PDA

Zobacz pełną wersję : Czy komin musi byc 100% szczelny ?



Mareko
21-12-2004, 16:03
Witam,

Mam ostatnio problem z paleniem w piecu weglowym bo ciąg jest dziwny. Raz dobry a raz slaby na przesterzeni np. tygodnia czasu.
Czy to zalezy od pogody ? A moze od szczelnosci calej instalacji odprowadzania spalin ?
Zauwazylem, ze rura ktora lączy komin z piecem jest zardzewiala i sklada sie z 3 kawalkow, ktorym do szczelnosci duzo brakuje.
Jednakze zadnym z tych nieszczelnosci nie wydostaje sie dym wiec sie tym nie przejmowalem. Teraz wole spytac czy taka rura powinna byc na 100% szczelna celem zapewnienia dobrego ciagu ?
Domek kupilem z taka instalacja i dopiero sie ucze :)

Dzieki za podpowiedzi.
Mareko

Patos
21-12-2004, 16:55
Witam,

Mam ostatnio problem z paleniem w piecu weglowym bo ciąg jest dziwny. Raz dobry a raz slaby na przesterzeni np. tygodnia czasu.
Czy to zalezy od pogody ? A moze od szczelnosci calej instalacji odprowadzania spalin ?
Zauwazylem, ze rura ktora lączy komin z piecem jest zardzewiala i sklada sie z 3 kawalkow, ktorym do szczelnosci duzo brakuje.
Jednakze zadnym z tych nieszczelnosci nie wydostaje sie dym wiec sie tym nie przejmowalem. Teraz wole spytac czy taka rura powinna byc na 100% szczelna celem zapewnienia dobrego ciagu ?
Domek kupilem z taka instalacja i dopiero sie ucze :)

Dzieki za podpowiedzi.
Mareko
Przedewszystkim ze względu bezpieczeństwa!!!

ariete
21-12-2004, 17:37
Gdybyś zasłonił czymś wylot komina raptownie podczas palenia w kotle, wtedy przez te dziury wydostałby się dym. W kominie masz podciśnienie, a więc raczej dym przez te dziury nie wyjdzie. Jednak przez te dziury wchodzi do komina "lewe" powietrze. Zatyka komin to raz( dodatkowa porcja gazów), a dwa ochładza spaliny. Schłodzone spaliny, mniejszy ciąg.
Piszesz, że jest raz dobrze raz źle. To od warunków zewnętrznych zależy.
Jak załatasz te dziury, to powinno być zawsze dobrze.

Grzesiek13
21-12-2004, 19:12
Nieszczelne połączenie czopuch-komin to raz, a stan komina to dwa.
Wezwij "Czarnucha" niech Ci komin przeglądnie, przeczyści, może trzeba będzie go wyremontować i dopcieplić.

Mareko
21-12-2004, 21:29
Piszesz, że jest raz dobrze raz źle. To od warunków zewnętrznych zależy.
Jak załatasz te dziury, to powinno być zawsze dobrze.

To jak to w koncu jest ? Piszesz ze ten ciąg zależy od warunkow pogodowych a potem piszesz ze jesli zalatam dziury to zawsze bedzie dobrze. To od czego to w koncu zalezy ? od szczelnosci czy od pogody ? :D

ariete
21-12-2004, 22:09
[quote="Mareko"]Witam,

Mam ostatnio problem z paleniem w piecu weglowym bo ciąg jest dziwny. Raz dobry a raz slaby na przesterzeni np. tygodnia czasu.
Czy to zalezy od pogody ? A moze od szczelnosci calej instalacji odprowadzania spalin ?
Zauwazylem, ze rura ktora lączy komin z piecem jest zardzewiala i sklada sie z 3 kawalkow, ktorym do szczelnosci duzo brakuje.
Jednakze zadnym z tych nieszczelnosci nie wydostaje sie dym wiec sie tym nie przejmowalem. Teraz wole spytac czy taka rura powinna byc na 100% szczelna celem zapewnienia dobrego ciagu ?
Domek kupilem z taka instalacja i dopiero sie ucze :)

Dzieki za podpowiedzi.
Mareko[/quote

Wstawiłem cały tekst, żeby było mi łatwiej lookać.
A więc tak. Komin, tzn. wysokość, przekrój projektuje się do zapotrzebowania dla danego urządzenia. Ma on pracować w niekorzystnych warunkach dobrze. Nie będę się rozpisywał o tych warunkach. Jak w niekorzystnych dobrze, to przy korzystnych tym bardziej. Obecnie, z tymi dziurami przy korzystnych pracuje jako tako, a w niekorzystnych odmawia pracy przez te dziury.
I to wszystko.

Mareko
21-12-2004, 22:22
No ... teraz wszystko jasne :D Biore sie za latanie dziur.
BTW wiecie moze gdzie mozna kupic wycior do komina ? Od razu sobie przeczyszcze.

Qgiel
22-12-2004, 00:56
Mam ostatnio problem z paleniem w piecu weglowym bo ciąg jest dziwny. Raz dobry a raz slaby na przesterzeni np. tygodnia czasu.
Czy to zalezy od pogody ? A moze od szczelnosci calej instalacji odprowadzania spalin ?
Zauwazylem, ze rura ktora lączy komin z piecem jest zardzewiala i sklada sie z 3 kawalkow, ktorym do szczelnosci duzo brakuje.
Jednakze zadnym z tych nieszczelnosci nie wydostaje sie dym wiec sie tym nie przejmowalem. Teraz wole spytac czy taka rura powinna byc na 100% szczelna celem zapewnienia dobrego ciagu ?
Domek kupilem z taka instalacja i dopiero sie ucze

Jeśli naprawdę chcesz dużo wiedzieć to poczytaj sobie posty Bungi i BIO z tego forum.........to kopalnia wiedzy na tematy kominowe. Z żalem stwierdzam, że obaj nie udzielaja sie już tutaj.
W skrócie natomiast : szczelny , czysty , odpowiednio wysoki i o właściwym przekroju kanału dymowego komin to podstawa poprawnego ciągu w instalacji w kotłem węglowym.
Rura łącząca kocioł z kominem też powinna być absolutnie szczelna, możliwie krótka i najlepiej ( o ile to możliwe) bez zakrętów. Nie zakładaj byle czego, tylko porządna grubościenna rurę ze ścianką min 2 mm.
Z opisu wynika ( 3 kawałki )że jest dość długa , zatem dobrze by było ocieplić ja z pożytkiem dla ciągu w kominie.
Pogoda również wpływa na ciąg i to znacznie. Wyżowa ( mroźne, słoneczne dni) wspomaga go, natomiast niskie ciśnienie, słoty osłabiają cug i tym bardziej wtedy konieczna jest szczelna i czysta instalacja, aby jakoś sie paliło w kotle.

Qgiel
22-12-2004, 01:03
No ... teraz wszystko jasne Biore sie za latanie dziur.
BTW wiecie moze gdzie mozna kupic wycior do komina ? Od razu sobie przeczyszcze.
Na początku odżałuj te parę złoty i wezwij kominiarza, niech Ci obejrzy komin i określi jego stan. Warto wiedzieć, co sie ma.

kominiarz
22-12-2004, 19:59
Nieszczelne połączenie czopuch-komin to raz, a stan komina to dwa.
Wezwij "Czarnucha" niech Ci komin przeglądnie, przeczyści, może trzeba będzie go wyremontować i dopcieplić.

Dzięki :lol: :lol: :lol:

ariete
22-12-2004, 20:52
Kominiarzu!
Brać kominiarska jest chyba dość spora. Moja firma czasami korzysta z Waszych usług. Wybacz mi, ale dopiero po tekście: proszę mi wykonać ekspertyzę, gdyż najprawdopodobniej sprawa ta (nieistotne jaka) znajdzie się w sądzie dostaję rzetelną ekspertyzę.
Zanim wyślemy serwis, żadamy od klienta ekspertyzy kominiarskiej. Otrzymujemy. Jest wszystko z kominem zazwyczaj cacy. Po objawach przedstawionych przez klienta wiemy, że ma komin do d..y. Szukamy najbliższej Spółdzielni kominiarskiej i my teraz zlecamy wykonanie ekspertyzy. Zazwyczaj brzmi: natychmiast komin wyłączyć z eksploatacji.
Myślę, że Twoje ekspertyzy są zawsze rzetelne, niezależnie kto je zlecił.

kominiarz
22-12-2004, 21:16
Kominiarzu!
Brać kominiarska jest chyba dość spora. Moja firma czasami korzysta z Waszych usług. Wybacz mi, ale dopiero po tekście: proszę mi wykonać ekspertyzę, gdyż najprawdopodobniej sprawa ta (nieistotne jaka) znajdzie się w sądzie dostaję rzetelną ekspertyzę.
Zanim wyślemy serwis, żadamy od klienta ekspertyzy kominiarskiej. Otrzymujemy. Jest wszystko z kominem zazwyczaj cacy. Po objawach przedstawionych przez klienta wiemy, że ma komin do d..y. Szukamy najbliższej Spółdzielni kominiarskiej i my teraz zlecamy wykonanie ekspertyzy. Zazwyczaj brzmi: natychmiast komin wyłączyć z eksploatacji.
Myślę, że Twoje ekspertyzy są zawsze rzetelne, niezależnie kto je zlecił.

No prawie zawsze :oops:
Na niektóre drobne sprawy można nieraz przymknąć oko 8)
Ale wszystko w granicach rozsądku, oczywiście :wink:

Pozdro...

Grzesiek13
23-12-2004, 08:29
Komieniarz coś Ty taki wrażliwy. Sformułowanie "Czarnuch" funkcjonuje wśród instalatorów, hydraulików podobnie jak dla nas "kiblonurek" itp. Swoja drogą o uczciwości w branży dużo by mówić. Faktem jest ilu kominiarzy tyle ekspertyz jednego komina.