PDA

Zobacz pełną wersję : Jaki material wybrac



KrzyCz
19-12-2004, 19:53
Witam,
Wczesną wiosną planuje budowę o dokładniej nadbudowę już istniejącego budynku + poddasze użytkowe. Dom wykonany jest w technologii tradycyjnej: pustak pianowy 12cm, przerwa, pustak żużlowy. Mój projektant przekonał mnie do budowy z pustaka pianowego http://www.prefabet-lagisza.pl/ , natomiast murarz z którym właśnie rozmawiałem zdecydowanie odradza mi tego materiałów. Spytałem dlaczego i usłyszałem odpowiedź: bo ludzie mówią że nie jest on zdrowy i polecał mi ceramikę. Mój projektant argumentował wybór tego materiału ze względu na jego dobre właściwości izolacyjne, prostą obróbkę i przede wszystkim niską ceną. Tak więc w projekcie mam ścianę zewnętrzną 36 cm plus ewentualnie w przyszłości styropian 5 cm natomiast ściany wewnętrzne 24 cm i 12 cm.
W tej chwili mam więc mały dylemat co wybrać, być może ktoś zna inne zalety i wady bloczków PGS.

pete
19-12-2004, 19:57
Witam,
, natomiast murarz z którym właśnie rozmawiałem zdecydowanie odradza mi tego materiałów. Spytałem dlaczego i usłyszałem odpowiedź: bo ludzie mówią że nie jest on zdrowy i polecał mi ceramikę.
W tej chwili mam więc mały dylemat co wybrać, być może ktoś zna inne zalety i wady bloczków PGS.
Raczej na początku zmień murarza. :wink:

am00
19-12-2004, 20:35
Jestem pod wrażeniem łatwości obróbki betonu komórkowego, czy jak go nazywasz pustaka pianowego.
Zalety:
Łatwo się przycina ręczną ale specjalną piłą,
Jest lekki więc nie ma problemu z podaniem go na rusztowanie bez dżwigów, wind itp.
Czas robienia bruzd pod instalację ręcznym rylcem jest porównywalny z czasem narysowania kreski.
Szalunki do nadproży i inne deski przybija się gwoździami do ścian (nie trzeba stemplować).
Bardzo szybko się muruje zwłaszcza w technologii na klej. Jeden murarz, a nie potrzeba więcej jest w stanie podciągnąć całą kondygnację w ciągu tygodnia.

Zwróć tylko uwagę na tego producenta. Radziłbym zamiast Thermorexu, trochę droższy Solbet lub inny biały beton komórkowy na klej. Nie żebym miał coś przeciwko szaremu, ale jeśli się oferuje zaprawę ciepłochronną zamiast kleju, to może oznaczać, że bloczki nie trzymają wymiarów.

KrzyCz
19-12-2004, 21:21
Prefabet-Łagisza wybrałem ze względu na odległość – mieszkam kilkanaście kilometrów od Łagiszy więc koszty transportu będą niewielkie. Producent zaleca zaprawę ciepłochronną – jakiej zaprawy można użyć (jaka jest cena), mój murarz nic o tym nie wspominał. Jeśli użyje styropianu do ocieplenia to czy jest potrzeba i sens stosowania takiej zaprawy?

am00
19-12-2004, 22:30
Do muru 36cm bierze się cieplejszą odmianę 400, tj 1m3 waży 400kg. Wtedy nie trzeba ocieplać pod warunkiem, że się buduje na zaprawę ciepłochronną lub klej. Ja polecam klej bo łatwiej i mocniej. Przy kleju spoiny mogą być cienkie na 1-3mm. Przy zaprawie zwykłej lub ciepłej mają 1cm. Czyli zaprawy wychodzi kilka razy więcej niż kleju. Mi na całą budowę wyszła tona (40 worków po kilkanascie zł). Ocieplenie styropianem, to dość droga impreza, której koszty są większe niż koszt samej ściany. Jeśli jednak zamierzasz i tak ocieplać cały budynek styropianem, to materiał na ściany nie ma żadnego znaczenia i może być ten szary Termorex dowolnej odmiany. Jeśli równo przycięty to możesz spróbować na klej. Jeśli nie to na zwykłą zaprawę.

KrzyCz
20-12-2004, 19:44
Niestety nie mogę znaleźć żadnych informacji na temat kleju, typu: cena, producent, zastosowanie. Jeśli ktoś może wskazać mi jakiś link będę zobowiązany. Zastanawiam się w tej chwili czy robiąc ścianę grubości 36 cm na klej trzeba jeszcze dodatkowo ocieplać styropianem. Może po prostu wystarczy zwykły tynk?

KrzysiekMarusza
20-12-2004, 20:56
KrzyCz - w najnowszym Muratorze jest o ścianach jednowarstwowych - proponuję
przeczytać, żeby ustalić, czy to jest to co możesz zbudowac i czego potrzebujesz.
Wygląda na to że Łagisza nie robi betonu komórkowego odm. 400, który najczęściej
używany jest na ściany 1-warstwowe. Można użyć 500-ki, ale dom będzie nieco mniej
"ciepły". Nie podają wsp. przewodzenia dla wilgotności wynikającej z normalnych warunków
"pracy", tzn. należy przyjąć ten. wsp. (lambda) równy 0.14, co dla sciany z bloczków
grubości 36 cm da wsp. przenikania ciepła 0.39, czyli 34% większy (czyli gorszy) od
bloczków odm. 400 z Ytonga czy Solbetu (one mają wsp. przenikania dla ściany 36.5 cm
= 0.29)
podr - Krzysiek

KrzyCz
20-12-2004, 22:15
Fakt, Łagisza nie ma odmiany 400. Znalazłem jeszcze biały beton komórkowy PREFABET NIEGOCIN, jest on niewiele droższy od tego z Łagiszy i dostępny w odmianie 400. Chyba jednak kupię sobie Muratora i trochę poczytam. Tyle, że im więcej czytam tym wydaje mi się to wszystko bardziej skomplikowane.

am00
20-12-2004, 23:04
Niestety nie mogę znaleźć żadnych informacji na temat kleju, typu: cena, producent, zastosowanie. Jeśli ktoś może wskazać mi jakiś link będę zobowiązany. Zastanawiam się w tej chwili czy robiąc ścianę grubości 36 cm na klej trzeba jeszcze dodatkowo ocieplać styropianem. Może po prostu wystarczy zwykły tynk?

Tak wystarczy zwykły tynk.
www.solbet.pl Klej Solbetu jest dobry - cena 520zł za tonę.
www.prefbet.com.pl
www.betonkomorkowy.com.pl

KrzysiekMarusza
21-12-2004, 08:20
KrzyCz - poczytaj, wydaje mi się, że nieskomplikowanie to napisali :)
Co do murowania z BK na zaprawę klejową, trzeba się tylko upewnić, czy konkretne bloczki od danego producenta są do tego przeznaczone: muszą być równe i mieć bardzo małe tolerancje wymiarów (1-3 mm). Dla zaprawy ciepłochronnej utrzymanie tak wąskiej tolerancji nie jest konieczne.
Te bloczki z Niegocina mają "na wejściu" 1 wadę - nie są typu "pióro+wpust" i nie mają uchwytów, co przy masie powyżej 30 kg powoduje że nie będą wygodne przy noszeniu.

miłej lektury Muratora i dobrego wyboru - Krzysiek

am00
21-12-2004, 10:46
Sprostowanie do postu Krzyśka,
Bloczki 36cm*24cm*59cm*400kg/m3 ważą 20kg i to jest tyle samo co 24cm*24cm*59cm*600kg/m3. Uchwyty montażowe nie są wcale tak dużym ułatwieniem, bo w rowki przy tych uchwytach ucieka dużo kleju i bloczków nie można dowolnie obracać.
Do noszenia bloczków kupiłem specjalny chwytak, ale nikt go nie chciał używać. Spoiny pionowe nie zajmą murarzowi wiele czasu. Zresztą nie muszą być dokładne, w końcu wszystko i tak przykryje tynk.