PDA

Zobacz pełną wersję : PILNE !! Ulga budowlana



28-12-2001, 11:03
Jaki dokument jest podstawa do uznania, ze budowa domu zostala rozpoczeta w 2001 roku i tym samym przysluguje mi prawo do duzej ulgi budowlanej???? Jedni mowia, ze dopiero pozwolenie na budowe, pierwszy wpis do dziennika budowy oraz jakis jeden rachunek, a inni, ze wystarczy miec decyzje o warunkach zabudowy terenu. Prosze pomozcie !!!

Wojtek M.
28-12-2001, 11:12
Z tego co wiem, nigdzie nie jest napisane co to jest rozpoczęcie budowy. Na pewno nie wystarczy decyzja o warunkach zabudowy, bo to o niczym nie świadczy. Moim zdaniem potrzebne jest pozwolenie na budowę oraz jakiekolwiek odliczenie - czyli rachunek np. na piasek, cement, pustaki, czy tylko odliczenie zakupu działki.
Najlepiej zapytać w urzędzie skarbowym, gdzie się rozliczasz z PIT.

Jacek_O
28-12-2001, 12:24
Cytat z Gazety Prawnej:
"...Rozpoczęcie budowy następuje z chwilą podjęcia prac przygotowawczych na terenie budowy. Pracami przygotowawczymi są:
-wytyczenie geodezyjne obiektu w terenie
-wykonanie niwelacji terenu
-zagospodarowanie terenu budowy wraz z budową tymczasowych obiektów
-wykonanie przyłączy do sieci infrastruktury technicznej na potrzeby budowy
Prace przygotowawcze mogą być wykonywane tylko na terenie objętym pozwoleniem na budowę lub zgłoszeniem..."

Pacul
28-12-2001, 12:42
Uzupełniając Jacka_O:
Wykonanie tych prac powinno być odnotowane w dzienniku budowy i dopiero wtedy można mieć 100%-wą pewność.

Alanta
31-12-2001, 10:12
Najlepiej zapytać w Urzędzie Skarbowym u siebie. W moim wystarczy mieć decyzję o pozwoleniu na budowę, wystarczy nawet nieuprawomocniona (dziennik budowy otrzymamy dopiero po uprawomocnieniu się decyzji) i jedna faktura VAT-owska.

piano
31-12-2001, 12:54
Tydzień temu otrzymałem formalne pozwolenie na budowę. Dziś kupiłem 3 klio gwoździ (9 zł) ponieważ fakurę VAT wydawali od 8 zł. Pytałem mojego "fiskusa" co trzeba mieć aby korzystać z ulgi. Powiedzieli - pozwolenie i co najmniej jedna faktura VAT (oczywiście nie mam tego na piśmie). Teraz mam nadzieję, że to rzeczywiście wystarczy. Więcej i tak nie zdążyłbym załatwić.
Szczęśliwego Nowego Roku dla budujących i rozliczających !

Maciej
31-12-2001, 21:42
Mam nadzieję , że nie zapomniałeś o poinformowaniu gminy o rozpoczęciu budowy. Ten fakt określa moment rozpoczęcia budowy a nie samo zezwolenie na budowę. Zezwolenie możesz mieć a budowę rozpocząć dopiero po np. 8 miesiącach.
W moim urzędzie skarbowym w Gdyni żądają dziennika budowy oczywiście z wpisami inaczej nici z ulgi.
Pozdrowienia.

02-01-2002, 11:43
Pozwolenie, zawiadomienie o rozpoczęciu robót złozone w takim terminie aby budowa rozpoczęła się w dacie zgodnej z fakturą, dziennik budowy i jedna faktura.

05-01-2002, 21:05
Według mnie to na ulę załapują się budowy rozpoczęte w 2001r zgodnie z ustawą podatkową. Rozpoczęciem budowy jest zgłoszenie jej rozpoczęcia 7 dni przed w organie który wydał pozwolenie na budowę z dołączonym oświadczeniem kierownika budowy.
Dobrze wypisał Jacek punkty bo zgodnie z Prawem Budowlanym rozpoczeciem budowy jest wykonanie jednego z tych punktów, a więc formalnie co wpisane w dzienniku budowy i to jest niepodważalne, a wszystkie inne dewagacje to tylko do dyskusji ze skarbówką w/g ich widzimisie. NOWY.