PDA

Zobacz pełną wersję : Dom w 9 miesięcy - Melgor



melgor
17-12-2004, 09:12
Stało się!
W poniedziałek 13 grudnia 2004 roku kupiliśmy działkę budowlaną. Gniezno, 1000 m2, PWGT w ulicy, bez kanalizacji (będzie za 3-4 lata).

Temat wątku może dość przewrotny, gdyż chcemy się wprowadzić we wrześniu przyszłego roku (starszy syn idzie do 1 klasy). Ale mamy świadomość, że to super-mega optymistyczny termin. Zobaczymy.

Projekt mamy już wybrany od dawna. Spełania nasze podstawowe wymagania na tym etapie życia (za jakieś 6-7 lat, jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem i spodoba nam się przygoda z budowaniem, chcemy ją powtórzyć w większym wymiarze). Póki co, wystarczy nam parterowy domek 103m2 netto.

Technologia to prawdopodobnie SILKA, ze względu na parametry i szybkość realizacji. Mamy "na oku" firmę, która nasz projekt buduje seryjnie, i podobno w trzy miesiące stawia domek. Trzeba będzie ich przypilnować by wszystko było wykonane zgodne z zaleceniami producenta materiałów, więc potrwa to pewnie trochę dłużej. Ale to na razie tylko takie luźne plany.

Póki co, mamy już Warunki Zabudowy. Biorę się za resztę uzgodnień...

melgor
17-12-2004, 19:17
Wczoraj wystapiłem do gazowni o warunki przyłączenia. Chciałem to samo zrobić w wodociągach, ale tam wymagali oryginału mapy zasadniczej, a ja miałem tylko starą, sprzed kilku lat.

Poznałem więc, tego samego dnia, miłego Pana geodetę, który za 300 PLN zrobi mi aktualizacje mapy zasadniczej. Podobno jest szansa, że dostanę ją jeszcze przed świętami, ale jak znam nasz kraj, to raczej mało realne.

Jeśli chodzi o prąd, to przedpoprzedni właściciel zrobił przyłącze do tej działki (jeszcze na starych zasadach w 1998 roku, kiedy przyłącze robiło się samemu i przekazywało Energetyce), tak więc jest szansa, że przynajmniej tu nie poniosę dodatkowych kosztów. Mam dokument inwentaryzacyjny tego przyłącza i rachunek na materiały z których zostało wykonane. Mam nadzieję, że to wystarczy, bo pierwsza wizyta w BOKu Enei zakończyła się szokiem: "musi Pan wystapić o przyłącze i ponieść wszystkie koszty" - na nic zdały się tłumaczenia, że przyłącze fizycznie istnieje i jest w szafce razem z przyłączem domu sąsiada. Poszedłem więc do kierownika i okazało się, że oczywiście sprawa wygląda inaczej, i byc może odkupią nawet ode mnie to przyłącze... Na razie odszukałem dokumenty i muszę złożyć wniosek.

melgor
21-12-2004, 17:50
Zanosi się na zmianę technologii...

Dziś jestem po rozmowie w kolejnej firmie wykonującej "pod klucz".
I jeśli się z nimi dogadam (negocjacje umów itd.), to wybiorę ich jako wykonawcę. Dotychczas myślałem o tech. SILKA, ale przekonywali mnie do POROTONu (może i mieli rację).
Na plus tej firmy zaliczam:
- doświadczenie (sporo wybudowali i budują - kilka ekip - jadę wkrótce oglądać)
- własna hurtownia materiałów budowlanych
- cena: domek parterowy "pod klucz" 100m2 netto (bez podłóg, drzwi wewn. i białego montażu) = 165.000 PLN

Szczegóły oferty standardowej:
- ściany z cegły ceramicznej 11.5 cm + przerwa pow. + 24 cm,
- tynki wewn. cementowo-wapienne bez gładzi szpachlowej
- tynki zewn. cementowo-wapienne w kolorze białym ("baranek")
- ścianki działowe i nośne z betonu komórkowego
- więźba dachowa + dachówka Braas lub Euronit cementowa
- cokół wokół domu z cegły klinkierowej
- pełna instalacja wodna (pcv) i kanalizacyjna
- instalacja CO z piecem dwufunkcyjnym gazowymi i kaloryferami panelowymi
- okna PCV białe k=1.1 i drzwi wejściowe białe
- instalacja elektr. z gniazdkami i wyłacznikami + tablica rozdzielcza
- podłogi wypoziomowane i zatarte.
- dwa przewody kominowe (do kominka - Schiedel)

Szczegóły będę sprawdzał po oglądnięciu ich dotychczasowych dokonań, jednak z tego co się dowiedziałem, wynika, że nie stosują byle jakich najtańszych rozwiązań - raczej "średnia półka".

Aha, i dają 5 lat gwarancji na całość.

Komentarze mile widziane! (http://murator.com.pl/forum/viewtopic.php?t=38193)

melgor
28-12-2004, 22:30
Po perypetiach w ENEI wygląda na to, że uznają mi wybudowane w 1998 roku przez poprzedniego właściciela przyłącze energetyczne. Pracownik BOKu upierał się, że będę musiał płacić normalnie opłatę przyłączeniową, więc udałem sie do jego kierownika, i okazało się, że prawdopodobnie da się to ominąć :). Złożyłem więc dziś papiery z opisem całej sytuacji i dokumentacją - ponoć za dwa tygodnie dostanę odpowiedź.

Odbyłem także drugą rozmowę z potencjalnym wykonawcą. Ostatnio zasugerował, że lepszy byłby zamiast parterowego, projekt domku z użytkowym poddaszem i prostrzym (dwuspadowym zamiast kopertowego) dachem. Miałem w zanadrzu taki ładny, funkcjonalny projekt i te uwagi były być może słuszne, bo zmieści się garaż w bryle domu (moja działka ma front 21 m) a i wstępna kalkulacja jest zachęcająca: wyraźnie większy metraż za podobne pieniądze.

Skontaktowałem się więc z autorem projektu (jeden z lepszych projektów w katalogu "Dom Dostepny'99", str.180). Dość mocno jeszcze "ulepszyłem" rozkład pomieszczeń i jutro wysyłam do autora te przeróbki do akceptacji. Koszt projektu 1800+VAT (w tym nadzór autorski).

Aha, wczoraj odwiedziłem jednych (mieszkają od sześciu lat) i drugich sąsiadów (ci wprowadzili się na wigilię). W moim wieku, bardzo mili i życzliwi ludzie ("na pierwszy rzut oka";-)). Wrażenia bardzo pozytywne. Widzieli wczoraj kogoś z taśmą mierniczą na mojej działce - a więc wkrótce otrzymam zaktualizowaną mapę zasadniczą...

melgor
29-12-2004, 09:28
Melgor - aż trudno uwierzyć, że izolacyjność ściany z pustką powietrzną będzie wystarczająca :o - na wszelki wypadek upewnij się jeszcze
Pozdrawiam i powodzenia w budowie !

No właśnie! Też miałem wątpliwości. Przeliczyłem i jeśli nic nie pomyliłem, to wychodzi dla takiej ściany poniżej 0.37 W/m2k. Do tego dowiedziałem się, że w przerwę powietrzną wstawiają podobno "luzem" nachodząco na siebie 2cm styropian co powinno polepszyć jeszcze trochę ten współczynnik, choć tu nie wiem dokładnie o ile. W efekcie zbliży się to pewnie trochę do 0.3 W/m2k, co jest "ustawową" wartością graniczną dla ścian trójwarstwowych.

Liczyłem to tak:
1.5 cm wyprawa wapienno-gipsowa
36.50 cm pustak POROTON (λ=0.16 lub 0.21 w zalezności od klasy)
4.00 cm pustka powietrzna
11.50 cm pustak POROTON (λ=0.33)

1/λ=0.13+ 0.015/0.72 + 0.365/0.16 + 0.17 + 0.115/0.33 + 0.04 = 2.67
k = 1 / 2.67 = 0.37 W/m2k

(lub dla gorszej klasy:
1/λ=0.13+ 0.015/0.72 + 0.365/0.21 + 0.17 + 0.115/0.33 + 0.04 = 2.13
k = 1 / 2.99 = 0.46 W/m2k)

Wygląda więc na to, że chyba taka ściana byłaby do zaakceptowania pod warunkiem, że użyte będą cegły 36.5cm w "lepszej" wersji. Bo dla gorszej gdzie wychodzi 0.46 W/m2k to chyba za mało?

Nie liczyłem tu tego luźno wtykanego styropianu w dylatację (2 x 2cm). O ile może zmienić to moje obliczenia?

melgor
29-12-2004, 10:54
Oooops... Niestety pomyliłem na swoja niekorzyść grubość jednej warstwy. Jest 24cm zamiast 36.5. I do tego okazało się, że w kalkulacji mam gorszą klasę :(

Wychodzi więc tak:

1.5 cm wyprawa wapienno-gipsowa
24 cm pustak POROTON (λ=0.16 lub 0.21 w zalezności od klasy)
4.00 cm pustka powietrzna
11.50 cm pustak POROTON (λ=0.33)

1/λ=0.13+ 0.015/0.72 + 0.24/0.16 + 0.17 + 0.115/0.33 + 0.04 = 2.21
k = 1 / 2.21 = 0.45 W/m2k

dla gorszej klasy:
1/λ=0.13+ 0.015/0.72 + 0.24/0.21 + 0.17 + 0.115/0.33 + 0.04 = 1.85
k = 1 / 1.85 = 0.54 W/m2k

Czyli tragicznie :( Nawet wetknięty dodatkowo styropian w dylatację nie wiele zmieni..., no chyba, że coś źle liczę.

melgor
29-12-2004, 12:05
Powyższe skłoniło mnie do poszukiwań innej technologii ścian.

Dobrym rozwiązaniem wydaje mi się ściana jednowarstwowa POROTHERM. Dla cegły 44cm współczynnik przenikania ciepła wynosi 0.36 W/m2k, a więc o niebo lepsze niż dla powyżej obliczanej ściany trójwarstwowej - a nawet 0.31 Wm2k jesli użyta będzie zaprawa ciepłochronna (dla cegły 50cm odpowiednio 0.29 i 0.31 W/m2k).

Póki co zadałem wykonawcy pytanie, czy zmieści się w cenie (materiał jest troche droższy, ale mniej robocizny).

melgor
02-01-2005, 23:13
1. W sylwestra odebrałem od geodety zaktualizowaną mapę zasadniczą 1:500, więc jutro będę mógł załatwiać brakujące uzgodnienia w wodociągach.

2. Tego samego dnia kupiłem też projekt (uzgodniłem z autorem wszelkie zmiany, które chcieliśmy wprowadzić ) - za kilka dni powinienem dostać go pocztą.

3. Póki co zdecydowałem się na ścianę 3W z Porotermu (24cm+2x3cm styropian+11.5cm). Współczynnik U=0.29 W/m2k.

4. Mam namiary do trzech "potencjalnych" kierowników budowy polecanych przez znajomych. Od jutra zaczynam "casting" :)

melgor
04-01-2005, 09:12
No i w wodociagach miła niespodzianka :-). Okazało się, że przedpoprzedni właściciel uzyskał już (7 lat temu) uzgodnienia i zrobił projekt przyłącza. Zdziwiłem się, ale podobno cały czas jest ważny, więc mogę zrobić przyłącze i zgłosić sie po "nawiertkę".

Wczoraj przyszło uzgodnienie z gazowni, więc czekam jeszcze na dokument z ENEI.

Ula i Sławek
01-02-2005, 04:11
Melgor, powodzenia, trzymam kciuki.
Będę Cię dalej czytać.
ula

melgor
01-02-2005, 07:38
Zaczął się nowy miesiąc więc garść informacji:
Ostatni okres upłynął mi na oczekiwaniu na warunki dotyczące mediów. W końcu je skompletowałem i w zeszłym tygodniu oddałem projekt gotowy do adaptacji.
Adaptację robi mi człowiek z dużym doświadczeniem na budowach jako kierownik, i zwrócił uwagę na ważną rzecz:
Ścianka kolankowa na poddaszu była wysokości 0.45m, i w celu uzyskania wyższej ściany w pomieszczeniach (min. 1.45m) zaprojektowane były ścianki z płyty GK w odległości 1.0m od ścian nośnych - a więc marnowało się mnóstwo przestrzeni. Wystarczy podnieść ściankę kolankową o kilka cegieł i zrezygnować ze ścianek działowych. Proste a cieszy.
Mniej więcej za tydzień adaptacja powinna być gotowa (chyba nie drogo, bo cała adaptacja do działki + przeróbki projektu + załatwianie pozwolenia na budowę = 1000 PLN), pod koniec lutego więc powinienem mieć już pozwolenie na budowę. W marcu może wjeżdżać koparka.

Pościągałem z forum Wasze wzory umów z wykonawcą i będę je składał w jedną umowę z wykonawca "pod klucz".

melgor
02-05-2005, 10:25
Ale jest dobrze: po szczęśliwym uzyskaniu w kwietniu pozwolenia na budowę (trwało to troche dłużej niż się spodziewałem), domek rośnie w oczach

Było trochę problemów z poziomem wody gruntowej, więc konieczny okazał się drenaż opaskowy, który już został wykonany. Fundamenty zasypane, ściany wyprowadzone do stropu.

Po majowym weekendzie będą montowane stropy (teriva) i zalewane z gruchy betonem.

W międzyczasie załatwiłem do końca sprawę z elektrownią, projekt przyłącza wodociągowego się robi, gazem się tez niebawem zajmę.

Pogoda sprzyjała niesamowicie, więc założony termin jak najbardziej realny (w umowie z wykonawcą mam, że odda gotowy dom "pod klucz" (bez podłóg, drzwi wewn. i łazienek) do 10 sierpnia.

melgor
02-05-2005, 10:35
1.5 cm wyprawa wapienno-gipsowa
24 cm pustak POROTON (λ=0.16 lub 0.21 w zalezności od klasy)
4.00 cm pustka powietrzna
11.50 cm pustak POROTON (λ=0.33)
k = 1 / 1.85 = 0.54 W/m2k
Czyli tragicznie :( Nawet wetknięty dodatkowo styropian w dylatację nie wiele zmieni..., no chyba, że coś źle liczę.

No i poradziłem sobie z tym w nastepujący sposób:
zamiast pustki powietrznej dałem 8 cm styropianu (dwie czwórki "na zakład").
Wychodzi całkiem ładne k = 0.25 W/m2k :)

Aha, a na POROTON zamiast Porothermu zdecydowałem się gdyż i na forum i z własnego podwórka dowiedziałem się, że sa problemy z jakością tego drugiego (do 10% zwrotów nawet - czyli problem z reklamacjami itp.). Do tego w niemczech ponoć recesja i chyba nawet mam POROTON taniej niż Porotherm dzięki temu.

melgor
06-06-2005, 19:37
Pogoda cały czas dopisywała, więc w końcu przyszły deszcze - była więc krótka przerwa. Ale już ok - strop zalany, ścianka kolankowa wyciągnięta, schody wewnętrzne zrobione. Lada moment wchodzi dekarz.

Tak ładnie szło mi z wszystkimi przyłaczami, że zlekceważyłem trochę gaz - założyłem, że tu także załatwie "od ręki". Niestety okazało się, że to może potrwać kilka miesięcy - ale jest szansa, że zdążymy na wrzesień.

melgor
14-07-2005, 08:16
Dekarze wykonali swoją robotę. Więźba zrobiona sprawnie, podobnie jak wyłatowanie, foliowanie i dachówka cementowa.
W tym tygodniu kończy swoją pracę elektryk... W projekcie miałem 9 obwodów elektrycznych, ale jak uwzględniłem swoje potrzeby (automatyka bram, hydrofor, komputery itd itp, to wyszło mi wszystkiego 24 obiegi).
Kanalizacja prawie już gotowa - było trochę problemów z zakopaniem szamba (wysoki poziom wód), więc konieczne okazało się zalanie betonem i przykrycie płytami jezdnymi ciężkimi (bo pod wjazdem do garażu).
Za tydzień zamykam budowe - montaż okien, bramy i drzwi zewn.

melgor
24-07-2005, 22:05
Budowa nareszcie zamknięta, i to tak solidnie, bo przyjechała agencja security i podłączyła alarm. Moge więc spokojnie jechać na dwa tygodnie nad morze, podczas gdy generalny wykonawca będzie kończył instalacje, tynki i podłogi. Jak wróce, to będe już o krok od wykończeniówki, ale póki co - zasłużony wypoczynek :)

melgor
23-08-2005, 20:23
10tego sierpnia dom pod klucz miał być gotów. Wykonawca jednak ma pewne opóźnienie wynikające głównie z beznadziejnej ekipy podwykonawców zatrudnionych przez niego do tynków wewnętrznych. Doczekałem się więc pierwszych poważniejszych problemów, bo dotychczas w zasadzie wszystko szło bez większych problemów. Partacze mają więc poprawić ściany (i posadzki, które przy okazji zapaskudzili). Za ok. 10 dni mają wchodzić już malarze. Potem tylko podłogi, łazienki i... gotowe :)