PDA

Zobacz pełną wersję : jaki piec?



wodzio
16-12-2004, 10:26
Witam
Wiem ze na temat pieców, a konkretnie gazowych było już wiele napisane, jednak chciałbym rozwiać wszystkie moje wątpliwości. Otóż ponieważ mój domek (połowa bliźniaka) jest mały ok 55 m^2 (w przyszłości dobrze ocieplone), będzie w nim tylko jedna mała łazienka z prysznicem (wanny nie będzie). Ogrzewanie planuje podłogowe (tylko). Czy w takiej sytuacji wybranie małego pieca gazowego 2 funkcyjnego przepływowego z zamkniętą komorą spalania to dobre rozwiązanie. Z tego co do tej pory przeczytałem wydawałoby się ze niezłym rozwiązaniem jest kocioł z osobnym zasobnikiem. Ale: moje mieszkanko jest mniejsze niz. osoby które pisały ze maja zaledwie 120 m^2, więc może to rozwiązanie mimo ze lepsze (ale droższe) nie ma znaczenia w mojej sytuacji a jednak tańsze.
Za wszelkie komentarze i rady z góry dziękuję.

wodzio
16-12-2004, 13:30
Chyba powinienem napisać kocioł, ale chyba i tak mi ktoś coś doradzi?

Bard13
16-12-2004, 14:03
Dlaczego 2 funkcyjny?

Zależy ile masz z kotłowni do kranów z ciepłą wodą.
jak niewiele to 2-f może być.
jak masz ciasno to 2-f musi być, chyba sobie sam odpowiedziałeś

wodzio
16-12-2004, 15:08
Gdybym miał kocioł 2 funkcyjny to bym go umieścił w łazience (lub w kibelko zaraz obok), czyli długośc najdłuższej rury cwu max 2m, ale mam pytanie, czy sprawnosć kotła turbo 2-f np 24 kw (wynikająca tylko z cwu), bedzie niska, do ogrzewania pomieszczenia o zapotrzebowaniu 4kw, czy w przypadku kotłów turbo nie jest to istotne?

Grzesiek13
16-12-2004, 15:28
Typ kotła nie ma znaczenia, a tylko jego moc grzewcza. W przypadku twojego metrażu musisz mieć na uwadze przede wszystkim moc kotła pod kątem c.w.u. Jeśli chcesz kociołek 2F to musi on mieć moc na c.w.u. minimum 24 kW, i dobrze by było gdyby jego moc grzewcza na c.o. była jak najmniejsza przy twoim zapotrzebowaniu cieplnym. Termet coś takiego robi, lecz dokładnie nie pamiętam. Co do kotła z zamkniętą komorą spalania to musisz uwzglednić umiejscowienie rury spalin, nadto moc kotła nie może przekraczać 20 kW w budynku jednorodzinnym, co teoretycznie wymaga obniżenia jego mocy gdy ma on ją wiekszą. Porozmawiaj z instalatorem na miejscu on dokładnie powinien określić możliwości montażu.

AQUAJAC
16-12-2004, 17:16
http://foto.onet.pl/mojalbum/mojalbum.html?r=0&id=32163
:D

tomas matla
16-12-2004, 21:02
AQUAJAC- usuń z adresu 'mój album' , adres nie działa

Pawel P.
16-12-2004, 21:03
Jak byś miał 3 łazienki i kuchnię i 250 mkw dom to tylko kocioł + zasobnik, jednak w twoim przypadku polecam Ci wyłącznie kocioł 2f turbo - na pewno będziesz zadowolony i zaoszczędzisz sporo kasy i miejsca.
Przy twojej sytuacji mieszkaniowej - kocioł 2f jest idealny.
Ja u siebie mam Junkersa Euromaxxa 2f, od kotła do zaworów czerpalnych około 3-4 m rur i jestem BARDZO zadowlony z komfortu c.w.u. - mało tego - moc kotła dla c.w.u. jest ustawiona na 70% i to w zupełności wystarcza (no ale ja mam wersję 28kW :) )
Dzięki funkcji "sygnału wstępnego" czekam na gorącą wodę około 10-12 sekund i to bez żadnych cyrkulacji, pompek itd.
Poza tym w kotle 2f przygotowywanie c.w.u jest dużo oszczędniejsze w codziennej eksploatacji, niż w kotle z zasobnikiem (u mnie między 0,5 a 1 m3 na dobę).
Zastanów się.
Pozdrawiam

wodzio
17-12-2004, 07:17
dzięki za rady. W mojej sytuacji zainstalowanie kotła 2-f turbo chyba było by proste bo łazienka jest w takiej przybudówce domu (a nad nią od razu jest dach), wiec komin puściłbym od razu z łazienki do góry. W sumie moje wątpliwości dotyczyły komfortu cieplnego i sprawności takiego układu. Grzesiek napisał ze moc kotła nie może przekroczyć 20 kW w budynku jednorodzinnym, jak to jest. Wiec jak można (gdzie) zainstalować kocioł większy (min24 kW)?

wodzio
17-12-2004, 08:44
Mam jeszcze jedno pytanko. Nie znam się na kotłach i moze mje pytanie bedzie głupie, ale jak to jest. Jezeli producent podaje ze jego moc wynosi np 7-24 kw a modulacja 30-100%. to co to oznacza. Czy to ze kocioł może pracować z mocą 30-100 24kw, czy ze mozna go również ustawic na moc 7kw i pracuje z mocą 30-100% z 7 kw. Jak się bedzie zachowywał gdy zapotrzebowanie na moc bedzie np 0,5 kw, czy bedzie pracował z moca minimalna ale bedzie sie czesto wyłaczał i jak to wpływa na sprawność i zużycie kotła?