PDA

Zobacz pełną wersję : Jakiej mocy kocioł jednofunkcyjny?



inż. Mamoń
22-12-2004, 20:43
Dom z poddaszem, razem 135 m kw, rodzina 2 + 1, łazienka z prysznicem i druga z wanną. Chcę Vaillanta jednofunkcyjnego oraz zasobnik 70 litrów. Jaką powinienem mieć moc kotła 20 kW czy 24 kW, a może jeszcze jakąś inną? A jak to jest ze sprawnością kotła przy mniejszej mocy?

RYDZU
22-12-2004, 21:14
Dom z poddaszem, razem 135 m kw, rodzina 2 + 1, łazienka z prysznicem i druga z wanną. Chcę Vaillanta jednofunkcyjnego oraz zasobnik 70 litrów. Jaką powinienem mieć moc kotła 20 kW czy 24 kW, a może jeszcze jakąś inną? A jak to jest ze sprawnością kotła przy mniejszej mocy?

No nie... panie Inżynierze.... ręce opadają. A może by tak instalator obliczył jaki kocioł
jest potrzebny? Czasami wyniki sa zaskakujace - ja na początku dwie wyceny dostałem
mocno rozbiezne (własciwie cenowo zbieżne :evil: ) ale moc kotła była w wycenie nr 1
podana 19kW - i do tego masa wyliczeń z programu OZC, a od pana nr 2 kocioł dobrany
"na oko" na kubaturę i wielkość budynku - 35kW :o - niezły rozrzut !?
Potem nastepne wyceny były robione tez w programach obliczających zapotrzebowanie
na ciepełko i wyszło że maksywmalnie 22 kW będa potrzebne.
A budynek niemały (znajoma nazwała go nawet zdrobniale - "kamienica")
- 270 m2 powierzchni, kubatura 800 m3.

aga_kraków
23-12-2004, 06:32
oj, i z instalatorami bywa różnie i wyniki bywają zaskakujące :-?
nasz..hm, hm...instalator rzucil nam na stół obliczenia-dla domku 116m2, bdb ocieplonego wyszło mu 24kW :o
inny rzucił tylko okiem na projekt i wstępnie oszacowal 8-14kW
głowę dam, że jest bliższy prawdy

lakis1
23-12-2004, 07:33
Z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia, chcę wszystkim FORUMOWICZOM, przede wszystkim Życzyć dużo z zdrowia, pieniędzy na własny domek i szybkiego zamieszkania na swoim -.
Tak apropo doboru mocy kociołka polecam stronkę firmy Vaillant, gdzie znajdziesz program umożliwiający dobór mocy kotła (opcjonalny błąd +-5%)-http://pl.vaillant.com/folder.php?folder_default_tree=10004-10356-10368&folder_default_netfolderID=10368.
Weź pod uwagę, że polskie normy przewidują dobór mocy do temp. zewnętrznych blisko -20'C gdzie w strefie klimatycznej nad morzem, bywa tak od 2 do 4 dni raz na kilka lat. Jeśli masz kominek, wartość z obliczeń osobiście obniżyłem o jeden pułap, tj. zamiast 46kW wziołem 37kW.
Właśnie dzisiaj odbieram (prezent od Gwiazdorka), zestaw kondensat 37kW i zasobnik 150 l Vaillant eco Vit na domek mieszkalny z ogrzewaną piwnicą 270m2 + biurowiec 270m2 (4/5 powierzchni instalacja podłogowa).
Przy zakupie zestawów jest szansa na bardzo duże rabaty z hurtowni, tak dla przykładu w/w kocioł + zasobnik + sterownik 630 (cena katalogowa2500zł) + komin do kondens cena katalogowa wyniosła niespełna 25tys. zł, ja to wszystko kupiłem za 16,999,00 zł - niezła przebitka.
Jednakże do doboru kociołka polecam projektowe obliczenia strat ciepła budynku, bez schematów koszt ok. 300zł i wtedy masz pewność, że wszystko powinno być OK!

Pozdrawiam


Lakis[/quote]

Przekorek
23-12-2004, 08:52
Ogolnie i prostacko tak sie to liczy: Na 1 mkw powierzchni calkowitej 70 do 100W w nowym (ocieplonym) budownictwie. Czyli u Ciebie od 9,5 do 13.5 kW mocy wystarczy do ogrzania. Kociol 1 funkcyjny grzeje CWU gdy nie grzeje mieszkania, wiec nie trzeba dodawac mocy na CWU. Niestety tak malych kotlow jest malo na rynku - przewaznie zaczynaja sie od 15-20 kW, czyli sa za duze.
Ale juz zasobnik 70 l moze nie byc dobrym pomyslem przy 2 lazienkach (za maly). Polecam 120 l - bardziej stabilne zasilanie w CWU i wieksza dostepnosc (wydajnosc stala).