PDA

Zobacz pełną wersję : Jaki mam kocioł?



macieq27
15-08-2016, 20:05
Witam wszystkich,
proszę o wyrozumiałość bo to mój pierwszy post na forum.

Ostatnio zacząłem przygotowywać się mentalnie do ewentualnej wymiany kotła miałowego, który ma w tym roku 11 lat i obawiam się że może niespodziewanie zakończyć swój żywot. W związku z tym poczytałem nieco wypowiedzi na forum oraz kilka artykułów na stronie czysteogrzewanie.pl .
Skłoniło mnie to do wielu przemyśleń co do tego czy prawidłowo obsługuję swój kociołek oraz czy nie jest on przewymiarowany jak na mój dom.

Kocioł wygląda tak:
https://www.dropbox.com/s/s2c4m8p3vhcqxgx/kocio%C5%82.jpg?dl=0
Wymiary zewnętrzne to 160*55*65 cm (W*S*G)
Z tego co zdążyłem się nauczyć jest to kocioł górnego spalania z wymiennikiem poziomym, o takim mniej więcej schemacie działania:
https://www.dropbox.com/s/x64029eyy8zfe4v/kocio%C5%82_schemat.jpg?dl=0
Palenisko ma wymiary 30*50 cm i wysokość od rusztu do dolnej krawędzi zasypu 45 cm. Ruszt wykonany jest z rur o mniej więcej 40 mm średnicy.

Nie znam żadnych parametrów kotła, bo robiony był za rządów moich teściów przez zaprzyjaźnionego gościa, który pracuje u jakiegoś kotlarza z Pleszewa. Po znajomości miał on rzekomo dać grubszą blachę niż to zwykle bywa. Kocioł jak widać na zdjęciu ma zamontowaną dmuchawę i sterownik Płomyk firmy Elektro-Miz z Pleszewa.
Przede wszystkim chciałbym ustalić moc nominalną mojego kotła i oszacować jego efektywność. Może ktoś z forumowiczów będzie potrafił mi jakoś to policzyć przynajmniej w przybliżeniu.

Na pewno problemem kotła jest ziewanie ogniem przy niekorzystnych warunkach atmosferycznych (niskie ciśnienie/deszcz) oraz brak możliwości zapanowania nad temperaturą przy dobrym cugu w dni kiedy ciśnienie jest wysokie - woda gotuje się wtedy nawet przy wyłączonym nadmuchu. Stąd podejrzenie, że moc kotła jest za duża a ja niepotrzebnie marnuję opał. Ktoś sugerował mi, że problem może wynikać z faktu, że kocioł sam zaciąga powietrze przez dmuchawę nawet kiedy ona nie działa, i że powinienem mieć zamontowaną klapkę między dmuchawą a piecem, która będzie zamykać dopływ powietrza kiedy dmuchawa nie działa.

Za wszelką okazaną pomoc z góry dziękuję.