PDA

Zobacz pełną wersję : Szambo - odległości od budynku i granicy działki



rafal9
27-12-2004, 12:47
Witam,

Proszę o pomoc:

jakie są wymagania dotyczące lokalizacji szamba na działce.
Czy poza wymaganiami odległościowymi muszą być spełnione inne warunki?

Pozdrawiam

Senser
27-12-2004, 13:24
Musi być 15m odległości od najbliższej studni.
7,5 m od granicy z sąsiadem. Bliżej za pozwoleniem.

rafal9
27-12-2004, 14:33
7,5 m od granicy?
Czy jesteś pewien?

Toż to na mniejszych działkach nie da się dotrzymać tego warunku.

Czy te warunki są ujęte w prawie budowlanym?

Senser
27-12-2004, 14:37
7,5 m od granicy?
Czy jesteś pewien?

Toż to na mniejszych działkach nie da się dotrzymać tego warunku.

Czy te warunki są ujęte w prawie budowlanym?

Jestem pewien.
Moja nie jest największa, bo ma 1200 m2 i dałoby to radę.
Zwróć uwagę, że nie napisałem że nie może być mniej...napisałem że na mniejszą odległość musi zgodzić się sąsiad.
Wiem, że wiele działek "lotnisk" pewnie miałoby z tym problem...ale większość normalnych da jednak radę...

mbz
27-12-2004, 14:37
Musi być 15m odległości od najbliższej studni.
7,5 m od granicy z sąsiadem. Bliżej za pozwoleniem.

To akurat nieprawda. W Rozporzadzeniu ministra infrastruktury z dnia 7 kwietnia 2004 r., zmieniajacym rozporzadzenie w sprawie warunkow technicznych, jakim powinny odpowiadac budynki i ich usytuowanie (Dz. U. Nr 109, poz. 1156) jest napisane:
"§ 36. 1. Odległość pokryw i wylotów wentylacji ze zbiorników bezodpływowych na nieczystości ciekłe, dołów ustępów nieskanalizowanych o liczbie miejsc nie większej niż 4 i podobnych urządzeń sanitarno-gospodarczych o pojemności do 10 m3 powinna wynosić co najmniej:
1) od okien i drzwi zewnętrznych do pomieszczeń przeznaczonych na pobyt ludzi oraz do magazynów produktów spożywczych - 15 m,
2) od granicy działki sąsiedniej, drogi (ulicy) lub ciągu pieszego - 7,5 m.

2. W zabudowie jednorodzinnej, zagrodowej i rekreacji indywidualnej odległości urządzeń sanitarno-gospodarczych, o których mowa w ust. 1, powinny wynosić co najmniej:
1) od okien i drzwi zewnętrznych do pomieszczeń przeznaczonych na pobyt ludzi - 5 m, przy czym nie dotyczy to dołów ustępowych w zabudowie jednorodzinnej,
2) od granicy działki sąsiedniej, drogi (ulicy) lub ciągu pieszego - 2 m."

Senser
27-12-2004, 14:42
mbz piszesz, że nieprawda a ustawy które przywołujesz potiwerdzają moje słowa...

mbz
27-12-2004, 14:59
Senser, przeczytaj dokladnie, co zacytowalam, zwlaszcza to, co wytluscilam :)

Senser
27-12-2004, 15:09
Zaraz zaraz....ty po prostu mówisz o innych rozwiązaniach. Ja nie powiedziałem, że tylko i wył. takie odległości obowiązują. Ja znam te informacje o których ty piszesz, ale podałem takie podstawowe informacje.
Powiedz tylko tyle, czy 7,5 m od sąsiada to nieprawda?? Czy 15 m od studni to nieprawda??
Nie powiedziałem też, że informacje jakie podajesz są złe. Nie. Dotyczą tylko innych konstelacji...

rafal9
27-12-2004, 15:09
Mbz ma racje. W ustawie są w jawny sposób określone wymagani
dotyczące budownictwa jednorodzinnego.

Zastanawiam się tylko czy odległość 5m od okien jest liczona "po ziemi" czy jako rzeczywista odległość od okna - czyli w przestrzeni trójwymiarowej.

mbz
27-12-2004, 15:23
Senser, jak to nazywasz, podstawowa informacja o odleglosci szamba od granicy z sasiadem dla budujacego dom jednorodziny to 2m, nie 7,5m i to nie sa jakies inne rozwiazania, bo przeciez chyba 99% albo wiecej forumowiczow buduje wlasnie dom jednorodzinny.

Senser
27-12-2004, 15:35
Hmmm
No to w moim powiecie, wszczeli postępowanie administracyjne, ponieważ w zezwoleniu w dokumentach miałem szambo 3 m od granicy....no i wszczeli, bo nie 7,5 i co wy na to?? Nie w sensie, że nie macie racji, tylko raczej co wy na ten burdel w tych urzędach...
Mało tego, sąsiad uznał, że jest dla mnie "Fafarafa" :-) bo mi zrobił łaskę i zezwolił... :-)

mbz
27-12-2004, 15:44
No coz, jakby to powiedziec, balagan w urzedach zdarza sie czesto, dlatego trzeba samemu byc niezle zorientowanym w przepisach. A nie mozna sie bylo odwolac do tego rozporzadzenia?

Senser
27-12-2004, 16:12
Ja już tak dobrze nie pamiętam o co tam chodziło...w każdym bądź razie, mniej więcej problem polegał na tym, że mówili mi o przepisach dot. 7,5 szambo od sąsiada, utiwerdziła nas o tym nawet nasz architetka, więc niejako z automatu przyjąłem to jako pewnik. Nawet przez sekundę nie pomyślałem, że mogli to sobie na opak zinterpretować...
Finał jest taki, że szambo mamy tam gdzie chcieliśmy...

rafal9
27-12-2004, 16:38
Jestem dopiero na etapie sytuowania budynku na działce.

Jaka jest uciążliwość szamba na działce?
Czy jest coś faktycznie czuć przez okno?
Czy wygląd nie szpeci działki?


Czy przysunięcie na odległość 2m do granicy działki nie spowoduje
zdenerwowania sąsiada?

Senser
27-12-2004, 16:48
Jeśli sąsiad wyjątkowo podły to może go zdenerwować nawet to, że śmiesz postawić na niej dom :-)

KonAn
27-12-2004, 20:14
Chciałbym wam zwrócić uwagę na jeden szczegół,otóż wszystkie te wymiary odnoszą się do pokryw i wyprowadzenia odpowietrzeń z szamba.Wiem to dobrze ,ponieważ mam szambo praktycznie w granicy i zajmował się nim nadzór budowlany(oczywiście na wniosek sąsiada,któremu ten fakt przeszkadzał).Na szczęście wywiew był w przepisowej odległości i nic do mnie nie mieli(inspektorzy).A Ty Senser jeśli zdarzyło Ci się walnąć byka(każdemu może się to zdarzyć) to miej cywilną odwagę przyznać sie od razu, a nie dalej ściemniać.Efekt jest taki,że wychodzi się wiesz na kogo...

Senser
27-12-2004, 21:05
:lol: :lol: :lol:
Jakiego Byka??

mbz
28-12-2004, 08:38
Czy przysunięcie na odległość 2m do granicy działki nie spowoduje
zdenerwowania sąsiada?

Nie powinno, bo jest to zgodne z przepisami.

Jerzysio
28-12-2004, 09:01
Rafal9

.. a zwróć uwagę, że dyskusja dotyczy zbiornika do 10 m3.
A Ty jakiej pojemności planujesz ?
J

Macieii
28-12-2004, 09:11
Miałem dokładnie takie same obawy. Pierwsze wrażenia po trzech tygodniach eksploatacji:


Jaka jest uciążliwość szamba na działce?


Jak dla mnie - żadna, poza niemożnością posadzenia drzewek na szambie. Zrób sobie tylko sensowne "przyłącze" do wypompowania ścieków - tak, by szambiara nie wjeżdżała Ci na działkę. To niestety wymaga lokalizacji szamba "w okolicy" - o ile pamiętam długość rury nie powinna przekroczyć 7-8 m.



Czy jest coś faktycznie czuć przez okno?


Ja nic nie czułem.



Czy wygląd nie szpeci działki?


Szambo na zewnątrz objawia się
- wywiewką (można ją posadzić tak, że nie będzie widzać)
- pokrywą (możesz ją wpuścić w drogę lub zasypać - choć to akurat nie jest zgodne z przepisami)
- ewentualnie wyprowadzeniem rury do opróżniania zbiornika. To ostatnie baaardzo polecam.


Czy przysunięcie na odległość 2m do granicy działki nie spowoduje
zdenerwowania sąsiada?

Nie ma prawa, chyba że zabudowa nie jest jednorodzinna :-) albo szambo >10m3 - patrz inne post w tym wątku.

Z asenizacyjnym pozdrowieniem :-)

rafallogi
04-04-2005, 11:23
A ja mam troszkę inne pytanie- chciałbym zapytać jakiej wielkości powinno być szambo dla rodziny 2 + 2 ??? Lepiej kupić gotowe, czy samemu wymurować np. z bloczków? Jakie to są relacje cenowe?
Dzięki.

katerhasser
08-08-2005, 19:34
muszę odświeżyć i zapytać:

czy mogę posadowić szambo inaczej niż w projekcie? powód: przy adaptacji sprzedali mi projekt szamba jednokomorowego o wym 2,1x2,6x3,2 m. wkopanie takiego szamba kosztuje więcej niż dwóch mniejszych komór i jest nieproporcjonalnie bardziej upierdliwe. Chcę wkopać 2 komory o wym. 1,2x2x2,5 i połączyć je z sobą szeregowo. Jak widać jednokomorowe ma wys. 2 m. i wkopanie go na 3 m gdy poziom wody jest 2 m. p.p. trochę mija się z celem. małe komory mają 1,2 wysokości ale szeregowo zajmują większą powierzchnię. i tu mój dylemat:
czy mogę je sobie wkopać przesuwając się w kierunku sąsiada? i tak zostanie mi do niego dobre 5 m. chciałbym się też przytulić bardziej do linii rozgraniczającej. projekt zakłada 2 m. od krawędzi szamba do tej linii, ale czy te 2 metry odnoszą się do wyłazu czy do ściany szamba?

Senser
08-08-2005, 19:43
Czy jesteś pewien, że te 3,2 to właśnie głębokość?? Jakąś trudno mi uwierzyć...

katerhasser
08-08-2005, 19:57
wysokośc 2,1 ale wykopać dziurę trzeba głębiej (spadek poziomu)

mdzalewscy
08-08-2005, 20:10
własnie prawie zrobiłem szambo, sam oczywiscie :D . Puściłem jeden bok prawie po granicy. Szambo będzie 2 komorowe, przybliżony koszt inwestycji to około 1500zł, z tego 2tony cementu (650zł), Tatra pospółki (300zł), ze 100kg stali (200zł), na szalunki stare deski, na koniec jeszcze izolacja

katerhasser
09-08-2005, 09:05
a jak je miałeś usytuowane w planie zagospodarowania?
co z atestem?

asz
20-09-2005, 22:12
Witam
Podbije temat swoim pytaniem. Czy obowiązująca odległość 5m (wylot szmba-do drzwi, okna) dotyczy także bramy garażowej? Tak sobie knuję że nie, to raczej nie jest pomieszczenie przeznaczone do stałego pobytu:-) ale może ktoś spotkał się z jakąś inną interpretacją?

miol
01-10-2005, 13:26
Witam
To i ja zapytam :)
Jak jest z zakopywaniem szamba, bo jeżeli mam zbiornik o wysokości np. 2m i zakopie go górną ścianą równo z ziemią to wprowadzenie rury kanalizacyjnej wyjdzie mi na samym dole (wyjście z domu na poziomie -1.3m) i ścieki będą zalegać w rurze co chyba nie jest korzystne i co z rzeczywistą pojemnością szamba.
Czyli trzeba by zakopywać gdzieś tak na głębokość 1-1.3m i robić studzienkę do włazu?
Jak to jest u Was?

marcin_budowniczy
19-07-2006, 08:18
własnie prawie zrobiłem szambo, sam oczywiscie :D . Puściłem jeden bok prawie po granicy. Szambo będzie 2 komorowe, przybliżony koszt inwestycji to około 1500zł, z tego 2tony cementu (650zł), Tatra pospółki (300zł), ze 100kg stali (200zł), na szalunki stare deski, na koniec jeszcze izolacja

a dawales jakies pokrywy?

ania
19-07-2006, 08:19
Witam
Podbije temat swoim pytaniem. Czy obowiązująca odległość 5m (wylot szmba-do drzwi, okna) dotyczy także bramy garażowej? Tak sobie knuję że nie, to raczej nie jest pomieszczenie przeznaczone do stałego pobytu:-) ale może ktoś spotkał się z jakąś inną interpretacją?

Dobrze knujesz :D
Inne interpretacje nie mają szans powodzenia w razie sporu w NSA :wink: