PDA

Zobacz pełną wersję : Wspólny komin dla C.O. i kominka



aziel
02-09-2002, 10:11
Co wiecie na temat możliwości wykorzystania jednego przewodu dymowego o przekroju 400 cm2 do odprowadzania spalin z kotła węglowego C.O. i z kominka?
Komin projektowany był dla kominka, lecz życie wymusiło zainstalowanie kotła na węgiel do C.O. Kocioł podłączony jest w piwnicy, zaś kominek miałby być podłączony na parterze, więc różnica poziomów wynosi 3 m. Norma PN-89 B-10425 nic nie wspomina o ilości palenisk podłączanych do komina.
Instrukcja dostarczona z wkładem wymaga dedykowanego przewodu dymowego. Co poradzicie?

Alanta
02-09-2002, 12:36
war.techn. mówią, że piece na paliwo stałe posiadające hermetyczne zamknięcie mogą być przyłaczane do jednego przewodu o przekr min. 0,14x0,14 pod war. min. różnicy poziomu włączenia 1,5m; nie więcej niż 3 piece do jednego przewodu; a te, które są na najwyższej kondygnacji muszą mieć oddzielny przewód
Paleniska otwarte muszą mieć samodzielny przewód dymowy

aziel
02-09-2002, 13:05
Dzięki Alanta!
Wynika z tego, że kominiarz nie powinien robić kłopotów - kominek ma wkład zamykany szczelnie. O ciąg się nie boję, całą zimę paliłem w piecu węglowym

Alanta
03-09-2002, 11:11
Ja bym jednak pogadała najpierw z kimś, kto się na tym lepiej zna (może z kominiarzem ?). Może trzeba rozwiązać w jakiś specjalny sposób dopływ świeżego powietrza do kominka i pieca, żeby nie następowało zasysanie z przewodu zużytego powietrza poprzez powstanie podciśnienia przy spalaniu...Spaliny w domu to zbyt duże ryzyko...Nie znam się na tych problemach niestety...

aziel
03-09-2002, 11:31
Do kotłowni mam rurę napowietrzającą fi 160, do kominka fi 110. Do rozmowy z kominiarzem muszę przygotować się merytorycznie, podobno strasznie upierdliwy i przepisowy.