PDA

Zobacz pełną wersję : Początki (domek letniskowy)



yashiek
22-12-2004, 20:04
Witam wszystkich. Mam niewielką działeczkę którą otrzymałem od dziadków. Chciałbym postawić na niej domek letniskowy o przeznaczeniu rekreacyjnym. Narazie jestem w fazie "marzeń". I właśnie dlatego potrzebuje pomocy. Niestety nie mam pojęcia od czego zacząć i gdzie załatwić potrzebne formalności. Nie chodzi mi o jakąś willę a jedynie o malutki i przytulny domek. Nie znam dobrze prawa budowlanego więc nie wiem jakie są przepisy. Czy takie same jak w przypadku normalnego domu budowlanego??
Prosze o pomoc. Z góry dziękuję i życzę wszystkim WESOŁYCH ŚWIĄT. :)

aib Marianna
27-12-2004, 08:20
:) Dom letniskowy nie jest wymieniony w prawie budowlanym wśród tych obiektów, dla których nie jest wymagane pozwolenie na budowę; trzeba więc przejść całą procedurę administracyjną. :( W pierwszej kolejności trzeba sprawdzić w Gminie czy jest ważny PLAN MIEJSCOWY i co w nim zapisano dla obszaru, w którym usytuowana jest ta działka. :o

thalex
27-12-2004, 20:33
Jeżeli nie jest napisane, że jest zabronione tzn, że wolno a chyba w prawie budowlanym nie jest zapisane, że nie wolno mieć np.

Pomieszczenia gospodarczego na;
łopatę, taczki, grabki i wiaderko do tego zbiornik na deszczówkę, wersalkę do odpoczynku stół do przygotowania posiłków, kuchenkę gazową do zrobienia herbaty.
Kibelka w pobliżu itd, itp....szklanki, kieliszki :wink: :P :P :P

Nie znam dobrze prawa ale jestem optymistą i nigdy bym do urzędu nie poszedł aby mi pozwolono przebywać na swojej działce!

Coś mi się kojarzy, że ktoś z forum chciał postawić wiatę i wyszło na to, że wolno mu było to zrobić ale nie na lanym fundamencie ale na pojedyńczych podstawach betonowych.

yasiek poczekaj jeszcze na posty ale za altanką możesz się już rozglądać, w najgorszym przypadku każą Ci rozebrać a nie wierzę aby do tego doszło.

aib Marianna
27-12-2004, 21:10
:) thalex ma trochę racji, bo są pewne wyjątki w przepisach prawa budowlanego :D Podrzucam odnośne artykuły :)
"Art. 29. 1. Pozwolenia na budowę nie wymaga budowa:
1) obiektów gospodarczych związanych z produkcją rolną i uzupełniających zabudowę zagrodową w ramach istniejącej działki siedliskowej: a) parterowych budynków gospodarczych o powierzchni zabudowy do 35 m2, przy rozpiętości konstrukcji nie większej niż 4,80 m, ..."
„2) wolnostojących budynków gospodarczych, wiat i altan o powierzchni zabudowy do 10 m2, przy czym łączna liczba tych obiektów nie może przekraczać jeden na każde 500 m2 powierzchni działki, a powierzchnia działki nie może być mniejsza niż 500 m2;”, ... :o
:) Z powyższego może coś dla siebie wybierzesz :o
Musisz jednak pamiętać o pozostałych przepisach:
"art. 30 ust. 2. W zgłoszeniu należy określić rodzaj, zakres i sposób wykonywania robót budowlanych oraz termin ich rozpoczęcia. Do zgłoszenia należy dołączyć oświadczenie, o którym mowa w art. 32 ust. 4 pkt 2, oraz, w zależności od potrzeb, odpowiednie szkice lub rysunki, a także pozwolenia, uzgodnienia i opinie wymagane odrębnymi przepisami. W razie konieczności uzupełnienia zgłoszenia właściwy organ nakłada, w drodze postanowienia, na zgłaszającego obowiązek uzupełnienia, w określonym terminie, brakujących dokumentów, a w przypadku ich nieuzupełnienia – wnosi sprzeciw, w drodze decyzji. ..."
"art. 30 ust. 5. Zgłoszenia, o którym mowa w ust. 1, należy dokonać przed terminem zamierzonego rozpoczęcia robót budowlanych. Do wykonywania robót budowlanych można przystąpić, jeżeli w terminie 30 dni od dnia doręczenia zgłoszenia właściwy organ nie wniesie, w drodze decyzji, sprzeciwu i nie później niż po upływie 2 lat od określonego w zgłoszeniu terminu ich rozpoczęcia.
art. 30 ust. 6. Właściwy organ wnosi sprzeciw, jeżeli:
1) zgłoszenie dotyczy budowy lub wykonywania robót budowlanych objętych obowiązkiem uzyskania pozwolenia na budowę;
2) budowa lub wykonywanie robót budowlanych objętych zgłoszeniem narusza ustalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego lub inne przepisy;
3) zgłoszenie dotyczy budowy tymczasowego obiektu budowlanego, o którym mowa w art. 29 ust. 1 pkt 12, w miejscu, w którym taki obiekt istnieje.
art. 30 ust. 7. Właściwy organ może nałożyć, w drodze decyzji, o której mowa w ust. 5, obowiązek uzyskania pozwolenia na wykonanie określonego obiektu lub robót budowlanych objętych obowiązkiem zgłoszenia, o którym mowa w ust. 1, jeżeli ich realizacja może naruszać ustalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego lub spowodować:
1) zagrożenie bezpieczeństwa ludzi lub mienia;
2) pogorszenie stanu środowiska lub stanu zachowania zabytków;
3) pogorszenie warunków zdrowotno-sanitarnych;
4) wprowadzenie, utrwalenie bądź zwiększenie ograniczeń lub uciążliwości dla terenów sąsiednich. ..." :o Pozdrawiam :)

thalex
27-12-2004, 21:23
No proszę;

2) wolnostojących budynków gospodarczych, wiat i altan o powierzchni zabudowy do 10 m2,
Czyli yashiek może sobie wybudować 10 altan obok siebie i będzie miał w sumie 100m2 i wszystko zgodnie z prawem :D :D :D .

Poszukaj Marysiu poszukaj jeszcze tych wyjątków będziemu przejeżdżać przez Kraków może kiedyś to zajedziemy do yaśhka :P :P :P

No jak yashiek, zapraszasz??? :P :P :P

aib Marianna
27-12-2004, 21:56
:lol: Thalex przeczytaj uważnie: „2) wolnostojących budynków gospodarczych, wiat i altan o powierzchni zabudowy do 10 m2, przy czym łączna liczba tych obiektów nie może przekraczać jeden na każde 500 m2 powierzchni działki, a powierzchnia działki nie może być mniejsza niż 500 m2;”, ...
:) No ale zawsze coś można próbować - może ta działka siedliskowa? :o :D