PDA

Zobacz pełną wersję : Zamawiam Okna na co zwrócić uwagę,od strony techniczniej :o



mdzalewscy
21-12-2004, 21:02
Okna już wybrałem i nie chce zakładać nowego wątku, na temat "jakie okna wybrać" :o

Właśnie notuje na kartkę wymiary i charakterystykę do wyceny początkowej.

Mam pare pytań:
- drzwi przeszklone zewnętrzne na ogród, można zamówić tutaj balkonowe ?
- okna z łukiem z góry, jak jest z otwieraniem ?

Może inne podpowiedzi na co zwracać uwage przy zamówieniu, boje się iż pozamawiam, a potem na wiosnę będe się nimi "bujał".

Mieliście jakieś problemy po zamówienia, a gdy już trzeba było okna montować

MarcinBialezyn
21-12-2004, 21:09
Zwróc uwagę na jakiej dokładnie wysokości będzie podłoga (dla drzwi balkonowych/tarsowych) oraz parapet (jeżeli chcecsz mieć wyłożony płytkami np. w kuchni).

Ustal te sprawy jak najdokłdnie, tak abyś w przyszłości nie miał niespodzianki, że nie możesz mieć podłogi z desek, bo się nie mieszczą pod drzwiami balkonowymi lub parapet w kuchni wypadnie ci niżej niż blaty szafek kuchennych.

Jak to ustalisz wtedy możesz przystąpić do pomiaru okien (najlepiej z firmą, która będzie to monotowała, no chyba, że tylko do wyceny)

jajmar
21-12-2004, 21:53
Napisz na rysunku z której strony jest widok okna (srodek czy elewacja) i to ogromnymi literami. Bo możesz miec lustrzane odbicie wszystkich okienek.

stary
21-12-2004, 22:03
- drzwi przeszklone zewnętrzne na ogród, można zamówić tutaj balkonowe ?
Można zamówić pod warunkiem ,że nie będą to zbyt duże gabaryty.Nie mogę odczytać wymiarów z rzutów Waszego domku ,ale do szer. ok. 160-170cm i nie za wysokie powinno byc dobrze (zaraz to Pchełek zaneguje :wink: )powyżej już gorzej -ani dwu ani trzyskrzydłowe . Przesuwkę proponuję powyżej 200 cm szerokości z racji funkcjonalności

- okna z łukiem z góry, jak jest z otwieraniem ?
No cóż -ładnie wyglądają ,gorzej pracują niż prostokątne.
Większy łuk (podwójny ,rozdzielony jakąs ścianką )z racji tego ,że nie ma innych okien w pokojach powinien byc ru-ru ,tylko trzeba trafić na dobrego dostawcę i montażystę .W pokoju z mniejszym jest okno dachowe więc coś tam można nim wietrzyć , ale 1 uchył by sie przydał..
Trudno również będzie wykonać te kółka(średnica)- zależy jeszcze w czym?

Może inne podpowiedzi na co zwracać uwage przy zamówieniu,
Najpierw powiedz jakie okna wybrałeś -pcw czy drewno ,system ,producenta

boje się iż pozamawiam,a potem na wiosnę będe się nimi "bujał".
A to co innego , niezależnie od ilości porad pewności nie masz żadnej niestety :(

Mieliście jakieś problemy po zamówienia, a gdy już trzeba było okna montować
Zależy kto to montuje - tutaj za bardzo nie oszczędzisz .Sprawdż najpierw wzór karty gwarancyjnej i wzmianki o zakupie bez montażu .

mdzalewscy
21-12-2004, 23:01
Zwróc uwagę na jakiej dokładnie wysokości będzie podłoga (dla drzwi balkonowych/tarsowych) oraz parapet (jeżeli chcecsz mieć wyłożony płytkami np. w kuchni)
cenne uwagi, trzeba dokładnie mierzyć i analizować i nie ma co odczytywać z projektu (narazje z projektu, bo wycena orientacyjna)


-ani dwu ani trzyskrzydłowe . Przesuwkę proponuję powyżej 200 cm szerokości z racji funkcjonalności
wiec chyba odpada bo drzwi mają być dwu skrzydłowe, bez słupka środkowego


Trudno również będzie wykonać te kółka(średnica)- zależy jeszcze w czym?,
te okrągłe kółka na górze wykonam w technologii tradycyjnej, jako pojedyncza szybka, i drewniana ramka gdyż są na niezamieszkałym strychu. Gorzej z oknami na podaszu (te z łukami na górze)


Zależy kto to montuje - tutaj za bardzo nie oszczędzisz
Okna kupię z montażem, bo nie jestem specem od montażu, i nie chce coś spierdzielić.

Będą to okna PCV z okleiną brąz, od strony frontowej ze szprosami, stawiam na okna standardowe, czyli profil 5 komorowy, szybka k=1.1, bez udziwnień. Myślę o profilu Plustec nie wykluczam innego, jeszcze nikomu zaliczki nie dałem, zbieram oferty, chce kupić w połowie stycznia, szukam taniej i dobrej oferty, ale raczej stawiam na mniej markowych producentów, co nie znaczy iż muszę kupić tanie g. Poczytałem trochę wątek o oknach i wytyczne już mam, zbieram oferty i kupię, bo do stycznia już blisko

gosciu01
21-12-2004, 23:42
sprawdź , w którym miejscu szerokości muru/ściany zamontują Ci te okna, tak aby w przyszłości parapet zewnętrzny i wewnętrzny dobrze wyglądał, współgrał z grzejnikami.
Ważne to jest jeśli teraz już zamawiasz parapety.

A jak masz rolety, to w ogóle trzeba wymierzyć wszystko co do centymetra - na szerokość oczywiście.
U mnie kierownik budowy uzgadniał montaż okien i rolet na etapie wznoszenia ścian.

Cz.

stary
21-12-2004, 23:44
.....Będą to okna PCV z okleiną brąz.....
A gdzie na zdjęciu jest brąz :o

jareko
22-12-2004, 00:12
Wlasciwie wszystko juz zostalo powiedziane :) ale jeszcze kilka uwag:
- zamawiaj okna z listwa podparapetowa - ulatwiony bedziesz mial montaz okien jak i pozniejszy montaz parapetow wewnetrznych jak i zewnetrznych
- nie spiesz sie i poczekaj z zwymiarowaniem az caly dom w stanie surowym bedziesz mial - nie wiem na jakim masz etapie budowe ale czesto cyferki na projekcie maja sie nijak do wykazywanych miarka a musisz pamietac, ze piany nie powinno byc wiecej niz 30mm i mniej niz 10mm.
- przemysl dokaldnie jaka bedzie docelowa wysokosc posadzki przy balkonach - uwzglednij takze czy dasz tam kiedys dywan czy nie - ogolnie lepszym rozwiazaniem jest miec skrzydlo odrobine za wysoko niz za nisko
a jesli zalezy ci na niskim progu to tu bledu popelnic nie mozesz :)
- podejdz do sprawy kompleksowo pamietajac o wysokosci okien i parapetow wewnetrznych wzgledem planowanych grzejnikow, blatow kuchennych itp.
- pospiecz wskazany jest przy lapaniu pchel ;) a styczen - jeszcze daleko ;)
- no i na spokojnie podejdz do calego zagadnienia - nie kieruj sie wyjatkowa okazja, rabatami czy czyms za friko :)

A pozniej bogatszy o doswiadczenie tu zdobyte zweryfikuj ekipe montazowa - zwroc uwage na ilosc i rozmieszczenie kotew, na ilosc piany, na dokladne wypelnienie przestrzeni mur/okna piana, ma pion, na poziom i tym podobne bzdety ;) ktore kase twa moga w blocie ubrudzic ;) lub tam ja utopic :(
Czego Ci nie zycze - powodzenia :)

Lukrecja
22-12-2004, 08:01
przemyśl sobie, czy okna dwuskrzydłowe chcesz mieć o dwóch skrzydłach równych czy jednym większym, drugim mniejszym. Jesli to drugie rozwiązanie - to z której strony która część
jeśli będziesz brał przesuwkę (którą polecam, ja zamonotwałam i wszyscy są zachwyceni) przemyśl układ pokoju - z której strony przesuwka ma sie otwierać
jak już będziesz miał całą umowę od okniarzy omów ją przed podpisaniem. czasami laik i okniarz posługują się trochę innym językiem i ty masz święte przekonanie że zamawiasz coś tam, a on to rozumie inaczej.

pchelek
22-12-2004, 08:58
Jak to mają być okna kolorowe to raczej KBE, VEKA, SCHUCO, GEALAN, KOMMERLING - z uwagi na to że kolorowe bardziej się wydłużają przy nagrzewaniu słonecznym. Przy drzwiach dwuskrzydłowych ze słupkiem ruchomym [kolorowych] może być kłopot z ich otwieraniem mogą się kleszczyć. Luzy na zaczepach mają do 2 - 3 mm a wydłużanie ram przy bardzo silnym nagrzaniu jest większe. Do tego odpada raczej okucie antywłamaniowe bo w nich luzy mają po 1 mm. Myślę, że drzwi odchylno-przesuwne będą najlepsze. Słuchaj jareko a nawet radzę Ci skorzystać z jego doświadczenia - on na oknach zjadł już pięć kompletów zębów.
Pozdrawiam.
I nie szukaj tanich okazji - tanie okazje to pieniążki rzucone w błotko - lepiej je przepić, oddać narzeczonej, kochance, ewentualnie żonie.

jareko
22-12-2004, 16:18
Pchelek - dobrze sie stalo, ze o profilach ty sie wypowiedziales - ja nie mialem odwagi (po ostatnich tu przejsciach) powiedziec co mysle o Plusteku czy innych tanich wynalazkach
I nie reklamuj mnie az tak gdyz znow burze to wywola i za jakas spoldzielnie nas wezma ;)
Ja realnie zastanawiam sie nad chodowla pietruszki - przynajmniej dotacje z UE bede mial ;) i na piwo mi starczy ;)

G0ŚĆ
22-12-2004, 17:48
Szerokim łukiem omijałbym plusteka (a już szczególnie w kolorze).
Jeżeli jednostronny kolor to najlepiej system w którym ścianka zewnętrzna pod okleiną barwiona w masie. Zwróciłbym uwagę na gelana S8000 - profil czterokomorowy dzieki czemu komora na wzmocnienie o dużych gabarytach (dodatkowo grubość profila 74mm), oraz kommerlinga eurofutura - profil równiwż czterokomorowy (komora j.w. grubość 70mm) ale ze specjalnie powyginanym wzmocnieniem o duzej sztywności. Trzeba tylko zwrócić uwagę by wzmocnienie nie dano ze zbyt cienkiej blachy bo wówczas ani gabaryty wzmocnienia, ani specjalne zagięcia nic nie pomogą.


Jak to mają być okna kolorowe to raczej KBE, VEKA, SCHUCO, GEALAN, KOMMERLING - z uwagi na to że kolorowe bardziej się wydłużają przy nagrzewaniu słonecznym. Przy drzwiach dwuskrzydłowych ze słupkiem ruchomym [kolorowych] może być kłopot z ich otwieraniem mogą się kleszczyć. Luzy na zaczepach mają do 2 - 3 mm a wydłużanie ram przy bardzo silnym nagrzaniu jest większe. Do tego odpada raczej okucie antywłamaniowe bo w nich luzy mają po 1 mm. Myślę, że drzwi odchylno-przesuwne będą najlepsze. Słuchaj jareko a nawet radzę Ci skorzystać z jego doświadczenia - on na oknach zjadł już pięć kompletów zębów.
Pozdrawiam.
I nie szukaj tanich okazji - tanie okazje to pieniążki rzucone w błotko - lepiej je przepić, oddać narzeczonej, kochance, ewentualnie żonie.

Z tym bym się nie zgodził. Nie zauważyłem by na zaczepach antywyważeniowych były inne luży jak na zwykłych. Ponadto tak samo jak rama (ościeżnica) tak samo i skrzydło się wydłuża. (Poza tym czy to wydłużenie profila pod wpływem temperatury 2-3mm/m jest takie ze stalowym wzmocnieniem czy też jest to wydłżenie profila bez wzmocnienia???)
Mogę słuzyć przykładem okien z jednostronną okleiną mahoń z okuciami wk3, zamontowanych na husy (śruby do montażu okien, które wkręca się bezpośrednio w ścianę bez żadnych dodatkowych kołków). Trzy lata od montażu, a okna otwierają się jakby wczoraj zamontowane. Dodam jeszcze, że szyby oczywiscie P4.
Nawiasem mówiąc przy montażu na husy okno praktycznie bez żadnego podparcia zachowuje swoją geometrie taką jak przy zamontowaniu. Niemniej zawsze dla pewności okna monuję z podparciem.

mdzalewscy
22-12-2004, 20:27
szok, kurde szok, do tego ten super długi wątek "szukam dobrych okien" przeczytałem ze 20 stron i niby chłop nie głupi (nawet programista), ale czuje się jak tuman do kwadratu


Rozróżniam 3 klasy okien PCV,

1) POWER - najlepsze z okien cena nie gra roli, aby były jak najlepsze
2) ECONO- najlepsza relacja ceny do jakości, u mnie ze wskazaniem na cenę
3) NAJTAŃSZE - najtańsze z okien

Szukam tych w klasie OCENO, ze wskazaniem na cenę

musze pytać jak dzieciak i proszę o wyrozumiałość i tłumaczenie pomału

pytania
1) mam otwór drzwiowy (drzwi zewnętrzne na ogród), o szerokości około 180 cm i chcę drzwi przeszklone.
http://republika.pl/mdzalewscy/otwory1.jpg
Co mi polecacie, dwu skrzydłowe, ze stałym słupkiem ?, czy bez słupka ?jedno skrzydłowe, czy tam jakieś suwane ?czy całe przeszklone, czy górna połowa tylko? inne propozycje ?

2) na powyższym rzucie ściany widać otwory okienne, pytanie mam podobne co do drzwi, co proponujecie z PCV, czy warto brać z olejną czy może sobie odpuścić ?,

3) szkoda iż ten profil plustec 5K jest słaby bo znalazłem fabrykę w Wysokim Mazowiecku (podlaskie) i naprawdę ceny mają dobre


a może znacie firmę DREW-CARBON OKNA I DRZWI? (warszawskie), bo właśnie ich poprosiłem też o wycenę, proponują mi profil VEKA

stary
22-12-2004, 21:41
Co mi polecacie, dwu skrzydłowe, ze stałym słupkiem ?, czy bez słupka ?jedno skrzydłowe, czy tam jakieś suwane ?czy całe przeszklone, czy górna połowa tylko? inne propozycje ?
Jest to tylko moje zdanie :ja polecam mimo wymiarów okno ze słupkiem ruchomym z poprzeczkami w skrzydłach -wiem że gabaryty są przesadzone ,ale mozna dać ewentualnie naświetle u góry (brzydko wygląda dla niektórych ). Nie wyobrażam sobie wyjścia na taras (bądż co bądż z salonu -reprezentacyjne ) z jakimś słupkiem stałym . Jak np. wyniesiesz fotel ,stół a może nawet łóżko, żeby się przekimać na powietrzu ?Na suwanke z kolei trochę za wąsko -prześwit po odsunięciu skrzydła na drugie to ok. 75 cm - nie za mało ?Niezależnie co zamówisz - wybierz poszerzenie ramy na dole -oczywiście za dopłatą :D

3) szkoda iż ten profil plustec 5K jest słaby bo znalazłem fabrykę w Wysokim Mazowiecku (podlaskie) i naprawdę ceny mają dobre
Nie twierdzę ,że jest tak słaby -to zdanie innych .Wystrzegaj sie przede wszystkim Plusteca Lighta w wersji 3k .


a może znacie firmę DREW-CARBON OKNA I DRZWI? (warszawskie), bo właśnie ich poprosiłem też o wycenę, proponują mi profil VEKA
Od kogo ta veka? Kiedyś mieścili sie na Alei Krakowskiej i byli dealerem róznych producentów - czyli od nich był zalezny pomiar ,doradztwo i montaż -nie produkcja ,nie wiem co robia na dzien dzisiejszy , może sami produkują.
PS. To aż przez całą Warszawe jechałeś ,chyba że maja teraz biuro gdzies bliżej Marek . A może ta blondynka ,która tam urzeduje takie wywarła wrażenie :wink:

mdzalewscy
22-12-2004, 22:00
PS. To aż przez całą Warszawe jechałeś ,chyba że maja teraz biuro gdzies bliżej Marek . A może ta blondynka ,która tam urzeduje takie wywarła wrażenie :wink:
nie, oni sami mnie znaleźli, zadzwonił ktoś iż był na budowie i ma propozycje dotyczącą okien, itd....

ps. ta blondynka naprawdę taka "zdrowa" :wink:

stary
22-12-2004, 22:13
Znów skleroza , ale to wazne -patent na łuki :wink: (zwykle sporo kosztuje)
Nie wiem na jakiej wysokości bedzie sufit , więc lepiej zrobić imitacje skrzydła z kartonu i spróbowac otworzyć tak jak okno -może sie okazac ,że zawadza o niski sufit przy otwarciu np. na 45 stopni lub mniej i wtedy klops jak juz okno gotowe .Zawiasy trzeba będzie dac od wyzszej strony. Mało pomiarowcow na to zwraca uwagę ,chyba ,że juz dali ciala wczesniej :D

jareko
23-12-2004, 01:08
stary :) - zmien nick - jakos glupio tak wiek wytykac ;)
O lukach to ksazke moznaby - mierza, mysla i wychodzi pozniej ze zapomnikeli np o tym ze glif wewnetrzny powoduje iz okna otworzyc nie sposob o kat wiekszy niz 30-50 stopni
Pchelek - przychylam sie do tekstu Goscia - skad masz info, ze przy antywlamach masz raptem 1mm luzu? W praktyce luzu masz tyle samo co przy zaczepach - no moze o 1mm mniej (jak skrzydla spie....).
Gosciu - Husy to fajny patent :) tylko ze bardzo czesto klienci dziwnie na taka srubke reaguja ;) Podobnie jednak jak Husy montaz na dyble podobne zachowywanie sie okna w otworze powoduje. Ale nie mozna zapomniac iz prawidlowy montaz na kotwy tez dobry jest.
Sadze, ze realnie nie wazne na co okna zamontujemy pod warunkiem prawidlowego podejscia z tym tylko, ze moim zdaniem kotwy wymagaja juz perfekcyjniejszego podejscia do calosci montazu i tu nie mozna NIGDY ZAPOMNIEC o pozostawienu podparcia pod oknem (jak przy dyblach czy Husach sie o nim "zapomni" okno faktycznie bedzie stalo gdyz zawisnie na nich - z tym tylko ze badziewaiste wyroby wtedy wyginac sie beda pod wlasnym ciezarem)

Lukrecja
23-12-2004, 08:04
zalewscy - a nie możesz trochę poszerzyć tego wyjścia na taras? ja mam przesuwkę (od tygodnia) i jest to naprawdę super efekt. Mam gealana S8000, jest piękny!! a z ceny zeszłam bardzo, bardzo, dlatego że dwie firmy zaczęly się o mnie "bić" :)))

pchelek
23-12-2004, 09:00
Inny jest zaczep zwykłego okucia - jest to rolka wysokości ok 5 mm i na tyle ona może się sprzęgać z zaczepem mocowanym do ramy. Inny jest zaczep okucia antywłamaniowego - jest to grzybek, który musi podchodzić pod zaczep [wchodzić w zaczep] mocowany do ramy. Stąd inna jest tolerancja luzów. W antywłamach jest to praktycznie 1 mm.
Co do rozszerzalnoci profili to usztywnione potrafią się wydłużyć nawet o 2 - 3 mm [drzwi balkonowe]. W takich dwuskrzydłowych drzwiach balkonowych, w ciemnych kolorach, antywłamaniowych jest sporo kłopotów. Jak się górny zaczep sprzegą skrzydła prawego to doly lewego nie trzyma. To z moich obserwacji.
mdzalewscy - PLUSTEC 5K nie jest taki wcale zły. Zły to może być producent co zamiast stali 1,5 - 2 mm daje stal 0,5 mm lub tylko na końcach [takiekawałki pod mocowanie zawiasów] lub nie daje wcale.
Te drzwi spokojnie mogą być dwuskrzydłowe ze słupkiem ruchomym, myślę że nawet do sufitu - ale wtedy raczej dawaj w tych drzwiach poprzeczkę - usztywnia skrzydło.
Na przesuwkę macie za mało miejsca chyba że porzerzycie ten otwów do 2,5 - 3 m.
P.S. Wysokie Mazowieckie to moje rodzinne strony, fajne miasto.[/list]

stary
23-12-2004, 09:09
Witam GOŚĆ- ia ,widzę ,że jeszcze rzadziej sie udzielasz niż ja

... oraz kommerlinga eurofutura - profil równiwż czterokomorowy (komora j.w. grubość 70mm) ale ze specjalnie powyginanym wzmocnieniem o duzej sztywności...
dla mnie absolutnie wyższa półka


Słuchaj jareko a nawet radzę Ci skorzystać z jego doświadczenia - on na oknach zjadł już pięć kompletów zębów.
a ja sie się tyle zastanawiałem -dlaczego on tak dziwnie "gada" :wink:

I nie szukaj tanich okazji - tanie okazje to pieniążki rzucone w błotko jak najbardziej popieram w całości , okna to nie jest inwestycja na rok czy pięć lat
lepiej je przepić, oddać narzeczonej, kochance, ewentualnie żonie. tutaj poprę tylko pierwszą część

Z tym bym się nie zgodził. Nie zauważyłem by na zaczepach antywyważeniowych były inne luży jak na zwykłych.
Muszę stanąć w obronie Pchełka :przy niektórych okuciach prawdą jest ,że zakres regulacji jest zmniejszony poprzez dodanie grubszych zaczepów na ramie, dla przykładu :Roto centro 100 czy 101 (regulacji mniej) i Roto NT (regulacji tyle samo w wersji standard i antywłam- a luz wrębowy we wszystkich plastikach wynosi 12 mm

Jeje
23-12-2004, 09:58
Dzień dobry,
co to są listwy podparapetowe ? dziękuje

jareko
23-12-2004, 14:19
Jeje - wrzuc to haslo w opcje "szukaj" "- bedziesz wiedzial :)
Pchelek - no coz - jednak mozliwosc regulacji okuc antywlamaniowych jest wieksza niz 1 mm - ale spierac sie nie zamierzam - tak to wyglada praktycznie, a kleszczenie sie zaczepow w tej wersji jest wynikiem zlego montazu - gdyz prawidlowo zamontowane okno rozszerza sie zarowno skrzydlo jak i rama i luz miedzywrebowy pozostaje niezmienny
Stary - dzieki za telefon i zyczenia :)

WESOLYCH ŚWIĄT WSZYSTKIM FORUMOWICZOM ŻYCZE

stary
24-12-2004, 13:58
Dzień dobry,
co to są listwy podparapetowe ? dziękuje
Sa to listwy montowane pod oknem głównie po to
http://www.jar-eko.home.pl/stary/podparapetowka.jpg
pozdrawiam

jareko
24-12-2004, 22:47
stary :) - szacuneczek :)
jak zwykle na posterunku i jakie piekne rysuneczki publikujesz :)
Nic dodac nic ujac do tego co widac na nich :)
PS
Czy masz jeszcze kilka ciekawych kolorowych ;) obrazkow? Czy ten (i inne, ktore mam nadzieje mi na mail przeslesz) moge na swojej stronie opublikowac?

Przekorek
29-12-2004, 16:18
Co tam okna. U mnie spier...niczyli montaż. Na piętrze mam 2 szerokie okna "dwuskrzydlowe". No i niestety zamocowali je do muru tylko w narożnikach. Srodkiem takie okno "chodzi". Musze je jakoś sam zakotwić. Problem, bo parapet zewn mam z plytek gresowych, twardych jak cholera, trudno sie przez nie przewiercic do muru:(
Wniosek: nawet najlepszy material w rekach idiotów zmieni sie w g...o.

jareko
29-12-2004, 19:18
I o tym tutaj Przekorek nagminie powtarzam
Z tego co wnioskuje nie masz mocowania na dole okna - czy tak?
Jesli nie masz jeszcze zamontowanych parapetow wewnetrznych - wtrysnij tam piany tyle ile dasz rade - tylko zaprzyj sobie deska oscieznice by jej nie wykrzywilo lub zrob sobie z drewienek podkladki dystansowe ktore calkowicie wypelnia ci wolna przestrzen miedzy oscieznica a skrzydlem. To realnie powinno Ci juz zapewnic sztywnosc na lata

tomeczek
29-12-2004, 19:40
Dlaczego pytasz o to jakie okna kupić. Sam zajmuje się oknami PVC i wiem że to zazwyczaj klient czeka na moje uwagi - jakie okna, jaki kolor, jaki system, jaki podział itd. Poszukaj firmę której przedstawiciel odpowie na każde twoje pytanie i będzie traktował cię nie tylko jako potencjalnego klienta ale człowieka który chciałby się czegoś dowiedzić. Każda renomowana firma ma wśród swoich ludzi handlowców którzy zaspokoją twoją ciekawość, jeżeli takich nie znajdziesz zapraszam do mnie - w stolarce od 6 lat znam prawie wszystkie systemy okienne.
Pozdrawiam.

pchelek
30-12-2004, 10:25
No niestety - ale sama piana nie utrzyma okna. Trzeba je koniecznie zakotwić od spodu. Zastosuj pasek z grubej blachy i powyginaj go tak by złapać się do muru i do okna od spodu. Musi być mocowanie. W szerokich oknach to ci rama pójdzie na bok lub do góry. A jak są to okna kolorowe to trzeba to zrobić bezwzględnie.
A jeszcze dramatem jest mocowanie na bokach tylko w narożnikach. A gdzie mocowanie w środku wysokości. To urąga zasadom montażu.
Pogoń ich lub nie płać lub zażądaj naprawy montażu. A wkażdym razie zażądaj certyfikatu na te okna. Jak nie mają to masz ich w garści. Według Prawa budowlanego muszą mieć certyfikat [dopuszczenie wyrobu do obrotu i stosowania]. Firmy co tego nie mają to są chętnie odwiedzane przez urzędników Urzędu Skarbowego.
Partaczy trzeba tępić.[/list]

Przekorek
30-12-2004, 12:58
No sorry, okna byly montowane w listopadzie 2003. Od maja 2004 mieszkam. Zauwazylem brak srodkowego zakotwienia...3-4 tygodnie temu, jak przyszly mrozy i zaczelo podwiewac miedzy oknem a parapetem. Do glowy mi nie przyszlo sprawdzac takie szczegoly - przy odbiorze zmierzylem poziomicą pion i poziom - reszty nie bylo widac bo dokladnie wszystko bylo zakamuflowane pianką. Teraz mam parapety wewn i zewn i kombinuje przez ktory sie przebic do muru. Chyba jednak wewnątrz - choć brzydko, to latwiej (drewno, a na zewn plytki gresowe).

jareko
30-12-2004, 13:41
Pchelek - wybacz - jako praktyk powiem iz piana jako element wspomagajacy w takiej sytuacji mocowanie dolu okna jak i parapetow wystarczy na wieki ;) Mimo ze jest to wbrew zasadom, wbrew sztyce montazu okien ale tak Przekorek moze sie ratowac - wbrew pozorom kotwa nie bedzie mu tutaj potrzebna choc takie rozwiazanie byloby hmmmm... perfekcyjne. Mowimy oczywiscie tylko i jednym miejscu zamontowanego okna - mowimy o jego dolnym poziomym ramiaku na dodatek z listwa podparapetowa i mowie tylko o ratowaniu sie w zaistnialej sytuacji

Przekorek
03-01-2005, 09:32
Zapierniczylem wszystko pianką 1 stycznia - wyszly mi 4 wielkie pojemniki, a pianka wstrzykiwana od zewnątrz zaczela wylazic w srodku domu. Stwardnialo i trzyma, nie wieje, a okno sie nie chwieje. Musze to jeszcze podocinac i doczyscic.

osowa
16-04-2005, 19:20
Zastanawiam się nad oknami tarasowymi . Do tej pory byłam pewna , że chcę przesuwane...ale po wstępnych rozmowach z firmami ... zaczynam się przychylać do otwieranych tradycyjnie bez słupka – ze względu na większą powierzchnię otwartą łączącą dom z ogrodem. Jednak te słowa wzbudziły moją podejrzliwość do tematu ...
. Przy drzwiach dwuskrzydłowych ze słupkiem ruchomym [kolorowych] może być kłopot z ich otwieraniem mogą się kleszczyć. Luzy na zaczepach mają do 2 - 3 mm a wydłużanie ram przy bardzo silnym nagrzaniu jest większe. .
Czy często się to zdarza? (moje okna tarasowe będą bardzo nasłonecznione ). Czy może się w tym temacie wypowiedzieć ktoś z użytkujących?

Sp5es
16-04-2005, 20:48
Osowa,

To wszystko zależy od jakości ramy.
Im większe okno, im cięższe szyby, w szczególności np. akustycznie o podwyższonej izolacyjności, tym powinien być solidniejszy i sztywniejszy profil. To decyduje czy okno się odkształca, czy nie. Nie ma reguły ogólnej. Wspólczynniki sztywności są deklarowanym parametrem.

Ważna jest też wytrzymałośc zawiasów (szczególnie okna tarasowe rozwierano-uchylne). Tak też potrafi siadać, mimo że rama jest ok.

Kiedyś tłumaczył mi to facet, co miał fabrykę okien i nic nie chciał mi sprzedać (tu to ważne). Radził korzystanie z 4 profili - Thyssen, Mage, potem Deucenick, i Koemmerling. Nie daj Boże Panorama.

Tak samo jakość ta jest zależna od dokładności wykonania wewnętrznych profili usztywniających wewnątrz ramy. Dokładność 0,5 mm jest już krytyczna. Upraszczając, niebezpieczeństwo jest wtedy , kiedy producent jedzie na maszynach, tanich, zdemontowanych z zachodnich fabrykach i przywiezionych do Polski. Te właśnie mają większe szanse na rozkalibrowanie. Ale skąd się o tym dowiedzieć?

Okna bez słupka - optycznie zalecane, pamiętaj że za to podatniejsze na włamanie. Tylko według mnie, ci co chcą i tak wlezą. Wystarczy wywalić szybę....

Sam używam b.cięzkie okna po ok 80 kg skrzydło (!) 3 szt x 189 cm X 65 cm oraz jedno tarasowe dwuskrzydłowe Mage 195 X 65 i nic się nie klinuje, okucia z włokien węglowych. Siadł zawias w tarasowym, wymienili na inny system niż Mage. Podobno to już poprawili, mam to ze 4 lata.
Poza tym - rewelacja.

jareko
16-04-2005, 21:07
osowa - mistrzyni :) slowa rymowanego :)
jako uzytkownik lae takze jako praktyk ci odpowiem - moze tak byc? :)
W domu uzytkowalem przez prawie 10 lat dwuskrzydlowe 1600/2500 w profilu Schuco biale zorientowane na poludniowy zachod
Wrazenia - niestety upalnym latem w sloneczny dzien pojawialy sie klopory o ktorych wspomina Pchelek
Wrazenia z 9 letniej juz kariery montazysty: okna balkonowe dwuskrzydlowe z ruchomym slupkiem w wiekszosci wypadkow sprawiaja identyczny klopot - a szczegolnie w sytuacjach gdy mamy doczynienia z kolorem lub duzymi (zblizonymi do maksymalnych) wymiarami. A juz wykonie ich bez przewiazki powoduje ze zawsze sa z nimi klopoty nawet jesli do maksymalnych wymiarow mamy jeszcze spory zapas. I nie jest to wina producentow ze gdzies tam oszukali - dlugo by tlumaczyc co sie dzieje z takim oknem jak temperatura powoduje powiekszanie sie skrzydla. Gwozdziem do "trumny" takich okien jest ich montaz i wszechobecne mimo wszystko partactwo ekip monterskich. Tez dlugo by wyjasniac czym mozna je dokladnie zniszczyc. Wyjasnie - zniszczenie to dla mnie nie tylko fizyczne uszkodzenie okna - to takze utrata ich walorow uzytkowych - bo jak inaczej nazwac sytuacje gdy otwieramy okno a pozniej zamknac go nie mozemy gdyz "haczy" w polowie swej wysokosci.

osowa
16-04-2005, 21:39
Retyśku .... Jareko Mistrzu okienny ( mogę Ci tak mówić? 8) ) aleś mnie teraz zafrasował... :-? lico mi zesmutniało i wątpliowość jeszcze jakoby większa dopadła... :roll: czyli co?
Nie masz mi niebodze innego wyjścia jak okno przesuwane ? Łolaboga...

jareko
16-04-2005, 22:06
....To wszystko zależy od jakości ramy.
Im większe okno, im cięższe szyby, w szczególności np. akustycznie o podwyższonej izolacyjności, tym powinien być solidniejszy i sztywniejszy profil. To decyduje czy okno się odkształca, czy nie. Nie ma reguły ogólnej. Wspólczynniki sztywności są deklarowanym parametrem...."
Ważna jest też wytrzymałośc zawiasów (szczególnie okna tarasowe rozwierano-uchylne). Tak też potrafi siadać, mimo że rama jest ok.
Nie przesadzajmy - ciezar skrzydla okiennego i tak w 99.9% wypadkow nie osiaga nawet 2/3 dopuszczalnego ciezaru dla zawiasow.

....Kiedyś tłumaczył mi to facet, co miał fabrykę okien i nic nie chciał mi sprzedać (tu to ważne). Radził korzystanie z 4 profili - Thyssen, Mage, potem Deucenick, i Koemmerling. Nie daj Boże Panorama...nie bede tego komentowal gdyz akurat te wymienione przez Ciebie profile nie naleza do najsztywniejszych - ale co do Panoramy ma racje - powinni zabronic jej (jak i jej klonow) produkcji do obiektow mieszkalnych - obory i chlewy niech pozostana

....Tak samo jakość ta jest zależna od dokładności wykonania wewnętrznych profili usztywniających wewnątrz ramy. Dokładność 0,5 mm jest już krytyczna.....
wybacz ale tu juz dales sie poniesc fantazji. Jesli chodzi o wzmocnienie naistotaniejsze jest do danych wymiarow i ciezaru skrzydla:
----- jego ksztalt i grubosc zastosowanej blachy, W skrzydlach wzmocnienie jest zawsze otwarte wiec bajery o wyzszosci zamknietego nad otwartym mozna miedzy bajki wlozyc - czysty marketing.
-----Istotna jest takze dlugosc wzmocnienia w profilu skrzydla - by nie konczylo sie zbyt wczesnie (tu wazny jest producent i szukanie przez niego zmniejszenia kosztow). Dlaczego jest to takie wazne? Otoz jak wzmocnienie jest za krotkie to zawiast dolny i gorny mocowany jest tylko w profilu - a conajmniej jedna sroba powinna byc mocowana we wzmocnieniu.
-----Wazna jest takze odleglosc miedzy srubami mocujacymi wzmocnienie do profila - tu tez "oszczednosci" sie pojawiaja powodujac ze wzmocnienie przestaje wspolpracowac z profilem

.... Mage 195 X 65 i nic się nie klinuje, okucia z włokien węglowych. ....
Hmmm....ciekawe - rozszyfruj mi prosze ten profil MAGE bo cos mi sie zdaje ze masz okna w profilu SCHUCO AS na okuciach z poliweglanu wykonanych przez nie istniejaca juz w oknach firme Mage Polska

osowa
17-04-2005, 10:01
Mam dalsze pytanie dotyczące pozostałych okien :
- posiadam dwa wykusze, w których są po trzy okna jedno przy drugim. Czy w tym układzie wystarczy zrobić tylko jedno uchylno- rozwieralne (np. środkowe?) a pozostałe nie otwierające się? Chodzi mi o oszczędność, bo wydaje mi się, że nigdy i tak nie będę wszystkich otwierać . Wiem, że zwykłe wyglądało by nieładnie ze względu na brak drugiej ramy – planuję zamówić z pseudo ramą . Dzięki temu podobno zaoszczędzę około 100zł na jednym oknie – może to nie wiele, ale jednak... Co radzicie ? Kto ma wykusze i jakie zamontował tam okna ? Jak to sprawdza się w praktyce?
- Dodam, że jeden wykusz to jadalnia połączona z salonem – niedaleko jest okno tarasowe .Drugi w kuchni ... no, i tu nie wiem, czy wystarczy tylko jedno okno otwierane?
Za wszystkie rady z góry dziękuję

Pozdrawiam słoneczną niedzielą :P :P

jareko
17-04-2005, 15:45
Osowa - poetko nasza :)
Dobrze kombinujesz - zawsze mnie to zastanawialo - dlaczego tam gdzie mozna zaoszczedzic sporo kasy i przeznaczyc na cos innego ludziska wszedzie chca miec RU
W praktyce wykusz jest tym miejscem gdzie zastosowanie wszystkich okien otwieranych jest najmniej uzasadnione no chyba ze nie ma do nich dostepu od zewnatrz
Przewaznie stosuje sie taki manewr ze pozostawia sie RU po przecowleglych bokach wykuszu zas wszystko inne to fixy szklone w ramie badz oscieznicy. Najwieksza oszczednosc to fix w oscieznicy ale z racji roznej wielkosci szyb miedzy fixem a RU wyglada to hmmm.....zastanawiajaco ;). W takim wypadku jest to oszczednosc co najmniej 100 zeta od skrzydla a przy okuciach antywlamaniowych minimum 200 zeta od skrzydla pozostaje. Przy szkleniu w skrzydle oszczednosci sa mniejsze ale zawsze sa - tak cirka 2-5% taniej

stary
18-04-2005, 09:16
Zastanawiam się nad oknami tarasowymi . Do tej pory byłam pewna , że chcę przesuwane...ale po wstępnych rozmowach z firmami ... zaczynam się przychylać do otwieranych tradycyjnie bez słupka .....
Jaka jest szerokość otworu przeznaczona na te drzwi??

stary
18-04-2005, 09:48
Mam dalsze pytanie dotyczące pozostałych okien :
- posiadam dwa wykusze, w których są po trzy okna jedno przy drugim. Czy w tym układzie wystarczy zrobić tylko jedno uchylno- rozwieralne (np. środkowe?) a pozostałe nie otwierające się? Chodzi mi o oszczędność, bo wydaje mi się, że nigdy i tak nie będę wszystkich otwierać . Wiem, że zwykłe wyglądało by nieładnie ze względu na brak drugiej ramy – planuję zamówić z pseudo ramą . Dzięki temu podobno zaoszczędzę około 100zł na jednym oknie – może to nie wiele, ale jednak... Co radzicie ?......
Zamów okna takie aby wszystkie szyby miały jednakową wysokość, to jak będa się otwierać i czy w ogóle będą jest mniej istotne- może być rozwiązanie z pseudo ramą :wink: W przypadku samego szklenia w ramie (ościeżnicy) różnica w poziomach szyb (dolny i górny) wyniesie po 4-5 cm i to będzie bardzo widoczne !!! :( Jak jareko napisał : "wyglądałoby to zastanawiająco". Znając Twój gust i wybrażnię przestrzenną pomyśl jak nierówne szyby będą wyglądały- dla mnie :-? :-? :-? Teraz te wykusze nie są na jednakowym poziomie i jak jeszcze dojdą "skoki "w szybach http://212.244.189.200/pics/osowa/Pict5938.jpg
Budujesz za ładny domek, żeby go spaskudzić szybami...
Jakie planujesz zamówić okna :pcv czy drewno??
Jeśli chcesz zaoszczędzicć parę zł to w pcv możesz zamówić stałe szklenie w skrzydle , w drewnie może być opcja z szkleniem w ramie, ale z poszerzonymi ramiakami poziomymi . Przy tym rozwiązaniu szyby będą jednakowej wysokości, ale szersze. Przy zamontowaniu takich okien po bokach wykusza optycznie będzie to mało zauważalne...

jareko
18-04-2005, 09:49
stary - krolu zloty :) 2020mm i oni chca osowie wykonac to jako dwuskrzydlowke z ruchomym slupkiem. Wysokosc cos okolo 2200
Fajne - co? ;)
Wypowiedz sie glosno co o tym sadzisz bo tylko moj glos moze byc za slaby by przestrzec przed pozniejszymi klopotami

osowa
18-04-2005, 09:59
Stary Dziękuję za rady, ale ja napisałam jasno ZAMÓWIĘ JEŚLI NIE BĘDĄ OTWIERALNE- Z RAMAMI – to NIE PODLEGA DYSKUSJI i takie założenia mam od samego początku – dla mnie jest oczywiste i nie z tym mam dylemat ... tylko czy w ogóle uchylne i jeśli tak to ile ...czy po jednej sztuce w kuchni i jadalni wystarczy ?
Nadal nie wiem co z tarasowymi oknami...
Pozdrawiam

stary
18-04-2005, 10:09
stary - krolu zloty :) 2020mm i oni chca osowie wykonac to jako dwuskrzydlowke z ruchomym slupkiem. Wysokosc cos okolo 2200
Gdzieś taką szerokość wyczytał?? :o

Fajne - co? ;)
Wypowiedz sie glosno co o tym sadzisz bo tylko moj glos moze byc za slaby by przestrzec przed pozniejszymi klopotami
A kto zwraca uwage na mój głos :roll: :roll: :roll:
Już nieraz o tym pisałem: wykonać można wszystko- tylko jak i ile czasu to pochodzi? Zwłaszcza pcv w kolorze :-? W drewnie wygląda to lepiej...

Maluszek
18-04-2005, 10:19
osowa - w wykuszach zrobiłabym okna stałe - zdecydowanie ładniej wyglądają takie duże tafle. Z doświadczenia wiem, że tych okien i tak się nie otwiera. Okno kuchenne zrobiłabym otwieralno-uchylne.
A myślałaś, żeby na tarasie zamontować harmonijkę?

BK
18-04-2005, 10:21
okna balkonowe dwuskrzydlowe z ruchomym slupkiem w wiekszosci wypadkow sprawiaja identyczny klopot - a szczegolnie w sytuacjach gdy mamy doczynienia z kolorem lub duzymi (zblizonymi do maksymalnych) wymiarami. A juz wykonie ich bez przewiazki powoduje ze zawsze sa z nimi klopoty nawet jesli do maksymalnych wymiarow mamy jeszcze spory zapas.

co to jest przewiązka?

czyli reasumując trzeba pamiętać zeby

1. okno było zakotwione na dole a nie tylko z boku
2. z boku - ile z każdej strony?
3. kotwy czy dyble?
4. wiem że pod okno daje się coś co je będzie podpierać - co to ma być?
5. Jak zabezpieczyć duże okno tarasowe żeby nie miało takich kłopotów o których piszecie - związanych z nasłonecznieniem?

osowa
18-04-2005, 11:17
osowa - w wykuszach zrobiłabym okna stałe - zdecydowanie ładniej wyglądają takie duże tafle. Z doświadczenia wiem, że tych okien i tak się nie otwiera. Okno kuchenne zrobiłabym otwieralno-uchylne.
A myślałaś, żeby na tarasie zamontować harmonijkę?
Maluszku Ale w kuchni mam wykusz- z trzema oknami - ten od wejścia- i? Które rozwieralne – środkowe?
Poza tym jeszcze jedno pytanie – czy okna w garażu jeśli macie – to są również otwieralne? Czy sobie darować ...
Sama już nie wiem ...
A co do harmonijek pisałam już – odpada ze względu na cenę i raczej u nas trudno dostępne...po za tym to aż dwa okna tarsowe mam.
Pozdrówka dla wszystkich

Maluszek
18-04-2005, 11:30
Joasiu - wydawało mi się, że w kuchi oprócz okien wykuszu masz jeszcze jedno okno :o (myślałam o tym oknie pomiędzy wykuszami).

W takim przypadku to środkowe okno zrobiłabym otwieralne (a nie uchylne) z powodu łatwości w otwieraniu (przy uchylnym klamki montowane są na górnej ramie i jakbyś chciała takie okno otworzyć o musiałabyś zawsze korzystać z drabinki).

W garażu najlepiej zrobić okna stałe.

jareko
18-04-2005, 11:57
...co to jest przewiązka?
przewiazka, poprzeczka - to takie cus ktore poziomo biegnie w skrzydle ;)


....czyli i reasumując trzeba pamiętać zeby
1. okno było zakotwione na dole a nie tylko z boku
alez oczywiscie - jejku - juz tyle razy bylo na forum a ciagle sie pytania pojawiaja w tym stylu

2. z boku - ile z każdej strony?
zasade sytuowania masz opisana na mojej stronie - zajrzyj - poradnik montarzysty - montaz na Inwestycjach

3. kotwy czy dyble?
wymiana optowalbym dyble, tzw. goly mmontaz - jednak kotwy

4. wiem że pod okno daje się coś co je będzie podpierać - co to ma być?
sila woli ;) poszukaj - juz bylo tutaj - sposobow jest multum
[quote=BK]5. Jak zabezpieczyć duże okno tarasowe żeby nie miało takich kłopotów o których piszecie - związanych z nasłonecznieniem?
nie dac sie omamic ze wszystkko zrobic mozna co tylko zechcesz. Nie przesadzac z gabarytami i po prostu zaufac wiedzy fachowej sprzedawcy jak i producenta lub przyjsc do mnie ;)

jareko
18-04-2005, 12:24
W takim przypadku to środkowe okno zrobiłabym otwieralne (a nie uchylne) z powodu łatwości w otwieraniu (przy uchylnym klamki montowane są na górnej ramie i jakbyś chciała takie okno otworzyć o musiałabyś zawsze korzystać z drabinki).
oj nie jest too prawda - jak sobie zazyczysz klamke mozesz miec z boku

W garażu najlepiej zrobić okna stałe.
I tak wietrzenie zapewni Ci wjazd jak i wyjazd z niego Czasem zastanawiam sie po co tam otwierane okno lub wogole okno ;)

osowa
18-04-2005, 12:35
zastanawiam sie po co tam otwierane okno lub wogole okno ;)
Po to, by po zamknięciu bramy nie było ciemno jak wysiadam z samochodu ... po za tym mój garaż jest przejściem na tył- do pomieszczenia gospodarczego ( kosiarka itd..) oraz na tył ogrodu ( wieszanie prania) – w tym układzie za każdym razem musiałbym zapalać światło – dzięki naturalnemu doświetleniu oszczędzam
energię i sobie kłopotu. Takie miałam założenia projektując je ... mam nadzieję, że się nie mylę.
Buzial

jareko
18-04-2005, 12:37
a moze by tak luksfery?

osowa
18-04-2005, 12:40
no :P wiesz... podobają mi się niektóre i w odpowiednim wnętrzu, ale w elewacji :x ZDECYDOWANIE ODPADAJĄ
buzial

Maluszek
18-04-2005, 12:49
W takim przypadku to środkowe okno zrobiłabym otwieralne (a nie uchylne) z powodu łatwości w otwieraniu (przy uchylnym klamki montowane są na górnej ramie i jakbyś chciała takie okno otworzyć o musiałabyś zawsze korzystać z drabinki).
oj nie jest too prawda - jak sobie zazyczysz klamke mozesz miec z boku


Cholerka nie wiedziałam, że tak można zrobić :( U mnie okna uchylne mają klamki na górze - mnie to nie przeszkadza bo to malutkie okienka i nie mam problemu z ich otwieraniem.

osowa
21-04-2005, 14:47
Właśnie skończyłam negocjację z firmą okienną
- okna pięciokomorowe system Kommerling w kolorze , do oferty dorzucono mi nawiewniki histogramowe ( mam nadzieję, że dobrze napisałam) oraz ograniczniki przy oknach tarasowych ( saneczkowe) i listwy podparapetowe ...w zestawie pełny montaż z roletami w tym dwa okna tarasowe mają rolety na silniczki ( pełen zestaw wraz z wyłącznikami i systemem odbezpieczającym w razie braku prądu)
Mam pytanie : kto z Was użytkuje te nawiewniki – jak się sprawują ? Czy nie odczuwalne jest zimno ?

osowa
21-04-2005, 19:19
Jareko okna tarasowe po odjęciu wysokości skrzynki ukrywającej roletę mają 229 cm – na rysunku każde ze skrzydeł ma po 103 cm szerokości – co sądzisz na ten temat znając dokładne wymiary?

A wracając do pytania o te systemy wentylacyjne – podobno można je montować tak, by wyhamować powietrze ( i tym też podnieść jego temperaturę) wprowadzając wlot od dołu poprzez system ramy – zanim dotrze do otworu w górnej części okna – jest cieplejsze i nie wpada tak intensywnie ... zna się ktoś może na tym?

jareko
21-04-2005, 19:50
Jareko okna tarasowe po odjęciu wysokości skrzynki ukrywającej roletę mają 229 cm – na rysunku każde ze skrzydeł ma po 103 cm szerokości – co sądzisz na ten temat znając dokładne wymiary?
Dla mnie co najmniej lekkie przegiecie - ale oni daja gwarancje nie ja
U mnie takiego balkonu dwuskrzydlowego z ruchomym slupkiem szer.2060 / wys 2290 na dodatek w kolorze (bialy by jeszcze wydal) bys nie zamowila gdyz zaden z producentow z ktorymi wspolpracuje by mi go nie wykonal. Nawet w Kommerlingu.Chyba ze w drzwiowym a nie okiennym Ci zroba

A wracając do pytania o te systemy wentylacyjne – podobno można je montować tak, by wyhamować powietrze ( i tym też podnieść jego temperaturę) wprowadzając wlot od dołu poprzez system ramy – zanim dotrze do otworu w górnej części okna – jest cieplejsze i nie wpada tak intensywnie ... zna się ktoś może na tym?
poza jeszcze wiekszym brudem na powierzchni oscieznicy i skrzydla i wiekszym narazeniem okuc na kurz i brud to dla mnei zadna zaleta. Wietrze w tym kolejny balach marketingowy bo ewentualne podniesienie powietrza wpadajacego do wnetrza o 1czy 2 we wnetrzu i tak odczuwalne bedzie jako chlod a oszczednosci na kosztach ogrzewania to juz nie zlote - to grosze

osowa
28-04-2005, 00:02
A co sądzicie na temat okien aluplast ? :P szukam dalej... nie ukrywam, że jakość jest dla mnie głównym atutem – ale cena też gra bardzo dużą rolę...

jareko
28-04-2005, 00:13
Aluplast
Profil o nazwie spalonej ale tylko nazwie
Dlaczego spalonej?
W tym profilu najczesciej zdarzaja sie "oszustwa" dokonywane przez male firmy by zysk jak najwiekszy wygenerowac.
Profil ktory ma chyba najszersza oferte na rynku pod wzgledem ksztaltu i ilosci komor (jesli ilosc komor dla kogos jest najwazniejsza -jak liczba biegow w samochodzie ;) ) jak i najwiekszy segment rynku zdobyl (ponad 30% okien to Aluplast)
W tym profilu przede wszystkim liczy sie producent.
Sprawdzony "Adams" z Mragowa ale to chyba za daleko od ciebie choc nie jestem pewien czy nie maja gdzies, np. po drugiej stronie ulicy swojego przedstawiciela :)
W mojej ocenie dobrze wywazona cena do jakosci - nie za drogi a dobry
Kiedys negatywnie sie o nim tutaj na forum wypowiadalem ale moze dlatego ze mialem doczynienia z zakupionymi w marketach oknami ktore tylko montowalem i szczerze mowiac byl to badziew.
Ostatnio wlasnie z produktami Adamsa mam doczynienia coraz czesciej i jestem pozytywnie by nie powiedziec bardzo pozytywnie nastwaiony do profila jak i producenta.

osowa
28-04-2005, 00:17
Jak zwykle jesteś niezawodny - dziękuję za błyskawiczną reakcję ...buzial

A co do profilu skłaniam się do pięciokomorówki - ale zobaczymy ile to kosztuje..

A firma malutka - przedstawiciel, czy to żle ?

jareko
28-04-2005, 00:20
tu juz uderz do Pchelka - on producentow zna na wylot :)
ale ostatnio zauwazylem pewne zjawisko
Nawet najlepszemu producentowi zdarzaja sie wpadki - czy to z terminem czy tez z opracowaniem zlecenia.
Ostatnio zaskoczenie na budowie mialem ogromne - to ze "zapomnieli" o listwie podparapetowej to betka ale czlowiek opracowujacy zlecenie omsknal sie i zamiast dac na produkcje okna z fiksem w skrzydle puscil w oscieznicy. Coz mi z tego ze na zbity pysk z roboty wylecial - skora ja po d.... dostaje
A i u producentow profili cos tez nie teges - zamowione profile zloty dab/ bialy a co dotarlo na produkcje? Na opakowaniu niby tak jak mialo byc - wyciagaja sztangi a tam niespodzianka - zamiast zlotego deby - ciemny dab (a on jak czarny prawie wyglada). I to od niemiaszkow gdzie taki porzadek niby jest

pokar
28-04-2005, 01:09
Aluplast robi dobre profile, ale najważniejsza jest firma wykonująca okna.
To od niej zależy 85 % sukcesu. No i bardzo ważny jest producent okuć. Ja mam Aluplasta z okuciami Winkhaus. Nie narzekam. Są to okienka z firmy w której kiedyś pracowałem.

Powiem tak: wg. mnie wymiary omawianych drzwi balkonowych są na granicy normy, a nawet lekko przesadzone. Koniecznie musą być wstawione przewiązki, by skrzydło się nie zbananiło. Dzieje się tak pomimo zastosowania wzmocnienia stalowego na całej długości. Okna ze wzmocnieniami "szczątkowymi" powinny zawisnąć na stronie Głownego Urzędu Nadzoru Budowlanego, którą polecam co jakiś czas odwiedzić ( to tak na marginesie )

Jeśli dobrze sobie przypominam, to na początku tematu padło pytanie o okna łukowe.
Na co trzeba zwrócić uwagę przy zamawianiu i montażu łuków:
- CENA !!!!
- pomiarowiec producenta ( dilera ) powinien przewidzieć/przedyskutować z inwestorem wysokośc na której zaczynać się ma łuk ( gięcie łuku ).
- wymierzyć głębokość na jakiej będzie montowane okno łukowe. Jeśli montażysta wstawi je za "głęboko" w mur, to nie będą się otwierać maksymalnie, bo zaczną wadzić o łuk wnęki.
- w oknie PCV ( nie znam się na drewnie, nie wiem jak jest tam ) sztywność ramiaka uzyskiwana jest przez " przekoszenie" szyby w profilu dzięki zastosowaniu podkładek, mostków itp. elementów. Szyby łukowej nie przekosisz, bo pęknie, więc okno łukowe jest bardziej wiotkie w porównaniu do podobnego prostokątnego. Stąd mogą wyniknąć problemy z otwieraniem i zamykaniem - miał to mój klient :cry: :oops: Rok ciężkich walk...
- Tak jak wspominałem - większość zależy od producenta okien, potem od montażysty ( którego powinien pilnować technik producenta ), a potem od producenta profilu.

osowa
28-04-2005, 07:45
Pchełek, Pchełek, jesteś tu ?
Co sądzisz o tych profilach.... podobno firmy masz w małym palcu - podpowiesz? :D

Pozdrawiam słonecznie

izz
28-04-2005, 21:59
Czy ktos zna firme ES Technika Okienna Ostrołęka produkującą okna na profilu Kommerling i okuciach Roto?Drożsi od np Oknoplastu Kraków /VEKA/ ale tańsi od np Butzbacha robiącego na tym samym profilu ale co z jakością?
Proszę o uwagi fachowców z FORUM i ewentualnych użytkowników okien
z tej firmy.
Z wypowiedzi Pchełka czy Jareko wynika ,że profil Kommerling to extraklasa ale co z ES Ostrołeka ?czy to tez extraklasa producentów ?

jareko
28-04-2005, 22:02
izz - troszke inaczej klasyfikacje wlasna przeprowadzilem ale Kommerling faktycznie dobrym profilem jest :)
Ale hmmm.... nawet nejlepszy profil sp..... mozna - poczekaj na Pchelka lub innych ktorzy bardziej znaja producentow w kraju - ja niestety az takim znawca nie jestem :(

stary
28-04-2005, 22:22
...A co do profilu skłaniam się do pięciokomorówki - ale zobaczymy ile to kosztuje..
W każdym systemie Twoje okno w kolorze 206 x 229 przekracza dopuszczalne gabaryty- ktokolwiek to zrobi bierze na siebie ryzyko związane z jego funkcjonowaniem. Pomijając różnego rodzaju wersje odchudzone- systemy profili posiadają dosyć zblizone max wymiary okien, które mozna z nich wykonać.
Aluplast sprzedaje towar ok. 250 producentom okien i trzeba trafić na odpowiedniego :lol: W swojej ofercie posiada dwa główne rodzaje profili pięciokomorowych:
1. Ideal 4000 - tańszy -dwie uszczelki
a) wersja półzlicowana -lekko "kanciaste" skrzydło- sztywniejszy odrobinę
b) wersja półzlicowana skrzydło zaokrąglone " round line"- wiotszy odrobine, ale ładniejszy
2. Ideal 5000 -droższy - 3 uszczelki- moim zdaniem zbyteczny wydatek :wink:
W obu tych systemach są skrzydła normalne i wyższe balkonowe, niestety nawet dla nich to okno jest za duże :( . Jeśli już ktoś zrobi to na skrzydle wyższym 105 mm - w Idealu 4000 zowie sie 140032: w idealu 5000- 150032.
Tak myślę i myślę coby tu doradzić zamiast przesuwki i słupka ruchomego :roll: :roll: :roll: No i wymyśliłem, że w to miejsce trzebaby chyba wstawić drzwi aluminiowe ciepłe- nie wypaczą się, sztywne, niewiele zimniejsze od pcw, a niektóre mają jeszcze okleinę drewnopodobną- laik nie zauważy różnicy. :wink: Przemyśl to ...

stary
28-04-2005, 22:59
Czy ktos zna firme ES Technika Okienna Ostrołęka produkującą okna na profilu Kommerling i okuciach Roto?....ale co z jakością?
Proszę o uwagi fachowców z FORUM i ewentualnych użytkowników okien
z tej firmy.
Niezła firma, niezła :wink: Jeden z lepszych kommerlingowców na naszym rynku :wink:
W moim mniemaniu profil trzykomorowy Eurodur o głębokości 58 mm jest typowym średniakiem :wink:
Kozakiem jest za to Eurofutur- o głębokości 70 mm- czterokomorowy. Niektórzy załamanie we wzmocnieniu liczą nawet jako piątą komorę ... :roll:

osowa
29-04-2005, 10:07
Tak myślę i myślę coby tu doradzić zamiast przesuwki i słupka ruchomego :roll: :roll: :roll: No i wymyśliłem, że w to miejsce trzebaby chyba wstawić drzwi aluminiowe ciepłe- nie wypaczą się, sztywne, niewiele zimniejsze od pcw, a niektóre mają jeszcze okleinę drewnopodobną- laik nie zauważy różnicy. :wink: Przemyśl to ...

A wiecie co wam powiem? ..żadna, ale to ŻADNA z firm słowem nie wspomniała, że te okna tarasowe mogą być jakieś uciążliwe- że, mogę mieć kłopoty z ich funkcjonalnością... zastanawiające ...
O co chodzi z tym drzwiami ? nie bardzo rozumiem ... ja chce mieć okno z wyjściem- czy masz na myśli by wykonać je z aluminium? Przecież to chyba droga zabawka ...?

jareko
29-04-2005, 12:26
osowa - nie dziw sie ze o tym handowcy nie wspomnieli - wszak zarobia n a tobie niezla kase a co pozniej? - to juz beda tylko reklamacje az w koncu moze powiedza ze nic sie nie da z tym zrobic i rozloza rece..
Chcesz - ryzykuj
Wlasnie przed chwia odpisalem klientowi co mial balkon jednoskrzydowy 1200 x 2580 ze tego sie nie da - pojdzie gdzie indziej i mu zrobia a jakze - a ze pozniej bedzie mia klopoty z zamykaniem i otwieraniem - kogo to bedzie obchodzic? Kasa juz bedzie.
Wyjasniac by mozna dlugo i namietnie ale uwierz - tak jest ze przy Twoich wymiarach jak nie chcesz miec klopotow to albo zmniejsz otwor albo zamow w aluminium jak dobrze stary podpowiedzial albo przejdz na drewno - ale uwazaj - dla drewna to tez duzy otwor wbrew pozorom
Pozdrawiam

stary
29-04-2005, 12:59
...A wiecie co wam powiem? ..żadna, ale to ŻADNA z firm słowem nie wspomniała, że te okna tarasowe mogą być jakieś uciążliwe- że, mogę mieć kłopoty z ich funkcjonalnością... zastanawiające ...
Oczywiście cały czas gaworzymy o słupku ruchomym w tym oknie. Zaprosiłbym takiego na zaplecze a potem było by tak:
http://www.joemonster.org/phorum/images/smiles/bicz.gif i to bez litości :evil: :evil: :evil:

osowa
29-04-2005, 18:49
Łocie .. :o kurczaki Stary aleś Ty ostry :wink: no, no...
A teraz na ucho powiedz mi, ile za takie aluski na moje okienka - sztuk dwie... :wink:

jareko
29-04-2005, 22:20
stary - uwazaj - jawne perwersje na forum propagujesz na dodatek wizualizjac je ;)
osowa - opowiem ci pokrotce (nie cytujac dokladnie poczty jaka wymieniam z jednym z Was - Forumowiczow, gdyz tak nie wypada) jej przypadke jakze podobny do Twojego
Ma nietypowe okna tarasowe. Szerokosc 1200mm trapez czyli wysokosc najwyzsza 2580 a najnizsza cos cirka 2300. Jak wiekszosc z Was rozsyla do wielu prosbe o oferty i nagle ja, jako jedyny, odpisalem ze albo trzeba te okna zmniejszyc albo powyzej 2100 stworzyc fixa. I tu jego reakcja - cytata: "ale zaden z innych nie wspomnial iz jest to niewykonalne, tylko w Thysenie powiedzieli ze mozna to zrobic ale w profilu drzwiowym". Odpisalem ze nawet zastosowanie prosily tzw.drzwiowego nie rozwiazuje problemu i powiem szczerze - nie wiem jak mam wytlumaczyc dlaczego?
Dlaczego inny handlowiec czy nawet producent mija sie z ograniczeniami jakie kazdy system okienny narzuca?
Mam swoja teorie - jest zle w branzy, bardzo zle i juz przestaje sie liczyc dobro klienta czy tez wizerunek wlasnej firmy. Liczy sie kasa, KASA !!! Jakakolwiek kasa by jeszcze wytrzymac i utrzymac sie na rynku - a noz sie cos zmieni i nadjedzie hossa.
Dlaczego wiarygodny staje sie ten ktory mmowi ze sie da?
Tez moja zdanie - sadze ze w naszej swiadomosci nie znosimy sprzeciwu i stad kazdy kto nasza wizje czegos tam burzy staje sie dla nas niewygodny, wrecz staje sie wrogiem - wszak inni te wizje sa w stanie zrealizowac!!! Wiec albo ja kiep i nie znam sie albo producent ktory okna wytwarza powinien pietruszke sadzic gdyz na robocie sie nie zna
Dodam tylko ze te drzwi na dodatek mialy byc z szyba P-4 - ciezkie jak cholera.
Powoli brak mi argumentow merytorycznych by wyjasniac - na kazde slowo slysze -"...ale inni moga a Pan nie?!...."
Juz Stary (a uwierz mi jest szpenio co najmniej tej miary co Pchelek- a praktyk wyjatkowy - nawet lepszy ode mnie ;)) powiedzial iz takie malenstwo ;) jakie Tobie sie marzy jest niewykonalne - zaden producebt co dba o swe imie gwarancji na to nie da i nie podejmie sie proby eksperymentowania - a moze wytrzyma te 5 lat gwarancji i nie bedzie klopotow a pozniej martw sie babo - wazne ze kase wplacilas.
Szkoda slow powoli - architekt zadal ci bolu wymyslajac cos takiego na dodatek podjelas decyzje by w PVC (drewno tez bedzie mialo klopoty z tym wymiarem) wykonac - i teraz albo ulegniesz i skutki tego moga byc oplakane albo posluchasz praktykow i cos z tym fantem zrobisz
Twoj wybor - a lubie Cie i szkoda by bylo bys na mine z wlasnej woli sie wpakowala

osowa
29-04-2005, 22:46
Też Cię lubię :wink: to do ilu zmniejszyć to okno ? :D

jareko
29-04-2005, 23:07
w tej chwili masz "dziure" 2060/2290 i chcesz w kolorze hmmmmmm...... sadze ze 1800/2290 to juz bedzie na granicy - ciekawe co na to stary ?
Ej stary - do tablicy - ale to juz !!!!!

osowa
29-04-2005, 23:12
chiba bydzie bielutkie ...ino na takie stać byndzie nas- bo trza jeszcze na rorety wyciągnąć zza pazuchy .... :wink:

stary
29-04-2005, 23:14
.... powiem szczerze - nie wiem jak mam wytlumaczyc dlaczego?
Dlaczego inny handlowiec czy nawet producent mija sie z ograniczeniami jakie kazdy system okienny narzuca?
Mam swoja teorie - jest zle w branzy, bardzo zle i juz przestaje sie liczyc dobro klienta czy tez wizerunek wlasnej firmy.
Dlaczego wiarygodny staje sie ten ktory mmowi ze sie da?
Tez moja zdanie - sadze ze w naszej swiadomosci nie znosimy sprzeciwu i stad kazdy kto nasza wizje czegos tam burzy staje sie dla nas niewygodny, wrecz staje sie wrogiem - wszak inni te wizje sa w stanie zrealizowac!!!
Powoli brak mi argumentow merytorycznych by wyjasniac - na kazde slowo slysze -"...ale inni moga a Pan nie?!...."
Coś mi się zdaje jareko, że za bardzo przejmujemy sie klientami, normami, takimi pierdołami jak statyka. Niech jakikolwiek klient zapyta tego durnia w biurze , który twierdzi, że można to wykonać bez problemu kiedy ostatni raz liczył statykę?? :evil: Zrobi oczy conajmniej trzy razy wieksze jak ten :o - on nigdy o tym nie słyszał napewno. Czy ktoś z tych mędrców kiedykolwiek liczył dobór wzmocnień dla grupy obciążeń w zależności od wysokości budynku??

- a moze wytrzyma te 5 lat gwarancji i nie bedzie klopotow a pozniej martw sie babo - wazne ze kase wplacilas.
Chyba trzeba będzie tak robić - aby była kasa a potem ho, ho . Po zgłoszeniu reklamacji przyjedziemy za rok, półtora, potem znowu- raptem trzy, cztery wyjazdy- gwarancja mija i do widzenia. Pisałem już wielokrotnie - wykonać można wszystko z byle czego - ale to jeszcze ma działać!!!! dłużej niz gwarancja

Szkoda słów....

stary
29-04-2005, 23:23
w tej chwili masz "dziure" 2060/2290 i chcesz w kolorze hmmmmmm...... sadze ze 1800/2290 to juz bedzie na granicy - ciekawe co na to stary ?
MAXYMALNIE TYLE!! I tak jest to juz zdecydowane nagięcie norm dla koloru, ale na to chyba producenci profili lekko przymkną :wink:
A może by ten otwór lekko poszerzyć i zafundować przesuwkę lub harmonijkę, co? Tylko,że nie bardzo jest gdzie :-?
Wiem, że to droższe :( , ale jak niektórzy lekką ręka przepłacają za glazurę czy parkiet pięciokrotnie to może by dorzucic parę stówk do bajeru, jakim są takie drzwi. :lol:

stary
29-04-2005, 23:25
chiba bydzie bielutkie ...ino na takie stać byndzie nas- bo trza jeszcze na rorety wyciągnąć zza pazuchy .... :wink:
A może jakiś lepszy alarmik zamiast tych rolet ?
:roll:

osowa
29-04-2005, 23:39
chiba bydzie bielutkie ...ino na takie stać byndzie nas- bo trza jeszcze na rorety wyciągnąć zza pazuchy .... :wink:
A może jakiś lepszy alarmik zamiast tych rolet ?
:roll:
odpada...
rolety- względ użytkowy- walor ciemności :wink: nie ochrony (zresztą -biedulka myszka kościelna ze mnie - co by miał ten alarm strzec? :D ) ....Wymiar przygotowany- projekt przeliczany pod rolety- nie zrezygnuję :lol: 8)

jareko
30-04-2005, 00:08
....a moze wytrzyma te 5 lat gwarancji i nie bedzie klopotow a pozniej martw sie babo - wazne ze kase wplacilas.Chyba trzeba będzie tak robić - aby była kasa a potem ho, ho . Po zgłoszeniu reklamacji przyjedziemy za rok, półtora, potem znowu- raptem trzy, cztery wyjazdy- gwarancja mija i do widzenia. Pisałem już wielokrotnie - wykonać można wszystko z byle czego - ale to jeszcze ma działać!!!! dłużej niz gwarancja
zaczynam powoli dochodzic do wniosku ze miast specem od okien powinienem zostac tylko handlowcem - nie tracilbym byc moze klientow
osowa - dawaj - okna wykonam ci takie jak chcesz - a ze mieszkasz daleko jak tylko kase od ciebie za nie dostane to juz mnie wiecej nie ujrzysz i martw sie sama ;) (oczywiscie zartuje !!!)

Jeje
30-04-2005, 02:39
z oknami plastikowymi nie ma żdnych reguł, robi to każda .... i nawet jak zdaje nam się że mamy okna od kogoś "renomowanego" to itak nie dowiemy się co jesy w środku (akurat było mnóstwo zamówień i trzeba było "poganiać produkcję"),

Lawy
30-04-2005, 07:42
tak czytam czytam i siwieję :o
ja mam otwór na drzwi balkonowe 220x220 cm i chcę robić kolor plastik i znaczy się że się nie da? A przesuwne? (choć fajne to wąskie przejście będę miał w przypadku przesuwnych). A może źle to wszystko rozumiem?

jareko
30-04-2005, 09:39
tak czytam czytam i siwieję :o
ja mam otwór na drzwi balkonowe 220x220 cm i chcę robić kolor plastik i znaczy się że się nie da? A przesuwne? (choć fajne to wąskie przejście będę miał w przypadku przesuwnych). A może źle to wszystko rozumiem?
przy tej szerokosci faktycznie masz klopot jzu w bialym a co dopiero w kolorze. Przesuwka jest jedynym rozsadnym rozwiazaniem. w swietle bedziesz mial ok 90cm jesli zabyt malo to moze poszerzyc otwor? Wszystko mozna :)
I uspokoj sie :lol: niech wlosy pozostana w tym samym kolorze - choc szron uroku dodaje ;)
Jeje - po czesci masz racje dodam tylko ze nie dotyczy to tylko PVC choc w nich mozliwosci drogi na skroty jest faktycznie wiecej

osowa
30-04-2005, 23:07
Uff... następna rozmowa w temacie okien za mną – tym razem Veka – i teraz słuchajcie ! :D
To pierwsza firma, która przygotowała mi wyliczenie i rysunki okien tarasowych z poprzecznymi belkami !!!!!
Alleluja !
Spodobały mi się bardzo jedne w kolorze .... negocjuję rabat – może weekend przyniesie dobre wieści ? ... :wink:

jareko
30-04-2005, 23:51
w tej chwili masz "dziure" 2060/2290 i chcesz w kolorze hmmmmmm...... sadze ze 1800/2290 to juz bedzie na granicy - ciekawe co na to stary ?
MAXYMALNIE TYLE!! I tak jest to juz zdecydowane nagięcie norm dla koloru, ale na to chyba producenci profili lekko przymkną :wink:
A może by ten otwór lekko poszerzyć i zafundować przesuwkę lub harmonijkę, co? Tylko,że nie bardzo jest gdzie :-?
Wiem, że to droższe :( , ale jak niektórzy lekką ręka przepłacają za glazurę czy parkiet pięciokrotnie to może by dorzucic parę stówk do bajeru, jakim są takie drzwi. :lol:
Rehau Brillant Design (5 kom.) w kolorze ale z poprzeczka prawie w polowie wysokosci okno 1800/2300 przyjal. System nie odrzucil tych wymiarow choc faktycznie - sa na samej granicy dopuszczalnej. A co do glazury, panneli i armatury sanitarnej - jak widze obserwacje mamy podobna stary
osowa - nie poddawaj sie, moze i inni uczciwie Ciebie traktujacy w innych systemach tez sie znajda ale mimo wszystko 2060 szerokosci to dla Veki tez za duzo :( Jesli juz tak sie uparlas ;) sprawdz w Schuco CT-70 choc sadze ze tez moze byc za szeroko :(

pokar
01-05-2005, 01:01
Pamiętajcie też, żeby upomnieć się o najgrubsze zbrojenie pofilu. Z tego co pamiętam z zeszłego roku, powinno Was to wynieść około 45-60 zł. drożej podczas wyceny, a sprzedawca dostanie wyraźny sygnał, że wiesz o co kaman. Nie wiem jak to jest u innych, ale ja posługiwałem sie programem do wyceny okien "WH Okna" (używają go producenci okuwający Winkhausem ) i tam jest opcja lepeszgo wzmocnienia ( "C" ).
A pamietajcie, ze w zeszłym roku to stal najbrdziej podrożała ze wszystkich elelmentów składowych okna i wielu producentów próbuje na tym właśnie zaoszczędzić.
Pozdrawiam - ex sprzedawca okien PCV.
pokar
:lol:

Iwona G
01-05-2005, 10:55
pokar

dzięki za rady jakże są cenne :D :D :D :D :D

nic a nic nia wiem o oknach :o :o :o

jareko
01-05-2005, 22:25
Pamiętajcie też, żeby upomnieć się o najgrubsze zbrojenie pofilu. ....
Upominac mozesz sie dlugo i namietnie ;)
Zapominasz o jednym - kazdy system profili ma swoja game wzmocnien. O roznym ksztalcie i grubosci blachy z jakiej jest wykonany. Nie namowisz zadnego producenta by w male okno dal ci najsilniejsze wzmocnienie nawet za doplata gdyz realnie mija sie to z celem. Ale tez nawet chocbys blagal i doplacal nie wiadomo ile (poza dodatkiem do kieszeni handlowca) nie da ci mocniejszego wzmocnienia do duzych okien niz to jakie ma dany system. I tym miedzy innymi roznia sie miedzy soba profile gdyz kazdy profil ma swoja grupe wzmocnien - rekordzista w ich ilosci jest Schuco co tez nie oznacza ze przy mniejszych gabarytach inne profile sa do du.... i nie oznacza takze ze skoro inne maja ograniczenia to Schuco tych ograniczen przy zadanych wymiarach miec nie bedzie.
Wybacz pokar - twoja wypowiedz to typowe gadanie handlowca. Ja sie na oknach nie znam ale takiego bubla marketingowego ludziom nie wciskam ;)

agamon
02-05-2005, 06:34
Tez jestem teraz przed zakupem okien do domu ( poważny dylemat -19 szt.) Zastanawiam się powaznie nad VEKĄ 5 komorową-Perfektline.
Mam prosbę do doświadczonych (co zjedli nie jedną pare zebów :) ) o radę i opinię. Nie stać mnie na I lige ( Goran, Salamander) ale chciałbym kupic okna dobre i w dobrej cenie.tak aby służyły mi dlugie lata.
Pozdrawiam
agamon

pchelek
02-05-2005, 19:27
osowa - tak duże to może być schuco np. CT 70 z dobrym usztywnieniem - w klasie VI lub ewentualnie kommerling EUROFUTUR - zależy jak ciemny kolor chcesz i czy jest to okno prosto na południe jak białe to nie widzę strachu by tak duże zrobić - ale kolor to się lubi kręcić i nie każdy go potrafi zrobić - trzeba pamiętać by odpowietrzyć WSZYSTKIE komory zewnętrzne tak by w profilach nie kumulowało się ciepło. Jednak pomyśl o białych - to uniwersalny kolor - pasuje do wszystkiego.
Ja lubię przeszklenia jak największe.
Pokar ma poniekąd rację - z uwagi na kosmiczne ceny stali [chińczyki chyba budują drugi mur] niektórzy z producentów wstawiają kątowniki z blachy 0,5 mm albo nawet te narożniki metalowe co się je stosuje do ścian gipsowo - kartonowych i do osłaniania naroży. Niedługo będą siatkę rabitza wpychać. :evil:

jareko
02-05-2005, 22:04
Pokar ma poniekąd rację - z uwagi na kosmiczne ceny stali [chińczyki chyba budują drugi mur] niektórzy z producentów wstawiają kątowniki z blachy 0,5 mm albo nawet te narożniki metalowe co się je stosuje do ścian gipsowo - kartonowych i do osłaniania naroży. Niedługo będą siatkę rabitza wpychać. :evil:
Alez oczywiscie Pchelku ze poniekad ma racje ale tylko w tej kwesti ze co poniektorzy producenci takie cyrki odstawiaja. Rzaden szanujacy sie producent nie bedzie zadal doplaty za wynikajace z dokumentacji systemowej wzmocnienie. Tu Pokar moim zdaniem dal upust swej fantazji.
Co do Schuco - tu tez producent musi byc dobry - wzmocnienie kl.VI - jejku gdyby ktos z Was mial okazje je widziec na oczy i trzymac w reku nigdy by juz glupot ;) w stylu "wzmocnienie zamkniete jest najlepsze" nie powiedzial. To jest przyklad co mozna ze stali wywalcowac :lol: Przekroj jak i ciezar jest powalajacy. Ale dosc zachwytow. Nigdy u oszusta nie poznasz czy dal kl.VI czy np. I do twego okna. Nawet wykrywaczem metalu nie odroznisz :( Jedyne co pozwoli odroznic to albo przeciac skrzydlo albo okno na wage postawic - Schuco ze wzmocnieniem kl.VI wazy wiecej niz jakiekolwiek inne okno nawet w wersji z P-4 o tych samych wymiarach
Ale nawet ono w tych wymiarach bedzie mialo klopoty w kolorze. osowa - masz klopot i to dosc znaczny :( i powiem szczerze - nie wiem co ci podpowiedziec - a moze hmmm.... w cieplym aluminium ten balkon wykonac? Tylko ze kolorystyka niestety odrozniac sie bedzie. Moznaby zaeksperymentowac na Tobie :lol: gdyby bylo zorientowane na polnoc lub okap byl na tyle duzy ze okno byloby w cieniu od 10 do 16 latem. Ale ja tego ryzyka bym sie nie podjal - wiem ze inni na pewno sie znajda

pokar
03-05-2005, 23:38
1.Pewnie, że się znajdzie jakiś amator kwaśnych jabłek, co to na wiosnę sprzedaje okna jako firma "XXX", a pod koniec pażdziernika pcha znicze jako "import-export-drobne kradzieże". :evil:

2. To nie była sensu stricte dopłata, po prostu wycena taiego okna była o kilkadziesiąt zł. droższa, gdyż jasne jest, że grubsza stal jest droższa.

3. O pogrubionym zbrojeniu profilu zawsze krzyczał nasz technik od przygotowania produkcji, potem kierownik proukcji, następnie prezes i potem ( a może najpierw ) technik aluplasta, jeśli kiedykolwiek pojawiał się problem ponadgabartowych okien.Nie piszę tu co lepsze:przekrój zmknięty czy ceownik itd. Chodzi o to, żeby profil w wielkim oknie został konkretnie usztywniony kawałem grubej, atestowanej stali.

4. Myślę, że moglibyśmy przerzucać się argumentami do grudnia, a konkluzja jest jedna: Okno ponadgabarytowe to zawsze spory kłopot dla obu stron. Nie znam Schuco z bliska, być może da radę, aluminium faktycznie będzie się odróżniać.
Aha i nie ukrywam, że byłem właśnie handlowcem, a nie serwisantem, czy technikiem. Wcale też nie naciągałem nikogo na wzmocnieie z grupy C w typówkach, bo to faktycznie bez sensu. Rozmawiamy przecież o problemie wielkich przeszkleń, prawda? I piszę na co zwrócić należy uwagę w trakcie rozmowy z handlowcem, bo niedawno jeszcze stałem " po drugiej stronie barykady", a zawsze wolałem nie sprzedać, niż mieć niezdowolonego Klienta, bo to najgorsza zmora dla dobrego handlowca.

jareko
04-05-2005, 10:00
pokar - spko - nie zarzucam Ci bezposrednio ze naciaglaes klientow ale poruszam inny problem Kazdy profil ma swooje ograniczenia gabarytowe zwiazane nie tylko z zastosowana stala ale wieloma innymi rzeczami takze. I tu zaznaczenie iz ma byc ponadnormatywna stal nic de facto nie zmieni. Jak mowi nie raz stary - wykonac mozna wszystko co klientowi sie zamrzy ale musi to jeszcze dzialac przez lata a nie co roku na sewrisy jezdzic (chyba ze ktos lubi ;) )
I albo producent podejmujac sie wykonania wie jaka stal ma zastosowac by byo OK albo nie. On ponosi odpowiedzialnosc za to cy fabryke opuszcza - nie handowiec choc on powinien sie choc odrobina na tym znac. Poza tym wspomniany przez Ciebie program Winkhausa juz wszelkie koszta w zaleznosci od wielkosci okna sam nalicza - takze i przejscie ze slabszej na mocniejsza stal. Stad moja ocena podejscia bardziej hmmm.....by pwiedziec delikatnie marketingowego niz faktycznej potrzeby.
Ale widze ze podejscie do klienta mamy podobne - lepiej go nie miec niz sie z nim uzerac ;)[/b]

stary
04-05-2005, 10:13
1.Pewnie, że się znajdzie jakiś amator kwaśnych jabłek, co to na wiosnę sprzedaje okna jako firma "XXX", a pod koniec pażdziernika pcha znicze jako "import-export-drobne kradzieże". :evil:
Połowa dzisiejszych sprzedających działa w ten sposób, niestety.. :evil:

.... a zawsze wolałem nie sprzedać, niż mieć niezdowolonego Klienta, bo to najgorsza zmora dla dobrego handlowca.
Szkoda tylko, że tak niewielu (nas) pozostało wyznających podobne zasady :( . Strasznie dużo klientów ucieka przez uczciwe podejście do tematu :( :( :(

jareko
04-05-2005, 11:15
stary - widac po pokar'rze ktory mowi o sobie "byly sprzedawca okien" jaka nas przyszolsc czeka - wygraja ci co wszystko sprzedadza majac gdzies wykres statyki i inne ograniczenia :(
A swiadomosc klientow ....... szkoda gadac - tutaj nic nie zapowiada zmian :(

pokar
05-05-2005, 00:27
były sprzedawca, bo pokar dostał lepszą ofertę pracy :lol:
A moja firma poprzednia ma się nieźle, możliwe, że nadal będę nimi handlował.

Wh Okna faktycznie automatycznie oblicza koszt. Ja się niejasno wyraziłem. Chodziło mi o to, że ze zmianą wzmocnienia zmienia się trochę cena. Zgadzam się też, że choćbym wpakował w profil szynę kolejową, to nadal on ma swoje ograniczenia. :lol:
I przyznaję się bez bicia, że nie siedzę w detalach techn. aż tak głęboko, aby rozsądzać o sprawach stricte produkcyjnych. Miałem jednak to szczęście mieć swoje biuro handlowe przy naszej fabryce i udało mi się trochę "pozaglądać przez ramię" produkcji :wink:
Pozdrawiam tych, co potrafią dzielić się wiedzą.
pokar

jareko
05-05-2005, 10:46
pokar - staramy sie jak tylko mozemy najlepiej ale i ta w wiekszosci wypadkow nasze slowa g..... sa warte - edukacja na forum trudna sprawa jest. Wystarczy ze ktos gdzis powie cos po mysli Inwestra i nasza wiedza i praktyka nie jest dla niego wazna. Wystarczy kilka wypowiedzi tutaj przejrzec i samemu wnioski wyciagnac :lol: jakie podejscie maja Inwestorzy

BK
08-05-2005, 09:26
Pokażę montaż moich okien tarasowych. Szerokość otworu 360 cm, podzielony na 2, w środku każdego otworu ruchomy słupek, czyli 4 x po 90 cm.
Tak to wygląda
http://foto.onet.pl/upload/25/35/_469977_n.jpg

Niestety, ze względu na duży rozmiar, rolety musiały zostać podzielone na dwie - gdyby była jedna, byłaby za ciężka. Dlatego te dwie listwy na środku, które - co tu dużo mówić - trochę szpecą
ale pomyślimy o jakimś zamaskowaniu

BK
08-05-2005, 09:31
Na profilu zamocowano płaskowniki:

http://foto.onet.pl/upload/6/28/_469968_s.jpg

które przymocowano do zbrojenia wieńca
http://foto.onet.pl/upload/19/60/_469969_s.jpg

a na dole zamocowano taki samym płaskownikiem na środku

Kontrukcja jest stabilna, wydaje się nie do ruszenia. Z każdej strony jest po 5 punktów mocujących.
Okna sa od południowego wschodu, pod szerokim okapem, nie ma długiej ekspozycji na słońce. Co na to nasi najlepsi doradcy - czy taki montaż jest OK?

Majkel_B
27-01-2007, 12:50
Stary temat ale odświeżam, aby niepotrzebnie nie zakładać nowego wątku.


Zewnętrze mury zbudowane są z pustaka ceramicznego Leier P+W 30 cm. Ściana będzie dwuwarstwowa (+15 cm styropian).

Interesuje mnie montaż i izolacja dolnej krawędzi ościeżnicy okna w takim murze. Dolna krawędź ościeżnicy okna będzie zamontowana bezpośrednio na pustakach ceramicznych (wymiary otworu okiennego tak były brane). Nad ościeżnicą są zbrojone nadproża, ale pod ościeżnicą tylko pustak ceramiczny (oczywiście otworami skierowanymi do góry).

I tu moje pytania:
1. czy przed montażem należy te pustaki czymś przykryć (folią budowlaną, papą, zatynkować, etc. ) aby zasłonić otwory pustaka i dopiero na to montować ościeże okna czy też nie ma to kompletnie żadnego znaczenia?

2. czy w takim wypadku przy ścianie z pustaków ceramicznych dolna krawędź ościeżnicy okna pozostaje nie przytwierdzona do muru? - no bo w jaki sposób skoro otwory pustaka są pionowe i wypadałoby pionowo wkręcać śruby montujące?

3. czy ma to wpływ na ewentualne wpływanie wody przy opadach atmosferycznych do wewnątrz mury w przypadku nieszczelności lub źle wykonanej izolacji?

wybaczcie za może lamerskie pytania, ale to dosyć dla mnie ważne.

daxima
27-01-2007, 12:55
BK masz te zdjęcia w jakiejś bardziej widocznej wersji
Może na priv byś podesłał ?
A tak wogóle podpinam się do twego pytania

boru
01-04-2008, 00:24
Stary temat ale odświeżam, aby niepotrzebnie nie zakładać nowego wątku.


Zewnętrze mury zbudowane są z pustaka ceramicznego Leier P+W 30 cm. Ściana będzie dwuwarstwowa (+15 cm styropian).

Interesuje mnie montaż i izolacja dolnej krawędzi ościeżnicy okna w takim murze. Dolna krawędź ościeżnicy okna będzie zamontowana bezpośrednio na pustakach ceramicznych (wymiary otworu okiennego tak były brane). Nad ościeżnicą są zbrojone nadproża, ale pod ościeżnicą tylko pustak ceramiczny (oczywiście otworami skierowanymi do góry).

I tu moje pytania:
1. czy przed montażem należy te pustaki czymś przykryć (folią budowlaną, papą, zatynkować, etc. ) aby zasłonić otwory pustaka i dopiero na to montować ościeże okna czy też nie ma to kompletnie żadnego znaczenia?

2. czy w takim wypadku przy ścianie z pustaków ceramicznych dolna krawędź ościeżnicy okna pozostaje nie przytwierdzona do muru? - no bo w jaki sposób skoro otwory pustaka są pionowe i wypadałoby pionowo wkręcać śruby montujące?

3. czy ma to wpływ na ewentualne wpływanie wody przy opadach atmosferycznych do wewnątrz mury w przypadku nieszczelności lub źle wykonanej izolacji?

wybaczcie za może lamerskie pytania, ale to dosyć dla mnie ważne.

no wlasnie.. jak to jest?

bobiczek
01-04-2008, 00:32
po kilku latach użytkowania.
Wszystkie ok, kłopot mały z tarasowym.
Jest duże i bez poprzeczki w środku. Nikt nie chciał robić.
W końcu zdobyłem, ale jest "ale"
Ale polega że trzeba wziąść czasem klucz i regulować. Żeby sie dobrze i lekko zamykało. Chyba jednak za cięzkie i za duże bez środkowej poprzeczki. No ale jak otworzysz na oscież i możesz spoko łazić - i tak lux

piogron
03-06-2008, 19:33
Mam w swoim projekcie trzy okna tarasowe o wymiarach 200x230 cm. Czytając wasze posty chyba bede musial zrezygnować z PCV. Pozostają tylko drewniane?
I drugie pytanie czy okna przesuwane sa droższe niz otwierane i czy ewentualnie moglob by byc okno tarasowe przesuwane z PCV o takich wymiarach.

Tylko bez nazwisk.
03-06-2008, 20:02
Mam w swoim projekcie trzy okna tarasowe o wymiarach 200x230 cm. Czytając wasze posty chyba bede musial zrezygnować z PCV. Pozostają tylko drewniane?
I drugie pytanie czy okna przesuwane sa droższe niz otwierane i czy ewentualnie moglob by byc okno tarasowe przesuwane z PCV o takich wymiarach.


przesuwki są droższe od otwieranych, można zrobić przesuwkę o tych wymiarach.

piogron
03-06-2008, 20:10
Przy wymiarze drzwi tarasowych 200x230 cm. Ile bedzie mialo wyjscie,tzn jaką szerokość. Czy nie bedzie za wąskie wyjscie. Jakiej firmy polecacie przesuwki i ile może kosztować takie okno?

jareko
03-06-2008, 22:43
spokojnie możesz zrobić wykorzystując tzw profil pośredni skrzydła - jest szerszy o ok 20 mm od okiennego
ale wtedy wizualnie odróżniać sie będzie od okiennego ale.... ale przesuwki są zawsze wykonywane na pośrednim wiec i tak sie odróżniają
Światło przejścia przesuwki byłoby cirka 88 cm
okno dwuskrzydłowe na profilu pośrednim (zapomniałem dodać ze koniecznie z pozioma poprzeczka, oczywiście na ruchomym słupku) to koszt ok 2500-3000 białe zaś kolor oczywiście droższy
przesuwno-uchylne - ja na to mowie przesuwka - to koszt cirka 4500-5500 w białym
a co do firmy hmmm...cóż, na mnie nie licz, nie podpowiem - i tak wiesz hi hi hi

M@riusz_Radom
03-06-2008, 23:33
A ja mam zagwozdkę. Mam jedno standardowe okno balkonowe przy wyjściu na taras, wysokość 230mm - tydzień temu przedstawiciel producenta robił pomiary pod ostateczną ofertę i zaproponował, aby w okno o takiej wysokości wstawić belkę ( coś jak w oknie balkonowym w mieszkaniach w bloku ) co nie do końca mi odpowiada. Jednak chyba będę musiał zdać się na jego opinię, w końcu powinien wiedzieć jak powinno byś zbudowane takie okno, ja tylko łudziłem się, że przy oknie o wysokości 230mm i szerokości 80cm można uniknąć takich "upiększaczy"

piogron
03-06-2008, 23:34
A czy przy tym wymiarze mozna zamontować okna drewniane bez poprzeczki?

jareko
04-06-2008, 10:12
A czy przy tym wymiarze mozna zamontować okna drewniane bez poprzeczki?u niektórych producentów - tak
ale mimo wszystko proponowałbym ja zastosować
nie tylko usztywnia cale skrzydło ale zabezpiecza nas przed wpadnięciem w szybę i robieniem sobie porządnego kuku do zejścia włącznie ;) - o czym jakoś wszyscy zapominają

piogron
16-03-2009, 20:39
Ponieważ lubię duże tafle szkła, chciałbym w swoim domu zastąpić okno dzielone o wymiarach 200x160(sz x w) na okno bez żadnych poprzeczek i słupków. W domu będę miał reku więc niekoniecznie musi być otwieralne,ale czy można przy takim oknie zrobić je np. tylko uchylne?