PDA

Zobacz pełną wersję : dlugosc petli ogrz. podlogowego



wert
20-12-2004, 15:20
pytanie jak w temacie: jaka moze byc maksymalna dlugosc jednego obwodu wodnego ogrzewania podlogowego, zrobionego z rury pex 16 x 2 mm. od instalatorow ogrzewania podlogowego otrzymywalem rozne dlugosci od 60 mb az do 150 mb.
dziekuje za odpowiedzi i pozdrawiam
wert

sorry za brak polskich znakow

VPS
20-12-2004, 15:41
Stosuję się do zaleceń że max długośc pętli nie może przekraczać 120m.
Wykonując projekt staram się aby poszczególne pętle miały podobną długość.
Nie da się wyregulować przepływów gdy np jedna pętla bedzie miała 30m, a inna 120m.

wert
20-12-2004, 16:01
dzieki za odpowiedz, prosze jeszcze o sprecyzowanie co to znaczy brak regulacji przeplywow? przypuszczam, ze u mnie moze wystepowac cos takiego tzn. sa dwie petle bardzo dlugie - 120, 140 mb - oraz dwie krotsze ok 50, 70 mb. jak to moze sie sprawowac w praktyce?

1950
20-12-2004, 16:43
a jakie masz rozdzielacze? jeżeli z przepływomierzami to jest szansa, że może się udać wyregulować przepływy, dławiąc je na pokrętłach

Grzesiek13
20-12-2004, 16:58
VPS nie bardzo rozumiem dlaczego robiąc podłogówkę starasz sie aby petle miały podobną długość. Co w takim razie z mocą i wielkościami poszczególnych pomieszczeń, przecieżź to nie to samo.
1950 ma rację, jak masz rozdzielacz z przepływomierzami tołatwiej wykonać regulację, chociarz w zasadzie gdy poszczególne obwody zaczną się zamykać na zaworach z siłownikami to i nastawy na przepływomierzach biorą w łeb.

VPS
20-12-2004, 17:13
wert
Może zamiast dwóch obwodów 120m i 140 m wykonać cztery obwody 60m, 60m, 70m, 70m oraz pozostałe dwa obwody 50m i 70m.
Jestem pewiem że będzie dobrze i tak być powinno.
Pozostaje jeszcze sprawa obwodów strefy brzegowej i jaki rozstaw w poszczególnych obwodach,
W większości instalacji ogrzewania podłogowego rozstaw rur w strefie brzegowej wynosi 10cm natomiast pozostałe co 20cm.

nie bardzo rozumiem dlaczego robiąc podłogówkę starasz sie aby petle miały podobną długość. Co w takim razie z mocą i wielkościami poszczególnych pomieszczeń, przecieżź to nie to samo.

Przekonałem się na własnym błedzie u klienta. Zrobiłem pętle długie po 120m i krótkie po ok 30m. Nigdy już tego błędu nie popełnię.
Dodam że były to moje początki w wykonawstwie ogrzewania podłogowego i oczywiście bez jakichkolwiek wyliczeń i projektu.
Były problemy z przepływami w poszczególnych pętlach mimo rozdzielacza z przepływomierzami. Mimo regulacji przepływu 1-4 l/min kombinowania z pompą był problem.
Musiałem kombinować z dodatkowymi kryzami (oj trwało to troszkę) lecz dało skutek.
Grzesiek zapewne zgodzisz sie ze mna, że jeśli mamy pomieszczenie do którego potrzebna jest pętla np.120m to jeśli zmienimy to na dwie pętle po 60m to moc mamy tę samą prawda?

gosciu01
20-12-2004, 22:23
VPS ma rację,

podobnie mam też u siebie
w salonie dwie pętle 86 i 83,5 mb
w kuchni 50,5 mb
do łazienki na pietrze 52,5 mb
a łazienka na dole i hall, to jedna pętla - 79 mb, wpierw w łazience rozstaw co 10 cm, a później w hallu. I tu rozstaw - różnie w zależności czy jest to strefa brzegowa czy też bliżej salonu. Oczywiście trzeba to przeliczyć, bo temp. wody w rurkach systematycznie spada.

Obecnie łazienkę na górze mam jeszcze wyłączoną, a pętle na dole właściwie nie trzeba było kryzować ( chyba tak się to nazywa ).
Wszędzie temperatura jest tak jak w projekcie.

Cz.

wert
21-12-2004, 08:43
VPS
niestety posadzka jest juz wylana, a co do odleglosci: jeden obwod jest zrobiony w poblizu mostkow termicznych tzn. przy duzym oknie tarasowym (szer. 3 m) i trzech oknach (w sumie tez 3 m szer.) zrobiona jest strefa ogrzewania (cos jakby kurtyna) o szerokosci 1 m i rozstawie rurek 8-10 cm. poniewaz jest to na jednym obwodzie i w oddaleniu od rozdzielacza obwod ten ma 140 mb. w pozostalych obwodach pokoju dziennego odstep rurek jest 15 cm, tylko niestety maja one 120 mb, 100 mb oraz 40mb (!). rozdzielacz nie ma zadnych szklanych rurek, jezeli tak wyglada przeplywomierz. foto rozdzielacza b. podobnego do mojego wysylam ci na priva, jakbys mogl mi cos powiedziec o przyszlym funkcjonowaniu tego systemu to bylbym b. wdzieczny,
pozdrawiam

wert

sorry za brak polskich znakow

Grzesiek13
21-12-2004, 19:19
VPS masz rację, ja tylko źle Cię zrozumiałem, tj. myślałem że wszędzie robisz pętle o podobnych długościach...... chyba mi słońce w Krakowie dogrzało?