PDA

Zobacz pełną wersję : Prośba o sprawdzenie schematu ładowania bufora



hudy14777
12-08-2016, 19:19
Witam serdecznie.

Jestem w trakcie budowy domu, aktualnie przyszedł czas na kominek itd.
Narysowałem (w paincie ;p ) schemat początku instalacji CO.

Proszę o weryfikację oraz uwagi :)
Pozdrawiam.



364326

asolt
12-08-2016, 22:52
Witam serdecznie.

Jestem w trakcie budowy domu, aktualnie przyszedł czas na kominek itd.
Narysowałem (w paincie ;p ) schemat początku instalacji CO.

Proszę o weryfikację oraz uwagi :)
Pozdrawiam.



364326

Po co 2 zbiorniki, moze byc jeden bufor z wezownicą cwu, po co zasilac podłogówkę z gornej wezownicy, mozna bezposrednio. Dołozyc jeszcze zestaw grzałek zasilany w II tar. A tak ogolnie po co kotłownia w salonie. Kominek powinien byc do okazjonalnego palenia a nie jako podstawowe zródło grzewcze.

hudy14777
13-08-2016, 04:19
Dziękuję za odpowiedź :) dwa zbiorniki ponieważ chcę podłogowę mieć obieg zamknięty. A wykorzystanie wody z bufora bezpośrednio wiązało by się z koniecznością zastosowania wymiennika i jeszcze jednej pompy obiegowej. Podłogowe będzie zasilal głównie kocioł gazowy. Jednocześnie będzie grzal tez zbiornik cwu poprzez jego drugi płaszcz którego brak na schemacie jeszcze. Tak to chce sobie zrobić. Czy ogólnie schemat do tej pory będzie działał ok?

asolt
13-08-2016, 08:58
Dziękuję za odpowiedź :) dwa zbiorniki ponieważ chcę podłogowę mieć obieg zamknięty. A wykorzystanie wody z bufora bezpośrednio wiązało by się z koniecznością zastosowania wymiennika i jeszcze jednej pompy obiegowej. Podłogowe będzie zasilal głównie kocioł gazowy. Jednocześnie będzie grzal tez zbiornik cwu poprzez jego drugi płaszcz którego brak na schemacie jeszcze. Tak to chce sobie zrobić. Czy ogólnie schemat do tej pory będzie działał ok?

Kolejne pytanie, po co grzac gazem skoro koszt grzania w II tar. (g12w) jest taki sam, jestes na terenie Tauronu a Tauron na najnizszą cene II taryfy w Polsce, koszt grzania porówynwalny z gazem. Po co komplikowac układy po co gaz skoro mozna wykorzystac prąd. Kominek i bufor przy zastosowaniu rozwiązan okreslonych w przepisach moze pracowac w układzie zamknietym. A skoro mowa o kominku to pasowałoby pomyslec układzie dla podniesienia temperatury powrótu. Dla mnie taka komplikacja całego układu nie ma uzasadnienia, ale kazdy sam inwestor decyduje.

hudy14777
13-08-2016, 12:12
...czytałem dużo o grzaniu prądem i mi się to podoba. Zwłaszcza ze jestem elektrykiem :)

Gdzie mogę sprawdzić aktualna cenę prądu w drugiej taryfie? Albo może ktoś mi poda.. bo z tabel tauryna wyczytać faktyczną opłatę za kWh to masakra :)

Temperatura powrotu kominka będzie podnoszona przez zawór mieszający który jest na schemacie w pierwszym poście.

asolt
13-08-2016, 13:07
...czytałem dużo o grzaniu prądem i mi się to podoba. Zwłaszcza ze jestem elektrykiem :)

Gdzie mogę sprawdzić aktualna cenę prądu w drugiej taryfie? Albo może ktoś mi poda.. bo z tabel tauryna wyczytać faktyczną opłatę za kWh to masakra :)

...

Chciec to móc, straszne lenistwo ogarnia niektórych, wystarczy tylko poszukac w internecie, elektryk powinien cos wiedziec na temat cen, ale do rzeczy

http://www.tauron-dystrybucja.pl/SiteCollectionDocuments/taryfa-dystrybucyjna-2016.pdf
http://www.tauron24.pl/dom/prad-z-elektrykiem-24h/Strony/prad-z-elektrykiem-24h.aspx

i tak dla obszaru krakowskiego, bedzinskiego, tarnowskiego, czestochowskiego, bielskiego
koszt g12w w wersji podstowej (są jeszcze taryfy z elektrykiem, serwisanten, na 24 m-cy, na 36 m-cy wynosi:
I - 0,7118 zł
II- 0,2625 zł
kosztów stałych nie liczę gdyz i tak je ponosi kazdy niezaleznie od tego czy grzeje czy nie.

hudy14777
13-08-2016, 16:45
Tak każdy ponosi te koszty stałe... jednak są one doliczane od każdej kWh czy jak? Jak dla mnie to zbyt jasne to nie jest co tam piszą.

Trochę też brak odwagi na tak śmiałe posunięcie jakim jest grzanie prądem choć wiem ze ludzie grzeją i są zadowoleni.

Dziękuję jeszcze raz za zainteresowanie tematem.

asolt
13-08-2016, 17:01
Tak każdy ponosi te koszty stałe... jednak są one doliczane od każdej kWh czy jak? Jak dla mnie to zbyt jasne to nie jest co tam piszą.

Trochę też brak odwagi na tak śmiałe posunięcie jakim jest grzanie prądem choć wiem ze ludzie grzeją i są zadowoleni.

Dziękuję jeszcze raz za zainteresowanie tematem.

Koszty stałe jak sama nazwa mówi to koszty stałe niezalezne od ilosci zuzytych kWh, ponisimy je wszyscy, po co wiec pakowac sie w koszty stałe z gazu. Wystarczą te koszty z prądu. Co do taryfy to wystarczy dokładnie ją przeczytac zarówno dystrybucyjna jak i sprzedazową, nie jest to wiedza tajemna chociaz wielu przerasta jej zrozumienie. Nie mamy na wpływu na tresc i forme opisu i sposobu wyliczania opłat za uzytkowanie energii elektrycznej.
Jezeli chodzi o zadowolenie z grzania pradem to jezeli są takie same koszty jak gazem, to podłaczenie gazu i wszelakie opłaty z tym związane są ekonomicznego uzasadnienia. Nie przesadzaj z tym smiałym posunieciem, jest to nosnik energii jak kazdy inny.

hudy14777
14-08-2016, 19:55
Zdecydowałem się jednak na piec kondensacyjny w połączeniu z kominkiem. Kominek będzie grzal bufor i cwu a pośrednio podlogowke po buforze. Piec kondensacyjny będzie grzal bezpośrednio podlogowke i cwu w tym samym zbiorniku co kominek. Z tym ze piec będzie grzal podwójnym płaszczem który posiada zbiornik wpw 100.

asolt
14-08-2016, 21:35
Zdecydowałem się jednak na piec kondensacyjny w połączeniu z kominkiem. Kominek będzie grzal bufor i cwu a pośrednio podlogowke po buforze. Piec kondensacyjny będzie grzal bezpośrednio podlogowke i cwu w tym samym zbiorniku co kominek. Z tym ze piec będzie grzal podwójnym płaszczem który posiada zbiornik wpw 100.

To smiałe posunięcie jednak Ciebie przerosło, kosztem wiekszych nakladow inwestycyjnych zwiazanych z gazem i komplikacją całego układu. A mozna było prosciej i taniej.
Jak bedziesz przejezdzał przez Dąbrowe T. daj znac to pokaze działający układ bufora z grzałkami i kominkiem z płaszczem wodnym i automatyką całosci łacznie z czujnkami ruchu do załączania cyrkulacji cwu, gazu w budynku brak, odradziłem inwestorowi a ten mnie posłuchał. Do mnie nie masz daleko A4 i 50 min jazdy. Zapraszam

hudy14777
14-08-2016, 22:03
Chętnie bym zobaczył taka instalacje na własne oczy. Daj mi proszę numer tel do Ciebie. Będę w okolicy to się odezwę. Jeśli byłbyś dalej chętny mi to okazać.

asolt
14-08-2016, 22:29
Poszło na PW