w zależności od potrzeby od 6 kw-20 kw plusem ( jak dla mnie)jest duża pojemność wodna kotła nie mam bufora. Mój zestaw to kocioł sterownik pokojowy i moduł internetowy zainstalowany 22/12/2016 zero problemu. Trudno jest Mi powiedzieć czy compact 12 kw "da radę" ja kontaktowałem się z Panem Tomasz Gdaczyński +48781710128 email: tgdaczyń[email protected] Poznałem go na Targach Instalacje w Poznaniu z tego co się orientuje to jest on z Lublina lub okolic; solidny facet Mi pomógł pewnie pomoże i Tobie
Był bym zapomniał Mój dom to konstrukcja której budowę zakończono w 1850 r (jeden osiem pięć zero) wyremontowany od "stóp do głów" (za cenę budowy dwóch nowych ooops) o powierzchni 180m2 80m podłogówka+ 2x drabinka w łazienkach +4x kaloryfer okna 6 komór x 3szyby na zewnatrz rockwool 7 cm na podłogach 2x5cm styropian poddasze zabudowane ocieplenie 18cm ursa platinium mieszkam w Wielkopolsce. Pelet od początku ten sam producent bez kombinowania lokalna firma Martyna jest dobrze>

pozdrawiam

witam, jest możliwość podskoczenia do ciebie i zobaczenia jak ten piec"chodzi" też jestem z wielkopolski a nie znam nikogo kto by miał taki piec

hotdog
19-02-2018, 21:03
Wybralem. Biawar Compact Pellux Touch 12kW. Zmodernizowany sterownik. W standardzie obsługa 2 obiegi C.O i C.W.U. Cena b.przystępna aktualnie jest promocja w Biawar.

witam, i jak sprawuje ci się piecyk, ile pali ? czy były jakieś problemy ?

zyga07
22-02-2018, 21:35
witam, i jak sprawuje ci się piecyk, ile pali ? czy były jakieś problemy ?

Kocioł działa ... w sumie na początku był problem ale wymienimy palnik i działa od roku.

Robak1987gier
28-02-2018, 09:47
Pomocy!! Znajdzie się ktoś kto pomoże z nastawami kotła 200 Touch piec nie może osiągnąć zadanej temp maks 43 i spada i tak w kolko. Wcześniej smigal aż milo. Nie wiem co jest. Kombinowalem z ustawieniami Ale nie mogę trafić. Może ktoś podzieli się gotowcem. Mój pierwszy sezon. Zapychanie rury już mam za sobą.:)

Robak1987gier
28-02-2018, 09:50
Bardzo chętnie wymienię się doświadczeniami

Robak1987gier
28-02-2018, 09:54
Witam.

Palę też pelletem z Ukrainy. Ustawione mam parametry 11,2 kg/h oraz 4,6 kwh. U mnie przy tym pellecie po 1,5 miesiąca musiałem wyczyścić rurę podajnika, bo było dużo pyłu i trocin, przez co na palenisku zrobił się nagar i pellet nie zsuwał się swobodnie i dalej zaczęła się zapełniać rura podajnika. Wydaje mi się, że w okresie zimowym należy przyjąć jedno czyszczenie na 4-6 tygodni.
Witam a mógłbyś napisać jak ustawione masz resztę parametrow. Bo mam mały problem z osiągnięciem temp na Ukrainskim pellecie. Śmiga u ciebie na tych ustawieniach?

mieciu2006
05-03-2018, 18:41
Witam! Mam ten sam problem z tym samym kotłem. Przestał dobijać do zadanej Tep dobija do 50 i spada i tak w kółko?? Udało się Panu coś z tym zrobić??

ArturS74
13-03-2018, 13:38
Z osiąganiem temperatury nie miałem problemów. Cykl pracy podajnika i ew. czas podawania pelletu na różnych mocach, zmniejszałem, czyli spadała moc kotła, a i tak nie miałem problemów z uzyskaniem zadanej temperatury.

ArturS74
13-03-2018, 13:46
Ja natomiast powtórzę pytanie. Czy macie problemy z osadzającymi się trocinami, tuż za kolankiem w palniku, na skutego czego powstaje nagar, a później pewnie zapychanie się pelletu? Rozmawiałem w serwisantem i on twierdzi, ze to wina pelletu, też tak myślałem. Ale teraz kupiłem Lavę i problem mam podobny. Wypadałoby raz na tydzień czyścić palnik z nagaru powstającego tuż za kolankiem w palniku.

ArturS74
13-03-2018, 13:50
Pomocy!! Znajdzie się ktoś kto pomoże z nastawami kotła 200 Touch piec nie może osiągnąć zadanej temp maks 43 i spada i tak w kolko. Wcześniej smigal aż milo. Nie wiem co jest. Kombinowalem z ustawieniami Ale nie mogę trafić. Może ktoś podzieli się gotowcem. Mój pierwszy sezon. Zapychanie rury już mam za sobą.:)
A co się stało, ze zapychanie rury już za Tobą?

ArturS74
13-03-2018, 13:53
To podzielę się jeszcze spalaniem (kg na dobę). Październik - 7,3. Listopad 11,5. Grudzień 13,0. Styczeń 14,5. Luty 18 kg.

EmiloR
16-03-2018, 22:09
Witajcie,

Jestem nowy na forum bo chętnie dołączę się do tematu który prowadzicie.
Posiadam Piec Pellux Compact 12 kW od listopada 2016 roku, jeszcze na sterowniku ESTYMA i palniku PBMAX z większym paleniskiem (no ten poprzedni).

Czy mam pisać coś na temat jego opinii ?! Nie wiem czy Biawar by chciał :)
Po dwóch miesiącach od zakupu spaliła się rura od podajnika pieca - przyczyna jak twierdził serwisant zbyt mały kąt deflektora i gromadził się popiół który uniemożliwiał wylot spalin.
Rura moim skromnym zdaniem wciąż mocno się nagrzewała, bo gdy przyszło dosypać pelletu do zbiornika zawsze było wewnątrz pełno dymu - na tę okoliczność wymieniono jeden z turbulatorów.
Dziś po regulacjach serwisanta piec działa i jakoś się spisuje, lecz najmniejsza zmiana pelletu powoduje problemy ;/

Korzystając z tej okazji że już mam prawie dwa sezony grzewcze za sobą chce podzielić się opinią na temat mojego spalania.

Dom wybudowany w 2016r, parter 156 m2, CO wszystko w podłodze, CWU 200L w BUZ. Piec Biawar Pellux Compact 12 - ster pokojowy, pracujący z buforem multiwalentnym 500/200 też Biawar.
Pierwszy rok grzania okres styczeń, luty 2017 - spalanie sięgające 30-40 kg/24h. Liczyłem średnie spalanie od listopada 2016-maja 2017 - 25kg/24h
Drugi rok grzania, liczyłem że będzie lepiej no i.....
- listopad 2017 - 20 kg/24h
- grudzień 2017 - 25 kg/24h
- styczeń 2018 - spalanie 25-30 kg/24h
- luty 2018 - spalanie 30 kg/24h

Dołączyłem do was, ponieważ jak czytam niektóre posty o spalaniu w waszych kotłach to co u mnie jest nie tak ??!!

W domu temp. około 21 stopni, piec ustawiony w tryb ECO. Sterowanie podłogówką z czujnika pogodowego, krzywa grzewcza dla podłogi na około 0,6. Podłoga na gruncie styropian 20 cm, ściany grafit 20 cm, strop grafit 20 cm+5cm wełny na styro.

Nastawy pieca:
- próba wagowa po 10 min - wyszło 2 kg
- wart. opał pelletu - 4,8 kwh
- przy 100% mocy ustawione do 12 kW, więc podawanie obecnie to 4,7
- komin pieca to 6 m

Rura wciąż się robi ciepła, czasami nawet gorąca i jest cała czarna wewnątrz.

Co robić ??!!
Pomóżcie !! Serwisanci mówią że dużo spalam, ale nie mają dla mnie rady ;/

ArturS74
23-03-2018, 16:19
Jeśli chodzi o krzywe grzewcze, to można powiedzieć, że w chwili obecnej z nich nie korzystam. Na obiegach mam ustawioną temperaturę min 50 stopni i tym ustawieniem wymuszam taką temperaturę na kaloryferach. Niezależnie od temperatury zewnętrznej, piec grzeje np. 2 godz., nagrzewa pomieszczenia do zadanej temperatury i się wyłącza. Uznałem, że jest to bardziej ekonomiczne, niż pstrykanie pieca przy niższej temperaturze na kaloryferach (zadanej w/g krzywej grzewczej).
W nocy też utrzymujesz 21 stopni?
Czy dobrze rozumiem, że w zbiorniku na pellet masz dym?
U mnie rura jest ciepława, ale nigdy nie była czarna. Wygląda to tak, jakbyś miał problem z ciągiem w kominie.

Metalliana
23-03-2018, 18:58
Witam ponownie
w sprawie swego NIBE BIAWAR Pellux Compact 12kw

Dzisiaj wymienilismy spiralke w palniku. Jak powiedzial technik, i tak nasz piec dobrze sie sprawowal, bo innym klientom przepala sie po tygodniu uzycia. U nas przetrwala ta spiralka 6 miesecy :)

Mam pytanie.
Jaka temperature mam zadac w ustawieniach serwisowych C.O:
MAX Tzew pomp komf
MAX Tzwe pomp ekon
MIN Tco pomp

Dom mamy 80m2, ogrzewany poprzez kaloryfery, nie podlogowe ogrzewanie.

Z gory dziekuje za rade!

Ngs
23-03-2018, 20:58
Witajcie,

Jestem nowy na forum bo chętnie dołączę się do tematu który prowadzicie.
Posiadam Piec Pellux Compact 12 kW od listopada 2016 roku, jeszcze na sterowniku ESTYMA i palniku PBMAX z większym paleniskiem (no ten poprzedni).

Czy mam pisać coś na temat jego opinii ?! Nie wiem czy Biawar by chciał :)
Po dwóch miesiącach od zakupu spaliła się rura od podajnika pieca - przyczyna jak twierdził serwisant zbyt mały kąt deflektora i gromadził się popiół który uniemożliwiał wylot spalin.
Rura moim skromnym zdaniem wciąż mocno się nagrzewała, bo gdy przyszło dosypać pelletu do zbiornika zawsze było wewnątrz pełno dymu - na tę okoliczność wymieniono jeden z turbulatorów.
Dziś po regulacjach serwisanta piec działa i jakoś się spisuje, lecz najmniejsza zmiana pelletu powoduje problemy ;/

Korzystając z tej okazji że już mam prawie dwa sezony grzewcze za sobą chce podzielić się opinią na temat mojego spalania.

Dom wybudowany w 2016r, parter 156 m2, CO wszystko w podłodze, CWU 200L w BUZ. Piec Biawar Pellux Compact 12 - ster pokojowy, pracujący z buforem multiwalentnym 500/200 też Biawar.
Pierwszy rok grzania okres styczeń, luty 2017 - spalanie sięgające 30-40 kg/24h. Liczyłem średnie spalanie od listopada 2016-maja 2017 - 25kg/24h
Drugi rok grzania, liczyłem że będzie lepiej no i.....
- listopad 2017 - 20 kg/24h
- grudzień 2017 - 25 kg/24h
- styczeń 2018 - spalanie 25-30 kg/24h
- luty 2018 - spalanie 30 kg/24h

Dołączyłem do was, ponieważ jak czytam niektóre posty o spalaniu w waszych kotłach to co u mnie jest nie tak ??!!

W domu temp. około 21 stopni, piec ustawiony w tryb ECO. Sterowanie podłogówką z czujnika pogodowego, krzywa grzewcza dla podłogi na około 0,6. Podłoga na gruncie styropian 20 cm, ściany grafit 20 cm, strop grafit 20 cm+5cm wełny na styro.

Nastawy pieca:
- próba wagowa po 10 min - wyszło 2 kg
- wart. opał pelletu - 4,8 kwh
- przy 100% mocy ustawione do 12 kW, więc podawanie obecnie to 4,7
- komin pieca to 6 m

Rura wciąż się robi ciepła, czasami nawet gorąca i jest cała czarna wewnątrz.

Co robić ??!!
Pomóżcie !! Serwisanci mówią że dużo spalam, ale nie mają dla mnie rady ;/

Witam, tez posiadam ten sam na Estymie, moja rada to- czyszczenie pieca co 7-10 dni , od góry wszystko wyciągamy później wycior , odkurzacz , następnie za każdym razem wyciągamy palnik z czyścimy palnik odkurzaczem i rurę z podajnika , wyciągamy ten daszek tak to nazywam tam zbiera się popiół ręka wygarniamy krawędzie i odkurzacz . Nie jest tak kolorowo jak jest w opisie kotła w reklamie , jak masz pytania to dawaj

EmiloR
27-03-2018, 21:35
Jeśli chodzi o krzywe grzewcze, to można powiedzieć, że w chwili obecnej z nich nie korzystam. Na obiegach mam ustawioną temperaturę min 50 stopni i tym ustawieniem wymuszam taką temperaturę na kaloryferach. Niezależnie od temperatury zewnętrznej, piec grzeje np. 2 godz., nagrzewa pomieszczenia do zadanej temperatury i się wyłącza. Uznałem, że jest to bardziej ekonomiczne, niż pstrykanie pieca przy niższej temperaturze na kaloryferach (zadanej w/g krzywej grzewczej).
W nocy też utrzymujesz 21 stopni?
Czy dobrze rozumiem, że w zbiorniku na pellet masz dym?
U mnie rura jest ciepława, ale nigdy nie była czarna. Wygląda to tak, jakbyś miał problem z ciągiem w kominie.

ArturS74 - to jak twoim zdaniem powinienem ustawić piec ? W całym domu na 156 m2 mam podłogę, pompa CO w tryb stały, bo przecież podłogówka ma dużą bezwładność. Generalnie sterownik pokojowy jest ustawiony w tryb czasowy, w godzinach 4-22 grzeje do 21,2 stopni natomiast 22-4 grzeje do 20,6 stopni. Czy w trybie komfort na 21,2 czy tylko eco na 20,6 różnica w spalaniu dobowym liczone w przeciągu tygodnia to około 1-2 kg. Tryb czasowy lepszy bo w nocy lepiej się śpi gdy jest chłodniej odrobinę :)
Tak w zbiorniku na pellet mam dym, a dokładnie wydostaje się on najbardziej przez sam podajnik (korpus silnika).
U mnie rura metalowa osiąga 50 czasami nawet 70 stopni (mierzę termometrem na podczerwień), natomiast rura od podajnika jest cała wewnątrz czarna i pełna czarnego nagaru. Ciąg w kominie mierzony przez serwisanta i co prawda jest ok chodź mógłby być lepszy.


Witam, tez posiadam ten sam na Estymie, moja rada to- czyszczenie pieca co 7-10 dni , od góry wszystko wyciągamy później wycior , odkurzacz , następnie za każdym razem wyciągamy palnik z czyścimy palnik odkurzaczem i rurę z podajnika , wyciągamy ten daszek tak to nazywam tam zbiera się popiół ręka wygarniamy krawędzie i odkurzacz . Nie jest tak kolorowo jak jest w opisie kotła w reklamie , jak masz pytania to dawaj

Piec czyszczę kompleksowo, co dwa dni wyrzucam wyczystkę, a co sobota cały piec od A do Z właśnie tak jak piszesz.
Czy w swoim palniku masz także zdjętą bramkę ?
Jaki masz czas podawania podczas rozpalania ?

JAk jeszcze możecie mi pomóc ?

Ngs
29-03-2018, 16:48
ArturS74 - to jak twoim zdaniem powinienem ustawić piec ? W całym domu na 156 m2 mam podłogę, pompa CO w tryb stały, bo przecież podłogówka ma dużą bezwładność. Generalnie sterownik pokojowy jest ustawiony w tryb czasowy, w godzinach 4-22 grzeje do 21,2 stopni natomiast 22-4 grzeje do 20,6 stopni. Czy w trybie komfort na 21,2 czy tylko eco na 20,6 różnica w spalaniu dobowym liczone w przeciągu tygodnia to około 1-2 kg. Tryb czasowy lepszy bo w nocy lepiej się śpi gdy jest chłodniej odrobinę :)
Tak w zbiorniku na pellet mam dym, a dokładnie wydostaje się on najbardziej przez sam podajnik (korpus silnika).
U mnie rura metalowa osiąga 50 czasami nawet 70 stopni (mierzę termometrem na podczerwień), natomiast rura od podajnika jest cała wewnątrz czarna i pełna czarnego nagaru. Ciąg w kominie mierzony przez serwisanta i co prawda jest ok chodź mógłby być lepszy.



Piec czyszczę kompleksowo, co dwa dni wyrzucam wyczystkę, a co sobota cały piec od A do Z właśnie tak jak piszesz.
Czy w swoim palniku masz także zdjętą bramkę ?
Jaki masz czas podawania podczas rozpalania ?

JAk jeszcze możecie mi pomóc ?

Bramka jest cały czas , nie była ściągana , przy rozpalaniu 55 s. U mnie zamontowany jest regulator ciągu w kominie , jeżeli cofa to kwestia albo zapychania popiołem na tym daszku ,bo wtedy poprostu do góry nie idzie, albo złe masz ustawione parametry jakieś . Niestety wada fabryczna jest z tym daszkiem , poprostu ten model nie dokonca był testowany na to. Taka moja opinia

klaus1973
31-03-2018, 11:35
@ngs
zrób zdjęcie tego daszka - bo nie wiem o czym piszesz.
Co do pieca, ja mojego nie czyszczę - no popiół jak jest pełen popielnik, czyli jak wypali cały zasobni a czasem nawet półtora zasobnika.
Za cudowny ten piec nie jest to fakt. A nawet bym powiedział*kiepski po dwóch latach.

to co ja mam wykonane to:
1. blaszka spowalniająca usunięta.
2. deflektor wymieniony na krótszy - wykonany przez firmę biawar, żeby nie było, że jakaś samoróbka
3. własne - proste, poziome, bez żadnych zakrętów wejście do komina
4. rura plastikowa podająca pellet, skrócona i napięta jak struna.

dym w zbiorniku na pellet zdarza się i to mnie nie pokoi. Najwyraźniej nie da się*wykonać*pieca na pellet małej mocy, z małym paleniskiem.

pozdrawiam
Tomasz P.

Ngs
01-04-2018, 23:34
@ngs
zrób zdjęcie tego daszka - bo nie wiem o czym piszesz.
Co do pieca, ja mojego nie czyszczę - no popiół jak jest pełen popielnik, czyli jak wypali cały zasobni a czasem nawet półtora zasobnika.
Za cudowny ten piec nie jest to fakt. A nawet bym powiedział*kiepski po dwóch latach.

to co ja mam wykonane to:
1. blaszka spowalniająca usunięta.
2. deflektor wymieniony na krótszy - wykonany przez firmę biawar, żeby nie było, że jakaś samoróbka
3. własne - proste, poziome, bez żadnych zakrętów wejście do komina
4. rura plastikowa podająca pellet, skrócona i napięta jak struna.

dym w zbiorniku na pellet zdarza się i to mnie nie pokoi. Najwyraźniej nie da się*wykonać*pieca na pellet małej mocy, z małym paleniskiem.

pozdrawiam
Tomasz P.

Witam,daszek jak zwał nazywam to co jest nad palnikiem podczas czyszczenia zawsze wyciągam i dokładnie popiół resztki usuwam odkurzaczem. Pale peletem 6 mm. firmy krzak , po 20 kg worek ,z tego co podane było tylko wartość opałowa i ze mieszanka liściaste iglaste.kawalki krótkie - bez trociny w workach ) próbowałem od lokalnego producenta lecz taki około 1 cm średnicy tez dawał radę lecz dłuższy czas rozpałki z względu na grubość

klaus1973
02-04-2018, 13:27
Witam,daszek jak zwał nazywam to co jest nad palnikiem podczas czyszczenia zawsze wyciągam i dokładnie popiół resztki usuwam odkurzaczem.
to jest deflektor - tak to nazywają bo taką*ma funkcję.
Żenada żeby czyścic części które nie powinny wymagać czyszczenia, popiół*powinien opadać do popielnika.
popielnik to także porażka w czyszczeniu.
Po 2 roku użytkowania, jednocześnie w drugim domu palę w śmieciuchu, drewnem i węglem. I piec na pewno nie jest wart pieniędzy, jakie sobie za niego żąda biawar. I nic mojego zdania już*nie zmieni. Po prostu muszę przełknąć tę sprawę.

Metalliana
02-04-2018, 20:37
to jest deflektor - tak to nazywają bo taką*ma funkcję.
Żenada żeby czyścic części które nie powinny wymagać czyszczenia, popiół*powinien opadać do popielnika.
popielnik to także porażka w czyszczeniu.
Po 2 roku użytkowania, jednocześnie w drugim domu palę w śmieciuchu, drewnem i węglem. I piec na pewno nie jest wart pieniędzy, jakie sobie za niego żąda biawar. I nic mojego zdania już*nie zmieni. Po prostu muszę przełknąć tę sprawę.

Dzisiaj znaleźliśmy ten deflektor w szufladzie na popiół :/
Piec nie włącza się. Wydaje alarm "03 Obwód bezpieczeństwa palnika"
Chociaż przed czyszczeniem pracował przez tydzień bez problemu. I rano wyłączył się normalnie.
I co mamy teraz zrobić?
Bardzo, ale to bardzo kapryśny ten Biawar Compact Pellux :(

klaus1973
03-04-2018, 21:59
Dzisiaj znaleźliśmy ten deflektor w szufladzie na popiół :/
Piec nie włącza się. Wydaje alarm "03 Obwód bezpieczeństwa palnika"
Chociaż przed czyszczeniem pracował przez tydzień bez problemu. I rano wyłączył się normalnie.
I co mamy teraz zrobić?
Bardzo, ale to bardzo kapryśny ten Biawar Compact Pellux :(

włożyć go. pomacać i go założyć.
poprawnie palnik dokręcić.
i będzie działać. Ot taki wynalazek. A taki piękny i że niby prawie automatyczny.

ArturS74
09-04-2018, 14:44
Jeśli chodzi o podłogówkę, to niestety nie pomogę. Natomiast podaję odpowiedź na moje wcześniejsze pytania dot osadzającego się pyłu z trocin. Pellet po prosu był wilgotny. Tylko wydawało mi się, ze mam przewiewne miejsce do jego przechowywania.

Pozdrawiam

dividpl
13-11-2019, 16:13
Widze że długo nikt nie pisał na temat pieca pellux 12kw touch, podziele się po roku wrażeniami. Posiadam dom 170 m2 drewniany- szkieletowy ocieplenie 15 wełna i 10 styropian okna trzyszybowe.
Spalanie w skali roku wyszło 3,1 tony od 1 listopada 2018 do pierwszego listopada 2019. Na dole podłogówka (krzywa grzewcza 0,3 ; -2 stopnie zblokowana do min 24 stopnie), góra kaloryfery temperatura tyle co idzie z pieca, bojler 200l.
Wrazęnia z pieca ogólnie bardzo dobre poza jedną wadą ale to za chwilę, dziwie się ludziom którzy pisza że musza czyścić piec raz w tygodniu - naprawdę bardzo mnie to dziwi ja w sumie czyściłem go trzy razy i to tak na wyrost popielnik wysypuje po około 3 zasypach.
Nigdy nie miałem żadnego kopcenia z rury czy podobnych innych doświadczeń. Piec grzeje do 75 stopni potem pomału się wychładza i startuje przy 56.
Ustawienia przy 10,8kg wydajności podajnika tj 100% mocy 4,5s co 20s nadmuch 2600; 50% mocy - 2,4s nadmych 1850; 30% 1,9s nadmuch 1450.
Nie używam fuzzy logic tylko standardowe ustawienia i tak mam histereze 50% 6st c; 30% 4st C.
Jedyn wadę jaką widzę to są przepalające się grzałki przez ostatni sezon wymieniałem ją 3 razy, aczkolwiek niedawno został zmodernizowany palnik i wstawiona grzałka o mniejszej mocy zobaczymy jakie będą efekty. Te modernizacje i grzałki były wymieniane w ramach gwarancji.
Jednym z postów ktoś napisał o deflektorze który wpadł do wyczystki u mnie sytuacja była podobna kwestia była złego włożenia.
Mam nadzieje że może komuś te informacje się przydadzą. Jakby ktoś miał jakieś pytania co pewien czas będe zaglądał jak będe mógł to pomogę.

michancia
13-11-2019, 18:24
Widze że długo nikt nie pisał na temat pieca pellux 12kw touch, podziele się po roku wrażeniami. Posiadam dom 170 m2 drewniany- szkieletowy ocieplenie 15 wełna i 10 styropian okna trzyszybowe.
Spalanie w skali roku wyszło 3,1 tony od 1 listopada 2018 do pierwszego listopada 2019. Na dole podłogówka (krzywa grzewcza 0,3 ; -2 stopnie zblokowana do min 24 stopnie), góra kaloryfery temperatura tyle co idzie z pieca, bojler 200l.
Wrazęnia z pieca ogólnie bardzo dobre poza jedną wadą ale to za chwilę, dziwie się ludziom którzy pisza że musza czyścić piec raz w tygodniu - naprawdę bardzo mnie to dziwi ja w sumie czyściłem go trzy razy i to tak na wyrost popielnik wysypuje po około 3 zasypach.
Nigdy nie miałem żadnego kopcenia z rury czy podobnych innych doświadczeń. Piec grzeje do 75 stopni potem pomału się wychładza i startuje przy 56.
Ustawienia przy 10,8kg wydajności podajnika tj 100% mocy 4,5s co 20s nadmuch 2600; 50% mocy - 2,4s nadmych 1850; 30% 1,9s nadmuch 1450.
Nie używam fuzzy logic tylko standardowe ustawienia i tak mam histereze 50% 6st c; 30% 4st C.
Jedyn wadę jaką widzę to są przepalające się grzałki przez ostatni sezon wymieniałem ją 3 razy, aczkolwiek niedawno został zmodernizowany palnik i wstawiona grzałka o mniejszej mocy zobaczymy jakie będą efekty. Te modernizacje i grzałki były wymieniane w ramach gwarancji.
Jednym z postów ktoś napisał o deflektorze który wpadł do wyczystki u mnie sytuacja była podobna kwestia była złego włożenia.
Mam nadzieje że może komuś te informacje się przydadzą. Jakby ktoś miał jakieś pytania co pewien czas będe zaglądał jak będe mógł to pomogę.

Nie wiem skąd ten wątek o kotle wziął się w wątkach o pompach ciepła, ale zainteresował mnie i poczytałem.
Te wszystkie problemy z ciągiem komina, to ja to ciągle miałem. Ciągłe czyszczenie wymiennika i wejścia do komina, a i tak paliło się jak nie chcę kończyć.
Jak by właśnie nie problem z kominem i mała kotłownia, to pewnie już dawno bym wstawił coś na podajniku i do dzisiaj bym nie wiedział, że można inaczej grzać dom, czysto, komfortowo i wcale nie drożej.

Sławek 1978
28-11-2019, 21:17
Witam
Jestem pełen podziwu ilości spalonego pelletu na dobę u Pana, mam kocioł biawar pellux 200 touch i spalanie na poziomie 30 kg na dobę przy plusowych temperaturach, jak dla mnie jest to kosmiczny wynik, prosiłbym o jakieś porady odnośnie ustawień kotła aby móc zmniejszyć to spalanie, dodam jeszcze że czopuch jest bardzo gorący z pomiarów ma około 150 stopni celsjusza według mnie za dużo idzie ciepła w komin i dlatego tak jest.
Z góry dziękuje za jakąkolwiek pomoc
Pozdrawiam

okobar
29-11-2019, 08:51
hej moderator, co tu się odstawia?
temat dotyczy pelletu, nie POMP CIEPŁA


przenieść trzeba tam gdzie być powinien :)

Mlody3012
01-12-2019, 13:44
Sławku a nie przesypuje Ci pelletu ? Ustawiałeś wagę podawania paliwa ?

Sławek 1978
02-12-2019, 14:04
Sławku a nie przesypuje Ci pelletu ? Ustawiałeś wagę podawania paliwa ?

Witam
No właśnie ustawione jest podawanie pelletu tak jak wyszło z wagi, sprawdzałem nawet u kolegi w takim samym piecu i ustawione ma te same parametry

Mlody3012
02-12-2019, 20:22
Witam, Kociołek przechodzi ogólnie w tryb czuwania i zmniejsza moc ?
Jakiej firmy pellet ?

Sławek 1978
04-12-2019, 12:15
Tak kocioł zmniejsza moc w momencie kiedy dochodzi do zadanej temperatury, jeśli chodzi o pellet jest to Olimp
Pozdrawiam

Mlody3012
05-12-2019, 16:28
Nie pamiętam jakie tam są ustawienia, rok temu podłączałem podobny piec, ten sam sterownik. Ale coś mi się kojarzy że można ustawić jaki typ palnika, moc, kaloryczność, i chyba zwiększenie lub zmniejszenie mocy palnika ) Też zobacz z jaką mocą dmucha wentylator. z tego co pamiętam no rozpalaniu było chyba 1400rpm

Sławek 1978
05-12-2019, 21:40
Oczywiście zgodzam się z tym że można ustawić wymienione przez ciebie parametry i ja to robiłem zmniejszałem moc regulowałem obroty i w sumie co tylko moglem zrobić ale bez skutku, na obecną chwilę kocioł ustawiony jest według takiego samego kotła u znajomego ale nie ma żadnej poprawy, na dzień dzisiejszy przy temperaturze w nocy około - 3 i w dzień około 0 kocioł spala około 45 kg na dobę co według mnie jest dużo za dużo
Martwi mnie też temperatura czopucha i kolana odprowadzającego spaliny czyli jednym słowem temperatura spalin która jest na moje odczucie zbyt wysoka
Czopuch jest tak gorący jakby paliło się w nim a nie w kotle
Dla porównania znajomy który ma również kocioł na pellet co prawda innego producenta ale może położyć swobodnie rękę na czopuchu
Jesli ma ktoś jeszcze jakieś pomysły to będę wdzięczny za wszelkie porady
Pozdrawiam

Slawko123
05-12-2019, 22:03
Jesteście śmieszni z ta Wasza niby dyskusją.
Regulujecie i ustawiacie w Biawarze ze sterownikiem plum touch cos, co akurat w tych kotłach jest nieustawialne, powodzenia

Sławek 1978
06-12-2019, 12:48
A może bys coś dokładniej napisał na temat tego kotła i jego ustawień a nie od razu komentarz że nasza dyskusja jest śmieszna
Pozdrawiam

Barliniak
07-12-2019, 07:57
Witam
Jestem pełen podziwu ilości spalonego pelletu na dobę u Pana, mam kocioł biawar pellux 200 touch i spalanie na poziomie 30 kg na dobę przy plusowych temperaturach, jak dla mnie jest to kosmiczny wynik, prosiłbym o jakieś porady odnośnie ustawień kotła aby móc zmniejszyć to spalanie, dodam jeszcze że czopuch jest bardzo gorący z pomiarów ma około 150 stopni celsjusza według mnie za dużo idzie ciepła w komin i dlatego tak jest.
Z góry dziękuje za jakąkolwiek pomoc
Pozdrawiam

Podepnij jakiś regulator pokojowy lub pogodowy do niego .Co prawda za mało opisałeś o swoim ogrzewaniu ,ale z tego opisu takiej ilości konsumpcji peletu wynika ,że kociołek żyje swoim życiem albo ogrzewasz jakąś halę produkcyjną.

Sławek 1978
07-12-2019, 14:00
Mam zamontowany regulator pokojowy ecoster touch co do powierzchni ogrzewanej jest to około 160m2 tyle że pomieszczenia maja prawie 3 metry wysokości ale według mnie to i tak nie powinno być aż takie zużycie duże paliwa, dodam jeszcze że w momencie gdy idzie ciepło na grzejniki i na cwu to kocioł nie daje rady dojść do swojej zadanej temperatury pracując mocą 19kw.
Pozdrawiam

Sławek 1978
07-12-2019, 14:01
Budynek posiada parter i piętro
Temperatura ustawiona na 23 stopnie w mieszkaniu.

inski
13-12-2019, 16:29
Ja mam biawar 100 30kw ze sterownikiem pokojowym do ogrzania 350m2 słabo ocieplonego budynku wymienione tylko okna na 2 szybowe drutexa, wszystko opisane w tym wątku: "Pomoc w doborze kotła na pellet dom 350 m2 koniec lat 80". Przy temperaturze 7-10 stopni wciągał 25-30kg pelletu, a teraz od zera do -4 przy lekkim wietrze 50-60kg. Co będzie przy mrozach -15, -20? 100 kg na dobę? Szok, czyszczę piec co tydzień bo popiół nie mieści się w popielnicach. Pellet, sądząc po wyglądzie popiołu jest ok, żadnych spieków sam pył. Nikt nie chce pomóc. Przestrzegam wszystkich zastanówcie się dobrze zanim zdecydujecie się na pellet, a w starszych budynkach nie bierzcie tego rozwiązania w ogóle pod uwagę.

mtdeusz
13-12-2019, 16:49
Ja mam biawar 100 30kw ze sterownikiem pokojowym do ogrzania 350m2 słabo ocieplonego budynku wymienione tylko okna na 2 szybowe drutexa, wszystko opisane w tym wątku: "Pomoc w doborze kotła na pellet dom 350 m2 koniec lat 80". Przy temperaturze 7-10 stopni wciągał 25-30kg pelletu, a teraz od zera do -4 przy lekkim wietrze 50-60kg. Co będzie przy mrozach -15, -20? 100 kg na dobę? Szok, czyszczę piec co tydzień bo popiół nie mieści się w popielnicach. Pellet, sądząc po wyglądzie popiołu jest ok, żadnych spieków sam pył. Nikt nie chce pomóc. Przestrzegam wszystkich zastanówcie się dobrze zanim zdecydujecie się na pellet, a w starszych budynkach nie bierzcie tego rozwiązania w ogóle pod uwagę.

Kupiłeś 2x za duży kocioł i się zastanawiasz dlaczego tyle spala.

inski
13-12-2019, 17:02
Miałem kupić 15 kw na 350 metrów słabo ocieplonego budynku, gdzie 1/3 pomieszczeń ma ponad 3 m wysokości z nie ogrzewaną piwnicą, z 3 drzwiami wejściowymi, z ponad 20 oknami. Na ciepło właściwe wychodziło mi 25-28 kw. W planach mam jeszcze przerobienie budynku gospodarczego na 2 pokoje z małą salką konferencyjną. To chyba 15 kw byłoby w sam raz.

inski
13-12-2019, 17:04
Przecież te kotły mają modulację od 8 do 30 kw.

Puławiak
13-12-2019, 18:33
Myślę że tam są problemy z instalacją i pewnie dlatego tyle kotluje.

mtdeusz
13-12-2019, 18:45
8kw średnio 40kg peletu wszystko się zgadza.

inski
13-12-2019, 19:26
Najczęściej pracuje na 17 kw, nigdy nie widziałem więcej kw. 8 kw tylko w nadzorze i nieraz grzaniu cwu. Fuzzy logic wyłączone. Zadana 60 st histereza 5, ale to kotłem nie steruje tylko sterownik pokojowy. Nastawione na dzień 22.3 na noc 21.3 histereza 1. Dla mnie i syna za dużo, ale kobieta i córka płaczą, że zimno. No i jeszcze cwu 500 litrów to zżera na dzień 42, a na wieczór gdy wszyscy się kąpią 46.
Co do instalacj, prosta jak budowa cepa. Zawór trójdrożny, pompa cwu, co i cyrkulacyjna (nie podłączona do prądu, bo studzi wodę). Za tydzień będzie montowana ochrona powrotu pompa kotłowa i zawór 45 st.
438186
438187

Kroitz
14-12-2019, 11:11
500 L CWU na 4 osoby? Wystarczyłoby 200L, tu masz dodatkowego pożeracza energii

Kondensat
14-12-2019, 12:11
Najczęściej pracuje na 17 kw, nigdy nie widziałem więcej kw. 8 kw tylko w nadzorze i nieraz grzaniu cwu. Fuzzy logic wyłączone. Zadana 60 st histereza 5, ale to kotłem nie steruje tylko sterownik pokojowy. Nastawione na dzień 22.3 na noc 21.3 histereza 1. Dla mnie i syna za dużo, ale kobieta i córka płaczą, że zimno. No i jeszcze cwu 500 litrów to zżera na dzień 42, a na wieczór gdy wszyscy się kąpią 46.
Co do instalacj, prosta jak budowa cepa. Zawór trójdrożny, pompa cwu, co i cyrkulacyjna (nie podłączona do prądu, bo studzi wodę). Za tydzień będzie montowana ochrona powrotu pompa kotłowa i zawór 45 st.
438186
438187

Zawór temperaturowy 45st dla kotła na pellet to stanowczo za mały jeżeli chodzi o temperaturę,55 to minimum.Po drugie jak będzie zaw.temperat.55st +zaw.3D regulujący temp.na instalacje to powinno być sprzęgło hydrauliczne

inski
14-12-2019, 12:11
500 litrów bo mam działalność agroturystyczną, 4 pokoje do wynajęcia.

inski
15-12-2019, 11:19
Zawór wymienię na 55 stopni, a sprzęgło jest niezbędne przy zaworze trzy drogowym?

Kondensat
15-12-2019, 13:17
W twojej instalacji po dołożeniu drugiego zaw.3D bez sprzęgła będzie sytuacja ze pompy (te za zaworami 3D) będą pracowały w szeregu a nie powinny.
Zresztą załączyłem oryginalny schemat producenta twojego kotła

inski
15-12-2019, 16:26
Instalator nic nie mówił o drugim zaworze 3D. Miałem kupić pompę kotłową i zawór temperaturowy.

Kondensat
15-12-2019, 22:06
Instalator nic nie mówił o drugim zaworze 3D. Miałem kupić pompę kotłową i zawór temperaturowy.
Albo ja czegoś nie rozumie w twojej instalacji.W poście #160 jest zdjęcie instalacji i tam już jest zawór 3D w funkcji regulacji temp.pewnie na grzejniki.
Teraz mówisz że zostanie niebawem dokupiony zawór temperaturowy do ochrony powrotu kotła więc w instalacji będę 2szt zaworów 3D ponieważ zawór temperaturowy też jest zaworem 3D

inski
15-12-2019, 22:43
Ok wszystko jasne.

mtdeusz
15-12-2019, 22:49
A co to da?
Przecież masz 350m2 + 500litry CWU to jakie byś chciał spalanie peletu ?
10kg na dobe?

inski
16-12-2019, 18:00
A co to da?
Przecież masz 350m2 + 500litry CWU to jakie byś chciał spalanie peletu ?
10kg na dobe?

Liczyłem na 30-40 kg, 55 kg moim zdaniem przy takiej pogodzie to za dużo. Ochrona powrotu ma przedłużyć żywotność pieca, ustabilizować jego pracę, a nie obniżyć spalanie. Cały czas się waham czy dawać sprzęgło.

Metalliana
03-01-2020, 05:53
Witam serdecznie wszystkich, życząc szczęśliwego Nowego Roku! :)
Ponownie mam problem: kocioł wydaje błąd 02 brak ognia/opału. Czyści się i próbuje rozpalić się w kółko, i nic.
Wszystko przeczyściliśmy kilka razy ręcznie, nic nigdzie się nie zatkało.
Ale zauważyłam, że ta partia pelletu jest wilgotna. Czy to może być przyczyną?
I jak mam teraz ten pellet wygrzebać z pełnego pojemnika? A może jakoś wyschnie?

Ngs
30-01-2020, 04:03
Witam serdecznie wszystkich, życząc szczęśliwego Nowego Roku! :)
Ponownie mam problem: kocioł wydaje błąd 02 brak ognia/opału. Czyści się i próbuje rozpalić się w kółko, i nic.
Wszystko przeczyściliśmy kilka razy ręcznie, nic nigdzie się nie zatkało.
Ale zauważyłam, że ta partia pelletu jest wilgotna. Czy to może być przyczyną?
I jak mam teraz ten pellet wygrzebać z pełnego pojemnika? A może jakoś wyschnie?
Rozwiązałeś problem? Co było przyczyna ?

Winiar33
03-06-2020, 12:23
Witajcie,
Temat o kilku kotłach Biawar więc spytam.
Dom 5lat,dobrze ocieplony i okna 3szyby.
105mkw użytku, ale w tym 70mkw w podłogowce, w dwóch pokojach grzejniki. Bojler 150L.
Lepiej Compact 12kw czy Touch200?

Slawko123
03-06-2020, 13:13
Aby to miało ręce i nogi to albo compact 12kW plus bufor ok.300-400l (możliwość dołożenia paneli PV z grzałką w późniejszym terminie ) albo sam 200touch bez bufora bo on sam w sobie jest małym buforem.

12 compact fatalnie się czyści w środku bo musisz palnik zdemontować a 200touch wystarczy drzwiczki otworzyć.

Mocą się nie przejmuj bo on i tak będzie sam siebie nagrzewal pełną mocą a grzejniki i podlogowka ciepło będzie pobierać ze zladu jaki on ma. Prawie 200l.

Natomiast 12 compact będzie miał przewagę w trybie lato i grzaniu cwu. Szybko sam się nagrzeje aby grzać cwu. 200touch będzie musiał zagrzac cały swoj zład wody. Zaletą tego jest ze w chłodniejsze dni masz od razu ciepło do wykorzystania przez podlogowke i grzejniki.

Winiar33
03-06-2020, 15:02
Na bufor nie mam miejsca. Słyszałem właśnie ze Touch200 dobrze współgra z podłogowką. Mam jeszcze jeden typ, tyle że bardzo prosty, ubogi. Ferroli biopellet pro 12

Winiar33
03-06-2020, 15:20
Na bufor nie mam miejsca. Słyszałem właśnie ze Touch200 dobrze współgra z podłogowką. Mam jeszcze jeden typ, tyle że bardzo prosty, ubogi. Ferroli biopellet pro 12

Dodam że chciałbym w domu mieć stała temp. więc raczej pokojowki będą. Hol, salon, kuchnia to podłogowka. Razem 8obiegow. Dwa pokoje i w każdym grzejnik.

Slawko123
03-06-2020, 16:01
Sterowanie pokojowe i podlogowka ...... powodzenia.

Winiar33
03-06-2020, 16:28
Sterowanie pokojowe i podlogowka ...... powodzenia.

Rozwiń...
Ja amator jestem.

Slawko123
03-06-2020, 16:52
Szukaj, nie ma sensu pisać to po raz tysięczny któryś

Winiar33
03-06-2020, 17:16
Oświec mnie. Jak piec ma wiedzieć jaka temp mam w pokoju? Kiedy się będzie wł i wył? Na sygnał czego?

Slawko123
03-06-2020, 21:12
Kocioł wyłączy się jak osiągnie temp.zadana a włączy jak spadnie na nim temp. określona histereza. Temp.w pomieszczeniu nie ma znaczenia. Od tego są inne rzeczy.

Winiar33
03-06-2020, 21:51
To ja już nic nie rozumiem. W innych tematach wyczytałem że można zamontować termostat pokojowy który daje sygnał do kotła. Nawet przy podłogowce.

Slawko123
03-06-2020, 22:59
Poczytaj więcej i czym dokładnie steruje ten termostat. Czytaj nie tylko to forum. Tutaj za wiele się nie dowiesz.

radik81
04-06-2020, 07:20
Zajrzyj na forum infoogrzewanie tam są tematy związane z tymi kotłami. Chociażby ten;
https://forum.info-ogrzewanie.pl/topic/25458-biawar-pellux-compact-12kw/

Winiar33
04-06-2020, 10:08
Dzięki za link. Sięgnąłem do lektury.
Bardziej interesuje mnie 200 touch. Nie wiem czy nie za duży dla mojego zapotrzebowania. Poczytam, przemyśle

Metalliana
26-12-2022, 11:38
Tak, jak się okazało, poleciała zapalarka.
Tak naprawdę wymienialiśmy zapalarkę już chyba 3 razy w ciągu 7 lat. Bardzo czule reaguje na nierówny prąd.