PDA

Zobacz pełną wersję : ranking wieku budynkow



pchlistosc
15-12-2004, 15:45
Hej remontuje stary dom i jestem ciekawy jak stare budynki wy remontujecie moj pochodzi z 1880 roku.Jest ladny domek o powierzchni obecnie ok 130 m2 po zadaptowaniu poddasza bedzie mial 180 m2.Piec pokoi kuchnia lazienka i kotlownia niepodpiwniczony a wasze?

tomek1950
16-12-2004, 19:26
Pchlistość, też remontuję starą mazurską chałupę, ale nigdzie, naprawdę nigdzie nie znalazłem śladu daty. Ze sposobu budowania, materiał ścian - częściowo ubita glina z sieczką, częściowo cegła na zaprawie glinianej, i porównując mój dom z podobnymi, sądzę, że dom zbudowano w obecniej formie tuż przed I Wojną Światową, ale 1/3 jest starsza. Fajnie, że remontujesz i kawałek historii, nawet ten stosunkowo niedawnej, zostanie zachowany.
Pozdrawiam
Tomek

Slawek :)
28-12-2004, 15:06
Cze,
ja remontuję stary domek dla służby w przypałacowym parku (właściwie to tylko przynależną mi część). Budynek na tym miejscu jest zaznaczony na pruskiej mapie stolikowej z lat 30-tych XIX w., a sądząc po konstrukcji sklepień (pełne koleby) i otworów (niegdyś drewniane belki od góry do połowy grubości muru, druga połowa odciążona łukiem) jak i dachu (przyczółkowy) i podziałów elewacji (kiedyś późnoklasycystyczne gzymsy), to dotyczyło by obecnego budyneczku, powiększonego o parterową przybudówkę w okresie międzywojennym.
ufff

Mis Uszatek
28-12-2004, 16:10
Ja remontowałem część domu wybudowanego w 1935 roku.
W czasie wojny pół domu się zapadło - wybuchł "goliat". Dom do dziś pęka dokładnie w miejscu, gdzie jest "szew" po wojnie.

Rak
28-12-2004, 20:38
Pchlistość, też remontuję starą mazurską chałupę, ale nigdzie, naprawdę nigdzie nie znalazłem śladu daty. Ze sposobu budowania, materiał ścian - częściowo ubita glina z sieczką, częściowo cegła na zaprawie glinianej, i porównując mój dom z podobnymi, sądzę, że dom zbudowano w obecniej formie tuż przed I Wojną Światową, ale 1/3 jest starsza. Fajnie, że remontujesz i kawałek historii, nawet ten stosunkowo niedawnej, zostanie zachowany.
Pozdrawiam
Tomek

Mam bardzo podobną chatkę do Kolegi Tomka, z którym wymieniałem się już prywatnymi mailami zdjęciowymi na ten temat. Jednakże śladu potwierdzającego ten trop do tej pory nie znalazłem. Chata może pochodzić z końca XIX w.

margen
30-12-2004, 13:53
około 1930

pchlistosc
30-12-2004, 14:07
około 1930

to dosc mlody budynek :wink:

margen
30-12-2004, 14:17
pewnie tak - w stasunku do Twojego :D dosyć młody ;)
nie było pisać: "kto ma starszy od mojego meldowac :D"
pozdrawiam Marek

pchlistosc
31-12-2004, 13:04
pewnie tak - w stasunku do Twojego :D dosyć młody ;)
nie było pisać: "kto ma starszy od mojego meldowac :D"
pozdrawiam Marek

jasne ale w tytule jest ranking :lol:

nokia
02-01-2005, 17:42
My remontujemy dom z 1906 czasem mnie to przeraza.Czytajac wasze wypowiedzi jest mi razniej.To moj maz zapaleniec i chwala mu za to wykonuje prawie wszystko sam.Konca nie widac i dlugo go jeszcze nie bedzie jesli wogole bedzie ale cieszy to ze nie jestesmy sami. :D Czasem zastanawiam sie ze wogole sie na to porwalismy ale mieszkamy w bloku i jak tylko sie da uciekamy na wies.Stary dom polozony na 42 ar jest co robic pozdrawiam

Dominik!
07-02-2005, 14:33
Wygląda na to, że ja mam najmłodszy dom - 1939r. Modernistyczna willa z tego okresu. Przede mną dom ten miało kilku właścicieli i każdy pozostawił jakieś pamiątki po sobie (w postaci jakichś remontów), ale muszę powiedzieć, że najlepszą jakość wykazują te pierwotne prace.
Podobnież przed wojną to nawet piasek był żółciejszy...
Pozdrawiam wszystkich remontujących stare domy :D

Jaśka
08-02-2005, 09:26
Uff co za ulgam, moj nie jest 'najmlodszy' - z 1936 roku.
Na domu nie ma zadnych znaków daty - nigdzie, ale latem zeszlego roku przyjechal syn gospodarza, ktory go postawil - z Niemiec :o :o :o
Myślelismy, ze bedzie chcial nam go odebrac, ale nie da rady!! :lol:
No i ten starszy pan opowiadal nam, jak w czasie wojny ksiedza w piwnicy chowali itd...

Pozdrawiam,

tomek1950
08-02-2005, 16:01
O pierwszych włascicielach mojego domu wiem niewiele. Podobno to był krawiec. Znalazłem nawet w trakcie remontu mocno zardzewiałe dość duże i prymitywne nożyce, ale pewien nie jestem.

pchlistosc
08-02-2005, 20:03
Uff co za ulgam, moj nie jest 'najmlodszy' - z 1936 roku.
Na domu nie ma zadnych znaków daty - nigdzie, ale latem zeszlego roku przyjechal syn gospodarza, ktory go postawil - z Niemiec :o :o :o
Myślelismy, ze bedzie chcial nam go odebrac, ale nie da rady!! :lol:
No i ten starszy pan opowiadal nam, jak w czasie wojny ksiedza w piwnicy chowali itd...

Pozdrawiam,


hihi ale moj najstarszy!!
Nie odbiora domu to prawda u mnie a wlasciwie u mojej zony (ja spalem i zona slusznie nie budzila bo "niesamowicie spokojny ze mnie czlowiek")przybyli poprzedni wlasciciele a wlasciwie ich wnuki.I zas sie fotografowac przed moim domkiem zaczeli .... no i wyszla moja zonka i dzien dobry powiedziala :o (kurcze a mogla sie zapytac co zakopali w piwnicy :P )

tomek1950
08-02-2005, 20:14
Pchlistość, starszy jest chyba Sławka, ale kłócił sie nie bedę :)

pchlistosc
08-02-2005, 20:38
Pchlistość, starszy jest chyba Sławka, ale kłócił sie nie bedę :)

to fakt ale 'jego" wiek okreslona jest wylacznie poszlakami :P moj ma oryginalny napis :o

tomek1950
08-02-2005, 22:31
Chylę czoła. Na mojej chałupie żadnych dat. Pod schodkami i progiem żadnej monety (narożnika nie będę rozbijał) datę określam w przybliżeniu, choć 1/3 chałupy wydaje się być starsza.

pchlistosc
10-02-2005, 14:55
Chylę czoła. Na mojej chałupie żadnych dat. Pod schodkami i progiem żadnej monety (narożnika nie będę rozbijał) datę określam w przybliżeniu, choć 1/3 chałupy wydaje się być starsza.

U mnie na strychu jest scianka z muru pruskiego i na niej wyryta data.
Pytanie do Wszystkich kto wie czy w 1880 r robiono stropu klein (lukowe) na belkach stalowych?

tomek1950
10-02-2005, 20:07
Pchlistość, a gdzie masz taki strop? Widziałem taki w mazurskim domu z okresu międzywojennego, ale w piwnicy!

pchlistosc
11-02-2005, 11:51
Pchlistość, a gdzie masz taki strop? Widziałem taki w mazurskim domu z okresu międzywojennego, ale w piwnicy!


w calym domu na parterze

tomek1950
11-02-2005, 16:08
:o Ciekawostka

pchlistosc
11-02-2005, 22:58
:o Ciekawostka

Hadraadae tez tak miala :lol:

Hadraadae
12-02-2005, 11:12
Hej Wszystkim Remontowiczom :)
Pchlistość - dzięki za cynk :)

Nasz dom wg Pana Frania, od któregośmy go odkupili, wybudowano gdzieś około I wojny. Był potem remontowany - jeszcze przez Niemców, a potem przez "Naszych". Dom ma ok 200 m2, nie ma piwnic (tylk jedno pomieszczenie obok dawnej kuchni jest poziomie ok metra niżej niż reszta i tam będziemy mieć spiżarkę) Faktycznie - tak jak mówi Pchlistość - przed drewnianymi stropami, które są obecnie, na całym parterze były łuki, bardzo wyraźnie to widać po skuciu tynków w środku. Na poddaszu też mamy pruskie mury.

Jak tak patrzę na podobieństwa między naszą Gawrą a Pchlistościowym Domem, to zastanawiam się, czy może nasz nie jest jednak nieco starszy (niż z I wojny a nie od Twojego, Pchlistość :) )?

Hadraadae
12-02-2005, 11:14
.... no i wyszla moja zonka i dzien dobry powiedziala :o (kurcze a mogla sie zapytac co zakopali w piwnicy :P )


Ale kłamiesz!!!!!! Przecież Ty nie masz piwnicy :D :D :D :lol:

Hadraadae
12-02-2005, 11:17
A te łuki to kiedyś były w całym domu na parterze, a do dziś zostały w części "gospodarczej" w tej samej bryle budynku: w spiżarce i przyszłej kotłowni, gdzie jeszcze stoją murowane żłoby dla koników na granitowej podłodze.

Ale się rozgadałam :)
Pchlistość, a Ty zostawiasz te łuki, co nie? Ale będziesz miał pięknie :)

pchlistosc
12-02-2005, 15:16
.... no i wyszla moja zonka i dzien dobry powiedziala :o (kurcze a mogla sie zapytac co zakopali w piwnicy :P )


Ale kłamiesz!!!!!! Przecież Ty nie masz piwnicy :D :D :D :lol:

Pewnie ze nie mam taka przenosnia, a luki zostawiam

14-02-2005, 22:42
Licytujecie się, czyj dom starszy a czyj młodszy...
A może pochwalicie się też, w którym straszy?
To dopiero byłby temat na forum :D
Wyobraźcie sobie: zamiast sobotniego horroru w TV, rodzinny wieczór przed komputerem przy akompaniamencie szczękających zębów i obgryzaniu paznokci :D :D :D

Hadraadae
15-02-2005, 07:47
Hi hi hi - nie wiem jeszcze, czy w naszym straszy, ale są szanse, gdyż umarła w nim babka "co miała włosy czarne jak panina bluzka" (nota bene, TA moja bluzka była brązowa :wink: ). Poza tym napewno wygralibyśmy w rankingu pt: ile osób urodziło się w którym domu? U nas, jeśli wierzyć sąsiadom, circa about pół naszej wsi i pół sąsiedniej. Jakaś akuszerka tu chyba mieszkała :lol:

pitbull
15-02-2005, 08:12
Cale szczescie ze piszesz o liczbie urodzonych a nie poczetych ... kto wie co bym wtedy pomyslal :lol:

tomek1950
15-02-2005, 17:49
U mnie na ścianach było około 20 - 25 warstw starej farby klejowej. Licząc, że malowano co 4, 5 lat to by potwierdzało wiek domu.
Zaraz po kupnie siedzieliśmy przy rozwalającym sie piecu obsewując płomienie błyskajace między kaflami (!). Było zimno, na dworze około -20 w chałupie niewiele cieplej, bo okna załoniete były folią. (Szyby były wybite). Wydawało sie, że wśród wycia wiatru i trzasku ognia słychać głosy byłych właścicieli. Po ukraińsku, po niemiecku...

gbim
22-05-2005, 17:40
Witajcie!
Ciekawe czy oprócz mnie jeszcze ktoś zagląda na tą stronę, bo już troszkę czasu minęło od waszych wpisów :wink: , ale wracając do tematu łuków... mój dom powstał w wersji pierwotnej w 1895r. i taki strop mam w piwnicy.

tomek1950
22-05-2005, 21:15
gbim, a napisz gdzie masz ten dom. Jak wygląda? Ja zaglądam tu jak coś nowego się jest napisane.

JAGIENKA
25-05-2005, 13:17
Heyo!
My sobie remontujemy pomalutku domek poniemiecki (na pograniczu Zachodniopomorskiego i Wielkopolskiego) z 1920 roku (dane uzyskałam z gminy). Po obu stronach ścian szczytowych były kiedyś piwnice, ale je zasypano i wylano posadzki. Została nam taka mała, h=1,5 mb.
Stare posadzki będziemy skuwać i na nowo wylewać. Kto wie, czego się tam dokopiemy... :o

Hadraadae
25-05-2005, 13:29
Heyo!
My sobie remontujemy pomalutku domek poniemiecki (na pograniczu Zachodniopomorskiego i Wielkopolskiego) z 1920 roku (dane uzyskałam z gminy). Po obu stronach ścian szczytowych były kiedyś piwnice, ale je zasypano i wylano posadzki. Została nam taka mała, h=1,5 mb.
Stare posadzki będziemy skuwać i na nowo wylewać. Kto wie, czego się tam dokopiemy... :o

Jagienka - my takie skuwanie mamy za sobą (jest już nawet nowy chudziak). Dla nas był to najbardziej niewdzięczny etap prac - więc życzę powodzenia :)

pchlistosc
25-05-2005, 16:19
Heyo!
My sobie remontujemy pomalutku domek poniemiecki (na pograniczu Zachodniopomorskiego i Wielkopolskiego) z 1920 roku (dane uzyskałam z gminy). Po obu stronach ścian szczytowych były kiedyś piwnice, ale je zasypano i wylano posadzki. Została nam taka mała, h=1,5 mb.
Stare posadzki będziemy skuwać i na nowo wylewać. Kto wie, czego się tam dokopiemy... :o

Jagienka - my takie skuwanie mamy za sobą (jest już nawet nowy chudziak). Dla nas był to najbardziej niewdzięczny etap prac - więc życzę powodzenia :)


a jak sie kokopiecie jakis Reichsmarek to na piwo zaprosicie :D

gbim
04-06-2005, 15:13
Witajcie!
Przepraszam tomku, że nie odpisałam na pytanie, ale mam problemy z kompem...

marba
10-06-2005, 15:27
Witam!
Podczas remontu domu w którym obecnie mieszkam natrafiliśmy na datę 1882 rok. ale to z pewnością nie jest data budowy jego, gdyż znaleśliśmy ją w części dobudowanej podobno przez naszych pra dziadków. Większość osób odwiedzających nas po raz pierwszy śmieje się że tego domu nawet czołg nie zburzy bo ściany nośne wewnątrz budynku mają ponad metr grubości :o , a do tego ściany rozchodzą się we wszystkich kierunkach i żaden z pokoi nie miał kształtu prostokąta czy kwadratu.
Jedyny minus to stropy z trzciny, których niestety nie zrywaliśmy :(

pchlistosc
11-06-2005, 09:54
Witam!
Podczas remontu domu w którym obecnie mieszkam natrafiliśmy na datę 1882 rok. ale to z pewnością nie jest data budowy jego, gdyż znaleśliśmy ją w części dobudowanej podobno przez naszych pra dziadków. Większość osób odwiedzających nas po raz pierwszy śmieje się że tego domu nawet czołg nie zburzy bo ściany nośne wewnątrz budynku mają ponad metr grubości :o , a do tego ściany rozchodzą się we wszystkich kierunkach i żaden z pokoi nie miał kształtu prostokąta czy kwadratu.
Jedyny minus to stropy z trzciny, których niestety nie zrywaliśmy :(

u mnie stropy kleina a budowa 1880 i mur rzeczywiscie gruby

Wojdan
25-06-2005, 20:08
Ja remontuję dom (kamienicę) z
1929 r

Volund
07-11-2009, 16:40
Moja przyszła żona odziedziczyła dom z I połowy XIX wieku. Tak przynajmniej twierdzą rodzice i gminna ewidencja zabytków. Po nieociosanych głazach tworzących fundament, balach ciosanych siekierą i grubaśnych belkach stropowych (ok.30cm) wnioskuję, że mają rację :)
Cóż, mamy teraz dużo do roboty... :)

gumis107
12-11-2009, 20:33
ciezko mi okreslic ile moj ma lat ,ale ok 100.Zeby nie mnozyc niepotrzebnie tematow to tu chcialem zapytac o dziwna rzecz.W trakcie robienie kuchni poglebialismy troche pomieszczenie w domu w ktorym kiedys "gadzina' stala (po ludzku mowiac kiedys byla to stodolka wewnatrz domu).Dokopalismy sie kilku kanalow w ziemi .Kanaly smierdzialy dymem .Nie mialem czasu wtedy zeby je rozgrzebac ,ale troche nie daje mi to spokoju.Co to moglo byc,nielegalna wedzarnia bimbrownia, jekas ziemianka z ogrzewaniem ukryta pod ziemia ?Mial ktos moze podobny przypadek?Pzdr

maciek01
13-11-2009, 06:30
1903 (http://picasaweb.google.com/maciejku01/StaraMazurskaSzkoA#5312322489034971986)

kamykkamyk2
13-11-2009, 08:53
To mój przy waszych to młodzieniaszek jest, lata sześćdziesiąte.