PDA

Zobacz pełną wersję : Grzejniki REGULUS? znacie? a mo?e macie?



Tom_Poznan
14-12-2004, 20:52
Szukam osób które mogą się wypowiedzieć na temat grzejników REGULUS.
Takie mam wycenione w ofercie przez wykonawcę, nie wiem co to jest??
Czy to dobry wybór??

Dzięki za odpowiedź
Pozdrawiam

Grzesiek13
15-12-2004, 06:52
Może to i dobre, ale mało popularne. Był kiedyś ? convector i padł i było to coś podobnego. Opinie były różne, generalnie wyszło że to miernota.

Szymon Szymonowicz
15-12-2004, 07:09
Chyba dobre skoro wiszą na stronach CBS - http://szkielet.com.pl/katalog2004/150.php Oni podobno byle czego nie promują.

Tom_Poznan
15-12-2004, 08:15
Dzięki!

Pozdrawiam

art9
15-12-2004, 09:26
Ja mam grzejniki REGULUSA i jestem zadowolony. Zdecydowłem się dlatego bo są miedziane. Rurki mam miedziane i żeby nie było zjawisk termoelektrycznych to najlepiej kaloryfery też miedziane. Miedź jest bardzo trwała, z czasem pokrywa się patyną (kolor zielony) ale to jest dla niej naturalna warstwa ochronna. Co innego aluminium, z czasem przy podwyższonej temperaturze występuje w nim zjawisko tzw korozji wewnętrznej. Na zewnątz nic nie widać, a materał robi się coraz bardziej kruchy. Nie sądzę aby kaloryfery aluminiowe wytrzymały np 30 lat, a miedziane bez problemu. Następna sprawa, aby ograniczyć zjawiska termoelektryczne w CO przy rurkach miedzianych a kaloryferach aluminiowych do wody dodaje się specjalny środek tzw inchibitor. Ja mam kocioł Vailanta, a oni nie uznają reklamacji jeżeli wykryją wykryją że w wodzie grzewczej były jakieś dodatki.
Grzejniki REGULUS są typu konwektorowego. Więcej o nich jest na stronie www.regulus.com.pl Jest też tam program do obliczania doboru grzejników. Właśnie przy pomocy tego programu dobrałem sobie w domu wszystkie grzejniki i jest OK.

Tom_Poznan
15-12-2004, 10:03
[/b]art9
wielkie dzięki
jak długo je uzytkujesz?
czy są jakieś wady, iedogodności?

Pozdrawiam

atomik
15-12-2004, 10:38
Znam i mam takie, ale pierwszy sezon.

Argumentem za ich wyborem dla mnie bylo to, ze oddaja wiekszosc ciepla przez konwekcje, czyli grzeja przeplywajace przez nie powietrze, a mniej sciane za grzejnikiem (porownujac np. z grzejnikami stalowymi panelowymi, radiacyjno-konwekcyjnymi).
Wg mnie to ma znaczenie np wtedy, gdy sciana za grzejnikiem nie ma dobrej izolacji termicznej - u mnie sciany starego domu sa ocieplone, ale niestety maja mostki cieplne do ziemi trudne do dobrego zaizolowania. Czyli uwazam, ze stosujac grzejniki konwekcyjne mniej ciepla trace na ogrzewanie gruntu wokol domu. Przekonal mnie argument o korzysciach z ogrzewania przez silniejszy przeplyw powietrza, zamiast radiacyjnie.

(Mowiac dosc technicznie - a czasami trzeba - czym wieksza temperatura wewnetrznej powierzchni sciany, tym wiecej ciepla ucieka przez sciane na zewnatrz domu, bo ilosc ciepla przewodzonego przez sciane jest proporcjonalna do roznicy temperatur obu powierzchni sciany. To jest cieplo stracone, bo ono nie ogrzewa powietrza w pomieszczeniu).

Wada: sa dosc delikatne mechanicznie - latwo je wgniesc (np. dlatego w sieni dalem zwykly stalowy panelowy).

A Convector jednak nie padl, tylko dwoch znanych panow juz go nie musi reklamowac (ile lat Grzesiek13 chcialbys ogladac te sama reklame).

amichal1
15-12-2004, 13:17
Znam i mam takze 1 sezon

Wybrałem je dlatego ze w starym domu zmieniałem rury na miedziane teraz w całej instalacji mam około 40 listrów wody dom piętrowy kostka ocieplony. Kocioł ze sterowaniem tygodniowym strasznie szybko dom sie nagrzewa wiec jak dla mnie to bardzo dobrze. pozdrawiam :wink:

ADAMOS48
15-12-2004, 17:50
Jak tylko zobaczyłem tytuł postu to odrazu otworzyłem i czytam ,czytam i oczom nie wierzę .Po głębszym zastanowieniu nasuwają sie tylko 2 myśli
1 lobing
2 idiotyzm
W pierszym punkcie wiadomo i mie ma co roztrzepywać.
Co do drugiego to mnie cholera wzieła ,że normalni ludzie ,a myślą jak dzieci. Wytłumaczę dlaczego.
1 zbyt mała ilość wody to nie zaleta tylko strata,ponieważ woda jest tylko nośnikiem energi i nie ma wpływy na bilans energetyczny ,a wprzypadku zbyt małej ilości wręcz naraża nas na kolosalne straty ,a w przypadku kotła na paliwa stałe to już jest niebezpieczne.
Jak wspomniałem mała ilośc wody musi przenieś dużą ilośc energi z kotła do grzejnika ,a wiązę sie to z podniesieniem temperatury i szybkościa obiegu . Każde podniesienie temperatury na kotle wiąze sie z stratą energi do komina.Napewno ci co użytkują grzejniki konwektorowe juz zauważyli że do 70 stopni rezultaty są mizerne.To convektor zrobił ludziom wodę z mózgu i całe szczęście ,że schylił sie ku upadkowi . Inwestorzy ,którzy nabyli te grzejniki w większości już powymieniali.Grzejnik może nazywac sie różnie ,ale zasada grzania jest ta sama niezależnie ,która firma wyprodukowała.Pozostaje kwestia bezpieczeństwa o której nikt nie wspomniał a ma kluczowe znaczenie czy rano obudzimy sie w własnym domu. Każdy kocioł węglowy musi mieć system otwarty i wrazie zaniku prądu system musi zadziałać na grawitację ,co w przypadku grzejników konwektorowych jest nie możliwe i nie wykonalne .O akumulatorach ciepła już nie wspomne zyczę tylko dłuuuugiego .taniego i przedewszystkim bezpiecznego użytkowania konwektorów.ADAM.

Tom_Poznan
15-12-2004, 21:14
Dzięki za porady!!

ADAMOS48 trochę mnie dobił :o

...ale trudno się mówi i żyje się dalej

Pozdrawiam

atomik
16-12-2004, 00:13
Drogi Adamosie,
Ty faktycznie o lobbingu nic nie mow, jak mieszkasz w Ketach - huta aluminium. Czyzby wiec wszystko co nie aluminium to jest beeeee.

Pewnie ilosc wody w instalacji byla walkowana na forum sto razy, ale ja tez uwazam, ze jak ma sie kociolek bezpieczny przeznaczony do systemu zamknietego, to duza ilosc wody nie jest do niczego potrzebna.

Rzecz w tym, ze sporo ludzi (a wiem to od instalatorow z ktorymi rozmawialem) montuje kotly przeznaczone wylacznie do systemu otwartego (np. weglowe) w ukladach zamknietych. I ci faktycznie moga sie obudzic na polu w miejscu, gdzie stal ich dom, ale to niezaleznie od tego czy maja grzejniki stalowe, zeliwne, miedziane czy aluminiowe.

POza tym zauwaz, ze strasznie nas tu obrzuciles wyzwiskami.

No i nikt tu nie mowil, ze jest normalny.
"Tylko paranoicy moga przezyc" - Andy Groove
(jeden z zalozycieli i prezes Intela. Tak, tak, wlasnie tego Intela ktorego procesor jest zapewne w twoim komputerze).

boguslaw
16-12-2004, 19:53
Wypowiadają się użytkownicy, którzy są zadowoleni oraz piewca ogólnodostępnych mitów. Nie wszystkie blondynki są głupie jak i nie wszystkie grzejniki miedziano-aluminiowe mają te same cechy użytkowe.
Czy Pan z Kęt wie np. żę Regulusy mają kolektorowy układ grzewczy
a grzejniki krakowskie co powoduje iż posiadaja one wielokrotnie niższe opory hydrauliczne?
Czy Pan z Kęt wie czym jest bezwładność instalacji, i że regulusy wskutek małej pojemności wodnej nie potrzebują zbędnej drogiej elektroniki w tym szczególnie pogodówki?
Czy Pan z Kęt wie, że wysoka sprawność i ogromna powierzchnia czynna
regulusów powoduje, że transmisja energii do otoczenia jest bezproblemowa a dobierany kocioł może mieć moc od 20-40% niższą niż przy innych grzejnikach?
Czy Pan z Kęt, że regulusy montuje w Polsce z bardzo dobrym skutkiem
blisko tysiąc instalatorów, również w kotłach kondensacyjnych - niskotemperaturowych, we współpracy z kominkiem i pizecamia węglowymi? Czyżby biedacy nie wiedzieli co czynią?
Czy Pan z Kęt wie, że regulusy eksportowane są do dziewięciu krajów
w tym do wymagających Niemiec i Rosji i Ukrainy, której obywatele
pod względem wiedzy technicznej biją nas na głowę (latają przecież w kosmos)? Nie było tam jednak tych, którzxy zepsuli rynek i przyczynili się do powstania powtarzanych, nie tylko w Kętach mitów.
Itd, itp

ADAMOS48
18-12-2004, 22:05
Panie bogusławie ,w każdym poście wspomina Pan o blondynkach ,czyżby naprawde cos nie tak.W Ketach naprawdę jest huta aluminium ,ale jak by zadał Pan sobie trudu to napewno wiedzialby Pan ,że od 6 lat nie produkują grzejników. Pana wypowiedzi {fachowe } nie mają sie nijak do życia i twierdzę z całą odpowiedzialnością o miernym poznaniu tematu ogrzewania. Niektóre twierdzenia nawet śmieszą swoimi wywodami.Piewszy przykład z brzegu Czy
Pan z Kęt wie czym jest bezwładność instalacji, i że regulusy wskutek małej pojemności wodnej nie potrzebują zbędnej drogiej elektroniki w tym szczególnie pogod.
Ten kwiatuszek pod rozwagę ,mała ilośc wody w instalacji wymaga bardzo dużo elektroniki i urządzeń pomocniczych ,Czy Pan bogusław wie ,że mała ilość wody zmuszą do zwiększenia przepływów i podniesienia temperatury na zasilaniu.Czy wiadome jest Panu w jakiej temperaturze wody zaistnieje optymalna konwekcja powietrza w grzejniku .Idąc tokiem Pana rozumowania to grzejniki aluminiowe zakładają tysiace instalatorów ,a bez Kozery to setki tysiecy.ADAM

ADAMOS48
18-12-2004, 22:09
Ps
Zapomniałem zapytać czy Pan wie ,dlaczego Regulusy mają "system kolektorowy " ano z prostej przyczyny nie opanowali dobrego gięcia rurek miedzianych jak mi sie zdaje o grubości już nie pamietam o.6mm lub 0,9mm.

beno11
19-12-2004, 00:03
Ps
Zapomniałem zapytać czy Pan wie ,dlaczego Regulusy mają "system kolektorowy " ano z prostej przyczyny nie opanowali dobrego gięcia rurek miedzianych jak mi sie zdaje o grubości już nie pamietam o.6mm lub 0,9mm.
witam
tylko dziwi mnie troszke jeden fakt ze " producent udziela 25 lat gwarancji na trwałość korozyjna i moc grzewczą "
oni musza byc wielkimi ryzykantami skoro na takie jak twierdzisz g..... daja tak dluga gwarancje w porownaniu do innych producentow :)

ADAMOS48
19-12-2004, 07:31
Ja mogę ci dać 100lat gwarancji ,tylko wyegzekwuj ja .Tak sie sklada ,że wina zawsze ljest po stronie inwestora.,a poważnie od kogo chcesz wyegzekwować gwaransję jak firma istnieje 5 lat a potem jak fenix powstaje pod inna nazwą i z nowym produktem (czytaj nazwa)

beno11
19-12-2004, 08:19
witam
nie do konca mnie przekonales bo warunki sprzedazy i gwarancyjne na terenie Unii sa dosc rygorystyczne i jezeli rzeczywiscie by produkowali buble to juz dawno by oglosili upadlosc
wiesz latwo powiedziec ze ktos produkuje buble ale trudno Ci to udowodnic ze mowisz prawde a sam fakt ze kiedys inna firma produkowala podobne i padla nie swiadczy to o tym ze robila badziewie tylko moze byc jeszcze wiele innych powodow ze padla
mam prosbe , jezeli jestes tak pewny ze to sa buble podaj jakies konkretne argumenty , przyklady a nie tylko stwierdzenie ze cos jest be a cos cacy :D

co do cyt " zbyt mała ilość wody to nie zaleta tylko strata,ponieważ woda jest tylko nośnikiem energi i nie ma wpływy na bilans energetyczny ,a wprzypadku zbyt małej ilości wręcz naraża nas na kolosalne straty "
moze to i prawda ale mi wytlumacz dlaczego po przerobieniu instalacji na cienkie rury i zmiejszeniu ilosci wody w obiegu o ok 60% zuzycie gazu spadlo mi o ok 30% ?

ADAMOS48
19-12-2004, 14:37
Beno 11 po co mam ci udowadniać jak ty już jesteś przekonany i masz klapki na oczach. Szkoda mojego jak i twojego czasu. Kup sobie zamontuj a potem ciesz się całe zycie .Adam

beno11
19-12-2004, 15:34
witam
wiesz klapek na oczach nie nosze - kon nie jestem
tylko ciekawi mnie dlaczego tak te grzejniki odradzasz wszystkim i jednoczesnie starasz sie ich uzytkownikow i potencjalnych nabywcow albo osmieszyc albo obrazic ?
odn cyt " Szkoda mojego jak i twojego czasu " masz racje - tobie brak argumentow a mnie czasu na jalowa dyskusje
pozdrawiam

neuron
19-12-2004, 16:20
Przenosze z sasiedniego watku:
Zadalem sobie trudu i wpisalem wsp. korekcyjne trzech marek do jednej tabeli. Sa to wsp korekcyjne dla temp. pomieszczenia +20 st.
Wynika z nich ze purmo i fondital to w zasadzie to samo, zas wyraznie odstaje regulus. Juz na pierwszy rzut oka widze ze zbyt wiele pomiarow nie zrobiono ale roznice sa i tak powalajace.
Jesli kupicie grzejnik 1000W dla 90/70 to przy zasilaniu 55/45 tak ja by pogodowka ustawila na kotle teraz Purmo i Fondital beda dawaly 400W zas regulus 500W. Czy takie wsp. pojawiaja sie rowniez w ich materialach na pismie czy to tylko internetowy wabik?

http://www.enaco.pl/neur0344izx2/wspkor.jpg

ADAMOS48
19-12-2004, 18:20
Wielokrotnie na forum wszystko było wyjaśnane i proszę sobie poszukać.

boguslaw
19-12-2004, 18:22
Przepraszam ale tylko przebiegam i mogę polemizować tylko "po łebkach".
Wiem, że w wielu kwestiach moja wiedza jest niewielka lecz to co wiem wiem na pewno. :-? Chętnie się jednak poduczę u fachowców-praktyków.
Adamos48 :o
Kolektorowy sposób łączenia rur był wyborem świadomym. Argumenty wystarczą na mały wykład lecz podstawowy to obniżenie oporów hydraulicznych. Skutki wysokich oporów hydraulicznych conwektora czy termy są powszechnie znane. Proszę szybko obliczyć spadek temperatury
przy układzie wężownicowym conwektora dla grzejnika długości np. 200cm
na początku i na końcu wężownicy. Jak się to ma dla wydajności grzejnika
w różnych jego punktach? :wink:
W układzie kolektorowym podana na zasilaniu temperatura jest równo prowadzona w całym pakiecie rur poziomych aż do kolektora zbiorczego.
Większość firm opomiarowująca grzejniki nie ma przeciwwskazań do opomiarowania regulusów.
Gięcie rur to najmniejszy problem nawet tych o grub. 1,0mm
Grzejnik zachowuje się jak fragment instalacji w miedzi ze znacznie mniejszym ryzykiem zaistnienia korozji wżerowej (warunek gwarancji to m.in. filtry mechaniczne), stąd jego gwarancja jest porównywalna z gwarancją (trwałością) instalacji miedzianej. Reklamacje po zastosowaniu regulusów nie występują poza nielicznymi potrzebami zrównoważenia przepływów przy instalacjach budowanych bez projektu! Również przy węglówce.
Sposób łączenia miedzi z aluminium (wcięcie w ściankę do 0,1mm) gwarantuje trwałość tego styku w czasie w przeciwieństwie do znanych uprzednich produkcji.
Ilość elektroniki można jednak zmniejszyć w wypadku zastosowania kotła o mocy mniejszej ( niektórzy instalatorzy podają zastosowanie kotłów
węglowych o mocy 50% mniejszej od sumy mocy grzejników.
Proszę o poważne opinie w tej sprawie.

ADAMOS48
19-12-2004, 20:09
bogusław mam nie odparte wrażenie ,że twoje posty to krypto reklama

boguslaw
19-12-2004, 21:13
ADAMOS48 Powiem Ci w tajemnicy, że ja też mam takie wrażenie, że Twoje posty to kryptoreklama. Przede wszystkim masz zdecydowane poglądy i nie lubisz ich zmieniać. Ja też mam zdecydowane poglądy i lubię je zmieniać, jeśli trafię na istotne argumenty nie do podważenia.
Na razie mnie nie przekonałeś, poza tym, żę chylę głowę przed Twoją wiedzą praktyka. W ten sposób nigdy jednak nie polubisz Niemców.
Ci na zachodzie to już nie ci sami co nas kiedyś regularnie napadali! :wink:
Ty kochasz żęberka, to widać, słychać i czuć. Ja kocham co innego, to chyba nie karalne?? I ja w to wierzę bo doświadczyłem regulusow na własnej skórze szczególnie w marcu, kwietniu, maju, czerwcu, lipcu, sierpniu, wrześniu, październiku, kiedy to też czasem jest po prostu chłodno :cry: Regulusy odpalasz, kwadrans i cześć. Masz komfort cieplny!
Bez pledu, ciepłych kapci i cicho..nawet na golasa.

amichal1
20-12-2004, 16:23
Witajcie !!

Już zabierałem głos w tej dyskusji, ale powiem co jeszcze przyszło mi do głowy z własnych doświadczeń. Jeśli chodzi o temperaturę na piecu to musi być przynajmiej 70 stopni u mnie chodzi albo na 75 albo w czasie silnych mrozów na 85 stopni. Dom strasznie szybko sie nagrzewa więc w połączeniu ze sterowaniem, które moim zdaniem jest w przypadku tego typu grzejników nieodzowne zapewnia mi odpowiednią temperaturę, a jednocześnie oszczędność. No zgadza sie jest problem jak nie ma prądu :( no ale od czego jest stary piec kaflowy. W przyszłości będzie z niego zrobiony kominek. Nie odczuwam takze problemów z cyrkulacją powietrza.

ADAMOS48
20-12-2004, 20:28
Powiem Ci bogusław ,że nie wiesz co tracisz i nigdy się nie dowiesz jakim komfortem obdarzyły by Ciebie grzejniki aluminiowe a nawet stalowe.Dlaczego piszesz ,że u nas bufor nie ma racji bytu skoro w buforze w przypadku kotłów na paliwo strałe jest magazynowany nadmiar energi ,który w danej chwili nie jest potrzebny. Co do kondesatów to bufor służy do długiej nie przerwalnej pracy kotła na niskich temperaturach ,co służy podniesieniu sprawności.Możemy tak polemizowac bardzo długo i jak napisałeś ja Ciebie nie przekonam ,a ty mnie Adam

boguslaw
20-12-2004, 20:47
Witaj Adamosie :D
Nie mówiłem nigdy, iż bufor jest zbędny, wręcz przeciwnie w niektórych przypadkach jest bardzo pożądany i stosowany również przy instalacjach
z regulusami. Mówisz jednak ogólnie o buforze jako o zasadzie a przecież są różne instalacje i te maleńkie i te ogromne. Przy regulusach można wskutek ich większej bez porównania sprawności w przekazywaniu ciepła
(wyższy współczynnik przewodnictwa cieplnego miedzi i aluminium w połączeniu z ogromną powierzchnią czynną - powierzchnią wymiany ciepła regulusow) magazynować w buforze szybciej i więcej nadwyżek energii -
choćby tylko zysk z niemal całkowitego braku inercyjności -bezwładności cieplnej- instalacji z regulusami.
Jak tam akcja z młotkiem?? Myślę, iż pomału, pomału staniesz się jeśli nie wielbicielem, to przynajmniej neutralnym sympatykiem regulusów :)
Dobry, polski produkt.

ADAMOS48
20-12-2004, 20:52
Jedynie co bym chciał to dobry polski produkt i tu bardzo bym sie cieszył

ariete
20-12-2004, 21:03
Czy Pan z Kęt wie, że wysoka sprawność i ogromna powierzchnia czynna
regulusów powoduje, że transmisja energii do otoczenia jest bezproblemowa a dobierany kocioł może mieć moc od 20-40% niższą niż przy innych grzejnikach?

Panie Bogusławie.
Czy raczyłby Pan rozwinąć tę myśl?
[/b]

ADAMOS48
20-12-2004, 21:30
Ja myślę ,że jak jeszcze troszku da się usprawnic regulusy to po co nam bedzie potrzebny kocioł?

projektant
20-12-2004, 23:23
A ja mam lepszy pomysł. Podobno pierzyna grzeje. To tak po jednej powiesić na ścianie w pokoju :)

busstop
21-12-2004, 05:25
Przy regulusach można wskutek ich większej bez porównania sprawności w przekazywaniu ciepła


Nadużywasz i mylisz pojęcia kolego. Jaka znowu sprawność???? Toż to bardziej jakiś wskaźnik efektywności.

Adamos jest na tym forum od dawna i dał się poznać jako dobry fachowiec. Rozwiał parę mitów, niejednemu bezpośrednio lub pośrednio pomógł. Nie zawsze się z nim do końca zgadzam, ale tu barzdiej chodzi o podejscie do sprawy polskie cacy/zagraniczne be. Za to w sprawach technicznych nie można się do niczego przyczepić.

Reasumując pseudo-fachowe dyskusje i lansowanie jakiś tam grzejników regulus skutecznie mnie do nich zniechęciło.

boguslaw
21-12-2004, 07:39
ADAMOS48 jest dla mnie również autorytetem, stąd tak zależy mi na jego
uważniejszym przyjrzeniu się regulusom, co też czyni i wycofał się z wielu
początkowych tez.
Nie może wszak fachowiec obalający mity tworzyć nowych!
Nie będzie wówczas w swoich opiniach odpowiednio rzetelny, staranny i obiektywny.
Proszę zwrocić uwagę w jak wielu poruszanych kwestiach (na dwóch forach) ADAMOS przyznał mi rację.

BUSSTOP
Nie czepiajmy się słówek! "Sprawność" czy też "wskaźnik efektywności".
Każdy przy odrobinie dobrej woli wie o co chodzi. Nie mam wykształcenia technicznego, jestem z wykształcenia lekarzem, stąd moje pomyłki
nomenklaturowe. Wierzę, zę mi je wybaczysz.
Idea moich wywodów dla każdego z branży jest klarowna.

Moje istotne argumenty ( z własnego i nie tylko doświadczenia) są przemilczane a zaczyna się "argumentum ad personam"!!!

Aco na to zadowoleni użytkownicy i zadowoleni z ich zadowolenia monterzy?
Dla mnie recepta jest prosta: najpierw ciepły dom, potem sprawne źrodło ciepła + REGULUSY!

ADAMOS48
21-12-2004, 19:17
Wracając do pierzyny to jest dobra na noc ,ale na dzień lepsze bedą grzejniki żeliwne. W razie chłodu i zimna 10 żeberek na plecy i dookoła domu aż będzie gorąco .Tanie w eksploatacji i zdrowe.

boguslaw
21-12-2004, 20:12
ADAMOS48 Są inne, tanie i równie zdrowe sposoby na rozgrzewkę, również z pomocą blondynek. Wielu jednak woli na leniuszka, z pilotem.

Problem z miedziano-aluminiowymi nie można skwitować chłam i już.
Opinię kształtował okres niechlubnej obecności konwektora. Miał pecha. Gdyby wchodził na rynek dzisiaj, w dobie genialnej elektroniki i ogromnego zakresu modulowania mocy kotłów, pewnie by było inaczej. Jest ciekawe, że w tych krajach gdzie go nie było, z miedziano-aluminiowymi nie ma żadnych problemów! W czasach szczytu popularności konwektora dominowały pierwsze kotły - bez elektroniki i przeważnie o dolnym zakresie mocy 13kW a górnym 24. O wiele za dużo przy przeciętnym grzaniu w zimie.
Takie kotły starczały na 300-400 m2. Migotały - włączajac się i wyłączając
zupełnie nie dając czasu grzejnikom na pracę. Dzisiaj jest inaczej.

Są małe kotły viessmana,Termetu, wielokierunkowe sterowanie kotłami
węglowymi itd.
Jeśli suma mocy zabudowanych grzejników np. regulus wynosi 25kW zastosowany kocioł gazowy powinien mieć moc maksymalną 70-80% ich mocy a więc maksimum 20kW.
Przy kotłach elektrycznych jeszcze mniej.
To nie jest żąden wymysł z powietrza. Tak zeznali praktykujący z regulusami monterzy.

ariete
21-12-2004, 20:29
Panie Bogusławie.
Najprawdopodobniej dlatego zalecana jest mniejsza moc kotłów, gdyż zwyczajnie te grzejniki nie wytrzymuja wyższych temeratur niż 70 st.C. To taki wentyl bezpieczeństwa?
Kilka postów było pytanie do Pana.
Dlaczego mamy zmniejszać moc kotła jeżeli stosujemy regulusy?
Budynek dany ma określone zapotrzebowanie na ciepło. Źródłem ciepła dla naszego domu jest kocioł wyrównujący straty ciepła. Grzejnik jest pośrednikiem w tym układzie.
Jeżeli napisałby Pan, że regulus np. zajmuje mniejszą powierzchnię w stosunku do grzejnika np.X, to nie dyskutowałbym. Ale dzięki regulusom możemy obniżyć moc kotła? Coś tutaj mi nie pasuje.

boguslaw
21-12-2004, 20:49
ARIETE
Nie ma bardziej odpornych na wysokie temperatury i wysokie ciśnienia,
a przede wszystkim duże skoki ciśnienia niż grzejniki rurkowe.Proszę przywołać sobie np. chłodnicę samochodową. przy jakim ciśnieniu i temperaturze wywala termostat. W każdej instalacji c.o. jego odpowiednikiem jest zawór bezpieczeństwa. W Polsce to nie ma znaczenia lecz np. w Rosji ciepłownia podaje ciepło bezpośrednio na budynki, bez wymienników, czasem nawet parę i tam regulusy spisują się znakomicie.
Widziałem na własne oczy ich rekomendację Ministerstwa Gospodarki Rosji na 1,5 MPa!!

Odnośnie mocy kotła. Powtarzam opinie monterów - praktyków.
Bilans cieplny to oczywiście bilans. Lecz gdyby zabudowane źrodło ciepła miałoby mieć moc idealnie taką jak potrzebna jest do wyrównania strat musiałoby ono pracować non-stop. Żaden kocioł nie pracuje non- stop, nawet podczas największych mrozów. Budynki są zbyt ciepłe.
Moc kotła dają mniejszą, żeby obniżyć parametry pracy regulusów.
I kocioł i grzejniki pracują w korzystniejszych dla siebie temperaturach- kocioł w swoim optimum sprawności, a grzejniki będą tu niejako przewatowane. Reszta już zależy od dlugości pracy w jednym cyklu włączenia. Zawsze zyskiem tutaj będzie bezinercyjność układu.

ADAMOS48
21-12-2004, 21:22
GRZEJNIK CONVEKTOROWY jest już w założeniach złym na dzisiejsze czasy ,jeżeli zależy nam na bardzo niskich parametrach pracy i nie pomoże już żadne usprawnianie ani cud eletronika. Parę lat temu elektronika już istniała i nie pomogła w reatywacji convektora w jego orginalnej nazwie. W polsce jest zwyczaj kupowania szajsu na zachodzie a po roku tem sam towar ale z inna nazwą wraca na rynek ii tak w koło .Regulus poza tym kolektorem i mocowaniem lamel nic nie wprowadza do techniki grzewczej nowego.Jest na rynku przeszło jak sie nie mylę 3 lata i jak się bedzie nazywał za 2 może 3 lata?

ariete
21-12-2004, 21:28
Bogusław napisał:

Odnośnie mocy kotła. Powtarzam opinie monterów - praktyków.
Bilans cieplny to oczywiście bilans. Lecz gdyby zabudowane źrodło ciepła miałoby mieć moc idealnie taką jak potrzebna jest do wyrównania strat musiałoby ono pracować non-stop. Żaden kocioł nie pracuje non- stop, nawet podczas największych mrozów. Budynki są zbyt ciepłe.
Moc kotła dają mniejszą, żeby obniżyć parametry pracy regulusów.
I kocioł i grzejniki pracują w korzystniejszych dla siebie temperaturach- kocioł w swoim optimum sprawności, a grzejniki będą tu niejako przewatowane. Reszta już zależy od dlugości pracy w jednym cyklu włączenia. Zawsze zyskiem tutaj będzie bezinercyjność układu.[/quote]

Bardzo, ale to bardzo oryginalne podejście do sprawy.
Czytając poprzednie Pana wypowiedzi jestem pewien, że autorzy wynalazku pod nazwą "grzejnik regulus" powinni otrzymać nagrodę Nobla w dziedzinie ochrony środowiska. Przecież to jest rewelacja. Nowe spojrzenie na sprawy związane z ogrzewnictwem.
Tylko, że jest takie malutkie ale. Kocioł o przymałej mocy do potrzeb będzie pracował na przeciążeniu. Spada wtedy drastycznie jego sprawność, a wiąże się to ze wzrostem zużycia opału. Dlatego zalecana jest większa moc kotłów do 10% od zapotrzebowania mocy obliczeniowej. Dla kotłów ze spalaniem dolnym korzystniej jest postawić kocioł dwa razy większy od zapotrzebowania mocy, niż 5 % za mały.
To tak jak z silnikiem samochodu. Jest pewna granica mocy dla danego nadwozia poniżej której zejść nie można. Do góry oczywiście, ale nigdy w dół.

ariete
21-12-2004, 21:33
Jeszcze jedno.
Ja nic nie mam do tych grzejników.
Jednak sposób ich reklamy jest rewelacyjny :)

ADAMOS48
21-12-2004, 21:37
Osobiście jak widzę zbyt natarczywą reklame to skłania mnie do myślenia ,gdzie tu jest hak ? i przesłanie reklamowe odnosi zgoła inny skutek od zamierzonego.

boguslaw
21-12-2004, 22:04
Ariete
W żadnym wypadku nie chodzi o kocioł za mały lecz optymalny. Chodzi właśnie dokładnie o to by kocioł pracował w swoim optimum, a to wymaga dokładnego wskazania jego mocy przy grzejnikach o tak małej objętości. Pełna dowolność w tym zakresie położyła (m.innymi) konwektora.
Przecież jeśli w zładzie jest 10 l. wody, nagrzeje się ona w ciągu paru minut. Chodzi pewnie dokładnie właśnie o to by nie dopuścić do przegrzania wody i płynnej pracy kotła w jego optimum temperaturowym bez szkody właśnie dla efektywności procesu ogrzewania.
Przy zbyt dużym kotle, zostanie on wyłączony przez własne zabezpieczenie a nie przez sterujący nim czujniktemperatury docelowej w pomieszczeniu. Nagrzewanie pomieszczenia jest płynniejsze.
Niestety nie ma jeszcze tabel, które by taki dobór precyzowały.
Oczywiście kocioł musi mieć rezerwę, by w ekstremalnym -40 gradusów
mieć z czego dodać. Tą rezerwą jest reszta mocy + czas grzania.

Zbyt duża moc kotła przy konwektorach powodowała, że kocioł wariował, włączał się i wyłączał, czyli pracował niejako ciągle na rozruchu, a przegrzewane grzejniki strzelały i szybko traciły swoją moc nominalną.
Ogromne opory hydrauliczne co większych grzejników powodowały, że woda je często omijała... Można sobie wyobrazić co to powodowało.....
Produkt, o ktorym piszę jest calkowicie odmienny.
Diabeł jak zwykle tkwi w szczegółach.

ariete
21-12-2004, 22:41
Panie Bogusławie.
Przepraszam, ale popadamy z tym wszystkim w skrajności. Bo co ma objętość wody w układzie wspólnego z mocą kotła? Kocioł dobieramy zgodnie z zapotrzebowaniem mocy, a nie ilością wody w zładzie. Mała pojemność, że zanim zdąży wypłynąć z niego woda już się gotuje, dyskwalifikuje ten kocioł, albo fachowca wykonujacego instalację. Opory grzejników. Czym mniejsza pojemność wodna grzejnika, tym większe opory hydrauliczne przepływu przez grzejnik.
Pisze Pan, ze produkt jest całkowicie odmienny. Możliwe, że rózni się od dotychczasowych grzejników, ale musimy dostarczyć odpowiednią ilość ciepła do naszej chałupy. A więc tą ilość ciepła musimy dostarczyć też grzejnikom. One natomiast muszą przekazać je pomieszczeniu. Mniejszy kocioł, mniej ciepła, zimniej w chacie. Przecież swoją rewelacyjną konstrukcją nie oddadzą więcej niż otrzymały, nawet gdyby wykonywał nam instalację osobiście król Salomon.

boguslaw
22-12-2004, 07:11
Ariete.
Masz stuprocentową rację, lecz powtarzam: nie chodzi mi o kocioł za mały lecz właśnie optymalny.
Być może chcę w krótkim poście powiedzieć zbyt wiele lub źle się wyraziłem? :oops:
Dotknąłeś sedna sprawy: błąd będzie tkwił nie w produkcie lecz w wykonastwie a z tym jest rozmaicie. Dlaczego jedni instalatorzy psioczą a inni nie zamienili by regulusa na nic innego, głównie z przyczyn zdrowotnych - montaż jednoosobowy, transport pionowy i poziomy łatwy,
mniejsze ryzyko nabawienia się schorzenia kręgosłupa. :D
Jeśli jest projekt i instalacja jest zrobiona lege artis, jest OK.
Gorzej jeśli klientowi "wciśnie się" większy kocioł bo taki akurat jest "na stanie" lub jest na niego promocja.
Otóż o ile grzejniki o dużej objętości wodnej "przełkną" zbędną nadwyżkę mocy kotła, grzejniki niskoobjętościowe wymagajace precyzyjniejszego doboru mocy mogą utracić swoje atuty. Rutyna jest tu zabójcza!!

ariete
22-12-2004, 08:47
Panie Bogusławie.
Może nie rozumiemy się. Wg mnie powinno być tak:
Dla uproszczenia: domek o zapotrzbowaniu mocy 20kW. Kocioł ma tylko produkować energię na cele grzewcze w dosłownym tego słowa znaczeniu, czyli nic poza kaloryferami. Optymalna moc takiego kotła to 20+10%kW, czyli 20-22kW. Wcale to nie znaczy, że aby uzyskać tę moc musi pracować na tak wysokich parametrach do jakich jest przystosowany. Zazwyczaj 90/70. Moc nominalną może uzyskać nawet przy 50st.C. To zależy od tego co nawieszaliśmy na ścianach(grzejniki) i od zapotrzebowania mocy w danej chwili. Dobieramy grzejniki. Dla różnych parametrów czynnika grzejnego i temperatury wewnętrznej pomieszczeń jest różna moc grzejników. Zakładany, że grzejnik o takich i takich wymiarach ma moc 2kW przy: 90/70 i temperaturze pomieszczenia 20st.C. Potrzeba nam więc ich 10szt. ( to wszystko w duzym uproszczeniu). Zostawiamy temperaturę pomieszczeń na niezmiennym poziomie, ale obniżamy temperaturę grzejników do 70st.C, tzn. nigdy nie mogą pracować na wyższej. W więc musimy ich dołozyć, bo przy 70/50, czy też innej różnicy zasilania i powrotu moc ich spada. A więc nie będzie ich 10 szt, tylko więcej, np.12szt. Jedziemy dalej. Potrzeba nam całej mocy wytwarzanej przez kocioł. Rzadko to się zdarza, ale potrzeba bez wnikania głębiej. Jeżeli odbierane będzie całe ciepło z grzejników ( te 20 kW), to kocioł przy 70 st. dostarczy nam te 20 kW i będzie pracował z mocą też nominalną tych 20kW. A więc mocą optymalną. Pisał Pan, że można obnizyć moc kotła o 20 do 40%. A więc i 20 do 40 % dostarczymy mniej ciepła wtedy kiedy ono jest nam faktycznie potrzebne. Niezależnie od tego jakie grzejniki zastosujemy, mocy kotła nie wolno nam obniżać. Obniżając temperaturę grzejników musimy dać ich więcej, ale moc pozostanie ta sama. Przy ogrzewaniu pompą cieplną dajemy dwa razy tyle grzejników przecież.

ariete
22-12-2004, 09:33
Panie Bogusławie.
Prawo zachowania energii powinno sprawę wyjasnić definitywnie. Nie ma nic za darmo jak mówi ludowe przysłowie.
I jeszcze jedno. Maksymalne zapotrzebowanie na ciepło występuje nie tylko przy duzych mrozach. Wiatr, wilgotność, zmiany temperatury zewnętrznej.
Odczuwa się to zwłaszcza w starych nieocieplonych budynkach. Temperatura na zewnątrz podnosi się, a wewnątrz spada.

boguslaw
22-12-2004, 15:15
ariete
Twój wywód jest całkowicie prawidłowy i absolutnie bezsporny.
Pewnie źle wyraziłem to co chciałem przekazać. Wybacz, jestem medykiem i w konfrontacji ze ścisłym wywodem matematycznym mogę coś spaprać. Spróbuję jednak pociągnąć ideę mojej myśli bo między nami nie ma sporu. Jest rzeczą oczywistą, że straty muszą być zbilansowane, że są inne czynniki prócz temperatury jak wilgotność czy też ruch powietrza. Myślę, iż idea stwierdzenia o mniejszej mocy kotła należy bardziej traktować jako figurę retoryczną, czyli bardziej wskazanie, iż jest wypadek szczególny i przy niskopojemnościowych grzejnikach nie powinno? dobierać się kotła z nadwyżką mocy nad faktycznymi potrzebami, lecz właśnie kocioł z mocą dokładnie ustaloną by zharmonizować pracę całego układu lub kotła o mocy oczywiście takiej jak trzeba lecz mniejszej o wskazany procent o sumy mocy wszystkich grzejników czyli niejako je przewatować.
Wówczas tylko można zejść z parametrami temperatury w dół, z korzyścią
dla optymalizacji charakterystyki pracy kotła.
Mówię o sytuacjach gdy do 10kW/ np. na 70-100m2 w grzejnikach niskopojemnościowych dobierze się kocioł np.24kW.
Co o tym myślisz?

ariete
22-12-2004, 17:59
Bogusławie.
Myślę tak.
Niezależnie od tego, ile mamy wody w instalacji (pod warunkiem, że jest wykonana prawidłowo) przy przewymiarowaniu kotła jak piszesz ponad dwukrotnie, woda nam się zagotuje. Jest to tylko kwestia w jakim czasie.
Zakładam, że kocioł pozbawiony jest regulacji wydajności, albo obsługujemy go nieprawidłowo. Zawsze zakładamy moc kotła dla skrajnych warunków. Przy dobrze dobranym, też nie ma kłopotu z zagotowaniem wody kiedy na zewnątrz jest w miarę ciepło.
Sorki. Muszę na moment przerwać.

ariete
22-12-2004, 18:36
Mała bezwładność instalacji w takim układzie ( mała ilość wody).
Owszem, ale pod pewnym założeniem. Kocioł ma być elektryczny, gazowy, olejowy. Tzn. taki w którym można odciąć natychmiast źródło zasilania. Nie da się tego zrobić z kotłem na paliwa stałe. No chyba, że postawimy dwie jednostki. Małe zapotrzebowanie w ciepło - pracuje jeden. Duże dwa. Albo jeden mały, drugi duży.
Ze względu na stabilniejszą pracę układu c.o. preferuję jednak większe ilości wody w układzie. I nie ma to żadnego związku z oszczędnością lub nie opału.
Tak na dobrą sprawę, należałoby to uporządkować wszystko. Bo i moje, i Twoje wypowiedzi są bardzo chaotyczne. Trudno wypowiedzieć się w kilkunastu zdaniach o problemie.
Jest mi bardzo miło poznając Ciebie.

neuron
22-12-2004, 19:21
Zapominacie o małym opóżnieniu w odpowiedzi grzejnika na skok temepratury zasilania co odpowiada otwarciu zaworu termostatycznego.
Pomijając małą objętość wody w instalacji sam grzejnik jest niezwykle lekki i dodatkowo z materiałów o bardzo dobrych zdolnościach oddawania ciepła.Grzejnik prawie natychmiast cały się nagrzewa i oddaje ciepło.
Skutek szybko po otwarciu zaworu będzie się on zamykał. Typowe zawory termostatyczne mają ok 1K między pełnym otwarciem i pełnym zamknięciem. Stąd cała instalacja jest narażona na ogromne wachania zapotrzebowania na ciepło. Cięższe grzejniki stalowe w tym układzie działają jako bufory. Między otwarciem i zamknięciem mija kilka minut w czasie których pewnie następny grzejnik się otworzy itd.
Na pewno modulacja i elektronicznie sterowana pompa obiegowa.
Im więcej grzejników i większa instalacja tym zapewne też lepiej.
Co do predyspozycji do pracy z kondensatami to nikt nie odniósł się do wykresu który zamieściłem parę postów wyżej. Jeśli dane ze strony regulusa są prawdziwe to jest to na jego korzyść o ok 20% właśnie w temepraturach ok 50 stopni

ADAMOS48
22-12-2004, 19:25
Psy szczekaja a karawana jedzie dalej.Panowie nic za darmo,ile ucieknie tyle trzeba włożyć nawet jak to będą złote regulusy .

neuron
22-12-2004, 19:35
Co mi się w Regulusach nie podoba choć to może być bez znaczenia to mało przemyślane prowadzenie rur, kolektorów.
Powietrze wchodzi do grzejnika od dołu a wychodzi górą.
Dlatego najcieplejsza powinna być górna część grzejnika a powrót powinien iść dołem. Ze zdjęć - częśćiowo bez osłon - wynika że regulusy rozprowadzają wodę w układzie poziomym a nie pionowym.

Convector to mimo wszystko coś innego silne punktowe żródło ciepła umieszczone u podstawy komina. Stąd duże obciążenie elementu grzejnego / po prostu powierzchnia oddawania ciepła przez lamele i sumaryczna powierzchnia styku lameli z rurkami są małe. Convector jest pusty w środku.Prawie jak elektryczne konwektory ze spiralką na dole.

Adamos nie obraź się ale chyba galopujesz. Te 20% to nie mniej mocy to mniej grzejnika do oddania tej mocy.
Kupując dwa gzrejniki jeden złoty ;-) a drugi stalowy mające po 1000 W dla 90/70 dostaniesz przy 55/45 500W i 400W odpowiednio. Oznacza to mniejsze wymiary i tak małych grzejników ,relatywnie oczywiście. Od jakiegoś czasu proszę o potwierdzenie czy to nie jest oszustwo w danych.

Chyba że grzejniki kupuje się na metry, a nie na waty. ;-)

ADAMOS48
22-12-2004, 19:49
Neuron na czym opierasz te dane czy sa rzetelne? Chodzi mi o to ,że swego czasu grzejniki aluminiowe produkowane w ketach co roku miały wieksza moc zgodnie ze wszystkimi normami i instytutami badawczymi ,a technologicznie nie było żadnej zmiany. Poprostu moc miały taka jaka byla wdanej chwili potrzebna ,żeby przewyższała konkurencję. Weż pod uwage innercję termiczna róznych materiałów.

neuron
22-12-2004, 20:26
No wlasnie. Do dyspozycji mialem jedynie dane ze stron fondital, purmo i regulus. Wrzycilem to do arkusza kalkulacyjnego umormowalem do temperatury 90/70 tak by wszystkie mialy 1.00 i otrzymalem wynik jak na rysunku pare postow wyzej i troche mi sie te wyniki nie podobaja.
Na zasadzie
- Czemu u nas pradu w kraju brakuje?
- No bo u nas sa same plusy i nie ma zadnych minusow!

boguslaw
22-12-2004, 21:14
Dzięki Ariete!
Masz rację, że trzeba to wszystko uporządkować.
Kilka moich uwag jest w temacie: Jakie grzejniki wybrać?
Niestety odszedłem daleko od pierwotnego celu mojego wejścia w ten panel dyskusji.
Z jednej strony w każdej wzmiance o regulusach pojawiali się bardzo zadowoleni użytkownicy ,z drugiej strony opiniotwórczy fachowcy, którzy krótko stwierdzali, że ich dobra ocena regulusów to fatamorgana, miraż, pozory?
Mocno niesprawiedliwe.
Jestem jak rzekłem medykiem. I w medycynie i w życiu niezwykle ważne są dwie cechy: primum non nocere - przede wszystkim nie szkodzić.
Im kto jest większym autorytetem tym bardziej jest odpowiedzialny za słowo i wygłaszane opinie. Mam bez wątpienia do czynienia z fachowcami
i cóż mogę powiedzieć: może trzeba jeszcze raz przyjrzeć się tematowi.
Druga rzecz to dobra diagnoza - reszta to już działania automatyczne.
Nie można ferować wyroków z góry bez dobrej diagnozy. Adamos. Bardzo Cię proszę!
konwektora położyły cztery grupy czynników:
nieskorygowane w porę wady produktu,
błędy w tworzeniu informacji technicznych - np. moc dla grawitacji!!!
bledy marketingowe
cechy charakteru wodza,
występowały one jednocześnie, stąd tak trudno jest w pobieżnej diagnozie wyłuskać, która dominowała. Może wystarczy.
Regulus jest produktem konstrukcyjnie innym, bardzo uniwersalnym.
Jeśli pozostałe cechy nie wystąpią, ma szansę.

neuron
rozprowadzenie ciepła jest takie jak byś sobie życzył. Przykład: grzejnik
R6 boczny - sześciorurowy - górą zasilanie- kolektor- rozdział na trzy rury- kolektor zbiorczy i trzy rury- powrót, analogiczne VK (najpierw przejście przez termostat).
Postaram się dojśc do źrodeł danych do korekt - i napiszę.

Adamos48
Instytuty czeski, słowacki, litewski, rosyjski, węgierski przeprowadzały solidną, pełną certyfikację produktu i nikt z nich nie zakwestionował podawanych w tabelach mocy.
P.s. Pewnie Kęty dlatego odeszły od tej produkcji :wink: a tak na poważnie to nie odlewali tylko wypychali profil przez matrycę.
Pamiętam swego czasu były tam zapisy na żeberka z półrocznym okresem oczekiwania i rozdzielnikiem.

Michał_B.
23-12-2004, 10:42
Witam
A co powiecie o aluminiowych grzejnikach KFA, bo właśnie je kupiłem. Byłem zdecydowany na Regulusy ale znajomy załatwił mi te KFA za pół ceny (legalnie) więc pokusa była silniejsza odemnie. Teraz zostaje tylko pytanie czy dobrze zrobiłem. :o Grejniki te będą pracowały w instalacji niskotemperaturowej połączone z kondensatem.

boguslaw
27-12-2004, 12:02
MichałB
O żeberkach tych najlepiej jak powie coś ADAMOS48, to jego domena.
Jak za pół ceny to bardzo korzystnie, jeśli to I gatunek.

Neuron
Wygląda na to, że dane dla Regulusów są dobrze udokumentowane.
Różnicę tę na korzyść Regulusów tłumaczy współczynnik przewodnictwa cieplnego miedzi, z której zbudowany jest układ wodny regulusów:
żeliwo- 50, stal-58, cynk-110, aluminium- 220, miedź-410 (W/m x oC)
a więc blisko 8x wyższy od stali i blisko 2x wyższy od alu. Adamos rownież ma tu odpowiedź na pewne pytania.
Odbiór ciepła z czynnika grzewczego odbywa się początkowo za pośrednictwem miedzi a następnie aluminium, stąd wskaźnik dla grzejnika jest wypadkową. Wskaźnik efektywności będzie zatem dla Regulusów w niskich temperaturach również korzystniejszy od innych grzejników, a w temperaturach wyższych rusza pełną parą konwekcja.
W tym porównaniu tkwi również odpowiedź, dlaczego przy kondensatach
z regulusami nie ma problemów. Co prawda konwekcja spada, lecz jest jak widać wystarczająca a regulusy grzeją przecież również swoją powierzchnią.
Konwekcja ustaje dopiero przy zrównaniu temperatur - grzejnika z otoczeniem.

mib
27-12-2004, 12:22
MichałB
O żeberkach tych najlepiej jak powie coś ADAMOS48, to jego domena.
Jak za pół ceny to bardzo korzystnie, jeśli to I gatunek.

Neuron
Wygląda na to, że dane dla Regulusów są dobrze udokumentowane.
Różnicę tę na korzyść Regulusów tłumaczy współczynnik przewodnictwa cieplnego miedzi, z której zbudowany jest układ wodny regulusów:
żeliwo- 50, stal-58, cynk-110, aluminium- 220, miedź-410 (W/m x oC)
a więc blisko 8x wyższy od stali i blisko 2x wyższy od alu. Adamos rownież ma tu odpowiedź na pewne pytania.
Odbiór ciepła z czynnika grzewczego odbywa się początkowo za pośrednictwem miedzi a następnie aluminium, stąd wskaźnik dla grzejnika jest wypadkową. Wskaźnik efektywności będzie zatem dla Regulusów w niskich temperaturach również korzystniejszy od innych grzejników, a w temperaturach wyższych rusza pełną parą konwekcja.
W tym porównaniu tkwi również odpowiedź, dlaczego przy kondensatach
z regulusami nie ma problemów. Co prawda konwekcja spada, lecz jest jak widać wystarczająca a regulusy grzeją przecież również swoją powierzchnią.
Konwekcja ustaje dopiero przy zrównaniu temperatur - grzejnika z otoczeniem.

bogusław przestań pisać bzdety, bo mi pomału odchodzi chęć odwiedzania forum, jak widze tak nachalną kryptoreklamę popartą chęcią wciskania ludziom kitu!

a wy forumowicze nie dajcie się nabierac. żeby nie byc gołosłownym i nie narazić sie adminowi:

1. opór przenikania ciepła metalu, czy to żelaza, czy miedzi, czy aluminium, czy innego przewodnika cieplnego nie ma tu w zasadzie żadnego znaczenia. o "efektywnosci" wymiany ciepła decyduje opór wnikania ciepła, głównie na drodze materiał grzejnika/ogrzewane powietrze, a już w mniejszym stopniu na drodze woda sieciowa/materiał grzejnika
2. po wyrównaniu się temperatur grzejnika i otoczenia całe ciepło, nie tylko konwekcja, przestaje przepływać (tzw. Zerowa Zasada Termodynamiki)

ponadto bogusławie, jako "młody" stażem forumowicz nie przyspożysz sobie tu przychylności obrażając Adamosa48, który niejeden raz wykazał się fachowością na forum. zresztą już niektórzy próbują dać Ci to do zrozumienia

inwestor
27-12-2004, 12:31
Popatrzyłem sobie na kalkulatorek doboru tych grzejników i widzę że nie ma jakichś istotnych róznic w stosunku do grzejników płytowych. Grzejniki regulus wychodzą krótsze niż płytowe . Nie wiem jak sprawa wygląda cenowo bo dawno nie kupowałem grzejników ale chyba jakoś tak dosyć drogo w przeliczeniu na Waty. Jeśli chodzi o wymiary grzejników to wcale moim zdaniem nie muszą być maleńkie jak skrzaciki. Jak grzejnik wisi pod parapetem który ma dł. 1,5m a grzejnik 0,5m to wygląda to jakoś tak głupio. Moim zdaniem grzejnik powinien mieć długość 3/4...2/3 długości parapetu to wtedy wygląda sensownie. Wysokość też nie za mała bo bedą smugi na ścianie.
Pozdrawiam

boguslaw
27-12-2004, 13:09
Panie mib!
Mam pełne prawo bronić grzejników, których jestem zadowolonym użytkownikiem ( nie tylko ja zresztą) i będę to robił nadal!
Może moje argumenty są chaotycznie podane, lecz adwersarze nie podają żadnych. Rozumiem, że pojawienie się na rynku niezłego grzejnika miedziano-aluminiowego burzy ustalony porządek rzeczy. Konwektor
skrewił i być może stąd teraz taki opór a priori.
Uważam, że plucie na regulusa przez pryzmat konwektora jest wielkim nadużyciem szczególnie przez tych, którzy nie mają najmniejszego pojęcia o tym grzejnikiu. Ja nie wypowiadam się na temat żeberek aluminiowych bo ich nie znam, mogę tylko słuchać.
Wielokrotnie oddałem szacunek dla wiedzy ADAMOSA, który po czasie przyznał iż faktycznie regulusy są inaczej zbudowane od konwektora.
Lecz stare rzymskie przysłowie mówi: NIKT NIE WIE WSZYSTKIEGO.

Moja wypowiedź z poprzedniego postu nie stoi w żadnej sprzeczności z Pańską, MIB.

boguslaw
27-12-2004, 13:21
P.S. Panie MIB!
Forum to kopalnia wiedzy dla wszystkich, także potężna nauka sztuki prowadzenia sporów, szczególnie przydatnej dla Polaków.
Więcej tolerancji!!!
Mnie też odechciewa się uczestniczyć w tym forum, lecz z zupełnie innych pobudek niż Panu, MIB.

Wojtek33
11-02-2005, 10:58
Witam

poniewaz jestem na etapie ( na wisne ) budowy istalacji CO , więc moze osoby ktore maja jakas wiedze na ten temat niech napisza otwarcie jakie grzejniki preferuja , bez zbednych komentarzy dlaczego takie a nie inne, Pozdrawiam

Wojtek33
11-02-2005, 11:35
Acha , jeszcze jedno to jakie wlasciwie powinny byc grzejniki do instalacji CO , jesli jak juz wiem :) , niewolno łaczyc miedzi z aluminium i żelazem :)

Wojtek33
11-02-2005, 11:47
Acha , jeszcze jedno to jakie wlasciwie powinny byc grzejniki do instalacji CO wykonanej z miedzi , jesli jak juz wiem :) , niewolno łaczyc miedzi z aluminium i żelazem :)

pietrekzbronami
08-01-2010, 09:33
Czy może ktoś coś nowego dodać?

Jak się sprawują po kilku latach użytkowania?

Niezła wojna się toczyła 5 lat temu :)

Piczman
02-02-2010, 13:02
Niezła wojna się toczyła 5 lat temu :)

Ta wojna się nie kończy !
No chyba że regulus jako firma zacznie produkować systemy płaszczyznowe niskotemperaturowe a więc WEDŁUG MNIE jedyna słuszne w dzisiejszych czasach kiedy buduje się domu bardzo ciepłe.

Pinok
02-02-2010, 13:56
Czy może ktoś coś nowego dodać?

Jak się sprawują po kilku latach użytkowania?

Niezła wojna się toczyła 5 lat temu :)

Zdjęcie nowego przed zamontowaniem

http://img535.imageshack.us/img535/7307/reguluszblizenieprzekro.jpg

Po kilku latach użytkowania

http://img684.imageshack.us/img684/5451/20100201397.jpg

boguslaw
02-02-2010, 14:01
Zestawienie przekroju grzejnika Regulus oraz zakurzonej ściany jest oczywistą manipulacją.

Rodzaj grzejników przedstawionych w ścianie, ukrytych za żaluzją jest nieznany.
Podejrzewam, że są to zamaskowane grzejniki typu Favier pracujące w jakimś
obiekcie przemysłowym w instalacji wysokotemperaturowej, najpewniej parowej zasilanej wprost z kotłowni zakładowej bez wymiennika.
Żaluzje mają za zadanie ochronne dla pracowników przed poparzeniem się o gorący grzejnik.

A może pinoK zrobi jeszcze dwa zdjęcia: jedno z otwartą żaluzją oraz zdjęcie- projekcję całego pomieszczenia?

boguslaw
02-02-2010, 14:04
Widzę, że niektórzy bardzo boją się tego produktu...

Pozdrawiam
:lol: :P :lol:

ja14
03-02-2010, 04:47
Boguslaw - ty jako lekarz nie powinienes sie wypowiadac tak stanowczo na temat grzejnikow bo sie na tym nie znasz;-)

boguslaw
03-02-2010, 07:03
Wręcz przeciwnie.. Znam się na grzejnikach jak mało kto i uważam je, wbrew temu co niektórzy sądzą na ich temat, za niezwykle istotny składnik instalacji c.o.

Kiedyś, kllka lat temu, pewnemu profesorowi ciepłowmikowi z Politechniki podałem takie moje stwierdzenie:
uważam, że rodzaj grzejników zastosowanych w instalacji, jest tak samo istotny, jak dla komfortu jazdy, rodzaj opon użytych w samochodzie.
Profesor odpowiedział emocjonalnie:
co też pan opowiada - rola grzejników jest bez porównania ważniejsza! To nie tylko opony. lecz także skrzynia biegow i cały układ przeniesienia napędu...
Miał rację.
Bez dwóch zdań.

Mój upór w forsowaniu pewnych rozwiązań czy też doktryn polega na tym, że posiadam pewną wiedzę interdyscyplinarną, z pewnością niedoskonałą, gdyż zbyt późno w swoim życiu zająłem się ogrzewnictwem, (a ponadto jestem człowiekiem bardzo zajętym na innych polach) którą być może warto, by ktoś
inny podjął i odpowiednio doprecyzował...
Mało jest lekarzy, którzy posiadają doświadczenie w ciepłownictwie i mało jest ciepłowników, będących jednocześnie lekarzami...

Póki co, działań swych, z uwagi na nadmiar innych życiowych pomysłów nie uważam za priorytet, stąd moja okazjonalna obecność na FM i nieprecyzyjność wystąpień, z której zdaję sobie sprawę.
Jeśli wejdę w to na poważnie (być może), wówczas z pewnością poprę swoje wywody bardziej precyzyjnymi opracowaniami.
Moje obecne wejścia na FM mają na celu wybadanie, jaki ma być kierunek tych opracowań i jak mają być sformułowane pytania, by odpowiedzi na nie
zadowoliły jak najszerszą rzeszę potencjalnych inwestorów i by poozostawić jak najmniejszy margines na interpretację. Kawa na ławę...

Każdy atak na mnie i na moje tezy, każda inwektywa, mobilizuje mnie, ba, wręcz obliguje, bym sprawy sporne zakończył w sposób, który będzie nie podważenia - z podpisami autorytetow naukowych....

A swoich racji w wielu wypowiadanych kwestiach, jestem pewien.
Zweryfikować je może jedynie czas, ewentualnie poważne badania specjalistów.
Nie będzie mnie jednak cieszyć możliwość stwierdzenia - a nie mówiłem!

Pozdrawiam serdecznie.
Bogusław

mynia_pynia
03-02-2010, 07:05
Nigdy nie trafiłam na ten temat.
Mam w domu grzejniki regulusa sztuk 6.
Mam normalne grzejniki w łazienkach - drabinki - sztuk 2.
Mam podłogówkę - 6 pętli.

Wszystko działa sprawnie.
Już pisałam gdzieś że głupie uczucie jest dotykając regulusów bo są chłodne natomiast jak trzymasz dłoń w jakiejś tam odległości to wyraźnie czuć ciepło i znakomicie sobie radzą ogrzewając pomieszczenia, natomiast jak się chce przytulić ;) to idę do łazienkowej drabinki.

Mam piec na paliwo stałe i mimo że w całej instalacji jest bardzo mało wody piec jest stabilny. Grzeję na niskich krzywych grzewczych gdzie temperatura CO na kaloryferach jest w granicach 33-50 st.C Grzejniki łazienkowe - tradycyjne, z założenia mają służyć tylko do podgrzania ręczników - bo są tam pętle podłogówki i nie przeszkadza mi że nie są gorące.

mynia_pynia
03-02-2010, 07:13
Dodam jeszcze, że gdybym trafiła na ten temat przed zakupem tych grzejników to bym ich pewnie nie kupiła patrząc na wypowiedzi i docinki nie których - co było by błędem, bo naprawde jestem z nich zadowolona.

A i gdzieś tu pisali że te grzejniki są tak wydajne że mogą być małe - dziwne, bo mój hudraulik - to on mi je zaproponował do mojej instalacji - wszystko przeliczył i moje są naprawde spore, np: w salonie ma dwa o dł. ponad 2m i wys. 30cm.
W pokojach są długości chyba 1.2m i wys 40cm - podobne mam w bloku.

boguslaw
03-02-2010, 07:22
Gratuluję odwagi !! :wink:

Zwróćcie Państwo uwagę, jak mało jest wypowiedzi na temat instalacji grzejnikowych lub mieszanych, a przecież 95% instalacji to właśnie takie...
Zadajcie sobie pytanie: dlaczego tak się dzieje?
Czy na tym forum panuje równowaga i poszanowanie rozmówców, kimkolwiek by nie byli i skądkolwiek by nie przyszli?
Według moich sporadycznych obserwacji, nie..
A przecież wszyscy możemy i powinniśmy od siebie wzajem czegoś się nauczyć... Jeszcze raz proszę - więcej wzajemnego poszanowania.
FM to nie piaskownica.

Pozdrawiam wszystkich Forumowiczów.

perm
03-02-2010, 07:45
...

boguslaw
03-02-2010, 08:02
perm pisze:

Wymyśl grzejnik montowany w podłodze, ścianie i nie będący przy tym piecem hutniczym ale skutecznie grzejący a gwarantuję że zbyt na to będzie.

Dzięki.. Już takie są...
Argument za ich zastosowaniem?
Bardzo prosty.
Instalacja dystrybuująca ciepło powinna być jednorodna pod względem dynamiki działania i ogólnie dynamiczna - jak nasza pogoda...


Pozdrawiam

boguslaw
03-02-2010, 08:17
Gdy przejrzałem ten wątek dla przypomnienia, uświadomiłem sobie jak kolosalny postęp nastąpił w technice grzewczej od tego czasu..
Wątek jest 2004 roku, a więc sprzed sześciu lat, zatem stan wiedzy o c.o. również był z tego okresu....
Wówczas dopiero były zajawki co do powszechnego wprowadzenia kotłów kondensacyjnych, modulowanej mocy kotłów i innnych elektronicznych bajerów...
Moja argumentacja była dziurawa, lecz pod większością ze swoich stwierdzeń podpisałbym się również dzisiaj. Niektóre były błędne, nieścisłe.

W FM uczestniczyli wówczas ariete, neuron i inni, których wypowiedzi były zawsze wysoce profesjonalne, analityczne i edukujące.
Wielka szkoda, że nie uczestniczą oni w FM do dzisiaj..

Piczman
03-02-2010, 08:50
Zwróćcie Państwo uwagę, jak mało jest wypowiedzi na temat instalacji grzejnikowych lub mieszanych, a przecież 95% instalacji to właśnie takie...
Zadajcie sobie pytanie: dlaczego tak się dzieje?

Czy sądzisz że dzięki WIEDZY hydraulików i inwestorów?

Zgaduję ! Domów z podłogówką w roli głównej ( zaliczam również takie z drabinkami w łazienkach) jest 5 % !
Myślę że właśnie te 5 % to osoby z wystarczająco dogłębną wiedzą w tej dziedzinie i zrównoważonymi poglądami !
Pomijam rzecz gustu i tym podobnych urozmaiceń które biorą udział w podejmowaniu decyzji !
To jest moje zdanie na Twój wywód z cytatu jaki przytoczyłem !
Oczywiście przytaczasz go wielokrotnie co jest zwykłym bełkotem marketingowym !

EDIT: Bierzmy pod uwagę domy zbudowane przez ostatnie kilka lat, wcześniej był bardzo utrudniony dostęp do zarówno materiałów jak i wykwalifikowanych instalatorów, o wiedzy i powszechności nie wspominając :)

godul1
03-02-2010, 11:45
czytam sobie regulusowe wątki i dochodze do wniosku, że nie bardzo kumam po co Bogusław próbuje udowodnić wyzszośc regulusów nad podłogówka. Z drugiej strony nie bardzo rozumiem też jego oponentów bo chyba jak ktoś już dotrze na ta stronę to moze sobie znaleźc wszystkie argumentyza i przeciw obydwu sposobów ogrzewania.
Imho regulusy to ciekawa alternatywa dla innych grzejnków bo swietnie współpracuja z instalacjami z miedzi, a przy tym w porównaniu do zwykłych blaszaków sa niezniszczalne. Nie są jednak żadną konkurencja dla podłogówki, która w nowoczesnych budynkach sprawdza się imho dużo lepij niz grzejniki. Teza ze regulusy moga grzać na niskim parametrze jest prawdziwa ale dotyczy wszystkich grzejników. Pamietać jednak nalezy, że aby to skutecznie grzało to trzeba to konkretnie przewymiarować, a to już nie każdemu może pasować. Za 3-5 lat czeka mnie wymiana grzejników blaszaków i pewnie zamontuje własnie coś typu regulusowego chyba, że spadnie mi dodatkowe 50 kawałków na nowe podłogi to wtedy bez watpienia zdecydowałbym sie na podłogówke w całej chałupie z grzejnikowym wspomaganiem w łazienkach i wiatrołapie. Na etapie budowy na 100% zdecydowałbym się na podłogówkę.
Syf za grzejnikami, problemy z zasłanianiem ich meblami czy choćby firanami, 25C pod syfitem podczas gdy na wysokości pępka jest ledwie 20 zdecydowanie przemawiają w moim przypadku za podłogówką. Zaraz Bogusław napisze że u niego jest lepszy rozkład temperatur ale ja wiem że aby taki uzyskac trzeba skłonić grzejnik do mega konwekcji, a to oznacza ze musiałbym zacząc czesciej sprzatać zeby mi cały podłogowy burdel nie fruwał w powietrzu.
Co do pokazywanych zdjęć zasłonietego grzejnika to wydaje mi się ze chyba ktos rzeczywiście przerysował problem bo u mnie na blaszakch zasilanych w sezonie medium o temp max 90C(na kotle) nie widać aż tak drastycznych sładów goraca - mimo 10-letniej eksploatacji bez malowania. Co innego przy wylotach przy kominku ale tam są zdecydowanie inne temperatury.

perm
03-02-2010, 12:53
...

boguslaw
03-02-2010, 14:41
dzieki perm za Twoją wypowiedź..
Pozwolisz, że pozostanę przy swoim, gdyż jestem do tego właśnie przekonany.
I to nie ma nic wspólnego z tym co robię.
Już pisałem - stworzenie własnego systemu podłogowego ogrzewania płaszczyznowego jest proste.
Wystarczy zestawić komponenty powszechnie dostępne na rynku.
Większość "producentów" podłogówki właśnie tak robi...

To prawda, ze regulusy sa chętnie stosowane w budownictwie drewnianym, szkieletowym, lecz głównie z powodu ich małej wagi ( można je wieszać na lekkich ścianach z gipsokartonu..) a w domkach weekendowych z powodu braku przeciwwskazań do ich napełniania środkami niezamarzającymi.

Dynamiczne ogrzewanie jest mi potrzebne do korygowania temperatury powietrza a nie temperatury ścian i obiektu.
Zima jak zima, trzeba grzać ....podłoga, grzejniki, kominek. W zasadzie bez różnicy...
Głownym celem systemu dynamicznego jest okres nie bardzo zimny i nie bardzo ciepły, czyli okres przejsciowy wiosna - jesień.
W Polsce jest to okres dominujący i tu jest najwięcej do ugrania zarówno w zakresie komfortu cieplnego jak i grzania ekonomicznego..

Stąd akumulacyjność ścian i posadzek ma przy takim celu znaczenie drugorzędne.
System dynamiczny mogę odpalić nawet w środku chłodnego lata na kwadrans czy też dłużej, po to by nieznacznie podnieść temperaturę wnętrza, co ja osobiście chętnie czynię w chłodne wieczory, szczególnie w wilgotne dni...

Ze wszystkich osób wypowiadających się na FM, nikt nie napisał, że ma dom szkieletowy. Większość ma domy murowane, ja np. Ytong...


Nie możesz ze swoich regulusów zrobić jakies grzejące listwy przypodłogowe

Najniższe "listwowe" regulusy mają 13 cm wysokości... kolejne 20 cm...

sSiwy12
03-02-2010, 15:25
Dynamiczne ogrzewanie jest mi potrzebne do korygowania temperatury powietrza a nie temperatury ścian i obiektu.
Zima jak zima, trzeba grzać ....podłoga, grzejniki, kominek. W zasadzie bez różnicy...
Głownym celem systemu dynamicznego jest okres nie bardzo zimny i nie bardzo ciepły, czyli okres przejsciowy wiosna - jesień.
W Polsce jest to okres dominujący i tu jest najwięcej do ugrania zarówno w zakresie komfortu cieplnego jak i grzania ekonomicznego..
...

Niby prawda, nie mniej jednak, dla takiej sytuacji przewidziano kominek – przynajmniej ja mam takie oczekiwania od kominka, rekreacyjnie i z pożytkiem dla potrzeb dynamicznych.

Z drugiej strony w takich okresach przejściowych każde ogrzewanie, nawet te niedynamiczne – też spełni swoją rolę. To jest kwestia „sterowników” – oczywiście przy ogrzewaniu „bezobsługowym”.

I tak na zupełnym marginesie. Takie dynamiczne ogrzewanie, a nawet lepsze wyniki (równo użytkowe jak i eksploatacyjne), zapewniają infrapanele. Ich przewagą jest fakt, że nie muszą być uruchamiane „centralnie”.

boguslaw
03-02-2010, 15:55
Witaj sSiwy.
Jedno drugiego nie wyklucza. Kominek a jak pomieszczeń jest więcej, na parterze i na piętrze to rozprowadzenie ciepła z kominka... Itd. itp.
Nie ma to jak żywy ogień...
Ja osobiście wolę otwarte kominki ogrodowe z pergolami....

Można i tak: wszystko byle nie regulusy... :wink:

System grzewczy dynamiczny nie potrzebuje opalu i obsługi, nie potrzebuje sterowników pogodowych i całej elektroniki wyprzedzającej, korygującej, pewnie z czasem psującej się.
System dynamiczny obsłuży 5-letnie średniorozgarnięte dziecko i każdy techniczny antytalent..
Sam w sobie jest sterowalny..

W centralne uruchomienie nie wyklucza wyłaczenia z cyrkulacji "nieużytkowanych pomieszczeń. Możesz uruchomić tylko jeden grzejnik.. Nieprawdaż?

perm
03-02-2010, 19:07
...

boguslaw
03-02-2010, 20:07
perm pisze:

Zimne ściany, podłoga, ciepłe powietrze? To jest system połączony. Ściany będą wyziębiać pomieszczenie aż do uzyskania jakiejś tam równowagi.

Jakie zimne? Mam na przyklad na stałe np. 22 oC.
Przychodzę zziębnięty do domu.
Podwyższam temp. powietrza aby się zagrzać, do np. 24 o C na pół godziny... lub dłużej, lub krócej..
Reakcja grzejników na włączenie instalacji to minuty...
Mogę to zrobić zdalnie, przed przyjściem do domu...
Po zmianie temp. na sterowniku pokojowym sytuacja szybko wraca do poprzednich 22 oC.
Przecież to proste.
Takie szybkie manewry możesz zrobić tylko przy konwektorach elektrycznych a z wodnych, tylko przy regulusach.. Ich dynamika jest znacznie wyższa od grzejników panelowych.. Niech ktoś nie mówi, ze różnica jest marginalna... Jest wystarczająco znaczna.
Przy małym początkowym wkładzie energii uzyskuję łatwo pełną moc nominalną....


Jest cała masa sytuacji o różnych porach roku , gdy chcę mieć nagle cieplej.... na czas dłuższy lub krótszy. Opisywałem je krótko - choroba, zmęczenie, przemarznięcie, nawet goście, wizyta osób starszych..itd. itp.

Są również inne aspekty dużej dynamiki układu grzewczego.

i dalej:

Pomyśl o inwestorze, oferujesz mu niech będzie te listwy przypodłogowe. Wyglądają tak mniej więcej jak zwykłe listwy, da się je odcinkowo włączać, wyłączać

Był taki system amerykański, modułowy wodny. Nazywał się Slim Line.
Może dobry dla hoteli, moteli lecz nie do mieszkania.

i wcześniej:

Dynamiczne, praktycznie niewidoczne, nie "zionące ogniem" bo trzeba szybko podnieść temperaturę? Możesz jakieś linki?


Mam taki, ale musisz poczekać do kwietnia, do końca kwietnia. :wink:

Pozdrawiam

perm
03-02-2010, 20:31
...

dgasek
03-02-2010, 22:19
Witam

Mamy u siebie regulusy i drabinki i podłogówkę.
Do zakupu skłonił mnie widok pięcioletnich stalowych. Oczywiście podłogówka jest super , ale mi się podoba też ładne drzewo w salonie i jakoś sobie pod nim nie wyobrażam grzałki a kafle w salonie to nie to.
W pokojach na poddaszu tez chciałem mieć możliwość szybkiej regulacji temperatury, no i znowu podłogówka pod drewno albo wykładzinę - nie dziękuję.

Póki co używamy cztery miesiące regulusów i dwa tygodnie z kotłem na paliwa stałe. Wszystko działa ładnie , a przy 55 na piecu w domu mamy całkiem przyjemnie.

Może to i zło i sciema , ale o dziwo każdy kto kupił sobie chwali . Jak ktoś nie wierzy to zapraszam.

Pozdr

boguslaw
04-02-2010, 11:56
dgasek pisze:


Witam

Mamy u siebie regulusy i drabinki i podłogówkę.
Do zakupu skłonił mnie widok pięcioletnich stalowych. Oczywiście podłogówka jest super , ale mi się podoba też ładne drzewo w salonie i jakoś sobie pod nim nie wyobrażam grzałki a kafle w salonie to nie to.
W pokojach na poddaszu tez chciałem mieć możliwość szybkiej regulacji temperatury, no i znowu podłogówka pod drewno albo wykładzinę - nie dziękuję.

Póki co używamy cztery miesiące regulusów i dwa tygodnie z kotłem na paliwa stałe. Wszystko działa ładnie , a przy 55 na piecu w domu mamy całkiem przyjemnie.

Może to i zło i sciema , ale o dziwo każdy kto kupił sobie chwali . Jak ktoś nie wierzy to zapraszam.

Pozdr

Może napiszesz coś więcej o ogrzewanej powierzchni, technologii budowy ścian oraz o rodzaju paliwa..

dgasek
04-02-2010, 19:48
Hejka

Ściany z U220 - 25cm + 15 cm styropianu. Na dole grzejniki w salonie i gabinecie : łączna powierzchnia 55m2, na poddaszu 3 pokoje ok 50m2. Na poddaszu wełna 20cm. Ogrzewamy kotłem na eko-groszek Galmet. 55 na piecu wystarczy żeby grzejnik był gorący , przy 70 ukrop. Reszta domu : przedpokój , kuchnia , łazienki - ok 60 m2 to podłogówka.
Do rozgrzania grzejnika potrzeba bardzo niewiele czasu.

Pozdr

Mrozny
05-02-2010, 00:25
perm pisze:

Pomyśl o inwestorze, oferujesz mu niech będzie te listwy przypodłogowe. Wyglądają tak mniej więcej jak zwykłe listwy, da się je odcinkowo włączać, wyłączać

Dynamiczne, praktycznie niewidoczne, nie "zionące ogniem" bo trzeba szybko podnieść temperaturę? Możesz jakieś linki?


Mam taki, ale musisz poczekać do kwietnia, do końca kwietnia. :wink:

Pozdrawiam

Ciekawe, w takim razie ja także poczekam.
Widzisz Panie Bogusławie, w końcu zrozumiałeś, że zagorzałym przeciwnikom grzejników w tradycyjnym wydaniu, trzeba po prostu zaproponować coś innego niż te przynudzające regul... :P
Póki co to osobiście idę w kierunku ogrzewania mieszanego ścienno-podłogowego. Pod pojęciem ogrzewania ściennego rozumiem rurki grzewcze PEX/AL/PEX zatopione w tynku. W moich planach ma to być system niskotemperaturowy (jednak pracujący w nieco wyższej temperaturze niż podłogówka, bo 38-42 st.), tylko uzupełniający podłogówkę w razie potrzeby, ze strefą grzewczą nie przekraczającą 1-1,2 m wysokości ściany - tak aby nie ogrzewał okolic głowy.
Jak to co masz w zanadrzu na ten koniec kwietnia, będzie alternatywą (w sensie ekonomicznym w szczególności również) do tego rozwiązania to chętnie je rozważę.

irysy
05-02-2010, 18:53
My u siebie tez mamy Regulusy. Wybraliśmy je poniewaz przy kotle na paliwo stałe raczej nie było innego wyboru, stalowe dosyć szybko by skorodowały, a aluminiowe też posiadają elementy narażone na korozję. Wydaje się zatem, że posłużą nam kilkanaście lat. A teraz zestawienie zalet i wad.
Zalety:
- odporność na korozję
- możliwość szybkiego podnoszenia temp.
- mały ciężar ( bardzo ułatwia montaż)
Wady:
- brudzą ściany nad grzejnikiem ( po pierwszym zamieszkałym sezonie grzewczym pojawiły sie pierwsze smugi :-? )
- hałasują, a raczej "strzelają" przy nagłym ochłodzeniu lub rozgrzaniu ( ma to miejsce po wyłączeniu pompy c.o. gdy zaczyna pracować pompa c.w.u.)
- zbyt delikatne
- mało urodziwe i miejscami niezbyt dokładnie wykonane

coulignon
05-02-2010, 20:02
własnie... Tez słyszałem że brudzą...

Ale Bogusław potwierdzi że to nieprawda i oskarży Cię że tak naprawdę to posiadasz podłogówkę :wink:

Pinok
05-02-2010, 20:09
Jedno zdjęcie zamiast tysiąca słów.

http://img684.imageshack.us/img684/5451/20100201397.jpg

irysy
05-02-2010, 20:39
Ciekawi mnie czy jest jakiś sposób żeby nie dopuścić do mocniejszego zabrudzenia ścian nad grzejnikami bo malowanie co dwa lata jakoś mnie nie kręci... :-?

1950
05-02-2010, 20:42
jest jeden a w zasadzie dwa sposoby,
obydwa skuteczne z tym, że pierwszy jest lepszy,
1) podłogówka,
2) zmienić grzejniki na płytowe :roll: :lol:

coulignon
05-02-2010, 20:43
Ciekawi mnie czy jest jakiś sposób żeby nie dopuścić do mocniejszego zabrudzenia ścian nad grzejnikami bo malowanie co dwa lata jakoś mnie nie kręci... :-?

Bogusław no doradź coś. Przeciez to Ty produkujesz te grzejniki i masz zwykle dużo do powiedzienia...

1950
05-02-2010, 20:48
i żeby jeszcze nie trzeszczały,
:roll:

boguslaw
05-02-2010, 21:27
irysy.
Czy wszystkie grzejniki wydają odgłos przy wyłączeniu impulsu termicznego czy tylko niektóre?

Na jakich parametrach zasilania pracuje Twoja instalacja?

Jakie paliwo stosujesz w swoim kotle stałopaliwowym?


Sprawdź, czy któraś z wymienionych ponżej przyczyn nie występuje u Ciebie..
Pytania i odpowiedzi ze strony www.regulus.com.pl
----------------------------------------------------------------------------------
Wystarczy wejść na budowlane fora internetowe, by łatwo stwierdzić, że problem szumów, stukotów, trzasków, odgłosów pracującej pompy cyrkulacyjnej podnoszony jest czasem jako problem występujący w instalacji niezależnie od rodzaju zastosowanych grzejników.
Szczególnie w instalacjach stalowych i miedzianych drgania i wibracje z kotłowni przenoszone są wzdłuż rur aż do grzejników. Szum może występować również z powodu turbulencji pojawiających się na zaworach.
Co należy zrobić?:
1.Zadbać zatem należy by w odpowiednich miejscach zastosować podkładki gumowe, dystanse, przejściówki, by instalacji pozostawić odrobinę swobody tam gdzie trzeba i ścisłe zespolenie tam gdzie trzeba.
2.Instalacje dokładnie odpowietrzyć,
3. Instalację precyzyjnie wyregulować hydraulicznie (zrównoważyć przepływy) „na zimno” i „na gorąco”.

Zatem niemal wszystko w tej mierze zależy od montera instalacji i od jego staranności wykonania instalacji. Jednakże dociąganie „na siłę” grzejników poprzez wieszaki do krzywej ściany, również spowoduje niepotrzebne, szkodliwe naprężenia w instalacji a to już „zasługa” niestarannego murarza.
Co do regulusów - szczególnie w instalacji z miedzi, (najwyższy współczynnik rozszerzalności cieplnej – wydłużenie liniowe), przy występowaniu długich prostoliniowych gałązek zasilających, przy braku stosownej kompensacji dla ich wydłużenia, następować może przeciąganie grzejnika w obie strony po stopkach wieszaków.
Przy grzejnikach stalowych ważących po kilkadziesiąt kilogramów każdy, problem ten jest mniej istotny, gdyż prędzej rurka ulegnie wygięciu, nim ciężki grzejnik ulegnie przesunięciu.
Należy zatem zadbać o dwukierunkową minimalną swobodę przesuwania się grzejników w wieszakach.
W razie problemu, na stopce wieszaka, w miejscu jego styku z dolną krawędzią grzejnika, można umieścić plastikowy lub gumowy dystans pełniący rolę ślizgacza.

Wszystkie typy grzejników mogą rezonować i przenosić szumy instalacyjne, w szczególności szum generowany przez pracującą pompę cyrkulacyjną i turbulencje powstające głównie w zaworach termoregulacyjnych. Bardziej akustyczna konstrukcja naszych grzejników ma wpływ na ujawnianie szumów instalacyjnych w nieco większym wymiarze niż ma to miejsce przy grzejnikach pełnych.
Stąd tak wielką wagę przywiązujemy do regulacji hydraulicznej instalacji.
Dobre wyregulowanie instalacji jednakże to nie tylko jej cicha praca, lecz przede wszystkim wysoki komfort cieplny, wysoka ekonomika grzania i zadowolony użytkownik.

Prawidłowo wykonana z dowolnego materiału oraz rzetelnie wyregulowana hydraulicznie instalacja z regulusami pracuje cicho, i sprawnie.

coulignon
05-02-2010, 21:38
Prawidłowo wykonana z dowolnego materiału oraz rzetelnie wyregulowana hydraulicznie instalacja z regulusami pracuje cicho,[/b] i sprawnie.

I nie brudzi podłogi. Ściany trochę brudzi. Temat niewygodny więc Bogusław pominął go milczeniem.
Wszak milczenie jest jest złotem. Złoto ma podbny kolor do miedzi. A regulus wszak z miedzi wykonany. Więc strategia firmy jest słuszna.

boguslaw
05-02-2010, 21:47
irysy piszesz jeszcze:

My u siebie tez mamy Regulusy. Wybraliśmy je poniewaz przy kotle na paliwo stałe raczej nie było innego wyboru, stalowe dosyć szybko by skorodowały, a aluminiowe też posiadają elementy narażone na korozję. Wydaje się zatem, że posłużą nam kilkanaście lat.

Dlaczego kilkanaście lat? Znacznie dłużej...

Napisz coś jeszcze o sterowalności temperaturą i o komforcie cieplnym.
Czy używałeś instalację z regulusami wiosną i jesienią..

irysy
05-02-2010, 21:50
Podczas stygnięcia trzeszczą i już. Tak na dobra sprawę do juz się do tego przyzwyczaiłem. Problem brudzenia ścian nadal otwarty. Boguslaw nie ustosunkował się jeszcze co do jakości wykonania. Nie chodzi o to żebym sie czepiał ale chciałbym poznać zdanie handlowca, kierownika produkcji, prezesa (niepotrzebne skreślić) Boguslawa. Na dzisiaj to tyle, idę spać... :wink:

boguslaw
05-02-2010, 22:16
irysy.
Odpowiedz mi proszę na zadane przeze mnie pytania. Może w nich znajdziesz odpowiedź na niektóre z Twoich zastrzeżeń.


Podczas stygnięcia trzeszczą i już. Tak na dobra sprawę do juz się do tego przyzwyczaiłem.

Niedobrze się do takich rzeczy przyzwyczajać. Wezwij serwisanta z firmy, sprawdzi Ci gratis regulację hydrauliczną instalacji i sposób zawieszenia grzejników...
Przy okazji możesz zareklamować usterki w wykonaniu. Dobrze Ci radzę.

Jeśli chodzi o brudzenie to czytałeś. Może zaraz po zakończeniu budowy, gdy wokół sporo odkrytej niezagospodarowanej ziemi, prószy sie bardziej.
Pewnie wkrótce problem ten sam ustanie...
Jest przecież sprawą oczywistą, że grzejniki nie produkują zanieczyszczeń a jedynie je unoszą i to tylko w instalacjach wysokotemperaturowych..

Pozdrawiam

Pinok
05-02-2010, 22:39
Jest przecież sprawą oczywistą, że grzejniki nie produkują zanieczyszczeń a jedynie je unoszą i to tylko w instalacjach wysokotemperaturowych..

Pozdrawiam

http://img684.imageshack.us/img684/5451/20100201397.jpg

:D:D:D

boguslaw
05-02-2010, 22:56
grzeczny PnioK.
Zasłużył na bananka... :lol:
fi(l)utek.

coulignon
06-02-2010, 07:09
Jest przecież sprawą oczywistą, że grzejniki nie produkują zanieczyszczeń a jedynie je unoszą i to tylko w instalacjach wysokotemperaturowych..

Pozdrawiam

jedym słowem masz syf w domu i grzejniki Cie zdemaskowały.

Regulus jest tylko dla ludzi lubiących odkurzać dwa razy dziennie . Reszta jest niegodna go nawet oglądać.

Dziekujemy Ci Bogusławie za tak światłe odkrycie i rozwiazaniee problemu swojego Klienta. Pozdrawiam w imieniu kolegów.

Ps.
Pinok ...ty.... brudasie! Nawet nie zbilżaj sie do swojego Regulusa!!!
Ale dla pewności wklej zdjęcie. Moze Bogusław po kształcie smug oceni jak długo nie sprzątałeś :lol: :lol: :lol:

boguslaw
06-02-2010, 08:11
PnioK. Odsłoń żaluzje i pokaż wszystkim co tam chowasz w środku..
Grzejniki Favier'a...? A może gołe rury 3" ?

----------------------------------------

irysy. Wejścia ciulignoma są niezwykle kreatywne...
Za wszystkich myśli.
Poddaje Ci własne, chore i agresywne interpretacje moich postów.
Napuszcza jednych na drugich..
Czy to jest postępowanie godne...

A może zebrać wszystkie posty ciulignoma w jeden?
Wyłoni się pełny obraz, czy facet ma coś do powiedzenia poza jątrzeniem i podpuszczaniem?

perm
06-02-2010, 08:42
...

sSiwy12
06-02-2010, 08:55
Bardziej akustyczna konstrukcja naszych grzejników ma wpływ na ujawnianie szumów instalacyjnych w nieco większym wymiarze niż ma to miejsce przy grzejnikach pełnych.
Prawidłowo wykonana z dowolnego materiału oraz rzetelnie wyregulowana hydraulicznie instalacja z regulusami pracuje cicho, i sprawnie.

A nie jest przypadkiem tak, że ze względu na swoją konstrukcję, grzejniki te będą, w określonych warunkach - „trzaskały” nawet przy wzorcowo wykonanej instalacji?
Można to uzasadnić następująco. Jak wspomina ich twórca i czemu daje zawsze wyraz, grzejniki te są dynamiczne o bardzo małym zładzie – w czym też upatruje ich (grzejników) największą zaletę.
Wykonano je, raz że „akustycznie” (obudowa działa jak pudło rezonansowe), dwa – z kilku rodzajów metalu. Jeśli dodamy do tego ich dynamikę (jak się szybko nagrzewają, to i równie szybko stygną), oraz różne właściwości „kurczenia” się dla różnych metali, to raczej nie trudno sobie wyobrazić, że „fizyka” może spowodować, że grzejniki te będą jednak „trzaskać”.

I jeszcze jedno. Skoro jest to dynamiczne grzanie, to musi też być dynamiczne „kurzenie” , bo wszak logika podpowiada, że dynamiczne ogrzewanie polega na szybkim ogrzaniu powietrza, a co za tym idzie …………….

Lansowanie tezy, że REGULUSY nie „kurzą” jest mocno naciągane, bo to ile i czy „kurzą”, zależy od temperatury zasilania.
Prawdą natomiast jest to, że w przypadku REGULUSÓW, mniejszy obszar ściany ulegnie „degradacji”.

I dla jasności. Nic nie mam do REGULUSÓW. Gdybym miał w planach ogrzewanie kaloryferami, pewnie znalazłyby się w moich rozważaniach – z różnych przyczyn.
Natomiast, mój sprzeciw budzi dopisywanie im (grzejnikom) „nadprzyrodzonych” właściwości.

fenix2
06-02-2010, 11:27
Śledzę wątek i powiem tak:
Ech ta dyskusja staje się ciut przy nudnawa.
Jak ktoś chce i nie przeszkadza mu pudełko na ścianie i brudne ściany to zakłada grzejniki mogą być rg*llusy :) .
Jeśli ktoś nie chce zakłada podłogówkę ogrzewanie ścienne itp.
To tak jak z kominkiem jedni preferują inni nie.

daggulka
06-02-2010, 13:16
Nie chodzi o to co kto preferuje tylko o to, że boguslaw pod niebiosssa zachwala niekoniecznie doskonałe regulusy w każdym wewontku ..... niedługo stwierdzi, że pomagają również na trąd ,świąd i łysienie .... :roll:

coulignon
06-02-2010, 13:18
Wyłoni się pełny obraz, czy facet ma coś do powiedzenia poza jątrzeniem i podpuszczaniem?

Przenieś swoje wątki do działu "ogłoszenia drobne" Możesz tam sobie pisać co chcesz. Dopóki bedziesz uprawiał kryptoreklamę w dziale "wymiana doświadczeń" to zamierzam być wiernym dyskutantem. Trzymając Twój poziom postarm się być jak najmniej merytoryczny.

daggulka
06-02-2010, 14:12
irysy. Wejścia ciulignoma są niezwykle kreatywne...
Za wszystkich myśli.
Poddaje Ci własne, chore i agresywne interpretacje moich postów.
Napuszcza jednych na drugich..
Czy to jest postępowanie godne...

A może zebrać wszystkie posty ciulignoma w jeden?
Wyłoni się pełny obraz, czy facet ma coś do powiedzenia poza jątrzeniem i podpuszczaniem?

innych osądzasz - a siebie kiedyś czytałeś?
to co prezentujesz się marketing nazywa - nie ma co się dziwić, wszak to Twoja praca .... tylko faktycznie nie w tym dziale co trzeba ... :roll:

Pablo lca
06-02-2010, 14:33
Wystarczy wejść na budowlane fora internetowe, by łatwo stwierdzić, że problem szumów, stukotów, trzasków, odgłosów pracującej pompy cyrkulacyjnej podnoszony jest czasem jako problem występujący w instalacji niezależnie od rodzaju zastosowanych grzejników.
Szczególnie w instalacjach stalowych i miedzianych drgania i wibracje z kotłowni przenoszone są wzdłuż rur aż do grzejników. Szum może występować również z powodu turbulencji pojawiających się na zaworach.
Co należy zrobić?:
1.Zadbać zatem należy by w odpowiednich miejscach zastosować podkładki gumowe, dystanse, przejściówki, by instalacji pozostawić odrobinę swobody tam gdzie trzeba i ścisłe zespolenie tam gdzie trzeba.
2.Instalacje dokładnie odpowietrzyć,
3. Instalację precyzyjnie wyregulować hydraulicznie (zrównoważyć przepływy) „na zimno” i „na gorąco”.




Panie akwizytor ty się lepiej zajmij strukturą ogniska w polu a życiem intymnym mrówek Kowalików leśnych a fizyka cieczy niech zostanie dla ciebie tabu. To co piszesz wskazuje na brak podstawowych podkładek izolujących przepływ impulsów elektrycznych między kora mózgową a rdzeniem kręgowym.Na gorąco weż sobie kąpiel i połóż się spać na zimno a rano obudzidzisz sie na nowo odrodzony intelektualnie

boguslaw
06-02-2010, 17:26
Nic nikogo nie upoważnia nigdy do podłości i tolerowania czyjegoś kłamstwa i chamstwa...
Uwagi i obecność niektórych w wątkach na temat regulusów odbieram raczej w kategoriach zawiści. Te niemerytoryczne.
Do merytorycznych ustosunkowuję się.
Polemizuję a nie obrażam.
Nie bywam na wspólnych zjazdach, kuligach i nartach z innymi forumowiczami.... Chciałem...

--------------------------------------------
irysy.
odpowiedz proszę na zadane przeze mnie pytania:

Napisz coś o sterowalności temperaturą i o komforcie cieplnym.
Czy są tym problemY?

Czy używałeś instalację z regulusami wiosną i jesienią?

Czy wszystkie grzejniki wydają odgłos przy wyłączeniu impulsu termicznego czy tylko niektóre?

Czy wszędzie zauważyłeś smugi na ścianie, czyt tylko w niektórych miejscach?

Na jakich parametrach zasilania pracuje Twoja instalacja?

Jakie paliwo stosujesz w swoim kotle stałopaliwowym?

boguslaw
06-02-2010, 17:41
sSiwy pisze:

I dla jasności. Nic nie mam do REGULUSÓW. Gdybym miał w planach ogrzewanie kaloryferami, pewnie znalazłyby się w moich rozważaniach – z różnych przyczyn.
Natomiast, mój sprzeciw budzi dopisywanie im (grzejnikom) „nadprzyrodzonych” właściwości.

Nic na to nie poradzę, że ich charakterystyka cieplna jest tak dobra.

Nie zniekształcaj linii sporu. Jest ona określona definicjami:
dystrybucja ciepła niedynamiczna
dystrybucja ciepła dynamiczna.

Nie manipuluj:

Skoro jest to dynamiczne grzanie, to musi też być dynamiczne „kurzenie” , bo wszak logika podpowiada, że dynamiczne ogrzewanie
Grzejnik dynamiczny oznacza zupełnie co innego - to taki grzejnik, który w krótkim czasie, po otrzymaniu niezbędnej lecz relatywnie niewielkiej ilości energii cieplnej uzyska pełną moc nominalną, możliwą do osiągnięcia dla czynnika grzewczego o określonej temperaturze.
Wysoka dynamika wynika z małej masy całkowitej samego grzejnika oraz zawartej w nim wody. (Mała ilość wody to nie wszystko - liczy się masa całkowita całego układu dystrybucji ciepła - czyli masy wszystkich grzejników oraz zawartej w nich wody.).

W przypadku średniej instalacji z regulusami - wszystkie razem ważą wraz z wodą mniej niż waży 1 m2 "podłogówki"....
To sprawia, że są dynamiczne....

dgasek
06-02-2010, 18:41
Hejka

Ja mam 8 regulusów różnej wielkości i nie słyszałem żeby któryś strzelał , a temperatury na piecu 55-75. Aczkolwiek hydraulik który montował piec powiedział że będą strzelać - zobaczymy.
Co do szumów -- co ciekawe ale podobno oczywiste dopóki nie było głowic nic nie szumiało , odkąd założyłem słychać szum jak głowice przymykają zawory.
Brudzenie to ciekawa kwestia - uważam że nie ma znaczenia marka - brudzi każdy. Widziałem brudne ściany u siebie w pracy gdzie są stalowe purmo, u rodziców przy żeliwnych i płytowych.

Kupując jakiś produkt patrzę na gwarancję . Zakładam że firma która daje jej więcej mimo wszystko ma produkt ciut lepszy. Zresztą był wątek o grzejnikach stalowych i ich wątpliwej jakości i użytych do produkcji materiałach.



Pozdr

daggulka
06-02-2010, 20:43
Nie bywam na wspólnych zjazdach, kuligach i nartach z innymi forumowiczami.... Chciałem...



a to co miało być, hę?
co masz na myśli?
że niby my - ludzie jeżdżący mamy się poczuć winni?

czy Ty myślisz , że my na tych zjazdach obecni jak jeden mąż toczka w toczke tacy sami i te same poglądy mamy ? chyba oszalałeś .....
zresztą ... a kto tam w ogóle wtedy o budowaniu gada.... :roll:
czasu na to szkoda :P :lol:

więc nie zasłaniaj się .... po prostu przyznaj, że odwagi cywilnej zbrakło tudzież chęci i tyle ... :roll:

adi_
06-02-2010, 23:07
oki wtrace sie a co biore te grzejniki pod uwage ale :
Bogusław Wójcik - Właściciel firmy caly post jest jakby reklama dla niektorych dobra innym w glowach namieszalo ( czyli mnie )
gwarancja a szczegulnie czego dotyczy
Regulusy objęte są 25-letnim okresem gwarancji. Gwarancji podlega szczelność oraz na trwałość powłoki lakierniczej. Żywotność regulusów porównywalna jest do żywotności instalacji w miedzi i może wynieść nawet kilkadziesiąt lat!
25 lat jak by nie patrzec jest to sporo ale jak widze gwarancje na powloke lakiernicza to mnie szlakt trafia
wiadomo nie bedzie nikt tam szczotka druciana jezdzil ale kazde obdarcie i tak bedzie z winy uzytkownika hyba ze odejdzie caly plat farby
normy i inne certyfikaty
Producent deklaruje, iż grzejniki Regulus®, wytwarzane są zgodnie z wymaganiami normy europejskiej EN-442.
a ze tak powiem co to jest to EN-442
jak dlanie bez zagladania w internet nic nie znaczy
znowu sie czepie gwarancji
3. Bieg gwarancji rozpoczyna się z datą zakupu, uwidocznioną na dokumencie zakupu. Uprawnienia gwarancyjne bez okazania dokumentu zakupu wraz z potwierdzoną Kartą Gwarancyjną nie będą zrealizowane.
wybaczcie ale kto ma papiery na grzejnik po 24 latach mozecie je znalesc w ciagu powiedzmy tygodnia
wiem mozna to zorganizowac gwarancje wszystkie w jeden karton
majac sprzet w domu i papiery od gwarancji to kupie sobie lodowke w kartonie zeby one sie tam zmiescily te papiery oczywiscie tyle tego bedzie
6. Producent pokryje koszt samej wymiany reklamowanego produktu na nowy, wolny od wad po otrzymaniu stosownego rachunku. Wartość takiej usługi musi zostać wcześniej z Producentem uzgodniona.
spoko i tak ruznice doplaci klient bo producent ma innych instalatorow co mu robia to taniej
•Gwarancja traci moc w przypadku, gdy produkty Producenta użytkowane są niezgodnie z ich przeznaczeniem.
a da sie z tego zrobic piekarnik ewentualnie sanki
•Gwarancja traci moc w przypadku, gdy się centralnego ogrzewania, w którą wpięte są grzejniki Regulus®, pozbawiona jest filtra mechanicznego zamontowanego na zasilaniu.
•Nie wpływa na bieg gwarancji zamontowanie grzejników w układach zasilanych bezpośrednio z miejskiej sieci c.o. bez pośrednictwa wymiennika ciepła.
ja to glupi jestem ale wedlog mnie te dwa punkty sie wykluczaja
na jednym musi byc filter a na drogiej nie
jak ja mam sprawdzic czy elektrocieplownia ma filtr machaniczny ?
i pewnie bedzie tego wiecej ale i tak sa umnie na uwadze te grzejniki bo alu mi ni jak nie pasuje a stal czy miedz sa oki wsumie o miedzianych dopiero czytam
pozdrawiam panie bogdanie bo zaraz dostane na wszystko odpowiedz

ja14
07-02-2010, 01:58
...
W przypadku średniej instalacji z regulusami - wszystkie razem ważą wraz z wodą mniej niż waży 1 m2 "podłogówki"....
To sprawia, że są dynamiczne....
Tyle, ze do tej dynamiki wymagane jest jeszcze dynamiczne zrodlo ciepla. Czyli efekt bedzie tylko wtedy jezeli zrodlem ciepla jest wiszacy kociol gazowy. W innych przypadkach nadmiar wytworzonego ciepla zamiast podgrzac mieszkanie ucieknie kominem. Czyli zamiast zysku mamy strate!
Dodam jeszcze, ze przy kotlach zasypowych na paliwo stale stosowanie takich grzejnikow moze byc potencjalnie zrodlem duzego zagrozenia wybuchem kotla. To chyba nawet bardziej niezdrowe niz zle zaprojektowana podlogowka.
Pozdrawiam.

coulignon
07-02-2010, 07:00
Nic nikogo nie upoważnia nigdy do podłości i tolerowania czyjegoś kłamstwa i chamstwa...



To pod adresem Pinoka:


Prymityw.


Przeprosisz? Wypadałoby - no nie?

hes
07-02-2010, 07:13
(...)
Przeprosisz? Wypadałoby - no nie?

Pinok ma przepraszać ? Że te grzejniki na zdjęciu to nie regulusy ?
Co za różnica, syf to syf, nieważne że w pracy, nawet jak to drugi dom.

coulignon
07-02-2010, 09:06
hes - rozumiem że słowo "prymityw" nie jest dla Ciebie obrażliwe. Ani chamskie. Rozumiem że mogę Ci tak pieszczotliwe nazywać?

boguslaw
07-02-2010, 09:32
ja14:

Tyle, ze do tej dynamiki wymagane jest jeszcze dynamiczne zrodlo ciepla. Czyli efekt bedzie tylko wtedy jezeli zrodlem ciepla jest wiszacy kociol gazowy. W innych przypadkach nadmiar wytworzonego ciepla zamiast podgrzac mieszkanie ucieknie kominem. Czyli zamiast zysku mamy strate!


Witaj.

Wklejam ogólnie sformułowany problem opisany na stronie internetowej...

Czy prawdą jest, że z uwagi na małą ilość wody krążącą w instalacji, regulusy nie nadają się do instalacji z kotłem na węgiel, gdyż może dojść do zagotowania wody?

Nie, to nie jest prawda.

Pytanie odwrotne:
1. Czym różni się 1 kW mocy w grzejnikach żeliwnych od 1 kW mocy w regulusach?
2. Grzejniki mają grzać, czy też mają buforować nadmiar mocy kotła?

Po to, by optymalnie wykorzystać kaloryczność paliwa oraz moc kotła bez względu na chwilowe zapotrzebowanie na ciepło, zadbać o żywotność, trwałość kotła, powinno wprowadzić się do instalacji buforowy zbiornik ciepła. Jednakże dobrze skonfigurowana instalacja c.o. powinna dobrze i bezpiecznie funkcjonować również bez bufora.

Grzejniki REGULUS-system można stosować w instalacjach z kotłem stałopaliwowym (węglowym) podobnie jak inne typy grzejników z zachowaniem ogólnych zasad bezpieczeństwa tj. prawidłowego doboru wszystkich elementów instalacji: kocioł, rury, grzejniki, sterowanie czyli prawidłowego skonfigurowania i wyregulowania instalacji.
W instalacjach z kotłem stałopaliwowym (węglowym) ciągle pokutują historyczne założenia instalacji grawitacyjnej z zastosowaniem grzejników żeliwnych o dużej masie własnej i dużej pojemności wodnej. Instalacje takie budowane do końca lat osiemdziesiątych ubiegłego wieku zawierały około 300 l wody dla domku ok.100m2. Prócz tego dochodziła wielka masa samych materiałów tworzących instalację.
W takiej instalacji stosowano kocioł o mocy ok. 25kW, po pierwsze po to żeby móc szybko rozgrzać tę ogromną masę całej instalacji, a po drugie budynki wówczas budowane miały nieporównywalnie większe od obecnie budowanych straty ciepła. Grzejniki stanowiły bufor stabilizujący temperaturę pomieszczeń.
Obecnie straty budynków są znacznie mniejsze, w wszystkie stosowane obecnie grzejniki mają mniejszą pojemność wodną (na ten sam dom w przypadku grzejników stalowych będzie ok. 70-80 l wody + to co w kotle, a w przypadku regulusów ok. 15-20 l wody + to co w kotle). Kocioł dla takiej powierzchni powinien mieć orientacyjnie maksymalną moc ok. 10-12kW. Przy znacznie zmniejszonej całkowitej masie instalacji nie ma potrzeby, by w kotle występowała jakakolwiek nadwyżka mocy.
Również zastąpienie układów grawitacyjnych z rurami stalowymi o dużych przekrojach, układami pompowymi ze znacznie mniejszymi przekrojami rur, również z plastiku, bardzo utrudnia czy wręcz uniemożliwia ewentualne grzanie grawitacyjne (awaria pompy) i odprowadzenie ciepła z kotła.
Tylko w takich awaryjnych sytuacjach dojść może do zagotowania wody w kotle i naprawdę nie ma znaczenia ile jest jeszcze wody w grzejnikach gdyż najpierw zagotuje się woda w kotle. Jak się zapyta użytkowników instalacji z kotłem stałopaliwowym to sporo z nich doświadczyło już zjawiska zagotowania wody w kotle i to niezależnie od typu zastosowanych grzejników (żeliwnych, stalowych, aluminiowych czy też miedziano-aluminiowych).
I dlatego instalacja powinna być otwarta!

Instalację c.o. można porównać do układu chłodzenia silnika samochodu: silnik – wytwarza ciepło podobnie jak kocioł, węże od silnika do chłodnicy przesyłają ciepło z silnika do chłodnicy podobnie jak instalacja, pompa w jednym i drugim układzie wymusza szybki przepływ wody – zwiększa przesył ciepła, chłodnica podobnie jak grzejnik oddaje ciepło z układu. Jeżeli teraz zamontujemy zbyt małą chłodnice (o małej wydajności) do dużego silnika (np. z małolitrażowej osobówki do samochodu dostawczego) to szybko zagotujemy wodę. Podobnie jeżeli w instalacji c.o. grzejniki będą zbyt małe w stosunku do mocy kotła. Jeżeli awarii ulegnie pompa to nawet przy dobrze dopasowanej do silnika chłodnicy zagotujemy wodę w układzie. Podobnie w instalacji c.o. : instalacja obliczona i dopasowana do układu pompowego przy awarii pompy traci zdolność odprowadzenia ciepła z kotła.

Większość ostatnich wpisów w tym wątku to posiadacze regulusów z kotłami stałopaliwowymi. Nie mają żadnych problemów...
........................................
Proponuję, byś przeczytał jeszcze tekst:
http://www.regulus.com.pl/download/regulusy_bufor.pdf

Pozdrawiam

Pinok
07-02-2010, 09:39
boguslaw Prymityw.






coulignon Przecież na tym cytacie jest wszystko napisane.

ja14
07-02-2010, 09:43
Twoja odpowiedz ma sie nijak do zacytowanych moich slow.
Pozdrawiam.

boguslaw
07-02-2010, 09:45
mynia_pynia w tym samym wątku, 3 lutego pisze:


Nigdy nie trafiłam na ten temat.
Mam w domu grzejniki regulusa sztuk 6.
Mam normalne grzejniki w łazienkach - drabinki - sztuk 2.
Mam podłogówkę - 6 pętli.

Wszystko działa sprawnie.
Już pisałam gdzieś że głupie uczucie jest dotykając regulusów bo są chłodne natomiast jak trzymasz dłoń w jakiejś tam odległości to wyraźnie czuć ciepło i znakomicie sobie radzą ogrzewając pomieszczenia, natomiast jak się chce przytulić to idę do łazienkowej drabinki.

Mam piec na paliwo stałe i mimo że w całej instalacji jest bardzo mało wody piec jest stabilny. Grzeję na niskich krzywych grzewczych gdzie temperatura CO na kaloryferach jest w granicach 33-50 st.C ...

...Dodam jeszcze, że gdybym trafiła na ten temat przed zakupem tych grzejników to bym ich pewnie nie kupiła patrząc na wypowiedzi i docinki
niektórych - co byłoby błędem, bo naprawdę jestem z nich zadowolona.

Pinok
07-02-2010, 09:46
Twoja odpowiedz ma sie nijak do zacytowanych moich slow.
Pozdrawiam.

Nie dziw się, to największy krętacz na tym forum.

boguslaw
07-02-2010, 09:49
ja pisze:

Twoja odpowiedz ma sie nijak do zacytowanych moich slow.



Może nie doczytałeś...

1/. Moje pytanie: Czym różni się 1 kW mocy w grzejnikach żeliwnych (czy też innych np. aluminiowych) od 1 kW mocy w regulusach?

2/.
Po to, by optymalnie wykorzystać kaloryczność paliwa oraz moc kotła bez względu na chwilowe zapotrzebowanie na ciepło, zadbać o żywotność, trwałość kotła, powinno wprowadzić się do instalacji buforowy zbiornik ciepła. Jednakże dobrze skonfigurowana instalacja c.o. powinna dobrze i bezpiecznie funkcjonować również bez bufora.

3/. Formułowałem ponadto wielokrotnie na tym forum "zasadę jednego bufora", jako moim zdaniem, optymalną pod względem ekonomiki pracy instalacji i jej dynamiki konfigurację.

Pozdrawiam

ja14
07-02-2010, 09:57
Dobra - widze, ze nie rozumiesz albo udajesz, ze nie rozumiesz.
Jestes zwolennikiem "dynamiki" i piszesz, ze takie sa Twoje grzejniki.
Ja natomist zwracam uwage, ze w kotlach o duzej masie i pojemnosci wodnej dynamika jest niewskazana. Kazda przerwa w ich pracy oznacza nieodwracalna ucieczke zgromadzonego ciepla przez komin. Dlatego w miare mozliwosci powinny pracowac ciagle.
Zgadzam sie, ze bufor jest tu dobrym rozwiazaniem ale w takim razie powinniscie go dawac do swoich grzejnikow gratis;-).
Pozdrawiam.
P.S. Mynia_pynia jest zadowolona bo skad ma wiedziec, ze jej piec na pellet kiedy przez 60% czasu pracuje na podtrzymaniu, za jej pieniadze poteguje tylko efekt cieplarniany.

boguslaw
07-02-2010, 10:43
ja14 pisze:

Ja natomist zwracam uwage, ze w kotlach o duzej masie i pojemnosci wodnej dynamika jest niewskazana. Kazda przerwa w ich pracy oznacza nieodwracalna ucieczke zgromadzonego ciepla przez komin. Dlatego w miare mozliwosci powinny pracowac ciagle.


Zgadzam się na 1000%. :lol:
Nie widać tego??

Powtórzyć trzeci raz? OK.

Po to, by optymalnie wykorzystać kaloryczność paliwa oraz moc kotła bez względu na chwilowe zapotrzebowanie na ciepło, zadbać o żywotność, trwałość kotła, powinno wprowadzić się do instalacji buforowy zbiornik ciepła

Dynamiczny układ dystrybucji ciepła czyli ekonomiczna optymalna w każdej sytuacji podaż ciepła to jedno a ekonomiczna, optymalna praca kotła stałopaliwowego to drugie...
------------------------------------------------------

Popatrz na ciepło w kategorii towaru, produktu...

Każdy produkt, każdy towar (w tym ciepło) przechodzi minimum trzy etapy:
1/. produkcja
2/. magazynowanie
3/. dystrybucja

Na każdym etapie można dopuścić do strat lub ich uniknąć...

ja14
07-02-2010, 11:00
A zgodzisz się z tezą, że gdy bufora jednak nie ma (np ze względów finansowych) to grzejniki o dużej pojemności wodnej pełnią częściowo jego rolę? Wiem - nie są zaizolowane i ciepło z nich ucieka - ale jednak nie do komina tylko do wnętrza domu.

hes
07-02-2010, 11:16
hes - rozumiem że słowo "prymityw" nie jest dla Ciebie obrażliwe. Ani chamskie. Rozumiem że mogę Ci tak pieszczotliwe nazywać?

Rozumiem, że jak ktoś Ciebie opluwa, to go za to przepraszasz, zamiast nazwać po imieniu ? Bardzo proszę bez przeginania. Każdy ma prawo do obrony.
W realu wali się czasem za niektóre numery zwyczajnie w pysk, tu niestety
pozostaje jakieś skromne "prymityw". Jak Kuba Bogu, tak Bóg Kubańczykom.

boguslaw
07-02-2010, 11:33
ja14 pisze:

A zgodzisz się z tezą, że gdy bufora jednak nie ma (np ze względów finansowych) to grzejniki o dużej pojemności wodnej pełnią częściowo jego rolę? Wiem - nie są zaizolowane i ciepło z nich ucieka - ale jednak nie do komina tylko do wnętrza domu.

Oczywiście zgodzę się, jednakże nie ma to nic wspólnego z grzaniem optymalnym i ekonomicznymm..

Powtórzę swoje wcześniej zadane pytanie:
Grzejniki mają grzać, czy też mają buforować nadmiar mocy kotła?

Należy tak dobrać moc kotła, by nie miał nadwyżki mocy, bez szkodliwego zapasu... W razie prądu grzejniki kotła nie ochronią...

fenix2
07-02-2010, 12:48
Należy tak dobrać moc kotła, by nie miał nadwyżki mocy, bez szkodliwego zapasu... W razie prądu grzejniki kotła nie ochronią...

Od tego są UPS'y.

boguslaw
10-02-2010, 07:21
Słusznie.

Jednakże nadwyżka mocy na kotle jest całkowicie nieuzasadniona, chyba, że jest przejściowa, gdy ktoś w krótkim czasie planuje rozbudowę obiektu i nadmiarowa moc zostanie w całości wykorzystana.
W krótkim czasie tj. maksimum dwa-trzy lata...

W dłuższym czasie straty z tytułu nieoptymalnego spalania paliwa oraz szkody w samym kotle (konieczność dławienia spalania) przekroczą wartość zakupu mniejszego przejściowego kotła, który przecież zawsze, po krótkim używaniu można odsprzedać...

robertus86
12-02-2010, 17:37
dobra koniec masła maślanego powiedzcie mi spece do kotła kondensacyjnego 55/45 stopni jakie grzejniki najlepsze powiem odrazu ze podlogowke bede mial prawdopodobnie w lazienkach i kuchni ewentualnie w holu na dole (tam gdzie plytki) reszta grzejniki teraz pytanie jakie najlepsze !?do tego typu grzania dom zapotrzebowanie okolo 50 kwh/m2 20 kwh/m3
purmo v11 czy v22 ? czy regulusy czy jakie inne pozdrawiam

coulignon
12-02-2010, 18:31
dobra koniec masła maślanego powiedzcie mi spece do kotła kondensacyjnego 55/45 stopni jakie grzejniki najlepsze powiem odrazu ze podlogowke bede mial prawdopodobnie w lazienkach i kuchni ewentualnie w holu na dole (tam gdzie plytki) reszta grzejniki teraz pytanie jakie najlepsze !?do tego typu grzania dom zapotrzebowanie okolo 50 kwh/m2 20 kwh/m3
purmo v11 czy v22 ? czy regulusy czy jakie inne pozdrawiam

Aby nie regulusy:
1. głośne (strzelają podczas nagrzewania)
2. Brudzą sciany
3. typowe konwektory grzejące powietrze. Czyli ciepło pod sufitem a zimno na podłodze.

Zdaje się że typ V22 będzie lepszy - musisz grzejniki lekko przewymiarować jak chcesz korzystać z dobra kondensacji.

robertus86
13-02-2010, 07:48
program purmo sdg dobiera mi v11 zeby powrot wody byl o 10 st mniejszy o przewymiarowaniu wiem :) powietrze pod sufitem mowisz a przy reku jak bedzie nadmuchiwal troche schlodzonym powietrzem nie opadnie na podloge ? czyli co do kondensata bo dalej niewiem lepiej miec wiecej wody w ukladzie (stalowe) czy mniej. podobno stalowe plytowe (purmo) do 35 procent przez promieniowanie natomiast np. regulusy tylko przez ogrzewanie powietrza konwekcje, to czyli z dwojga zlego stalowki czy jak wg. tego artykulu http://www.kotly.pl/ABC_ogrzewania_grzejniki.php?artykul=jakie_grzejni ki_wybrac
ma ktos jakies doswiadczenia ??

boguslaw
13-02-2010, 08:46
ciulignom pisze:


Aby nie regulusy:
1. głośne (strzelają podczas nagrzewania)
2. Brudzą sciany
3. typowe konwektory grzejące powietrze. Czyli ciepło pod sufitem a zimno na podłodze.



A może wizyta u psychologa?
Kłamstwo na kłamstwie.
Wystarczy przeczytać posty większości użytkowników.
.......

z artykułu ABC...
cyt.
Grzejniki konwektorowe (tzw. konwektory), składają się z rur miedzianych z nasuniętymi blachami aluminiowymi, całość umieszczona jest w obudowie. Blachy aluminiowe zwiększają powierzchnię wymiany ciepła. Powietrze przepływające przez grzejnik omywa rury i blachy aluminiowe ogrzewając się od nich. Przekazywanie ciepła w tych grzejnikach odbywa się praktycznie wyłącznie przez konwekcję.

Nie dotyczy regulusów. Element grzejny nie jest umieszczony w obudowie a grzejniki grzeją intensywnie całą powierzchnią przednią...
REGULUSY to grzejniki radiacyjno- konwekcyjne- jak większość innych.

Z pewną różnicą na ich korzyść.
Jaką?
Grzejniki panelowe: wymiana ciepła średnio -20% promieniowanie
80% konwekcja
Podobnie grzejniki żeberkowe..

Grzejniki Regulus - wymiana ciepła średnio - 30% promieniowanie
70% konwekcja

Im niższa temperatura wody, tym mniej konwekcji a więcej promieniowania.

Badania porównawcze w tym zakresie przeprowadziła Politechnika Gliwicka.
---------------------------------------

Od momentu, gdy je założyłem dziesięć lat temu, jedno co robię przy instalacji c.o. to zbliżam się od czau do czasu do pokojowego sterownika temperatury, wówczas. gdy chcę dokonać jakieś niewielkiej korekty temp. wnętrza..
System z grzejnikami szybko działającymi, nie wymaga zbędnej elektroniki wyprzedzającej (sterowniki pogodowe).
Jest łatwo i precyzyjnie sterowalny sam w sobie...

boguslaw
13-02-2010, 08:59
robertus86 pisze:

stalowe plytowe (purmo) do 35 procent przez promieniowanie natomiast np. regulusy tylko przez ogrzewanie powietrza konwekcje,

Nieprawda. Regulusy grzeją poprzez promieniowanie intensywniej niż płytowe i
żeberkowe z tego prostego powodu, ze ich powierzchnia czołowa, promieniująca jest pofałdowana i blisko dwukrotnie większa niż w niemal płaskiej płycie.
Promieniowanie rozchodzi się prostoliniowo, prostopadle do powiechni promieniującej. Oznacza to, że płyta promieniuje ciepłem głównie w obrębie jej rzutu na przeciwległą ścianę.
Tymczesem lamelki w regulusach rozpraszają promieniowanie cieplne promieniście (wachlarzowato) na całe pomieszczenie.

Spadek mocy regulusów wraz ze spadkiem temperatury wody w instalacji c.o.
jest mniej stromy niż spadek mocy w panelach stalowych z racji większej o 50% powierzchni wymiany ciepła w regulusach oraz dużego udziału promieniowania w niskich temperaturach pracy instalacji...

Regulusy są z powodzeniem stosowane nie tylko wraz z kotłami kondensacyjnymi lecz także z pompami ciepła.
Postrzegane są jako najlepsze grzejniki noskotemperaturowe prze tych wykonawców, którzy je zastosowali przy kondensatach....

robertus86
13-02-2010, 12:39
to juz nic niewiem, kowektorowe podobno nie promieniuja regulusy promieniuja jak to w koncu jest z tym kondensatem, na + do regulusow powierzchnia przy tej samej mocy jest owiele mniejszy od plytowca a do kondensata to wazne bo grzejniki sa mocno przewymiarowane natomiast w artykule pisze ze plytowe dzieki temu ze duza powierzchnia to dlatego promieniuja a nie tylko ogrzewaja, a regulusy sa male to promieniowanie mniejsze tak rozumie Prosze o opienie urzytkownikow w nowym budownictwie z kotlami kondensacyjnymi/

Karollinka
13-02-2010, 14:57
Hydraulki proponuje nam zakup grzejników REGULUS, ponoc są najlepsze, cenowo sporo droższę od innych i stąd moje pytanie czy warto zapłacic więcej za te grzejniki, czy purmo, buderus sa gorsze?
Domek ma 133 mkw, salon 30 mkw, pokoje srednio 16-18 mkw, w wiatrołapie, kuchni i łazienkach bedzie podlogówka.
jakie wymiary regulusów trzeba dac do takich powierzchni?

boguslaw
13-02-2010, 17:36
mynia pynia wyżej w tym samym wątku pisze:


Nigdy nie trafiłam na ten temat.
Mam w domu grzejniki regulusa sztuk 6.
Mam normalne grzejniki w łazienkach - drabinki - sztuk 2.
Mam podłogówkę - 6 pętli.

Wszystko działa sprawnie.
Już pisałam gdzieś że głupie uczucie jest dotykając regulusów bo są chłodne natomiast jak trzymasz dłoń w jakiejś tam odległości to wyraźnie czuć ciepło i znakomicie sobie radzą ogrzewając pomieszczenia, natomiast jak się chce przytulić to idę do łazienkowej drabinki.

Mam piec na paliwo stałe i mimo że w całej instalacji jest bardzo mało wody piec jest stabilny. Grzeję na niskich krzywych grzewczych gdzie temperatura CO na kaloryferach jest w granicach 33-50 st.C

Są i inne wypowiedzi chwalące ten produkt...
Osoby, które krytykują regulusy są we wszystkich wątkach te same.
Można łatwo sprawdzić.
Są to osoby związane biznesowo z podłogówką...
Żadna z nich nigdy nie miała bezpośredniego kontaktu z regulusami.

robertus86.

1/. REGULUSY nie są konwektorami.
2/. powierzchnia czołowa jest znacznie silniej pofałdowana od niemal płaskiej
płyty, stąd większy udział promieniowania.

Przykładowo - grzejnik R6/100 ma pole powierzchni kontaktu z powietrzem
7. 52m 2.
Płytowiec tej samej wielkości dwupłytowy z konwektorami, ma
powierzchnię kontaktu 5.20 m2.

Większa powierzchnia kontaktu to sprawniejsze grzanie w niskich parametrach
czynnika grzejnego..

Pozdrawiam

boguslaw
13-02-2010, 17:42
Karolinko.
Przy Twoich powierzchniach pomieszczeń różnica w cenie nie powinna być wielka.
Spytaj po prostu hydraulika, dlaczego uważa, że regulusy są najlepsze i
poproś go o kontakt z jego klientami, u których je zamontował wcześniej..
W ten sposób sprawdzisz produkt najlepiej...
Nie określiłaś ile masz pokoi, jakim kotłem i w jakich parametrach temperatury zamierzasz grzać i jakie jest całkowite zapotrzebowanie Twojego domu na ciepło (z projektu).

Pozdrawiam

Bogusław

perm
13-02-2010, 21:26
...

coulignon
13-02-2010, 22:26
...Osoby, które krytykują regulusy są we wszystkich wątkach te same.
Można łatwo sprawdzić.
Są to osoby związane biznesowo z podłogówką...


Bogusławie,
Albo udowodnisz te słowa w stosunku do mojej osoby albo oficjalnie mnie przeprosisz w tym wątku.

Pozdrawiam.

daggulka
13-02-2010, 22:38
...Osoby, które krytykują regulusy są we wszystkich wątkach te same.
Można łatwo sprawdzić.
Są to osoby związane biznesowo z podłogówką...


tia .... jawny spisek normalnie ......
aż dziw, ze się na ulicy za siebie nie oglądasz ... choć - kto wie? :roll:

boguslaw
14-02-2010, 08:56
daggulka. Szanuję Cię za to co robisz i jaką jesteś..

Dobrze wiesz o czym piszę.
Na FM prócz stałych bywalców, będących tu ze względów choćby towarzyskich (miłe!), czyli zadomowionych forumowiczów, jest grupa ludzi, która promuje przede wszystkim siebie.
Zarabiają na naprowadzaniu "nowych" na siebie i na swój interes. Nie uważam tego za złe pod jednym warunkiem, że nie dochodzi do deformacji w prezentowaniu innych wobec nich, różnorodnych rozwiązań.
Działa szkodliwa solidarność grupy a inne opcje są bezpardonowo zwalczane, wszelkimi dostępnymi środkami.
Powiem Ci Daga, że ostatnie wydarzenia na forum bardzo mnie zmotywowały..
Nieczysta gra niektórych bardzo mobilizuje...
Z pewnością będzie "ulubiony ciąg dalszy".

Robię wiele różnych rzeczy jednocześnie - nie będę ich wymieniał, gdyż od razu ktoś powie, że się chwalę..
Produkcja jest jedynie wycinkiem mojej aktywności.
Wcale nie najważniejszym..

Ostatnie wątki, choć mocno zanieczyszczone przez niektórych, były dla mnie
kopalnią informacji oraz źródłem cennych inspiracji.
Na co dzień nie mam czasu na takie akcje. Zauważyłaś być może, że mój udział w FM jest intensywny lecz sporadyczny.

Wszystkim, którzy tu zaglądnęli jeszcze raz serdecznie za udział w dyskusji dziękuję.

Tobie również za konstruktywną krytykę..

Serdecznie pozdrawiam
Bogusław

perm
14-02-2010, 09:34
...

daggulka
14-02-2010, 09:56
daggulka. Szanuję Cię za to co robisz i jaką jesteś..


nie wiem czym zasłużyłam, ale dziękuję .....



Na FM prócz stałych bywalców, będących tu ze względów choćby towarzyskich (miłe!), czyli zadomowionych forumowiczów, jest grupa ludzi, która promuje przede wszystkim siebie.

Pewnie , że jest grupa osób zarabiających na siebie .... tego nie da się uniknąć .
Nie pochwalam tego .... i nie kryję się z tym . Uważam, ze osoby które podjęły decyzję, żeby na forum szukać klientów - wzięły sobie na głowę ogromną odpowiedzialność i powinny liczyć się z konsekwencjami. Może się zdarzyć, że za sprawą jednej "wtopy" może się skończyć to źródełko .... a i smród na forum pozostanie i może się okazać, że nic na forum dla tego wykonawcy nie będzie już jak kiedyś .



Zarabiają na naprowadzaniu "nowych" na siebie i na swój interes. Nie uważam tego za złe pod jednym warunkiem, że nie dochodzi do deformacji w prezentowaniu innych wobec nich, różnorodnych rozwiązań.
Działa szkodliwa solidarność grupy a inne opcje są bezpardonowo zwalczane, wszelkimi dostępnymi środkami.

Tutaj się nie zgodzę .....
Wielu Twoich rozmówców, oponentów jak Ty to ująłeś " nie promuje siebie" w sensie konkurencji . Na 100 % coulignon nie , sSiwy12 nie .... i wielu innych też nie . Wyciągasz mylne wnioski .....
Przyjmij do siebie fakt , że Oni po prostu zwyczajnie nie zgadzają się z Twoją pisaniną .... możesz wyciągnąć wnioski i zastanowić się nad rzeczami które Ci wytykają jeśli chodzi o regulusy bądź iść na noże - Twój wybór ....


Powiem Ci Daga, że ostatnie wydarzenia na forum bardzo mnie zmotywowały..
Nieczysta gra niektórych bardzo mobilizuje...
Z pewnością będzie "ulubiony ciąg dalszy".

Nie kojarzę żadnych wydarzeń .... ale też nie jestem zawsze i wszędzie - może mi naświetlisz o co kaman?
a może kolejna teoria spiskowa? martinka i lump śmigli z forum w trybie pilnym - to ktoś musi przejąć pałeczkę? :lol: :wink:



Robię wiele różnych rzeczy jednocześnie - nie będę ich wymieniał, gdyż od razu ktoś powie, że się chwalę..
Produkcja jest jedynie wycinkiem mojej aktywności.
Wcale nie najważniejszym..

Nie wnikam ....

Ostatnie wątki, choć mocno zanieczyszczone przez niektórych, były dla mnie
kopalnią informacji oraz źródłem cennych inspiracji.

Mam nadzieję, człowiek to takie zwierzę które uczy się na swoich błędach .....
Pamiętajmy , że trzeba zdać sobie sprawę z niedoskonałości tutaj akurat grzejników regulus..... w kontekście różnych rozwiązań , różnych instalacji , różnych połączeń ... niewiele jest idealnych rozwiązań ....
i czasem warto usiąść , zastanowić się , przyjąć krytykę i popracować nad rozwiązaniem lub po prostu przyznać się : "tak, może zaistnieć takie ryzyko, taka sytuacja .... może to nie wyjść " bo nie ma rzeczy doskonałych na świecie .....
tylko ważne jest , żeby nie "iść w zaparte" po trupach ..... tylko rzeczowo podejść do tematu w kontekście zarzutów drugiej strony w odniesieniu do konkretnego problemu ....



Wszystkim, którzy tu zaglądnęli jeszcze raz serdecznie za udział w dyskusji dziękuję.

Tobie również za konstruktywną krytykę..

Serdecznie pozdrawiam
Bogusław

ja nie poddałam Cię tu konstruktywnej krytyce ... inni tak ....

boguslaw
14-02-2010, 10:39
nie wiem czym zasłużyłam, ale dziękuję .....



Nie bądź taka skromna.. :D




Wielu Twoich rozmówców, oponentów jak Ty to ująłeś " nie promuje siebie" w sensie konkurencji . Na 100 % coulignon nie , sSiwy12 nie ...

Dlaczego wymieniasz ich.. To nie ich miałem akurat na myśli. Sama wiesz najlepiej kto w czym kręci..
Moje poglądy i sSiwego nie są bardzo rozbieżne..
Czyżbyś myślała ,że nie ptrafię rozpoznać, gdzie kończy się krytyka a zaczyna agresja czy nawet zawiść?
Kto jest wielki a kto malutki?
Przecież to widać z daleka..

Do swoich racji jestem przekonany do tego momentu, gdy ktoś w sposób czysty nie wykaże mi pomyłki.
Wiem, gdzie popełniam błąd.
M.in. każdego traktuję poważnie i nikogo nie skreślam jako dyskutanta.
Uczę się jednak na błędach - bardzo szybko. To dla niektórych zła wiadomość.
Inaczej nie mógłbym tyle lat robić tego co robię...

Pozdrawiam
Bogusław

daggulka
14-02-2010, 10:55
Uczę się jednak na błędach - bardzo szybko.

pożyjemy ...... zobaczymy ..... :roll:

1950
14-02-2010, 15:07
tak mi się wydaje, że te żale powyżej, to o mnie :lol:

jeżeli tak,
to przyjmij do wiadomości, że jakoś swoich racji nie potrafisz wyartykułować,

na najprostsze pytanie,
na które trzeba odpowiedzieć w sposób ścisły,
nie odpowiadasz,

wolisz przejść do innego tematu, ściemniać i kluczyć,
bo mogłoby się okazać, że Regulusy nie zawsze są the best,

napisałem Ci że uprawiasz kryptoreklamę,

dalej tak uważam i jeżeli swoje racje będziesz przedstawiał w taki sposób jak to robisz dotychczas,
to zawsze, pomimo tego że staje się to dla mnie męczące, będę z Tobą polemizował,

jak byś nie wiedział o co chodzi, to na wiele moich pytań nie raczyłeś odpowiedzieć, bo odpowiedzi były dla Ciebie niewygodne,

czy Ty sądzisz, że na tym forum które skupia, akurat w temacie ogrzewania, dyskutantów technicznych, teksty typu:


Głównym celem systemu dynamicznego jest okres nie bardzo zimny i nie bardzo ciepły, czyli okres przejsciowy wiosna - jesień.
W Polsce jest to okres dominujący i tu jest najwięcej do ugrania zarówno w zakresie komfortu cieplnego jak i grzania ekonomicznego

A skonsumowanie finansowe uzysków ciepła?
Możliwe tylko przy systemach dynamicznych.

robią jakieś wrażenie, :roll:

jak to odebrać jak nie pseudonaukowy bełkot niedouczonego producenta reklam,
traktującego odbiorców swoich reklam jak skończonych idiotów,
dziwisz się ich reakcji,
a jak można reagować na takie sformułowania,:-?

co znaczy skonsumowanie finansowe, możliwe tylko przy systemach dynamicznych?,

przedstaw konkrety i to nie procentowe,
procenty są wymarzone do manipulowania klientem,

chcesz przekonać swojego klienta to mu wyłóż kawę na ławę,
pokaż mu, że zastosowanie Twoich Regulusów, przyniesie konkretne korzyści

w złotówkach, :roll:

udowodnij mu, że warto wydać kilkaset złotych więcej, za Twój rewelacyjny produkt, :roll:

mógłbym Ci przytoczyć wiele Twoich tego typu wypowiedzi, przy czytaniu których trzeba nosić gumowce, bo to jest woda, woda, woda,
ale na prawdę, szkoda mi swojego czasu, :roll:

Ty sądzisz, że ktoś Ci zazdrości,
czego :o :o :o
masz firmę, prowadzisz ją, przynosi Ci zyski,
o to przecież chodzi,

tylko na Boga rób to w mądry sposób,

acha i nie jestem przedstawicielem żadnego z producentów systemów ogrzewana podłogowego,
z resztą nie obraź się, dla firmy typu Wavin, Uponor, Tece, Herz, Roth, nie jesteś żadnym zagrożeniem,
tak samo dla renomowanych producentów grzejników, których też nie jestem przedstawicielem, też nie jesteś równorzędnym partnerem,

może to przykre co piszę,
ale to prawda :roll:

daggulka
14-02-2010, 18:27
aaachaaaa.... to Ciebie tak Boguś nie trawi .... :lol: :wink:

1950
14-02-2010, 19:48
nooo.... :roll:

boguslaw
17-02-2010, 06:56
Ktoś tu sobie pochlebia...


nie jesteś żadnym zagrożeniem,
tak samo dla renomowanych producentów grzejników, (...) też nie jesteś równorzędnym partnerem,



Partnerem z pewnością nie..
Wielką konkurencją też z pewnością nie.
Z wielu oczywistych powodów. M.in. z powodów osobistych.
Poza tym to co mogłoby udać się w krajach ościennych, w Polsce ma małe szanse powodzenia...
Vide FM.

Produkcję uruchomiłem osobiście od zera w wieku 47 lat.
Jako lekarz medycyny..

perm
13-03-2010, 21:02
...

coulignon
14-03-2010, 06:36
Bo to spisek jest!!!!

boguslaw
14-03-2010, 12:46
Ty je tak urządziłeś perm?
No toś się chłopie napracował....
A te czarne punkty na dole dorysowałeś flamastrem?

Posiadają 25 lat gwarancji na szczelność, gdyż ich układ wodny jest cały z miedzi lutowanej na połączeniach lutem twardym w temp. 750oC.

Nie są odporne na kopanie, na wózki jeżdżące tam i z powrotem i na zabiegi konkurencji.. Castorama sprzedała ich w zeszłym roku za kilka mln. PLN...
Głównie wersje kolorowe, wersję METALLIC oraz grzejniki białe o rozstawie przyłączy 50 cm.

perm
14-03-2010, 17:00
...

perm
14-03-2010, 17:18
...

boguslaw
14-03-2010, 19:45
Dzięki za info.
Właśnie opiekun regionu, dzięki Twojej dociekliwości stracił pracę. Ja nie mam czasu kontrolować stanu ekspozytorów we wszystkich siedmiuset punktach mających je w ofercie...
Jakbyś miał czas, to pozostała jeszcze jedna Casto w Szczecinie - Ku Słońcu, Wiosenna i Poludniowa... W okolicy to jeszcze tylko Casto Koszalin i Gorzów bo do
Poznania, Słupska i Zielonej trochę daleko...

Przedstawiłeś już kilkakrotnie swoje preferencje i gust. Co Ty jeszcze robisz w tym wątku w ogłoszeniach drobnych? Po polsku? Dokopać? Opluć? Ściągnąć w dół?


Faktem jest że grzejniki innych firm tam sprzedawanych mimo że poobdrapywane w takim samym stopniu to jednak nie sa takie powyginane, żadnego tez obsługa nie łatała by się jakoś trzymał. Może to świadczyć o bardzo delikatnej konstrukcji regulusów? Może! Te cienkie blaszki nie wyglądają solidnie. Może i to jest uzasadnione ich właściwościami ale ja bym sobie czegoś takiego nie kupił.

Jeżeli położysz regulusa na płasko, możesz po nim skakać bez obaw..
Możesz je również składować na płasko dokąd tylko sięgniesz...
Blacha, z której zbudowane są regulusy to w 100% aluminium PA38, posiadające sztywność kształtu. Jednakże grzejniki te w żadnym wypadku nie służą temu by w nie wjeżdżać wózkami transportowymi i uderzać je twardymi przedmiotami..
To, że grzejniki te zbudowane są z licznych lamelek aluminiowych sprawia, że posiadają liczne kanały konwekcyjne oraz powierzchnię kontaktu z powietrzem dwukrotnie większą od podobnej wielkości blaszaków panelowych stalowych.
Posiadają przy tym kilkakrotnie mniejszą wagę, przez co są znacznie szybsze w działaniu, i skuteczne w niskich parametrach czynnika grzejnego.

perm
14-03-2010, 20:15
Co byś nie pisał potencjalny klient widzi to co widzi, pogięte, poobijane grzejniki. Powinieneś mi podziękować ze zwróciłem ci na to uwagę tyle że twoja mentalność wszędzie dopatruje sie spisków a raczej co dużo gorsze, wygodniej ci tak wszystko interpretować. Skasuję te zdjęcia bo wbrew temu co twierdzisz nie jest moim celem robienie komukolwiek antyreklamy. Nie mniej będę z daleka omijał wszystko co firmą regulus i tobą związane.

Co tu robię? Nieuczciwa konkurencja to pikuś przy wkurzonym kliencie.

Coobah
15-03-2010, 00:54
ja użytkuję Regulusy drugi sezon.
Zasilane z kotła na eko-groszek, w układzie zamkniętym....

Jestem zadowolony.

boguslaw
15-03-2010, 07:07
Podziękowałem Ci perm... Nie zauważyłeś?


Dzięki za info.


Wchodzi niedługo na rynek Regulus-sytem INSIDE...
Pamiętaj, że masz go nie kupować.. Obiecałeś.
Do zobaczenia na "Instalacjach".
Zapraszam na kawę..
---------------------------------


Co tu robię? Nieuczciwa konkurencja to pikuś przy wkurzonym kliencie. :o

coulignon
15-03-2010, 08:23
To teraz patrzac na podejście Bogusława wyobrażcie sobie drodzy przyszli klienci złożenie ew reklamacji:

Klient: grzejnik mi cieknie.
Bogusław: Niemozliwe. Twarde luty, złota blacha, roboty spawają. wydaje się panu.
Klient: ale naprawdę mi cieknie.
Bogusław: Tłumaczę panie przecież - sprzedałem już parę milionów sztuk i to nieprawda że cieknie.
Klient: Ale mieszkanie mi zalewa.
Bogusław: Ty gnoju jeden!! Skad jesteś??!! Purmo?? Wavin od podłogówki? Convector? Nie pokonacie mnie.... Nie ma mowy!!!!! Padalce! Mali ludzie... Aaaaa....

Oczywiście dialog jest hipotetyczny ale czy taki niemozliwy? :wink:

boguslaw
15-03-2010, 09:04
Widzę, że masz jakiś problem z sobą coulignon...
To już nie zawiść tylko nienawiść..
Twoje słowa i reakcje nie świadczą najlepiej o Twoim stanie ducha..
Na podstawie czego coulignon taka hipotetyczna rozmowa?
Bo grzejnik ekspozycyjny w Casto jest uszkodzony?

Ty masz konwektory elektryczne, więc Ci nic nie pocieknie.. Bez obawy.

coulignon
15-03-2010, 09:32
Na podstawie czego coulignon taka hipotetyczna rozmowa?
Bo grzejnik ekspozycyjny w Casto jest uszkodzony?
.

Na podstwie twojej reakcji na wieść o uszkodzonym grzejniku:


Ty je tak urządziłeś perm?
No toś się chłopie napracował....
A te czarne punkty na dole dorysowałeś flamastrem?

Co Ty jeszcze robisz w tym wątku w ogłoszeniach drobnych? Po polsku? Dokopać? Opluć? Ściągnąć w dół?

Wszędzie spisek... wszędzie... czujnym trzeba być.... Myslę ze twój pracownik celowo nie przypilnował tematu bo tak naprawdę pracuje dla konkurencji.
A Perm złapał za nitownicę i zanitował grzejnik żeby tylko zdyskredytować Regulusa.

Pozdrawiam
Dużo spokoju życzę. Bo czasy niespokojne takie.

boguslaw
15-03-2010, 11:21
A Perm złapał za nitownicę i zanitował grzejnik żeby tylko zdyskredytować Regulusa.

Nie posądzam o to perma, jednakże zadał sobie dużo trudu, jeździł, robił zdjęcia. Opatrzone negatywnym komentarzem wklejał.
A przecież to tylko uszkodzony ekspozytor....

Ty też popuściłeś wodze swojej wyobraźni formułując hipotetyczny dialog z klientem. Czy uważasz taki dialog naprawdę za możliwy?
Czy ktoś tu czy gdziekolwiek skarżył się na złą obsługę ze strony pracowników firmy?
Zrobiłeś to w pozytywnym celu?
W negatywnym celu?
Jesteś neutralny?
Dbasz o dobro forumowiczów?

Opiekun regionu zachodniopomorskiego stracił pracę... I taki jest skutek doraźny. Dziękuję permowi za zwrócenie uwagi na jego rażące uchybienie w pracy.
Z całą pewnością firma Regulus-system odniesie korzyść z jego interwencji, niezależnie od jego intencji...

perm
15-03-2010, 17:20
Nie posądzam o to perma, jednakże zadał sobie dużo trudu, jeździł, robił zdjęcia. Opatrzone negatywnym komentarzem wklejał.
A przecież to tylko uszkodzony ekspozytor....

Już mnie nie posądzasz? A co napisałeś wyżej?
To tylko uszkodzony ekspozytor? Tak sie to nazywa? Nie wiem ile to tam wisi ale działa na wyobraźnię bardzo mocno. Na moją na tyle że postanowiłem zrobić zdjęcia. Kupa złomu z przyklejoną 25 letnią gwarancją. Kiedyś pisano "to się nadaje do szpilek". Producent nie ma tu znaczenia ale trudno bym odmówił sobie przyjemności pokazania tego szmelcu po tych oskarżeniach o stronniczość którymi tak szczodrze tutaj szafowałeś.



Opiekun regionu zachodniopomorskiego stracił pracę... I taki jest skutek doraźny. Dziękuję permowi za zwrócenie uwagi na jego rażące uchybienie w pracy.
Z całą pewnością firma Regulus-system odniesie korzyść z jego interwencji, niezależnie od jego intencji...

Szczerze mówiąc ani mnie to grzeje ani ziębi. Dziwić się mogę jedynie że zamiast skoncentrować się na mechanizmach które to umożliwiły ty koncentrujesz się na ludziach.
Co do systemu CO w moim przyszłym domu to nie zdecydowałem się jeszcze ale trudno bym miał zaufanie do firmy która tak jak Coulignon napisał moje wątpliwości może potraktować jako nieczyste działania konkurencji.

boguslaw
15-03-2010, 19:41
Firma to i ludzie i produkt perm a nie tylko sam produkt...
Choćby najlepszy produkt, użyty w zły sposób, niewłaściwie zastosowany lub potraktowany nie spełni oczekiwań nabywcy.
Funkcją grzejnika jest ogrzewanie pomieszczeń. Nie jest on miejscem hamowania rozpędzonego wózka z towarem.

Piszesz po wielokroć, że nie lubisz grzejników a ciągle jesteś obecny w tym wątku, pomimo, że został przeniesiony do "Ogłoszeń drobnych".
Pytam Ci się dlaczego?
Atakujesz i produkt i moje wypowiedzi na szereg sposobów.
Nie znasz go. Póki co wszyscy chwalą jego działanie.
Pisałem kilkanaście razy "de gustibus non est disputandum".
Nie podobają Ci się moje grzejniki, to o co Ci jeszcze chodzi?
Wiesz co.. Mnie też się te nity zrywalne umieszczone po rogach nie podobają.
W białych i kolorowych grzejnikach są w miarę zalane farbą, jednakże w Metallicach farba proszkowa jest przezroczysta...
Są pewne względy praktyczne i technologiczne, dla których właśnie to rozwiązanie jest zastosowane.
W nowych typoszeregach o płaskiej obudowie górnej połączenie takie zostało całkowicie wyeliminowane.

Od kiedy wisi w Casto na Wiosennej taki uszkodzony grzejnik?
Ostatnia kontrola ekspozycji udokumentowana fotografiami (taki wymóg), nosi datę 4 lutego b.r....
A zatem zderzenie z jakimś wózkiem pełnym "kafelek" czy też innymi zakupami nastąpiło po tej dacie....
Przykro mi, z powodu przeżytego przez Ciebie szoku estetycznego...

Jak pisałem powyżej, w ramach przeprosin zapraszam na kawę na "Instalacjach".. Pawilon 5 - stoisko 35.

Ps. Na marginesie.. Gdybyś tę "kupę złomu" faktycznie sprzedał na złomie,
dostałbyś za ten konkretny grzejnik ponad 100.- PLN.
Miedź i aluminium jest w cenie...

perm
15-03-2010, 20:46
No widzisz, ja udzielam się tu a ty wszędzie gdzie tylko mowa o systemach ogrzewania, oczywiście z tezą że regulusy są lekarstwem na wszystko. Nie tylko mnie to bulwersuje. Do tego ta teoria spiskowa o nieuczciwej konkurencji. To już jest chwyt poniżej pasa. Lekarz medycyny, właściciel sporej firmy produkującej chyba niezłe w sumie produkty, z pomysłami, wiedzą i erudycją chwytający się takich metod. Coś tu się nie zgadza! To jest tak jak z tą twoją stroną http://www.regulus.com.pl/angielska/index.php?d=budowagrzejnika Pełno tam wyszukanego słownictwa ale jak się to czyta to zęby bolą, czasem ciężko zrozumieć o co chodzi. Duża firma zatrudniła licealistę do tłumaczenia? Nie piszę tego złośliwie ale sporo tych "dziwactw". Nity w takiej w sumie skomplikowanej konstrukcji??? Obdrapana i poobijana ekspozycja??? Pilnuje tego wszystkiego ktoś kompetentny?
Wogóle bym tego nie zaczepiał gdyby nie fakt że zaliczyłeś również mnie do jakichś działających niezbyt czysto konkurentów, nie mniej nie będę się więcej w sprawie regulusów wypowiadał.

boguslaw
15-03-2010, 22:13
Nec Hercules contra plures? :wink:

Nie przejmuj się perm.. Z tym Twoim czynnym udziałem w takim urządzeniu ekspozytora to nie było serio... Czy ktoś nad tym panuje? Staram się, choć jestem troche zajęty.. Moim konikiem są konie, jachty, góry, lasy, budowanie, remontowanie, przeobrażanie. Tej zimy stworzyłem samodzielnie niewielki klub jazzowy.Z takiej rudery, że bałbyś się do niej wejść.. Każdy szczegół wyposażenia (kamień + drzewo) został wymyślony przeze mnie. To było bardzo absorbujące. Stąd pewne niedociągnięcia na innym polu. Przecież się stary nie rozerwę... A poza tym...
Trochę mocno i długo hulałem w przeszłości. Nie jestem już taki sprawny jak kiedyś..
Jak już pisałem, ja, humanista z krwi i kości stworzyłem firmę techniczną od zera w wieku 47 lat.. Pociągnę temat jeszcze trochę do czasu wygaśnięcia terminu gwarancji.....
Mam jeszcze kilkanaście pomysłów. I w wielu kwestiach mam rację.
I w wielu kwestiach się mylę. Jak każdy.

Pozdrawiam.

boguslaw
09-04-2010, 10:40
GRZEJNIKI REGULUS-SYSTEM – KONTROLOWANA DYSTRYBUCJA CIEPŁA.
DYNAMICZNY SYSTEM GRZEJNIKOWY.

Współczesne instalacje c. o. stanowią systemy coraz bardziej złożone i rozbudowane. Wymagają one wyrafinowanej elektroniki, są coraz precyzyjniejsze i coraz bardziej szanujące wytworzoną energię. Po to, aby dobrze zaplanować instalację c.o, skonfigurowaną pod potrzeby konkretnego inwestora, należy oddzielnie spojrzeć na składające się na nią elementy mające odrębne funkcje:
1/. Produkcja ciepła
2/. Magazynowanie wytworzonego ciepła
3/. Dystrybucja ciepła
Te trzy elementy składowe muszą ze sobą świadomie współgrać. Efektem pracy przemyślanej instalacji będzie nie tylko wysoki komfort cieplny lecz także wysoka efektywność procesu ogrzewania na każdym z wymienionych jego etapów.

Zaniedbanym w rozważaniach na temat ekonomiki grzania elementem, jest system dystrybucji ciepła czyli rodzaj zastosowanych grzejników.
Dystrybucja ciepła czyli system grzejnikowy powinien być jednorodny lub w maksymalnym stopniu jednorodny pod względem dynamiki pracy czyli pod względem reaktywności na impuls grzewczy.
Sterowanie systemem grzejnikowym mieszanym, dynamicznym i mało dynamicznym,
jest niepotrzebnym utrudnieniem i wymaga instalacji o większym stopniu skomplikowania, dodatkowo nie wykorzystującej optymalnie wytworzonego ciepła.

Przykładem systemu grzejnikowego o jednorodnej dynamice stanowi oferta firmy Regulus-system.
Do dotychczas produkowanego systemu grzejników ściennych oraz systemu ogrzewania
podłogowego kanałowego, dołączy w najbliższym czasie system grzejników wewnątrzściennych – wnękowych pod wspólną nazwą Regulus-system INSIDE.
Grzejniki Regulus- system działają najszybciej i w najsprawniej w najszerszym zakresie temperatur. Skojarzenie „grzejniki dynamiczne = regulusy” jest jak najbardziej uprawnione.

Co dokładnie oznacza określenie „grzejnik dynamiczny”?
Jest to taki grzejnik, którego pracą łatwo sterować. Łatwo i szybko.
Grzejnik dynamiczny niewielkim początkowym wydatkiem energii, osiąga swoją pełną moc nominalną, właściwą dla temperatury podanej na zasilaniu.
Instalację z dynamicznie pracującymi grzejnikami łatwo jest uruchomić i równie łatwo jest ją zatrzymać. Niektórzy twierdzą, że grzejnik to grzejnik, że różnice w dynamice pracy pomiędzy różnymi typami grzejników są pomijalne. Świadomie czy też nieświadomie? Bo jak mogą być pomijalne różnice w dynamice grzania dla różnych grzejników o zasadniczo różnych masach całkowitych (woda w grzejniku + masa samego grzejnika) ?
Proszę przeanalizować poniższe tabele:

Masa grzejników wraz zawartą w nich wodą)
MARKA\ Długość
(dla wys. 60 cm) 40 60 80 100 120 140 160 180 200
Brugman C22 17,28 25,92 34,56 43,2 51,84 60,5 69,1 77,76 86,4
Kermi C22 15,11 21,92 28,74 35,7 42,47 49,5 56,3 63,2 70
Purmo C22 15,64 23,46 31,28 39,1 46,92 54,7 62,6 70,38 78,2
Regulus R6 4,15 5,89 7,63 9,5 11,19 12,3 14,5 15,27 16,8


Najczęściej stosowanym w Polsce grzejnikiem, jeżeli chodzi o rozmiar, stosowanym dla największej liczby pomieszczeń, jest grzejnik o długości 80cm i wysokości 60cm.

Jeżeli grzejniki tej właśnie wielkości uszeregujemy wg kryterium masy grzejnika wraz z zawartą w nim wodą wówczas otrzymamy następującą kolejność:
1/. Regulus - 7.63 kg
2/. Kermi - 28.74 kg
3/. Purmo - 31.28 kg
4/. Brugman - 34.56 kg

Porównanie mas pojedynczych grzejników, co prawda wymowne, jednakże nie przemawia tak do wyobraźni, jak przeliczenie sobie sumy mas grzejników dla całej instalacji.
Policzmy jaka ona jest w średniej wielkości obiekcie. hotelowo-gastronomicznym, w którym znajduje się na przykład 40 naszych grzejników obliczeniowych
Otóż ich masa wraz z wodą, w całej instalacji będzie wynosić:
1/. Regulusy - 305. 20 kg
2/. Kermi - 1149,60 kg
3/. Purmo - 1251,20 kg
4/. Brugman - 1382,40 kg
Którą instalację łatwiej uruchomić w razie potrzeby i szybko zatrzymać ?
Ile energii należy zaangażować w jej rozruch?

Z różnicy masy układu c.o. wprost wynika różnica w jej czasie reakcji na impuls cieplny, a parametr ten stanowi obiektywną miarę bezwładności cieplnej:


Czas reakcji instalacji w sekundach przy stałej mocy kotła
MARKA \ ΔT0 10 20 30 40 50 60 70
Brugman C22 0 432 864 1296 1728 2160 2592 3024
Kermi C22 0 357 714 1071 1428 1785 2142 2499
Purmo C22 0 391 782 1173 1564 1955 2346 2737
Regulus R6 0 95 190 285 380 475 570 665

Czas reakcji instalacji na impuls cieplny przy stałej mocy kotła dT =30 oC (20- 50 oC)
1/. Regulus – 4,75 min
2/. Kermi – 17,85 min
3/. Purmo – 19,55 min
4/. Brugman- 21,60 min

Zatem grzejnik Regulus-system typ R6/80 (60 x 80 cm)dojdzie szybciej, od temperatury 20oC do temperatury 50oC, o około 15 minut w każdym cyklu grzania.
od każdego grzejnika stalowego podobnej wielkości i podobnej mocy.
Czas 15 minut w każdym cyklu grzania stanowi bez wątpienia istotną różnicę, szczególnie gdy chcemy połączyć oszczędność w ogrzewaniu z maksymalnym komfortem cieplnym. Jednakże początek procesu grzania to jeszcze nie wszystko.

Jest jeszcze drugi koniec procesu grzania. On również jest niezmiernie istotny dla komfortu cieplnego i dla ekonomicznego grzania.
Koniec ogrzewania powinien nastąpić natychmiast po osiągnięciu pożądanej temperatury zarejestrowanej przez termostat czy też pokojowy sterownik temperatury.
Przecież decyzję co do pożądanej temperatury podjęliśmy, ustawiając konkretną temperaturę wnętrza. Zatem po dojściu do ustawionej na sterowniku temperatury, instalacja powinna przestać grzać. Niezwłocznie. Tymczasem następuje wyłączenie kotła i rozpoczyna się proces schładzania układu dystrybucji czyli grzejników do temperatury pokojowej. Nie przebiega on tak szybko jak rozgrzewanie grzejników z powodu malejącej stopniowo różnicy temperatur (dT) pomiędzy grzejnikiem a pomieszczeniem..
Posiadające małą masę grzejniki Regulus grzeje niemal dokładnie do tej temperatury co chcemy, (przewyższenie ponad nią jest minimalne), natomiast pozostałe typy grzejników grzeją jeszcze długo gdyż mają znacznie większą masę. Grzejniki muszą oddać nagromadzone w nich ciepło. A przecież żądaną temperaturę już osiągnęliśmy… Czy grzeją nadal potrzebnie? Z całą pewnością nie..
Szybkie zatrzymanie procesu dystrybucji ciepła czyli ogrzewania, jest również istotne dla komfortu cieplnego oraz kosztów grzania, przy pojawieniu się niespodziewanych uzysków ciepła, jakich w obecnych domach jest bez liku lub np. przy gwałtownym wzroście nasłonecznienia.
Tylko szybko reagujący system grzejnikowy pozwoli na uzyskanie finansowej korzyści
z uzysków ciepła bez szkody dla komfortu cieplnego.

Podsumujmy: ogrzewanie regulusami to kontrolowana dystrybucja ciepła, to szybkie, dynamiczne grzanie, to z jednej strony unikalny komfort cieplny a z drugiej strony precyzyjne, optymalne wykorzystanie ciepła.

Tylko precyzyjna dystrybucja ciepła pozwala na optymalne wykorzystanie ciepła zmagazynowanego we wszelkiego rodzaju zbiornikach buforowych ciepła.

boguslaw
06-05-2010, 07:14
http://www.regulus.com.pl/download/regulus.inside.pdf

boguslaw
06-05-2010, 07:15
http://www.regulus.com.pl/download/regulus.sollarius.pdf

boguslaw
08-05-2010, 07:14
I co z Tobą perm..
Byłeś na Instalacjach?


http://www.regulus.com.pl/download/REGULUS.kontrolowana.dystrybucja.ciepla.pdf

boguslaw
09-05-2010, 08:56
Ten system wzbudził na "Instalacjach 2010" prawdziwą furorę.
Tego nikt nie ma swojej ofercie !!!

http://www.regulus.com.pl/index.php?d=artykul_inside

boguslaw
09-05-2010, 09:44
Grzejniki wodne wewnątrzścienne ukryte w płytkiej wnęce za żaluzją.

Grzejnik może być ukryty w ścianie kolankowej ( tył wnęki pokryty ekranem zagrzejnikowym), w filarze, ścianie działowej grzejąc na jedną lub na dwie strony (na dwa pomieszczenia), w pokoju dziecięcym bezpiecznię oddzielony od bawiących się bąbli...
Zastosowania można mnożyć.

Co sądzicie na temat takiego rozwiązania?.
Jeśli grzejnik nie na ścianie, nie podłodze to wówczas może być schowany w ścianie.
Żaluzje pomalować można proszkowo w kolorze ściany.
Instalacja dystrybuująca ciepło czyli instalacja grzejnikowa może być wówczas, dyskretnie schowana a jednocześnie jednorodna pod wzgledem dynamiki grzania..

Pozdrawiam

Bogusław

boguslaw
09-05-2010, 22:42
Taki grzejnik w płytkiej wnęce może być długi, wąski - poziomy lub wąski wysoki - pionowy...
Grzejniki niskie mogą być zaopatrtzone w wentylator, powiększający znacznie jego moc grzewczą.
Można to sobie wyobrazić jako postawioną pionowo, umieszczoną w ścianie płaską kanałówkę..

Rozwiązanie takie było prezentowane na targach INSTALACJE 2010 i wzbudziło prawdziwą sensację.

Pozdrawiam

Bogusław

boguslaw
09-05-2010, 22:50
Dostałem pytanie: Jak dobrać grzejnik kanałowy do pomieszcznia - w wypadku, gdy ogrzewanie podłogowe kanałowe stanowi ogrzewanie kompletne - samodzielne:
Poniżej link do firmowego kalkulatorka doboru "kanałówki"

http://www.regulus.com.pl/kadobcan/doborcanal.html

boguslaw
21-05-2010, 13:17
http://www.regulus.com.pl/index.php?d=artykul_inside

System grzejnikowy modułowy - każdy moduł grzewczy o wysokości 27 cm posiada układ wodny z trzech rur miedzianych DIN18.
Końce rur spięte są kolektorami DIN20.
Przyłącze od dołu po stronie lewej - rozstaw przyłączy - standard euro- 50 mm - ruchome półśrubunki (ze stożkiem) 3/4".
Opcjonalnie są zabudowane w grzejnikach zawory termostatyczne- grzanie zestawu może być sterowane głowicą termostatyczną z sondą kapilarną (analogicznie do ogrzewania podłogowego kanałowego).

boguslaw
23-05-2010, 08:53
No to się zaczęło pięknie dziać!
Zainteresowanie nowym design grzejników Regulus-system jest ogromne.

http://www.regulus.com.pl/download/regulus.sollarius.pdf

boguslaw
25-05-2010, 21:24
Wypowiedź na jednym z wiodących forów budowlanych..... Prawda, że miła?

Takie proste, ale trzeba było na to wpaść! Gratulacje dla firmy za pomysłowość

http://www.regulus.com.pl/index.php?d=artykul_inside

boguslaw
30-06-2010, 10:47
Naprawdę warto..
http://www.regulus.com.pl/index.php?d=outlet

A te grzejniki zaczęły się naprawdę dobrze sprzedawać...

http://regulus.com.pl/download/regulus.sollarius.pdf

jodek1
04-01-2012, 22:28
Witam Was,

Zalogowałem się na tym forum by napisać o tych grzejnikach i wpiszę jeszcze moje zdanie na temat tego produktu w innym wątku na tym forum.

Miałem pecha i 2 miesiące temu kupiłem grzejnik Regulusa od początku :

Nie wiem co mnie podkusiło ale sądziłem że zakup grzejnika którego zadanie jest banalne - ma grzać - więc nie trzeba czytać żadnych porad itd bo to żaden wydatek jak kupuje się jeden grzejnik - otworzyłem internet wpisałem w wyszukiwarkę grzejniki wyskoczył mi sklep internetowy w podanym wymiarze 30/140 trafiłem na Regulusa w cenie 566 zł - ładna obudowa - (na bartyckiej widziałem grzejniki po 700-1100 zł ) więc cenę uznałem za dobrą bo to internet więc taniej.

Grzejnik został zamontowany przez hydraulika któremu sam grzejnik się spodobał bo był łatwy w montażu i bardzo lekki i ładny .

I tutaj zaczyna się cyrk..... grzejnik cały czas w odstępach kilkunastu/ kilkudziesięciu sekund wydaje z siebie trzaski raz ciszej ras głośniej - pierwszy raz spotkałem się z takim bublem - słucham muzyki słyszę trzaski , kładę się spać słyszę trzaski - to jest bubel który się nie nadaje do użytku w domu !!!!
Na początku myślałem przejdzie mu jest nowy , może zapowietrzony, żle powieszony ... itd... ale nie wisi od miesiąca i nadal słyszę trzaski.

więc zaczynam czytać forum - owszem ludzie o tym piszą ale widocznie im to nie przeszkadza że trzaska - dla mnie to nowość nigdy nie miałem z tym do czynienia dla mnie to ewidentny bubel który nie nadaje się do mieszkania a jedynie do jakiejś fabryki czy gdzieś gdzie hałas z grzejnika komuś nie przeszkadza.
mam w mieszkaniu jeszcze 3 inne grzejniki i na miejscu tego złomu wisiały dwa inne żaden nie wydawał dźwięków z siebie - do tej pory (robiłem remont powiększałem okno w pokoju dlatego wymieniałem ) !!!! z forum wyczytałem o dynamicie , innowacyjności , ekonomiczności - to wszystko jest NIC warte jak grzejnik będzie w domu wydawał trzaski

Podsumowując:
- odradzam zakup grzejnika tej firmy a szczególnie serii: Regulus RD 3/140 jeżeli ktoś ma ochotę by grzejnik tylko grzał do czego jest stworzony a nie wydawał dźwięki
- dobrze że nie mam wszystkich takich grzejników bo bym zwariował i zbankrutował.
- przy remoncie kolejnego pokoju (też będę powiększał okno w przyszłym roku ) i wymianie grzejnika wymienię te trzeszczące dziadostwo na normalny cichy grzejnik.
- mam nadzieję że osoby ceniące spokój w domu i ciszę przeczytają ten mój wpis i nie popełnią takiego błędu jak ja .

Jeżeli ktoś ma ochotę na film z trzaskami lub zdjęcie tego pięknego bubla - proszę o kontakt.

boguslaw
06-01-2012, 05:32
Witam!
Napisał Pan wczoraj na priva i odpisałem Panu na priva...
Bardzo konkretnie.
Należało po prostu wdrożyć normalną procedurę reklamacyjną..
Jestem niemal na 100% pewny, że wina leży po stronie złego powieszenia grzejnika...
W ubiegłym roku grzejniki ścienne REGULUS-system zostały zamontowane w blisko 6 tysiącach obiektów mniejszych i większych...
Skarg na trzask przy rozgrzewaniu było dokładnie dziewięć. Wszystkie zostały załatwione po myśli klientów.
Należało firmie REGULUS-system dać szansę na weryfikację Pańskiego problemu.

Rozumiem Pana rozżalenie lecz nie rozumiem Pańskiego modus operandi.

Z szacunkiem

Bogusław Wójcik
REGULUS-system S.J.
Właściciel

alibaba12
01-02-2012, 12:36
A u mnie wyszło super. wielkość dobierałem sam gdyż hydraulik nie rozumiał ze woda z pieca gazowego nie musi mieć 70c. obliczyłem parametr na 45c i chodzi pięknie. z piecykiem Vaillant krzywa 0,40 na regulatorze 21c a w domu zawsze 22 - 22,5.
domek 120m2 pierwszy rok. przy -15 na piecu 39c. zuzycie za styczen 100 m3 gazu. w razie pytań zapraszam na PW podeslę zdjęcia. całość wspomagana przez wentylację mechaniczną z reku Dospel Optimal 400

alibaba12
01-02-2012, 12:47
Nadmieniam, że grzejniczki to Solaris. W odpowiedzi na posty odnośnie kurzu to u szwagra po 2 latach Buderusy pic grzeje na 60c ściana czarna nad nimi. Odpowiedzią jest niewłaściwy dobór rozmiaru. Jak jest za mały to podnosimy temperaturę a wtedy nawet łazienkowy brudzi. Jaki z tego morał - HYDRAULICY na szkolenia i nie wciskać ludziom ciemnoty jak się z czymś nie miało do czynienia.

pawel___z
12-02-2012, 11:34
Witam. W sumie to mam pytanie do Pana Bogusława. Skorzystałem z formularza kontaktowego na stronie regulus.com.pl i opisałem moje problemy z grzejnikami. Było to dokładnie 3 luty (piątek). Do dnia dzisiejszego nie otrzymałem żadnego maila potwierdzającego chociaż,że ktoś przeczytał moją wiadomość. Problem jest z strzelającymi grzejnikami - kupiłem 5 sztuk i w tym momencie każdy pyka, jedne głośniej inne ciszej. Kolega montował grzejniki trochę wcześniej - i po dwóch miesiącach jeden zaczął głośno strzelać, inne trochę ciszej. Wyczytałem na internecie że problem może być z naprężeniem grzejników(nierówna ściana). Ściany mam w miarę proste, ale robiłem różne próby - pozostawiałem grzejnik tylko na dolnych zawiesiach, zdejmowałem całkowicie z zawiesi i układałem na książkach, podkładałem podkładki gumowe itp. Ogólnie ponad tydzień różnych kombinacji. Grzejniki strzelają w środku, nie przesuwają się po zawiesiach w czasie gdy się nagrzewają. Strzelają nawet gdy są nagrzane. Skończyły mi się pomysły na ich uciszenie. Cod dalej można poczynić? Spać muszę w stoperach, bo inaczej się po prostu nie da. Czekam na jakieś konstruktywne wskazówki co można poczynić z tym fantem. Grzejniki to ścienne regulusy miedziano-aluminiowe z osłoną górną owalną. Pozdrawiam. Paweł

jodek1
24-02-2012, 10:46
Witam Was,

Zalogowałem się na tym forum by napisać o tych grzejnikach i wpiszę jeszcze moje zdanie na temat tego produktu w innym wątku na tym forum.

Miałem pecha i 2 miesiące temu kupiłem grzejnik Regulusa od początku :

Nie wiem co mnie podkusiło ale sądziłem że zakup grzejnika którego zadanie jest banalne - ma grzać - więc nie trzeba czytać żadnych porad itd bo to żaden wydatek jak kupuje się jeden grzejnik - otworzyłem internet wpisałem w wyszukiwarkę grzejniki wyskoczył mi sklep internetowy w podanym wymiarze 30/140 trafiłem na Regulusa w cenie 566 zł - ładna obudowa - (na bartyckiej widziałem grzejniki po 700-1100 zł ) więc cenę uznałem za dobrą bo to internet więc taniej.

Grzejnik został zamontowany przez hydraulika któremu sam grzejnik się spodobał bo był łatwy w montażu i bardzo lekki i ładny .

I tutaj zaczyna się cyrk..... grzejnik cały czas w odstępach kilkunastu/ kilkudziesięciu sekund wydaje z siebie trzaski raz ciszej ras głośniej - pierwszy raz spotkałem się z takim bublem - słucham muzyki słyszę trzaski , kładę się spać słyszę trzaski - to jest bubel który się nie nadaje do użytku w domu !!!!
Na początku myślałem przejdzie mu jest nowy , może zapowietrzony, żle powieszony ... itd... ale nie wisi od miesiąca i nadal słyszę trzaski.

więc zaczynam czytać forum - owszem ludzie o tym piszą ale widocznie im to nie przeszkadza że trzaska - dla mnie to nowość nigdy nie miałem z tym do czynienia dla mnie to ewidentny bubel który nie nadaje się do mieszkania a jedynie do jakiejś fabryki czy gdzieś gdzie hałas z grzejnika komuś nie przeszkadza.
mam w mieszkaniu jeszcze 3 inne grzejniki i na miejscu tego złomu wisiały dwa inne żaden nie wydawał dźwięków z siebie - do tej pory (robiłem remont powiększałem okno w pokoju dlatego wymieniałem ) !!!! z forum wyczytałem o dynamicie , innowacyjności , ekonomiczności - to wszystko jest NIC warte jak grzejnik będzie w domu wydawał trzaski

Podsumowując:
- odradzam zakup grzejnika tej firmy a szczególnie serii: Regulus RD 3/140 jeżeli ktoś ma ochotę by grzejnik tylko grzał do czego jest stworzony a nie wydawał dźwięki
- dobrze że nie mam wszystkich takich grzejników bo bym zwariował i zbankrutował.
- przy remoncie kolejnego pokoju (też będę powiększał okno w przyszłym roku ) i wymianie grzejnika wymienię te trzeszczące dziadostwo na normalny cichy grzejnik.
- mam nadzieję że osoby ceniące spokój w domu i ciszę przeczytają ten mój wpis i nie popełnią takiego błędu jak ja .

Jeżeli ktoś ma ochotę na film z trzaskami lub zdjęcie tego pięknego bubla - proszę o kontakt.

Grzejnik reklamowałem w firmie Regulus - reklamacja przebiegła sprawnie - grzejnik został wymieniony na inny bez wad - działa dobrze i najważniejsze nie wydaje z siebie żadnych dźwięków - mam nadzieję że to koniec przygód :)
Panu Bogusławowi dziękuje za pomoc.

jpg5
12-06-2012, 13:29
@bogusław
Mam takie pytania:

1. Czy Regulusy są produkowane w Polsce? Dla mnie to akurat zaleta, że coś jest made in Poland, a nie made in Germany, a tym bardziej made in China.

2. „musisz grzejniki lekko przewymiarować jak chcesz korzystać z dobra kondensacji.”
Co oznacza lekko przewymiarować? O ile procent suma mocy grzejników musi przewyższać obliczone zapotrzebowanie na ciepło danego pomieszczenia? Dodam, że zamierzam zainstalować grzejniki w domu zbudowanym z cegły (gr. muru 44 cm) + 12 cm wełny, a źródłem ciepła ma być kocioł gazowy kondensacyjny (najprawdopodobnie Vaillant Ecotec Plus VC 246/3-5) + kominek z płaszczem wodnym.

3. „Grzejniki Regulus - wymiana ciepła średnio - 30% promieniowanie 70% konwekcja. Im niższa temperatura wody, tym mniej konwekcji a więcej promieniowania.”
Czy to ma jakieś praktyczne znaczenie dla użytkownika, że więcej ciepła z grzejnika jest oddawane drogą promieniowania kosztem konwekcji?

4. „Nieprawda. Regulusy grzeją poprzez promieniowanie intensywniej niż płytowe i żeberkowe z tego prostego powodu, ze ich powierzchnia czołowa, promieniująca jest pofałdowana i blisko dwukrotnie większa niż w niemal płaskiej płycie. Promieniowanie rozchodzi się prostoliniowo, prostopadle do powiechni promieniującej. Oznacza to, że płyta promieniuje ciepłem głównie w obrębie jej rzutu na przeciwległą ścianę. Tymczesem lamelki w regulusach rozpraszają promieniowanie cieplne promieniście (wachlarzowato) na całe pomieszczenie.”
Gdzie są te lamelki? Nie widziałem grzejników na żywo, a jedynie oglądałem galerię zdjęć. Czy lamelki to ta pionowa harmonijka w środkowej części grzejnika?

5. „Grzejniki konwektorowe składają się z rur miedzianych z nasuniętymi blachami aluminiowymi, całość umieszczona jest w obudowie. Blachy aluminiowe zwiększają powierzchnię wymiany ciepła. Powietrze przepływające przez grzejnik omywa rury i blachy aluminiowe ogrzewając się od nich. Przekazywanie ciepła w tych grzejnikach odbywa się praktycznie wyłącznie przez konwekcję.
(...)
Nie dotyczy regulusów. Element grzejny nie jest umieszczony w obudowie a grzejniki grzeją intensywnie całą powierzchnią przednią...”
Czyli ta, nazwijmy to zewnętrzna blacha z pofałdowaniami w grzejniku Regulusa, to nie jest obudowa, a element grzejny?

sadm2
18-06-2012, 20:22
@bogusław


2. „musisz grzejniki lekko przewymiarować jak chcesz korzystać z dobra kondensacji.”
Co oznacza lekko przewymiarować? O ile procent suma mocy grzejników musi przewyższać obliczone zapotrzebowanie na ciepło danego pomieszczenia? Dodam, że zamierzam zainstalować grzejniki w domu zbudowanym z cegły (gr. muru 44 cm) + 12 cm wełny, a źródłem ciepła ma być kocioł gazowy kondensacyjny (najprawdopodobnie Vaillant Ecotec Plus VC 246/3-5) + kominek z płaszczem wodnym.



Warto przewymiarowywać grzejniki z prostej przyczyny... Obliczenia zapotrzebowania ciepła dla obiektu są założeniami teoretycznymi i powiem z doświadczenia, że lokalnie mogą wystąpić ubytki ciepła, które trudno zrekompensować na zbyt małym grzejniku. Oczywiście on może oddać większą moc ale musiałbyś podnieść temperaturę zasilania całej instalacji. Łatwiej zawyżyć rozmiar grzejnika o 1 lub dwa rozmiary o ile miejsce na to pozwala aby się potem tym nie martwić. Na pewno warto zawyżyć rozmiary grzejników w pomieszczeniach od północy, od ściany szczytowej, w pomieszczeniach z facjatką. Po zawyżeniu wielkości gdyby się okazało, ze moc uzyskiwana jest zbyt duża możesz dokonać korekty za pomocą kryzy lub zaworu termostatycznego.

sadm2
18-06-2012, 20:27
@bogusław

4. „Nieprawda. Regulusy grzeją poprzez promieniowanie intensywniej niż płytowe i żeberkowe z tego prostego powodu, ze ich powierzchnia czołowa, promieniująca jest pofałdowana i blisko dwukrotnie większa niż w niemal płaskiej płycie. Promieniowanie rozchodzi się prostoliniowo, prostopadle do powiechni promieniującej. Oznacza to, że płyta promieniuje ciepłem głównie w obrębie jej rzutu na przeciwległą ścianę. Tymczesem lamelki w regulusach rozpraszają promieniowanie cieplne promieniście (wachlarzowato) na całe pomieszczenie.”
Gdzie są te lamelki? Nie widziałem grzejników na żywo, a jedynie oglądałem galerię zdjęć. Czy lamelki to ta pionowa harmonijka w środkowej części grzejnika?

Pofalowana powierzchnia grzejnika jest utworzona przez wyprofilowane lamele, które są umieszczone na miedzianym układzie wodnym. Tym samym są elementem grzejnym, który przekazuje ciepło do otoczenia za pomocą promieniowania. W niskich temperaturach zasilania w mojej instalacji zjawisko to jest zauważalne tak samo jak konwekcja.

ugo12
22-09-2014, 13:03
Ja kupiłem już jakiś czas temu kilka tych zwykłych i jak na razie wszystko ok. Pierwszy raz kupowałem grzejniki przez internet ale doszły całe i zdrowe ;)

kupiłem tutaj https://kotly.com.pl/kategoria-grzejniki-regulus-71.html?l=pl

matsite
29-12-2017, 22:07
Witam wszystkich.
Ponieważ od jakiegoś czasu przeprowadzam całkowitą modernizację swojego domu postanowiłem odświeżyć temat grzejników regulus. Posiadam kocioł dolnego spalania MPM do którego podłączyłem niewielki bufor ciepła (500l) wraz z wężownicami - CWU oraz solary. Przyszedł teraz czas na wymianę grzejników. Pytanie, jak to jest z tymi grzejnikami Regulusa? Opłaca się czy niepotrzebny wydatek? Dom docelowo będzie posiadał 20 cm styropianu- elewacja, 30 cm wełny na poddaszu oraz okna 3 szybowe. Niestety zostanie tylko 10 cm styropianu w posadzce, której nie ruszam ze względu na konieczność skucia aktualnej . Myślałem, że po termomodernizacji inwestycja w grzejniki niskotemperaturowe to dobra opcja (55/45/20 lub 45/35/20). Czy nie kombinować i założyć po prostu zwykłe stalowe, płytowe grzejniki ewentualnie z możliwością zasilania niskimi temperaturami?

Zenoon
24-09-2023, 13:20
Potwierdzam, że regulus jest marką samą w sobie, ale ma jedną zasadniczą wadę - cena. Użytkuję regulusy w całym domu od ponad 15 lat i mogę powiedzieć o nich same pozytywy. Bardzo niska rezystancja termiczna woda-powietrze, a tym samym sprawność. Bardzo dobre parametry grzania czynnikiem o niskiej temperaturze. Trochę lamelki potrafią pyknąć, ale ten dźwięk jest sporadyczny i bardzo delikatny, a występuje wtedy, jak temperatura z kotła dojdzie do 36-39 stopni. Tak, tak, tyle dokładnie wystarczy, aby były 22 stopnie w pomieszczeniu przy -10 ... -15 stopniach za oknem, bo przy zerze piec "chodzi" na 25-29 stopni (moja ręka jest cieplejsza niż kaloryfer a w pokoju jest ciepło) i na taką temperaturę (najniższą) zasilania przy pompie ciepła i piecu gazowym grzejniki powinny być liczone. Nie muszę także chyba tłumaczyć że zeszłej zimy wyszło niecałe 3k za rok za gaz ziemny, w tym CWU i trochę gotowania. Konstrukcja grzejnika jest taka, że grzeje konwekcyjnie i podczerwienią, a sprawność wynika z zastosowanych materiałów. Na dowód zobaczcie jak zbudowane są radiatory procesorów w komputerach, gdzie wymagana jest duża stratność. Jedyne co bym zmienił, to lamelki wykonane z miedzi i gęściejsze, ale to znowu podwyższy i tak niemałą cenę. Nie muszę przy tym chyba pisać, że stal i aluminium na korpus kompletnie się nie nadają, bo mają za małą przewodność cieplną. Czyli purmo i ferajna to grzejniki fajne, ale z innej epoki, jak auta zasilane przez gaźnik, a nie wielopunktowy wtrysk bezpośredni. Jedne i drugie działają, ale sprzedawanie stalowych i aluminiowych grzejników to robienie nieświadomego klienta w balona i żerowanie na jego naiwności (że zaoszczędzi kilka zł na grzejniku stalowym).
Przy okazji pytanie, czy ktoś próbował łączyć regulusy w szereg, gdzie góra, gdzie zwykle montuje się odpowietrznik była dołączona rurką do następnego grzejnika, a dół do dołu także tego następnego. Trochę za mały grzejnik dałem w kuchni i aby ograniczyć ilość gazu, to muszę zwiększyć powierzchnię grzania, bo podłogowego teraz nie dodam. Ciekawe czy ktoś próbował łączyć grzejniki i jak mu to wyszło?

Zenoon
24-09-2023, 13:58
@bogusław
Mam takie pytania:

1. Czy Regulusy są produkowane w Polsce? Dla mnie to akurat zaleta, że coś jest made in Poland, a nie made in Germany, a tym bardziej made in China.

2. „musisz grzejniki lekko przewymiarować jak chcesz korzystać z dobra kondensacji.”
Co oznacza lekko przewymiarować? O ile procent suma mocy grzejników musi przewyższać obliczone zapotrzebowanie na ciepło danego pomieszczenia? Dodam, że zamierzam zainstalować grzejniki w domu zbudowanym z cegły (gr. muru 44 cm) + 12 cm wełny, a źródłem ciepła ma być kocioł gazowy kondensacyjny (najprawdopodobnie Vaillant Ecotec Plus VC 246/3-5) + kominek z płaszczem wodnym.

3. „Grzejniki Regulus - wymiana ciepła średnio - 30% promieniowanie 70% konwekcja. Im niższa temperatura wody, tym mniej konwekcji a więcej promieniowania.”
Czy to ma jakieś praktyczne znaczenie dla użytkownika, że więcej ciepła z grzejnika jest oddawane drogą promieniowania kosztem konwekcji?

4. „Nieprawda. Regulusy grzeją poprzez promieniowanie intensywniej niż płytowe i żeberkowe z tego prostego powodu, ze ich powierzchnia czołowa, promieniująca jest pofałdowana i blisko dwukrotnie większa niż w niemal płaskiej płycie. Promieniowanie rozchodzi się prostoliniowo, prostopadle do powiechni promieniującej. Oznacza to, że płyta promieniuje ciepłem głównie w obrębie jej rzutu na przeciwległą ścianę. Tymczesem lamelki w regulusach rozpraszają promieniowanie cieplne promieniście (wachlarzowato) na całe pomieszczenie.”
Gdzie są te lamelki? Nie widziałem grzejników na żywo, a jedynie oglądałem galerię zdjęć. Czy lamelki to ta pionowa harmonijka w środkowej części grzejnika?

5. „Grzejniki konwektorowe składają się z rur miedzianych z nasuniętymi blachami aluminiowymi, całość umieszczona jest w obudowie. Blachy aluminiowe zwiększają powierzchnię wymiany ciepła. Powietrze przepływające przez grzejnik omywa rury i blachy aluminiowe ogrzewając się od nich. Przekazywanie ciepła w tych grzejnikach odbywa się praktycznie wyłącznie przez konwekcję.
(...)
Nie dotyczy regulusów. Element grzejny nie jest umieszczony w obudowie a grzejniki grzeją intensywnie całą powierzchnią przednią...”
Czyli ta, nazwijmy to zewnętrzna blacha z pofałdowaniami w grzejniku Regulusa, to nie jest obudowa, a element grzejny?

To może kilka zdań komentarza, bo użytkuję ponad 15 lat regulusy i sam projektowałem ogrzewanie.

ad2. Ładujesz grzejnik ile wejdzie pod ścianę lub okno i nie patrzysz, że będzie 500zł drożej od sztuki, bo takie grzejniki będziesz użytkował tyle co cały dom, chyba że Ci się znudzi ich wygląd, albo celowo uszkodzisz mechanicznie młotkiem. Trwałość regulusa jest jak trwałość instalacji miedzianej, bo przy temperaturze zasilania do 25-35 stopni miedź praktycznie jest niezniszczalna. Nawet jak gdzieś puści, to rozniwotujesz górę i lutujesz, a potem masz kolejne 20-30 lat bez awarii. Na stronie regulusa masz kalkulator, gdzie wybierasz m.in. temp. zasilania. Ja zjechałem do 25 stopni i wyszedł w pokoju pod oknem metrowy R6. Dałem grzejnik 1,5 metra i żałuję, że nie dałem 1,8, bo by się zmieścił. Robiłem pomiary w zimie i okazało się, że grzejnik potrafi mieć nawet 10 stopni różnicy między zasilaniem, a powrotem i nawet "końcówka" potrafi grzać. Jedyny minus, to będą większe grzejniki i niektórym estetyka tego przeszkadza, ale jak poznasz siłę swoich pieniędzy za gaz, to zrozumiesz o co biegało. Im większa powierzchnia grzania, tym mniejsza rezystancja wody do otoczenia i mniej za gaz. U mnie potrafi wychodzić z pieca 30 stopni, a wracać 10 w zimie. Stąd bardzo niskie użycie gazu, a kiedyś prądu do pompy gruntowej.
Ponadto nie ma większego znaczenia kocioł. Ważne aby był kondensacyjny, a jak masz kupić jakiś bardzo markowy, to lepiej kup nie markowy kondensat, bo kocioł wymieniasz raz na 15 lat, a regulusy będą dożywotnio, ze względu na ich trwałość. Wniosek jest jeden, lepiej kasę włożyć w większe regulusy, a kocioł kupić najtańszy kondensat z zewnętrznym czujnikiem pogodowym i regulatorem z grzywą grzania, bo za chwilę kupisz pompę na propan, a małe grzejniki zostaną i prądu w zimie poleci sporo.

ad3. Ma, bo im więcej ciepła grzejnik odda, tym mniej gazu spalisz.

ad4. Lamelki to cienkie blaszki z otworem, zaprasowane pionowo do rurki miedzianej, gdzie płynie woda. Odbierają ciepło od rurki miedzianej i posiadając dużą powierzchnię oddają konwekcyjnie powietrzu. Promieniują także podczerwienią na zewnątrz, przez pofałdowaną płytę zewnętrzną, stanowiącą obudowę grzejnika, która jest połączona termicznie z lamelkami.

ad5. Życzył bym sobie lamelki miedziane. Mają znacznie mniejszą rezystancję termiczną niż alu, ale pytanie jak to wpłynie na cenę? Jak pisałem, lamelki są połączone z obudową z alu i to ona głównie promieniuje.

Wnioski.
Grzejnik powinien być cały z miedzi, co poprawni znacznie jego sprawność. Pytanie, jak to wpłynie na cenę i mam w zamyśle samemu taki wykonać do części gospodarczej? Może super nie będzie w wyglądzie, ale na pewno znacznie zmniejszy się jego rezystancja termiczna woda-powietrze, ze względu na znacznie większą od aluminium konduktywność cieplną miedzi. Szkoda, że takich grzejników nie ma w produkcji w znośnej cenie i pewnie dlatego ze względu na cenę producenci nie odważyli się takich robić, tym bardziej jak czytam niektórych posty, że grzejniki stalowe działają tak samo, albo podobnie. Mój komentarz - tacy nie znają kompletnie tematu, a klepią propagandę, że stalowe są do pieca gazowego ok, bo takie produkuję, lub sprzedają. :-)

fotohobby
24-09-2023, 14:05
ad3. Ma, bo im więcej ciepła grzejnik odda, tym mniej gazu spalisz.


Jakaś nowa fizyka ?

Zenoon
24-09-2023, 21:28
Jakaś nowa fizyka ?

Tłumaczę, bo chyba nie bardzo rozumiesz, ale spoko, wyjaśnię.
To jest skrót, ale do rzeczy.
Uzyskanie odpowiedniej temperatury w pomieszczeniu warunkuje kilka elementów:
- temperatura na zewnątrz,
- izolacja do zewnątrz, czyli rezystancja cieplna wewnątrz-zewnątrz,
- temperatura czynnika zasilającego grzejnik,
- rezystancja termiczna woda-powietrze grzejnika.
Im wyższa różnica temperatur pomiędzy czynnikiem grzejącym (wodą), a czynnikiem ogrzewanym (powietrzem w pomieszczeniu), tym przepływ ciepła większy, czyli przy niskiej temp. za zewnątrz i ubytkach ciepła (które zawsze istnieją) daje możliwość ogrzania pomieszczenia do 22 st. C. Za czasów fizyki PRL-u, gdzie węgiel był tani, zasilano grzejniki temperaturą wody na poziomie 60-80 st. C, aby grzejnik żeliwny był w stanie oddać tyle ciepła, aby ogrzać pomieszczenie do 21 st. C. Jednym z głównych błędów popełnianych przez instalatorów oraz użytkowników jest ustawianie pieca gazowego na 50 st. C czynnika grzewczego, czyli wody wychodzącej z kotła. Efektem tego jest grzanie komina i ptaków na dachu domu, a ciepło bezpowrotnie wylatuje ze względu na wysoką temperaturę spalin. Z ekonomicznego punktu widzenia najlepszym jest obniżenie temperatury spalin do miniumu, aby więcej ciepła zostawało w budynku, czyli np. obniżenie temperatury czynnika grzewczego do minimum i tu jest problem z grzejnikami stalowymi oraz oddawaniem ciepła przez grzejnik. Jeżeli chcesz utrzymać temperaturę w pomieszczeniu 22 st. C, to albo zwiększasz temperaturę czynnika grzewczego, a co za tym idzie temperaturę spalin i ptaki na dachu oraz gazownia się cieszą, albo zmniejszasz rezystancję termiczną woda-powietrze montując lepszy grzejnik, aby ten oddał więcej ciepła do powietrza, przy niższej temperaturze czynnika grzewczego, czyli wody z kotła. Dlatego im więcej ciepła grzejnik odda do powietrza, przy niskiej temperaturze wody zasilającej, tym mniej zapłacisz za gaz, bo woda zasilająca grzejnik nie będzie musiała być grzana do 50 st. C i nie będziesz grzał ptaków na dachu. W mroźne dni objawia się to prawie całkowitym brakiem pary wodnej z komina kotła na gaz, jeżeli ten pracuje na niskich parametrach, bo spaliny z kotła wychodzą o temp. rzędu 35-45 st. C i jak dotrą do wylotu komina, to cała para już ulega wykropleniu. Jak instalator zepsuł instalację i musiał ustawić temperaturę z kotła wody na 50 st. C, bo grzejniki nie potrafią oddać odpowiedniej ilości ciepła z wody o niższej temperaturze, to właśnie taka para w zimie nad kominami kotłów gazowych się unosi. To są bardzo elementarne, ale i częste błędy ludzi, którzy nie rozumieją grzania kotłem kondensacyjnym i faktu, że przy stalowym, źle dobranym grzejniku nie potrafi on oddać odpowiedniej ilości ciepła powietrzu w grzanym pomieszczeniu i dlatego muszą na kotle ustawiać 50 st. C, bo by było zimno w pokoju.
Tak że jak masz pytania, to pisz, chętnie pomogę, a nie krytykuj jak nie rozumiesz. :-)

fotohobby
24-09-2023, 23:15
Teoretycznie pięknie. Ale praktyka wygląda inaczej.
W kilku punktach.
1 Jaka jest różnica w temperaturze zasilania instalacji z Regulusami i Purmo ?
2. Piszesz "Jak instalator zepsuł instalację i musiał ustawić temperaturę z kotła wody na 50 ". Ale dlaczego musiał zepsuć ?
Przecież zarówno instalacje na Regulusach, jak i Purmo można zaprojektować taką samą Tz, tyle, że z uwagi na inny materiał i przewodność cieplną stalowe będa musiały być nieco większe (lub grubsze). Ale są tańsze, prawda ?
3. Maks Tz wykorzystywana jest w maksymalne mrozy. Ile masz takich dni ? W pozostałe dni, instalacje na Regulusach i Purmo mogą być zasilane tą samą Tz. I nawet, jeśli przy tej Tz Regulusy będą oddawały więcej energii do pomieszczeń, to można zagrzać budynek z grzejnikami Purmo dokładnie w tych samych kosztach.
Wprawdzie instalacja z grzejnikami stalowymi będzie działała dłużej, aby przekazać do pomieszczeń energię z wody, ale dzięki temu że w tej instalacji temperatura powrotu będzie wyższa, kocioł będzie spalał mniej gazu, aby podgrzać ją do Tz.

Widzisz, rury podłogówki sa wykonane z tworzywa sztucznego, otula je dość porowaty beton. Materiały słabo ( w stosunku do miedzi) przewodzące ciepło - a grzeje mimo Tz jeszcze mniejszej, niż w instalacji grzejnikowej. Powierzchnia załatwia temat, podobnie da się zrobić w przypadku grzejników stalowych vs miedzianych
Jak widać - warunkiem oszczędzania w ogrzewaniu jest poprawnie zaprojektowana instalacja, a nie materiał z jakiego wykonany jest grzejnik.

I jeszcze taka ciekawostka:

U mnie potrafi wychodzić z pieca 30 stopni, a wracać 10 w zimie.

A gdzie się tak wychładza ? W jastrychu ? w piwnicy ? Bo z grzejnika wychodzi woda w temperaturze nieco większej, niż temperatura pomieszczenia. I na drobze dobiegu do kotła spada do 10C ??

Zenoon
25-09-2023, 15:57
Teoretycznie pięknie. Ale praktyka wygląda inaczej.
W kilku punktach.
1 Jaka jest różnica w temperaturze zasilania instalacji z Regulusami i Purmo ?
Właśnie taka jak napisałem. Stalowe to relikt jak gaźnik w aucie i jak ktoś bogaty, to kto bogatemu zabroni.

2. Piszesz "Jak instalator zepsuł instalację i musiał ustawić temperaturę z kotła wody na 50 ". Ale dlaczego musiał zepsuć ?
Przecież zarówno instalacje na Regulusach, jak i Purmo można zaprojektować taką samą Tz, tyle, że z uwagi na inny materiał i przewodność cieplną stalowe będa musiały być nieco większe (lub grubsze). Ale są tańsze, prawda ?
- Właśnie kluczem jest przewodność i często pod oknem nie zmieścisz 3-4 szt. stalowych, a zmieścisz 2m regulusa.

3. Maks Tz wykorzystywana jest w maksymalne mrozy. Ile masz takich dni ? W pozostałe dni, instalacje na Regulusach i Purmo mogą być zasilane tą samą Tz. I nawet, jeśli przy tej Tz Regulusy będą oddawały więcej energii do pomieszczeń, to można zagrzać budynek z grzejnikami Purmo dokładnie w tych samych kosztach.
- Nie prawda, to zostało już dawno zbadane i sorry, ale nie rozumiesz. Jak dom budowałem, podobnie hydraulik był odporny na argumenty merytoryczne.

Wprawdzie instalacja z grzejnikami stalowymi będzie działała dłużej,
- Będzie dłużej gaz się spalał, a to znaczy więcej kasy.

aby przekazać do pomieszczeń energię z wody, ale dzięki temu że w tej instalacji temperatura powrotu będzie wyższa,
- Pójdzie więcej gazu, bo wyższa temp powrotu, oznacza mniejszą delta temp. między spalinami, a wodą w piecu, a tym samym mniejszy transport ciepła, czyli więcej ciepła w komin i więcej gazu.

kocioł będzie spalał mniej gazu, aby podgrzać ją do Tz.
- Nie prawda.

Widzisz, rury podłogówki sa wykonane z tworzywa sztucznego, otula je dość porowaty beton. Materiały słabo ( w stosunku do miedzi) przewodzące ciepło - a grzeje mimo Tz jeszcze mniejszej, niż w instalacji grzejnikowej.
- Nie powierzchnia, a beton, przy czym zupełnie inaczej by to pracowało, gdyby rura była miedziana. Nie robi się tego, ze względu na cenę, a nadrabia większą efektywnością jako taką ogrzewania podłogowego, wynikającą ze struktury grzania podłogowego. Grzejnik powietrzny powinien mieć mniejszą rezystancję cieplną, bo wtedy wzrasta sprawność i potrafi więcej ciepła "odessać" z wody i przekazać do powietrza, bo ma mniejszą rezystancję cieplną. Dlatego u mnie powrót jest znacznie chłodniejszy od zasilania, właśnie dlatego że więcej ciepła oddaje grzejnik do powietrza, bo nie jest ze stali, która generalnie do grzejników się nie nadaje, a z miedzi i alu.

Powierzchnia załatwia temat, podobnie da się zrobić w przypadku grzejników stalowych vs miedzianych
Jak widać - warunkiem oszczędzania w ogrzewaniu jest poprawnie zaprojektowana instalacja, a nie materiał z jakiego wykonany jest grzejnik.
- Warunkiem poprawnie zaprojektowanej instalacji jest również rodzaj grzejnika, a stalowe wstawia się dlatego, bo takie sprzedają, a nie dlatego że jest lepszy, bo lepszy nie jest. To jest pytanie, czy lepiej kupić 5 rowerów, czy jedno auto, albo czy lepiej kupić 5 polonezów, czy jednego suv-a. :-)

I jeszcze taka ciekawostka:


A gdzie się tak wychładza ? W jastrychu ? w piwnicy ? Bo z grzejnika wychodzi woda w temperaturze nieco większej, niż temperatura pomieszczenia.
- U mnie wychodzi co najmniej taka sama, albo mniejsza, właśnie dlatego że regulus dobrze oddaje ciepło, czego nie można powiedzieć o purmo i tego typu stalowych wynalazkach.

I na drobze dobiegu do kotła spada do 10C ??
- Rury miedziane też grzeją i jak powrót grzejnika potrafię mieć 18 st. C, to do pieca w piwnicy rury oddadzą jeszcze 8 stopni.


Trudno się pisze i myślę, że jak zrobisz habilitację z ciepłownictwa, to będziemy mogli coś więcej. Niemniej chętnie pomogę, :-)
Konkludując, gdyby ludzie wiedzieli to co ja o stalowych grzejnikach, to by purmo i ferajna zbankrutowały, a przez różne tego typu porady j.w. nie wiedzą i o to dokładnie na tym forum niektórym chodzi.

fotohobby
25-09-2023, 18:47
Właśnie taka jak napisałem. Stalowe to relikt jak gaźnik w aucie i jak ktoś bogaty, to kto bogatemu zabroni.

Ha, ha - taka jak napisałeś ? A policzyłeś to jakoś ?
Może choć spróbuj :)


- Właśnie kluczem jest przewodność i często pod oknem nie zmieścisz 3-4 szt. stalowych, a zmieścisz 2m regulusa.

ALe jeśli zmieścisz, to niei ma różnicy, prawda ?


- Nie prawda, to zostało już dawno zbadane i sorry, ale nie rozumiesz. Jak dom budowałem, podobnie hydraulik był odporny na argumenty merytoryczne.



"nie prawda" ? Proszę o linka gdzie to zostało "zbadane" i opisane ?
Czy może zaprzeczysz, że do zagrzania do tanej TZ wody o wyższej temp powrotu z inststalacji potrzeba mniejszej mocy kotła ?



- Będzie dłużej gaz się spalał, a to znaczy więcej kasy.
Ale z mniejszą mocą... Taka prosta rzecz, a Ty nie rozumiesz i brniesz w d to dalej,,,



- U mnie wychodzi co najmniej taka sama, albo mniejsza, właśnie dlatego że regulus dobrze oddaje ciepło, czego nie można powiedzieć o purmo i tego typu stalowych wynalazkach.

No teraz to się skompromitowałeś tak, że bardziej się już nie da....
Wiesz, co się dzieje, kiedy w grzejniku znajduje się woda o temp niższej, niż otoczenie ?
Zmienia się kierunek przepływu energii i grzejnik zaczyna odbierać ciepło z otoczenia.

Na której klasie zakończyłeś fizykę ?

Zenoon
25-09-2023, 19:14
Ha, ha - taka jak napisałeś ? A policzyłeś to jakoś ?
Może choć spróbuj :)



ALe jeśli zmieścisz, to niei ma różnicy, prawda ?




"nie prawda" ? Proszę o linka gdzie to zostało "zbadane" i opisane ?
Czy może zaprzeczysz, że do zagrzania do tanej TZ wody o wyższej temp powrotu z inststalacji potrzeba mniejszej mocy kotła ?



Ale z mniejszą mocą... Taka prosta rzecz, a Ty nie rozumiesz i brniesz w d to dalej,,,




No teraz to się skompromitowałeś tak, że bardziej się już nie da....
Wiesz, co się dzieje, kiedy w grzejniku znajduje się woda o temp niższej, niż otoczenie ?
Zmienia się kierunek przepływu energii i grzejnik zaczyna odbierać ciepło z otoczenia.

Na której klasie zakończyłeś fizykę ?

Czy Ty policzyłeś cokolwiek, robiłeś badania, masz kilkadziesiąt w temacie recenzowanych, międzynarodowych artykułów za 100-200 punktów? Gdybyś policzył, to byś wiedział, dlaczego np. w komputerach do chłodzenia nie stosuje się stalowych radiatorów. Podobnie stali nie stosuje się w wymiennikach ciepła, ani w lodówkach do parownika, czy zamrażalnika, dlatego także w zbiorniku buforowym jest zwykle miedziana, a nie stalowa wężownica. :-) Dlatego stalowe grzejniki dalej ładują ciemnemu ludowi, bo zamiast argumentów merytorycznych jest propaganda. Napisz artykuł, opublikuj, wklej link, przeczytamy, bo jak na razie to są tylko puste słowa, Twoje, kolejne nic nieznaczące słowa i pustka (brak podstawowej wiedzy). :-)
PS. Przestań robić ludziom wodę z mózgu i weź się za coś pożytecznego w życiu, a nie za wciskanie innym stalowych grzejników, bo to jest zwykłe oszustwo i nabijanie ludzi w butelkę.

fotohobby
25-09-2023, 19:59
Czy Ty policzyłeś cokolwiek, robiłeś badania, masz kilkadziesiąt w temacie recenzowanych, międzynarodowych artykułów za 100-200 punktów? Gdybyś policzył, to byś wiedział, dlaczego np. w komputerach do chłodzenia nie stosuje się stalowych radiatorów. Podobnie stali nie stosuje się w wymiennikach ciepła, ani w lodówkach do parownika, czy zamrażalnika, dlatego także w zbiorniku buforowym jest zwykle miedziana, a nie stalowa wężownica. :-) Dlatego stalowe grzejniki dalej ładują ciemnemu ludowi, bo zamiast argumentów merytorycznych jest propaganda. Napisz artykuł, opublikuj, wklej link, przeczytamy, bo jak na razie to są tylko puste słowa, Twoje, kolejne nic nieznaczące słowa i pustka (brak podstawowej wiedzy). :-)
PS. Przestań robić ludziom wodę z mózgu i weź się za coś pożytecznego w życiu, a nie za wciskanie innym stalowych grzejników, bo to jest zwykłe oszustwo i nabijanie ludzi w butelkę.

Ależ ja doskonale wiem, że miedź jest lepszym przewodnikiem od stali.
A ze w obudowie komputera miejsca jest mało zastosowanie stalowego radiatora jest niemożliwe - aczkolwiek aluminiowe są stosowane jak najbardziej.
Podobnie w wymiennikach ciepła w HVAC https://magazynprzemyslowy.pl/artykuly/aluminium-zastepuje-miedz-w-klimatyzatorach
To Ty wciskasz droższe grzejniki, twierdząc że zastosowanie ich obniża koszty ogrzewania, co jest nieprawdą, bo da się zaprojesktować instalacje na grzejnikach stalowych na dokładnie taką samą Tz. I jest w dodatku całkiem spora szansa, ze te grzejniki (mimo większych gabarytów) będą tańsze
Swoich tezy nie potrafisz podeprzeć obliczeniami, a Twoja rewelacja, że u Ciebie z grzejnika wychodzi woda chłodniejsza, niż termperatura pomieszczeń jednoznacznie obnaża Twoje dyletanctwo w temacie na który z kiepskim skutkiem próbujesz dyskutować.

Mareks77
25-09-2023, 20:19
Czy Ty policzyłeś cokolwiek, robiłeś badania, masz kilkadziesiąt w temacie recenzowanych, międzynarodowych artykułów za 100-200 punktów? Gdybyś policzył, to byś wiedział, dlaczego np. w komputerach do chłodzenia nie stosuje się stalowych radiatorów. Podobnie stali nie stosuje się w wymiennikach ciepła, ani w lodówkach do parownika, czy zamrażalnika, dlatego także w zbiorniku buforowym jest zwykle miedziana, a nie stalowa wężownica. :-) Dlatego stalowe grzejniki dalej ładują ciemnemu ludowi, bo zamiast argumentów merytorycznych jest propaganda.

Zenon@ diabeł jak zawsze tkwi w szczegółach. O ile masz rację co do wyższości miedzi i aluminium nad stalą bowiem przewodność cieplna tych metali jest diametralnie różna, i gdy dla stali wynosi ona 15 - 30 W / (m · K) o tyle dla aluminium wynosi ona 235 W / (m · K) natomiast dla miedzi wynosi ona 400 W / (m · K).
Problemem jest jednak nie sam materiał który szybciej przewodzi ciepło ale emalia lub farba proszkowa którą są powlekane grzejniki.
To ona i jej współczynnik zapewnia główną przewodność i wymianę ciepła pomiędzy grzejnikiem i otoczeniem niestety na jednakowym poziomie .zarówno dla aluminiowych Regulusów jak i stalowych płytowych Purmo.
Ten zysk ciemny lud już poznał, i wcale nie wygląda on tak różowo.
I można tu zachwalać że na wtryskarce zapewniamy różnorakie kształty żeberek zapewniajacych lepszą wymianę ciepła to jednak prostota i cena nadal biorą górę.

Zenoon
25-09-2023, 20:50
Pytanie ile więcej dasz za grzejnik miedziano-aluminiowy i policz czas jego eksploatacji. Naprawiałem kilka razy regulusa tylko dlatego, że ktoś miał za silną rękę. Jak było wcześniej napisane policz 50 lat, albo i więcej eksploatacji grzejnika. Pytanie, czy biedne osoby stać na grzejnik stalowy, w perspektywie drożejącego gazu i prądu pod pompę ciepła? 30-40 lat temu grzano węglem, więc rodzaj grzejnika nie miał żadnego znaczenia, ale za chwilę pieca gazowego nie kupisz i pozostanie pompa ciepła, o zakazie używania kotłów na paliwo stałe nie wspominając. Wiem także doskonale, że producenci grzejników stalowych pazurami i propagandzistami bronią zażarcie rynku, bo to duża kasa, bo to być albo nie być. Więc się wmawia ludziom, że grzejniki stalowe są tak samo dobre jak miedziane, jednocześnie nie mówiąc kompletnie o kosztach ukrytych, związanych ze znacznie mniejszą efektywnością cieplną, która oznacza znacznie większe koszty gazu. Podobnie jak instalowanie on-gridu pv kompletnie się obecnie nie opłaca, tak nie opłaca się instalowanie grzejników stalowych, ze względu właśnie na obecne ceny energii, bo to co zapłacisz mniej za grzejnik w kilka lat wydasz na gaz. Potem zmądrzejesz, że Cię nie stać na badziewie i kupisz grzejniki miedziane, bo w perspektywie wielu lat wychodzą taniej. To jest to samo podejście, co miałem wiele razy do czynienia z hydraulikami. Ponieważ sprzedają instalacje, więc grzejniki stalowe i małe, aby przebić konkurencję, ale nie mówią o tym, że małe stalowe grzejniki wyjdą w 20 lat kilkanaście razy drożej za gaz. Klient się cieszy, że zapłacił taniej, hydraulik - że złapał klienta, a temu ostatniemu lata kompletnie to czy klient się dowie za kilka lat i pozna siłę swoich pieniędzy za gaz, bo hydraulik się z nim już widział nie będzie. Tak to właśnie na budowach odbywa się oszukiwanie ludzi, którzy nie mają pojęcia, że są robieni w balona. Raz grzejnik stalowy, bo taniej, drugi raz liczony na zasilanie 50-70 stopni, bo jest wtedy mały i też jest taniej, czyli jest klient i dobry zysk. Wszystkie nowe bloki są w okolicy tak wykonane, bo dewelopera wali ile potem będzie płacił klient, bo jedyne co go interesuje to maksymalny zysk, bo jest ciągły deficyt mieszkań. Dlatego m.in. wprowadzili nakaz certyfikatów energetycznych, których ludzie nie rozumieją, bo się nie znają. Ja osobiście bym takiego mieszkania ze stalowymi grzejnikami nie kupił, albo od razu zmienił póki można znaleźć naiwnego jelenia na stalowe, ale to trzeba wiedzieć, a nie ulegać propagandzie.
Co do samej technologii stalowej, to podobnie było z autami gaźnikowymi, bo paliwo było relatywnie tanie i normy nieistniejące, ale teraz tak się nie da. Teraz już nikt nie instaluje żeliwniaków, a za chwilę i dokładnie z tego samego powodu nie będzie grzejników stalowych i nie zmieni tego żadna nowomowa oraz propaganda, bo nie stać nikogo na badziewie rodem z innej epoki. Do miedzi w instalacji elektrycznej już wszyscy dawno dojrzeli, a niebawem będzie tak też z grzejnikami stalowymi, jak jeszcze kilka razy energia zdrożeje.
I na koniec, widać na kilometr, że tu niektórzy handlują nie rozwiązaniem, a ceną i grzejnikami stalowymi, stąd od razu był atak i to jest dokładnie dowód na ścisk d...y, że stracą klientów, kiedy się rozejdzie jak ich oszukują.
Tak że ogarnijcie się, bo ludzie patrzą i liczą i coraz trudniej ich będzie można oszukiwać. :-D))))))

Zenoon
25-09-2023, 20:55
Ależ ja doskonale wiem, że miedź jest lepszym przewodnikiem od stali.
A ze w obudowie komputera miejsca jest mało zastosowanie stalowego radiatora jest niemożliwe - aczkolwiek aluminiowe są stosowane jak najbardziej.
Podobnie w wymiennikach ciepła w HVAC https://magazynprzemyslowy.pl/artykuly/aluminium-zastepuje-miedz-w-klimatyzatorach
To Ty wciskasz droższe grzejniki, twierdząc że zastosowanie ich obniża koszty ogrzewania, co jest nieprawdą, bo da się zaprojesktować instalacje na grzejnikach stalowych na dokładnie taką samą Tz. I jest w dodatku całkiem spora szansa, ze te grzejniki (mimo większych gabarytów) będą tańsze
Swoich tezy nie potrafisz podeprzeć obliczeniami, a Twoja rewelacja, że u Ciebie z grzejnika wychodzi woda chłodniejsza, niż termperatura pomieszczeń jednoznacznie obnaża Twoje dyletanctwo w temacie na który z kiepskim skutkiem próbujesz dyskutować.

Jak dasz link do recenzowanego artykułu, to będzie o czym bo jak na razie ignorujesz fakty, ze względu na ścisk d...y, bo stracisz jeleni, na to co sprzedajesz.

Zenoon
25-09-2023, 21:03
Poniżej drobna próbka.
https://link.springer.com/chapter/10.1007/978-3-319-55242-2_6
https://link.springer.com/article/10.1007/BF00826711
https://link.springer.com/article/10.1007/BF00984272
https://link.springer.com/article/10.1140/epjp/s13360-022-02578-x

, bo całe życie się człowiek uczy - hehehehehehe. Poznaj trochę temat, to zagadamy, bo ja na tym forum nie zarabiam, bo przypadkowo do niego dotarłem i nie chce mi się dalej szukać, bo za to nikt nie zapłaci (tego akurat nie robię zawodowo). :-)
PS. Za chwilę będą nanastruktury i nanomateriały na bazie miedzi i węgla oraz pochodnych, a stalowe grzejniki obejrzysz tylko w muzeum i za Bugiem.

fotohobby
25-09-2023, 22:06
Jak dasz link do recenzowanego artykułu, to będzie o czym bo jak na razie ignorujesz fakty, ze względu na ścisk d...y, bo stracisz jeleni, na to co sprzedajesz.

Ech, naiwniaku... Ja sprzedaję kaloryfery ?
Przecież ja jestem zwolennikiem ogrzewania podłogowego, dla mnie grzejnik w nowobudowanym domu to archaizm. W kompletnie mnie nie interesuje, czy ktoś zamontuje sobie Regulusy, Purmo, czy jeszcze inny wynalazek.

Ale widzę, że skoro pierwszy zacząłeś temat "sprzedaży", "utraty klientów", oraz biorąc pod uwagę Twoją mierną wiedzę w temacie (woda na odpływie grzejnika niższa, niż temperatura pomieszczenia) to mam do czynienia z handlarzyną, który opowie każdą bzdurę, żeby przekonać do swojego produktu.
I dlatego to prostuję. Tak, jak kilka lat prostowałem poprzednie bzdury producenta grzejników, który straszył zdrowotnymi konsekwencjami mieszkania w domu z ogrzewaniem podłogowym


całe życie się człowiek uczy
TO mam nadzieję, że jeszcze sporo życia przed Tobą i nadrobisz zaległości z fizyki, zrozumiesz temat i przestaniesz opowiadać bajki...

Zenoon
25-09-2023, 22:22
Ech, naiwniaku... Ja sprzedaję kaloryfery ?
Przecież ja jestem zwolennikiem ogrzewania podłogowego, dla mnie grzejnik w nowobudowanym domu to archaizm. W kompletnie mnie nie interesuje, czy ktoś zamontuje sobie Regulusy, Purmo, czy jeszcze inny wynalazek.

Ale widzę, że skoro pierwszy zacząłeś temat "sprzedaży", "utraty klientów", oraz biorąc pod uwagę Twoją mierną wiedzę w temacie (woda na odpływie grzejnika niższa, niż temperatura pomieszczenia) to mam do czynienia z handlarzyną, który opowie każdą bzdurę, żeby przekonać do swojego produktu.
I dlatego to prostuję. Tak, jak kilka lat prostowałem poprzednie bzdury producenta grzejników, który straszył zdrowotnymi konsekwencjami mieszkania w domu z ogrzewaniem podłogowym


TO mam nadzieję, że jeszcze sporo życia przed Tobą i nadrobisz zaległości z fizyki, zrozumiesz temat i przestaniesz opowiadać bajki...

Dalej tylko słowa, słowa, lanie wody, twierdzenia, opinie nie poparte niczym, łapanie za słowa, skakanie po temacie, zamiast twardych dowodów, naukowych dowodów i nawet nie zadałeś sobie trudu przeczytania tego co wstawiłem. Tu za bardzo nie ma czego komentować. Tu wszystko w zasadzie zostało powiedziane i przy okazji podłogowe też ma swoje konkretne wady, ale o tym może przy innych okolicznościach, bo ciężko się dyskutuje z osobą ignorującym fakty, naukowe dowody i najmądrzejszym w całej galaktyce. :-)

Greengaz
26-09-2023, 07:50
Dyskusja podobna do tutaj już toczonej o wyższości kotłów pulsacyjnych czy też elektrycznych kotłów indukcyjnych.
Oba były rewelacyjne: pulsacyjny osiągał 200% sprawności, a indukcyjny podobne oszczędności do PC.

fotohobby
26-09-2023, 22:38
Dalej tylko słowa, słowa, lanie wody, twierdzenia, opinie nie poparte niczym, łapanie za słowa, skakanie po temacie, zamiast twardych dowodów, naukowych dowodów i nawet nie zadałeś sobie trudu przeczytania tego co wstawiłem. Tu za bardzo nie ma czego komentować. Tu wszystko w zasadzie zostało powiedziane i przy okazji podłogowe też ma swoje konkretne wady, ale o tym może przy innych okolicznościach, bo ciężko się dyskutuje z osobą ignorującym fakty, naukowe dowody i najmądrzejszym w całej galaktyce. :-)

"Fakt naukowy", to ten, że u Ciebie woda na wyjściu z kaloryfera ma temperaturę niższą, niż w pomieszczeniu ? :lol:
Bo nic z tego, co wstawiłeś tego nie potwierdza


Dyskusja podobna do tutaj już toczonej o wyższości kotłów pulsacyjnych czy też elektrycznych kotłów indukcyjnych.
Oba były rewelacyjne: pulsacyjny osiągał 200% sprawności, a indukcyjny podobne oszczędności do PC.

Taaa... Dla $$ niektórzy są w stanie każdą głupotę napisać...

Zenoon
29-09-2023, 08:37
"Fakt naukowy", to ten, że u Ciebie woda na wyjściu z kaloryfera ma temperaturę niższą, niż w pomieszczeniu ? :lol:
Bo nic z tego, co wstawiłeś tego nie potwierdza



Taaa... Dla $$ niektórzy są w stanie każdą głupotę napisać...

Jak to było, że odkrywasz nową fizykę, albo napisz na nowo prawa fizyki, że materiał który gorzej przewodzi ciepło (stal) nadaje się do produkcji grzejników tak samo dobrze jak miedź, a słyszałem że ostatnio producenci pomp ciepła, aby ograniczyć o 90% koszty będą robić wymienniki ze stali (taki żart, kiedyś komuna też chciała zaoszczędzić na dewizowej miedzi i było aluminium w ścianie, znaczy szkiełkiem tyłka podcieranie). :-)
Moja propozycja - grzejnik z gliny będzie tańszy, a najtańszy będzie brak grzejnika, czyli np. kawałek stalowej rury. Ponadto jakbyś znał podstawy o ogrzewaniu, już nie mówiąc o prawach fizyki, o których nie masz zielonego pojęcia, a używasz tego słowa jak klucz, to byś wiedział, że jest coś takiego jak rozkład temperatur w pokoju i cieplejsze powietrze jest wyżej, a zimniejsze niżej, ale ty wiesz wszystko, znaczy nic. Konkluzja jest jedna, próbujesz mieszać ludziom w głowie, jak już to było opisane, bo nikomu, podkreślam nikomu z montażystów i budowlańców nie zależy aby ogrzewanie zrobić dobrze, ale przede wszystkim najtaniej, aby ktoś inny nie złapał roboty, aby zarobić. Także dlatego montuje się mnóstwo dodatkowego osprzętu, jak np. rozdzielacze, sterowanie nimi itd, a kompletnie zapomina o rzeczy podstawowej, jaką jest niska sprawność i żywotność grzejników stalowych. Jak już było wyżej napisane, sprzedaje się zawsze cenę, a nie rozwiązanie, bo potem się nie znamy, aby następnie z każdym rokiem klient mógł poznawać siłę swojej kasy za gaz, bo i tak tego nie sprawdzi, bo by musiał wydać sporo kasy na pomiary i mieć wiedzę, która przez tak zwanych "specjalistów" jest skutecznie wykrzywiana ("grzejnik stalowy nadaje się tak samo dobrze jak miedziany, a jest tańszy"). Czyli to co zaoszczędził na grzejnikach wyda w kilka lat na gazownię (przypominam, że dobry grzejnik jest prawie na całe życie budynku). Smutne to, ale jakże prawdziwe, nagminne i żałosne. Tak że wstawiajcie wszystkim grzejniki stalowe, bo są najtańsze (ups sorry poprawiam się, kawałek stalowej rury będzie tańszy), ale tylko w zakupie, o czym nikt nie mówi i temat jest zawsze podmiatany pod dywan, aby złapać klienta. Podobnie kiedyś dobierano ocieplenie i cytuję "5cm styropianu w zupełności wystarczy, a będzie taniej niż ocieplenie 15cm". Dlatego teraz każdy nowy dom to min. 15cm, albo więcej i to szarego, bo ludzie już trochę zmądrzeli i patrzą na ręce.
Tak że na koniec pozdrawiam wszystkich zrobionych w balona przez tak zwanych fachowców w klimacie "będziesz pan zadowolony" i zadaję pytanie, czy macie świadomość? Czy to rozumiecie - heheheheheh (pytanie retoryczne)? :-D))))))))))))))))

Zenoon
29-09-2023, 09:12
https://sklep.tu_bylo_costam-costam.com.pl/pl/blog/grzejniki-niskotemperaturowe-co-warto-o-nich-wiedziec-1308134189.html, aby nie było reklamy

"W układach zasilanych czynnikiem o niskim parametrze w okresach przejściowych, kiedy konieczne jest szybkie podniesienie lub obniżenie temperatury sprawdzi się układ grzewczy o małej masie całkowitej, taki jaki cechuje grzejniki niskotemperaturowe cośtam_cośtam-system. Duża masa całkowita układu oddawania ciepła skutkuje dużą bezwładnością cieplną, co właściwie gwarantuje systematyczne przegrzewanie lub niedogrzanie wnętrza. Szybkie zatrzymanie grzania jest nie tylko istotne dla kosztów ogrzewania lecz także kluczowe dla komfortu cieplnego. Przy gwałtownym wzroście nasłonecznienia w okresach przejściowych czy też przy pojawieniu się niespodziewanych uzysków ciepła, odpowiednio sterowana instalacja z xxx szybko przestaje grzać i równie szybko ponownie podejmuje pracę, czyniąc ogrzewanie ekonomicznym i komfortowym." - (to też jest wada podłogowego, dlatego zakres takowego jest też ograniczony i powinno być odpowiednio dobrane).
Dlatego stalowe grzejniki nadają się tak do ogrzewania, jak archaiczna kosa do sianokosów na 100ha.
Dlatego także cena grzejników miedzianych jest wyższa niż stalowych, bo wyższa jest sprawność, niższe znacznie roczne koszty eksploatacji i większy koszt znacznie (o rząd wielkości) materiału z którego są wykonane.

fotohobby
01-10-2023, 11:17
Człowieku. Tak sie rozpisałeś, a to wszystko kompletnie bez sensu, bo w każdym współczesnym domu, można zaprojektować instalację na TAKĄ SAMĄ Tz
Dom projektowałem 10lat temu, od razu wiedzialem, że będzie docieplony 20cm szarego, plus 35 na stropie.
Oczywiście, nawet nie pomyślałem o czymś tak archaicznym, jak grzejniki, ale wiem jedno - gdybym zdecydował się na grzejniki, to spokojnie dla Tz 35-42C zmieściłbym pod oknami tak miedziano-aluminuowe, jak i stalowe grzejniki..
Więc jak czytam Twoje bajdurzenie typu:

niższe znacznie roczne koszty eksploatacji
to śmięję się tak samo serdecznie, jak po przeczytaniu:

U mnie wychodzi co najmniej taka sama, albo mniejsza, właśnie dlatego że regulus dobrze oddaje ciepło

Najlepsze na koniec:

Ponadto jakbyś znał podstawy o ogrzewaniu, już nie mówiąc o prawach fizyki, o których nie masz zielonego pojęcia, a używasz tego słowa jak klucz, to byś wiedział, że jest coś takiego jak rozkład temperatur w pokoju i cieplejsze powietrze jest wyżej, a zimniejsze niżej,

Hahaha, No naprawdę, jaka odkrywcza konkluzja dziękuję za uświadomienie :lol: :lol:
Właśnie m.in. dla lepszego rozkładu temperatur w pomieszczeniu wybrałem podłogówkę, zamiast kaloryferów.

Jeśli jednak już sam nadmieniłeś o prawach fizyki, to wskaż to prawo, które umożlwiia grzejnikowi takie oddanie energii, że staje się on chłodniejszy, niż jego otoczenie ?

PS Darowałbyś sobie cytowanie bezpośrednio ze strony producenta grzejników miedziano-aluminiowych o których tu mowa.
Wiadomo, że każdy sprzedawca swoje chwali.

Ratpaw
01-10-2023, 12:06
@Zenoon

Pomijając jakość wykonania, trwałość, cieżąr itd możesz uzasadnić, dlaczego grzejnik stalowy miałby oddawać ciepło gorzej niż miedziany? Masz dwa grzejniki o tej samej mocy i miedziany ma działać lepiej? Producenci stalowych fałszują deklaracje czy jak to możliwe? Wyjaśnij mi, laikowi.