PDA

Zobacz pełną wersję : Dobór mocy kotła na pellet



merain
15-08-2016, 17:18
Witam serdecznie,

jestem na etapie wykańczania domu i zbliża się moment zakupu kotła. Po przewertowaniu internetu, stawiam na HKS Lazar Smartfire. Mam jednak problem z dobraniem mocy kotła. Po krótce opiszę parametry domu:
- usytuowanie domu wschód-zachód
- lokalizacja: Białystok
- powierzchnia ogrzewana: 210m2
- wysokość pomieszczeń 2,75m
- dom z pełnym piętrem, bez skosków
- strop nieużytkowy - celuloza 30cm Isofloc F
- ściany: styropian grafitowy 15 cm, lambda 0,031
- podłoga: 18-19 cm styropian EPS100, lambda 0,037
- okna energoszczędne 3-szybowe
- wentylacja mechaniczna z odzyskiem: Centrala Bartosz

Do wyboru są 2 moce kotła, 15 lub 22 KW. Którą polecacie? Przy okazji zapytam się, czy warto inwestować w największy zasobnik a pellet (470l)? Pellet nie będzie łapał wilgoci?

Św.Mikołaj
15-08-2016, 17:31
Kocioł pelletowy zawsze musi miec wieksza moc niz kociol weglowy
Weglowy by spokojnie ci starczyl 12 - 16 kw
Wejdz na
www.cieplowlasciwie.pl i wykonaj sobie samodzielnie OZC
Bedziesz wiedzial mniej wiecej jaki kocioł wybrac

Arturo72
15-08-2016, 18:09
Kocioł pelletowy zawsze musi miec wieksza moc niz kociol weglowy
Weglowy by spokojnie ci starczyl 16 kw

Węglowy o mocy 7kW by starczyl.....

Św.Mikołaj
15-08-2016, 18:12
Tak szczególnie przy 210 m2 ogrzewanych
I pompa 9 kw z COP1 :):):)

Św.Mikołaj
15-08-2016, 18:14
Artur idz do innej piaskownicy:bye::bye::bye:

Arturo72
15-08-2016, 18:57
Tak szczególnie przy 210 m2 ogrzewanych)
Tak,do TYCH 210m2 moc grzewcza czyli obciążenie cieplne to ok.7kW.

merain
15-08-2016, 19:29
Kocioł pelletowy zawsze musi miec wieksza moc niz kociol weglowy
Weglowy by spokojnie ci starczyl 12 - 16 kw
Wejdz na
www.cieplowlasciwie.pl i wykonaj sobie samodzielnie OZC
Bedziesz wiedzial mniej wiecej jaki kocioł wybrac

Dzięki za link. Wrzuciłem dane i uzyskałem wynik: 13 kW (CO+CWU). W samym opisie nie wyświetla mi się nic o pellecie, mimo że w opcjach można ustawić jego cenie. Opis kotłów podajnikowych, sugeruje że większość modeli dysponuje zapasem mocy ponad moc nominalną (równiez Smartfire??) Czyli, że niby mogę kupić wersję Smartfire 11 kW? Coś mi tu nie gra.

asolt
15-08-2016, 19:31
Tak,do TYCH 210m2 moc grzewcza czyli obciążenie cieplne to ok.7kW.

Ani strefa klimatyczna (IV -22) ani ocieplenie nie wskazują na 7 kW, a na wiecej.

ProStaś
15-08-2016, 19:45
- usytuowanie domu wschód-zachód
- lokalizacja: Białystok
- powierzchnia ogrzewana: 210m2
- wysokość pomieszczeń 2,75m
- dom z pełnym piętrem, bez skosków
- strop nieużytkowy - celuloza 30cm Isofloc F
- ściany: styropian grafitowy 15 cm, lambda 0,031
- podłoga: 18-19 cm styropian EPS100, lambda 0,037
- okna energoszczędne 3-szybowe
- wentylacja mechaniczna z odzyskiem: Centrala Bartosz



Grzejniki, czy podłogówka ?

merain
15-08-2016, 20:16
Podłogówka na całości. Grzejniki tylko w łazienkach, jako dodatkowe ogrzewanie, a w zasadzie to będą pełnić funkcje suszarki.

boluslolusj23
16-08-2016, 13:42
Kocioł pelletowy zawsze musi miec wieksza moc niz kociol weglowy
Weglowy by spokojnie ci starczyl 12 - 16 kw
Wejdz na
www.cieplowlasciwie.pl i wykonaj sobie samodzielnie OZC
Bedziesz wiedzial mniej wiecej jaki kocioł wybrac

Q.rczę Rudolf czerwonokluby - już myślałem, że rozumiesz, co się do Ciebie pisze, a ty dalej swoje.
Wypisujesz taką bzdurę:
"Kocioł pelletowy zawsze musi miec wieksza moc niz kociol weglowy...".
Potrafisz to udowodnić i uzasadnić?
Idąc twoim tokiem "myślowym" trzeba by cię spytać: A jak to będzie wyglądało w przypadku elektrowni jądrowej, wodnej, gazu, oleju opalowego i ciepła z krematorium?
Czy jeszcze nie dotarło do ciebie, że rolą kotła jest dostarczenie takich ilości ciepła, jakie traci budowla? I nie ważne czy będzie on zasilany kozimi bobkami, czy promieniowaniem kosmicznym. Aby utrzymać poziom oczekiwany temperatury w budowli trzeba pokrywać na bieżąco jej straty. Wszystko.
Oczywiście, ze względu na wartość opałową paliwa i sprawność wymiany ciepła w urządzeniu zużycie jednostkowe paliw będzie różne. Mniej spalisz dobrego węgla a więcej truchła z .... aby ten sam efekt energetyczny uzyskać.
Wszystko i na temat.
A teraz zakładaj kask, odpalaj dwukółkę i przewentyluj się. Tylko ostrożnie, bo brak wiedzy i umiejętności jest bardzo niebezpieczny. Zwłaszcza tam, gdzie i inni się poruszać mogą.
:yes:

asolt
16-08-2016, 13:48
...
Wypisujesz taką bzdurę:
"Kocioł pelletowy zawsze musi miec wieksza moc niz kociol weglowy...".
Potrafisz to udowodnić i uzasadnić?


To jest wina osławionego ciepławlasciwego.pl przez niektórych traktowanego jako wyrocznia, tam jest podany dobór mocy róznych zrodeł grzewczych i takie oto kwiatki jak powyzej. Jakbys Bolus chociaz raz zajrzał do tego kalkulatora to bys to zrozumiał.

Arturo72
16-08-2016, 14:37
Czy jeszcze nie dotarło do ciebie, że rolą kotła jest dostarczenie takich ilości ciepła, jakie traci budowla? I nie ważne czy będzie on zasilany kozimi bobkami, czy promieniowaniem kosmicznym. Aby utrzymać poziom oczekiwany temperatury w budowli trzeba pokrywać na bieżąco jej straty. Wszystko.

Dokładnie.
I im mniej tych strat budowli tym potrzebujemy grzać mniejszą mocą i nie ważne sa m2 ile ich grzejemy bo 200m2 może potrzebować kocioł 5kW a 100m2 kocioł 7kW.

Św.Mikołaj
16-08-2016, 15:12
Dzięki za link. Wrzuciłem dane i uzyskałem wynik: 13 kW (CO+CWU). W samym opisie nie wyświetla mi się nic o pellecie, mimo że w opcjach można ustawić jego cenie. Opis kotłów podajnikowych, sugeruje że większość modeli dysponuje zapasem mocy ponad moc nominalną (równiez Smartfire??) Czyli, że niby mogę kupić wersję Smartfire 11 kW? Coś mi tu nie gra.

Oznacza to'ze produkują kotly np 7 kw i 12-16 kw w ktorych to jest ten sam palnik o mocy np od 7-16 kw
Kotly roznia sie budowa i pojemnoscia wodna
Jednakze jak do tad zaden producent nie wymyslil mniejszego palnik jaki jest ten montowany w kotlach 7 kw czy 16 kw, gdyz jest ten sam
Wszystko zalezy jak rozlegly jest uklad Co i jaką ma pojemnosc i do tego dobiera sie kociol
Bo przy duzych ukladach maly kociol z mala pojemnoscia wodna sobie nie poradzi, a z wieksza da rade
Dlatego wedlug mnie pojemnosc wodna kotla ma wielkie znaczenie przy dobieraniu do ukladu

Św.Mikołaj
16-08-2016, 15:17
Dlatego,ze wieksza ilosc zagrzanej goracej wody( wieksza pojemnosc kotla) trafia do duzego ukladu nizeli przy malej pojemnosci wodnej kotla
I takze to bylo wykazane u Bietki' ktora to defacto ma bardzo duzy uklad o bardzo duzej pojemnosci
Niesty ogniwo majace mala pojemnosc nie dalo rady, a Rabarbar z wieksza pojemnoscia daje do tej pory
( nie wlaczam do tego porownania zastosowanych w obu kotlach palnikow i nie poddaje tego pod zadna dyskusje)

Wlodek_PID
16-08-2016, 15:20
Dokładnie.
I im mniej tych strat budowli tym potrzebujemy grzać mniejszą mocą i nie ważne sa m2 ile ich grzejemy bo 200m2 może potrzebować kocioł 5kW a 100m2 kocioł 7kW.

Twoje złote myśli bardzo wbogacają Forum Muratora. Redakcja powinna
rozważyć podjęcie kroków, które docenią Twoją działalność.:D

QIM
16-08-2016, 16:09
To jest wina osławionego ciepławlasciwego.pl przez niektórych traktowanego jako wyrocznia, tam jest podany dobór mocy róznych zrodeł grzewczych i takie oto kwiatki jak powyzej. Jakbys Bolus chociaz raz zajrzał do tego kalkulatora to bys to zrozumiał.

Za efekt cieplarniany też możesz je obwiniać :)
A tak poważnie, masz jakieś dane porównawcze, żebyśmy i my mogli stwierdzić to, co Ty?

Arturo72
16-08-2016, 16:18
Twoje złote myśli bardzo wbogacają Forum Muratora. Redakcja powinna
rozważyć podjęcie kroków, które docenią Twoją działalność.:D
Szczególnie po poniższym cytacie i pisaniu o m2 jako wyznaczniku mocy grzewczej źródła ciepła:

Tak szczególnie przy 210 m2 ogrzewanych

Jeśli dom przy -20st.C do ogrzania domu do temp.23st.C potrzebuje urządzenia grzewczego o mocy 7kW to znaczy,że obojętnie czym te urządzenie będzie napedzane(węglem,prądem,pelletem) żeby wytworzyć energię grzewczą musi mieć moc grzewczą 7kW.

Św.Mikołaj
16-08-2016, 16:24
m2 to jeden z wielu wyznacznikow Arturku
Sam napisales, ze w budynku 200 starczy maly kociol, a 100 nie starczy
Sam przeczysz swoim wypowiedziom
Czy ja gdzies napisalem,ze m2 to jedyny wyznacznik
Nie wkldaj mi nie moich slow w moje usta i nie cytuj zdan wyrwanych z kontekstu

Arturo72
16-08-2016, 16:27
m2 to jeden z wielu wyznacznikow Arturku
Sam napisales, ze w budynku 200 starczy maly kociol, a 100 nie starczy
Sam przeczysz swoim wypowiedziom
Czy ja gdzies napisalem,ze m2 to jedyny wyznacznik
Nie wkldaj mi nie moich slow w moje usta i nie cytuj zdan wyrwanych z kontekstu
m2 powierzchni grzanej to ŻADEN wyznacznik w doborze mocy grzewczej.

boluslolusj23
16-08-2016, 17:39
Mikołaj,
a ty czasami w weekend nie miałeś jakiejś wywrotki bez kasku na motorze?
Poproś Rudolfa czerwonoklubego, niech ci u Cioci Wiki znajdzie definicję mocy.
Może coś skumasz, bo mi się już nie chce robić wykładu z podstaw fizyki na poziomie WSP.

ProStaś
16-08-2016, 18:14
Podłogówka na całości. Grzejniki tylko w łazienkach, jako dodatkowe ogrzewanie, a w zasadzie to będą pełnić funkcje suszarki.

No skoro ogarniasz fajną chatę i do tego b, dobry IMHO reku Bartosza, to może warto zainwestować w super kociołek np. Windhagera?
Myślę, że 15 kW spokojnie Ci wystarczy (na oko, bo tak naprawdę powinieneś mieć obliczoną, potrzebną moc).

Ale to droga impreza.

Jeśli już ma być pelet i podłogówka w dobrze ocieplonym domu to kupić:
- względnie tani, z dobrym palnikiem, kocioł np.
http://www.sanitsystem.pl/id,2049/prod,kociol-lechma-pl-350-pellet-+-montaz (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fwww.sanitsystem.pl %2Fid%2C2049%2Fprod%2Ckociol-lechma-pl-350-pellet-%2B-montaz)

Do tego centrum zarządzania ciepłem np. jak poniżej:

http://centrumoze.pl/produkty/1010/emmeti-zbiornik-wielofunkcyjny-600-170/ (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fcentrumoze.pl%2Fpr odukty%2F1010%2Femmeti-zbiornik-wielofunkcyjny-600-170%2F)

W cenie, która wydaje się - o ile jest aktualna - bardzo przyzwoita.
http://centrumoze.pl/produkty-wyprzedaze/emmeti-tank-in-tank/ (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fcentrumoze.pl%2Fpr odukty-wyprzedaze%2Femmeti-tank-in-tank%2F)

I grzać sobie ten buforek:
- kotłem
- grzałką
- panelami fotowoltaicznymi,
- pompą ciepła
- solarem

Do wyboru, teraz lub czym będzie Cię w przyszłości stać.

Jak zalejesz tą podłogówkę (albo już zalałeś) grubą warstwą wylewki to nie zrujnuje Cię tania taryfa (czyli prąd). A jak wolisz pelet to kocioł będzie się rzadziej rozpalał i ładował jedynie bufor.
Całość wyjdzie ok. 12 kPLN netto za składniki.

Udanego wyboru życzę. :)

merain
16-08-2016, 20:33
Z buforem nie powalczę, bo wisi w kotłowni już BIAWAR Quattro 150l. Jednak czytając wcześniejsze posty, napoczęty został temat pojemności wodnej kotła i tutaj rzeczywiście, HKS Lazar wypada bardzo słabo, bo wersja 15 kW ma bodaj 30-kilka,a 22 kW 40-kilka litrów. W przeciwieństwie do np. BIAWAR PELLUX 200 Touch - coś ok. 190l. Warto rozważyć tą alternatywę? Cena jest podobna za kocioł z zasobnikiem automatycznym.

Puławiak
16-08-2016, 20:56
15 -36 l
22 -49 l

asolt
16-08-2016, 22:03
Za efekt cieplarniany też możesz je obwiniać :)
A tak poważnie, masz jakieś dane porównawcze, żebyśmy i my mogli stwierdzić to, co Ty?

Az tak dokładnych statystyk nie mam, bazuję jedynie na wynikach tych którym wyliczałem ozc. Zwykle róznice były od ok 50% do 100%
Zeby daleko nie szukac :

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?172592-Pompy-Ciep%C5%82a-Ecopol-System&p=7234691#post7234691
post 644.

Zasada jest taka im do ma kształt odbiegający do typowej kostki tym róznice są wieksze. A sugerowane moce róznych urządzen grzewczych to juz istny kabaret.
Struktura strat przez poszczegolne przegrody i wentylację rózni sie znacznie a czasem diametralnie od struktury strat wyliczonej w profesljonalnym ozc. Jeszcze pare zasadniczych uwag by sie znalazło, ale po co szukac. Ciepłowłasciwe z załozenia miało pokazac jedynie szacunkowe, przypuszczalne wielkosci zapotrzebowania na ciepło i projektowe obciązenie cieplne i to robi. Problem jest w tym niektórzy uwazają ze uzyskane dane są równie dokładne jak ozc i na ich podstawie podejmują kluczowe decyzje co wyboru zródła grzweczego i jego opłacalnosci.

QIM
17-08-2016, 16:08
Zdaje się, że tamto OZC Ty popełniłeś. A możesz podstawić dane do cieplowlasciwie i podać linka?

Puławiak
18-08-2016, 08:33
Kocioł na zrębkę z filtrowaniem - radzę zwrócić szczególną uwagę na proces spalania i konstrukcję palnika bardzo ciekawy proces spalania - odgazowanie opału - oczyszczanie gazu - spalenie gazu. Zerowa emisja pyłów.
https://www.youtube.com/watch?v=PieKSx2wgZA

merain
18-08-2016, 20:07
Pięknie, tylko że drogo jak diabli.

asolt
18-08-2016, 20:45
Zdaje się, że tamto OZC Ty popełniłeś. A możesz podstawić dane do cieplowlasciwie i podać linka?

I owszem to moje, ale po co dublowac obliczenia Myjk wstawił dane do ciepławłasciwego i tyle mu wyszło, ja obliczyłem inne wartosci.
Nie moze byc równie dokładny kalkulator do którego wprowadzamy tylko czesc danych od profesjonalnej aplikacji uzwgledniającej aktualne normy, rozporządzenia, dane meteo z kilkudziesieciu ostatnich lat, umozliwiającej wprowadzenie kazdej przegrody niezaleznie od stopnia skomplikowania bryły budynku, uwzgledniająca mostki termiczne normowe i własne, jak prosty kalkulator z ograniczoną iloscią danych.
Dla mnie róznica u Myjka wynosząca ok 70% praktycznie dyskwalifikuje ten kalkulator jako podstawę do decyzji o wyborze systemu grzewczego, a szczegolnie w domach energooszczednych lub półpasywnych czy jak tam inaczej je zwać.

Puławiak
18-08-2016, 20:52
Pięknie, tylko że drogo jak diabli.

Drogo bo to absolutna nowość ale wcześniej czy później taka technologia wejdzie do urządzeń - bo musi i wtedy też ceny spadną.

QIM
19-08-2016, 06:49
I owszem to moje, ale po co dublowac obliczenia (...)
Skąd pewność, że ktoś wpisał poprawnie dane do kalkulatora? Każda rozbieżność to woda na Twój młyn, więc rozumiem Twój opór wyrażony w tym przydługawym poście ;)