PDA

Zobacz pełną wersję : Dołożenie Klimakonwektora do instalacji CO - czy może lepiej dodatkowy grzejnik ?



MatixL
19-08-2016, 09:10
Taka sprawa :
Duży salon - 36 metrów kwadrat w którym pod oknami są trzy standardowe grzejniki łączy się z holem około 15 metrów kwadratowych - na którym grzejnika brak. Efekt jest taki że jest delikatnie za zimno w salonie.
Zapadła decyzja o dołożeniu dodatkowego źródła emitowania ciepła pochodzącego z instalacji CO z piecem na drewno.
Możliwe opcje :

1. Wymiana kaloryferów w salonie na większe
2. Dołożenie kaloryfera w holu
3. wymiana jednego z kaloryferów w salonie na klimakowektor.

Jeśli miałbym wybierać tylko z opcji 1 i 2 to wybrałbym 2.
Moja wiedza na temat klimakonwektorów jest za mała żeby mieć pewność że opcja nr 3 zadziała.

Zrodziły się pytania :

1. Czy klimakonwektor będzie współpracował z instalacją CO z wysoką temperaturą zasilania ( zdarza się i powyżej 75 stopni na wyjściu z pieca jak się rozgrzewa ). Czy praca tylko w trybie ogrzewania też generuje w nim skropliny ?

2. Czy zastąpienie jednej sztuki kaloryfera klimakonwektorem przyniesie wyraźny wzrost temperatury w pomierzeniu ? - średnia temperatura na zasilaniu to 47 stopni

3. No i ostatnie jak głośne są te urządzenia i jaki mają średni pobór prądu.


będę wdzięczny za Wasze opinie.

Niestety nie mam nikogo znajomego kto miałby taki klimakonwektor żeby można było organoleptycznie wybadać temat.

_John
19-08-2016, 10:40
Ad. 1 Tak. klimakonwektory zwykle są do 95 - 110 st.C
Ad. 2 Zdecydowanie.
Na przykładzie Purmo Vido:
Najmniejsze model K080 przy zasilaniu 75/65st.C na najniższym biegu ma 1,8 kW, na najwyższym 3,6 kW.
A to malutki klimakonwektorek o szerokości 80 cm.
Ad. 3 Nie są głośne. Ale też koło łóżka nie chciałbym tego mieć.
Najlepiej poszukać lokalnej hurtowni, która ma takie urządzenie "na wystawce" można sobie wtedy posłuchać.
Bo ucho to ma każdy inne.

MatixL
19-08-2016, 11:40
a czy używając go tylko w funkcji grzania ( wersja klimakonwertera 2 rury) trzeba odprowadzać skropliny ?
nigdzie nie mogę się tego doczytać.

U mnie trochę z tym słabo będzie ewentualnie przewiert w ścianie i wyrzut na dwór ale to zawsze dziura w ścianie czyli mostek termiczny :)


i jeszcze jedno - czy np Vido będzie działać jako niezależna jednostka bez żadnego wpięcia do instalacji ze sterownikiem kotła i czujnikiem temperatury ? z opisu wnioskuję że raczej tak ale wolę się upewnić...

edit:
znalazłem pobór mocy dla Vido
32W dla wersji 80.

muchenz
19-08-2016, 13:08
a czy używając go tylko w funkcji grzania ( wersja klimakonwertera 2 rury) trzeba odprowadzać skropliny ?
nigdzie nie mogę się tego doczytać.



Nie trzeba.

_John
19-08-2016, 13:52
a czy używając go tylko w funkcji grzania ( wersja klimakonwertera 2 rury) trzeba odprowadzać skropliny ?
nigdzie nie mogę się tego doczytać.

U mnie trochę z tym słabo będzie ewentualnie przewiert w ścianie i wyrzut na dwór ale to zawsze dziura w ścianie czyli mostek termiczny :)


i jeszcze jedno - czy np Vido będzie działać jako niezależna jednostka bez żadnego wpięcia do instalacji ze sterownikiem kotła i czujnikiem temperatury ? z opisu wnioskuję że raczej tak ale wolę się upewnić...

edit:
znalazłem pobór mocy dla Vido
32W dla wersji 80.

Skropliny są tylko gdy chłodzimy.

Taki klimakonwektor pracuje samodzielnie.

MatixL
19-08-2016, 15:30
dziękuję Wam za wsparcie. Wychodzi na to że nie ma przeciwskazań do montażu. W grę wchodzi ewentualne przekucie rurek do rozstawu przyłącza nowego sprzętu.
Nasunęło mi się jeszcze jedno pytanie. W przypadku braku prądu piec ma zasilanie awaryjne. Jest w stanie pracować około 40min.
Wtedy klimakonwektor pracował by tylko w funkcji przepływ bez nadmuchu. Czy nic się mu nie stanie gdyby sytuacja miała miejsce kilkukrotnie ? Zdarza się, że w zimę z prądem jest różnie.
Czy w przypadku takiej przesiadki - grzejnik - klimakonwektor - brać pod uwagę tylko wydajność w Watach, czy tzw. odczucie jest zupełnie różne i nie tylko Waty się liczą( tak jak np w odczuciu podłogówka only vs grzejniki). Czy warto dopłacać do KK czy zainstalować np grzejniki powiększone o 50cm. 3 x 50 cm da mi 150m dodatkowego grzejnika.