PDA

Zobacz pełną wersję : Słupek z dwu cegieł na warstwę



Jasiu
02-09-2002, 10:48
Mam wprawdzie dużo czasu bo będę to robił w przyszłym roku, ale nie daje mi to spokoju.

Jak zrobić zbrojony słupek z cegieł - 2 cegły na warstwę ?

Wymyśliłem sobie 4 słupki o wysokości 2,2 - miały być z 4 cegieł na warstwę:
<center><table border='1'>
<tr><td colspan='2' width='60' height='20'> </td>
<td rowspan='2' width='20' height='60'> </td>
</tr>
<tr><td rowspan='2' width='20' height='60'> </td>
<td width='20' height='20'></td>
</tr>
<tr><td colspan='2' width='60' height='20'> </td>
</tr></table></center>

ale zobaczyłem cieńsze - 2 "cegłowe". Smuklejsze są ładniejsze, ale jak to zazbroić żeby się nie powywracało !?



<font size=-1>[ Ta Wiadomość była edytowana przez: Jasiu dnia 2002-09-02 11:50 ]</font>

<font size=-1>[ Ta Wiadomość była edytowana przez: Jasiu dnia 2002-09-02 11:53 ]</font>

pitbull
02-09-2002, 11:11
Cegła kratówka nałożona na pręty zbrojeniowe i zalana cementem. 2,2 m to nie jest duża wysokoć.

kodi_gdynia
02-09-2002, 12:10
Ja wiem, że jest to sprawa gustu, ale przemyśl. 2,2m wysokości to z jednej strony nie dużo z drugiej zaś słupek tej wysokości szeroki na 1 cegłę, może okazać się zbyt smukły. Jeśli robisz filar pod tarsa itp, to chyba dobrze by wyglądał taki słupek, jeśli ogrodzenie to może wyglądać na zbyt cienki i delikatny. Osobiście mam na 1,5 cegły i wys. 1,8 i wygląda super. Do tego jest cholernie stabilny i nie boli mnie głowa, że brama się urwie z zawiasem. Ale to tylko kwestia gustu.
Pozdrawiam

Jasiu
02-09-2002, 13:33
To ma być element tzw.: "małej architektury" - taka pergola odzielająca taras od ogrodu - więc obciążenie żadne, bardziej się boję że się ktoś na tym oprze.

Ale może masz racje (Kodi) może taki byłby za wąski.

Do Pitbul - czyli zbrojenie idzie otworami w kratówce ?
A te otwory są wystarczająco regularne ?
Czy trzymaja przyzwoicie odległości i wymiary ?

pitbull
02-09-2002, 13:43
Kup taka cegle to sie przekonasz. :smile:
Ale wydaje mi sie ze Ty w ogole nie potrzebujesz zbrojenia. Jesli slup gora stezysz to na pewno nie potrzebujesz. Jesli musisz to 2 wystarcza - tylko z nawlekaniem bedziesz mial troche zabawy.
Mozesz tez drut dac w spoinie pomiedzy ceglami (w pionie) do tego dospawac co 4-5 warstw pret poziomy.

Jasiu
02-09-2002, 14:20
Tia.........

Będę miał o czym myśleć przez zimę :smile:

Tad
03-09-2002, 06:24
Podpowiem cos co może się przydać- otóż ja wykonałem słupki wejścioweo szerokości 1 cegły (25 cm), na których wisi brama wjazdowa dwuskrzydłowa i bramka !.Wysokość słupków 142 cm plus zakończenie daszkiem. Ponieważ użyłem do tego cegły klinkierowej wąskiej o wymiarach 25x6 cm w środku pozostał rdzeń betonowy o wymiarach 13x13 cm, zazbrojony 4 prętami 12 mm.Cegły murowałem na wylanym fundamentowym słupku o głębokości w ziemi 120 cm, z którego wychodziły 4 pręty zbrojeniowe słupka ceglanego. Słupki betonowe w ziemi połączone są między sobą ścianką betonową o grubości może 12 do 15 cm (nie pamiętam), która je dodatkowo wzmacnia i trzyma w jednej płaszczyźnie.Żeby taki słupek powstał oczywiście na jednej ścance jest cegła cała na przyległych widać dwa krótkie boczki cegły po 6 cm i przyciętą cegłę o długości 11 cm.Fuga ma 1 cm w pionie i poziomie.Mółbym przesłac zdjęcie, ale czy na forum da się podpiąć do odpowiedzi zdjęcie lub rysunek? Pozdr-Tad