PDA

Zobacz pełną wersję : ogrzewanie podłogowe raz jeszcze



Nasz Domek
21-12-2004, 14:06
witam,może laickie pytanie, ale będziemy budować dom,jesteśmy zdecydowani na ogrz.podł.noi sprawa pokrycia podłóg w salonie...mam zamysł : w kuchni,holu i częściowo w salonie-pod oknami,na trasach komunikacyjnych płytki a gdzieniegdzie wstawki z drewna...ale już pod nim bez rur grzewczych....czy taka nierównomiernie ogrzewana podłoga ma sens?Wstawki planuje nieduże...coś jak dywan z drewna np pod stolikiem przy kanapie...itp.POzdrawiam

Peterek
21-12-2004, 15:16
Ja rury zrobiłbym po całości, z resztą tak mam :lol: . Co będzie jeśli zmienisz koncepcję układu wstawek z drewna?

araman
22-12-2004, 10:45
Posłuchaj przedmówcy .I pamiętaj o trudnościach w połączeniu płytek z drewnach ( listwy, Korek--dylatacja)

magmi
22-12-2004, 11:09
Takie połączenia bardzo ładnie wyglądają, ale ja zawsze mam wątpliwości, jak to się sprawdza po kilku latach.
Drewniana podłoga, nawet z najtwardszego drewna, jednak się ściera i co jakiś czas trzeba ją zeszlifowac i polakierować od nowa. Jak to zrobić, gdy drewno poprzetykane jest płytkami ceramicznymi?

RobertOC
23-12-2004, 07:57
Magmi po prostu wystarczy odpowiedni sprzęt.
Do autora wątku. Mam u siebie podobne rozwiązanie z tą różnicą że ogrzewanie jest na całej powierzchni. Jak na razie pierwszy sezon jest OK. Warto zrobić ogrzewanie również pod drewnianą podłogą ale trzeba się trzymać pewnych zasad aby ta podłoga po pierwszym sezonie nie nadawała się do wymiany.

tobo
23-12-2004, 08:24
przy ogrz. podłogowym musicie zapomnieć, o wszelkiego radzaju dywanach i swobodnym wyborze i ustawieniu mebli.
w łazience holu i kuchni zdecydowanie jestem na tak ale w pokojach jestem na nie

Juras XR4Ti
23-12-2004, 09:59
Meble ustawiasz jak chcesz, pamiętając o odległości dna od podłogi min. 5cm. :lol:

MarzannaPG
08-01-2005, 18:12
Warto zrobić ogrzewanie również pod drewnianą podłogą ale trzeba się trzymać pewnych zasad aby ta podłoga po pierwszym sezonie nie nadawała się do wymiany.
W związku z tym, że rozważam obecnie podłogówkę pod drewnianą podłogą, mam prośbę, czy mogę dowiedzieć się jakie zasady są tu istotne. I jeszcze jedno: czy można użyć paneli podłogowych laminowanych na podłogówce? Wszelkie uwagi będą mile widziane.

czajnik
09-01-2005, 07:55
Zasadniczym ograniczeniem jest tu opór cieplny warstwy drewna, który jak wiadomo jest dużo większy, niż np. podłogi z płytek ceramicznych. Szczegółowe dane podają producenci systemów ogrzewania podłogowego, znajdziesz tego masę na stronach internetowych.

Nie ma przeciwwskazań co do paneli podłogowych, jest tylko jeden warunek. Musisz polubić formaldehyd i inne syfy użyte do produkcji tychże, które uwalniają się tym intensywniej, im mocniej będą podgrzane.

MarzannaPG
09-01-2005, 11:36
Ha! Formaldehyd! :( Ludzie, czy ktoś ma panele na podłogówce? Czy to śmierdzi i truje jak grzejecie?! I jeszcze jedno - czy panele się wypaczają? Myślę tu bardziej o panelach udających deskę, choć łakomym okiem spoglądam na deskę barlinecką. Niestety barlinek kosztuje i dopiero by mnie szlag trafił jakby się wypaczył. Przy zwykłych panelach mniej by mnie szlag trafił... :)

INSTALATOR
09-01-2005, 12:09
Ogrzać deski?

Większość z nas wie, że najlepszym sposobem wykończenia ogrzewania podłogowego jest gres, terakota lub kamień, ale czy jedynym? Wielu specjalistów, na myśl o położeniu drewnianej podłogi na ogrzewanie podłogowe dostaje gęsiej skórki.

Okazuje się jednak, że dla chcącego nic trudnego, ale należy przestrzegać kilku podstawowych zasad. Marek Konstańczak, kierownik działu technologii i wdrożeń Barlinek S.A. jest specjalistą w tej dziedzinie: "Jeżeli zdecydujemy się na ten krok, już na etapie projektowania musimy zadbać o to, aby system ogrzewania oraz rodzaj podłogi były odpowiednio dobrane. Związane jest to przede wszystkim ze specyficznymi cechami fizycznymi różnych gatunków drewna, a w szczególności wrażliwością na zmiany temperatury i wilgotności. Dlatego nie nadają się do tego celu podłogi z klonu, buku czy grabu. Mają zbyt duży współczynnik skurczu (powinien być jak najmniejszy), a jasny kolor może dodatkowo uwidaczniać powstające podczas "pracy drewna" szczeliny".

Specjaliści odradzają również wykorzystanie parkietu tradycyjnego lub desek litych, ponieważ te rodzaje wykończenia są zbyt grube i stwarzają za duży opór cieplny. Musimy pamiętać, że podłoga nie może tamować przepływu ciepła do pomieszczenia, dlatego współczynnik oporności przewodzenia ciepła powinien być jak najmniejszy. Wybór podłóg o grubości przekraczającej 15 mm znacząco obniży skuteczność ogrzewania i spowoduje podniesienie kosztów eksploatacji.

Korzystne parametry mają podłogi warstwowe, takie jak np. deska barlinecka - łatwa w układaniu podłoga drewniana. Krzyżowe ułożenie poszczególnych warstw (w przypadku deski barlineckiej są to trzy warstwy naturalnego drewna) zapewnia odpowiednią ochronę w warunkach ciągle zmieniającej się temperatury i wilgotności. Dodatkową zaletą jest pokrycie deski już w warunkach fabrycznych lakierem lub olejem - stosowane substancje z pewnością sprawdzą się w warunkach ogrzewania podłogowego. Szczególnie polecane są podłogi produkowane z drewna merbau, doussie, iroko, jatoba albo typowo polskiego dębu czy akacji ze względu na odpowiednie parametry skurczu i przewodzenia ciepła.

W przypadku zastosowania ogrzewania podłogowego pod podłogą drewnianą, istnieje niebezpieczeństwo wysychania lub starzenia się zastosowanego kleju. Korzystnym rozwiązaniem są więc podłogi układane w systemie bezklejowym. W przypadku deski barlineckiej ścisłe zespolenie poszczególnych elementów zapewnia złącze barclick - autorskie rozwiązanie barlineckich technologów. Nie wymaga ono użycia podczas montażu substancji klejących i elastycznie reaguje na zmiany wilgotności oraz temperatury. Jeżeli jednak zdecydujemy się na montaż parkietu lub mozaiki musimy pamiętać aby zastosowany klej zachowywał swoje właściwości i elastyczność nawet w przypadku dużych wahań temperatury. Najlepsze do tego są wszelkie kleje poliuretanowe.

Wykorzystanie powierzchni drewnianych do wykończenia ogrzewania podłogowego jest dość skomplikowane. Wymaga od układającego odpowiedniej wiedzy technicznej, staranności i odpowiedniego doboru materiałów. Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom takim jak podłogi warstwowe (np. deska barlinecka) jest to w tej chwili jak najbardziej możliwe, a piękno naturalnego drewna z pewnością wynagrodzi nam duży nakład sił i pracy.

Warto zapamiętać:
- użyj gotowej podłogi warstwowej albo parkietu z cienkich elementów (mozaika 8-10mm, deszczułki 10-14mm), - aby drewno się nie paczyło należy dopilnować, by w czasie układania parkietu jego wilgotność nie wykraczała poza dopuszczalny zakres (7-9% dla klepki i mozaiki, 6-8% dla podłóg warstwowych),
- ponieważ drewno ułożone na podłodze grzejnej podlega o wiele większej zmianie temperatur i wilgotności niż normalnie, powstawanie małych szpar jest nieuniknione i trzeba się do tego faktu przyzwyczaić,
- materiały pomocnicze (np. lakiery, kleje i zaprawy wyrównujące i gruntujące) muszą być odporne na podwyższoną temperaturę i są oznaczane specjalnym logo "ogrzewanie podłogowe".

Źródło: www.barlinek.com.pl

MarzannaPG
09-01-2005, 12:33
Dziękuję za wyczerpującą wypowiedź, teraz już wiem, że można barlinek. A co z panelami laminowanymi?

Osówka
09-01-2005, 17:27
Mam panele laminowane na ogrzewanej podłodze( tzn. w sypialniach, reszta płytki). Jestem zadowolona :) Moja podłoga ma temperaturę ok. 21 - 22 stopnie (Legalett). Nie wypaczyły się, nie czuć żadnych substancji chemicznych. Tylko na początku pachniały "nowością", jak każde. Są praktyczne, starałam się wybrać jak najbardziej podobne do podłogi - wybrałam "Pecan" deska, oraz jak najbardziej odporne na dzieci i zwierzęta (klasa IV). Kosztowały ok. 50 zł/m2.

RobertOC
10-01-2005, 08:45
W zasadzie Instalator napisał już większość na ten temat dlatego nie będę się powtarzał. Wspomnę tylko że warto stosować elementy drewniane jak najmniejsze rozmiarowo. W trakcie sezonu grzewczego kiedy drewno wysycha kurczy się. Im mniejszy rozmiar elementu tym mniejsze powstają szczeliny. A jeśli drewno ma dobrą przewodność cieplną (np dąb) naprawdę ciężko jest wyczuć różnicę temperatur między gresem a parkietem.

SławekD
10-01-2005, 12:25
Ha! Formaldehyd! :( Ludzie, czy ktoś ma panele na podłogówce? Czy to śmierdzi i truje jak grzejecie?! I jeszcze jedno - czy panele się wypaczają? Myślę tu bardziej o panelach udających deskę, choć łakomym okiem spoglądam na deskę barlinecką. Niestety barlinek kosztuje i dopiero by mnie szlag trafił jakby się wypaczył. Przy zwykłych panelach mniej by mnie szlag trafił... :)
Chętnie przyłączę się do tych pytań. Czy inni użytkownicy paneli na podłogówce moga sie wypowiedzieć??
Pozdrawiam

Niesmiertelny
10-01-2005, 12:58
Ok ale co stosujecie pod panele drewniane chyba tylko zostaje gabka bo reszta jeszcze bardziej zatrzymuje cieplo ?

SławekD
10-01-2005, 13:14
Ok ale co stosujecie pod panele drewniane chyba tylko zostaje gabka bo reszta jeszcze bardziej zatrzymuje cieplo ?
Ja kupiłem 2w1, folia z pianką 2mm
Pozdrawiam

gosi
10-01-2005, 13:25
Mój teść ma w swoim gabinecie przepiekną mozaikę z parkietu, ciemne odcienie drewna z jasnymi (różnymi), no i oczywiście ogrzewanie podłowgowe. Jakieś 9 m2, po ośmiu latach z mozaiką nie dzieje się kompletnie nic. Wszystko wygląda jak osiem lat temu. A tą mozaikę położył na podłogówce tak dla sprawdzenia, czy coś bedzie sie działo złego. Teraz żałuje, że nie dał ogrzewania podłogowego również w salonie pod parkietem.

Magdzia
10-01-2005, 13:27
Mamy panele na podłogówce i żałujemy. Czuć wyraźnie różnicę w temp. podłogi pokrytej terakotą i panelami (np. przechodząc z kuchni do salonu). A panele podobno przystosowane do ogrzewania podłogowego. Pod panelami gąbka i folia, w dodatku beton zagruntowany (czego, jak się dowiedziałam z ostatniego Muratora, nie można robić przy podłogówce), może na tym polega problem. Z samymi panelami nic się nie dzieje, nie wypaczają się ani nic podobnego. A co do pierwszego postu i kwestii "dziur" w ułożeniu rurek - u nas też nie ma ich pod podłogą w miejscach, gdzie wiedzieliśmy, że coś tam będzie stało co napewno to miejsce przykryje - kominek, akwarium, chyba też pod szafkami w kuchni. Ale jeśli zechcesz kiedyś jednak ten stolik przestawić? W końcu to nie jest stały element. Nieprzyjemne jest chodzenie po takiej podłodze miejscami ciepłej, miejscami chłodnej.

gaga2
10-01-2005, 13:28
Ja też mam panele na podłogówce w pokojach u dzieci- dopiero od miesiąca. Na razie nie mam większych uwag, poza jednym: po miesiącu ujawniły się szpary w łączeniach między panelami (na krótszych odcinkach), ale podejrzewam, że to wada wykonawstwa. Co prawda szpar tych jeszcze nie było miesiąc temu....
Pozdrawiam,
gaga2

SławekD
10-01-2005, 13:34
Ja też mam panele na podłogówce w pokojach u dzieci- dopiero od miesiąca. Na razie nie mam większych uwag, poza jednym: po miesiącu ujawniły się szpary w łączeniach między panelami (na krótszych odcinkach), ale podejrzewam, że to wada wykonawstwa. Co prawda szpar tych jeszcze nie było miesiąc temu....
Pozdrawiam,
gaga2
A jakie to były panele (klejone czy nie, producetnt itp) jeśli mogę zapytać?
Pozdrawiam

gaga2
10-01-2005, 13:44
panele typy klik, nie klejone, jedne z tańszych. Te które mają widoczne szpary to PREGO, francuskiej produkcji bodajże, kupowałam w Komfort.
szpary widać w tych łączeniach na krótszym boku, połączenia wzdłuż desek są OK.
Pozdrawiam,
gaga2

SławekD
10-01-2005, 14:13
...szpary widać w tych łączeniach na krótszym boku, połączenia wzdłuż desek są OK.
Pozdrawiam,
gaga2
A myślałaś o reklamacji? Moim zdaniem tak nie powinno się dziać.
Pozdrawiam