PDA

Zobacz pełną wersję : Centralne do domku drewnianego



SACZI
28-12-2004, 23:06
Tak, wiem. Poszukaj i poczytaj ...
Szukałem i czytałem, ale pojutrze chce wyruszyć po oferty do firm. Ciagle czytam Forum ...

Proszę Forumowiczów o przedstawienie zagadnień związanych z instalacjami ogrzewania w sposób najbardziej zwięzły. Mogą również być linki do stron, kalkulatorów, testów porównawczych ...
Chcę założyć instalację centralnego ogrzewania do domu o parametrach podanych niżej.
Domek mieszkalny, drewniany, bez ocieplenia ścian o powierzchni 65 m2, wysokość pomieszczeń 2,8m, okna k=1,1.
Wymagania:
- grzejniki "cienkie", najprawdopodobniej miedziane
- instalacja z miedzi (jest ponoć taki wynalazek o nazwie "kitek", ale dziękuję)
- piec gazowy, chcę go powiesić na ścienie. Mile widziany sterownik, może być zdalny. Obieg cieczy, z przyczyn technicznych, wymuszony pompką elektryczną.
Zastanawiam się równiez nad piecem węglowo - drzewnym (o ile w ogóle takie są) lub gazowo węglowym. Nie wiem, czy hybrydy sa ekonomiczne i "dobre".

1. Jakich firm podzespoły wybrać, a czego unikać?
2. Czy mam najpierw wybrać się do jakiegoś projektanta układów ogrzewania, a potem do firm, czy porządna firma zaprojektuje mi i wykona instalację.
3. Czy na podstawie projektu jestem w stanie sam wykonać instalację (grzejniki i "rury"). Piec zamontuje i uruchomi instalacje "fachura". Zdolności montażowe mam na przyzwoitym poziomie. Widziałem kilka razy w zyciu lutownicę, wkrętak i wiertarkę (nawet potrafię sie nimi posłużyć!!).

Przekorek
29-12-2004, 14:10
Pierwsze co mi sie nasuwa to to, ze w obiegu musi byc ciecz niezamarzajaca. Szukaj takiego kotla, na ktory nie stracisz gwarancji jak to wlejesz.
Poza tym, doradzam rozważenie piecow akumulacyjnych elektrycznych, zamiast wodnego CO. W drewnianym nieocieplonym domku, to moze byc jedyne rozwiazanie. No i po pierwsze ocieplilbym sciany i dach welna mineralna - inaczej zimą moze byc duuuuzy problem

boguslaw
29-12-2004, 15:53
Moja rada tak na szybko.
1. Skup się na dociepleniu, jeśli jest to możliwe.
2.
Grzejniki regulusy www.regulus.com.pl
Kocioł jeśli gazowy to Mini-Max (dwufunkcyjny) lub UNICO (jedno) Termet
Jesli kocioł elektryczny to tylko KOSPEL www.kospel.pl
Po dociepleniu wystarczyłby 8kW - trójfazowy. Zaleta mały - można go ulokować nawet "w szafie", wysokiej klasy kocioł ze sterownikiem.
Regulusy i kospela można zalać płynem niezamarzającym np. Ergolid Eko
produkcji Boryszew SA. Jest to rozwiązanie bardzo dobre dla domków letniskowych lub użytkowanych okresowo.
Rury miedź a skoro jesteś taką "złotą rączką" do rozważenia Hep2O,
interesujący system do samodzielnego a przede wszystkim =bezpiecznego= montażu w zakamarkach drewnianego obiektu.
www.hepworth.pl

SACZI
30-12-2004, 17:38
Dzięki za odpowiedzi.
Właśnie wróciłem z eksploracji firm montujących i projektujących układy ogrzweania -> wnioski:
O zgrozo, mieszkam na totalnym zadupiu!

1. Pytam faceta o grzejniki Regulus odp. -> hm, słyszałem, ale ... (nie miał pojęcia co to jest!)

2. pytam o grzejniki miedziane lub aluminiowo-miedziane odp. -> mamy jedynie stalowe i aluminiowe (stop Al, Cu i chyba Si) żeberkowe. Jak Pan chcesz to kupuj, nie to xxx

3. kotły grzewcze -> jedyne słuszne, to te, które "oni" maja na magazynie
Na pytanie o wyjasnienie róznic między trzema podstawowymi rodzajami kotłów (zamknięta i otwarta komora spalanie oraz kondensacyjne) otrzymałem taki "naukowy" wywód, że zapomniałem jak sie nazywam.

4. pytanie o oszacowanie ceny wykonania całej instalacji, otrzymałem odpowiedź, że on tego nie wie. Wszystko wychodzi po wykonaniu instalacji


W drugiej firmie sprzedawca był już znacznie bardziej wyedukowany w temacie kompletnych instalacji i otrzymałem znacznie bardziej profesjonalne informacje oraz propzycje wyceny instalacji na podstawie rysunku (w tym również rysunku Auto CADa, Archi Cada i podobnych).

W zasadzie po wizycie w drugiej firmie nakreślił mi sie mniej więcej obraz mojego ogrzewaania.
Zaproponowali mi grzejniki Regulusa, panelowe-aluminiowe (podobne do tradycyjnych żebraków) oraz stalowe. Na pytanie o bardzo kontrowersyjne opinie o Regulusach (tak Panie Bogusławie, czytałem pańskie spory z ADAMOSem), otrzymałem odpowiedź, że firma zamontowała już bardzo wiele układów opartych o nie i klienci nie narzekają. Zatem nadal nie jestem zdecydowany: Regulus, czy klasyczny modułowy panel z AlCuSi.
Instalacja oczywiście z rur miedzianych, lutowanych cyną - tego jestem pewien.

Kolejną niewiadoma dla mnie sprawą jest dobór kotła. Wiem na pewno, że będzie to kocioł jednofunkcyjny gazowy.
Nie jestem pewien jego rodzaju i firmy.
Widziałem dzisiaj Weismana, Berettę i Duval (?).
Rozważam zakup kotła z otwartą lub zamknietą komora spalania.
Niestety, obecny stan wiedzy nie pozwala mi na podjęcie tej decyzji.


Ciekawi mnie również rodzaj czynnika grzewczego w instalacjach. Jakoś nie mam ochoty zalewać układu zwykłą wodą. Jestem ciekaw, czy można zalewać je płynami chłodniczymi, choćby starym, poczciwym Borygo (tym, co żule popijają pod lasem) ze względu na uniknięcie efektu korozji (ogólnie) wewnętrznej układu oraz odkładania kamienia kotłowego.
Czytałem coś i inhibitorach, ale szczegółów jeszcze nie znam.


W zasadzie to w tej chwili potrzebuję porady, najlepiej popartej porównaniami w sprawie doboru rodzaju grzejników i kotła. ADAMOS preferuje "tradycyjne" rozwiązania oparte o aluminium (czyli dość konserwatywnie, ja myślę podobnie), a z drugiej strony istnieją supernowoczesne rozwiązania w stylu Regulus'a.
Podobnie jest z kotłami.


W sprawie alternatywnych źródeł ogrzewania (elektryczne) nie wypowiadam sie, ponieważ nie mam o tym pojęcia.

Ocieplenie stropu domu i ścian będe robił wiosna/latem.



PS Pracuję obecie jako konstruktor układów chłodzenia żywności.
Przestawienie sie na układy ogrzewania jest kwestią ~ tygodnia.

PS2 Panie Bogusławie, jak na medyka ma Pan nadzwyczaj określone i precyzyjne wiadomości odnośnie układów ogrzewania. Jeden ze sprzedawców, z którymi rozmawiałem, wymiękłby przy Panu z pierwszym pytaniem.

niezły
30-12-2004, 19:06
Bez znaczenia jakiej firmy kociołek, radzę z zamkniętą komorą spalania same zalety

SACZI
30-12-2004, 19:56
Czyli im tańszy, tym lepiej dla mnie, bo kasa w kieszeni zostanie, a na jakości nie strace?
Czym zatem róznia sie kociołki o podobnej mocy różnych producentów i w znacznie róznej cenie? Mowa oczywiście o urządzeniach podobnych, czyli z otwartą lub zamknietą komorą.
Przykładowo, Wiesmann kosztował w granicach 5 - 6 tys, a Beretta 2k5 PLN.

niezły
30-12-2004, 20:18
Nie o to mi chodziło że ma być najtańszy Firmę wybierz sam ale mam na myśli budowę zacznij od tego że ma być z zamkniętą komorą spalania Nie prawda jest że kociołki wszystkich firm maja taką samą budowę czyli ze są takie same Im piec bardziej zaawansowany technicznie tym będzie lepszy droższej firmy Nowa technologia kosztuje marka też :)

SACZI
30-12-2004, 20:46
Mam jeszcze jedno pytanie.
Obecnie są kotły z palnikiem modulowanym, czyli jak rozumiem, producenci zmniejszają ilośc produkowanych modeli, pokrywając zapotrzebowanie na najczęściej wymagane wydatki energetyczne.
Szacuję zapotrzebowanie na moc cieplną w granicach 9-11kW. Dostępne kotły mają moce w granicach 8-24kW.
Jaka jest charakterystyka takich "skręcanych" kotłów?
Z moich widomości wynika, ze każde urządzenie cieplne ma optymalny punkt pracy. Zatem takie regulowanie mocy nie jest korzystne.
Dla mnie optymalnym piecem byłby taki z nominalną mocą 15 kW - praca na standardowych 70% nominału.

boguslaw
30-12-2004, 20:53
Znam się jeszcze nieźle na koniach (jeździłem kiedyś sportowo) a moim hobby jest zieleń.
Zawsze jak coś tam sobie buduję to od niej zaczynam w myśl mojej
dewizy, że zieleń kształtuje się latami a dom można wystawić na gotowo za pół roku.

Moje podpowiedzi brały się z faktu, iż metraż Saczi masz niewielki. Jeśli taki obiekt dobrze ocieplisz jego zapotrzebowanie na ciepło będzie
naprawdę małe. Kocioł, który zastosujesz, powinien mieć możliwość
ekonomicznej pracy w zakresie mocy 3 - 6 kW.
Cóż, przy wyborze kotła kieruj się przede wszystkim dostępnością serwisu w swoim terenie ( doroczne przeglądy, szybka interwencja w r.p.)
Ergolid Eko, o którym wspomniałem to nic innego jak Twoje borygo, do stosowania w układach c.o.
Przy zastosowaniu go w c.o. należy stosować teflon jako element uszczelniający złączki.
Jakie grzejniki wybierzesz, Twój wybór, wiesz, że moim zdaniem regulusy są najlepsze, szczególnie w tak małej instalacji w drewnianym obiekcie.

PS. Są mądrzy i mądrale i ci zwyczajni czyli ja.....

Majka
30-12-2004, 21:04
Szaczi, to domek letniskowy, czyli cały rok nie bedziesz tam mieszkał. Nie obawiasz się, że miedziane grzejniki mogą dostać nóg? 8)
To jest bardzo mały domek, nie jestem pewna, czy instalacja za 20K nie jest zbytnim przepychem :roll: No i napewno wystarczy taki 6-10kw.

Jerzysio
30-12-2004, 21:28
.. o, to, to

Boguslaw ma generalnie rzecz biorąc racje :D !

Przy 65 m2, po odpowiednim ociepleniu, wystarczą np. grzejniki elek. !
Na taką pow. i kubaturę piece gazowe to "zbytek łaski" ( chyba, że masz
super upusty na piece i gaz w domu :-? ).
A np. dobra koza zapewni Ci sporo ciepełka !
Warunek podstawowy :
- dobrze ocieplic domek ( ściany, ale i strop też !)
Pozdro
J

A z czystej ciekawości - nie masz jakiejś fotki domku ?

niezły
30-12-2004, 21:42
Saczi
mówimy o domku letniskowym czy całorocznym tak dla ścisłości

Majka
30-12-2004, 21:51
Saczi
mówimy o domku letniskowym czy całorocznym tak dla ścisłości

Rany, chyba mi sie tak skojarzyło, sorry :oops:

SACZI
30-12-2004, 22:16
mówimy o domku letniskowym czy całorocznym tak dla ścisłości
Jest to dom mieszkalny, w którym mieszkam z żoną. "Całoroczny".
Niestety, polski inżynier (szcególnie 6 miesięcy po studiach) nie zarabia na tyle, zeby go w obecnych warunkach, zeby stać go było na znacznie większe mieszkanie/dom.

Majka
30-12-2004, 22:25
Szaczi, nie gniewaj się :D
My taki dom remontujemy. Podstawa to ocieplić sciany. Zaglądnij do działu "remonty", umieściłam tam kiedyś zdjęcia.
Po nowym roku wkleję nowe, już ze zrobionymi ścianami /ocieplone/ i podłogami :D

SACZI
30-12-2004, 22:36
Nie gniewam się, ale zrobiło mi się głupio, kiedy pisaliście, że gotową chatę ktoś buduje w pół roku, a z kolei ktoś inny dom poniżej 100m2 traktuje jak szałas na grila weekendowego.

boguslaw
30-12-2004, 23:15
Gdyby w Polsce funkcjonował normalny system kredytowania budownictwa
jak np. u naszego zachodniego sąsiada, półroczny termin realizacji domu byłby normą.
Ja cały czas myślałem o Twoim domu jako całorocznym.
Nigdy nie wspomniałeś inaczej.
Nie daj się jednak naciągnąć na kocioł, który mógłby ogrzać spokojnie 200 m2. Potrzeby 65m2 ( całkiem przyzwoita powierzchnia dla osoby na życiowym starcie - dla wielu nieosiągalne marzenie) jeśli chodzi o ciepło
są naprawdę niewielkie.
Elektryczny kocioł Kospela, o którym wspomniałem, zamontować możesz
jedynie po dociepleniu, gdyż koszt prądu to ok. 30% kasy więcej.
Tygodniowy sterownik temperatury, spowoduje precyzyjną temperaturę
"na żądanie". W obiekcie drewnianym jest to dobre rozwiązanie.
Zysk - brak wydzielonej kotłowni, kominów went- spal. , cicha praca.
Pozdrawiam

ADAMOS48
30-12-2004, 23:26
Jeżeli to jest domek letniskowy ,który bedzie uzytkowany sporadycznie to radzilbym dobry kominek z rozprowadzeniem ciepłego powietrza . Zapalany bedzie w razie potrzeby i bez strasznych myśli zadziała czy nie .zamarzło czy jeszcze nie ,ukradli ,czy zdemolowali. Na początek rozruchu mała farelka a potem przyjemne ciepło z kominka . Domek dobrze ocieplony to i małe straty cieplne więc po zagrzaniu długo bedzie ciepełko . To jest moja rada.

SACZI
31-12-2004, 00:13
Nie daj się jednak naciągnąć na kocioł, który mógłby ogrzać spokojnie 200 m2.
Zgadza się i ja to wiem. jednak, czy są dostępne w handlu kotły o nominalnej mocy ~13-15 KW bez modulacji?
Ja takiego nie widziałem u sprzedawców.
Decyduję się chyba jednak na ogrzewania gazowe z takimże kotłem.
Na kominek nie mam miejsca.

brak wydzielonej kotłowni, kominów went- spal. , cicha praca
Widziałem juz rozwiązanie centralnego ogrzewania w takim domu i piec (w sumie dosyć zgrabny) wisiał na ścianie. Rura ze spalinami odprowadzona bezpośrednio do komina; około 50-60 cm.
Ja myśle zrobić dokładnie tak samo, z opcją na piec z zamknieta komorą spalania (czyli odpada problem połaczenia "kominowego").

Majka
31-12-2004, 10:00
Szaczi zmylił mnie opis /dom drewniany, nieocieplony i płyn niezamarzajacy w instalacji 8) /. A do tego pytasz o najdroższe rozwiazania, trudno z nich wywnioskować, że nie jesteś przy kasie :wink:

Z rozwiązań oszczędnych poleciłabym Ci bardziej grzejniki aluminiowe /szybko oddaja ciepło, o polowę tańsze, no i mozna dodać lub ująć żeberko/, do tego instalacja w "plastiku" i kocioł dwufunkcyjny /max 2 miejsca poboru wody i 2 osoby/. Na zasobnik też trzeba miec miejsce.
Z zaoszczędzonej kasy możesz ocieplić kawał domu 8) :D

P.S. Dlaczego ciągle piszesz o kotle o nominalnej mocy 15kw :o Co Ty chcesz ogrzewać oprócz 68m2?

SACZI
31-12-2004, 12:43
Dzięuję bardzo! Ja i kasa :) No, może kiedyś.
To, że pytam o drogie rozwiąznia, to wynika z tego, że przejechałem się już na rzekomym oszczędzaniu na wszystkim, na czym mozna skrobnąć pare złotych. Wolę kupić coś o 50% droższego i mieć w dłuższym czasie spokój.

Dlaczego ciągle piszesz o kotle o nominalnej mocy 15kw
Bo w tej chwili z moich obliczeń wynika zapotrzebowanie na moc grzewczą 10-12 kW. Piec dobieram w ten sposób, żeby pracował na 70% nominalnej mocy. W ten sposób dobiera się wszystkie elementy w konstrukcjach.

Oczywiście w chwili obecnej oprócz wykonania ogrzewania, muszę docieplić swój szałas. To nie podlega dyskusji, a chyba o tym zapomniałem ...

Przekorek
03-01-2005, 09:50
Ja tam sie upieram przy elektryce (piece akumulacyjne), albo kominku (wspomaganym przez taniutkie grzejniki w kluczowych miejscach: lazienka, pokoj "dzienny" - zeby w nocy utrzymac komfort nawet jak kominek wygasnie). Moim zdaniem ogrzewanie elektryczne jest tansze w zainstalowaniu. Owszem, moze sie okazac, ze konieczna jest wymiana instalacji elektrycznej na większy kaliber, albo przebudowa komina (jesli chcialbys grzac kominkiem), wtedy co innego. Ale na pierwszy rzut oka - niepotrzebnie przekresliles takie alternatywy.

boguslaw
05-01-2005, 09:39
Saczi
Jeśli zerkasz jeszcze na forum, napisz na co się w końcu zdecydowałeś.
Ja optowalem za Termetem Mini-Max + regulusy i dalej uważam to rozwiązanie za optymalne cenowo i pasujące do Twoich potrzeb.
Koszt grzejników dla ogrzania 65m2 jest niewielki, różnica w cenie dla różnych opcji jest niemal symboliczna, przy czym regulusy wbrew utartej opinii wcale nie są droższe od markowej stali czy też alu.

Podstawowa różnica w koszcie jest zawarta w wyborze typu kotła przy
czym branie kotła przewymiarowanego jest przy takiej powierzchni
kompletnie bez sensu. Twoje wyliczenie potrzeb 12-15 kW to chyba błąd.
Pozdrawiam

boguslaw
27-05-2012, 08:57
Saczi!
Jeśli tu bywasz...
Jak rozwiązałeś swoje dylematy sprzed ośmiu lat?
Prąd, gaz, kominek?

Pozdrawiam
Bogusław