PDA

Zobacz pełną wersję : System fotowoltaiczny - czy dobrze to liczę?



darek2009
15-08-2016, 12:33
Miałem pomysł, żeby część prądu w domu pochodziła z fotowoltaiki - tzn. oświetlenie ogrodu i rekuperator. Założenia mam takie: 20 szt. żarówek w ogrodzie po 3W każda i rekuperator 35W. W założeniu żarówki mają świecić średnio 12 godzin dziennie , a rekuperator ma pracować 24 godziny. To daje zapotrzebowanie na dzień 1,56kW. Załóżmy 2kW. Wg internetowego kalkulatora, żeby już w kwietniu mieć w przybliżeniu taką dzienną produkcję powinienem mieć panele o mocy 0,5 kW (czyli 2x250W). Do tego potrzebuję jeszcze regulator ładowania oraz magazyn energii, czyli akumulator , oraz przetwornicę. Wyczytałem że przetwornica powinna mieć moc o około 50% większa niż zapotrzebowanie odbiornika. Czy to prawda?
Jeżeli dobrze liczę to przy takim obciążeniu akumulator 100aH pracowałby tylko około 30 minut? Czyli żeby system pracował w nocy (średnio 12 godzin) potrzebowałbym 24 akumulatorów 100aH? Czy jest możliwość, że w przypadku rozładowania akumulatorów i braku możliwości ich naładowania przez panele fotowoltaiczne system przełączy się na pobieranie prądu z sieci automatycznie? Jest takie urządzenie?
Nie chce dyskusji o opłacalności, bo wiem, że to nie jest opłacalne. Chcę tylko przedyskutować , czy to wszystko dobrze przeliczyłem.

jasiek71
15-08-2016, 14:38
Tu masz urządzenie które ma wszystko co potrzeba ...
http://allegro.pl/inwerter-solarny-przetwornica-sinus-1000w-12v-230v-i6359914836.html
Z akumulatora 100Ah wyciągnięsz troszkę ponad 1kWh więc powinno być na styk a jakiś drobny niedobór ta podlinkowana " Machina" sama uzupełni z sieci a jak trzeba to i akumulator podładuje w czasie nie urodzaju słońca ...:cool:

darek2009
15-08-2016, 17:10
Dzięki. Czyli potrzebuję panele, fotowoltaiczne, akumulator i podlinkowane urządzenie? Czy nie-elektryk jest w stanie to wszystko złożyć? Zwłaszcza podpiąć inwerter do sieci?

jasiek71
15-08-2016, 19:28
Dzięki. Czyli potrzebuję panele, fotowoltaiczne, akumulator i podlinkowane urządzenie? Czy nie-elektryk jest w stanie to wszystko złożyć? Zwłaszcza podpiąć inwerter do sieci?

Dokładnie...
Jak wiesz co to + czy - a także jak włożyć wtyczkę do gniazdka to sobie poradzisz, tam wszystko jest czytelnie opisane...:)
Akumulator można dać trochę większy to będzie mniej męczony wyładowywaniami do końca...

darek2009
15-08-2016, 23:30
Taki akumulator 100Ah to na ile starczy przy takim obciążeniu? Źle policzyłem te akumulatory?

jasiek71
16-08-2016, 00:14
Taki akumulator 100Ah to na ile starczy przy takim obciążeniu? Źle policzyłem te akumulatory?

20 żarówek po 3W i reku 35W daje razem 95W, w akumulatorze zgromadzisz teoretycznie ok 1200Wh ...
Czyli powinno wystarczyć na ok 12 godzin, w ciągu dnia działa sam rekuperator więc jest zasilany z paneli a nadwyżka energii jest pakowana do akumulatora...
Ja dałbym większy akumulator np 230Ah i do tego " ustrojstwa" podłączył jeszcze część oświetlenia domu, w razie " W" nie siedzałbyś przy świeczkach bo ta Machina jest też UPSem jednocześnie, lepiej też byłyby wykorzystane panele ...

darek2009
21-08-2016, 20:54
"Ja dałbym większy akumulator np 230Ah i do tego " ustrojstwa" podłączył jeszcze część oświetlenia domu, w razie " W" nie siedzałbyś przy świeczkach bo ta Machina jest też UPSem jednocześnie, lepiej też byłyby wykorzystane panele ... "

Mam w domu 25 żarówek po 23W, czyli w sumie, czyli to byłoby dodatkowo 6kWh dziennie (przy założeniu że każda będzie świecić 12 godz.). Razem ok. 8kWh dziennie. Czy dobrze to liczę? Jak policzyć takie zapotrzebowanie? Nie wiem jak to policzyć, bo trudno obliczyć czas , jaki palą się żarówki. Jak to przyjąć? Ile godzin na dobę świeci jedna żarówka w gospodarstwie domowym? Ile paneli fotowoltaicznych potrzeba? Jaki akumulator?

marcinbbb
26-08-2016, 21:51
rekuperator 24h * 35W = 840Wh
żarówki ogród 12h * 3W * 20szt = 720Wh
840 + 720W = 1,56kWh


taką pojemność obsłuży nam akumulator 220Ah ( 2,4kWh ) i powiedzmy 2 panele po 250W.
Ale z drugiej strony medalu mamy całkowicie pochmurny dzień kiedy panele produkują około 10% swojej mocy nominalnej 50W. Przez 8h światła naładują może 0,4kWh nie starczy nawet na rekuperator.
Przeliczmy koszty regulator ładowania 300 PLN
2 panele 250 - w sumie 1000 PLN
akumulator 220Ah około 900 PLN
pomijam bezpieczniki i całą resztę. 300 + 1000 + 900 = 2200 PLN
A dokładając kilka złotych można zrobić coś o wiele bardziej funkcjonalnego.
Instalację do wspomagania całego domu tzw. on grid

Nie masz akumulatorów zakład energetyczny jest Twoim akumulatorem.
Przy Twojej robocie za około 3000 PLN możesz mieć 1kW na własnym dachu i wspomagać nie tylko oświetlenie i rekuperator ale cały domowy sprzęt.
http://pvmonitor.pl/user.php?idinst=230 to moja właśnie taka instalacja (bez akumulatorów) a nadwyżkę sprzedaję do sieci za którą zakład energetyczny zobowiązuje się oddać ci 0,8 tego co Ty im sprzedałeś (nie martwisz się o sprawność akumulatorów w tym rozwiązaniu ) w okresie 365 dni.
tym samym przez pół roku mogę oddawać skończenie wiele prądu do sieci a kolejne pół roku pobierać prąd praktycznie dowoli.
Za całość odpowiedzialny jest licznik 2 kierunkowy który liczy ile sprzedałeś a ile oddałeś. na tej podstawie rozliczasz się z zakładem energetyczny,
Więcej papierkologii ale naprawdę się opłaca podałem link do mojej instalacji podziel przez 3 bo możesz mieć 1kW.

EDIT:
http://allegro.pl/elektrownia-sloneczna-fotoogniwa-inwerter-1kw-i6445865079.html tu masz przykład jednak sprzęt skompletowało by się pojedynczo i zaoszczędziło kilka ładnych groszy.

jasiek71
27-08-2016, 08:52
Gdzie sprzedają panele 250w po 500zł ...? ( Oczywiście nowe ...)

jasiek71
27-08-2016, 09:14
Jak to fajnie się pisze ...
3000 za 1kW...
Luzik ...;)

ezg2014
27-08-2016, 11:46
nadwyżkę sprzedaję do sieci za którą zakład energetyczny zobowiązuje się oddać ci 0,8 tego co Ty im sprzedałeś
Czy możesz napisać jak to szczegółowo wygląda? Kompletnie nie wiem jak wyglądają wyliczenia kosztów.
Na przykład dom zużywa 3000kwh rocznie, panele produkują np 1000kwh rocznie i oddają do sieci. Czyli 3000kwh - 1000kwh = 2000kwh. Za 2000kwh płacę pełną stawkę za prąd wg G11, natomiast za 1000kwh oddane do sieci tylko 20% stawki, czyli ok. 14groszy. To daje razem: 2000*0,67 + 1000*0,14 = 1480zł ???

Czy tak to wygląda? Czy nie rozumiem tego systemu?

marcinbbb
29-08-2016, 22:07
@Jasiek71 czy ja naprawdę muszę wszystko robić za kogoś? Mam Ci wskazać gdzie kupić, zapłacić, przywieść ci pod drzwi a może jeszcze zamontować?
Chłopie trochę własnej inicjatywy chcesz kupić tanio szukaj, nie chcesz kupować nie komentuj bo twoje posty absolutnie niczego do dyskusji nie wnoszą!
Nie chcę nawet wiedzieć ile kosztuje prąd w taryfie G11 ale tylko w tej taryfie aby ogrzać chałupę 100m2 do 24oC i utrzymać tę temperaturę przez cały okres grzewczy?

@ezg2014 twoje założenia są nie do końca trafne no chyba że faktycznie chcesz założyć instalację 1kWp. Z 1kW rocznie wyprodukuje około 1000kWh - ile z tego wykorzystasz "w locie" a ile sprzedasz do sieci? Zakładam 200kWh w locie i 800kWh sprzedanych.
800 * 0,8 = 640kWh tyle odda Ci ZE.

Pozostałe niedobory będziesz musiał brać z sieci bo nie będziesz w stanie się zbilansować w określonym czasie, bo masz za małą moc instalacji PV. A tym samym za prąd zapłacisz jak zwykły Kowalski.

rwxw
22-10-2016, 23:41
@Jasiek71 czy ja naprawdę muszę wszystko robić za kogoś? Mam Ci wskazać gdzie kupić, zapłacić, przywieść ci pod drzwi a może jeszcze zamontować? Chłopie trochę własnej inicjatywy chcesz kupić tanio szukaj, nie chcesz kupować nie komentuj
:-). Bardzo dobrze napisane, żeby było tanio, trzeba wykazać trochę własnej inicjatywy, inaczej się nie da.

jasiek71
22-10-2016, 23:52
:-). Bardzo dobrze napisane, żeby było tanio, trzeba wykazać trochę własnej inicjatywy, inaczej się nie da.

Tanio to jest pojęcie bardzo względne ...;)
W przypadku fotowoltaiki to bardziej zabawa w pewne idee niż jakieś realne oszczędności ...

kolektor1
23-10-2016, 20:57
Tanio to jest pojęcie bardzo względne ...;)
W przypadku fotowoltaiki to bardziej zabawa w pewne idee niż jakieś realne oszczędności ...
A według Ciebie to jak musi być tanio by nie była to tylko zabawa w idee a jakieś realne oszczędności?

rwxw
23-10-2016, 22:52
Tanio to jest pojęcie bardzo względne ...;) W przypadku fotowoltaiki to bardziej zabawa w pewne idee niż jakieś realne oszczędności ...
Jak nie używasz prądu, to rzeczywiście tak jest jak piszesz, ale mało kto tak daje radę ;-) Przy sieci działającej jak darmowy akumulator o sprawności 80% jest całkiem przyzwoicie, a nic się nie martw, prąd z dystrybucją nie będzie taniał.