PDA

Zobacz pełną wersję : Czy warto zainstalowac kominek z plaszczem wodnym?



Jarek krk
24-12-2004, 21:51
Prosze o opinie od osob korzystajacych z takiego kominka.

rafałek
25-12-2004, 23:11
My przymierzamy się do kominka z płaszczem. Czemu?
1. Będziemy zakładać instalację CO z wymiennikiem - popdłączenie kominka z płaszczem to już proste.
2. Paląc w kominku będziemy mieli ciepłą CWU
3. Mniej komplikacji - mamu jedną instalację zasilaną z 2 źródeł - kocioł i kominek.

Kominek ma być dla humoru, bajeru itp, ale ma pełnić jednocześnie funkcje użyteczne. Jesienią dla poprawy nastroju lekko przepalę w kominku i mam już ciepło w całym domku. Jeśli w takiej instalacji założymy zbiornik buforowy to uzyskamy większą bezwładność cieplną czyli może i się będzie troszkę dłużej nagrzewać, ale też uzyskam większą bezwłądność cieplną czyli po wygaśnięciu dłużej powinno trzymać.

To tyle z przemyśleń tego rozwiązania.

Daroll
26-12-2004, 00:43
jakie koszty sa wkladu z plaszczem wodnym , czy nie lepiej DGP??

rafałek
26-12-2004, 10:57
Płaszcze które nas interesują to koszt ok 6 tys. zł :cry: . Jednak przy naszej instalacji odchodzą wszelkie koszty dodatkowe. Tylko kilka rurek łączących z obiegeim otwartym kotła CO i to wszystko. Odchodzą turbinki, kanały, filtry itp. Wszędzie będzie można bez problemów nagrzewać pokoje (wszędzie tam gdzie jest CO). Do tego ciepłą woda do mycia :D . Ale to przyszłość. Na razie będziemy mieli tylko przygotowaną instalację do podłączenia kominka. Takie życie jak nie ma kasy. :cry:

Doro_M
29-12-2004, 12:02
Warto! Trzeba tylko zlecić to fachowcom. Mieszkamy od listopada, urzytkujemy kominek Makrotermu i po drobnych poprawkach jesteśmy bardzo zadowoleni. Jedynym mankamentem teraz jest jeszcze fakt, że recznie wyłączamy piec gazowy po osiągnięciu temperatury przez kominek i włączeniu się pompy, ale czekamy na automatyczny przełącznik. Przy grzaniu kominkiem jest cieplutko, kaloryfery i podłogówka pracują normalnie. Tylko szukać fachowców. Po własnych doświadczeniach mogę polecić osobę ze śląska. Jest dla mnie "GURU", żałuję że nie zdecydowalismy się na jego firmę, bo była trochę droższa. Ale pomimo tego że nie montował to zawsze jest pomocny na telefon, jeżeli trzeba to przyjedzie i wiele pomoże.

Daroll
29-12-2004, 12:14
zastanawiam sie czy nie lepszy bedzie plaszcz wodny niz DGP bo z tymi rurami w scianach [podobno nie jest tak rozowo kolega to ma i ma przy kratce cala okopcona sciane :x

Bard13
29-12-2004, 12:17
Mam kominek z płaszczem i się cieszę.
Z DGP to babranie się z rozprowadzeniem rur albo wybory co grzejemy a co nie.
A tak grzeje wszystko, co ma kaloryfer

taJoasia
29-12-2004, 14:21
klamka zapadła. Mam kominek Merkury 24 kW - 6.000, w uzupełnieniu kocioł elektryczny 9 kW. Do tego oczywiście zbiornik na wodę 100l, 15 grzejników, rozdzielnię, kupę rur i automatyki. wszystko do kupy kosztowało 22 tys. Dużo - mam nadzieję, że będziemy zadowoleni.

Daroll
29-12-2004, 22:17
klamka zapadła. Mam kominek Merkury 24 kW - 6.000, w uzupełnieniu kocioł elektryczny 9 kW. Do tego oczywiście zbiornik na wodę 100l, 15 grzejników, rozdzielnię, kupę rur i automatyki. wszystko do kupy kosztowało 22 tys. Dużo - mam nadzieję, że będziemy zadowoleni.

tzn, ze masz ogrzewanie na prad?? dobrze wyczytalem??

taJoasia
30-12-2004, 08:41
no tak, kocioł jest elektryczny. Jednak ma on być tylko awaryjnym zasilaniem na wypadek nieobecności lub choroby.

D`arek
30-12-2004, 17:02
Jako dodatkowe ogrzewanie rozumiem, ale podstawowe?
To tak jak codzienne obowiązkowe palenie w piecu. Kto to lubił - i jak długo?
Kotłownia w salonie? Po to się budujecie ?

Senser
30-12-2004, 17:20
Jako dodatkowe ogrzewanie rozumiem, ale podstawowe?
To tak jak codzienne obowiązkowe palenie w piecu. Kto to lubił - i jak długo?
Kotłownia w salonie? Po to się budujecie ?

A dlaczego nie??
Dlaczego sądzisz, że coś co jest niedobre złe dla ciebie takowe jest też dla innych??
Mi też się wydaje, że może to być co nieco kłopotliwe, ale ekonomia potrafi zdyscyplinować :-)

Senser
30-12-2004, 17:21
zastanawiam sie czy nie lepszy bedzie plaszcz wodny niz DGP bo z tymi rurami w scianach [podobno nie jest tak rozowo kolega to ma i ma przy kratce cala okopcona sciane :x

Z tym okopceniem to nie takie proste...
Ważne jest jak suchym drzewem kolega palił. Jeśli mokrym to i okopcenie nie powinno dziwić...

Daroll
30-12-2004, 20:18
pali czym sie da :)

Bard13
31-12-2004, 07:07
Kotłownia w salonie? Po to się budujecie ?

Żeby w odróżnieniu od blokowiska mieć kominek.
A jak się już ma kominek, to niech popracuje na siebie.
TO nie jest kotłownia, raptem kilka rurek wychodzących z kominka.
Nie widziałeś to się nie czepiaj

taJoasia
31-12-2004, 07:59
Na szczęście klimat się nam ociepla :lol: , ponadto połowę roku nie palimy w piecu :) poza tym odrobina wysiłku i dyscypliny nikomu nie zaszkodziła. przyjęte przez nas rozwiązanie: płaszcz + kocioł elektryczny jest pewną wypadkową stosunku do życia, warunków lokalowych, dostępności mediów i zasobności portfela. Natomiast nikogo na siłę nie namawiam na takie rozwiązanie - jak w przysłowiu "Jak sobie napalisz, tak będziesz miał" (w oryginale było chyba coś o pościeli i śnie) :wink:

MarcinBialezyn
31-12-2004, 08:57
Witam,

dla mnie kominek z płaszczem wodnym to będzie nie tylko przyjemność, ale i solidna oszczędność w kosztach ogrzewania.

Jako podstawowe źródło ogrzewania będzie kocioł na propan lub elektryczny, a za pomocą wkładu z płaszczem będę mógł zaoszczędzić około 1000 do 1500 zł rocznie, wiec zakup zwróci sie w ciągu kilku lat.

Największym dylematem jest teraz dla mnie wybór podstawowego kotła: propan czy elektryczny...
Wkład wodny jest pewnikiem, na 90% będzie to Lechma.

Bard13
31-12-2004, 09:32
Witam,

dla mnie kominek z płaszczem wodnym to będzie nie tylko przyjemność, ale i solidna oszczędność w kosztach ogrzewania.

Jako podstawowe źródło ogrzewania będzie kocioł na propan lub elektryczny, a za pomocą wkładu z płaszczem będę mógł zaoszczędzić około 1000 do 1500 zł rocznie, wiec zakup zwróci sie w ciągu kilku lat.

Największym dylematem jest teraz dla mnie wybór podstawowego kotła: propan czy elektryczny...
Wkład wodny jest pewnikiem, na 90% będzie to Lechma.


Skoro chcesz oszczędzać przy użyciu kominka z PW to szkoda szarpać się na drogie piece albo źródłą energii.

My zainwestowaliśmy w PB i piec termeta.
Nie mam doświadczenia jeszcze jak się sprawdza, ale kosztuje DUŻO taniej od kotłów na V i innych i jest wg wielu opinii b. dobry

Senser
31-12-2004, 10:44
My zainwestowaliśmy w PB i piec termeta.

Co to jest to PB?? :)
Piec termeta gazowy??

MarcinBialezyn
31-12-2004, 11:05
Bard 13

ja też zamierzam zakupić Termeta Unico 13

D`arek
31-12-2004, 12:54
taJoasia
Nie myśl, że się czepiam, jak to sugerował Bard 13, nie czepiam się , nie chodzi o kilka dodatkowych rurek ale o obowiązkowe codzienne palenie w kominku. Rozumiem, że ktoś ma kominek, że lubi nim dogrzać dom, sama tak planuję ale jako jedyne/ podstawowe źródło ciepła - widziałam, wiem o co chodzi i pozostaję przy swoim zdaniu.
Pozdrawiam, życzę pomyślności w 2005 r.!!

1950
31-12-2004, 14:02
PB to propan-butan

AVID
31-12-2004, 14:09
A kto wie gdzie można w Warszawie znaleźć porządnych fachowców od kominka z płaszczem wodnym ???Chcę połączyć taki kominek z piecem gazowym i zrobić instalacje mieszaną tj część podłogówki i na górze tj na piętrze kaloryfery.

Bard13
03-01-2005, 07:45
A kto wie gdzie można w Warszawie znaleźć porządnych fachowców od kominka z płaszczem wodnym ???Chcę połączyć taki kominek z piecem gazowym i zrobić instalacje mieszaną tj część podłogówki i na górze tj na piętrze kaloryfery.


Zapytaj się dostawcy kominka.
Zawsze lepiej, żeby odłączali go ci sami co sprzedają.
Przynajmniej nie będzie dyskusji w sprawie gwarancji, że instalator coś zknocił

taJoasia
03-01-2005, 08:33
D'arek - wiem, że każdy chce dobrze doradzić. Mam nadzieję, że w moim przypadku nie będzie miało zastosowania przysowie "Mądry Polak po szkodzie" :wink: Już bardziej obawiam się, że w związku z posiadaniem dużego ogrodu moje dziecko będzie chciało mieć całe stado zwierzaków - ich karmienie i higiena to dopiero "kanał".
Mój system startuje w połowie stycznia. Wiem, że to okropne, ale bardziej eksploatował się będzie mój mąż i może to on powinien się właściwie wypowiedzieć w tej sprawie. Na razie nie narzeka.